۱۵م، شهریور ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۵م, شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱:۰۹ ب.ظ | کد خبر: 84310

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در نشست مسئولین شهرستان و مسئولین دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ضمن اشاره به همراه بودن نماینده، فرماندار، امام جمعه و سایر دستگاههای اجرایی شهرستان گفت: باید برای توسعه علمی شهرستان اهتمام بیشتری ورزید و حداقل ماهی یک بار چنین نشستی برگزار شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول با اشاره به اینکه توسعه علمی باید زیرساخت توسعه شهرستان باشد اظهار کرد: با استفاده ازفضای وحدت و همدلی موجود توسعه شهرستان باید از مسیر توسعه علمی آموزشی بگذرد و الا پروژه‌ها بدون توجه به مسائل آموزشی قطعا پایدار نخواهند بود.

وی افزود: ماهیت دانشگاه جندی شاپور، صنعتی است ولی شرایط دزفول، کشاورزی است که منافاتی با هم ندارند و زمینه پیوند بین صنعت و کشاورزی مهیا می‌باشد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی تصریح کرد: پروژه ساخت کارخانه قند شهدای دزفول که تا سال ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید ظرفیت تبدیل روزانه ۱۰ هزار تن چغندر قند و تولید روزانه ۱۵۰۰ تن شکر را دارد و یکی از بزرگترین کارخانه‌های کشور خواهد بود.

امام جمعه دزفول خاطرنشان کرد: توسعه دزفول از راه کشاورزی و صنایع تبدیلی امکان پذیر است و کارخانه قند شهدای دزفول همان صنعت تبدیلی می‌باشد و می‌تواند پیوندی بین دانشگاه جندی شاپور و کشاورزی باشد.

امام جمعه دزفول به مرکز کشاورزی چپون اشاره کرد و افزود: این مرکزباید با بازنگری و بازسازی، از خمودگی خارج شود و تنها راه فعالیت آن استفاده از دانشگاه جندی شاپور است که باید برای توسعه علمی شهرستان از این فرصت بهره مند شد.

وی تصریح کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی صفی‌آباد نیز ظرفیت وسیعی است و می‌توان بین این مرکز و مرکز پژوهشی جندی شاپور پیوند برقرار کرد تا هم‌ افزایی ایجاد شود که قطعا در توسعه علمی آموزشی مؤثر خواهد بود.

همچنین دکتر عصاری رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گزارشی از وضعیت دانشگاه در ۶ سال اخیر ارائه داد و گفت: جمعیت دانشجویی دانشگاه در ۶ سال  گذشته از ۸۰۰ نفر به ۳۰۰۰ دانشجو افزایش یافته است و این در حالی است که اکثر دانشگاهها با ریزش دانشجو مواجه بوده‌اند.

عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول افزود: دانشگاه جندی شاپور دزفول دارای ۶ دانشکده است که تمام دانشگاههای استان غیر از دانشگاه شهید چمران اهواز دارای ۳ دانشکده هستند و این خود امتیازی برای دانشگاه می‌باشد.

دکتر عصاری درخصوص حوزه فرهنگی دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه جندی شاپور در سال ۹۲ خوابگاه دانشجویی نداشت ولی امروز تمام دانشجویان دختر این دانشگاه در تمام دوران تحصیل خود در خوابگاه سکونت دارند که از نظر فرهنگی برای خانواده‌ها و مسئولین دانشگاه بسیار باارزش می‌باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور با اشاره به قدمت ۱۷۵۰ ساله این دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه  جندی شاپور در سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ دو کنگره در بزرگداشت جندی شاپور برگزار کرد و موفق به ارائه مستندات جندی شاپور به یونسکو شد و در پی آن یونسکو به صراحت ۱۷۵۰ سال قدمت دانشگاه جندی شاپور را مصوب کرد، که دستاورد بسیار بزرگی در دنیا بود که بسیار ارزشمند است.

دکتر عصاری در ادامه این گزارش گفت: در دومین کنگره جندی شاپور موفق به اخذ مجوز و اختصاص ردیف بودجه اختصاصی برای مرکز پژوهشی جندی شاپور شدیم و امروز دانشگاه جندی شاپور تنها دانشگاه در استان می‌باشد که دارای دو ردیف بودجه «یکی دانشگاه جندی شاپور و دیگری مرکز پژوهشی جندی شاپور» می‌باشد.