۳۱م، مرداد ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۳۱م, مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۶:۳۱ ب.ظ | کد خبر: 84391

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نمازجمعه در اولین روز ماه محرم با حضور سوگواران حسینی و به امامت حجةالاسلام والمسین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) شهرستان دزفول برگزار شد.

از منظر قرآن تقوا پیشگی موجب قدرت تشخیص حق از باطل می‌شود

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر قرآن تقوا پیشگی موجب قدرت تشخیص حق از باطل می‌شود و انسان را از سقوط باز می‌دارد.

قیام اباعبدالله الحسین(ع) عبرتها و درسهای فراوانی دارد که مهمترین آن امر به معروف و نهی از منکر است

امام جمعه دزفول با گرامیداشت ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منکر به جایگاه این فریضه الهی از منظر منظومه معرفتی اسلام و قیام امام حسین(ع) پرداخت و افزود: قیام اباعبدالله الحسین(ع) عبرتها و درسهای فراوانی دارد که مهمترین آن امر به معروف و نهی از منکر است.

امر به معروف و نهی از منکر  سختی و تلخی دارد که باید انسان به خاطر این تکلیف الهی صبر نماید

وی با تبیین آیاتی از سوره لقمان اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر  سختی و تلخی دارد که باید انسان به خاطر این تکلیف الهی صبر نماید.

امام جمعه دزفول گفت: موضوع شناسی فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید مورد توجه و مطالعه قرار بگیرد.

وظیفه عالمان دین، دانش پژوهان، دستگاهها و نهادهای فرهنگی تلاش در ارتقای فرهنگ دینی جامعه است

امام جمعه دزفول تصریح کرد: وظیفه عالمان دین، دانش پژوهان، دستگاهها و نهادهای فرهنگی مانند آموزش پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد و دیگر مجموعه‌های فرهنگی این است که در ارتقای فرهنگ عمومی و فرهنگ دینی جامعه تلاش کنند.

امر به معروف و نهی از منکر نیازمند به عزم و اراده است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: کسی که عالمانه و عامدانه گناه کرد مورد خطاب امر به معروف است، باید او را امر به معروف کرد و جلو تبهکاری او را گرفت، این مسئله نیازمند عزم و اراده است.

در راه امر به معروف و نهی از منکر شهدای زیادی تقدیم شده است

وی با بیان این مطلب که در راه امر به معروف و نهی از منکر شهدای زیادی تقدیم شده است یادآور شد: فرهنگ سازی و نهادینه نمودن این فریضه الهی یکی از اولویتهای جامعه است و آمران به معروف و ناهیان از منکر مجاهد محسوب شده و نزد خدای متعال جایگاه رفیع دارند.

قدردانی از دست اندرکاران ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول

امام جمعه دزفول در پایان از همه تلاشها و فعالیتهای دست اندرکاران ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول قدردانی کرد.

تقدیر از هیآت عزداری و جوانان پرشور حسینی

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تسلیت فرارسیدن ماه محرم الحرام گفت: بنده از همه هیآت و مردم عزیز بخصوص جوانان پرشور و همه دست اندرکاران برای برپایی آیین سوگواری سرور شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و به اهتزاز درآمدن پرچم عزای حسینی در سبزقبا و بویژه از هیئت روضة الزهرا(س) در این وضعیت کرونایی تقدیر و تشکر دارم.

مودت باید توأم با سیره حسینی باشد که سیره ایشان امر به معروف و نهی از منکر است

وی گفت: محبت و مودت امام حسین(ع) که با گوشت، پوست و خون ما عجین شده بسیار پسندیده است اما کافی نیست این مودت باید توأم با سیره حسینی باشد که سیره ایشان امر به معروف و نهی از منکر است.

باید در مقابل افرادی که فرهنگ دینی را دچار خدشه می‌کنند جانانه ایستاد و تعصب دینی داشت

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با تأکید بر ضرورت آگاهی یافتن از سیره امام حسین(ع) ادامه داد: دفاع از دین، اسلام، ولایت، منافع و مصالح ملی و نظام جمهوری اسلامی که خون بهای شهیدان است معروف، و استفاده از بیت المال، قدرت طلبی، ثروت اندوزی، جاه طلبی، در زمین دشمن بازی کردن و پایمال کردن خون پاک شهدا از جمله منکرات هستند که باید در مقابل افرادی که فرهنگ دینی را دچار خدشه می‌کنند جانانه ایستاد و تعصب دینی داشت.

مسجد برگرفته از اسلام ناب محمدی(ص) و مسجد برگرفته از اسلام آمریکایی

خطیب نماز جمعه دزفول با گرامیداشت هفته مسجد گفت: ما دو نوع مسجد داریم مسجد برگرفته از اسلام ناب محمدی(ص) و مسجد برگرفته از اسلام آمریکایی.

طبق فرمایشات شهیدحاج قاسم سلیمانی، مسجد تربیت کننده مدافع فرهنگی است

وی افزود: طبق فرمایشات شهیدحاج قاسم سلیمانی، مسجد تربیت کننده مدافع فرهنگی است.

باید جایگاه مسجد را شناخت و از این ظرفیت برای ارتقای فرهنگ دینی جامعه استفاده کرد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه پیروزی دفاع هشت ساله را مدیون مسجدها هستیم گفت: باید جایگاه مسجد را بشناسیم و از این ظرفیت برای ارتقای فرهنگ دینی جامعه استفاده کنیم.

آمریکا بی‌سابقه‌ترین شکست خود را در سازمان ملل تجربه، و در انزوای بین‌المللی قرار گرفت

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز به شکست و رسوایی اخیر آمریکا اشاره کرد و افزود: آمریکا به دنبال این بود که با توجه به پایان زمان قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران توطئه کند ولی غیر از یک کشور کوچک هیچ کشوری با آمریکا همراهی نکرد و بی‌سابقه‌ترین شکست خود را در سازمان ملل تجربه، و در انزوای بین‌المللی قرار گرفت.

دیری نخواهد پایید که حاکمان امارات به اشتباه راهبردی خود پی ببرند

امام جمعه دزفول همچنین گفت: امارات پیش از این نیز با رژیم صهیونیستی ارتباط داشت که به تازگی به طور رسمی این رابطه را اعلام و روابطش را آغاز کرد ولی این توافق ننگین، خشم مسلمانان منطقه را برانگیخت و دیری نخواهد پایید که حاکمان امارات به اشتباه راهبردی خود پی ببرند.

امام جمعه دزفول به یک موضوع محلی نیز پرداخت و یادآور شد: یکی از دستگاه‌های فرهنگی دزفول از مدتها پیش به دلیل ضعف مدیریت مشکلاتی در حوزه فرهنگی ایجاد کرده بود که تذکر لازم داده شده بود ولی توجهی نمی‌شد.

وی افزود: با وجود اینکه از دو سال پیش اسنادی دال بر سوء مدیریت این دستگاه محرز شده و برای مسئولان بالادستی ارسال شده بود ولی اقدامی در این خصوص صورت نگرفت.

مسئولان باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت بیشتری داشته باشند

امام جمعه دزفول گفت: بر اثر اقدام دیرهنگام برای عزل این مسئول، آسیب‌های جدی فرهنگی به شهرمان وارد شد لذا مسئولان باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت بیشتری داشته باشند چرا که ممکن است خسارتها جبران ناپذیر باشد.

وی ادامه داد: هفته گذشته با حضور فرمانده انتظامی و پلیس اماکن بازدید سرزده‌ای از یکی از روستاهای دزفول صورت گرفت که مشکلات امنیتی مشاهده شد و تذکر لازم نیز داده شد.

باید طبق قانون عمل شود و در اجرای قانون از هیچ کس هراسی نباشد

امام جمعه دزفول افزود: باید طبق قانون عمل شود و در اجرای قانون از هیچ کس هراسی نباشد؛ اگر قانون اجرا شود بسیاری از معضلات حل می‌شود.

معرفی کتاب

امام جمعه دزفول در پایان  کتاب «شمیمی از رحمت واسعه» اشارات و مواعظ مرحوم آیت‌الله بهجت (ره) در باب حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام  را به علاقه‌مندان به مطالعه کتاب معرفی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَالله بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

آشنایی بیشتر با آثار تقوا که بسیاری از آنها در قرآن کریم آمده است، یکی از موارد کاربردی تقوا و پرهیزگاری است.

خدای متعال در سوره انفال آیه ۲۹ می‌فرماید: إِن تَتَّقُوا اللَّهَ یَجعَل لَکُم فُرقانًا 

اگر تقوای الهی پیشه کنید، خداوند به شما قدرت و ملکه فرقان عنایت می‌کند. ملکه فرقان یعنی چه؟ یعنی خداوند به شما ملکه‌ای می‌دهد که با آن ملکه می‌توانید حق را ازباطل تشخیص بدهید. این نکته بسیار مهمی است که می‌تواند انسان را از در ورطه سقوط افتادن مصون نگه دارد.

فلذا یکی از آثارکاربردی و راهبردی تقوا همین نکته فرقان عنایت کردن از ناحیه خدای متعال برای پرهیزگاران و متقین است.

ان‌شاءالله خدای متعال به ما توفیق تقوا را آنچنان که شایسته تقواست به همه کرامت بفرماید.

موضوعی که برای بحث خطبه اول به مناسبت آغاز ماه محرم الحرام و هفته امر به معروف و نهی ازمنکر انتخاب کرده‌ایم؛ بازیابی و بازخوانی جایگاه امر به معروف و نهی منکر در منظومه معرفتی اسلام است.

قیام اباعبدالله الحسین(ع) عبرتها و درسهای فراوانی برای ما دارد که شاید مهمترین درس و مهمترین عبرت نهضت عاشورا، امر به معروف و نهی ازمنکر باشد.

خداوند تبارک وتعالی در سوره لقمان وقتی که لقمان را به عنوان کسی که صاحب حکمت است می‌ستاید، این نصیحت حکیمانه را از قول لقمان حکیم نسبت به فرزندش اینچنین بیان می‌فرماید که لقمان حکیم خطاب به فرزندش می‌گوید: وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ اصْبِرْ عَلى‌ ما أَصابَکَ إِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ

این مسئله‌ای که در این آیه شریفه آمده است احتیاج به توضیحی دارد؛ من با توجه به وقت خطبه چند نکته از این آیه شریفه را استفاده می‌کنم. اول اینکه می‌فرماید که ای فرزندم: امر به معروف کن و از منکر باز دار و نهی بکن. بعد دعوت به صبر می‌کند. وَ اصْبِرْ عَلى‌ ما أَصابَکَ یعنی و مصائب و رخدادهای تلخی که در اثر امر به معروف کردن و نهی از منکر کردن به تو اصابت می‌کند صبر پیشه کن.

اولین نکته این است که معلوم است که امر به معروف و نهی از منکر هزینه دارد. زحمت دارد. ممکن است به انسان سختیهایی برسد. ممکن است به انسان تلخیهایی برسد. انسان باید به خاطر این انجام و تکلیف الهی صبر بکند. این یک نکته.

نکته دیگری که باید در این آیه قدری به آن پرداخته بشود موضوع شناسی فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که باید مورد توجه و مداقه قرار بگیرد.

کسی که نادانسته گناه می‌کند، مورد امر به معروف نیست، بلکه باید به حکم شرع او را آگاه کرد و او را فهماند که عمل او عمل حرامی است که دارد انجام می‌دهد. البته این کار وظیفه عالمان دین، دانش پژوهان، دستگاهها و نهادهای فرهنگی، مثل آموزش پرورش، مثل وزارت ارشاد، مثل همه مجموعه‌های فرهنگی که در ارتقای فرهنگ عمومی و فرهنگ دینی جامعه تلاش می‌کنند به عهده آنهاست. اما کسی که می‌داند فلان کار گناه است، ولی عالماً و عامداً مرتکب می‌شود (خوب دقت بفرمایید بحث بسیار دقیقی است درباره بحث امر به معروف و نهی از منکر، موضوع شناسی است)

کسی که می‌داند این کاری انجام می‌دهد کار خلافی است.  بَلِ الْإِنْسانُ عَلى‌ نَفْسِهِ بَصِیرَةٌ وَ لَوْ أَلْقى‌ مَعاذِیرَهُ هر انسانی اگر بشیند خودش کلاه خودش را قاضی بکند، می‌داند اهل جهنم است یا اهل بهشت؛ ولو اینکه عذر زیادی هم بیاورد.

مرحوم آیت الله بهجت رضوان خدا بر او باد این عارف الهی، وقتی می‌رفتند خدمتشان می‌گفتند آقا یک نصیحتی بکن، می‌گفت:   بروید آن چیزهایی که بلد هستید، انجام بدهید و عمل بکنید، وقتی تمام شد بیایید من دوباره شما را نصیحت می‌کنم.

پس بنابراین کسی که عالماً و عامداً گناه می‌کند مورد خطاب امر به معروف است، باید او را امر به معروف کرد. البته برای همچین شخصی باید از موضع قدرت او را امر به معروف کرد و جلو تبهکاری او را گرفت و این مسئله نیازمند به عزم است. همان ذیل آیه که فرمود: إِنَّ ذلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ

اینکه انسان بخواهد یک تکلیف الهی را که ممکن است مشکلاتی در برداشته باشد باید توأم با عزم باشد. توأم با اراده باشد. توأم با انگیزه باشد.

فلذا همه مجتهدین و فقها گفتند امر به معروف و نهی از منکر از جهت احکام خمسه، حکم آن واجب کفایی است. واجب کفایی یعنی چه؟ یعنی اینکه تا وقتی این واجب انجام نشده تمام افراد مکلف، مورد خطاب این تکلیف الهی هستند و وظیفه هستند. ولی اگر این واجب الهی به قدر نیاز به قدری که لازم بود انجام شد از گردن بقیه ساقط می‎شود.

فلذا اگر روز قیامت هیچ کس این واجب کفایی را انجام نداد. خدای متعال همه افراد جامعه را به خاطر عدم انجام این واجب کفایی مؤاخذه می‌کند.

این یک نکته بسیار مهم؛ همه مردم (خوب دقت بفرمایید بحث علمی و دقیق و کارشناسی شده است) همه مردم موظف هستند از جایگاه قدرت، جلوی زشتیها را بگیرند. انسان وقتی در جامعه یک منکری می‌بیند، یک زشتی می‌بیند، نباید بگوید خواهش می‌کنیم این کار را انجام نده. نه باید با قاطعیت بگوید انجام نده.

در نهی از منکرش تردید نباشد. سستی نباشد. با قاطعیت بگوید. البته با اخلاق نه اینکه تندی. ببینید قاطعیت با تندی فرق می‌کند. گاهی اوقات یک مطلب مطلبِ قاطعی است، محکم است، قول سدید است ولی چهار چوب ادب و متانت است.

البته آن بخشهایی که حساس هستند و احتیاج به ضرب و جرح و برخوردهای فیزکی دارد آن به عهده حاکمیت است؛ به عهده مردم نیست. آن بخش برمی‌گردد به ضابط قضایی و قوه قضائیه و نیروی انتظامی و قوانینی که در این خصوص وجود دارد.

مثلا عرض می‌کنم. پلیس اماکن می‌تواند در چهارچوب آن قوانینی که دارد اگر یک واحد صنفی، آن قوانین را رعایت نکرد، می‌تواند طبق قانون برود آن واحد صنفی را پلمپ بکند. اول مردم تذکر می‌دهند، اگر گوش کرد، گوش کرد؛ اگر گوش نکرد، پلیس اماکن می‌تواند، بعنوان ضابط، بعنوان کسی که مجری قانون هست برود آنجا را چه کار کند؟ پلمپ کند.

این نکته بسیار مهم است. من در خصوص همین قضیه می‌خواهم گریزی بزنم به پیامی که ما از عاشورا داریم و از نهضت اباعبدالله الحسین(ع) داریم. ببنید عزیزان، برادران و خواهران، محبت و مودت اباعبدالله الحسین(ع) که با گوشت و خون و پوست ما عجین شده است بسیار امری ممدوح است، پسندیده است، اما لازم و کافی نیست.

این محبت و مودت باید توأم با معرفت باشد. توأم با آگاهی به سیره اباعبدالله الحسین(ع) باشد. آنجا که فرمود: من قیام نکرده‌ام مگر اینکه به سیره جدم رسول گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) و سیره پدرم امیرالمؤمنین(ع) عمل نمایم و امر به معروف کنم و نهی از منکر. اباعبدالله این را بعنوان اهداف قیامش بیان می‌کند.

اگر اینچنین باشد، پس باید ما نسبت به سیره اباعبدالله(ع) آگاهی و معرفت هم پیدا بکنیم تا نتیجه آن آگاهی، نتیجه آن معرفت پیدا کردن نسبت به سیره و زندگانی اباعبدالله الحسین(ع) این باشد که ما هم در سیره عملی خودمان آن رفتار حسینی، آن گفتار حسینی، آن سلوک حسینی، تجلی پیدا بکند.

یکی از مهمترین موارد که از والاترین اهداف اباعبدالله الحسین(ع) حساب شده است، همین بحث امر به معروف و نهی از منکر است. یعنی نمی‌شود کسی عزادار حسینی باشد، در عزای اباعبدالله الحسین(ع) سوگواری بکند، بر سر و سینه بزند، اشک بریزد اما نسبت به این فریضه الهی بی تفاوت باشد.

یک معروف و یک منکر را ما گفتیم بحث را کامل بکنیم؛ هرچند تیتروار ارائه می‌دهیم، ولی گفتیم به اصطلاح امروزی یک پکیج و یک بسته کاملی باشد در این خطبه نسبت به بحث امر به معروف و نهی از منکر که ما بتوانیم حق مطلب را ان‌شاءالله ادا بکنیم.

یک معروف و یک منکر داریم که اینها مقابل هم ایستادند. البته جبهه وسیعی را تشکیل دادند که ما نمی‌توانیم به راحتی از کنار آنها بگذریم و عبور بکنیم.

یکی دفاع با جان و مال از اسلام، از دین، همان کاری که شهدا کردند. دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی که خون بهای همه شهیدان است. دفاع از ولایت، دفاع از ارزشها، دفاع از منافع و مصالح ملی که شهدای ما با خونشان اجازه ندادند یک وجب از خاک میهن اسلامی ما در اختیار دشمن باقی بماند و آن را پس گرفتند. این یک معروف است.

منکری دیگری در مقابل این معروف داریم که این چیست؟ سوء استفاده از بیت المال، قدرت طلبی، ثروت اندوزی، جاه طلبی، در زمین دشمن بازی کردن، و در یک کلام، پایمال نمودن خون پاک شهدا.

حالا شما هر مصداقی می‌خواهید برای آن در جامعه پیدا کنید. این می‌شود یک منکر که این منکر در مقابل آن معروفی است که ابتدا عرض کردم.

در اینجا ما این وظیفه و تکلیف را داریم که مبارزه بی امان داشته باشیم با فساد، با تباهی، با ظلم، با جلوگیری از تضییع از حقوق مردم، اینها همه مواردی هستند که در مقابل این منکر شکل پیدا می‌کنند و جبهه وسیعی را تعریف می‌کند. باید مقابل کسانی که به فرهنگ و ارزشهای ما تعدی می‌کنند ایستاد و جانانه دفاع کرد. باید غیرت دینی داشت.

البته بحث امر به معروف و نهی از منکر بسیار گسترده است که البته فرصتی مقتضی می‌طلبد که تا بتوانیم به همه ابعاد جوانب آن اشاره بکنیم. بحثهایی مثل اینکه این فریضه الهی نماد حیثیت اجتماعی مسلمانان است، کاربردهای اجتماعی فراوانی این فریضه الهی دارد.

این فریضه الهی راهکاری است برای تخلّق به اخلاق الهی اینها بحثهای بسیار کلیدی و اساسی و ریشه‌ای است که ان‌شاءالله اگر فرصت شد و مجالی دیگر بوجود آمد در خطبه‌های دیگر توضیح خواهم داد و اینکه اصلا این فریضه الهی و امر به معروف کردن و نهی منکر نمودن شعبه‌ای از جهاد است. جهاد در راه خدا.

فلذا اگر کسی در راه اجرای این فریضه الهی، عمل کردن به این فریضه الهی کشته بشود شهید محسوب می‌شود. این یک نکته است که باید به آن اشاره بشود که ما آمران به معروف وناهیان به منکر داشته‌ایم که مورد هجمه و تعرض افراد شرور قرار گرفتند به شهادت رسیدند. ما شهید امر به معروف داریم.

البته فرهنگ سازی و نهادینه نمودن این فریضه الهی یکی از اولویتهای جامعه باید باشد.

آمران به معروف و ناهیان از منکر مجاهدان و پیش قراولان این فریضه الهی هستند که نزد خدای متعال جایگاهی بس رفیع دارند.

که من لازم می‌دانم من چند روز پیش توفیقی نصیب شد در جمع عزیزان ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر حضور پیدا کردم و انصافاً گزارشهای مفصلی داشتند. انصافاً از تلاشها و فعالیتهای بسیار گسترده‌ای که داشتند من که خودم رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان هستم این قدر در جریان … گزارش به من می‌دهند ولی این قدر در جریان جزئیات کار نبودم و واقعا احساس کردم برادرانی هستند خالصاً لوجه لله دارند تلاش می‌کنند و کوشش می‌کنند تا این فریضه الهی در جامعه ساکت نماند و خاموش نماند من از همه آنها تشکر می‌کنم، قدر شناسی می‌کنم.

ان‌شاءالله اجر همه عزیزان با سرور شهیدان اباعبدالله الحسین (ع)  

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، سفارش و توصیه مؤکد بنده حقیر هم به خودم، هم به همه نمازگزاران عزیز رعایت تقوای الهی است.

خدای متعال در سوره اعراف در آیه ۹۶ می‌فرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ

اگر انسانها ایمان بیاورند و تقوای الهی و خدا ترسی را پیشه بکنند خداوند هرآینه برکات و خیراتش را از آسمان و زمین به روی آنها می‌گشاید.

امیدواریم که ما هم بتوانیم با رعایت تقوا مشمول رحمت و برکت الهی قرار بگیریم ان‌شاءالله.

در ابتدای خطبه دوم آغاز سال قمری را داریم که امروز روز اول سال ۱۴۴۲ هجری قمری است و همچنین روز اول ماه محرم الحرام، ماه حزن و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت است که آن را به همه دوستدارن و محبان اهل بیت(ع) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.

بنده از همه هیآت عزاداری و مردم عزیز بخصوص جوانان پرشور و همه دست اندرکاران برای برپایی آیین سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در این وضعیت کرونایی تقدیر و تشکر می‌کنم.

عظم الله اجورکم ان‌شاءالله مأجور باشید. ان‌شاءالله قلب نازنین امام زمان(عج) از این همه ابراز ارادت، ابراز عشق و مودت به سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) راضی و خشنود باشد و ذخیره‌ای برای آخرت همه باشد ان‌شاءالله.

از هیئت محترم روضةالزهرا(س) که امسال به دلیل همین شرایط کرونایی مراسم عزاداری خودشان را در مصلی آوردند و در این چند روزه زحمت کشیدند و خیلی با ذوق و با سلیقه مجلس را آراستند و سیاه پوش کردند و مراسم خودشان را با رعایت شیوه‌نامه‌ها و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی برگزار می‌کنند، سپاسگذاریم ان‌شاءالله همگی مأجور باشند.

اجر همه شما برعهده سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) که ان‌شاءالله با دعای خیر شما در این مجالس و محافل هرچه زودتر شر بیماری کرونا از سر مردم کنده بشود و مردم از شر این بیماری در مصون و امنیت باشند.

و ان‌شاءالله ما بتوانیم با همتی که صورت می‌گیرد، با ارادتی که وجود دارد، امسال محرمی بسیار باشکوه داشته باشیم که دیشب هم بحمدالله تعالی ما در مراسمی که برای به اهتزاز درآمدن پرچم عزای حسینی در دزفول بود، در آستانه متبرکه سبزقبا بسیار باشکوه برگزار شد و من واقعاً خودم تصور نمی‌کردم با توجه به شرائط کرونایی با اینکه محدود بود و محدودیتهایی اعمال شد، ولی باز هم بسیار مراسم با شکوه و با عظمتی بود که خدا را شاکریم.

امروز روز جهانی مساجد هم هست که این روز به مناسبت آتش سوزی مسجد الاقصی توسط صهیونیستهای جنایتکار بعنوان روز جهانی مساجد اعلام شده است.

فلذا باید نسبت به این مسئله هم چند نکته را بنده عرض بکنم. امام می‌فرمود: مسجد سنگر است سنگرها را حفظ کنید و نکته بسیار درستی هم بود. ما دو نوع مسجد داریم، یک مسجدی که برگرفته از فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) است و یک مسجدی هم که برگرفته از اسلام آمریکایی است که خدا لعنت کند مستکبرین عالم را.

شهید حاج قاسم در یک جلسه سخنرانی که به مناسبت سالروز مساجد داشت برای ائمه جماعات مساجد تهران، آنجا نکات بسیار دقیقی را بیان فرمودند. فرمودند: شهید حججی و قاتلش هر دور ثمره دو نوع مسجد هستند (خوب دقت بفرمایید) این ثمره و نتیجه مسجد اسلام ناب است. آن یکی (آن هم ادعا می‌کند به مسجد می‌رود) آن ابوبکر بغدادی در مسجد خطبه می‌خواند و مدعی اسلام بود. آن هم در مسجد بود، ولی آن مسجد کجا این مسجد کجا؟

بعد می‌فرماید: مسجد پایگاه اصلی مقابله با تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی دشمن است. حاج قاسم می‌گوید: یکی از کارکردهای مسجد این است که مسجد مدافع فرهنگی تربیت می‌کند.(خوب دقت بفرمایید)

بسیاری از این جوانهایی که دارند کار فرهنگی می‌کنند تربیت شده مسجد است. مسقط الرأسشان مسجد بوده است. در مسجد تربیت شده‌اند. شخصیت آنها در مسجد شکل گرفته است. معارف آنها، ایمانشان، اعتقاداتشان در مسجد بوده که اینها شکل گرفته است یک جوان مؤمن متدین انقلابی را که کار فرهنگی می‌کند، در ترویج دین کمک می‌کند او را تربیت کرده، این نقش مسجد است.

می‌فرماید: ما پیروزیهای مان در جنگ ۸ ساله را مدیون مسجد هستیم. خاطرتان هست تمام اعزام نیروها از مسجد بود. تمام ثبت نامهای بسیج از مسجد بود و همین که امام می‌فرمود مسجد سنگر است همین منظور بود.

فلذا باید مسجد را جایگاهش را بشناسیم و از این ظرفیت برای ارتقا فرهنگ دینی جامعه استفاده کنیم.

مطلب دیگری که باید در این خطبه به آن اشاره داشته باشم. شکست و رسوایی دیگری برای آمریکای جنایتکار بود که بار دیگر تیر آمریکای جنایتکار علیه ملت ایران به سنگ خورد و بی سابقه‌ترین شکست خود را در سازمان ملل تحمل کرد و تجربه کرد.

آمریکا به دنبال این بود که با توجه به قطعنامه سازمان ملل که به نظرم پاییز همین امسال تحریم تسلیحاتی ایران به پایان می‌رسد و ایران می‌تواند رسماً هم اسلحه بفروشد و هم اسلحه بخرد به دنبال این بود که در واقع نگذارد این کار اتفاق بیافتد و دست و پا زد، مثل همیشه.

خلاصه شروع کرد فتنه کردن و توطئه کردن و یک پیش نویس قطع نامه آوردن و فلان و اینها ، شاید بتواند نگذارد این اتفاق بیافتد. ولی خودتان دیدید که در شورای امنیت به جز یک کشور خیلی کوچک آن هم کشور دومینیکن بود، هیچ کشوری از این آمریکا حمایت نکرد و این هم یک شکست بزرگی بود برای آمریکا.

ما شاهد بودیم که آمریکا در انزوای کامل بین المللی قرار گرفت که این پیروزی بزرگی برای ملت ایران بود. امیدواریم هرچه زودتر این جرثومه فساد را از روی فساد را از روی زمین پاک بکند و بار دیگر ثابت شد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.(تکبیر نمازگزاران)

مطلب دیگری که باز خیلی مهم است و احساسات و عواطف امت اسلامی را به جوش آورده است این کار سخیفی بود که کشور کوچک و اندک و ناتوان امارات انجام داد. البته اینها ارتباطشان با رژیم صهیونیستی حسنه بوده است و منتها از مسلمانان می‌ترسیدند آن را علنی بکنند.الان علنی کردند. این حکام مرتجع منطقه با اسرائیل روابط دارند، منتها الان آمدند حالت رسمیتی به آن بخشیدند و آمدند بعنوان روابط رسمی شروع کردند این سران خائن کشورهای مرتجع منطقه.

این توافق ننگین خشم ملتهای مسلمانان را برانگیخت. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت یک فوائد زودگذری برای کشور میکروسکوپی امارات داشته باشد اما این را عرض بکنم خدمت شما، دیری نخواهد پایید که حاکمان سبک مغز امارات به اشتباه راهبردی خود پی خواهند برد و در این قمار امارات و رژیمهای عبری و غربی بازنده اصلی، امارات خواهد بود. این را خودشان توجه ندارند. تجربه این را ثابت کرده است.

نکته‌ای دیگری که باید به آن اشاره بکنم، براساس بیانیه‌ای که ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد، دوران بزن در رو در جنگ سایبری به سر آمده است. این که مثلا در جنگ سایبری هجمه‌ای به ما بکنند با اجاره کردن هکرهای مزدوری که خودشان دارند حملات سایبری به کشور ما بکنند که البته مواردی بوده است و بحمدالله تعالی با همت جوانان برومند ما، دانشمندان متدین و انقلابی ما بحمدالله دفع شده است ولی این جور نیست که اینها بیایند بزنند و در بروند. نه!.

آن دوران گذشته است. ما بحمدالله تعالی با توجه به تجربه‌ای که داریم در دفاع مقدس، یکی از توانمندترین کشورهایی هستیم که ارتش سایبری داریم و دست ایران بسته نیست و می‌تواند مقابله بکند. این نکته‌ای بود که من می‌خواستم عرض بکنم. امروز بحمدالله تعالی ما یکی از قدرتمندترین ارتش سایبری دنیا را در اختیار داریم به همت جوانان عزیزمان، به همت دانشمندان عزیزانمان، به همت آن خونهای پاکی که در دفاع مقدس به زمین ریخت و نهالش الان روئیده شده و موجبات قدرتمندی ایران عزیز را فراهم کرده است و ان‌شاءالله در وقتش دشمن را پاسخ کوبنده خواهیم داد.

ما گرامیداشت سالروز شهادت مبارز انقلابی شهید سید علی اندرزگو را داریم آن را گرامی می‌داریم. سالروز شهادت حاج مهدی عراقی و فرزند بزرگوارش که امام خیلی نسبت به آنها علاقه داشت. حاج مهدی را خیلی دوست داشت امام راحل(رضوان الله تعالی علیه). به دست گروهک فرقان به شهادت رسیدند و ان‌شاءالله ما هم بتوانیم تلاش بکنیم، کوشش بکنیم در مسیر شهدا حرکت کنیم. هرکس با اخلاص حسینی به مرتبه شهادت رسید، شایسته و لایق شهادت شد، اسمش و نام نیکش ماندگار شد.

یکی دو تا مطلب را عرض بکنم و خطبه را خاتمه بدهم چون وقت گذشته است. یکی از دستگاههای فرهنگی در دزفول عزیزمان، مدتها بود به دلیل ضعف مدیریت و سوء مدیریت، مشکلاتی برای مسائل فرهنگی شهر درست کرده بود ما خیلی تلاش کردیم که آن دستگاه را نصیحتش بکنیم، در جلسات دعوتش می‌کردیم، تذکر به او می‌دادیم.

ولی متأسفانه گوش نمی‌کرد و علی رغم اینکه قریب به دو سال بود مستندات و اسنادی که دال بر سوء مدیریت و ضعف مدیریت این دستگاه بود، برای مسئول بالادست ایشان بود می‌فرستادیم نمی‌دانیم حالا پشت پرده قضیه چه بود؟ اقدام نمی‌کردند و در اثر اقدام دیر هنگام، آسیبهای جدی فرهنگی به شهرستان وارد شد؛ که ما تقاضا می‌کنیم مسئولین نسبت به بحثهای فرهنگی و آسیبهای فرهنگی حساسیت داشته باشند. جامعه دچارآسیبهایی می‌شود که بعضی از آنها ممکن است جبران ناپذیر باشد.

این نکته‌ای بود که باید تذکر می‌دادیم. مطلب دیگری که باید به آن اشاره بکنم، ما در هفته گذشته بازدیدی از یکی از فروشگاههای بسیار بزرگ دزفول داشتیم و در آنجا رفتیم از نزدیک به اتفاق فرمانده نیروی انتظامی و پلیس اماکن و بعضی از مسئولین دیگر رفتیم آنجا از نزدیک خودمان دیدیدم آن مطالبی را که برای ما گزارش کرده بودند به صورت سرزده و بی خبر رفتیم.

خوب دیدیم خیلی از مطالب درست است. آنجا هم من خودم شخصاً با آن غرفه دارها، با آن فروشنده‌ها، با مسئولین آنجا صحبت کردم، تذکر دادم. مشفقانه و حتی به پلیس اماکن گفتم، گفتم شما وفق قانون، مطابق مقررات، آنچه که مقررات می‌گوید انجام بدهید و از هیچ کس هم نترسید. ما حامی هستیم، اگر قانون اجرا بشود بسیاری از معضلات برطرف می‌شود. متأسفانه خیلی از موارد به خاطر کم توجهی به قانون و مقررات است. امیدواریم که ان‌شاءالله بتوانیم مشکلات را حل بکنیم.

من در پایان خطبه کتابی را هم معرفی بکنم. کتابی است تحت عنوان «شمیمی از رحمت واسعه» که فرمایشات و سخنرانیهای عارف به نام جهان شیعه یعنی آیت الله بهجت را جمع آوری کرده است. بسیار کتاب ارزنده‌ای است با اینکه کم حجم است. بیانگر درسها و عبرتهای عاشورا و پیام و نهضت امام حسین(ع) است. فضائل و کرامات را دارد. آداب زیارت و انجام توسل به حضرات معصومین(ع) را دارد به هرحال کتاب خیلی ارزنده‌ای است که الان در این نمایشگاه کتابی هم که بیرون است عرضه شده است.

ان‌شاءالله ما بتوانیم فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه ترویج بکنیم که یکی از شاخصهای ارتقای فرهنگ هر جامعه‌ای شاخص به اصطلاح کتاب و کتاب خوانی و مطالعه است.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، به حق امام حسین(ع) سوگندت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاً بیمارانی هستند که التماس دعا گفتند بیماران منظورین نظر خدایا لباس عافیت بر تن همه آنها بپوشان…

پروردگاربارالها به حق مقربان درگاهت همه ما را مورد و لطف و مرحمت خودت قرار بده…

پروردگارا این بیماری کرونا را شرش را از سر ملت ما کوتاه بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ