۲۲م، بهمن ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

زمان انتشار: ۲۲م, بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰ ق.ظ | کد خبر: 81034

 دانشنامه انقلاب اسلامی

امام امت قدس سره از ۲۲ بهمن همچون ۱۵ خرداد، ۱۷ شهریور، ۱۲ فروردین و … به عنوان «ایام الله » یاد کردند. و درباره چنین ایامی فرمودند: «بر ملت شریف ماست که این ایام الله را که هدیه‌هایی از عالم غیب ربوبی است با جان و دل حفظ و با چنگ و دندان نگهداری کنند.»

علامه طباطبایی در تفسیر گران قدر المیزان می‌نویسند: «با این که تمام روزها و تمام چیزها از آن خدای متعال است، ولی اختصاص دادن روزهایی به نام «ایام الله » یا یوم الله به خاطر آن است که فرمان و امر خدا در آن روزها چنان آشکاراست که برای فرمان جز خدا، هیچ گونه ظهوری باقی نمی‌ماند. ایام الله زمان ها و شرایطی است که فرمان خدا و آیات و نشانه‌های وحدانیت و سلطه الهی آشکار شده، یا می‌شود: مثل روز مرگ که قدرت و سلطه «آخرت » در آن روز آشکار می‌شود و اسباب دنیوی از تاثیر می‌افتد، یا روز «قیامت » که هیچ کس برای دیگری مالک هیچ چیز نیست، و در آن روز فرمان از آن خداست. یا مثل ایامی که خداوند در آنها قوم «نوح » ، «عاد» و «ثمود» را به هلاکت رسانده، که در امثال این گونه روزها، قهر و غلبه الهی آشکار شده و معلوم می‌گردد که تمامی عزت متعلق به خدا است.

ممکن است که منظور از ایام الله ایامی باشد که نعمت‌های خدای متعال آشکار است: مثل روز خروج نوح و اصحابش از کشتی با سلام و سلامتی و برکتهای الهی یا روز نجات دادن ابراهیم از آتش یا غیر اینها … از حوادث و ایامی که جز به خدا نمی‌توان به دیگری نسبت داد، اینها روزهای خاص خدائی (ایام الله) است»

پس ایام الله روزهای بزرگ و تاریخی و سرنوشت سازی است که در تاریخ یک ملت یا در سرنوشت یک نسل یا کلا در سرگذشت «انسان » پیش می‌آید.

گاهی به صورت نعمتی بزرگ و گاهی به صورت عذابی عظیم و دردناک که حتی منجر به زوال یک ملت گشته و نام «عذاب استیصال » به خود می‌گیرد.

علامه طباطبایی رحمه الله در جای دیگر می‌فرماید: «ایام الله ایامی است که هیچ حکومت و سلطه‌ای نیست، مگر برای خدا، مثل روز مرگ، برزخ، روز قیامت و روز عذاب استیصال»

ایام الله در روایات

درروایات متعددی، به روز مرگ، قیامت و روز قیام حضرت مهدی – عجل الله تعالی فرجه – ایام الله اطلاق شده است.

از امام باقر علیه السلام چنین نقل شده است که فرمود:

«ایام الله، یوم یقوم القائم علیه السلام، و یوم الکرة، و یوم القیامة»

ایام الله روز قیام حضرت مهدی موعود علیه السلام، روز رجعت و روز قیامت است»

در تفسیر علی بن ابراهیم نیز روایتی بدین مضمون نقل شده، ولی به جای کلمه «الکرة » «یوم الموت » آمده است.

ابن ابی الحدید می‌نویسد: «ایام الله، هم ایام «انعام » است و هم ایام «انتقام » تا بدین وسیله «رغبت » و «ترس » ایجاد شود»

۲۲ بهمن نیز یکی از روزهایی است که خداوند متعال نعمت بزرگ پیروزی را به ملت به پاخاسته ایران اسلامی عطا فرمود و به فرموده امام امت از ایام الله گردید.

ملتی که سالهای سال زیر چکمه‌های حکام جور و دژخیمان خود فروخته، آخرین نفسهای حیات خود را می‌کشید، خداوند متعال با برانگیختن رهبری فرزانه و بی نظیر روح تازه‌ای در آنها دمید و با حرکتی یک پارچه و پرخروش، با سلاح ایمان و رهبریت روح خدا در مقابل طاغوتیان تا دندان مسلح ایستادند و لطف بزرگ الهی و نعمت پیروزی را نصیب خود گردانیدند.

یادآوری ایام الله

«وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى‌ بِآیاتِنا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ ذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ»

ما موسی را همراه با نشانه‌ها و آیه‌هایمان فرستادیم (و دستور دادیم) قوم خودت را از ظلمت‌ها به سوی «نور» بیرون آر، و آنان را به یاد ایام الله بینداز.» یادآوری روزهای بزرگ (اعم از روزهای پیروزی یا روزهای سخت) نقش مؤثری در بیداری و هوشیاری ملتها دارد. بدین جهت امیرالمؤمنین علیه السلام در نامه‌ای به «قثم بن العباس » که کارگزار وی در مکه است چنین می‌نویسد: «برای مردم، حج را بر پای دار، و آنان را به یاد «ایام الله » بینداز»

امام خمینی قدس سره می‌فرماید: «تذکر به «ایام الله » که خداوند متعال به آن امر فرموده است، انسان ساز است. قضایائی که در ایام الله رخ داده است، برای تاریخ و انسان‌ها در طول تاریخ آموزنده و بیدار کننده است. حوادث بزرگ تاریخ که قرآن مجید هم از بعضی از آنها یاد کرده است، سرمشقی پربرکت برای ساختن جامعه‌ها و اشخاص و جامعه عصر ما که عصر انقلاب است و در کشور ایران که کشور انقلاب و شاهد بسیاری از حوادث بزرگ که باید آنها را ایام الله محسوب کنیم و به ذکر آنها و تذکر آن ایام بپردازیم که برای ملت قهرمان و مجاهدان سلحشور، درس انقلاب است»

در این آیه شریفه خداوند متعال، بعد از این که حضرت موسی علیه السلام را مأمور می‌سازد تا ایام الله را یادآوری کند، یک نمونه از ایام الله: یعنی، روز نجات بنی اسرائیل از چنگال فرعونیان را یادآوری می‌فرماید:

« إِذْ أَنْجَاکُمْ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ »

با این که در تاریخ بنی اسرائیل، روزهای بزرگی که خداوند در پرتو هدایت حضرت موسی علیه السلام به آنها نعمت‌های بزرگ عطا فرمود، فراوان بود، ولی ذکر «روز نجات » در این آیه، حاکی از اهمیت فوق العاده استقلال و آزادی از چنگال فرعونیان می‌باشد.

روز ۲۲ بهمن ۵۷ نیز روز نجات ملت ایران از چنگال طاغوتیان زمان، روز آشکار شدن نعمت بزرگ الهی: یعنی، استقلال و آزادی بود.

این مسلم است که هر ملتی تا از وابستگی‌ها نجات پیدا نکند و از چنگال اسارت و استثمار آزاد نشود، نمی‌تواند نبوغ و استعداد خود را آشکار سازد و در راه «الله » که راه مبارزه با هر گونه شرک و ظلم و بیدادگری است، گام نهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه