۱۱م، شهریور ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۱م, شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۲:۱۴ ب.ظ | کد خبر: 84137

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین شیخ حسین عبداللهی در آئین تاسوعای حسینی که با حضور اقشار مختلف مردم متدین دزفول در مسجد الله اکبر این شهرستان برگزار شد به تبیین فرهنگ تقابل در حماسه کربلا پرداخت و گفت: در فرهنگ کربلا زندگی فردی و اجتماعی انسانها به سمت رشد و سعادت هدایت می‌شود.

امام جمعه موقت دزفول افزود: در این فرهنگ سخن از دعواهای شخصی و نزاع‌های فردی، هواها و هوس‌ها نیست بلکه دو گفتمان و تفکر مطرح است.

وی با تبیین آیه ۱۲۵ سوره نحل گفت: فرهنگ تقابل یعنی برای کلام خود باید دلیل داشت چون اگر استدلالی نبود به زور متوسل خواهیم شد و این می‌شود دیکتاتوری.

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه از منظر امام صادق(ع) در ارتباطات اجتماعی تنش آفرینی ممنوع است افزود: برای طرح کلام و فرهنگ خود باید زیرساختهای فکری و استدلالی داشت.

امام جمعه موقت دزفول گفت: در کلام قرآن بر ضرورت مقابله با فرهنگ دشنام و ناسزا تأکید شده است.

استاد حوزه علمیه آیت الله قاضی(ره) دزفول با بیان فرهنگ تقابل در برخورد امام با حر گفت: در جریان این رفتار زیبا امام حسین(ع) هرگز حر را سرزنش نکرد و از این رفتار باید درس بخشندگی آموخت.

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی در بخشی دیگر از سخنان خود به تبیین تقابل فرهنگ‌ها پرداخت و بر ضرورت عمل به فرهنگ بخشش، امر به معروف و نهی از منکر و نظارت در جامعه تأکید کرد.

امام جمعه موقت دزفول یادآور شد در کربلا نیز خیلی از تقابل فرهنگ‌ها رخ داد مانند تقابل جهل با علم، تقابل دنیا پرستی با آخرت گرایی و تقابل فرهنگ تحفظ و تلوّن.

امام جمعه موقت دزفول افزود: در حماسه کربلا فرهنگ تحفظ یا همان ایستادگی، در سپاه امام حسین(ع) موج می‌زد.

وی افزود: در مقابل فرهنگ تلوّن هست که همان استفاده از دیگران و دین برای رسیدن به منافع شخصی می‌باشد که در لشکریان کفر از این افراد مانند شبث بسیار بود که یک بار با جبهه حق و بار دیگر با جبهه باطل می‌رفت.

وی افزود: از منظر امام علی(ع) افراد دو چهره، جامعه را به تباهی می‌کشد و هرجا به سودشان باشد جبهه خود را عوض می‌کنند.

در ادامه این مراسم ذاکر اباعبدالله الحسین(ع) حاج محمد الیاسی به مرثیه سرایی پرداخت و حجةالاسلام فارغ نماز جماعت ظهر و عصر را اقامه کرد.