۲۱م، شهریور ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

امیرالمؤمنین می‌فرمایند با تحقیق فهمیدم کجاها در تاریخ مردم زمین می‌خورند و در کجاها رشد و پیشرفت برایشان حاصل می‌شود.+متن کامل خطبه‌ها

گم کردن انتخاب مسیر درست، روی آوردن خواص به جاه طلبی و پول پرستی از عوامل عقب ماندگی یک جامعه است.

زمان انتشار: ۲۱م, شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۷:۵۵ ب.ظ | کد خبر: 84443

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه عبادی سیاسی نمازجمعه دزفول با حضور مردم ولایی و متدین شهرستان دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی علیه السلام قرارگاه فرهنگی شهرستان برگزار شد.

تبیین سبک زندگی اسلامی از منظر امام علی(ع) در نامه ۳۱ نهج البلاغه

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در خطبه اول با گرامیداشت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و دعوت به رعایت تقوای الهی به تبیین سبک زندگی اسلامی از منظر امام علی(ع) در نامه ۳۱ نهج البلاغه پرداخت و گفت: در این نامه، آن حضرت نه تنها به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) بلکه به بشریت صدها نکته تربیتی را توصیه فرموده است.

با تحقیق فهمیدم کجاها در تاریخ مردم زمین می‌خورند و در کجاها رشد و پیشرفت برایشان حاصل می‌شود

وی  اهمیت دادن به تاریخ و عبرت آموزی از آن را به عنوان یکی از این نکات نام برد و افزود: امیرالمؤمنین می‌فرمایند با تحقیق فهمیدم کجاها در تاریخ مردم زمین می‌خورند و در کجاها رشد و پیشرفت برایشان حاصل می‌شود.

همسویی اندیشه‌ها، اتحاد و اتفاق و تیزبینی دید مردم از عوامل موفقیت یک جامعه

امام جمعه موقت دزفول با تبیین عوامل و عناصر موفقیت جوامع بشری تصریح کرد: حضرت علی(ع) ۴ ویژگی را در این زمینه بیان فرموده است که از جمله می‌توان به همسویی اندیشه‌ها، اتحاد و اتفاق و تیزبینی دید مردم اشاره کرد.

مسئولان باید برای گره گشایی امور مردم، با اتحاد و همدلی و رفع موانع در پیشرفت جامعه قدم بردارند

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی افزود: از این منظر برای گره گشایی امور مردم مسئولان باید با اتحاد و همدلی و دور انداختن موانع در رشد و پیشرفت جامعه قدم بردارند.

گم کردن انتخاب مسیر درست، روی آوردن خواص به جاه طلبی و پول پرستی از عوامل عقب ماندگی یک جامعه

امام جمعه موقت دزفول در ادامه به تبیین عوامل عقب ماندگی یک جامعه از منظر امام علی(ع) نیز پرداخت و تصریح کرد: گم کردن راه و مسیر درست، روی آوردن خواص به جاه طلبی و پول پرستی و جایگاه دوست و دشمن را اشتباه گرفتن از عوامل عقب گرد یک جامعه است.

وی به ماجرای گریان بودن نبی مکرم اسلام در اواخر عمر به خاطر امتش اشاره و تأکید کرد: جامعه اسلامی برای رفع نگرانی آن حضرت باید از دنیا طلبی، ثروت اندوزی و کم بصیرتی اجتناب ورزد.

اهانت به پیامبر، اهانت به تمام ادیان آسمانی است

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی در خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه اهانت به پیامبر، اهانت به تمام ادیان آسمانی است، افزود: جسارت، توهین و بی‌ادبی نشریه شارلی ابدو به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) برای نخستین بار نبود.

وی ادامه داد: فرانسه خود را مهد آزادی می‌داند ولی به مقدسات یک و نیم میلیارد انسان جسارت می‌کند.

یک بام و دو هوای فرانسه در جریان توهین به پیغمبر نمایان شد

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه یک بام و دو هوای فرانسه در جریان توهین به پیغمبر نمایان شد، گفت: هیچ کس نمی‌تواند موضوع هلوکاست را در فراسه مطرح کند ولی به راحتی در این کشور به پیامبر جسارت می‌شود.

وی با توصیه به اهانت کنندگان، به خواندن قرآن کریم افزود: یک دانشمند انگلیسی در کتاب پرفروش خود عنوان کرد ما داعشی‌ها را مولود مسلمانان می‌دانیم اما هیچ وقت مسلمانان به پیغمبر ما مسیح اهانت نکرده‌اند.

حجةالاسلام  والمسلمین عبدالهی افزود: این دانشمند انگلیسی خطاب به اروپایی‌ها نوشته یادتان رفته مسیحیان به خاک مسلمانان در الجزایر، عدن، تونس، مصر، سودان و لیبی تجاوز کردند و تمام خاورمیانه را مستعمره خود قرار دادند.

پیغمبر ناموس یک و نیم میلیارد مسلمان است

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه وجدان غربی‌ها گزینشی است، گفت: رژیم صهیونیستی هنوز هویت و قانون اساسی ندارد.

وی با اشاره به اینکه پیغمبر ناموس یک و نیم میلیارد مسلمان است، افزود: توهین به پیغمبر تازیانه به تن و جان مسلمانان و بازی با انبار باروت است.

بنا به گفته تحلیلگران، آمریکا پرتنش‌ترین، عجیب ترین و بدترین انتخابات را در پیش رو دارد

امام جمعه موقت دزفول در بخشی دیگری از خطبه‌های نماز درخصوص انتخابات ۱۳ آبان ریاست جمهوری آمریکا گفت: بنا به گفته تحلیلگران، آمریکا پرتنش‌ترین، عجیب ترین و بدترین انتخابات را در پیش رو دارد.

واژه جنگ، انقلاب، تجزیه و تقلب در این روزها بیشترین واژه‌های سیاسی آمریکا بوده‌اند

وی با بیان اینکه واژه جنگ، انقلاب، تجزیه و تقلب در این روزها بیشترین واژه‌های سیاسی آمریکا بوده‌اند، افزود: ترامپ می‌گوید فاسدترین انتخابات در پیش است و دموکرات‌ها قصد تقلب در این انتخابات را دارند.

شرطی کردن مسایل کشور با انتخابات آمریکا زیانبار است

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی شرطی کردن مسایل کشور با انتخابات آمریکا را زیانبار خواند و اظهار داشت: متأسفانه بعضی‌ها در کشور ستاد انتخاباتی جو بایدن شده‌اند و شعار دموکرات‌ها نظیر احترام به برجام و حقوق ایرانیان را برجسته می‌کنند.

دوشیدن سایر ملت‌ها و تبعیض نژادی ساختار آمریکایی‌ها است

امام جمعه موقت دزفول دوشیدن سایر ملت‌ها و تبعیض نژادی را ساختار آمریکایی‌ها دانست و گفت: آمریکا هیچ حرمتی برای مردم دیگر کشورها به ویژه ایرانیان قایل نیست.

وی با اشاره به خصومت آمریکایی‌ها با ایران افزود: این کشور می‌خواهد یکه تاز و آقای دنیا باشد و اجازه نمی‌دهد دیگر کشورها سرپای خود بمانند.

امیدواریم سیاستمداران ما خطاهای بزرگ گذشته را تکرار نکنند

امام جمعه موقت دزفول افزود: اوباما و دیگر رؤسای جمهور آمریکا صدها بار گفتند تمام گزینه‌ها در مورد ایران روی میز است؛ این جمله بوی خون و جنگ می‌دهد لذا شعار مرگ بر آمریکای ایرانیان پاسخی به این تهدیدها است.

وی افزود: ترامپ و بایدن هرکدام که روی کار بیایند به دنبال اتلاف وقت و گره زدن برجام یک به ۲ خواهند بود لذا امیدواریم سیاستمداران ما خطاهای بزرگ گذشته را تکرار نکنند.

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه ایران در طول تاریخ ثابت کرده اهل تعامل است، گفت: باید بدانیم عنصر اصلی در رفع مشکلات تکیه بر توان داخلی است.

نخستین سفر رییس قوه مقننه به خوزستان به شکلی نظارت دقیق مجلس بر طرح‌های دولت بود

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی با اشاره به سفر رییس مجلس به خوزستان و دزفول گفت: این سفر، نخستین سفر رییس قوه مقننه بود و به شکلی دقیق بر طرح‌های دولت نظارت شد.

وی افزود: برخی قبل از سفر قالیباف شروع به تخریب و نیت خوانی کردند که جای تعجب داشت؛ گویا برخی نمی‌توانند حرکات جهادی را ببینند.

امام جمعه موقت دزفول خروجی این سفر را دمیدن روحیه امید و اعتماد مردم به مسئولان دانست و اظهار داشت: پل راهبردی میانرود دزفول در این سفر مورد بازدید قرار گرفت که امیدواریم با همت و پیگیری مسئولان شهرستان به اتمام برسد.

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به شیوع کرونا گفت: عزیزانی داشتیم که مظلومانه در جریان ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.

قدردانی از تلاش جهادی فرماندار، کادر پزشکی و مدافعان سلامت در مقابله با کرونا

وی با قدردانی از تلاش جهادی فرماندار ویژه شهرستان دزفول، کادر پزشکی و مدافعان سلامت در مقابله با کرونا افزود: انتظار می‌رفت مسئولان ارشد کشور همانند معلمان، دانش آموزان و والدین آنها با زدن ماسک و بصورت حضوری سال تحصیلی را آغاز می‌کردند.

پنج درصد گروه زیر ۵۰ سال دزفول از سواد خواندن و نوشتن محرومند

امام جمعه دزفول با اشاره به روز جهانی سوادآموزی گفت: پنج درصد گروه زیر ۵۰ سال دزفول سواد خواندن و نوشتن ندارند که امیدواریم این افراد با مراجعه به نزدیک ترین مدرسه محل سکونت خود از خدمات رایگان سوادآموزی استفاده کنند.

پایکوبی عده‌ای غیربومی در یکی از پارک‌های دزفول در ماه محرم 

وی با اشاره به رقص و پایکوبی عده‌ای غیربومی در یکی از پارک‌های دزفول در ماه محرم گفت: کلیپ این رقاصی هنجارشکنانه در فضای مجازی منتشر شد که امیدواریم چنین اقداماتی دیگر در دزفول شهر دارالمؤمنین تکرار نشود.

معرفی کتاب”ماه پاره” زندگی و خاطرات شهیدسرافراز عبدالحسین نوروزی

امام جمعه موقت دزفول در پایان کتاب”ماه پاره” زندگی و خاطرات شهید سرافراز عبدالحسین نوروزی را که از شهدای شهرستان دزفول است و به قلم مداح اهل بیت حاج مهدی تدینی به زیر طبع آراسته شده به نمازگزاران معرفی کرد.

راهپیمایی نمازگزاران جمعه دزفول در محکوم کردن اقدام موهن نشریه فرانسوی

نمازگزاران جمعه دزفول در پی اقدام موهن نشریه فرانسوی در توهین به ساحت پیامبر مکرم اسلام(ص) بعد از نماز جمعه، راهپیمایی و این اقدام را محکوم کردند.

نمازگزاران شعارهایی نظیر ” دشمن جسارت می‌کند، مکرون حمایت می‌کند”، ”مرگ بر هتاک بر پیغمبر”، ”محمد یا رسول الله” و ”روح منی جان منی پیامبر” سر دادند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ 

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

قال الله فی محکم کتابه یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ کُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ

عرض سلام و ادب و احترام دارم به محضر شما برادران و خواهران بزرگوار و همچنین تسلیت عرض می‌کنم فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) را به محضر شما؛ روزهای گذشته‌ای که پشت سر گذاشتیم و روزها‌ی آینده‌ای هم که در پیش رو هم داریم روزهایی است که برای این بزرگان و عزیز کرده‌های خداوند اشک از چشمان احرار و آزادگان عالم سرازیر است.

قبل از هر چیزی هم خودم را و هم شما را توصیه به تقوا و ملازمت امر و نهی خداوند توصیه می‌کنم. ان‌شاءالله که توشه دنیا و عقبای ما پیش رو داشتن دستورات خداوندی باشد.

یکی از مطالب خیلی مهمی که امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه خودش که در حقیقت کتاب زندگی است، فردی، سیاسی، خانوادگی، اجتماعی، نامه ۳۱ نهج البلاغه است. واقعا نامه ۳۱، از زیبایی‌های نهج البلاغه است. این نامه نامه‌ای است از امام علی(ع) به فرزند بزرگوار خودشان امام مجتبی(ع) که این نصیحت و این نامه در حقیقت نه به ایشان که به تاریخ است.

صدها نکته تربیتی در این نامه گنجانده شده و بسیار بسیار حائز اهمیت است. یکی از این نکات را من انتخاب کردم محضر شما سروران بزرگوار، امروز ان‌شاءالله ارائه بدهم و آن اهمیت دادن به تاریخ و عبرت آموزی از تاریخ است.

در فرازی از این نامه، امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید که: بُنَی، فرزندم وَإِنْ لَمْ أَکُنْ عُمِّرْتُ من اگرچه در تاریخ دقت کردم، ملاحظه کردم و سرد و گرم تاریخ را مورد ملاحظه خودم قرار دادم، ولی باید بدانید من عمر زیادی نکردم وَإِنْ لَمْ أَکُنْ عُمِّرْتُ إِنِّی عُمُرَ مَنْ کَانَ قَبْلِی، من عمر پیشینیان را نداشتم اما نَظَرْتُ فِی أَعْمَالِهِمْ، اما مثل یک انسان دغدغه من در اعمال شان تفکر کردم فَکَّرْتُ فِی أَخْبَارِهِمْ، داستانهایشان را که در تاریخ مطالعه کردم با تفکر، با دقت آنها را مورد بررسی قرار دادم.

آنچنان دقت کردم در تاریخ گذشتگان که انّی مَعَ أَوَّلِهِمْ إِلَی آخِرِهِمْ، گویا از اول تاریخ تا آخر تاریخ، تا آنجایی که من زندگانی کرده‌ام با تاریخ بودم و با ملل و اقوام گذشته، روزگار سپری کرده‌ام.

نتیجه این مرور چه می‌بینید؟ امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: با تحقیق فهمیدم کجاها در تاریخ مردم زمین می‌خورند و در کجاها رشد و پیشرفت برای آنها حاصل می‌شود. فَعَرَفْتُ صَفْوَ ذَلِکَ مِنْ کَدَرِهِ، نقاط روشن تاریخ را می‌دانم و فَعَرَفْتُ وَنَفْعَهُ مِنْ ضَرَرِهِ، متوجه شدم که کجاها مردم ضرر می‌کنند، کجاها سود می‌برند و کجاها جوامع رشد می‌کنند و یا ساقط می‌شوند این زیباییهای نامه ۳۱ امیرالمؤمنین در نهج البلاغه است.

یکی از آن نقاطی را که در جای جای نهج البلاغه امیرالمؤمنین(ع) دست روی آن گذاشته است؛ عوامل و عناصر موفقیت جوامع است. برادران، خواهران، نهج البلاغه با دقت بخوانیم. حرفها برای ما دارد، اندیشه‌ها برای ما تولید می‌کند. در خطبه ۲۳۴ خصوصیات یک جامعه موفق را امیرالمرمنین(ع) به نیکی و به وضوح بیان می‌کند. خصوصیات یک جامعه موفق چیست؟

وَ الْأَیْدِی مُتَرَادِفَةً وَ الْأَهْوَاءُ مُؤْتَلِفَةً وَ السُّیُوفُ مُتَنَاصِرَةً وَ الْبَصَائِرُ نَافِذَةً چهار خصوصیت مهم را امیرالمؤمنین(ع) را در خطبه ۲۳۴ برای رشد جوامع در طول تاریخ بیان کرده است.

اول: اندیشه ها با هم و همسو است. هرکسی به طرف خودش نمی‌کشد.

دوم: وَ الْأَهْوَاءُ مُؤْتَلِفَةً خواستهای گروههای اجتماعی معطوف به رشد جامعه است. باندبازی و سیاسی کاری در میان جامعه‌های پیشرفته نیست. سیاستمداران جوامع پیشرفته، جوامعی که بر فراز و بر قله پیشرفت هستند

سوم: وَ السُّیُوفُ مُتَنَاصِرَةً قدرتهایشان به کمک هم می‌آید، هم آفزایی می‌کنند.

وچهارم: وَ الْبَصَائِرُ نَافِذَةً دید مردم هم تیز است. دوست را از دشمن به خوبی تشخیص می‌دهند. یعنی یک جامعه پیشرفته خواص و عوام آن و مردم با همدیگر در یک جهت و آن تعالی جامعه قدم برمی‌‎دارند.

أَ لَمْ یَکُونُوا أَرْبَاباً فِی أَقْطَارِ الْأَرَضِینَ شما این جوامع را با این چهار خصوصیت ببینید؛ ببینید آیا اینها ارباب نشدند؟ اینها بر آن فراز تاریخ ماندگار نشدند؟ اینها عوامل پیشرفت و رشد یک جامعه است.

زننده است، دلسرد کننده است، خبرهایی بیاید در گوشه و کنار، احیانا مسئولین یک امر، یک نهاد، یک مجمع، با همدیگر بخواهند کل کل کنند. درگیریهای کاهنده و مانع ایجاد کننده داشته باشند. نخیر! رشد و پیشرفت در الْأَهْوَاءُ مُؤْتَلِفَةً است. خواسته‌هایمان یکی کردن وَ السُّیُوفُ مُتَنَاصِرَةً پشت سر همدیگر بایستیم وَ الْأَیْدِی مُتَرَادِفَةً دست به دست همدیگر بدهیم، موانع بیرونی را منهم کنیم؛ نه خودمان مانع بر سر راه خودمان ایجاد بکنیم.

ببینید برای یک جامعه عقب مانده هم امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه باز سخن دارد. می‌فرماید: از عوامل شکست، گم گردن مسیر، نبود چشمان باز و در مرحله بعد روآوردن خواص به پول پرستی و جاه طلبی است.

نهج البلاغه مملو از این خطبه‌ها، از این نامه‌هاست. اصلا اگر خود حکومت امیرالمؤمنین(ع) به این روزگار دچار شد همین بود. إنا قد شککنا فی هذا القتال على معرفتنا بفضلک یا علی ما در چهره بزرگ مردی مثل تو شک داریم. جهل! اینها را اطرافیان امیرالمؤمنین(ع) به خود حضرت در جنگ جمل گفتند.

یا علی آدم خوبی هستی، ولی ما هنوز به ساحل اطمینان و علم و آگاهی در این جنگ با تو همسو و هم جهت نیستیم. همان‌هایی که پشکل شتر عایشه را بو می‌کردند و می‌گفتند بوی عنبر می‌دهد، آنها ترمز جامعه علوی را محکم؛ کشیدند. همان‌هایی که می‌آمدند می‌گفتند فلان چهره و فلان چهره در مقابل توست یا علی ما نمی‌توانیم بایستیم و جنگ کنیم با اینها.

همان جایی از تاریخ که امیرالمؤمنین(ع) فرمود: اِنَّ الحَقَ وَ‌ الباطِلَ لا یُعْرَفانِ بِاَقْدارِ الرِّجالِ، ای مردم حق را با چهره‌ها نسنجید. چهره‌ها جابجا می‌شوند. اَعْرِفِ الْحَقَّ تعَرِفَ اَهْلَهُ، پارامترها و عناصر حق را بفهم. اعْرِفِ الْباطِلَ تَعْرِفْ اَهْلَهُ اینها را امیرالمؤمنین(ع) در جنگ جمل گفته است. درس شناخت و درس بصیرت. بله این یکی از عوامل بازدارنده است.

امان از جامعه‌ای که دوست و دشمن را با هم قاطی بکند.جای دوست و دشمن را هم اشتباه بگیرد. یکی از عوامل عقب گرد است. فریاد امیرالمؤمنین(ع) در پول پرستی خواص بلند است.  مُغْرَماً بِالْجَمْعِ وَ الِادِّخَارِ لَیْسَا مِنْ رُعَاهِ الدِّینِ فِی شَیْ‏ءٍ امان، امان از کسانی که فقط و فقط به فکر پول، میز، مقام، جمع کردن و ادّخارند. ادّخار یعنی ذخیره کردن، زراندوزی کردن. خیلی اینجاهای تاریخ و نهج البلاغه امیرالمؤمنین(ع) دردناک است.

خیلی‌ها امیرالمؤمنین(ع) را ول کردند، رفتند پیش معاویه. چون دیدند علی اهل امتیازدهی نیست، رفتند پیش معاویه. به اصطلاح امروزیها گرین کار داشتند، دو تابعیتی بودند. دکتر طاها حسین مصری در کتاب گران سنگ خودش علیٌ و بنوا علی و فرزندان می‌نویسد در مدینه کاخها ساخته شد. کاخهایی ساخته شد و روحیه‌هایی درون خواص رفت و کسانی که با پیامبر بودند که دیگر امیرالمؤمنین(ع) را یک حاکم کهنه گرا معرفی کردند. می‌گفتند علی حرفی برای گفتن ندارد و آرام آرام رفتند به سمت معاویه.

در آن کتاب خیلی از درد دلهای امیرالمؤمنین(ع) را آقای طاها حسین مصری می‌نویسد. انس وقتی اواخر عمر پیغمبر بود، گفت: رسول الله را گریان دیدم. گفتم یا رسول الله از مرگ گریانی؟ فرمود نه. از چند خصوصیت امت گریانم.

یک: الْأَهْوَاءُ المختلفه می‌بینم که بعد از من گرایشها خیلی مختلف می‌شود. می‌بینم آنهایی که در جامعه می‌توانند موج ایجاد کنند هرکس برای خودش می‌کشد. این ترمز جامعه را خواهد کشید.

و دوم: حب المال و الشرف خیلی‌ها به دنبال میزند، مقام اند، پست اند، مسئولیت اند. اینها دمار از جامعه‌ای که من ۲۳ سال برایش خون دل خوردم در خواهد آورد. مسعودی در مروج الذهب می‌نویسد بعد از پیامبر بخصوص زمان عثمان ریخت و پاشها خیلی زیاد شد. عبدالرحمن عوفی که بایستی شما شام و نهارش را می‌دادی گرسنه نماند، قطعت بالفئوس درهمها و طلاهای عبدالرحمن عوف را با تبر قطع می‌کردند.

ده هزار رأس گوسفند از خودش به جا گذاشت وقتی از دنیا رفت. اینها عبدالرحمن عوف است. اینها دارایی‌های زید بن ثابت است. چه کردند؟ بر سر جامعه علوی چه آوردند؟ و چه دماری از روزگار درآوردند؟ همین ها را شما بروید رصد بکنید بعنوان کسانی که سالیانی زیر منابر بودید، سالیانی که کتاب خواندید، تحقیق کردید، مطالعه کردید. ببینید اینها کربلا را رقم نزد؟ همین‌ها اتفاقا کربلا را رقم زد.

و لاترتابوا فى قتل من مرق من الدین و خالف امام المسلمین ای مردم بتازید بر سینه حسین(ع) کسی که از دین خارج است و خیلی‌ها هم رفتند تاختند، کشتند، بردند، این عنصر جهل در کربلا بود. امام مسلمین را مخالفت نکنید. یعنی یزید. اینها عنصر جهل است.

اتشیر ان اترک ولایة الری وقتی بُرِیر شب عاشورا به عمر سعد گفت با چه کسی داری می‌جنگی؟ برگرد. بیا به سمت حسین(ع). بُرِیر این جمله را که گفت، عمر سعد به او گفت: خدا خیرت بدهد این چه حرفی است داری می‌زنی؟ تو مشورت می‌دهی من ملک ری را ول کنم؟

فتصیر الی غیری من این کار را نمی‌‍‌کنم. وقتی خولی سر امام حسین(ع) را خانه زن برد. زن مؤمنه‌ای داشت، به او گفت: این چیست که آوردی؟ گفت: هرچه که هست دنیای تو در آن تأمین است. جِئْتُکَ بِغِنی الدَّهْرِ من بی نیازی روزگاررا برای تو به ارمغان آوردم. اینها دنیا طلبی بود، اینها پول پرستی خواص بود.

بهترین کاری که ما می‌توانیم نسبت به تاریخ انجام بدهیم، نمره دهی خودمان است. الان خواص ما و مردم ما نسبت به این عناصر رشد و موفقیت جامعه در چه جایگاهی هستند؟ اگر در خواص ما جاه طلبی نیست، الْأَهْوَاءُ المختلفه نیست، السُّیُوفُ مُتَنَاصِرَةً است، الْأَیْدِی مُتَرَادِفَةً است هرکس برای خودش نمی‌کشد، خیلی خوشحال باشیم که رشد خواهیم کرد، پیروزمند خواهیم شد. ولی اگر بصیرت‌ها کم است اگر خواص جامعه هدفهایشان یکی نیست. اگر پول پرستی و دنیا خواهی حرف اول را می‌زند در تصمیم گیریها، وای بر این جامعه. ما تاریخ می‌خوانیم برای همین.

خدا رحمت کند مرحوم شهید آوینی را، فرمود ما ممکن است ۳۰ سال ۴۰ سال ۵۰ سال بخوانیم اَللّهُمَّ الْعَنْ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبی سُفْیانَ وَ آلَ زِیادٍ لعن کنیم آنهایی که دین خودشان را فروختند برای دنیا و سر امام حسین(ع) را بریدند. شاید… شاید مثل منی برای کمتر از آنی که عمر سعد که دین خود را فروخت، من دین خود را فروخته باشم. دقت کردید؟ لعن‌ها آیا متوجه خود من هست؟ یا سلامها و درودها متوجه ماست؟ این یکی از آن نکات خیلی ارزشمندی است که ما باید متذکر بشویم.

ان‌شاءالله خداوند متعال آنی و کمتر از آنی دست ما را از دامان پیغمبر و آل کوتاه نفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم

خطبه دوم:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خطبه دوم را ابتدائاً با سفارش به تقوا به خودم و به برادران و خواهران بزرگوار آغاز می‌کنم. همان طوری که مرسوم هست خطبه دوم متشکل از مسائل روز و مسائل با اهمیت داخلی و خارجی است.

یکی از مسائلی که در چند روز گذشته اتفاق افتاد، جسارت و توهین و بی ادبی نشریه فرانسوی شارلی ابدو بود که ساحت رسول‌الله(ص) را مورد اسائه ادب قرار داد. این اولین باری نیست که این نشریه بی حرمتی می‌کند به پیامبر عظیم الشأن اسلام.

خیلی سخیف است، خیلی بد است که کشوری مهد قانون و تمدن خودش را بنامد و مهد آزادی بگذارد نام خودش را، اما به مقدسات یک و نیم میلیارد انسان توهین بکند. سخیف‌تر و زشت‌تر اینکه به نام آزادی بیاید و این اهانتها را رقم بزند. یعنی با نام آزادی فرق آزادی را شکستن. این خیلی دور از خرد و عقلانیت است که کسی مدعی آزادی باشد، اما سلب آزادی دینی و اعتقادی را برای دیگران بوجود بیاورد.

یک بام و دو هوا کردن کشور فرانسه واقعاً مضحک و خنده دار است. از طرفی با نام آزادی به خودشان اجازه می‌دهند مقدس‌ترین و پرجمعیت‌ترین دین و آیین را مورد حمله قرار بدهند، از طرفی دیگر یک سؤال ساده نمی‌شود در مورد هلوکاست در این کشور مطرح کرد. خیلی این زشت است، این خیلی سخیف است.

شارلی ابدو این را باید بفهمد که اهانت به رسول الله، به پیامبر اسلام(ص)، اهانت به مسیح است، اهانت به موسی است، به نوح(ع) استف به ابراهیم(ع) است. اهانت به همه پیغمبران است. ما اینها را می‌گوییم بیایید قرآن بخوانید و آزادی واقعی را از قرآن بیاموزید وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ اگر از کسی خوشتان نمی‌آید، اگر با کسی دشمنی دارید، از مرز عدالت و چتر عدل خارج نشوید که از انسانیت بیرون رفته‌اید.

بیایید سوره بقره آیه ۲۸۵ همین پیغمبری را که شما بی ادبی کردید، در مورد او بخوانید ببینید مؤمنین را چگونه معرفی می‌کند.

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ ۚ کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ ۚ مؤمنین واقعی بین پیغمبران فرقی قائل نیستند، اگر اهل انصاف هستید؛ در این میان حرف حق را گمان می‌کنم نویسنده انگلیسی تبار، شخصی به نام آرمسترانگ زده است. این از کتابهای خوبی است که در اواخر شاید ۱۱ سپتامر همان سالی که برجهای دوقلو را زدند، نشر پیدا کرد و پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا هم همین شد. چرا؟

چون منصفانه آرمسترانگ حرف زده است. سخنی که این نویسنده دارد، می‌گوید که ما مسیحیان، ما غربیها، در مورد مسلمانان جانب انصاف را هرگز رعایت نکردیم و نمی‌خواهیم این را هم باور کنیم. ما اروپاییان هویت زن اروپایی را با آزادیهای جنسی خدشه دار کردیم، اسم او را آزادی گذاشتیم. آن وقت پوشش و حجاب زنان ایرانی و اسلامی را به تحجر نامگذاری می‌کنیم.

ما اروپاییان، داعشیان که علفهای هرزی بیش نیستند و میان هر مکتبی ممکن است میان علف هرز رشد کند را مولود فکر اسلام و پیامبر(ص) مسلمانان معرفی می‌کنیم، درحالی که ما مسیحیان هم کم دست به اسلحه نبرده‌ایم در طول تاریخ. اما هیچ وقت مسلمان دین مسیحیت را دین خشونت معرفی نکردند، اما هیچ وقت مسلمانان و علمای اسلامی به پیغمبر(ع) ما حضرت عیسی مسیح(ع) توهین نکردند.

آقایان اروپایی، سردمداران کشورهای غربی، (ایشان می‌نویسد) یادتان رفته است انگلستان و فرانسه (همین کشوری که الان توهین به پیغمبر(ص) می‌کند) در قرن ۱۹ به خاک مسلمانان تجاوز کرد؟ یادتان رفته؟ در سال ۱۸۳۰ میلادی فرانسه الجزایر را مستعمره خودش نکرد؟ در سال ۱۸۳۹ یعنی ۹ سال بعد، انگلستان عدن را فتح نکرد؟

در سال ۱۸۸۱ تونس را مشترکا شما انگلیسیها و فرانسویها فتح نکردید؟ در سال ۱۸۸۲ مصر را مستعمره نکردید؟ سودان را نگرفتید؟ لیبی را در سال ۱۹۱۲غصب نکردید؟ و در انتها سال ۱۹۲۰ میلادی تمام خاورمیانه را شما برای خودتان تقسیم کردید و مستعمره کردید. یادتان رفته؟ چرا جانب انصاف را رعایت نمی‌کنید؟

همین نویسنده می‌نویسد. چه خوب می‌گوید نویسنده مصری رعنا کنعانی که وجدان غربی‌ها گزینشی است. این یکی از جملات زیبایی است که این نویسنده مطرح می‌کند در کتاب خودش. وجدان غربی ها وجدانی گزینشی است. دفاع مسلمانان فلسطین به چشم نمی‌بینند و می‌کوبند اما دموکراسی از نوع متمدن  ونوع غربی خودش را که اسرائیلی‌ها دارند این رژیم غاصب، از آن دفاع می‌کند. رژیمی که ریشه ندارد، رژیمی که هنوز که الان بنده با شما صحبت می‌کنم قانون اساسی ندارد.

حرف ما این است، پیغمبر اسلام هویت و ناموس یک ونیم میلیارد مسلمان است. (تکبیر نمازگزاران)

توهین به پیغمبر(ص) تازیانه به تن و جان همه مسلمان است. از نگاه مسلمانان، بازی کردن با این مطلب، بازی کردن با انبار باروت است. خیلی حواستان را باید بدهید و دست روی این نقاط حساس نگذارید. این نکته اول.

نکته دومی که می‌خواهم عرض بکنم انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال هست که در آمریکا اتفاق خواهد افتاد. تحلیلگران غربی می‌گویند که مجموعه‌ای از ترین‌ها در این انتخابات نهفته است. آمریکا پرتنش‌ترین، عجیب‌ترین، سرنوشت سازترین و بدترین انتخابات را در پیش رو دارد.

چند روز پیش خود ترامپ گفت: فاسدترین انتخابات را دوماه دیگر در آمریکا خواهیم دید. چرا؟ چون که دموکراتها کلید تقلب را انداخته‌اند و می‌خواهند تقلب بکنند و این حرف ترامپ است. معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تحلیلگران سیاسی گفته‌اند که چهار واژه در این ماههای اخیر در مجامع سیاسی آمریکا از همه واژه‌های سیاسی بیشتر کاربرد داشته است. واژه جنگ داخلی، انقلاب، تجزیه و تقلب. اینها از واژه‎‌های مهمی است که در عرصه‌های سیاسی آمریکا هست.

سؤال ما این است موضع گیری کشور ما درباره این انتخابات چیست؟ این سؤال مهمی است. ما مردم، مسئولین، چه جوری باید نگاه انتخابات آبان ماه امسال را که در آمریکا خواهد بود بکنند؟ یکی از نگرشهایی که متأسفانه ما تا به حال چوبش را کم نخورده‌ ایم و الان هم دارند باز در این کوره می‌دمند و این را پررنگ می‌کنند شرطی کردن کشور و رشد کشور به انتخابات آمریکاست.

نمی‌دانم چه قدر برادران من و خواهران بنده مقالات را و نشریات داخلی را می‌خوانند؟ واقعا بی انصافی نیست اگر بگوییم بعضی‌ها ستاد انتخاباتی جو بایدن شده‌ اند. هر روز نشریات و مقالات وعده انتخاباتی جو بایدن را علم می‌کنند که این آقا گفته است ما دموکراتها اهل گفتگو هستیم و به برجام احترام خواهیم گذاشت، حقوق ملت ایران را خواهیم شنید و از این حرفها.

اما این طور است واقعاً؟ آقای اوباما دموکرات نبود؟ گویا این بزرگواران سه چهار نکته را فراموش کرده‌اند. اولین نکته این است که ساختار آمریکا دوشیدن ملل است. این را تردید نکنید. خودشان هم عربستان که رفتند گفتند ما نگاهمان نگاه گاو شیرده است به کشورها. می‌خواهد عربستان باشد، می‌خواهد کشورهای دیگر.

ساختار کشور آمریکا تبعیض نژادی است. به راحتی آدم می‌کشند، به اسم سیاه پوست یا به اسم مسلمان و باکشان هم نیست. وقتی که کسی ساختارش چنین است، حرمت گذاشتن به حقوق من و شما چه جایگاهی دارد؟ هیچ کس نمی‌تواند خارج از این سیستم عمل کند. چه جو بایدن، چه ترامپ، چه اوباما، چه بوش.

شما برگردید به بیست سال، سی ساله، دموکراتها و جمهوری خواهان؛ همه آنها هم مثل هم عمل کرده‌اند. کدامشان آمدند یک طرحی داده است، که کشور ما از نظر اقتصادی ده پله افتاده جلوتر؟ کدامشان؟ از دمکرات تا جمهوری خواه؟ فرق نکرده‌اند.

نکته دوم: خصومت آمریکا با کشورهایی که هژمونی آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند ذاتی است. آنها دوست دارند آقا بمانند. «أناَ رَبُّکُمْ الأعْلی» او می‌خواهد خودش یکه تاز باشد. بگذارد تو سرگردنی دربیاوری؟ هر کشوری که بخواهد روی پای خودش بایستد مطمئن باشید آمریکا با او کنار نمی‌آید. مگر اینکه ذوب و هضم  در او بشوید.

بله شگردها، روشها عوض می‌شود. ممکن است حزب جمهوری خواه که نماد دست و پنچه چدنی است، یک جور عمل بکند، شمشیر را از رو ببندد. ممکن است حزب دمکرات که نماد و سنبل دستکش مخملی است، جوری دیگری بیاید رقم بزند. آقای اوباما می‌گفت: اگر من  دستم برسد پیچ و مهره دستگاه هسته‌ای ایران را باز می‌کنم می‌ریزم زمین. او هم می‌خواهد تو پیشرفت نکنی؛ اما از این راه، از این مسیر.

یک روز یک آقایی جلوی مرا گرفت گفت که چرا ما می‌گوییم مرگ بر آمریکا؟ گفتم مگر آمریکاییها نمی‌گویند مرگ بر ایران؟ گفت نه. گفتم نمی‌گویند؟ شما اصلا تلویزیون نمی‌بینید؟ وقتی آقای اوباما می‌گوید که تمام گزینه‌های احتمالی حتی نظامی در مورد ایران روی میز هست، شما از گزینه جنگ، بوی مرگ، بوی تهدید، بوی ارعاب، بوی وحشت، بوی عقب ماندن را حس نمی‌کنید؟

گزینه نظامی روی میز ماست بلکه صدبار اوبامای دموکرات این را برای ما مردم ایران به کار برد. شما بوی جنگ استشمام نمی‌کنید؟ اگر ما می‌گوییم مرگ بر آمریکا چون او هم می‌گوید مرگ بر ملت ایران. حرف ملت ایران، پاسخ موضع گیریهای آمریکا است. چیز جدیدی نیست. آن هم به نام صلح و نماد آزادی. (مرگ بر آمریکا)

نکته سومی که باید در ذهن داشت، استراتژی نخود سیاه است. چه جو بایدن بیاید و چه ترامپ، گزینه پیش روی سیاست آمریکا این هست که برجام یک را به برجام دو و سه و چهار گره بزند. این می‌شود استراتژی نخود سیاه و اتلاف وقت. و همان بلایی که در چهار پنج سال گذشته به سر ما آوردند. تعهد نامه‌ای را کشور ما امضا کرد و آمریکا هم پای ضمانتش آنقدر ایستاد و آنقدر از خودش مایه گذاشت که وقتش را در پاره کردن گذاشت بیشتر از این نه.

امیدواریم که سیاستمداران ما و سیستم دیپلماسی ما از این خطاهای تاریخی خانمان سوز و بنیان براندار دیگر تکرار نکند. (تکبیر نمازگزاران)

در عین حالی که کشور ما در طول تاریخ ثابت کرده اهل تعامل، اهل همکاری سازنده، در چهارچوب احترام متقابل هست؛ ولی بدانیم عنصر اساسی در حل مشکلات، تکیه بر توان داخلی است. مسئولین ما نقاط ضعف و قدرت را بشناسند و طبق آنها برنامه ریزی کنند. بهترین راه نه برای کشور ایران، بلکه برای هر کشوری که به آینده خودش احترام می‌گذارد همین است.

نکته سوم سفر جناب آقای دکتر قالیباف رئیس محترم مجلس به خوزستان بود. ایشان به ۱۴ شهرستان از خوزستان سفر کردند. ۲۵ منطقه را بازدید کردند و به دزفول هم آمدند. اولین سفر رئیس قوه مقننه به استانها، به این شکل است. رؤسای قبلی سفر داشته‌ند، اما اینکه بگردند همه کشور را و به این شکل دقیق نظارت بکنند بر طرحهای دولت.

خیلی ممنونیم. خیلی سپاسگذاریم. ولی نمی‌دانم چرا بعضی‌ها قبل شروع سفر آقای قالیباف و در حین سفر آقای قالیباف بدشان آمد گفتند این چه مسافرتی است؟ شروع کردند به نیت خوانی و تخریب کردن این مسافرت که این به فلان منظور است به فلان منظور است.

خیلی جای تعجب دارد. گویا بعضی‌ها خوششان نمی‌آید حرکتهای جهادی و انقلابی مسئولین را ببینند. نمی‌دانم شاید هم دستهای خالی بعضی‌ها از عمل، رو می‌شود که از این سفرها می‌نالند. دستورعقل است، خرد است، کسی که قرار است که نظارت بر یک عمل و اجرا بکند، خودش از نزدیک بیاید ببیند، واسطه‌ها را کم کند.

خروجی این سفر چیست؟ دمیدن روحیه امید و اعتماد به مسئولین است. اصل این سفر این را به دنبال خودش دارد. یکی از مطالب مهمی که در این سفر اصرار شد و پیگیری هم ان‌شاءالله خواهد شد اتمام پل بسیار استراتژیک و مهم شهر میانرود است که برای شهرستان دزفول از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است.

الحمدالله هم امام جمعه، هم نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و هم فرماندار و هم شورای شهر، خدایا شکر، ان‌شاءالله با قاطعیت به دنبال خروجی این مسافرت و به این سفر آقای قالی باف هستند. حتی امام جمعه محترم مطرح کردند که ما گفتیم استارت تعریض جاده صفی آباد هم کلید بخورد که اهمیت آنجا از این ور شروع می‌شود از چهارراه آوج.

این هم نکته خیلی مهمی که ما باید تشکر بکنیم و نکته‌ای که می‎خواهم عرض بکنم محضر شما؛ بعضی از حرکات مسئولین به ذوق مردم می‌زند. مواظب باشیم حرفی نزنیم، حرکتی انجام ندهیم که موجب دلسردی مردم بشود. در این چند ماه خوب ما کرونا را داشتیم. خیلی از عزیزانمان را از دست دادیم. رحمت خدا بر روح کسانی که با این بیماری مظلومانه از دنیا رفتند، مظلومانه دفن شدند، تشییع شدند، واقعا غریبانه بود.

صبر جزیل برای خانواده‌های این عزیزان ما از خداوند درخواست می‌کنیم. کادر درمانی جان خودشان را در طبق اخلاص وسط آوردند. گروههای جهادی، درود خدا بر آنها، همه آمدند وسط. اینها اتفاقا رنج کرونا را هم کم کرد. چرا؟ چون همه ما با همدیگر بودیم، چون هم کنار همدیگر بودیم. بعضی از حرکتها، گویا این باهم بودن و معیّت را خدشه دار می‌کند.

امیرالمؤمنین(ع) به عثمان حنیف می‌گوید  أَ أَقْنَعُ مِنْ نَفْسِی بِأَنْ یقَالَ هَذَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ وَ لاأُشَارِکُهُمْ فِی مَکَارِهِ الدَّهْرِ بس است بگویند تو امیرمؤمنان هستی اما در سختیها دوشادوش مردم نباشم؟ خیلی تو ذوق مردم زد، فرمان شروع حضوری سال تحصیلی را، غیر حضوری مسئولین ما صادر کردند. تو ذوق ما زد. والدین، دست بچه‌هایشان را گرفتند، از ابتدایی گرفته تا راهنمایی تا دبیرستان آمدند، تو عرصه آموزش. معلم‌ها و کادر آموزشی همه آمدند وسط. احترام به قانون گذاشتند، احترام به آموزش حضوری گذاشتند. ای کاش جلودار این فرمان هم خودش با ماسک می‌آمد وسط میدان و آن زنگ را می‌نواخت.

أَ أَقْنَعُ مِنْ نَفْسِی بِأَنْ یقَالَ هَذَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ وَ لاأُشَارِکُهُمْ فِی مَکَارِهِ الدَّهْرِ این تو ذوق مردم زد. این هم یک نکته.

تشکر می‌کنم از تلاشهای جهادی که فرماندار محترم در این مدت کوتاه رقم زدند.

گرامی می‌داریم روز ۱۷ شهریور ماه را که برابر ۸ سپتامبر میلادی روز جهانی مبارزه با بی سوادی است. آماری که برادران بزرگوار ما که از این مجموعه تشریف آورده‌اند و هم خیلی هم ممون آنها هستیم. گروه زیر ۵۰ سال ما در شهرستان دزفول، حدود ۵ درصد ما بی سواد داریم. از ما خواستند در این تریبون بگوییم که مشارکت کنند برادران و خواهران در ریشه کن کردن بی سوادی. ترغیب بدهند همه را به نزدیکترین مدرسه‌ای که در محل سکونت یک بی سواد ممکن است باشد و به ما هم گفتند که تمام خدمات این مجموعه رایگان است.

شاهد حرکت بدی بودیم در ایام محرم، رقص و پای کوبی در کنار یکی از پارکها که متأسفانه اینجور که گزارش دادند بومی هم نبودند، خارج از شهرستان دزفول بودند. چراغها گویا که روشن شده است، فیلمش را هم نشر دادند، با وقاحت تمام. رقص و پای کوبی در ماه محرم کردند. این یک هنجار شکنی است برای شهرستان دارالمؤمنین و همه کشور ما ایران که عزیزمی‌دارد محرم و صفر را، و ما انتظار داریم از این حرکتها صورت نگیرد و برخورد بشود.

و معرفی بکنیم کتاب هفته را کتاب «ماه پاره» زندگی و خاطرات شهید بسیار بسیار سرافراز و بزرگ عبدالحسین نوروزی را که از شهدای شهرستان دزفول است به قلم توانای برادر عزیزمان حاج مهدی تدینی.

ان‌شاءالله خداوند متعال امنیت و آسایش و اشتغال و تولید و ازدواج را در کشور ما روز به روز روزافزون بفرماید…

خدایا به محمد و آل قسمت می‌دهیم شر دشمنان ما به خودشان برگردان…

خدمتگزاران به انقلاب ما علی الخصوص رهبر ما مصون و محفوظ بدار.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ