۲۸م، شهریور ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
درآئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول

انسان وقتی مهم جلوه می‌دهد که بتواند نسبت به حوادث مهم از خود ایستادگی نشان بدهد. + متن کامل خطبه‌ها

انسانها باید نگاهشان زندگی ساز باشد و در صبوری، تهذیب نفس و تربیت فرزندان اهتمام بیشتری ورزند.

زمان انتشار: ۲۸م, شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۳:۲۸ ب.ظ | کد خبر: 84513

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نمازجمعه با حضور اقشار مختلف مردم مؤمن و متدین دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین شیخ مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) شهرستان دزفول برگزار شد.

تقدیر از سوگواران حسینی

امام جمعه موقت دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی، از ابراز محبت و علاقه مردم دزفول نسبت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در ایام سوگواری حضرت امام حسین(ع) برغم شرایط سخت کرونایی و با رعایت دستورالعملهای بهداشتی تقدیر کرد.

تبیین آیات ۲۷ تا ۲۹ سوره مبارک فجر قرآن کریم

وی با تبیین آیات ۲۷ تا ۲۹ سوره مبارک فجر قرآن کریم که منسوب به امام حسین(ع) است افزود: ارزش انسانها به اعتبار ظرفیتهای آنها می‌باشد.

انسان وقتی مهم جلوه می‌دهد که بتواند نسبت به حوادث مهم از خودش ایستادگی نشان بدهد

وی گفت: انسان وقتی مهم جلوه می‌دهد که بتواند نسبت به حوادث مهم از خود ایستادگی نشان دهد و  در مقابل امواج سهمگین مشکلات، بلاها، گرفتاریها و ناکامیها و در کوران حوادث بتواند مرد میدان باقی بماند.

در واقعه کربلا هیچ مصیبتی سهمگین‌تر از مصیبت امام حسین(ع) نبوده است

امام جمعه موقت دزفول  با بیان این جمله جاودانه «لَا یَوْمَ کَیَوْمِکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ» افزود: در واقعه کربلا هیچ مصیبتی سهمگین‌تراز مصیبت امام حسین(ع) نبوده است.

انسانها باید نگاهشان زندگی ساز باشد و در صبوری، تهذیب نفس و تربیت فرزندان اهتمام بیشتری ورزند

امام جمعه موقت دزفول تأکیدکرد: از قیام کربلا و نگاههای امام حسین(ع) نسبت به پروردگار باید آموخت که انسانها باید نگاهشان زندگی ساز باشد و در صبوری، تهذیب نفس و تربیت فرزندان اهتمام بیشتری ورزند.

امام خمینی(ره) به خوبی دفاع مقدس را مدیریت کرد

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه سالروز ولادت امام محمدباقر(ع) و آغاز هفته دفاع مقدس را گرامی داشت و گفت: امام خمینی(ره) به خوبی دفاع مقدس را مدیریت کرد و مردم به پشتوانه رهبری ایشان پیروز این نبرد سنگین شدند.

جنگ تحمیلی گنجینه و محل آفرینش صحنه‌های عرفان و عشق ورزی به خدا است

امام جمعه موقت دزفول جنگ تحمیلی را گنجینه و محل آفرینش صحنه‌های عرفان و عشق ورزی به خدا دانست و یادآورشد: ۳۷ کشور در طول هشت سال جنگ تحمیلی در برابر کشورمان ایستادند ولی مردم با برادری و اخوت، ابهت دشمن را درهم شکستند.

نباید منافع کشور را با نقشه‌های دشمن بر باد دهیم

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ گفت: ۱۳ آبان ۹۹ نیز انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که دشمن قصد دارد این ۲ انتخابات را به هم گره زده و القا کند که در این مدت مذاکره کنیم در حالی که نباید منافع کشور را با این نقشه‌ها بر باد دهیم.

 وی افزود: انتخابات فرصتی است که می‌تواند شرایط را برای دگرگونی وضعیت فعلی فراهم کند، زیرا دشمن می‌خواهد این امید را در بین مردم به یأس تبدیل کند و شکاف قومی و مذهبی بین مردم را بزرگ جلوه دهد.

حکام عرب سرنوشت خود را با رژیم صهیونیستی گره زدند

خطیب موقت نماز جمعه دزفول همچنین در خصوص “تنفس مصنوعی و آشکارسازی برخی روابط حکام عرب با رژیم صهیونیستی” بیان کرد: این روابط آشکار شده و روزهای آخر عمر حکام عرب در پیش است چرا که سرنوشت خود را با رژیم صهیونیستی گره زدند.

وی افزود: دشمن ممکن است  با تشدید تحریم‌های اقتصادی و  اقدام نظامی در منطقه وضعیت را دگرگون جلوه داده و مسئولان را مجبور کنند وارونه عمل کنند ولی نباید گول آنها را خورد و امنیت روحی و روانی خود را حفظ کرد.

پیشرفت‌های زیادی در حوزه تربیت و آموزش، برنامه‌های بهداشتی و ساخت تجهیزات پزشکی داشته‌ایم 

امام جمعه موقت دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز به وضعیت کرونا در کشور نیز اشاره کرد و با قدردانی از مدافعان سلامت افزود: پیشرفت‌های زیادی در حوزه تربیت و آموزش، برنامه‌های بهداشتی و ساخت تجهیزات پزشکی داشته‌ایم و در بین دیگر کشورها برتر هستیم البته مشکلاتی نیز وجود دارد.

دشمن ممکن است از کمبود واکسن سوء استفاده کند

وی افزود: مرحله اوج کرونا را پشت سر گذاشتیم البته ممکن است تقارن آنفولانزا در فصل پاییز و زمستان با کرونا مشکل ساز شود و دشمن ممکن است از کمبود واکسن سوء استفاده کند.

دولت در فرصت باقی مانده با گرانی افسارگسیخته که بار سنگینی بر دوش ملت تحمیل کرده مقابله کند

امام جمعه موقت دزفول همچنین با بیان اینکه دولت و مجلس انقلابی بهانه دست دشمن ندهند گفت: دولت در فرصت باقی مانده با گرانی افسارگسیخته که بار سنگینی بر دوش ملت تحمیل کرده مقابله کند.

معرفی کتاب “ماه پاره” زندگی شهید عبدالحسین نوروزی نژاد و گرامیداشت مادر شهیدان صلواتی زاده

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی در پایان خطبه‌های نمازجمعه، خواندن کتاب “ماه پاره” زندگی شهید عبدالحسین نوروزی نژاد (ازشهدای لشکر هفت ولی عصر(عج) در دوران دفاع مقدس) را به نمازگزاران پیشنهاد کرد و نیز درگذشت مادر شهیدان صلواتی را در دزفول تسلیت گفت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

بندگان خدا، شما را ملتمسانه و خودم را مؤکداً دعوت به رعایت تقوا کرده و از خدا می‌خواهم ما را دستگیری کند و توفیق عمل به دستوراتش را و اطاعت از فرامینش و پرهیز از آنچه که موجب سخط و خشم اوست نصیبی صد چندان عنایت کند.

خدمت همه شما عرض سلام و ادب و ارادت دارم. ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را خدمت همه شما تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و از آنچه که تا کنون پرافتخار با تمام محدودیتها و رعایت موازین و ضوابطی که مؤکّد توسط مسئولین امر در رعایت امور بهداشتی در فضایی کرونایی انجام دادید که خوش درخشیدید، ضمن تشکر و تقدیر از این همه ابراز محبت، اظهار علاقه به خاندان عصمت و طهارت، از خدا می‌خواهم که اینها از همه پذیرفته بشود و در دفتر ارادتمندان امام حسین(ع) ثبت و ضبط بشود و هرگز قدوم ما از صراط ایمان به اهل بیت رسول اکرم(ص) و عترت شریفش و قرآن کریم هرگز نلغزد و خداوند دیدگان ما را به نور جمال منور حضرت امام زمان(عج) منور کند.

عزیزان آیه‌ای که می‌خوانم حسب آنچه وارد است نسبت به امام حسین(ع) است اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ  یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ  ارْجِعِی إِلى‌ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً  فَادْخُلِی فِی عِبادِی  وَ ادْخُلِی جَنَّتِی 

یک جمله‌ای وجود دارد، از یکی از فلاسفه یونان که می‌گوید حوادث بزرگ است؛ اما از حوادث بزرگتر درک و فهمی است که ما نسبت به حوادث داریم. یعنی حوادث، اتفاقها معمولا در خارج اتفاق می‌افتد؛ یعنی خارج از وجود انسان. همه مرتبط با ما نیستند، ولی آنچه که باز ارتباط با ما دارد یا ارتباط ندارد خارج از درون ما واقع می‌شود.

ولی آنچه که در درون ما تأثیر می‌پذیرد، بسیار گاهی متفاوت خواهد بود. یعنی آثارش، بازتابش، عکس العملش، بسیار بسیار شدیدتر است. مثلا گاهی دیده می‌شود که شخص دچار یک ورشکستگی می‌شود، دچار یک شکست می‌شود، دچار یک ناکامی می‌شود، در امر ازدواج  به خواسته‌ای که دارد، در پذیرش کاری که انتخاب کرده است، یا داخل در تجارتی شده است، یا تیم محبوبش دچار شکست شده است و بازنده میدان شده است؛ گاهی چنان این شخص منقلب می‌شود و متأثر از این ورشکستگی می‌شود که عوارض قلبی، شدیدتر از آن، جانش را از دست می‌دهد چیه که ظرفیتی درونش نبوده است که بتواند با این حادثه برخوردی منطقی و عاقلانه داشته باشد.

آدمها ظرفیتهای آنها مختلف است و ارزش گذاریها هم به اعتبار ظرفیتهای آدمها است. یعنی انسان وقتی نشان می‌دهد که مهم است که بتواند نسبت به حوادث مهم از خودش ایستادگی نشان بدهد و ظرفیت نشان بدهد؛ در مقابل امواج سهمگین مشکلات، بلاها، گرفتاریها، ناکامیها، در کوران حوادث، بتواند مرد این میدان بماند و با نگاهی صحیح و نگاهی درست، بتواند بر خود مسلط بشود و حتی آن حادثه‌ای که در بیرون واقع شده آن را به خوبی رهبری کند، بر او تأثیر بگذارد.

ولی برعکس آدمهایی هستند که حادثه بزرگ است، ولی اینها قضیه را به شکل دیگری می‌بینند. مثلا شما واقعه کربلا را ببینید هیچ مصیبتی سهمگین‌تر از مصیبت کربلا و مصیبت امام حسین(ع) نبوده است این جمله لَا یَوْمَ کَیَوْمِکَ یَا أَبَاعَبْدِاللَّهِ یکی از جاودانه‌ترین جملاتی است که اگر این جمله هم نبود، کفایت می‌کرد با نگریستن در واقعه کربلا این یوم بی نظیر و بی بدیل و دهشت ناک و بسیار سهمگین را آدم بفهمد که اتفاقی افتاده است.

شما در شب نیمه شعبان وقتی که یک سری ادعیه می‌خوانید از جمله اعمالی که در شب نیمه شعبان وارد است زیارت امام حسین(ع) است که خوانده می‎شود در زیارت أشهد لقد اقشعرّت لدمائکم أظلّة العرش مع أظلّة الخلائق وَ بَکَتْکُمُ السَّماءُ وَالاْرْضُ وَسُکّانُ الْجِنانِ وَالْبَرِّ وَالْبَحْرِ

یعنی خدایا من گواهی می‌دهم. چه گواهی می‌دهم؟ که برای خون پاک شما یعنی برای اباعبدالله الحسین(ع) گواهی زیر درگاه خدا، که این خون پاک ریخته شد، ارکان عرش و ارکان و ارواح تمام خلائق به لرزه درآمد. و چه شد؟ برای شما آسمان و زمین و تمام ساکنین دریا و خشکی بر حال شما گریه کردند. این عظمت را شما نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) ببینید.

یا امام باقر(ع) می‌فرماید: « لَمَّا قُتِلَ جَدِّی الْحُسَینُ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وقتی که جد اطهر ما امام حسین(ع) کشته شد ضَجَّتِ الْمَلَائِکَهُ إِلَی اللَّهِ  ملائکه ضجه زدند زیر درگاه خدا. وَقَالُوا: إِلَهَنَا وَسَیدَنَا مولای ما، سرور ما اینها را به خدا گفتند أَتَغْفَلُ عَمَّنْ قَتَلَ صَفْوَتَکَ وَابْنَ صَفْوَتِکَ وَ خِیرَتَکَ مِنْ خَلْقِکَ؟ آیا از کسانی که برگزیده تو و فرزند برگزیده تو و بهترین آفریده تو را می‎کشند چشم می‌پوشی؟ فَأَوْحَی اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ إِلَیهِمْ: خدا به اینها وحی نازل کرد و به اینها فرمود: قَرُّوا مَلَائِکَتِی ملائکه من، فرشتگان من، قرار بگیرید این همه ناآرام نشوید، این همه غلغله میان شما نیافتد قَرُّوا مَلَائِکَتِی فَوَعِزَّتِی وَجَلَالِی لَأَنْتَقِمَنَّ مِنْهُمْ وَلَوْ بَعْدَ حِینٍ، هرآینه من انتقام خواهم کشید، ولو اینکه مدتها بگذرد، ولو اینکه زمان به آن بخورد. می‌گوید یک کشفی خداوند برای ملائکه و بدنهای نورانی اینها ایجاد کرد، برای آن ظاهر کرد که همه نشسته بودند سر سجاده عبادت یکی از اینها سر پا بود؛(۱۲ نفر) یکی از اینها سر پا بود فرمود: همین قیام کننده است. همان او خواهد آمد و انتقام او را خواهد گرفت. می‌گوید ملائکه چه کردند؟ آرامش پیدا کردند.

شما ببینید این دنیا این همه دهشت زده، آسمان این همه گریان و نالان به حال امام حسین(ع) ولی خود اباعبدالله الحسین(ع) اینچنین نیست. یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ، ارْجِعِی إِلى‌ رَبِّکِ، راضِیَةً مَرْضِیَّةً،  فَادْخُلِی فِی عِبادِی  وَ ادْخُلِی جَنَّتِی.  ای نفس آرام که عالم همه در اضطراب است، ولی تو آرامِ آرام برگرد به سمت خدای خودت، مأموریت خودت را به خوبی انجام دادی. در حالتی که هم راضی، هم پسندیده، هم خودت پسندیدی بر آنچه که بر تو واقع شد و هم خداوند بر آنچه که تو انجام دادی. خداوند  بر تو راضی شد.

پس این مربوط به نگاه است. نگاهها زندگی ساز است. نگاهها را آدم باید عوض کند. نگاهها را باید آدم تربیت کند. باید تهذیب داشته باشد. بتواند در میادین سخت حضور پیدا بکند. نویسندگان زیادی داریم، چهره‌های زیادی داریم، شخصیتهای زیادی داریم. حالا مثال خواسته باشیم بزنیم، یک چهره‌ای ادبی که بین بسیاری از ادبا ارزشی دارد به نام صادق هدایت.

کتابهایی، رمانهایی نوشته است. ایشان اصالتاً اشراف زاده بوده است، اصالتاً قجری بوده است، ثروتمند بوده است، دستی به قلم هم داشته است. در بین سالهای ۱۳۱۵ تا ۱۱۳۰، پانزده سال تعدادی رمان نوشته است که بسیار خواندنی است گرچه اصلا توصیه هم نمی‌کنیم کسی اینها را بخواند. این همه بساط، پول، ثروت، موقعیت، شهرت، طبع خوب و قدرت نوشتن و قلم زدن، ولی محتوایی بسیار پوچ و پوچ گرا که هدف را نمی‌داند، برای چه آمده است؟ باید چه کند؟ چگونه زندگی کند؟ چگونه رفتار کند؟ اصطلاحاً نیهیلیست است. هیچ آینده‌ای روشن برای خودش متصور نیست.

چیزی که الان دشمن سعی می‌کند ما را همه را دچار پوچ گرایی کند. نیهیلیست کند و نسبت به حالمان، نسبت به آینده‌ مان مأیوسمان کند، ناامیدمان کند. او در همین ناامیدی محض می‌آید چند بار خودکشی می‌کند. در آخر هم زندگی او با خودکشی به سرانجام می‌انجامد و در پاریس دفن می‌شود.

این انسانها هرگز قهرمان بشریت نخواهند نشد. هرگز بشریت اینها را مورد الگوی خودش قرار نمی‌دهد. اینها آدمهایی نیستند که لایق باشند در این دنیا، خداوند در ظرف زمانی که به همه قرار داده است که به هدایت برسند، زندگی بسازند، زندگی دیگران را بسازند، حرکت ایجاد کنند، نهضت ایجاد کنند، اینها هرگز خواستنی نیستند و مهم این است که آدم این نگاه را متوجه باشد.

این مثال را دو سه جا زدم. خدا حفظ کند جناب آقای قرائتی را می‌گوید خیلی مهم است آدم چه عینکی بر روی دیده‌هایش باشد. حالا شوخ طبع است. معمولا توأم با طنز گفته‌های حکیمانه‌ای دارد و جملات زیبایی دارد. می‌گوید آدم وقتی عینک قرمز روی چشمهایش باشد شلغم را لبو می‌بیند. وقتی که عینک زرد بر دیده‌هایش باشد علف سبز را کاه می‌بیند. پس نگاهها خیلی متفاوت است. آدم باید نگاه را متوجه باشد.

از نظرگاه است ای مغز وجود     اختلاف مؤمن و گبر و جهود

گرچه حالا کسانی که یک سری اعوجاجات فکری دارند می‌آیند این را بهانه قرار می‌دهند می‌گویند آدمها نظرات مختلفی دارند، پس دین هم مختلف است. نه! این نیست. می‌گوید آدمهای مؤمن به یک نظر از منظر دیدی درست به خورشید نظر می‌کند نور را می‌بیند. اما گاهی کسانی هستند نگاه به خورشید نمی‌کنند، ماه را در آسمان نمی‌بینند، در آب جمع شده‌ای که در زمین است یا جوی آب نظر می‌کنند و تصویری از ماه را می‌بینند، این تصویر، تصویر متحرکی است. پس این ماه را دو ماه می‌بینند. دچار ثنویت می‌شوند. ماه را سه ماه می‌بیند دچار تثلیث می‌شوند. دو خدایی، سه خدایی. نگاه مؤمن به چیست؟ یَنْظُرَ إِلَى وَجْهِ اللَّهِ است؛ از این جهت به فراست می‌رسد. حقایق را می‌بیند. اما غیر مؤمن نگاهش به آسمان دوخته نشده است. نگاهش به جاهای دیگری است به شکل دیگری، پس این نگاه باید عوض بشود، این نگاه باید توجه به آن داده بشود. از این جهت حافظ می‌فرماید:

منم  که شهره شهرم به عشق ورزیدن       منم که دیده نیالوده‌ ام به بد دیدن

آدمی که عاشق خداوند متعال شد، شهره می‌شود. نه اینکه خودش می‌آید خودش را معرفی می‌کند. تمام وجودش، حرکاتش، سکناتش، لباس پوشیدنش، معاشرتش، تربیت فرزندانش، او عاشق خداست. آمدند ایراد گرفتند از امیرالمؤمنین علی(ع) به نزد پیامبر اکرم(ص)عرض کردند که آقا خیلی سخت گیری می‌کند. فرمود او را مورد شماتت قرار ندهید. او مَمسُوس فی ذاتِ الله، او عاشق یک معشوق است، او دلداده خداست. هرچه که می‌خواهد نیست الا خداست. جنگش، صلحش، قضاوتش، دادش، دَهِشَش هرچه که دارد. پس انسان مؤمن، انسان عاشق، تمام وجودش، رنگ و رخساره الهی دارد.

از این جهت شهره شهر به عشق ورزیدن و هیچ گاه دیده بد هم ندارد. دیده‌ها را آلوده نمی‌کند. هرچه را که می‌بیند به خوبی می‌بیند. با بدی بیزار است، از این جهت دوست ندارد بدی را بر دیگران ببیند. حرف بد، رفتار بد، فرزند بد، سیاست بد، قضاوت بد، اینها را دوست ندارد. می‌خواهد همه چیز به خوبی اصل مبدأش و آفرینشش به خوبی بماند. بدی را بر هیچ وجودی نمی‌پسندد.

وفا کنیم و مالمت کشیم و خوش باشیم      که در طریقت ما کافری است رنجیدن

حالا وفا، یکی از مهمترین خصوصیات عاشق، داشتن وفاست. امام صادق، صادق آل محمد(ص) به حضرت عباسدر زیارتنامه‌ای که یکی از دو سه زیارتنامه‌ای است نسبت به غیر معصوم که از معصوم، ما زیارتنامه معصوم برای دو سه نفر داریم که یکی حضرت عباس(ع) است.

أَشْهَدُ لَکَ بِالتَّسْلِیمِ وَ التَّصْدِیقِ وَ الْوَفَاءِ وَ النَّصِیحَةِ من شهادت می‌دهم تو تسلیم خدا بودی. تو خیرخواه بودی. تو وفادار بودی. اصلا وفاداری جان پیدا می‌کند به وجود حضرت عباس(ع). تمام وجودش، وجودی حسینی است. هیچ اثری از آثار در او … اصلا قمر که می‌گویند، قمر ماه است. انعکاس دهنده نور یک خورشید است. شمس وجودی کربلا امام حسین(ع) است.

همه ما باید اینچنین باشیم. ملامت می‌کشیم. دیگران به ما ملامت می‌دهند. این چه طرز زندگی است؟ چرا از زندگی بهره نداری؟ چرا لباس پوشیدنت این است؟ چرا سخن گفتنت این است؟ این چادر، این حجاب را که کردی چرا شما این چادر را بر سر کردی؟ تو مُنگُلی، تو اُمّلی، تو عقب مانده‌ای. تو با زمانه نیستی. به روز باش. خودت را آپدیت کن.

نه! آپدیت بودن و به روز بودن و به زمان بودن، همیشه به دست نمی‌آید الا در طی کردن طریق بندگی. چون خدا دمادم فیض دائم دارد. پس کسی که بنده خداست، دائم از فیض الهی بهره دارد. از این جهت امام حسین(ع) همیشه زنده است. جسم شریفش در میان ما نیست، ولی روحش، راهش، رسمش، شهدای ما همه در این طریق هستند. در این مسیر هستند. پس بنابراین بسیار مهم است که ما این طریق را…

حضرت اباعبدالله الحسین(ع) این دو سه جمله را بگویم و تمام کنم. آدم باید به غنای درون برسد. در ظاهر هرچه به این تمنیات خواسته باشد عمل کند پایانی ندارد. به هواها و هوسها توجه کند، آخری ندارد. به پستش، به مقامش، به ثروتش، به مکنتش، به هرچه بخواهد برسد، خوب است؛ آدم برسد. آرزو می‌کنیم همه هرچه که می‌خواهند نصیبشان بشود. ولی اینها پایانی ندارند.

مهم این است که به غنای درونی برسد. درون را درست کند. «اللَّهُمَّ اجْعَلْ غِنایَ فِی نَفْسِی» یکی از فقرات دعای عرفه امام حسین(ع) است. تو در درون هرچه که داشتی، از هر ثروتی بالاتر است. ولو در مقابل دنیاداران هیچ ثروتی نداشته باشی.

زهیر بن قین هرچه که ثروت دنیایی داشت، ابتدا هیچ نمی‌آمد. اما وقتی که به ثروت عشق به امام حسین(ع) رسید از همه ثروتها و تعلقات دنیایی چه شد؟ بی نیاز شد.

به شکلی که امامش حتی در وقت توسل جستن به جسمش، نام شریفش او را در کنار علی اکبر(ع)، در کنارعباس(ع) یا زهیر یا بریر به جسم شریفش توسل پیدا کرد. پس این غنا بسیار بسیار مهم است.

عزیزان ما این گنج وجودی را در وجود خودمان داشته باشیم. دو سه دقیقه ذکر مصیبت بخوانم … می‌گوید یک باغی را دیدم بسیار سرسبز، با صفا و بسیار دیدنی، وقتی که پرسیدم این باغ باغِ کیست؟ گفتند این باغ باغِ متعلق به فاضل دربندی است. علت این است که او به نسبت عبدالله الحسین(ع) عشق و علاقه‌ای عجیب و وصف ناشدنی دارد و نسبت به مصائبش بسیار بسیار بی‌قرار است. یعنی نشان می‌دهد که درجه انسانها به نزد خدا بستگی به درجه بی قراری ما نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) دارد.

یک طلبه‌ای بود که به مرتبه اجتهاد هم رسیده بود، از طلاب شیخ انصاری رحمة الله علیه در نجف بود. گفت من آمدم این خواب را من دیدم. رفتم پیش فاضل دربندی، گفتم خدمتش بنشینم، شبی به بهانه‌ای در منزل او بیتوته کند که ببینم چه حالاتی دارد.

شب خوابید. رختخواب من هم را در بیرونی گذاشت. آنجا هم رختخوابش را در همان بیرونی پهن کرد. من مراقب بودم. به ظاهر خوابیدم ولی خواب نرفتم. دیدم نصف شب پا شد. بر سر رختخواب که نشست از ته جگر فریاد زد که نه! بلکه زمزمه کرد. السلام علیک یا اباعبدالله شروع کرد به گریه کردن.

از سر رختخواب پا شد گریه می‌کرد. رفت شیر آب را باز کرد گریه می‌کرد. وضو گرفت گریه می‌کرد. آمد سر سجاده نشست گریه می‌کرد. حین نوافلش گریه می‌کرد. نوافلش تمام شد گریه کرد. وقت اذان صبح شد گریه کرد. دیگر تا صبح من هم پا شدم نماز خواندم. آمدم خودم را به خواب زدم. صبح از خواب پا شد. فهمیدم رمز و رازش چیست؟ او بی قراریش، آن همه باغ بهشت، آن همه زیبایی به خاطر همین بی قراریش است نسبت به امام حسین(ع).

شما یک چیزی، یک فقره‌ای از ناحیه مقدسه امام زمان(عج) دارید که اینجا می‌فرماید: فَلاَندُبَنَّکَ صَباحَاً وَ مَساءً وَ لَاَبکَینَّ عَلَیکَ بَدَلَ الدُمُوعِ که من گریه می‌کنم ندبه می‌کنم شب و روز گریه می‌کنم عوض اشک از دیده‌هایم خون. قبل و بعدش را توجه کنید. لَئِن اَخَّرتَنِی اَلدُّهُورُ وَ عاقَنی عَن نَصرِکَ المَقدُور اگر به شکلی زمانه مرا دور کرد و اجازه به من نداد که همراه تو باشم و با دشمنت بجنگم وَ لَمْ أَکُنْ لِمَنْ حارَبَک َ مُحارِباً، وَ لِمَنْ نَصَبَ لَک َ الْعَداوَةَ مُناصِباً،  اگر نبودم همرا تو با دشمنان بجنگم، این جمله را می‌گوید حَسْرَةً عَلَیْک َ، وَ تَأَسُّفاً عَلى ما دَهاک َ وَ تَلَهُّفاً، حَتّى أَمُوتَ بِلَوْعَةِ  الْمُصابِ، وَ غُصَّةِ الاِکْتِیابِ، من بر این غصه بمیرم که من نتوانستم همراه تو را همراهی کنم.

اما در صحرای کربلا چه کسی بی قرار بود؟ یک قرار حضرت زینب(س) و یک بی قرار دیگر حضرت رقیه(س) است. این ایام، ایامِ شهادت حضرت رقیه(س) است. حضرت زینب(س) یک سال و نیم بعد از آقا زنده بود. پیام برادر را به گوش تاریخ رساند. قطعاً بی تابیش نسبت به اباعبدالله(ع) بود که به او اجازه نداد بیشتر عمر داشته باشد. وگرنه چرا نباید عمرش طولانی تر باشد. او این سرو راست قامت دق کرد و رحلت کرد؛ در حالتی که پنج تن آل عبا برایش استاد بودند. معلم بودند. ولی بی قرار او نسبت به اباعبدالله(ع) سبب شد که او دق کند.

اما حضرت رقیه(س) دختر سه ساله. آقایان، خانمها سه سال سن دارد ولی او پیر زمان خودش است. می‌تواند به همه درس بدهد. درس عشق، درس وفاداری. اینجا ایشان از گرسنگی و تشنگی و غربت نبود که به شهادت رسید. این حالات، حالات بچه‌های من است.

بچه‌های ماست، حضرت رقیه(س) خیلی بالاتر از این حرفهاست. دم دروازه کوفه، درآغوش عمه‌اش زینب(س) بود، همه چیز را می‌دید و در درون می‌ریخت. وقتی که نگاه کرد دید رأس بریده اباعبدالله(ع) بر بالای نیزه شروع کرد سخن گفتن بر بالای نیزه. یا اخی ما تَوَهَّمتُ یا شَقیقَ فُؤادی کانَ هذا مُقَدَّراً مَکتوبا می‌دانستم شهید می‌شوی. می‌دانستم که ما هم به اسارت می‌رویم. اما کسی به من نگفته بود تو شاهد بالا رفتن سر برادرت بر سر نیزه‌ها خواهی بود.

اینها را حضرت رقیه(س) می‌دید. اشاره کرد به حضرت رقیه(س) یا اخى فاطمة الصغیرة کلّمها. ببین با او سخن بگو. با او حرف بزن. با دخترت کوچک خود. فقد کاد قلبها ان یذوبا نزدیک است قلبش ذوب بشود از فراق تو. تاب بعد از تو را ندارد. از این جهت می‌گویند همیشه حضرت رقیه(س) دنبال سر اباعبدالله(ع) می‌گشت.

یک جا دیدگر بی تاب شد.آنجا که دید رأس بریده بابا در تشتی قرار دادند. مرتب می می‌نوشند و بر رأس مبارکش می می‌ریزند و با چوب خیزران بر لب و دندان او، دیگر رقیه رقیه اول نبود. دیگر رقیه رقیه‌ای نبود که امیدی به زندگی داشته باشد. از این جهت می‌گویند در خرابه شام وقتی رأس بابا نشانش دادند، هیچ چیز نگفت. آنجا بود که جان به جان آفرین …

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

خودم را و شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم.

به روایتی بواسطه اینکه در روز دوشنبه ما سالروز ولادت امام باقر(ع) را داریم به همین مناسبت روایتی خدمتتان بخوانم که تناسب با توصیه ما هم داشته باشد.  إنّ اللّه عَزَّوجلَّ یَقِی بِالتَّقوى عَنِ العَبدِ ما عَزُبَ عَنهُ عَقلُهُ  وَ یُجْلِی بِالتَّقْوَی خداوند بوسیله تقوا بنده را حفظ می‎کند از آنچه که عقلش به او نمی‌رسد. عقل کوتاه است. نمی‌تواند آدم را به سرمنزل مقصود برساند. گاهی کم می‌آورد. باید جهت رسیدن به مفهوم و معنا و ممقصود و شناخت راه، یک وسیله‌ای می‌خواهد که این کمی و نارسایی عقل را جبران کند. می‌گوید چه چیزی زمینه ساز این هدایت باشد و ترمیم کننده نقصان عقل باشد؟ می‌گوید داشتن تقوای الهی است.  و نادانی او را برطرف می‌کند. عَنْهُ عَمَاهُ وَ جَهْلُهُ

به هرصورت امیدوارم خداوند متعال به ما روح تقوا عطا کند و توفیق همنشینی با اهل تقوا نصیب همه ما بشود.

علی الرأس معرفی کتابی می‌شود کتابی که به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس است. کتاب «ماه پاره» که مربوط به معرفی شهیدی نوجوان است که ان‌شاءالله مورد توجه عزیزان واقع بشود. شهید عبدالحسین نوروزی نژاد که شهیدی است که گمنام است، زیاد شهرت ندارد و اینها گمنام هستند ولی خوش نام هستند و خوش درخشیدند و آدم اگر خواسته باشد به شهرت عشق ورزی به خدا برسد و آن معیاری که در اشعار حافظ گفته شد، همین است که زندگی این عاشقان را بخواند تا درس عشق ورزی نسبت به خدا را از اینها فرا بگیرد.

عزیزان مناسبتها داریم که مهمترین مناسبت، مناسبت بعد از ولادت امام باقر(ع) که به شما تبریک می‌گویم بنا به روایتی واقع در روز دوشنبه؛ آغاز هفته دفاع مقدس هم هست.(البته مناسبتها زیاد است من خلاصه می‌گویم خطبه اول یک کم طول کشید من جبران کنم در خطبه دوم)

آغاز هفته دفاع مقدس است که آدم حیفش می‌آید این هفته را درک کند و یادی از امام بزرگوار نکند که به شایستگی این جنگ و این دفاع مقدس را فرماندهی کردند و با تأییدات خاصه امام زمان(ع) خوش درخشیدند و ملت هم به انگشت اشاره و نشان او سختیهای زیادی را تحمل کرد و خلق حماسه کرد.

زیباترین صحنه‌های عرفان و عشق ورزی به خدا را به رخ همگان کشید و کتابی بزرگ و به قول مقام معظم رهبری گنجینه‌ای بزرگ را پیش روی ملت قرار داد تا دهه‌ها شاید صدها سال بشود از این گنجینه استفاده کرد.

هر روز ما در جنگ برکتی داشتیم. جملاتی از امام است که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. همان چیزی که در خطبه اول گفتم که آدمهای بزرگ همیشه اتفاقات بزرگ را مهم می‌دانند، اما اینها را کوچک می‌شمارند. جنگ برای ما نعمت است. درست است هول برانگیز است. درست است به ما ضرر می‌رساند و هرچه که سالها بگذرد ما پی به این نعمت بی بدیل الهی و این لطف خفیه الهی خواهیم برد که خداوند چه لطفی در پس آن قرار داد و امام این را دید آنچه که همه در آینه ندیدند او در خشت خام به خوبی رؤیت کرد.

ما انقلابمان را در جنگ ثابت نمودیم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم. ۳۷ دولت با تمام ادعاهایی که در زمینه حقوق بشر و توجه به منشور سازمان ملل داشتند این همه دست به دست هم دادند. اسحله دادند. تجهیز کردند. عِده دادند، عُده دادند. یک گاومیش دیوانه را به جان ملت شریف ایران انداختند، ولی به خوبی، جمهوری اسلامی از پس اینها برآمد و اینها شکست داد.

ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که سر پای خودمان بایستیم. در جنگ ابهت دو ابرقدرت را شکستیم. در جنگ حس برادری  ووطن دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور کردیم. و جملاتی از این دست. و می‌فرماید: جنگ ما حق و باطل بود و تمام شدنی نیست. جنگ ما جنگ فقر و غنا بود. همه اینها از تلاش پدران، مادران، مردم ایران در ده سال مبارزه با آمریکا و غرب و شوروی و شرق نشأت گرفت.

که حقیقتا باید به ایثارگران عزیز درود فرستاد؛ به پدران، ماران شهیدپرور. مخصوصاً در امروز شاهد تشییع جنازه پیکر پاک مادر شهدای صلواتی زاده بودیم که این ضایعه را به همه ایثارگران عزیز تسلیت می‌گویم؛ مخصوصاً به خانواده محترم و مؤمن و انقلابی و جهادی صلواتی زاده مخصوصاً فاضل ارجمند، صدیق گرامی حجةالاسلام حاج آقای صلواتی زاده، تسلیت عرض می‌کنم ان‌شاءالله که در روز قیامت این بزرگان شفاعت همه ما را بکنند.

و می‌فرماید: در آخر از خداوند می‌خواهم مرا در کنار شهدای جنگ تحمیلی بپذیرد. ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان نیستیم. راستی مگر فراموش کردیم که برای ادای تکلیف جنگیده‌ایم و نتیجه فرع آن بوده است. به هر صورت ان‌شاءالله که خداوند شهدای ما را با شهدای کربلا محشور کند و هر کسی که در این جهت وفادار مانده است و بر این پیمان و میثاقی که شهدا با خون خودشان نوشته‌اند بر این پیمان وفادار مانده است، خداوند بر عزتش، عظمتش، استقامتش، بیافزاید و خائنین به این راه را به سزای عملشان برساند.

مطلب بعدی موضوع تنفس مصنوعی است که اخیراً داده شده به برخی به رژیم اسرائیل، رژیم درحال مرگ صهیونیستی و رو به افول آمریکا یا تحت عنوان سریال آشکارسازی روابط با رژیم صهیونیستی است. حالا برخی می‌گویند عادی سازی. ما می‌گویم عادی سازی غلط است، همان آشکار سازی است.

یعنی مثل اینکه دو تا جوان یا فرق نمی‌کند دو تا پیر اینها یک روابط نامشروعی داشته باشند، سالها بعد بیایند این پرده‌ها را بندازند و این روابط نامشروع و مبتذل و مستهجن را ظاهر کنند حالا الان وضعیتشان همین شده است. اینها ارتباط داشتند در توطئه کردن علیه امت اسلامی شریک بودند. حالا دیگر خلاصه آمدند این را آشکار کردند تا حالا پنهان بوده است مزورانه، پنهانش کردند. خود را مدعی نشان دادند حالا آشکار شده است.

ولی خوب قطعا ما می‌دانیم تردیدی نیست چه بن زاید، چه آل خلیفه در بحرین، اینها روزهای آخر حکوتشان را؛ حالا روز که می‌گوییم منظور عزیزان صبر کنند و قطعا خواهیم دید که اینها روز به روز بر نکبتی که دارند، ذلتی و رذالتی که دارند، هرچه رذالت بیشتر شد، سقوط آدم هم بیشتر خواهد شد. اینها سرنوشت خودشان را گره زدند به سرنوشت اسرائیل و وعده خدا  جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا اینها از بین خواهند رفت.

حالا گرچه قرائن و شواهد نشان می‌دهد که شاید این سریال ادامه داشته باشد. در میان کشورهای آفرقایی، کشور سودان، سومالی، در میان کشورهای آسیایی، در منطقه خود ما، عمان یا عربستان، اینها هم کم کم به این قطار گاوهای شیرده بپیوندند و در صف بایستند که بیشتر دوشیده بشوند. ولی در وصفشان همین بس علیرغم آن افتخاراتی که آن انورسادات خائن داشت؛ خودش آمد در صحنه نشست، در کنار مناخیم بگین و کارتر و امضای ننگین کمپ دیوید را داشت اینها جرأت نکردند خودشان بیایند. اذناب و شیاطین کوچکتر از خودشان را فرستادند.

این نشان می‎دهد که هرگز برای اینها منفعتی به دست نمی‌آید. هرچه هست ذلت و مذلت است و گروههای فلسطینی هوشیارتر شدند و اینها به خود آمدند و هرگز دیگر معطل وعده‌های دروغین اینها نیستند. اخیراً کرانه غربی رود اردن نشان دادند در نمایش، موشکهایی را و اعلان کردند که این موشکها را هم چه کشوری به اینها داده است. یعنی مخصوصا هم گفتند و این افتخار برای آن کشور و مردم این کشور است و آینده نزدیک، صهیونیستهای این شهرکها و این شهرهایی که نزدیک و در معرض برد این موشکها هستند دقیقه‌ای آرامش پیدا نخواهند کرد و زمینه ساز اضمحلال کامل اینها خواهد شد و امید است که خداوند اینها را به نابودی بکشاند.(تکبیر نمازگزاران)

عزیزان مطلب دیگری که وجود دارد بحث انتخابات ریاست جمهوری ایران اسلامی است که در ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ یعنی ۹ ماه آینده برگزار می‌شود و در این فاصله نه ماهه هم انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که در ۱۳ آبان ۹۹ برگزار می‌شود. گرچه دشمن سعی دارد، ارتباطی بین اینها برقرار کند و یک گره‌هایی را به صورت موهوم بزند و تأثیر متقابلی که خوب قطعا هر اتفاقی که می‌افتد کشور بزرگی مثل ایران مسلم می‌تواند تأثیر گذار بر هرچیزی باشد.

ولی خوب اینها می‌خواهند به شکلی این تهدیدی که دارند تبدیل به فرصت کنند و به شکلی آب را گل‌آلود کنند و ماهی بگیرند. و این را یک مقدار بزرگ نمایی کنند. البته متأسفانه برخی واداده‌های داخلی هم که مفتون غرب هستند می‌آیند این انگارهای غلط و غیر صحیح را، روی آن صحه می‌گذارند که کشور و اقتصاد کشور ایجاب می‌کند که ما امید داشته باشیم به فلان جریان و اینکه اوضاع معطل بماند تا فلان شخصیت بیاید بالا با او مذاکره کنیم و همان چیزی که در طول این سالها ندادند به دشمن و ملت اجازه نداد، رهبری با تیزبینی اجازه نداد که منافع ما بر باد برود می‌خواهند متأسفانه این منافع را بر باد بدهند از این جهت ما باید مراقب باشیم.

تقریبا چهارتا کلید واژه وجود که ما باید به آن توجه کنیم. به سرعت می‌گویم.

کلیدواژه اول مربوط به امنیت است که ممکن است دشمن احیانا یک سری کارها کند، یک سری اقدامات انجام بدهد، یعنی بیاید هم در چند جبهه یکی تشدید تحریمهای اقتصادی، در جبهه نظامی، توسط عمالی که دارد، مزدورانی که دارند یک سری عملیات ایزایی انجام بدهند یا حتی تهدیدی که اخیرا ملاحظه کردند عزیزان ترامپ، نسبت به بشاراسد رئیس جمهور سوریه داشت که گفت تصمصم داشتم این کار را انجام بدهم، مشاوران نگذاشتند؛ در اصل تهدیدی است که می‌خواهد بگوید این رویه ماست و می‌خواهد بگوید ما در به قول خودشان سر میز داریم.

اینها در این خصوص می‌خواهند اوضاع را اوضاعی دگرگونه جلوه بدهند و کاری کنند که برای برخی مسئولین تعبیر یک سری معادلات و محاسبات بشود. گرچه ملت، ملت هوشیاری است. اگر آنچه که رهبری همیشه به صورت داهیانه امت را رهبری کردند، فرمایشاتی که دارد دقیقا که ملت هم پیرو این امام است، قطعا مسئولین هم این پیروی را نشان بدهند که دارند. هرچه خسارت در گذشته دیدیم دیگر گول اینها را نخورند و ما امنیت روحی و روانی خودمان را حفظ کنیم.

دوم موضوع سلامت است. ما از ناحیه سلامت و در حوزه سلامت به لطف خدا از خیلی از شاخصها نسبت به کشورهای پولدار منطقه جلوتر هستیم. پیشرفتهای زیادی داشتیم. چه در عرصه تربیت و نیرو، عرصه آموزش، چه ارائه خدمات پزشکی و درمانی، چه برنامه‌های بهداشتی، چه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات پزشکی، در این جهت یکی از کشورهای سرآمدیم که حرف در دنیا داریم.

ولی اینها می‌خواهند با توجه به وضعیت کرونا که کشورهای پیشرفته هم بواسطه کرونا زمین گیر شدند. ولی ملت ما مشکلات زیادی را دیده است ولی به لطف خدا به استیصالی که اینها رسیدند، نرسیده است. مشکلاتی را تحمل کرده است ولی از هرجهت توانسته است پرافتخار، این را مدیریت کند.

دو مرحله اوج کرونا پشت سرگذاشتیم شاید یک مرحله بواسطه وضعیت سرمایی که می‌آید و تقارن آن با آنفولانزا مشکلاتی را درست کند ولی باید هوشیار باشیم. دشمن ممکن است یک سری دامن بزند. بزرگ نمایی‌ها از وضعیت این  بیماری کند. یک سری دروغ و جعلیات را هم وارد کند. موضوع کمبود واکسنهایی که در رابطه با آنفولانزاست. یعنی یک سری باز فعالیتها کند که از این جهت ما بسیار باید مراقب باشیم.

یکی جنگ معیشت پایه است که بخشی مربوط به تحریم هاست. بخشی به سوء تدبیر دشمنان است. اوضاعی پیش آمده است که ما باید مراقب باشیم. دولت، مجلس انقلابی باید تلاش کند در این فرصت باقی مانده حداقل بهانه به دشمن ندهد. تصمصیهای عجولانه نگیرد که باز مثل آن سال عید مردم را خراب کند در اثر یک تصمیم نابجا و مقابله کند با این گرانی‌های بی منطق که این همه بار سخت معیشتی بر دوش مردم سنگینی نکند.

و مورد آخر وحدت ملی است که انتخابات در پیش رو شرایطی را فراهم می‌کند که ما بتوانیم اوضاع فعلی را دگرگون کنیم و به ملت امید داشته باشد به انتخابی که دارد دشمن می‌خواهد بیاید این امید را تبدیل به یأس کند و اجازه ندهیم ما از این گسلهای قومی، مذهبی و اجتماعی که وجود دارد دشمن این شکافها را بزرگتر نشان بدهد و مشکلات زیادی را برای ما درست کند.

به هرصورت از خدا خواسته باشیم در هر گامی که برمی‌داریم خداوندا قسم می‌دهیم همه عزیزان، مدافعین حرم، ایثارگران عزیز، مدافعین بهداشت که به خوبی توانستند در این میدان سخت آزمایش، گرچه هنوز هم ادامه دارد برنده بشوند و ملت به اینها افتخار می‌کند و ملت بزرگی که در کمکهای مؤمنانه خودشان باز به  خوبی طلایی ترین مدال را بر سینه خودشان آویختند و این افتخار را به نام خودشان کردند و این کمبودها را تا حد زیادی جبران کردند کما کان این ملت بماند.

خداوند را قسم می‌دهیم به حق امام زمان(عج) هرچه که این ملت در سر دارد از بهروزی، از خوشبختی، از رفاه، از سعادت، از معنویت، از اخلاق، از پیشرفت، خداوندا هرچه که ملت در سر دارد همه را در جهت رسیدن به این منویات موفق بگردان…

هرچه مشکلات دارد با ید کفایت عزیزانی که مسئولیت دارند و مسئولانه خدمت می‌کنند؛ خداوندا مسئولین خدمت گذار را به شرافت مسئولیت بیشتر نائل کرده و اگر خیانتکاری در ضمن صفوفشان وجود دارد اینها را به سزای عملشان برسان…

تعجیل در فرج امام زمان(عج) عنایت کن…

بین ما و امام حسین(ع) و فرزندان شریفش هرگز جدایی نینداز…

شر دشمنان را به خودشان برگردان…

امام شهدای ما را با جده طاهراش فاطمه زهرا(س) و شهدای همراه با او و تحت فرمان او را به شهدای فرزندان زهرا(س) محشور کن…

مقام معظم رهبری در کنف حمایتت تا رسیدن به دولت امام زمان(عج) طول عمر با عزت و شکوت عنایت بفرما…

خداوندا قسمت می‌دهم به حق بیمار مصلحتی کربلا هر عزیزی که بیماری دارد جواب داده شده است مأیوس از درمان پزشکی و او را مأیوس کردند یا عزیزانی که مبتلا به بیماری کرونا هستند از خزانه غیبت، از مرحمتت به اینها شفای عاجل عنایت بفرما…

این بیماری را ریشه‌کن کن.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ