۲۶م، بهمن ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۲۶م, بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 81038

یک جرعه آفتاب

شخصی از امام صادق(ع) پرسید معنی «حیّ علی خیر العمل» که در اذان گفته می‌شود چیست؟ امام صادق(ع) در پاسخ فرمود: «خیرُ العمل بِرُّ فاطمهَ و وُلْدها؛ بهترین عمل، نیکی به فاطمه و فرزندان اوست»

پیامبر اکرم(ص)

«رائحهُ الأنْبیاء رائَحهُ السَّفَرْجَل، و رائحهُ الْحُوْرالعِین رائَحهُ الآسِ و رائحهُ المَلائِکَهِ الْوَردِ، وَ رائحَهُ إبْنَتِی فاطِمهَ الزَّهْراءِ رائحةُ السَّفَرجَلِ و الآسِ و الْوَرْد؛ بوی پیامبران بوی میوه «به» است، بوی بانوان بهشتی، بوی درخت مُورد (درختی که برگ و گل خوش بو دارد) می‌باشد و بوی فرشتگان بوی گل سرخ است و بوی دخترم زهرا(س) بوی به و یاس و گل سرخ است».

«فاطِمَهُ سیده نساءِ العالَمِینْ؛ فاطمه بزرگ بانوی زنان جهان است»

«فاطمةُ بَضعهٌ فیّ و هی قلبی الذی بین جنبی و هی نور عَینی و ثَمرةُ فُوادی؛ فاطمه پاره تن من است و او جان و دل من است که در سینه ام قرار دارد و او نور چشم و میوه دل من است».

«إنَّ أوَّلَ شخصٍ یَدخُل علی الجنّه فاطمه بنت محمد(ص)؛ به درستی که اولین شخصی که وارد بهشت می‌شود فاطمه(س) دختر محمد(ص) است».

«فاطمةُ اعزُّ البریه عَلِیَّ؛ فاطمه عزیزترین مردم در نزد من است»

امام زمان(عج)

«و فی إبنه رَسولُ الله لی اسوهٌ حَسنهٌ؛ زندگی دختر رسول خدا(ص) الگوی شایسته‌ای برای من است».

حضرت زهرا(س)

«جَعَل الله طاعتنا نظاماً لِلعِلّه، و إمامتنا أماناً مِنَ الفُرقه؛ خداوند اطاعت ما خاندان رسالت را برای حفظ نظام دینی جامعه قرار داد و امامت و رهبری ما را مایه ایمنی از اختلاف و پراکندگی، مقرّر نمود».

اگر به آنچه که به تو امر کردیم، عمل کردی و از آنچه که تو را نهی نمودیم، دوری نمودی، از شیعیان ما هستی وگرنه شیعه ما نیستی.

عزیزترین فرد نزد پیامبر

در بعد فردی، فاطمه(س) شخصیتی است که نه تنها به خاطر رابطه فرزندی، بلکه به خاطر حقیقت وجودی خویش و کمالات نفسانی، به محبوب ترین افراد در نزد پیامبر زمانش که همان پدر بزرگوارش می‌باشد ـ مبدّل شده است تا جایی که حضرت رسول(ص) فرمود: «عزیزترین اشخاص در نزد من فاطمه(س) است.» و این کلام از پیامبری پاک و به دور از خطا و اشتباه و نقصان، به صِرف وجود رابطه پدر و فرزندی بعید به نظر می‌رسد؛ چراکه به فرموده شخص پیامبر، «بهترین شما در نزد خداوند پرهیزکارترین شماست.» پس چگونه می‌تواند پیامبر شخصی را غیر از بهترین و با کرامت‌ترین مردم از همه عزیزتر بدارد و بداند؟ افزون بر این پیامبر فرزندان دختر دیگری نیز داشته و در مورد هیچ کدام چنین فرمایشی را نفرموده است. لذا به حتم، ویژگی‌های روحی و انسانی فاطمه(س) است که او را به چنین مقام و درجه‌ای در نزد خداوند و طبعاً رسول او رسانیده است. دیگر اینکه این ابراز محبت، نوعی هدایت به سوی انسان کامل و اسوه است که پس از پیامبر، مردم باید راه آنان را دنبال کنند و آنان کسانی نیستند جز فرزندان همین فاطمه(س)

«فداها أبوها»

در روایتی آمده است که هنگام عبادت، نور حضرت زهرا(س) برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همان گونه که ستارگان آسمان برای اهل زمین می‌درخشند و این تنها یکی از وجوه تمایز فاطمه(س) با دیگر اشخاص جامعه است. زهد و پارسایی فاطمه(س) به جایی می‌رسد که پیامبر در پاسخ سلمان که نگران حال فاطمه(س) است می‌فرماید: «ای سلمان! همانا دخترم از گروه پیش گامان به سوی خداست.» این سخن پیامبری است که بارها در هنگام ملاقات فاطمه در حال عبادت فرموده بود: «فداها ابوها؛ پدرش به فدایش باد»

ایثار

زانوان فاطمه دیگر رمقی ندارد، آن قدر در محراب عبادت به نماز ایستاده که پای مبارکش متورم شده است؛ اما با این حال فاطمه(س) از نماز و عبادت لذت می‌برد و آن را با دنیایی از امکانات مالی و تجملات ظاهری و فریبنده عوض نمی‌کند، تا جایی که سه روز متوالی غذای خود و خانواده‌اش را به فقرا و مساکین می‌بخشد و با آب افطار می‌نماید. و این اولین و آخرین باری نیست که فاطمه(س) به چنین ایثاری دست می‌زند و زندگانی او و خانواده‌اش پر است از صحنه‌های روشن ایثار و بخشش در اوج تنگ دستی.

فاطمه(س) شب تا سحر مشغول عبادت و راز و نیاز است و حال که بهترین اوقات دعا فرا رسیده، برای کسانی دعا می‌کند که حقیقت را تنها گذاشته‌اند و او و سفارشهای پدرش را به فراموشی سپرده‌اند. آنگاه در جواب پرسش فرزندش حسن(ع) در مورد این عمل می‌فرماید: «پسرم، اول همسایه و بعد خانه» و این یعنی حقیقت ایثار، کرامت و بزرگ منشی.

بهترین همسر

در بُعد خانواده، زهرا(س) نمونه‌ای کامل و روشن برای حُسن رفتار در خانواده است؛ همسری فداکار، مطیع، قانع و تلاشگر و مادری فهیم، دلسوز، ایثارگر و پر همت.

فردای شبی که زهرا(س) وارد خانه علی(ع) شد، حضرت رسول اکرم(ص) به دیدار ایشان آمدند و پس از احوالپرسی، از هر کدام درباره دیگری پرسش نمودند. حضرت زهرا(س) در پاسخ پدر فرمود: « علی(ع) را بهترین شوهر یافتم» بعد پیامبر افزود: «دخترم شوهرت نیکو همسری است، در هیچ کار از دستور او سرپیچی نکن.» و بعد پیامبر رو به علی(ع) نموده و در مورد زهرا(س) پرسش نمودند که یا علی(ع) زهرا را چگونه یافتی؟ حضرت در جواب فرمود: «او را بهترین کمک برای اطاعت از خدا یافتم».

در فرازی دیگر حضرت علی(ع) پس از شهادت حضرت فاطمه(س) در شأن ایشان فرمود: «به خدا قسم من زهرا(س) را تا آن هنگام که خداوند او را به سوی خود برد، خشمگین نکردم و در هیچ کاری موجب ناخشنودی او نشدم، او نیز مرا خشمگین نکرد و هیچگاه موجب ناخشنودی من نشد».

پناه مستمندان

علی(ع) زندگی ساده، صمیمی و کم هزینه‌ای داشت؛ اما دلش سرشار از مهر فاطمه(س) و فرزندانش بود. خانه به ظاهر محقر و مختصر آنها رنگ شادی داشت؛ اما به سختی می‌گذشت؛ زیرا آنان کسانی بودند که دیگران را بر خود مقدم می‌شمردند و در خانه‌شان به روی بینوایان و اهل درد گشاده بود. بارها شد که پیامبر مستمندان را به در خانه زهرا(س) می‌فرستاد و این درحالی بود که زهرا و خانواده‌اش در خانه آذوقه‌ای برای مصرف نداشتند.

اینک به نمونه‌ای از این ایثار توجه کنید: «در آن سالها کمبود مواد غذایی، بسیاری را درمانده کرده بود. لذا شخصی گرسنه و فقیر به محضر پیامبر رسید و تقاضای غذا کرد. پیامبر یکی از صحابه را به حجره‌های همسرانش فرستاد تا غذایی تهیه کند؛ اما در آنجا غذایی یافت نشد. شب شد و حضرت علی(ع) آن فقیر گرسنه را با خود به منزل برد؛ اما در آنجا هم جز غذای اندکی که برای فرزندان کنار گذاشته شده بود، چیزی یافت نمی‌شد. قرار شد به هنگام غذا، چراغ خانه را خاموش کنند و همان مقدار غذا را جلوی فقیر بگذارند و خود وانمود کنند که غذا می‌خورند؛ همین کار را هم کردند و همگی شب را گرسنه خوابیدند».

مادری نمونه

خانه‌ای که مهر مادری‌اش از سینه بهشتی فاطمه(س) می‌جوشد و قوت و روزی‌اش با بازوان الهی علی(ع) تأمین می‌شود، کانونی می‌شود برای تربیت فرزندانی چون حسن(ع)، حسین(ع) و زینب(س). فاطمه(س) تنها در علم و معرفت نمونه نیست؛ بلکه او مادری نمونه برای تربیت فرزندانی است که سرنوشت بشر به آنان بستگی دارد. کسانی که حقیقت از جوشش خون آنها سرچشمه می‌گیرد و علم و معرفت میان سینه آنها خانه دارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه