۴م، مهر ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

توجه به قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و ابعاد آن می‌تواند بهترین الگو برای جوامع بشری باشد. + متن کا مل خطبه‌ها

هر سال به خاطر امام حسین(ع) دور هم جمع می‌شدیم ولی امسال با اطاعت امر از فرمایش مقام معظم رهبری به سمت مرزها نمی‌رویم ودر خانه می‌مانیم.

زمان انتشار: ۴م, مهر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۲۷ ب.ظ | کد خبر: 84662

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه و دشمن شکن جمعه این هفته با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی علیه السلام قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد.

بهترین تکیه گاه برای انسان مؤمن تقوای الهی است که خدای متعال برای آن پاداش مضاعف قرار می‌دهد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه اول نماز ضمن دعوت از خود و مردم به رعایت تقوا گفت: بهترین تکیه گاه برای انسان مؤمن تقوای الهی است که خدای متعال برای آن پاداش مضاعف قرار می‌دهد.

توجه به قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و ابعاد آن می‌تواند بهترین الگو برای جوامع بشری باشد

امام جمعه دزفول در ادامه به تبیین یکی از ضرورتهای بازسازی ایمان و فرهنگ در جامعه پرداخت و بیان کرد: توجه به قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و ابعاد آن می‌تواند بهترین الگو برای جوامع بشری باشد.

قیام حضرت سیدالشهداء مرتبط با اخلاق، معنویات، معاشرت، ادب، جوانمردی و انس با قرآن نیز هست

وی افزود: قیام حضرت سیدالشهداء منحصر به حماسه، جهاد و شهادت نیست بلکه مرتبط با اخلاق، معنویات، معاشرت، ادب، شجاعت، جوانمردی، و انس با قرآن نیز هست.

انسانی که اهل ایمان، صبر و استقامت باشد سعادت دنیا و آخرت را در پیش خواهد داشت

امام جمعه دزفول با اشاره به آیاتی از قرآن مجید تصریح کرد: انسانی که اهل ایمان، صبر و استقامت باشد سعادت دنیا و آخرت را در پیش خواهد داشت.

منشأ هر گناهی حب دنیا است و همه باید مراقب وسوسه‌های شیطان باشند

امام جمعه دزفول با توجه به سخنان ارزشمند امام حسین(ع) خطاب به دشمنان یادآورشد: منشأ هر گناهی حب دنیا است و همه باید مراقب وسوسه‌های شیطان باشند.

روزها و تاریخ دفاع مقدس برای ملت ایران نورانی و افتخار آمیز است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: روزها و تاریخ دفاع مقدس برای ملت ایران نورانی و افتخار آمیز است.

بازخوانی بیانات اخیر  و ارزشمند مقام معظم رهبری در زمینه دفاع مقدس

امام جمعه دزفول با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در زمینه دفاع مقدس افزود: نخبگان و پیشکسوتان دفاع مقدس این بیانات را تحلیل کنند.

باید هوشیار و مراقب خطر تحریف دفاع مقدس توسط دشمنان در جامعه بود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیانات خود به مقابله با جریان انحرافی و شبهه افکنی در راستای دفاع مقدس پرداخته‌اند، افزود: باید هوشیار و مراقب خطر تحریف دفاع مقدس توسط دشمنان در جامعه بود.

ارتش و سپاه و بسیج اجازه ندادندحتی یک وجب از خاک ما جدا شود

امام جمعه دزفول صدام را دست نشانده غرب دانست و افزود: نیروهای مسلح ما در کنار ملت در مقابل دشمن پیروز شد و با وجود اوضاع نه چندان مناسب کشور، از تمام ظرفیت‌ها برای مقابله با دشمن استفاده شد و ارتش و سپاه و بسیج اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک ما جدا شود.

امام جمعه دزفول عقلانی و مدبرانه عمل کردن ایران در جنگ را یادآور شد و بیان کرد: وقتی حضرت امام فرمودند جام زهر را نوشیدم نیز مدبرانه عمل کردند.

تبیین بروز استعدادها و مدل سازی در دفاع مقدس

وی با اشاره به بروز استعدادها و مدل سازی در دفاع مقدس افزود: همه مردم پای کار آمدند و خود را در دفاع مقدس سهیم کردند؛ برای نمونه یک نفر از روستایی از کرمان به دفاع مقدس آمد و در این دوران پرورش یافت و بعدها سردار  شهید سلیمانی شد.

امام جمعه دزفول افزود: شهیدان صیاد شیرازی ،باکری، خرازی و شهید بابایی و شهدای دیگر، از استعدادها و سرمایه‌های دفاع مقدس هستند.

فضایل اخلاقی و معنوی در جبهه‌ها موج می‌زد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه فضایل اخلاقی و معنوی در جبهه‌ها موج می‌زد، گفت: آیت الله قاضی(ره) به دنبال بسیجیان راه می‌افتاد و به تبعیت از امام راحل دست و بازوی رزمندگان را بوسه می‌زد و بر این کار افتخار می‌نمود.

امنیت کشور به برکت دفاع مقدس تأمین شد، هرینه تعرض به کشور ما خیلی زیاد است

امام جمعه دزفول افزود:  با توجه به این اخلاص‌ها امنیت کشور به برکت دفاع مقدس تأمین شد و این دوران به همه نشان داد هرینه تعرض به کشور ما خیلی زیاد است.

باید با برگزاری یادواره‌های شهدا و دیدار با خانواده‌های شهدا و رزمندگان، فاصله نسل‌ها را با دفاع مقدس کم کنیم

خطیب نماز جمعه دزفول با تأکید بر لزوم تقویت دفاع مقدس و ورود هنرمندان در این عرصه بیان کرد: باید با برگزاری یادواره‌های شهدا و دیدار با خانواده‌های شهدا و رزمندگان، فاصله نسل‌ها را با دفاع مقدس کم کنیم.

دشمن به دنبال کمرنگ کردن و فراموشی ارزش‌های دفاع مقدس است

امام جمعه دزفول افزود: دشمن به دنبال کمرنگ کردن و فراموشی ارزش‌های دفاع مقدس است.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به تفاوت اربعین امسال با توجه به شیوع کرونا با سال‌های قبل گفت: هر سال به خاطر امام حسین(ع) دور هم جمع می‌شدیم ولی امسال در خانه می‌مانیم.

با اطاعت امر از فرمایش مقام معظم رهبری به سمت مرزها نمی‌رویم زیرا دشمن در حال برنامه ریزی است

امام جمعه دزفول افزود: با اطاعت امر از فرمایش مقام معظم رهبری به سمت مرزها نمی‌رویم زیرا دشمن برای ضربه زدن به اسلام در حال برنامه ریزی است.

آمریکا دچار انزوای سیاسی شده است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه آمریکا دچار انزوای سیاسی شده است، اظهار داشت: دولت آمریکا برای کسب رأی در حال خوش رقصی برای اسراییل است و امارات و بحرین را مجبور کرده با این رژیم رابطه برقرار کنند.

برخی از حکام منطقه به زودی از صحنه سیاسی کشورهای خود پاک خواهند شد

وی با بیان اینکه برخی حکام کشورهای اسلامی مایه ننگ جهان اسلام هستند، افزود: این حکام به زودی از صحنه سیاسی کشورهای خود پاک خواهند شد.

توجه به منابع طبیعی، مقابله با تکه تکه شدن و تبدیل زمینهای کشاورزی به باغ ویلا در حال پیگیری است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به کم لطفی به درختان پارک جنگلی لاله دزفول گفت: این درختان منابع ملی هستند و نباید به آنها کم توجهی شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به تولید در شهرستان دزفول افزود: متأسفانه زمین‌های حاصلخیز کشاورزی دزفول در حال تکه تکه شدن و تبدیل به باغ ویلا هستند که برای مقابله با این کار پیگیری‌هایی در حال انجام است.

مردم باید به تولیدات شهر خود تعصب داشته باشند و خیران در تهیه کولرهای مصلای دزفول مشارکت کنند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مردم باید به تولیدات شهر خود تعصب داشته باشند، بیان کرد: کولرهای مصلای دزفول فرسوده هستند و باید در یک دوره زمانی جایگزین شوند که انتظار می‌رود خیران در این امر خیر مشارکت کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوای الهی بهترین تکیه‌گاه برای یک انسان مؤمن است. اگر می‌خواهید تکیه‌گاه محکمی در زندگی خود داشته باشید که خداوند پشت و پناه شما باشد در همه امور زندگی، تقوا پیشه نمایید.

می‌فرماید: إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذینَ اتَّقَواخداوند همراه کسانی است که اهل تقوا باشند، اهل پرهیزگاری باشند.

یکی از ضرورتهای بازسازی ایمانی و فرهنگی در جامعه، توجه نمودن به الگوی قیام اباعبدالله الحسین(ع) و ابعاد آن الگو است. چراکه قیام سید‌الشهداء در زمینه حماسه و جهاد و شهادت تنها نیست، بلکه در همه عرصه‌های مختلف، عرصه‌هایی مثل اخلاق، معنویات، معاشرت، ادب، سخاوت، شجاعت، جوانمردی، انس با قرآن و تمام خصوصیات و فضائلی که یک انسان می‌تواند داشته باشد؛ که موجب تکریم مقام انسانیت بشود، می‌تواند برای همه اینها الگو باشد، درس باشد، پیام داشته باشد، به ما آموزش بدهد در همه عرصه‌هایی که ذکر شد.

رسیدن به این قله کمال امکان ندارد مگر با صبر و استقامت. انسان در پرتو عنصر صبر و پایداری و استقامت است که به هدف خود نائل می‌گردد.  لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى انسان به هر مقداری که کوشش می‌کند، تلاش می‌کند به هدف خودش دست پیدا می‌کند.

قرآن کریم هم بر این استقامت صحه نهاده است. البته بیانی قرآنی و بسیار زیبا. که می‌فرماید: إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لَا هُمْ یَحْزَنُونَ أُولئِکَ أَصْحابُ الْجَنَّةِ خالِدِینَ فِیها جَزاءً بِما کانُوا یَعْمَلُونَ

کسانی که آمدند و گفتند پروردگار ما الله هست و پذیرفتند عبودیت خدا را، بندگی خدا را پذیرفتند و ایمان آوردند. ثُمَّ اسْتَقَامُوا  سپس در راه این ایمان خودشان در راه اعتقادشان اینها استقامت کردند، پایداری کردند. می‌فرماید: اینها نه خوفی بر آنها هست نه حزن و اندوهی بر آنها هست و آنها را ما بشارت می‌دهیم که از اصحاب بهشت هستند، اهل بهشت هستند، به خاطر آن عملی که با ایمان و توأم با صبر و استقامت انجام داده‌اند.

این مسیر ایمان و اعتقاد قلبی است که اگر انسان این را داشته باشد هم در دنیا، هم در آخرت سعادتمند خواهد بود.

بهرحال ایمان و استقامت و ثبات قدم دو عامل سعادت برای انسان است و در حقیقت دربردارنده همه نیکی‌ها و صفات برجسته برای انسان است.

به خدا دل بستن و ایمان محکم به خدا پیدا کردن و تمام زندگی را به رنگ خدا و به رنگ ایمان درآوردن و در مسیر الهی گام برداشتن این از جمله سعادت یک بشر و انسان است. کسانی که دم از عشق به خدا می‌زنند، ولی در عمل استقامت ندارند افرادی سست عنصر هستند، افرادی ناتوان هستند.

استقامت در مقابل شیطان و وسوسه‌های شیطانی، در مقابل طوفان شهوات که اگر اشخاصی قرار بگیرند و اهل پایداری و استقامت نباشند با ایمان وداع کرده‌اند. اگر استقامت نباشد ایمان از دست می‌رود. این استقامت است، پایداری است که ایمان انسان را حفظ می‌کند.

امام حسین(ع) در روز عاشورا خطاب به آن اشقیا فرمود: النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا مردم بنده دنیا هستند، مردم دلبسته دنیا هستند، مردم دنیا پرست هستند، دنیا برای آنها مهم است. چون منشأ هرگناهی حب دنیاست. حب الدنیا راس کل خطیئه.

بعد فرمود: وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ دینداری و ادعای دینداری لقلقه زبان آنها است. اینها اهل شعار هستند و اهل عمل نیستند.

در این روزگار خودمان گاهی اوقات می‌بینیم اشخاصی هستند؛ حالا بعضی از آنها ممکن است یک مسئولیتی هم داشته باشند، وقتی سخن از رهبری می‌گویند، وقتی سخن از ولایت می‌گویند، با چه آب و تابی سخن از ولایت می‌گویند. چه جوری از ولایت یاد می‌کنند، با القاب و با زبان بازی و حرّافی، ولی وقتی نوبت به عمل می‌رسد نه! کاری ندارند بببنند منویات رهبری چیست؟ نمونه‌اش همین سند ۲۰۳۰ هست که یک آفتی شده و به جان تربیت، و آموزش و پرورش ما افتاده است.

فلذا این را باید دقت کرد که باید استقامت داشت، باید پایداری داشت.

بعد فرمود حضرت: فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون وقتی عرصه امتحان پیش می‌آید، عرصه آزمایش الهی پیش می‌آید، چقدر دینداران کم هستند، چقدر آنهایی که دین را برای منافع مادی می‌خواهند، دین را برای دنیایشان می‌خواهند، آنها چقدر مانور می‌دهند.

داستان آن کسی که می‌خواستند روی بازویش خال کوبی بکنند، لابد شنیدید این داستان را؛ ولی خالی از لطف نیست. دوباره تذکر است، یادآوری است؛ که می‌خواستند یک شیر را روی بازوی یک نفر خال کوبی بکنند. وقتی آمد شروع  کند آن خال کوبه، خوب با سوزن باید می‌زد. دردش آمد. گفت: نزن نزن. کجای شیر هستی؟ گفت: سرو گردن و یال شیر است. گفت نه نمی‌‎خواهم سر و گردن و یال. آمد بزند گفت اینجا کجای شیر است؟ گفت: فلان جای شیر است. گفت نمی‌خواهد. تا رسید به دم شیر. آن هم گفت نه نمی‌خواهد. شیر بی یال و کوپال به چه درد می‌خورد! اصلا شیر اسمش نیست.

در حقیقت اگر صبر و استقامت نباشد ایمانی نمی‌ماند، اعتقادی نمی‌ماند، باور قلبی نمی‌ماند. جبهه یاران امام حسین(ع) موج می‌زند از استقامت و پایداری که در راه حق اینها داشتند. در شب عاشورا نقل کردند که امام حسین(ع) از خیمه‌ها خارج شد، قدم زنان به طرف بیابان رفت. بعد نافع بن هلال که از یاران حضرت بود. (یک هلال بن نافع داریم یک نافع بن هلال داریم. دقت بفرمایید. در بعضی از مداحی‌ها اشتباه می‌گویند این نافع بن هلال یار امام حسین(ع) بوده است. هلال بن نافع در لشکر مقابل امام حسین(ع) بوده است).

به دنبال امام حسین(ع) به راه افتاد که مبادا خطری امام حسین(ع) را تهدید کند. امام حسین(ع) در اثنا متوجه شد. به نافع فرمود: آن دو تا کوه را می‌بینی؟ پشت آن کوه هیچ خبری نیست. اگر می‌خواهی از این تاریکی شب استفاده کن و برو. من بیعتم را برداشتم. این نافع به گریه افتاد. گفت آقا: هیهات که من دست از شما دست بردارم. من می‌خواهم در رکاب شما باشم. چه جوری روز قیامت در محضر رسول گرامی اسلام جد بزرگوار شما حاضر بشوم؟

بعد حضرت برگشت. وقتی برگشت حضرت زینب کبری(س) خطاب کرد به امام حسین(ع) خدمت امام حسین(ع) عرض کرد که ای برادر از یاران خود مطمئن هستی فردا تو را تنها نمی‌گذارند؟ آنها را آزمایش کرده‌ای که ببینی؟ صدای حضرت زینب(س) را همین نافع شنید. رفت نزد حبیب بن مظاهر و دیگر اصحاب گفت کجایید که دختر امیرالمؤمنین(ع) درباره وفاداری ما شک کرده است.

اینها برگشتند خدمت امام حسین(ع) آمدند دم چادر[خیمه امام حسین(ع)] و آنجا بود آن وفاداری‌های تاریخی، هرکس با ادبیات خودش آمد محکم و استوار آمد اظهار وفاداری کرد. نسبت به اباعبدالله الحسین(ع). بله این نتیجه ایمان است و نتیجه استقامت در راه ایمان است.

یک شاعری هست من بعنوان حسن ختام خطبه اول این شعرش را بخوانم خیلی شعر زیبایی است. من بارها این شعر را خوانده‌ام ولی از بس این شعر حماسی است، انسان روح و جانش صفا پیدا می‌کند از این شعر حماسی که در وصف یاران ابی‌عبدالله الحسین(ع) سروده شده است.

این نتیجه همان صبر و استقامت است. این شجاعت نتیجه همان ایمان،  نتیجه همان استقامت است.

شاعر می‌گوید: لِبسوا القلوب علی الدروع    کأنّما یتهافتون علی ذهاب الانفس

می گوید: زره را که می‌پوشند معمولا زره برای حفاظت از بدن است. حفاظت از اعضای بدن است که آسیبی به بدن نرسد. شاعر می‌گوید من اینها را دیدم زره که پوسیده بودند قلبهایشان را روی زره نهاده بودند. کأنّه اینها کسانی بودند که در رفتن به سوی مرگ از یکدیگر سبقت می‌گرفتند.

این شجاعت و شهامت یاران اباعبدالله الحسین(ع) بود که ما در دوران دفاع مقدس این صحنه‌ها را بسیار دیدیدم. چقدر از رزمندگان عزیزی بودند که در میدان مین خود را می‌انداختند که مینها خنثی بشود و معبر باز بشود که رزمندگان عبور کنند. چقدر از رزمندگانی بودند که روی سیم خاردارها می‌خوابیدند و آن جراحت سیم خاردار به بدن خودشان را تحمل می‌کردند و به رزمندگان می‌گفتند پا روی بدن ما بگذارید و عبور کنید. از این دست شجاعتها ما کم نداشتیم. چون انقلاب ما، دفاع مقدس ما برگرفته از شعائر حسینی است، برگرفته از قیام اباعبدالله الحسین(ع) است.

خداوند ان‌شاءالله ما را همچنان در راه قیام اباعبدالله الحسین(ع) استوار و مستحکم و پایدار بدارد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

تقوا و پرهیزگاری باید در دوری جستن از گناه باشد. اگر بخواهیم تقوا به دست بیاید با گناه جور در نمی‌آید. اینها باهمدیگر دو راه می‌روند. پیامبر گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) می‌فرماید: إتَّقُوا الذُّنوبَ فَإنَّها مَمحَقَةٌ لِلخَیراتِ از گناه دوری کنید. از گناه بپرهیزید، چرا؟ گناه خیرات را، نیکیها از بین می‌برد، آنها را محو می‌کند، پاک می‌کند در زندگی و پرونده انسان.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق کرامت بکند که بتوانیم اهل تقوا باشیم، اهل خدا ترسی باشیم، اهل پرهیزگاری باشیم. در سخنمان، در رفتارمان، در گفتارمان، در همه سکناتمان، رفتارمان با خانواده، با همسایه، با مردم، با همکارانمان و در همه عرصه‌ها خدا ترس باشیم، اهل تقوا باشیم. ان‌شاءالله.

هفتم صفر المظفر بنا به قولی سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) است، کریم اهل بیت(ع). و همچنین سالروز ولادت باب الحوائج امام موسی کاظم(ع) است که این شهادت تسلیت و تعزیت و ولادت امام موسی کاظم(ع) را تبریک می‌گوییم. ان‌شاءالله بتوانیم برای همه عرصه‌های زندگی مان دستمان از دامان اهل بیت(ع) کوتاه نشود.

در هفته دفاع مقدس قرار داریم. بسیار ایام تاریخی و افتخارآمیزی که برای ملت ما روزها و تاریخ بسیار نورانی و افتخارآمیزی است. در سخنرانی ویدویویی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای که فرمایشاتی داشتند به صورت ویدیو کنفرانس برای تعداد زیادی از رزمندگان در سرتاسر کشور، تحلیل بسیار جامع و کاملی از دفاع مقدس حضرت ایشان ارائه فرمودند که جا دارد ما ساعتها روی آن بحث بکنیم، صحبت بکنیم.

ابعادی را که ایشان بیان کردند برای دفاع مقدس و تبیین فرمودند، جا دارد که روی آنها کار بکنیم، دقت نظر داشته باشیم. نخبگان جامعه خواص جامعه، رزمندگان و پیشکسوتان عزیز که افتخار ما هستند، باعث سربلندی جامعه هستند اینها را همه مورد تأمل و دقت و مطالعه قرار بدهیم.

در فرمایشات معظم له با نگاهی ژرف و همه جانبه و یک نگاه به روز در واقع آن شبهه افکنی‌ها و سؤالاتی که درباره دفاع مقدس می‌شود ایشان به خوبی پاسخ دادند.

فلذا فرمایشات حضرت آقا ناظر به مقابله با جریان انحرافی بود و ناظر به شبهه افکنی دفاع مقدس بود. و در یک بخشی هم علل بروز جنگ را به خوبی با استدلال بیان فرمودند.

بحث تحریفی که حضرت آقا بارها تأکید می‌ورزند که دشمن به دنبال تحریف حقیقت دفاع مقدس است. البته همه حقایق انقلاب اسلامی، مِن جمله دفاع مقدس.

این تحریف را باید مراقب باشیم. این خطری است که همیشه وجود دارد. و ما باید هوشیار باشیم در مقابل این فتنه و دشمنی دشمن که از همه دشمنیهای دشمن خطرش بیشتر است. این را خوب باید دقت کرد.

حضرت آقا تشریح کردند که ما در دفاع مقدس پیروز شدیم، با استدلال هم فرمودند. فرمودند که دشمن هرچه در توان داشت به میدان آورد و کشور عزیزمان که نیروهای مسلح آن کمبودهایی داشتند، آن انسجام لازم را نداشتند، ارتش ما، ارتشی بود که هنوز آن انسجام و اقتدار را بعد از انقلاب پیدا نکرده بود، سپاه ما، سپاه نونهالی بود، تازه تأسیس شده بود. دشمن هم به خوبی اینها را می‌دانست و آمد و می‌خواست به انقلاب اسلامی ضربه بزند و یک آدم دیوانه‌ای مثل صدام حسین را که یک وسیله بود. حضرت آقا فرمود: هدف نبود، وسیله بود، آلت دست بود صدام حسین.

آمدند با تمام امکانات تجهیز کردند؛ ولی موفق نشدند و نتوانستند حتی یک وجب از خاک کشور ما را جدا کنند. ببینید این پیروزی است. این خیلی پیروزی بزرگی است. ما در همه جنگها در تاریخ ایران هست. متأسفانه خسارات فراوانی دادیم، سرزمین دادیم. ولی در این جنگ که دشمن تمام قد آمده بود نتوانست حتی یک وجب از خاک را جدا کند.

بعد نکته دیگری که خیلی دقیق بود که حضرت آقا بیان فرمودند: عقلانی عمل کردن، مدبرانه عمل کردن در جنگ بود. که خیلیها هستند می‌خواهند بگویند در جنگ عقلانی عمل نشد. می‌خواهند این را القا بکنند به مردم، به افکار عمومی و جوانان که اگر عقلانی عمل می‌کردند مثلا این همه جوان کشته نمی‌شد نه! این جور نبود.

حضرت آقا فرمودند که: در تمام عرصه‌ها با عقلانیت، با تدبیر عمل شد. حتی حضرت امام وقتی که قطعنامه را پذیرفتند و فرمودند جام زهر را سرکشیدم، باز هم با عقلانیت و تدبیر بود. اقتضای آن روز بود، اقتضای آن شرایط بود.

نکته دیگری که باز اشاره فرمودند حضرت آقا: مدل سازی جدیدی برای حضور مردم در دفاع مقدس و بروز استعدادها بود، که این چیز نابی بود. مردم و همه آحاد مردم هرکس به شکلی در جنگ حضور پیدا کرد. یکی تفنگ به دست گرفت، یکی پشت جبهه کمک کرد، یکی در نشریات کمک کرد، یکی در مسائل فرهنگی کمک کرد، یکی پشتیبانی کرد. هرکس به هر شکلی آمد خود را سهیم کرد در این دفاع مقدس، و این یک مدلی بود مدل اجتماعی بود؛ برای یک ملت که می‌خواهد از ارزشهایش دفاع بکند؛ برای یک ملتی که می‌خواهد از خاک و آب و ناموس و وطنش دفاع بکند.

نکته دیگری که اشاره فرمودند حضرت آقا: بروز استعدادها بود. ببینید یک جوان روستایی از یک روستای دور افتاده در کرمان می‌آید، می‌پیوندد به دفاع مقدس، بستر رشد او فراهم می‌شود؛ می‌شود حاج قاسم سلیمانی صلواتی به روحش ختم کنید. از این دست حاج قاسمها زیاد داشتیم. شهید صیاد شیرازی، شهید باکری، شهید خرازی، شهید بابایی و شهدای زیاد دیگری که اینها همه استعدادهایی بودند که از قوه به فعلیت رسیدند، اینها سرمایه‌‎های دفاع مقدس هستند.

از نکته دیگری که باز در دفاع مقدس ظهور و بروز پیدا کرد فضائل اخلاقی و عروج معنوی بود که اتفاق افتاد. در جبهه‌ها اخلاص و فضائل اخلاقی موج می‌زد. امام فرمود جبهه‌ها دانشگاه هستند. این جوانهای ما می‌رفتند آنجا تربیت می‌شدند و ره صد ساله را یک شبه می‌پیمودند.

من یادم هست حالا یادی بکنیم از مرحوم آیت الله قاضی رضوان خدا بر او باد ایشان می‌گفت: تعارف هم نمی‌کرد شعار هم نمی‌داد. می‌گفت: من به دنبال بسیجیان به راه می‌افتم تا خاک پای آنها را توتیای چشم کنم. می‌گفت من بر دست و بازوی رزمندگان بوسه می‌زنم و بر این بوسه افتخار می‌کنم این کار را هم می‌کرد عملا. اینها از سجایای اخلاقی بود، از فضائل بود، از مسائل معنوی بود که در جنگ اتفاق افتاد.

نکته دیگری که سرمایه سازی شد در دفاع مقدس. امنیت کشور به برکت دفاع مقدس تأمین شد. دفاع مقدس بود که به همه نشان داد که هزینه تعرض و تجاوز به این کشور خیلی زیاد است. هرکس بخواهد در سرش، در فکرش، در وهمش توهم بکند که می‌تواند به این کشور تعرضی بکند، باید هزینه خیلی زیادی را برای خودش به حساب بیاورد. این یکی از سرمایه‌ گزاریهای دفاع مقدس بود.

دفاع مقدس آمد ذات بزک کرده و آرایش کرده غرب را برملا ساخت و رسوا نمود. امام فرمود که ما در این دفاع مقدس هم غرب و هم شرق را شکستیم. و این یکی از سرمایه‌های دفاع مقدس بود. حالا در برابر خطر تحریف در دفاع مقدس که دشمن در کمین است چه باید کرد؟ این نکته‌ای است، که باز حضرت آقا در فرمایشاتش به خوبی نسبت به این اشاره فرمودند و توضیحاتی را بیان فرمودند.

یکی اینکه تقویت ادبیات دفاع مقدس برای مقابله با دستهای تحریف‌گر. ما هرچه می‌توانیم ادبیات دفاع مقدس را باید تقویت کنیم، هنرمندان ما فیلم بسازند، شعر بسرایند. نویسندگان ما کتاب بنویسند و کارهای هنری بکنند که ماندگار بشوند. ادبیات دفاع مقدس سرچشمه جوشان دفاع مقدس است. این را باید همیشه داشته باشیم. این گنج بی پایان دفاع مقدس خیلی ظرفیت دارد و باید این ظرفیت را استفاده بکنیم و بهره ببریم.

نکته دیگری که باید به آن اشاره بشود از شخصیتها و شخصیت پردازی عناصر دفاع مقدس، یادواره‌ها باید به راه بیافتد که از فاصله بین نسلی جلوگیری بشود. نسل به نسل وقتی می‌آیند باید هرنسلی با هرچه … حضرت آقا هم فرمودند ما هرچه فاصله می‌گیریم از دفاع مقدس باید معرفتمان نسبت به دفاع مقدس بیشتر بشود، شناختمان بیشتر بشود.(تکبیر نمازگزاران)

همین دیدار خانواده شهدا، همین دیدار رزمندگان و ایثارگران رفتن؛ جوانها را همراه خودمان ببریم در این دیدارها، در آن جلسات خاطراتی نقل می‌شود، این جوانها آشنا می‌شوند. بحمدالله تعالی امروز هم جمع زیادی از رزمندگان، پیشکسوتان، ایثارگران، فرماندهان، جانبازان عزیز به مناسبت هفته دفاع مقدس نماز جمعه ما را مزیّن نمودند؛ اینها سرمایه هستند.

امام فرمود: نگذارید پیشکسوتان ایثار و جهاد در پیچ و خمهای زندگی فراموش بشوند. دشمن این را می‌خواهد، دشمن می‌خواهد که ایثار، جهاد، فرهنگ مقاومت، ایستادگی به فراموشی بشود. باید مراقب تحریف باشیم، توطئه دشمنان باشیم. بیان سیره سرداران و شهیدان و اخلاقیات آنها و عناصری که در دفاع مقدس نقش کلیدی داشتند؛ اینها همه نکاتی هست که باید به آنها پرداخته بشود.

امیدواریم که بتوانیم این وظیفه خطیر و سنگین را به خوبی ان‌شاءالله انجام بدهیم.

مطلب بعدی که باید اشاره کنم عذرخواهی می‌‌کنم اگر خطبه هم طولانی شد. اربعین امسال با سالهای گذشته به خاطر این قضیه ویروس کرونا متفاوت است. ما هر سال شعارمان در اربعین این بود حب الحسین یجمعنا محبت و عشق حسین ما را دور هم جمع کرده است. امسال شعار برعکس است. می‌گوییم حب الحسین فی قلوبنا محبت حسین(ع) در قلبهای ماست حب الحسین فی بیوتنا محبت حسین(ع) در خانه‌های ماست.

حضرت آقا همیشه می‌فرمودند و تشویق می‌کردند که مراسم راهپیمایی اربعین باشکوه هرچه بیشتر و بزرگتر برگزار بشود و ترغیب می‌فرمودند که شرکت بکنید. ولی الان به خاطر بیماری کرونا فرمودند که ما در خانه بمانیم. از همان جا زیارت اربعین بخوانیم.

من یک روایتی دیدم، شخصی آمد خدمت امام معصوم علیه السلام رسید عرضه داشت که آقا اگر یک حالا یا سیب یا میوه‌ای را شما دو قسمت بکنید و یک قسمت را بفرمائید حلال و یک قسمت را بفرمائید حرام. من بدون چون و چرا می‌پذیرم. و آن قسمتی که حلال است استفاده می‌کنم و آن قسمتی که حرام است کنار می‌گذارم.

شیعه واقعی همین است. ولایتمداری واقعی همین است که امام معصوم علیه السلام به اصحاب و اطرافیان فرمودند دینداری را از این شخص یاد بگیرید. ما هم عرض می‌کنیم، حضرت آقا ما اطاعت امر می‌کنیم. به طرف مرزها حرکت نمی‌کنیم. چون بدانید دشمن می‌خواهد به اسم اربعین به اهداف اربعین ضربه بزند. آگاه باشید.

عشق به اربعین را تهییج بکند. علاقمندی به اربعین امام حسین(ع) را و آن وقت ببرد تا سر مرز، آنجا هم یک آشوبی، یک بلوایی درست بکند، بدون اجازه دولت عراق وارد خاک عراق بشود خلاصه مشکل درست بکند، برای هم کشور عراق و هم کشور ایران. باید هوشیار و آگاه باشیم. ما پشت سر رهبر حرکت می‌کنیم. نه یک قدم جلو، نه یک قدم عقب، پا جای پای رهبر می‌گذاریم.(تکبیر نمازگزاران)

مطلب بعدی که باید اشاره‌ای داشته باشم؛ وضعیت این شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار است که البته هیچ غلطی هم نمی‌تواند بکند. آمریکا به شدت دچار انزوای سیاسی و بین المللی شده است و حتی طرفهای غربی و اروپایی هم در آن قضیه که می‌خواست علیه ایران یک قطعنامه‌ای به تصویب برسد او را همراهی نکردند.

الان هم بحث به حساب قیام علیه بی‌عدالتی، آن بحث کرونا و مشکلات عدیده‌ای دیگری که آمریکا دارد. از طرفی هم نزدیک انتخاباتشان هست می‌خواهند یک کاری بکنند، بتوانند یک رأیی بدست بیاورند هرطوری است. آمدند چه کار کردند؟ برای اسرائیل خوش رقصی می‌کنند. آمدند بعضی از کشورهای ضعیف و کوچک و فکسنی عربی را مثل امارات و بحرین را وادار کرده است روابط سیاسی با اسرائیل برقرار بکنند.

من یک چیزی می‌خواندم این کشنر هست، داماد یهودی ترامپ؛ آمده است یک کتاب توراتی بعد از عادی سازی روابط با بحرین به پادشاه بحرین هدیه داده است. ای خاک بر سرت پادشاه بحرین که دیگر حتی از مسلمانی تو اسمی هم باقی نمانده است.

من عرض می‌کنم خدایش رحمت کند مرحوم آیت الله قاضی، در خطبه‌های نماز جمعه آن وقت یادم است یک به یک به اسم به آنها نفرین می‌کرد به این حکام مرتجع منطقه، اینهایی که باعث ذلت امت اسلامی هستند. من این را عرض بکنم خدمت شما این حکام این را بدانند که با این کارهایشان گور خودشان را کندند و دیری نخواهید پائید که اینها از صفحه سیاسی و اجتماعی کشورشان پاک خواهند شد و هیچ کس یاد آنها نخواهد کرد، این را بدانید.

چند تا مطلب و تذکر شهری و محلی را هم عرض بکنم. یکی راجع به پارک جنگلی کنار زیباشهر به نظرم پارک جنگلی لاله باشد اگر اسمش را درست می‌گویم گزارشهایی آوردند که نسبت به درختها و فضاهای سبز این پارک جنگلی دارد کم لطفی می‌شود. من این را عرض بکنم حالا آن کسانی که می‌خواهند منفعت طلبی بکنند از این بابت. اگر یک گزارش مستند و مصوری برای من آوردند که یک درخت خشک شده است من به شخصه مطالبه و پیگیری می‌کنم. دوستداران طبیعت هوشیار باشند. اینها منابع ملی است، نباید به آنها بی تفاوت باشیم.

همانطوری که الان یک اتفاق بسیار خطرناکی در دزفول دارد می‌افتد که این زمینهای کشاورزی را دارند تیکه پاره می‌کنند. قوت دزفول به کشاورزی آن است. این را من در یکی دو جلسه که با مسئولین بوده است بحث مفصلی کرده‌ام. پیگیر آن هم هستم. حتی تا خود مقام معظم رهبری پیگیر هستم این قضیه را. این را دوستداران طبیعت مراقب و مواظب باشند.

نکته دیگری تولیدات شهرستان دزفول را توجه بنمایید. اگر به تولیدات شهرستان دزفول توجه کنیم، برای جوانان دزفولی اشتغال ایجاد می‌شود. من خودم حاضر هستم یک تولید شهر خودمان را ولو اینکه نسبت به مشابه آن گران‌تر باشد خودم بخرم. یک قدری مردم تعصب داشته باشند، نسبت تولیدات شهر خودشان و آن را تشویق و ترغیب بکنند ان‌شاءالله.

نکته دیگری که باید عرض بکنم و دیگر کم کم خطبه را تمام بکنم. این کولرهایی که در مصلی هست، کولرهای فرسوده‌ای است الان شاید نزدیک دو دهه است که دارد استفاده می‌شود. اینها همیشه وقتی ما می‌خواهیم راه بیاندازیم در اول فصل گرما، باید سرویس بکنیم هزینه بکنیم، تعمیر بکنیم و هزینه‌های هنگفتی را به ما تحمیل می‌کنند.

به نظرمان رسید کم کم در یک پروسه‌ای اینها را جایگزین بکنیم و شروع کردیم. الان عجالتاً یک پنج دستگاه کولر ۴۸ هزار با قیمت بسیار مناسب تهیه کرده‌ایم و اگر عزیزان، مؤمنین، مؤمنات علاقمند هستند که مشارکت بکنند، یا به اسم امواتشان باشد، ثوابش برای امواتشان باشد یا خودشان می‌خواهند کار خیری بکنند می‌توانند به دفتر امام جمعه مراجعه بکنند وان‌شاءالله در این کار خیر سهیم و شریک بشوند.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، به خون پاک شهدا قسمت می‌دهیم، به خون پاک شهدای کربلا قسمت می‌دهیم، به خون پاک حاج قاسم عزیز قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت و کرامت بفرما…

عاقبت همه ما را ختم به خیر و ختم به شهادت بگردان…

پروردگارا توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان اسلام را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان همه آنها را با سیدالشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و همه خدمتگزاران به دینت و کشورت در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا ومولا امام زمان تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصا که بیمارانی که مد نظر هستند و شنیدیم که حضرت آیت الله شفیعی هم بیمار هستند خدایا لباس عافیت بر تن همه بیماران بپوشان…

پروردگارا بارالها مشکلات ما را، مشکلات جوانان ما را به فضل بزرگیت حل بفرما…

پروردگارا بارالها این مشکل گرانی و فشار و تحریمی که بر مردم هست، خدایا به فضل و از آن خزانه غیبت خدا حل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ