۱۱م، مرداد ۱۳۹۹
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۱م, مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۳ ب.ظ | کد خبر: 83549

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول به منظور بررسی ابعاد مختلف نحوه برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام در ماههای محرم و صفر در نهاد امامت جمعه دزفول تشکیل شد.

امام جمعه دزفول با اشاره به نزدیک شده به ماههای محرم و صفر در شرایط کرونایی گفت: باید با در نظر گرفتن ابعاد موضوع، برنامه ریزی شده تا وحدت رویه‌ای در شهرستان حاکم باشد و مراقب بود که به نام امام حسین(ع) در زمین دشمن بازی نکرد.

امام جمعه دزفول با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تبعیت از مصوبات ستاد کرونا تأکید کرد: مقام عظمای ولایت به صراحت می‌فرمایند “پیرو مصوبات ستاد کرونا هستم” و همچنین می‌فرمایند “هرکس موجب انتشار ویروس کرونا شود مرتکب سیئه شده است”؛ ما نیز باید در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری برای برپایی مجالس محرم تابع تصمیم ستاد ملی کرونا باشیم.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به لزوم هوشیاری افراد و هیآت، تصریح کرد: اگر بنا باشد که هر هیئت با سلیقه و نظر شخصی خود نسبت به نحوه عزاداری تصمیم بگیرد، اضطرابی حاکم خواهد شد که عزاداری باشکوه دزفول را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و دشمن به نام دین به عزاداری امام حسین(ع) لطمه می‌زند.

وی ضمن تأکید بر همفکری، تصمیم گیری واحد و عمل به آن، افزود: باید با همفکری تصمیم صحیح و واحدی اتخاذ کرد تا شکوه و عظمت عزاداری  دزفول که موجب عزت و افتخار است حفظ شود.

امام جمعه دزفول خاطرنشان کرد: باید اهل برنامه‌ ریزی و منطق و استدلال بود و بدور از احساسات و با  اعتدال و میانه روی  تصمیمی گرفت تا هم عزاداری ماههای محرم و صفر تعطیل نشود و هم مسائل بهداشتی و سلامتی مردم، که اهمیت زیادی دارد در نظر گرفته شود.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: باید شورای هیآت مذهبی با رسیدگی کامل به مسائل هیآت و با مشورت و نظرخواهی، براساس سیاستهای کلی که در نظام و کشور تعریف می‌شود عمل کرد.

وی افزود: در شرایط خاص کشور و شیوع بیماری کوید ۱۹ باید تصمیمات  ستاد ملی کرونا در کشور و استان را در نظر گرفت، شرایط عزاداری هیآت را بررسی کرد و برای تصمیم گیری شتاب و عجله نکرد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی گفت: هر موضوعی راهکاری دارد، باید ابتدا نظر بزرگان دین و کسانی که در جایگاه تصمیم گیری هستند را شنید و بعد تصمیم گرفت و حرکت کرد، باید مراقب بود که اختلاف و تشنج ایجاد نشود.

امام جمعه دزفول افزود: عزاداری اباعبدالله الحسین اجباری نیست ولی تحمیل نظرات شخصی نیز درست نیست، باید در چارچوبهای موجود تصمیم نهایی اتخاذ شده و اعلام گردد تا شخصی و سلیقه‌ای تصمیمی گرفته نشود.

همچنین حجةالاسلام وامسلمین بیگدلی گفت: براگزاری عزاداریها موضوعیت دارد و باید طبق شرایط و مصوبات ستاد کرونا و دا نشگاه علوم پزشکی صورت گیرد، ولی باید در این باره تدابیری اندیشیده شود و قطعا همه تدبیرها باید درجهت خدمت به ارادتمندان اباعبدالله الحسین(ع) باشد.

وی با اشاره به کمیته بهداشت ستاد محرم که از سالهای گذشته فعال بوده اشاره کرد و افزود: برای برگزاری مراسم عزاداری باید شرایطی مورد توجه باشد؛ محل برگزاری مراسم، زمان مراسم که نباید طولانی باشد، شیوه استقرار هیآت که بهتر است حر کت هیئت در مسیرها حذف شود و بصورت مختصر باشد، و نحوه پذیرایی و نذورات است  که باید متفاوت با سالهای گذشته و با نظارت بهداشت صورت گیرد.