۱۴م، شهریور ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۴م, شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۸:۲۷ ب.ظ | کد خبر: 84279

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در خطبه‌های نماز این هفته که با حضور اقشار مختلف مردم در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد ضمن دعوت به رعایت تقوای الهی گفت: انسان متقی هنگام سخن گفتن از روی حکمت و تفکر حرف می‌زند و رضایت خدای متعال را در نظر دارد.

هدف امام حسین(ع) و ائمه هدی علیهم السلام نجات بشریت از گمراهی و ضلالت بوده است

امام جمعه دزفول در ادامه این خطبه به تبیین امر به معروف و نهی از منکر یکی از اهداف قیام ابا عبدالله الحسین(ع) پرداخت و گفت: هدف امام حسین(ع) و همه ائمه هدی علیهم السلام نجات بشریت از گمراهی و ضلالت بوده است.

وی با بیان حدیثی از امام جعفر صادق(ع) افزود: از منظر آن حضرت، امام حسین(ع) جان خود را در راه خدای متعال نثار کرد تا انسانهای گمراه را نجات بخشد.

مرام امام حسین(ع) دفاع از دین خدا و سنت پیامبر گرامی اسلام است

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که امام حسین(ع) مشعل هدایت و کشتی نجات است تصریح کرد: مرام آن حضرت دفاع از دین خدا و سنت پیامبر گرامی اسلام است.

وی افزود: بنی امیه و معاویة ابی سفیان به دنبال آن بودند که بتدریج دین پیغمبر را از میان بردارند.

امام حسین(ع) به خوبی دشمنان دین خدا را می‌شناخت و در مقابل آنها قیام کرده و اسلام را با شهادتش احیا کرد

امام جمعه دزفول گفت: به همین خاطر امام حسین(ع) به خوبی دشمنان دین خدا را می‌شناخت و در مقابل آنها قیام کرده و اسلام را با شهادتش احیا کرد و باید این نهضت حسینی همیشه زنده بماند.

تقبیح سخنان بیهوده برخی که قیام امام حسین(ع) را بر سر اختلاف حکومت می‌پندارند

امام جمعه دزفول با تقبیح سخنان بیهوده برخی که قیام امام حسین(ع) را بر سر اختلاف حکومت می‌پندارند تأکید کرد: عاشورا حماسه تاریخی و نبردی اعتقادی بوده است و این افراد به دنبال تحریف این قیام و در نهایت از بین بردن دین خدا هستند.

باید مراقب بود این میراث گرانبها یعنی قیام اباعبدالله الحسین و یاران با وفایش برای همیشه در تاریخ بماند

وی تأکید کرد: باید مراقب بود این میراث گرانبها یعنی قیام اباعبدالله الحسین و یاران با وفایش برای همیشه در تاریخ بماند.

قدردانی از آحاد مردم سوگوار و هیآت مذهبی و مبلغین و ذاکرین

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با قدردانی از آحاد مردم سوگوار و هیآت گفت: برغم بیماری کوید ۱۹ عزاداریها با رعایت دستورالعملهای بهداشتی، بسیار با شکوه برگزار شد و یک رزمایش عظیم در اظهار محبت و مودت به ساحت امام حسین(ع) به یادگار ماند.

امام جمعه دزفول افزود: لازم می‌دانم از همه آحادم مردم متدین و شریف دزفول، هیآت مذهبی، وعاظ و مبلغین و ذاکرین و مداحان، جوانان متدین و کلیه دستگاههای اداری و نیروهای نظامی و انتظامی تشکر نمایم.

تبیین سه گروه از افراد در عزاداریهای امسال

امام جمعه دزفول گفت: در عزاداری امسال سه گروه از افراد وجود داشت یک گروه حامیان تشیع انگلیسی بودند که با شعار ما ماسک نمی‌زنیم به دنبال رد شیوه‌نامه‌های بهداشتی بودند.

وی افزود: گروه دیگر افراد ضد دین و برخی روشن فکرنماهای وابسته بودند که خواستار تعطیلی کامل عزاداری بودند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: برخی افراد نیز سخنان  ظاهر پسندی داشتند و معتقد بودند به جای هزینه عزاداری به فقرا کمک شود که آنچه در عمل حاصل شد عزاداری در کنار توزیع بسته‌های معیشتی فراوان بود که به بهترین نحو در دزفول انجام شد.

راه میانه‌ای که پرچم دار آن حکیم انقلاب امام خامنه‌ای بود که با رعایت پروتکلهای بهداشتی عزاداری شود

خطیب نمازجمعه دزفول افزود: راه میانه نیز وجود داشت که پرچم دار آن حکیم انقلاب امام خامنه‌ای بود که با رعایت پروتکلهای بهداشتی عزاداری شود که دزفول در پیوند عقلانیت و معنویت سرافراز بیرون آمد و در محبت اهل بیت(ع) خوش درخشید.

تقدیر وزیر بهداشت از هیآت عزاداری نشان داد متدینین ما از همه قانون پذیرتر هستند

امام جمعه دزفول یادآورشد: تقدیر وزیر بهداشت از هیآت عزاداری نشان داد متدینین ما از همه قانون پذیرتر هستند.

دزفول عزیز در اظهار محبت به اهل بیت عصمت و طهارت خوش درخشید و متفاوت ترین محرم را در تاریخ به یادگار گذاشت

وی با قدردانی از رسانه ملی بویژه صدای و سیمای مرکز خوزستان در پوشش آئین‌های عزاداری تاسوعا و عاشورای دزفول افزود: دزفول عزیز در محبت اهل بیت عصمت و طهارت خوش درخشید و متفاوت ترین محرم و ماندگار ترین محرم را در طول تاریخ به یادگار گذاشت.

امنیت کشور مدیون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است

امام جمعه دزفول در بخش دیگر از خطبه‌های نماز با قدردانی از کارکنان خدوم پدافند هوایی و شرکت آنها در نماز جمعه، روز پدافند هوایی را گرامی داشت و گفت: امنیت کشور مدیون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است.

مسئولان هوشیار باشند، باید پاسخ متناسبی به شیطنتهای اروپایی‌ها داده شود

خطیب نمازجمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه‌های این هفته به شرایط منطقه اشاره کرد و گفت: کشورهای بدعهد و غیرقابل اعتماد اروپایی تلاش کردند قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت علم کنند که موفق نشدند اکنون نیز زمزمه دیگری برای تمدید تحریم‌ها به گوش می‌رسد لذا مسئولان، نمایندگان مجلس و مسئولان امور بین الملل هوشیار باشند.

وی به مسئولان هشدار داد و گفت: باید پاسخ متناسبی با شیطنتهای اروپایی‌ها داده شود چرا که هر بار که در مقابل شیطنتهای دشمن مقاومت کردیم موفق بوده‌ایم.

۱۷ شهریور نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی است که ماهیت رژیم فاسد پهلوی را  آشکار کرد
امام جمعه دزفول ۱۷ شهریورماه، جمعه سیاه را نیز گرامی داشت و گفت: ۱۷ شهریور نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی است که ماهیت رژیم فاسد پهلوی را  آشکار کرد و باعث شد نیروهای انقلابی و متدین در مخالفت با رژیم مستحکم‌تر شوند.

دانشگاه علوم پزشکی دزفول نسبت به مراقبت در مقابل بیماری آنفلوآنزا و کووید ۱۹ هشدار داده است

خطیب جمعه دزفول همچنین ضمن تأکید نسبت به رعایت دستورالعملهای بهداشتی در آستانه فصل پاییز افزود: در آستانه پاییز دانشگاه علوم پزشکی دزفول نسبت به مراقبت در مقابل بیماری آنفلوآنزا و کووید ۱۹ هشدار داده که از مردم تقاضا می‌شود دقت بیشتری داشته باشند، هرچه سطح آگاهی مردم نسبت به مسائل بهداشتی بیشتر شود پیشگیری بهتری نیز صورت خواهد گرفت.

امام جمعه دزفول از مردم خواست نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک توجه بیشتری داشته باشند.

تبریک آغاز سال تحصیلی به دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، اساتید و معلمان

وی آغاز سال تحصیلی را به دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، اساتید و معلمان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد در شرایط کرونایی سال تحصیلی پرباری داشته باشیم.

برخی افراد به بهانه های مختلف به ویژه در فضای مجازی سعی در دوقطبی کردن جامعه دارند
حجةالاسلام والمسلمین قاضی یکی از کارکردهای اصلی نمازجمعه را وحدت و همدلی دانست و گفت: برخی افراد به بهانه‌های مختلف به ویژه در فضای مجازی سعی در دوقطبی کردن جامعه دارند، هرکسی و هر جریانی به هر دلیلی بخواهد آرامش و وحدت جامعه را به هم بزند در زمین دشمن بازی می‌کند و آب به آسیاب دشمن می‌ریزد.

خطیب جمعه دزفول اظهار داشت: البته از انتقاد و نقد دلسوزانه استقبال می‌شود ولی برخی افراد خرد جمعی را نادیده گرفته و بر طبل اختلاف می‌کوبند که به این معدود افراد توصیه می‌شود با آحاد جامعه همراه شوند.

گرامیداشت شهید آیت الله مدنی، روز تعاون و معرفی کتاب “حسین(ع) از زبان حسین”

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در بخش دیگری از خطبه‌ها روز تعاون را گرامی داشت و گفت: تعاون یکی از دستورات تعالیم اسلامی است، فرهنگ تعاون یک فرهنگ بسیار مثبت است که مشکلات زیادی را در جامعه حل می‌کند.

امام جمعه دزفول در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد اخلاق شهید آیت الله مدنی کتاب “حسین(ع) از زبان حسین” را برای علاقمندان به فرهنگ کتابخوانی معرفی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را مؤکداً دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

انسان متقی وقتی که می‌خواهد حرف بزند اول تأمل می‌کند، اول فکر می‌کند، اول می‌سنجد که آیا که این حرفی که دارم می‌زنم حرف درستی است یا حرف غلطی است؟ آیا این سخنی که می‌خواهم بر زبان بیاورم رضایت خدا در آن است یا رضایت شیطان؟

فلذا انسان متقی پخته حرف می‌زند، از روی حکمت سخن می‌گوید، سخن لغو نمی‌گوید. این از آثار تقوا و پرهیزگاری است. از خدا بخواهیم سخنی که جز رضایت خدا نباشد بر سر زبان ما جاری ننماید ان‌شاءالله.

بحث اول در خطبه اول ما بیان اهداف اباعبدالله الحسین(ع) از قیامش که امر به معروف و نهی از منکر بود که فرمود اُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ، اراده کرده‌ام، قصد من از قیامم، امر به معروف است، نهی از منکر است. این سخن اباعبدالله‌الحسین(ع) است که هدفش را بیان می‌کند. نهضتی که دارد، قیامی که دارد آن را هدف گذاری می‌کند.

فلذا امام حسین(ع) و همه ائمه هدی(ع) هدفشان نجات بشریت از گمراهی و ضلالت بوده است. فلذا امام صادق(ع) در خصوص علت و فلسفه قیام جد بزرگوارش می‌فرماید: وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیک لِیسْتَنْقِذَ عِبَادَک مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَیرَةِ الضَّلالَةِ

یعنی امام حسین(ع) جان خود را در راه خدا داد، لِیسْتَنْقِذَ تا نجات بدهد؛ انقاذ حریق بکند. بندگان تو که در گمراهی و ضلالت و تاریکی غرق شدند دست آنها بگیرد و نجاتشان بدهد. این هدف قیام حسین(ع) بوده است. امام حسین(ص) مشعل هدایت است، کشتی نجات است.

در یکی از منازلی که در بین راه حضرت تشریف می‌آورد به طرف کربلا، به نظرم در منزل بیضه بود، آنجا خطاب به سربازان حرّ این نکته را فرمود: اَیُّهَا النّاسُ اِنَّ رَسولَ الله صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ قالَ مَن رَأَى سُلطاناً جائِراً مُستَحِلّاً لِحُرُمِاتِ الله  ناکثا لعهد اللّه؛ مخالفا لسنّة رسول اللّه

می‌فرمود ای مردم پیغمبر(ص) فرمود: کسی که سلطانی را ببیند، پادشاهی را ببیند که ستمگر است، حرام خدا را حلال می‌کند، عهد خدا می‌شکند، با سنت الهی مخالفت می‌کند، یَعْمَلُ فِی عِبادِاللهِ بِالاِثْمِ وَ الْعُدْوانِ با بندگان خدا با دشمنی و گناه رفتار می‌کند، فَلَمْ یُغَیِّرْ عَلَیْهِ بِفِعْل، وَ لاَ قَوْل، اگر کسی چه با سخنش، چه با عملش با او مخالفت نکند، با چنین سلطان جائری و با چنین سلطان و پادشاه ستمگری کانَ حَقّاً عَلَى اللهِ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَهُ اینکه خداوند حق دارد آن رفتاری که با آن سلطان ستمگر انجام می‌دهد با این شخصی که امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند، انجام بدهد. خیلی مسئله مهمی است.

البته بنی امیه و معاویة ابی سفیان به دنبال آن بودند که کم کم دین را از بین ببرند. می‌خواستند دین پیغمبر(ص) را به تدریج از روی زمین پاک بکنند. البته سبک و سیاق پلید آنها این بود که اسلام بنی امیه را، جا بیاندازند. یک اسلام جدیدی آوردند بودند، در دین بدعت گذاشته بودند، حلال خدا را حرام کرده بودند، حرام خدا حلال کرده بودند.

از طرف خودشان یک اسلام بیاورند؛ بنی امیه این کار را می‌خواست در مقابل اسلام ناب محمدی(ص) و اسلام علوی و اسلام حسینی بکند. در یک کلام الأمویین بدّلَ الحکومة الإسلامیّة حکومة الجاهلیه می‌خواستند تبدبل بکنند حکوت اسلامی را به حکومت جاهلیتی که در زمان قبل از پیغمبر بوده است. این کار را می‌خواستند بکنند.

فلذا مردم شام اینها مسلمان شدنشان و احکام اسلام یاد گرفتن آنها توسط همین دستگاه بنی امیه بود. من الان چند نمونه را خدمتتان عرض می‌کنم، مستند هم عرض می‌کنم. خودم با چشم خود رفتم در کتاب تحقیق کردم، سندش را هم دیده‌ام. اینها دارد ﻣﺤﻘــﻮا الاحکام اﻟﺪِّﯾﻦُ به دنبال این بودند که احکام دین را از بین ببرند، نابود بکنند.

بعد می‌فرماید: حتی إِنَّ کَثِیرًا مِنَ النّاسِ لَمْ یَعْرِفُوا وجوب الزَّکاةَ الثابت بنصّ القرآن حتی خیلی از مردم واجب بودن زکات را که به نص صریح خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً در قرآن آمده است. اینها(مردم شام) احکام زکات را بلد نبودند، نمی‌دانستند که زکات واجب است با اینکه با نص صحیح در قرآن آمده است.

یا حتی در کتب اهل سنت آمده است. من باز سندش را اینجا ذکر می‌کنم، در صحیح ابی داود و سنن نسایی دارد که  إِنَّ اکثر اهل الشام لَّمْ یَکُونَوا یعرفون اعداد الفرائض می‌گوید که در همین دو کتاب اهل سنت آمده است اکثریت مردم شام عدد نمازهای واجب را بلد نبودند، رکعاتشان را بلد نبودند. یعنی اینقدر اینها از دین جدا بودند و نسبت به دین بی اطلاع بودند. وقتی اینجور از دین بی اطلاع بودند، معاویه توانست آنها را فریب بدهد و آنها را در مقابل امیرالمؤمنین(ع) قرار بدهد. در جنگ صفین همین کار را کرد. لشکر شام در مقابل لشکر امیرالمؤمنین(ع) آمد.

یک مطلب بسیار مستندی که دیگر آخر خط معاویه را نشان می‌دهد. من این را قدری نسبتا طولانی است ولی شنیدنی است. خدمت شما عرض بکنم.

زبیر بن بکار کتابی دارد به نام موفقیات (که بنده خودم این مطلبی را که می‌خواهم بدهم سندش را به چشمم دیدم) که برای خلیفه عباسی موفق این را تصنیف کرده و نوشته است. (این شخص هم دشمن معاویه نیست چون از حضرت علی(ع) هم دوری می‌کرده است همین شخصی که این کتاب را نوشته است.)

این خبر را نقل می‌کند که شنیدم که مدائنی می‌گفت: مطرف بن المغریة بن ابی شعبه می‌گفت که با پدرم مهمان معاویه بودیم و پدرم با معاویه حشر و نشر داشت.(مثل اینکه رفیق صمیمی معاویه بوده است پدر همین کسی که نقل می‌کند، خیلی با او ندار بوده است و خلاصه جلساتی داشته در خلوت با او…) این نقل می‎کند و پدرم با معاویه مذاکراتی داشت، گفتگوهایی داشت ، و وقتی از دیدار با معاویه می‌آمد، برای ما تعریف می‌‎کرد، نقل می‌کرد که بین من و معاویه چه سخنانی رد و بدل شد.

می‌گفت یک شب آمد دیدیم خیلی چهره‌اش درهم و برهم، خیلی ناراحت و غمگین، شام هم نخورد. ما تصور کردیم شاید ما کاری انجام داده‌ایم که باعث ناراحتی و نگرانی او شده است، از او سؤال کردیم چرا غمگینی پدر؟ گفت: من از نزد خبیث‌ترین و فاسدترین مردم آمده‌ام که منظورش معاویه (لعنة الله علیه) بود و داستان گفتگوی خود را با معاویه اینگونه تعریف کرد. می‌گوید من به معاویه گفتم یا امیرالمؤمنین خوب است که عدل و دادگستری که تو داری آن را آشکار کنی و با برادران هاشمی خود دشمنی را کنار بگذاری و با آنها وصل بشوی، چون دیگر آنها چیزی دستشان نیست، تو نباید از آنها وحشتی داشته باشی. گفت: من این توصیه را به معاویه کردم.

معاویه درآمد جوابم داد گفت هیهات هیهات هرگز هرگز که من با برداران هاشمی و بنی هاشم بخواهم سر سازش و صلح و صفا داشته باشم. بعد معاویه این نکته را اشاره کرد، گفت: برادر تیمی ما ابوبکر آمد در بین مردم حکومت کرد، بعد هم مُرد و اسمش هم با خودش مُرد. هرچند وقت یک بار یک نفر ممکن است اسمش را بیاورد بگوید ابوبکر چه بود و فلان.

پس از او برادر عُدی ما (که منظورش عمر باشد) حکومت کرد و به خدا سوگند وقتی که مُرد هم، با اینکه کوشش فراوانی کرد، تلاش کرد، ده سال در بین مردم، حکومت عمر طول کشید و به ظاهر هم قدری انقلابی رفتار می‌کرد. می‌گفت: آن هم تلاش کرد وقتی که مُرد اسمش هم با خودش مُرد. هیچ کس اسمش را نمی‌آورد و پس از او برادرمان عثمان آمد. عثمان هم که قدری معاویه تعریفش داد که چطور و چه بوده است و فلان؛ آن هم باز مُرد اسمش را با خودش مُرد، هیچکس اسمش را نمی‌برد، مگر عده‌ای کمی اسمش را می‌آوردند.

ولی این برادر هاشمی، منظورش پیامبر گرامی اسلام(ص) بود؛ هر روز پنج مرتبه نامش را در اذان می‌گویند  وَ اَشهد اَنّ محمّد رَسول الله(ص) می‌گویند و نام او باقی مانده است. بعد خطاب می‌کند به همین مغیرة بن شعبه می‌گوید ای بی مادر (معاویه به او می‌گوید) سوگند به خدا از پای نمی‌نشینم تا این نام را در اعماق زمین دفن کنم.

ببینید اینها اینجوری نبوده است که بعضی‌ها می‌گویند مثلا سر اختلاف حکومت بوده است … نه! جنگ و نبردی که آن وقت بوده است یک جنگ نبرد اعتقادی بوده است. بعضی‌ها می‌خواهند قیام امام حسین(ع) را منحرف کنند بگویند مثلا امام حسین(ع) برای حکومت آمد، یزید می‌خواست حکومت را از دست ندهد با او جنگید نه اینها نیست.! بحث دین بود. بنی امیه می‌خواست دین را از بین ببرد.

فلذا امام حسین(ع) هم این مطلب را مطرح می‌کند که أَنَا أَدْعُوکُمْ إِلى کِتابِ اللّهِ وَ سُنَّةِ نَبِیِّهِ(ص) من شما دعوت می‌کنم به کتاب خدا و سنت پیغمبر(ص) بعد فرمود و ادامه می‌دهد ألا وَ إِنَّ هؤُلاءِ قَدْ لَزِمُوا طاعَةَ الشَّیْطانِ، وَ تَرَکُوا طاعَةَ الرَّحْمنِ، این بنی امیه ملتزم اطاعت شیطان شده‌اند و اطاعت خدا را رها کرده‌اند این سخن امام حسین(ع) است درباره بنی امیه.

فلذا امام حسین(ع) که به خوبی می‌شناخت اینها را، در مقابل اینها قیام کرد و اسلام را با شهادتش زنده و احیا کرد و باید این نهضت حسینی همیشه زنده بماند. الان اشخاصی هستند باز می‌خواهند به دین ضربه بزنند، باز می‌خواهند به دین آسیب برسانند. الان در خود اسرائیل مراکز تحقیقاتی است درباره شیعه که اینها با دقت درباره شیعه تحقیق می‌کنند، در کتب شیعه تحقیق می‌کنند، در آثار علمای شیعه تحقیق می‌کنند که ببینند کجا نقطه ضعفی دارند کجا می‌توانند یک نفوذی یک رخنه‌ای پیدا بکنند و به شیعه لطمه بزنند، صدمه بزنند، تمام نشده است. نبرد بین حق و باطل نبرد تمام نشدنی نیست؛ منتهی سبک و سیاقش در ازمنه و اعصار مختلف تفاوت دارد، متفاوت می‌شود.

فلذا اینکه ما می‌گوییم امام حسین(ع) باید عزاداریش هرساله با شکوه‌تر برگزار بشود، پیغمبر(ص) فرمود که در قلوب مؤمنین حرارتی دارد محبت امام حسین(ع) که سرد شدنی نیست تا ابد، به خاطر همین است. چون محبت به امام حسین(ع) اسلام را زنده تگه ئاشنه است. امام می‌فرمود: محرم است که اسلام را زنده نگه داشته است و الا کمی کوتاه بیاییم دشمنان رخنه می‌کنند معاویه گونه، منافق زیاد داریم که ظاهرشان ظاهر اسلامی است ولی در باطن منافق و کافر و مشکر هستند، دشمن اسلام هستند، دشمن اهل بیت(ع) هستند.

باید مراقب باشیم و همیشه این میراث گرانبهایی که به دست ما رسیده است آن هم خون پاک اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش این میراث را به دست ما داده‌اند از جان عزیزتر حفظ بکنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

والسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۹۰ نهج البلاغه در دعوت به تقوا و پرهیزگاری این فراز از سخن امیرالمؤمنین را به مؤمنین و مؤمنات تقدیم بکنیم که می‌فرماید: عِبَادَاللهِ زِنُوا أَنْفُسَکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُوزَنُوا، ای بندگان خدا پیش از آنکه اعمال و گفتار شما را بسنجند خود خویشتن را بسنجید و محاسبه نفس کنید؛ ببینید چگونه و چه طوری سخن گفته‌اید، عمل کرده‌اید. آیا روز قیامت می‌توانی جوابگوی اعمال خودت باشی؟ جوابگوی سخنان خودت باشی؟ آیا دچار عجب نشدی؟ دچار خود بینی نشدی؟ چاره‌اش تقواست. تقواست که انسان را از عجب، از خود بینی، از خود پسندی دور می‌کند.

امیدواریم که ان‌شاءالله خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم رعایت تقوا داشته باشیم.

امسال بحمدالله علیرغم شرائط سخت بیماری کرونایی، عزاداریها با رعایت شیوه‌نامه‌ها و دستورالعملهای بهداشتی بسیار با شکوه و با عظمت برگزار شد؛ خدا را شاکریم. و یک رزمایش عظیمی در محبت و مودت به ساحت مقدس سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بود. شایسته است بنده حقیر از همه دست اندرکاران و آحاد مردم و عزاداران حسینی و هیآت مذهبی و جوانان متدین و وعّاظ و مبلغین عزیز و ذاکران و مداحین و همچنین دستگاهها و نهادها و ادارات و همه تشکیلات، من دیگر اسم نمی‌برم ممکن است کسی از قلم بیافتد و نیروی انتظامی از همه و همه تشکر کنیم. البته زبان بنده الکن است. ان‌شاءالله مأجور باشند. اجرشان با سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع)، اجرشان با امام زمان ان‌شاءالله که برای او عزاداری کردند.

در عزاداری امسال یک طرف حامیان تشیع انگلیسی بود که با شعار ما ماسک نمی‌زنیم به دنبال ردّ در واقع این شیوه نامه‌های بهداشتی بودند اینها می‌گفتند ما ماسک نمی‌زنیم، رسما می‌گفتند. خوب دیدید آن صحنه‌ای که یکی از آنها رفته بود فیلمی هم پخش کردند اوائل کرونا بود یک نفر ضریح امام رضا(ع) را بوسیده بود و فلان و بعد پخش کرده بودند و فلان و اینها  که چقدر این کار سخیفی بود.

خوب این یک نظر بود؛ در طرف دیگر و نظر دیگر این عناصر لائیک و ضد دین بودند و برخی روشنفکرنماهای وابسته که خواستار تعطیلی کامل عزاداری امام حسین(ع) بودند. قبل از ماه محرم اینجوری مطرح می‌کردند که متأسفانه یکی دو تا از هیئتهای عزاداری ما هم عجله کردند و زود بیانیه دادند، اطلاعیه دادند که ما عزاداری نمی‌کنیم و بیرون نمی‌آییم. خلاصه یک حرفهای مزخرفی هم می‌زدند که بیایید پول عزاداری را صرف کمک به فقرا بکنیم و از این حرفهای به اصطلاح به ظاهرپسند یعنی مقدس مأبانه؛ که دیدیم الحمدالله رب العالمین هم عزاداری برگزار شد و هم چقدر به بهانه عزاداری و به بهانه به جای این ضیافتها و سفره‌هایی که به نام حسین(ع) پهن می‌کردند؛ بسته‎های معیشتی تهیه شده بود و به فقرا داده شد. یعنی در سایه عزاداری امام حسین(ع) باز هم به فقرا خیلی کمک شد.

نظر سومی که بود و آن راه میانه بود که نماد عقلانیت و تدبیر بود. نماد پیوند معنویت و سلامت بود. همان راهی که رهبر حکیم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای، پرچم دار آن بودند. حضرت آقا فرمودند در روز عید قربان در آن سخنرانی که داشتند برای عموم مردم، فرمودند نه عزاداریها تعطیل نیست. عزاداریها برگزار می‌شود لکن با رعایت دستورالعملهای بهداشتی و پرتکلهای بهداشتی که بحمدالله تعالی خدا را شکر این مسئله جمع کرد، بین عزاداری و رعایت پرتکلهای بهداشتی که دزفول عزیزمان خدا را شکر سرافراز بود.

و مسئولین کشوری، مسئولین استان از همه عزاداران سطح کشور و عزاداران دزفول، هیئتهای عزاداری دزفول تشکر کردند که با این دقت، یعنی وزیر محترم بهداشت و درمان جناب آقای دکتر نمکی تشکر کرد از هیآت عزاداری، و این نشان دهنده این است که متدینین ما از همه قانون پذیرترند. شما دیدید آن فیلمهایی که از مسافرتهایی که عده‌ای می‌رفتند سفر شمال و اینها چه ترافیک و چه شلوغی بود. آن وقت در هیآت عزاداری ما چقدر منظم، همه ماسک می‌زدند. در همین مصلای ما که هیئت روضة الزهرا برگزار کرد چقدر با دقت، اینها مراعات می‌کردند، ماسک می‌داند به مردم، ضد عفونی می‌کردند، فاصله را راعایت می‌کردند، همه مسائل را به خوبی رعایت می‌کردند، دقت می‌کردند.

فلذا ما سربلند شدیم. دزفول عزیز در محبت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خوش درخشید و باعث سرافرازی در استان شد و تمام مبلغین و ذاکران و مداحین عزیز همه بومی بودند و مال خود دزفول بودند. ما غیر دزفولی کسی نداشتیم. این هم به نظرم نکته مهمی است هان!

عزاداری با این شکوه، با این عظمت هیچ کسی را از خارج از دزفول دعوت نکردیم و غیر دزفولی دعوت نکردیم که بیاید اینجا؛ سخنران مشهوری مثلا دعوت بکنیم، مداح مشهوری دعوت بکنیم، نه اینجور نبود و این نشان دهنده ظرفیت و استعداد فرهنگی دزفول است که باید قدرش را بدانیم.

و بنده عرض بکنم از عصر تاسوعا تا عصر عاشورا در چهار مرحله توانستیم دزفول روی آنتن برود و عزاداریهایش در معرض همه کشور قرار بگیرد. در معرض همه استان قرار بگیرد. خوب این خیلی برای ما ارزشمند است و همه تشکر کردند و بنده هم از مرکز صدا و سیمای خوزستان در اینجا تشکر می‌کنم به خاطر این فرصتی که داد. فلذا امسال ما متفاوت ترین محرم و ماندگار ترین محرم را داشتیم.(تکبیر نمازگزاران)

ان‌شاءالله خداوند توفیق خدمتگزاری و نوکری در دستگاه امام حسین(ع) را از ما نگیرد.

مطلب بعدی که باید اشاره بکنم، سالروز تأسیس پدافند هوایی است که این بهانه‌ای است که ما از کارکنان خدوم پدافند هوایی تشکر و تقدیری داشته باشیم که الان هم امروز در نمازجمعه شرکت فرمودند به مناسبت سالروز پدافند هوایی، که حضرت آقا فرمودند: امنیت کشور مرهون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است و مردم هم قدر تلاش و کوشش این عزیزان را می‌دانند یعنی اگر پدافند نباشد دشمن از طریق آسمان فوری وارد می‌شود و به ما ضربه می‌زند.

الان که شماها در منزلتان در شهرهایتان در خانه‌هایتان آرام شبها می‌گیرید می‌خوابید، این عزیزان با هوشیاری، با دقت، بیدار هستند و از آسمان کشور حراست می‌کنند، ما تشکر می‌کنیم ان‌شاءالله مأجور باشند.

نکته بعدی که باید اشاره کنم این کشورهای بدعهد اروپایی که اصلا به آنها هم نمی‌شود اعتماد کرد. حضرت آقا بارها فرموده‌اند به این غربیها نمی‌شود اعتماد کرد. به ما نمی‌فرمایند که با آنها رابطه نداشته باشیم ولی به آنها اعتماد نکنید. اینها هم با همان شیطان بزرگ هستند با آن آمریکا و ترامپ هستند. خلاصه باز هم اینها درصدد هستند که حدود چهل روز به پایان تحریم تسلیحاتی ایران مانده که دیدید دو سه هفته پیش، مدتی قبل آمریکا سعی کرد با اینکه از برجام خارج شده یک به اصطلاح قطع نامه‌ای علیه ایران بگذراند، در شورای امنیت که دوباره این تحریم تسلیحاتی تمدید بشود که نتواستند الحمدالله، تیرش به سنگ خورد و آمریکا مفتضح هم شد.

حالا زمزمه هست همین کشورهای اروپایی هان! دوباره می‌خواهند با یک دست برجام بگیرند گفتند برجام را نگه می‌داریم و با دست دیگر بیایند چه کار کنند؟ دوباره این تحریمها را چکار کنند؟ تحریمهای تسلیحاتی علیه ایران را که ۴۰ روز دیگر تمام می‌شود تمدید بکنند. این را باید مسئولین مراقب باشند، نمایندگان مجلس مراقب باشند، مسئولین امور بین الملل کشور هوشیار باشند، در مقابل این شیطنت اروپاییها باید از قبل آماده بود، یعنی حتی سناریوهای مختلفی باید پیش بینی کرد.

من یک اشاره‌ای بکنم مثلا یکی بازگشت به سمت غنی سازی ۲۰ درصدی، یکی دیگر جمع آوری دوربینهای آنلاین که به صورت دائمی روی تجهیزات هسته‌ای ما هست برای آژانس هسته‌ای. می‌گوییم جمع می‌کنیم توربینها را و دیگر اینکه محدود سازی بازرسی‌ها. اینها متأسفانه هروقت دلشان می‌خواهد بازرسانشان می‌توانند بازرسی کنند از تشکیلات ما. حتی خروج از برجام را، پیش بینی بکنید اشکال ندارد. حتی خروج از پروتکلهای الحاقی. الان اسرائیل پروتکلهای الحاقی را قبول ندارد، خیلی از کشورها، خود آمریکا هم قبول ندارند عضو نیست.

فلذا باید پاسخ متناسبی با این شیطنتهای اروپایی‌ها داده بشود؛ و ما تجربه کرده‌ایم هر وقت مقاومت کرده‌ایم در مقابل زیاده خواهی آمریکا و غربیها برای ما ثمره‌اش شیرین بوده هروقت کوتاه آمده‌ایم اینها توانستند با آن شیطنتهایی که می‌کنند، با آن حیله‌هایی که دارند یک جوری به ما لطمه‌ای بزنند، آسیبی بزنند، ما را وادار به کاری بکنند که مصلحت کشور نیست. فلذا ان‌شاءالله باید مسئولین ما به گوش باشند.

۱۷ شهریور ماه یا جمعه سیاه که یک نقطه عطفی در انقلاب اسلامی است را در پیش رو داریم. رژیم سفاک پهلوی با این جنایت ماهیت خودش را برای ملت ایران و حتی خارج کشور آشکار نمود. آن قتل عامی که در میدان ژاله تهران که الان میدان شهدا شده است؛ آنجا انجام داد و هزاران نفر مردم بی گناه را به خاک و خون کشید. انعکاس عمق فاجعه ۱۷ شهریور حتی به خارج از کشور و خارج از مرزها باعث شد که نیروهای انقلابی و متدین در مخالفت با رژیم بیشتر مستحکم‌تر بشوند. و رژیم با قتل عام ۱۷ شهریور تصور می‌کرد می‌تواند انقلاب اسلامی را از حرکت باز بایستاند. لکن نه تنها چنین نشد، بلکه صفوف مخالفان رژیم مستحکم‌تر هم شد. یاد و خاطره‌ شهدای عزیز ۱۷ شهریور را گرامی ‌می‌داریم و بر آنها درود می‌فرستیم.

چون در آستانه پاییز قرار داریم دانشگاه علوم پزشکی تذکر داده بودند نسبت به بیماری آنفولانزا و کوید ۱۹ دقت بیشتری بشود. ما این چند ماهی که از بیماری کرونا می‌گذرد این تجربه را پیدا کردیم که اگر هر چه سطح آگاهی مردم در رعایت بهداشت و شیوه‌نامه‌های بهداشتی بالا برود، بهترین وسیله برای پیشگیری از این بیماری است که ما از همه عزیزان خواهش می‌کنیم که کاملا به پرتکلهای بهداشتی پایبند باشند. نسبت به فاصله گذاری اجتماعی، و استفاده از ماسک همه متعهد باشند، با همدیگر دست ندهند.

من گاهی اوقات خودم با اینکه خیلی رعایت می‌کنم ولی اشخاصی حواسشان نیست دست دراز می‌کنند و من می‌گویم ببخشید من دست نمی‌دهم، عذرخواهی می‌کنم؛ و همه مقید باشند. که بحمدالله غالب مردم خدا را شکر متعهد هستند، مقید هستند. دستها را مرتب  شستشو بدهند با آب و صابون و دیگر مواردی که توصیه می‌شود.

فلذا اگر اینجور شد ما این بیماری را پشت سر خواهیم گذاشت و ان‌شاءالله مشکل حل خواهد شد به یاری خدا.

این امارات خائن باز یک خیانت تازه دیگری داشته است که «هردم از این باغ بری می‌رسد» که باز کمک اسرائیلی‌ها کرده است علیه یمنیها. من دیشب در تلویزیون خبرش را می‌گرفتم در یک منطقه‌ای باز کمک اسرائیل کرده بود در یک منطقه نظامی نیرو ببرند و چه ببرند و اینها، در اطراف یمن؛ البته این بی پاسخ نخواهد ماند. آن رئیس انصارالله یمن به آنها هشدار داد. این اماراتی‌ها هم به امت اسلامی خیانت کردند در این قضیه توافقشان با اسرائیل و عادی سازی روابط با اسرائیل، هم به کشورهای عربی خیانت کردند و هم به فلسطینیها خیانت کردند.

من شنیدم داماد یهودی ترامپ یک همچین سخنی گفته بود که به زودی یک کشور عربی دیگر باز رابطه‌اش با اسرائیل عادی سازی می‌شود. یعنی اینها یک بابی را باز کرده‌اند که بقیه هم جرأت بکنند این کار را بکنند. خیانتشان مضاعف است. اینها در این خیانتشان پیشگام و پیش قدم بودند. فلذا ما این را عرض می‌کنیم این خیانت ره به جایی نمی‌برد و به زودی زود باید شما تاوان این خیانتتان را بدهید حکام خیره سر امارات.(تکبیر نمازگزاران)

درباره نمازجمعه، یکی از کارکردها و پیامهای اصلی نمازجمعه، وحدت و همدلی است و ما هر هفته وظیفه داریم دعوت کنیم مردم را به وحدت. وحدت و همدلی در بین جامعه، بین مردم و مسئولین و دوری جستن از اختلاف و تفرقه. حالا چرا بعضی‌ها به بهانه‌های واهی به دو قطبی شدن جامعه، مخصوصاً در فضای مجازی دامن می‌زنند ما نمی‌دانیم؛ چه انگیزه‌ای دارند؟ چه داعیه‌ای دارند ما نمی‌دانیم.

(من این را از این تریبون عرض بکنم) هر کس و هر جریان به هردلیل بخواهد آرامش جامعه را به هم بزند و وحدت جامعه را دچار آسیب کند بدون تردید در زمین دشمن بازی می‌کند، آب به آسیاب دشمن می‌ریزد. البته این به معنای این نیست که انتقاد نباشد، نقد نباشد نه!

ما از انتقاد و نقد دلسوزانه استقبال هم می‌کنیم. در جلسات ما هم همینجور است، در جلسات بحثهای مفصلی می‌شود. نقد و انتقاد می‌شود، مخالف و موافق صحبت می‌کنند. خیلی صریح و شفاف هم صحبت می‌کنند؛ اما در نهایت وقتی به یک جمع بندی رسیدیم همه دیگر مقید به آن جمع بندی هستند و کسی از آن تخطی نمی‌کند. ولی اشخاصی هستند که خرد جمعی و آرامش و همگرایی در جامعه را برنمی‌تابند.

و دائماً بر تبل اختلاف و دو قطبی می‌کوبند و عقده خالی می‌کنند. ما این را عرض بکنیم قرآن می‌فرماید وَالصُّلْحُ خَیْرٌ آقا جان صلح بهتر است، دعوا خوب نیست، دشمنی خوب نیست. ما همه مسلمان هستیم، همه خواهر و برادر دینی هستیم. باید احکام دین را که درباره برادر مؤمن گفته است رعایت کنیم. با وحدت و همدلی کسی ضرر نمی ‌کند، ولی در اختلاف و جدایی و تفرقه همه ضرر می‌کنند و آسیب می‌بینند. ما برادرانه و مشفقانه از معدود افرادی که این کار را می‌کنند تقاضا می‌کنیم با مردم و آرامش مردم همراه شوید عزیزان، دست از این کارها بردارید به صلاح خودتان هم نیست که از این کارها بکنید.

فلذا ما از این عزیزان خواهش می‌کنیم، تقاضا می‌کنیم از این تریبون مقدس، نصیحت می‌کنیم، تذکر مشفقانه می‌دهیم که آرامش جامعه را به هم نزنند.

در آستانه سال تحصلی قرار داریم به همه دانش آموزان و دانشجویان و طلاب عزیز و اساتید و معلمان و همه دست اندرکاران امر تعلیم و تعلم تبریک می‌گوییم آغاز سال تحصیلی را، ان‌شاءالله بتوانیم در شرائط حساس وضعیت کرونایی سال تحصیلی پرباری را آغاز بکنیم. که حضرت آقا نسبت به استفاده دانش آموزان از فضای مجازی تذکر دادند که مراقب باشید آن آسیبهایی که در فضای مجازی هست دچار دانش آموزان و نونهالان و کودکان ما نشوند، این را باید مراقب باشند.

گرامیداشت هفته تعاون را هم داریم که من این را تأکید بکنم. تعاون یکی از دستورات اسلامی است.

وَ تَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ ۖ وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ ۚ  که در واقع همکاری باید در حوزه برّ باشد در حوزه نیکی باشد در نیکیها با همدیگر همکاری بکنیم، در تقوا و پرهیزگاری با همدیگر همکاری بکنیم.

وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ در دشمنی‌ها با هم همکاری و تعاون نداشته باشیم، در گناه همکاری نداشته باشیم. کسی را برای گناه کمک نکنیم؛ قرآن می‌فرماید.

فلذا فرهنگ تعاون یک فرهنگ بسیار مثبت و مفیدی است که اگر در جامعه باشد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

سالروز شهادت استاد اخلاق شهید محراب آیت الله مدنی را هم گرامی می‌داریم، این مرد بزرگ الهی این سید جلیل القدر؛ انسان اخلاقی بود، درس اخلاقش در قم معروف بود که ایشان درس اخلاق می‌گفت در قم. خداوند او را با اجدادش طاهرینش محشور بگرداند و آن دشمنانش که او را به شهادت رساند در جهنم آنها را خالد نگه بدارد.

کتابی را هم معرفی بکنیم که خطبه هم خیلی طولانی شد این هفته ما می‌خواهیم کتاب «حسین از زبان حسین» را معرفی بکنیم کتاب بسیار خوبی است. اگر ان‌شاءالله تعالی عزیزان دقت داشته باشند این کتاب را تهیه بکنند و به یاری خدا ان‌شاءالله این کتاب را بخوانند که بسیار نکات مهمی از امام حسین(ع) از زبان خود امام حسین(ع) است، این ابتکار خیلی جالبی است استفاده بکنند.

خدایا پروردگارا اسلام و مسلمین پیروزی کرامت بفرما…

دشمنان اسلام شکست و اضمحلال و نابودی نصیبشان بگردان…

خدایا پروردگارا مریضان را شفای عاجل، مخصوصا مریضهای مد نظر لباس عافیت بر تنشان بپوشان…

شهدای ما، ذوی الحقوق ما را شاملشان غفران و رحمت الهی قرار بده…

خدمتگزاران مخصوصا مقام معظم رهبری تندرستی و توفیق الهی کرامت بفرما…

در ظهور حجت حق تعجیل بفرما…

عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ