۳۱م، مرداد ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۳۱م, مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۶:۵۶ ب.ظ | کد خبر: 83868

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نمازجمعه در اولین روز ماه محرم با حضور سوگواران حسینی و به امامت حجةالاسلام والمسین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) شهرستان دزفول برگزار شد.

از منظر قرآن تقوا پیشگی موجب قدرت تشخیص حق از باطل می‌شود

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر قرآن تقوا پیشگی موجب قدرت تشخیص حق از باطل می‌شود و انسان را از سقوط باز می‌دارد.

قیام اباعبدالله الحسین(ع) عبرتها و درسهای فراوانی دارد که مهمترین آن امر به معروف و نهی از منکر است

امام جمعه دزفول با گرامیداشت ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منکر به جایگاه این فریضه الهی از منظر منظومه معرفتی اسلام و قیام امام حسین(ع) پرداخت و افزود: قیام اباعبدالله الحسین(ع) عبرتها و درسهای فراوانی دارد که مهمترین آن امر به معروف و نهی از منکر است.

امر به معروف و نهی از منکر  سختی و تلخی دارد که باید انسان به خاطر این تکلیف الهی صبر نماید

وی با تبیین آیاتی از سوره لقمان اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر  سختی و تلخی دارد که باید انسان به خاطر این تکلیف الهی صبر نماید.

امام جمعه دزفول گفت: موضوع شناسی فریضه امر به معروف و نهی از منکر باید مورد توجه و مطالعه قرار بگیرد.

وظیفه عالمان دین، دانش پژوهان، دستگاهها و نهادهای فرهنگی تلاش در ارتقای فرهنگ دینی جامعه است

امام جمعه دزفول تصریح کرد: وظیفه عالمان دین، دانش پژوهان، دستگاهها و نهادهای فرهنگی مانند آموزش پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد و دیگر مجموعه‌های فرهنگی این است که در ارتقای فرهنگ عمومی و فرهنگ دینی جامعه تلاش کنند.

امر به معروف و نهی از منکر نیازمند به عزم و اراده است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: کسی که عالمانه و عامدانه گناه کرد مورد خطاب امر به معروف است، باید او را امر به معروف کرد و جلو تبهکاری او را گرفت، این مسئله نیازمند عزم و اراده است.

در راه امر به معروف و نهی از منکر شهدای زیادی تقدیم شده است

وی با بیان این مطلب که در راه امر به معروف و نهی از منکر شهدای زیادی تقدیم شده است یادآور شد: فرهنگ سازی و نهادینه نمودن این فریضه الهی یکی از اولویتهای جامعه است و آمران به معروف و ناهیان از منکر مجاهد محسوب شده و نزد خدای متعال جایگاه رفیع دارند.

قدردانی از دست اندرکاران ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول

امام جمعه دزفول در پایان از همه تلاشها و فعالیتهای دست اندرکاران ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول قدردانی کرد.

تقدیر از هیآت عزداری و جوانان پرشور حسینی

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه ضمن تسلیت فرارسیدن ماه محرم الحرام گفت: بنده از همه هیآت و مردم عزیز بخصوص جوانان پرشور و همه دست اندرکاران برای برپایی آیین سوگواری سرور شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و به اهتزاز درآمدن پرچم عزای حسینی در سبزقبا و بویژه از هیئت روضة الزهرا(س) در این وضعیت کرونایی تقدیر و تشکر دارم.

مودت باید توأم با سیره حسینی باشد که سیره ایشان امر به معروف و نهی از منکر است

وی گفت: محبت و مودت امام حسین(ع) که با گوشت، پوست و خون ما عجین شده بسیار پسندیده است اما کافی نیست این مودت باید توأم با سیره حسینی باشد که سیره ایشان امر به معروف و نهی از منکر است.

باید در مقابل افرادی که فرهنگ دینی را دچار خدشه می‌کنند جانانه ایستاد و تعصب دینی داشت

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با تأکید بر ضرورت آگاهی یافتن از سیره امام حسین(ع) ادامه داد: دفاع از دین، اسلام، ولایت، منافع و مصالح ملی و نظام جمهوری اسلامی که خون بهای شهیدان است معروف، و استفاده از بیت المال، قدرت طلبی، ثروت اندوزی، جاه طلبی، در زمین دشمن بازی کردن و پایمال کردن خون پاک شهدا از جمله منکرات هستند که باید در مقابل افرادی که فرهنگ دینی را دچار خدشه می‌کنند جانانه ایستاد و تعصب دینی داشت.

مسجد برگرفته از اسلام ناب محمدی(ص) و مسجد برگرفته از اسلام آمریکایی

خطیب نماز جمعه دزفول با گرامیداشت هفته مسجد گفت: ما دو نوع مسجد داریم مسجد برگرفته از اسلام ناب محمدی(ص) و مسجد برگرفته از اسلام آمریکایی.

طبق فرمایشات شهیدحاج قاسم سلیمانی، مسجد تربیت کننده مدافع فرهنگی است

وی افزود: طبق فرمایشات شهیدحاج قاسم سلیمانی، مسجد تربیت کننده مدافع فرهنگی است.

باید جایگاه مسجد را شناخت و از این ظرفیت برای ارتقای فرهنگ دینی جامعه استفاده کرد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه پیروزی دفاع هشت ساله را مدیون مسجدها هستیم گفت: باید جایگاه مسجد را بشناسیم و از این ظرفیت برای ارتقای فرهنگ دینی جامعه استفاده کنیم.

آمریکا بی‌سابقه‌ترین شکست خود را در سازمان ملل تجربه، و در انزوای بین‌المللی قرار گرفت

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز به شکست و رسوایی اخیر آمریکا اشاره کرد و افزود: آمریکا به دنبال این بود که با توجه به پایان زمان قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران توطئه کند ولی غیر از یک کشور کوچک هیچ کشوری با آمریکا همراهی نکرد و بی‌سابقه‌ترین شکست خود را در سازمان ملل تجربه، و در انزوای بین‌المللی قرار گرفت.

دیری نخواهد پایید که حاکمان امارات به اشتباه راهبردی خود پی ببرند

امام جمعه دزفول همچنین گفت: امارات پیش از این نیز با رژیم صهیونیستی ارتباط داشت که به تازگی به طور رسمی این رابطه را اعلام و روابطش را آغاز کرد ولی این توافق ننگین، خشم مسلمانان منطقه را برانگیخت و دیری نخواهد پایید که حاکمان امارات به اشتباه راهبردی خود پی ببرند.

امام جمعه دزفول به یک موضوع محلی نیز پرداخت و یادآور شد: یکی از دستگاه‌های فرهنگی دزفول از مدتها پیش به دلیل ضعف مدیریت مشکلاتی در حوزه فرهنگی ایجاد کرده بود که تذکر لازم داده شده بود ولی توجهی نمی‌شد.

وی افزود: با وجود اینکه از دو سال پیش اسنادی دال بر سوء مدیریت این دستگاه محرز شده و برای مسئولان بالادستی ارسال شده بود ولی اقدامی در این خصوص صورت نگرفت.

مسئولان باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت بیشتری داشته باشند

امام جمعه دزفول گفت: بر اثر اقدام دیرهنگام برای عزل این مسئول، آسیب‌های جدی فرهنگی به شهرمان وارد شد لذا مسئولان باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت بیشتری داشته باشند چرا که ممکن است خسارتها جبران ناپذیر باشد.

وی ادامه داد: هفته گذشته با حضور فرمانده انتظامی و پلیس اماکن بازدید سرزده‌ای از یکی از روستاهای دزفول صورت گرفت که مشکلات امنیتی مشاهده شد و تذکر لازم نیز داده شد.

باید طبق قانون عمل شود و در اجرای قانون از هیچ کس هراسی نباشد

امام جمعه دزفول افزود: باید طبق قانون عمل شود و در اجرای قانون از هیچ کس هراسی نباشد؛ اگر قانون اجرا شود بسیاری از معضلات حل می‌شود.

معرفی کتاب

امام جمعه دزفول در پایان  کتاب «شمیمی از رحمت واسعه» اشارات و مواعظ مرحوم آیت‌الله بهجت(ره) در باب حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام  را به علاقه‌مندان به مطالعه کتاب معرفی کرد.