۱۱م، بهمن ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۱م, بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۳ ب.ظ | کد خبر: 80793

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

تبیین مکتب فاطمی به عنوان یکی از جامع‌ترین مکتبها برای سعادت بشر

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی به تبیین مکتب فاطمی به عنوان یکی از جامع‌ترین مکتبها برای سعادت بشر یاد کرد و گفت: سیره فاطمی می‌تواند بهترین الگوی زندگی مؤمنانه باشد.

از منظر حضرت مهدی(عج) دختر رسول خدا یک اسوه حسنه است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: از منظر حضرت مهدی(عج) دختر رسول خدا یک اسوه حسنه است.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: سرنوشت انسانها با مکتب فاطمی گره خورده است و بشر تنها با مکتب فاطمی و در سایه ولایت فاطمی به حقیقت سرنوشت خود نائل می‌شود.

حضرت زهرا(س) تنها شخصیتی بود که در مقابله با انحرافات در دوران صدر اسلام ایستاد و از حق دفاع کرد

امام جمعه دزفول در خصوص جایگاه حضرت زهرا(س) در دفاع از اسلام گفت: آن حضرت تنها شخصیتی بود که در مقابله با انحرافات در دوران صدر اسلام ایستاد و از حق دفاع کرد.

امام جمعه دزفول افزود: مقامات آن حضرت نزد پروردگار متعال بحدی است که خشنودی آن حضرت خشنودی خدا است و خشم و غضب ایشان موجب خشم پروردگار است.

افرادی که کتمان حق یا انکار حق و یا اهل غلو هستند مورد لعنت پروردگار قرار می‌گیرند

خطیب نمازجمعه دزفول از خشم الهی آن حضرت به عنوان خشم مقدس یاد کرد و با بر شمردن انواع خشم از دیدگاه اسلام اظهار داشت: افرادی که کتمان حق یا انکار حق و یا اهل غلوّ هستند مورد لعنت پروردگار قرار می‌گیرند.

حضرت زهرا(س) در دفاع از امیر مؤمنان حضرت علی(ع) به شدت تلاش کرد و در دفاع از ولایت به شهادت رسید

امام جمعه دزفول یادآور شد: حضرت زهرا(س) در دفاع از امیر مؤمنان حضرت علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر اسلام به شدت تلاش کرد و در دفاع از ولایت به شهادت رسید.

همه داوطلبان انتخابات و هواداران آنها تقوا را رعایت کنند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول همه داوطلبان و هواداران آنها را به رعایت تقوای الهی دعوت کرد و افزود : رعایت تقوا موجب عزت افراد می‌شود و بی تقوایی آسیبهایی را بوجود می‌آورد.

انقلاب اسلامی با گذشت ۴ دهه از آن همچنان بالنده و در مسیر آرمانهای امام راحل پایدار است

امام جمعه دزفول در ادامه با گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام راحل به تبیین اهداف بلند این انقلاب با شکوه پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی با گذشت ۴ دهه از آن همچنان بالنده و پایدار است و در مسیر آرمانهای متعالی امام خمینی(ره) همچنان به راه خود ادامه می‌دهد.

انقلاب اسلامی یک ضرورت و یک نیاز حقیقی برای جهان است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی از انقلاب اسلامی به عنوان یک ضرورت و یک نیاز حقیقی برای جهان یاد کرد و افزود: این انقلاب با شکوه موجب احیای مجدد مکتب اسلام در جهان شد.

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان اینکه امام خمینی(ره) با نهضت اسلامی خود از اسلام ناب محمدی رونمایی کرد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک حادثه منطقه‌ای نبود بلکه یک حادثه تاریخی بود که جهان را تحت تأثیر قرار داد و این تأثیرگذاری همچنان ادامه دارد.

پایبندی انقلاب اسلامی به اصول خود از ویژگی‌های این انقلاب است

امام جمعه دزفول گفت: پایبندی انقلاب اسلامی به اصول خود از ویژگی‌های این انقلاب است چراکه سایر انقلاب‌ها با گذشت زمان و اعمال فشارهای مختلف از اصول خود دست برداشتند ولی انقلاب اسلامی توانست تحمل و ایستادگی کند.

تبیین عناصر تداوم دهنده انقلاب اسلامی 

امام جمعه دزفول با اشاره به عناصر تداوم دهنده انقلاب اسلامی افزود: اعتقاد مردم و شرکت آنها در آیین‌های مختلف از عناصر تداوم دهنده انقلاب اسلامی هستند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به تشییع باشکوه سپهبد حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: این تشییع باشکوه، مصوبه مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها از این کشور، سیلی موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد و راهپیمایی میلیونی ضد آمریکایی عراقی‌ها نشان از حضور مردم در صحنه است.

استکبارستیزی انقلاب اسلامی در تمام جهان منتشر شده است

امام جمعه دزفول داشتن رهبری مقتدر را از دیگر عناصر تداوم دهنده انقلاب اسلامی ایران برشمرد و افزود: استکبارستیزی انقلاب اسلامی در تمام جهان منتشر شده است.

معامله قرن یک تنفس مصنوعی برای رژیم صهیونیستی است

خطیب نمازجمعه دزفول در فراز دیگری از خطبه‌های نماز دزفول از معامله قرن به عنوان یک تنفس مصنوعی برای رژیم صهیونیستی یاد کرد و گفت: دشمن با معامله قرن قصد دارد فلسطینی‌ها را بیرون، نوار غزه را خلع سلاح و قدس را پایتخت خود کند.

امام جمعه دزفول افزود : دشمن معامله قرن را از ۲ سال و نیم قبل مطرح کرد و در نهایت نخست وزیر رژیم صهیونیستی و ترامپ به تنهایی نشستند و از این معامله رونمایی کردند.

اختلاف افکنی بین کشورهای مسلمان عربی از اهداف معامله قرن است

امام جمعه دزفول معامله قرن را نشان از احساس خطر دشمن دانست و بیان کرد: اختلاف افکنی بین کشورهای مسلمان عربی از اهداف معامله قرن است البته این طرح با فضل خدا، همت مؤمنان و مقاومت جبهه مقاومت شکست خواهد خورد.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه استکبار جهانی با تمام توان به میدان آمده است، گفت: هر روز ماهیت ضد انسانی شیطان بزرگ برای ملت‌های جهان نمایان‌تر می‌شود.

جای تعجب است در شرایطی که جمهوری اسلامی در اقتدار کامل هست عده‌ای حرف از مذاکره می‌زنند

خطیب نمازجمعه دزفول با بیان اینکه آمریکا هیچ عکس العملی در قبال حمله موشکی سپاه نداشت، افزود: جای تعجب است در شرایطی که هم جمهوری اسلامی و هم جبهه مقاومت در اقتدار کامل هستند، عده‌ای حرف از مذاکره می‌زنند.

امام جمعه دزفول گفت: آمریکا بلف توخالی است و حاج قاسم نترسیدن از آمریکا را به ما یاد داد و امروز جهان از آمریکا متنفر است.

هر روز یک سیلی از ناحیه مقاومت به صورت آمریکا زده می‌شود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی خنثی شدن نقشه‌های شیطان بزرگ، اسرائیل و آل سعود را یادآور شد و افزود: هر روز یک سیلی از ناحیه مقاومت به صورت آمریکا زده می‌شود که نشان می‌دهد استکبارستیزی در جبهه بین المللی مقاومت نهادینه شده است.

باید از رأی مردم و حق الناس صیانت شود

امام جمعه دزفول دوران انتخابات را دورانی حساس و سرنوشت‌ساز عنوان کرد و افزود: مجریان و ناظران انتخابات باید امانتدار باشند و از رأی مردم و حق الناس صیانت کنند.

نظارت استصوابی شورای نگهبان ضامن رعایت حق الناس است

امام جمعه دزفول درخصوص برررسی صلاحیت داوطلبان گفت: شورای نگهبان و هیأت نظارت باید مراقب باشند از یک سو حقی از انسانی مؤمن و صالحی تضییع نشود و از سوی دیگر شخص ناصالحی تأیید صلاحیت نشود.

امام جمعه دزفول افزود: نظارت استصوابی شورای نگهبان ضامن رعایت حق الناس است.

شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت باید قاطعانه و عادلانه نسبت به تأیید صلاحیت‌ها اقدام کنند

وی با بیان اینکه شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت باید قاطعانه و عادلانه نسبت به تأیید صلاحیت‌ها اقدام کنند، افزود: ارائه آمارهای نادرست و استفاده از روش‌های ناصواب در اثبات توانمندی داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی، درست نیست.

تبیین موارد حق الناس و ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی 

امام جمعه دزفول اظهارداشت: تبلیغات انتخاباتی در نفی و نقد رقبا با برجسته کردن اشتباهات آنها، پخش شایعات و ادعاهای نادرست و سیاه نمایی فضای جامعه نادیده گرفتن حق الناس می‌باشد.

خطیب نمازجمعه دزفول افزود: کسانی که بدلیل قومیت، هم زبانی، هم محلی و خویشاوند بودن و به خاطر حب و بغض‌های شخصی فرد شایسته‌ای را کنار می‌گذارند و به سراغ فرد ضعیف و غیر اصلح می‌روند حق الناس را رعایت نکرده‌اند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی مهندسی آرا را از دیگر موارد نادیده گرفتن حق الناس دانست و گفت: تأخیر در ارائه خدمات عادی دستگاه‌ها تا ایام انتخابات برای فریب مردم عادی از مصادیق مهندسی آرا است.

وی با تأکید بر لزوم مشارکت حداکثری مردم در انتخابات افزود: مردم نباید با صندوق‌های رأی قهر کنند بلکه باید با حضور به موقع و با بصیرت خود به وظیفه ملی و شرعی خود عمل کنند.

آیت الله قاضی(ره) روحیه‌ای انقلابی داشت و انقلاب و امام راحل خط قرمز ایشان بود

امام جمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه‌های نماز با اشاره به سالگرد مرحوم آیت الله قاضی(ره) گفت: این عالم وارسته روحیه‌ای انقلابی داشت و انقلاب و امام راحل خط قرمز ایشان بود.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مرحوم آیت الله قاضی بسیار ساده زیست بود، افزود: این مرحوم علاقه و ارادت زیادی به امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری داشت و برای رفع مشکلات مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد.

محل نماز جمعه دزفول موقوفه است و با اداره اوقاف قرارداد رسمی داریم

وی با اشاره به شبهه افکنی عده‌ای نادان درخصوص محل مصلای نماز جمعه دزفول بیان کرد: محل نماز جمعه دزفول موقوفه است و با اداره اوقاف قرارداد رسمی داریم و همین ۲ هفته پیش کرایه سه سال را یکجا پرداخت کرده‌ایم.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما را و خودم را مؤکداً دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امام رضا(ع) در حدیثی که در کتاب شریف عیون اخبار الرضا آمده است می‌فرماید: اِتَّقِ اَللَّهَ فَإِنَّهُ بَلَغْنَا مَا بَلَغْنَا  یعنی تقوای الهی پیشه کنید که هرچه ما داریم بواسطه تقوا بوده است. تقوا بهترین سرمایه برای انسان مؤمن و با ایمان است.

ان‌شاءالله بتوانیم در رعایت تقوای الهی و اندوختن این ذخیره برای آخرت و برای سعادت در دنیای خودمان تلاش بیشتری داشته باشیم.

ابتدا چون ایام فاطمیه را پشت سرگذاشته‌ایم از خدای متعال مسئلت می‌کنم که همه توسل‌ها وعرض ارادتها را که مؤمنین و مؤمنات به ساحت مقدس بی بی دو عالم حضرت صدیقه اطهر داشته‌اند به شایستگی بپذیرد و ما را همواره مشمول عنایات آن بی بی بزرگوار قرار بدهد.

فلذا از این فرصت استفاده می‌کنم خطبه اول را اختصاص دادیم به تبیین مکتب فاطمی که یکی از جامع‌ترین و معتبرترین مکتبها برای سعادت بشریت است و می‌تواند سیره زندگانی آن حضرت کاملترین و جامع‌ترین الگوی زندگانی مؤمنانه باشد. چون وقتی ائمه اطهار حجت خدا را جده‌ خود فاطمه زهرا(س) می‌دانند و وجود مقدس نازنین مهدی آل محمد(ص) در الگو بودن فرزند رسول خدا، دخت رسول خدا حدیث دارد که می‌فرماید: برای من دختر رسول خدا یک اسوه حسنه است.

فلذا ما می‌بینیم که نقشه راه و حرکت کلان عالم به سمت هدف خلقت، مکتب فاطمی است. شاید یکی از علتهایی که اسرار اینکه در روایتی که به دست ما رسیده است حضرت زهرا(س) را تشبیه به شب قدر کرده‌اند همین باشد. شب قدر نقطه عطف سرنوشت انسانهاست.

فلذا باید بگوییم که سرنوشت انسانها با مکتب فاطمی و وجود مقدس بی بی دو عالم گره خورده است و بشر تنها با مکتب فاطمی و در سایه ولایت فاطمی به حقیقت سرنوشت خود نائل می‌شود. این نکته بسیار دقیقی است که فرصتی نیست بیشتر آن را باز بکنم ولی این یکی از حقایق عالم خلقت است.

حضرت زهرا(س) دارای مقام و جایگاه عصمت مقدس است که اگر وجود مقدس آن حضرت نبود چه بسا آثاری از شیعه هم نبود. چون تنها کسی که توانست در مقابل انحرافی که در اسلام بعد از رحلت رسول گرامی اسلام(ص) بوجود آمده بود بایستد، وجود مقس و نازنین بی دوعالم فاطمه زهرا(س) بود و الا کسی جرأت نمی‌کرد در مقابل دستگاه حاکمیت بایستد و بگوید که انحراف دارید می‌روید. مسیر را دارید به انحرافی می‌روید.

این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه بشود. در مقابل انحراف ایستاد حضرت زهرا(س) و از حق دفاع کرد. و تنها کسی که توانست این کار را بکند بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) بود.

یکی از مقاماتی که برای آن حضرت ذکر کرده‌اند که در روایات متواتری به دست ما رسیده است که حتی از منابع اهل سنت هم به دست ما رسیده است، اینکه خوشنودی بی بی دو عالم خشنودی خدای متعال بود و خشم و غضب بی بی دو عالم خشم و غضب خدای متعال بود. این خیلی مقام و منزلت بالایی است.

من خیلی کوتاه سعی می‌کنم خشمهایی که مقدس هستند. چون خشم فی نفسه ممدوح نیست، بلکه مذموم است. ولی بعضی از خشمها مقدس هستند. خشمی که برای خدا باشد. بعضی از خشمهایی که خشمهای مقدسی هستند که در قرآن هم گاهی به آنها اشاره شده است را من خیلی مختصر اشاره می‌کنم که وقتی می‌گوییم خشم بی بی دو عالم فاطمه زهرا(س) مساوی با خشم خداوند است یعنی چه؟

یکی از مواردی که باز در قرآن آمده است که انسان باید خشم بگیرد و خشم بنماید و برای خدا غضب بکند، نادیده گرفتن حق است که در قرآن گاهی اوقات با الفاظی به کسانی که حق را را نادیده می‌گیرند یا کتمان حق می‌کنند، لعنت شده است. گاهی اوقات لعنت خدا بر آنها شده است. گاهی اوقات لعنت خدا و ملائکه بر آنها شده است و گاهی اوقات لعنت خدا و هر لعنت کننده‌ای بر کسانی که کتمان حق می‌کنند.

در سوره بقره آیه ۱۵۹ می‌فرماید: أُولَٰئِکَ یَلْعَنُهُمُ اللَّهُ وَ یَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ اینها مورد لعنت خدا هستند و مورد لعنت هر لعنت کننده‌ای هستند.

از موارد دیگری که از خشمهای مقدسه است خشم علیه غُلات است. کسانی که غلو می‌کنند اهل غلو هستند؛ که امیرالمؤمنین(ع) فرمود: دو دسته درباره من به هلاکت رسیده‌اند، یکی کسانی که دوستی را درباره من از حد گذراندند و مرا در حد الوهیت بالا بردند و یک دسته هم دسته‌ای هستند که دشمنی را از حد گذراندند و با امیرالمؤمنین(ع) دشمنی کردند.

یک خشم دیگری که داریم باز خشم بسیار مقدسی است؛ خشم علیه انکار حق است. بعضی وقتها کتمان حق می‌کنند، بعضی‌ها انکار حق می‌کنند.

جانشینی به حق امیرالمؤمنین(ع) برای پیامبر را در قضیه سقیفه منکر شدند که حضرت زهرا(س) فریاد زد. چه بسا آن زمان امیرالمؤمنین(ع) تنها بود و کسی کمک حضرت زهرا(س) نکرد؛ ولی حضرت زهرا(س) یک تنه از ولایت دفاع کرد. عزم فاطمه زهرا(س) در دفاع از ولایت نه اینکه چون همسرش بود؛ دفاع کرد، چون علی(ع) ولی او بود. امام او بود. جانشین پیامبر بود. به خاطر آن دفاع کرد. این دقت بشود.

آن وظیفه همسری را حضرت زهرا(س) درباره امیرالمؤمنین(ع) به نحو احسن انجام می‌داد. منتها دفاعی که از حضرت امیرالمؤمنین(ع) کرد به خاطر جایگاه ولایت امیرالمؤمنین(ع) بود که در این راه شهیده شد و به شهادت رسید. در سخنرانیهایش، در دعاهایش، در همه اقداماتش این دفاع از ولایت، موج می‌زند.

خشم دیگری که خشم مقدسی است، خشم در مقابل بدعت گذاران در دین خدا. انسان در مقابل کسانی که در دین خدا بدعت می‌گذارند؛ حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال می‌کنند، یا چیزهایی که جزء دین نیست، آنها را جزء دین به حساب می‌آورند، اینها بدعت گذار هستند. باید در مقابل آنها خشم کرد. این خشم خشم مقدسی است.

خشم در مقابل منکرات اجتماعی است. انسان وقتی در جامعه یک گناهی می‌بیند، یک منکری می‌بیند، نباید به راحتی از کنار آنها عبور کند. این خشم، مقدس است. باید مراقب باشد. زیر پا گذاشتن عدالت اجتماعی، تبعیضها و ظلمهایی که در جامعه دیده می‌شود، حقوقهای نجومی که ما در جامعه می‌بینیم و دیدیم. انسانهایی که در مقابل اینگونه موارد خشم می‌کنند، انسانهای مؤمنی هستند و خشمهای مقدسی است.

یکی دیگر از خشمها که خیلی مقدس است؛ خشم در تنقیص و اهانت نسبت به ائمه هدی و حضرات معصومین علیهم السلام است.

ببینید سلمان رشدی ملعون آمد آن کتاب را نوشت و به وجود مقدس نبی مکرم اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) اهانت کرد. وقتی که اهانت کرد، امام آن پیام تاریخی را داد و ایشان را به اعدام محکوم کرد و فرمود: هرکس در راه اعدام کردن این ملعون، سلمان رشدی به شهادت برسد و کشته بشود شهید است و اجر شهید را می‌برد.

هرچه به امام گفتند کشورهای اروپایی با ما رابطشان بهم می‌خورد؛ امام کاری به این حرفها نداشت. فرمود: این حکمش اعدام است. این مرتد است. چون به پیغمبر(ص) اهانت کرده است.

فلذا خشم به کسانی که نسبت به حضرات معصومین(ع) تنقیص می‌کنند و اهانت می‌کنند. یا خشم حضرت امام از آن مصاحبه زنی که یکی از هنرپیشه گان را گفته بود که من به جای حضرت زهرا(س) آن هنر پیشه زن الگوی من هست و از تلویزیون پخش شد و امام از آن قضیه خیلی ناراحت شد و عکس العمل نشان داد و خشم کرد.

اینها نکاتی است که باید توجه داشته باشیم. یکی از دیگرهای خشم‌های مقدس، خشم در کوتاهی در جهاد. در صدر اسلام بودند کسانی که به هنگام جهاد علیه دشمنان اسلام کوتاهی می‌کردند تنبلی می‌کردند. در آیات مختلف قرآن نسبت به اینها پیغمبر خشمگین و ناراحت می‌شد. این خشم، خشم مقدسی است.

یکی دیگر از خشم‌هایی که بسیار مقدس است خشم در مقابل تخلف کارگزاران. امیرالمؤمنین(ع) سراسر نهج البلاغه‌ او پر است از خشمها و غضبهایی که نسبت به کارگزارانی که تخلف می‌کردند. از عثمان بن حنیف گرفته حتی عبدالله بن عباس که پسر عمویش بود، تخلف کرد، امیرالمؤمنین(ع) با خشم و غضب، با عتاب به آنها هشدار می‌داد. گاهی اوقات آنها را برکنار می‌کرد. گاهی اوقات دستور می‌داد که یک کسی که تخلف کرده است از کارگزاران تنبیه بشود. در ملاء عام تنبیه بشود. اینها خشمهایی بودند که خشمهای مقدسی هستند.

به هر حال اینها را ما باید همیشه توجه داشته باشیم که خشمهای ما خشمهای خدایی باشد. خشمهای فاطمی باشد. البته در خصوص معیارهای خانواده فاطمی که الان فرصت نیست، باز آن مبحث بسیار زیبایی است اگر فرصتی شد در خطبه دیگر ان‌شاءالله استفاده می‌کنیم و سعی می‌کنیم، آن معیارهای یک خانواده فاطمی را بیان کنیم که یک خانواده فاطمی اصولی دارد که آن اصول باید مبنای کار قرار بگیرد تا یک خانواده، یک خانواده فاطمی باشد.

مثلا اصل سازگاری در زندگی. اصل حاکمیت معنوی در زندگی. باید معنویت در خانه‌ها حکمفرما باشد. باید فضای خانه فضای معنوی باشد. فضای دعا باشد. فضای ذکر باشد. فضای گناه آلود نباشد. فضای اطاعت الهی در خانه باشد. اصل رعایت حقوق دیگران. رعایت حقوق فرزند، رعایت حقوق همسر، رعایت حقوق همسایه، اینها اصولی است که در مکتب فاطمی به آنها اشاره شده است و آنها مبنا دارند.

اصل رعایت ساده زیستی در زندگی که خیلی مهم است. دچار تجملات نشدن، دچار اشرافی گری نشدن، دچار زرق و برق و شیفته زخارف دنیا نشدن، اینها خیلی مهم است. اصل عفاف؛ عفت داشتن که چقدر برای زنان و دختران ما این اصل اصلِ مهمی است. در خانواده‌ها باشد. و اصول دیگری که حالا فرصتی نیست من به بعضی از آنها اشاره کردم. ان‌شاءالله علاقه مندان مراجعه بکنند، دانشنامه فاطمی یک کتاب مفصلی است که چندین جلد هم است چاپ شده است که به بخشهای مختلف مکتب فاطمی اشاره کرده است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه،بندگان خدا،  اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امام رضا(ع) در بخشی از خبری که در عیون اخبار الرضا آمده است فَمَنْ لَمْ یَتَّقِ اَللَّهَ وَ لَمْ یُرَاقِبْهُ فَلَیْسَ مِنَّا وَ لَسْنَا مِنْهُ اگر کسی رعایت تقوا نکند، خدا ترس نباشد و مراقبت بر اعمال و کارهایش نکند، فَلَیْسَ مِنَّا او از ما نیست وَ لَسْنَا مِنْهُ و ما هم از او نیستیم. رابطه مؤمنین با حضرات معصومین(ع) و ائمه هدی(ع) بواسطه تقوا است. بواسطه خداترسی است.

الان هم که نزدیک انتخابات است، من همه عزیزان داوطلب انتخابات را که داوطلب شده‌اند برای نمایندگی مجلس و همه هواداران آنها را دعوت به تقوا می‌کنم. اگر تقوا باشد، خداوند عزت همه را زیاد می‌کند. خدای نکرده اگر بی تقوایی باشد همه آسیب می‌بینند. همه صدمه می‌بینند.

فلذا مؤکداً در این دوران حساس و سرنوشت ساز همه عزیزان را به ویژه کسانی که دست اندرکار انتخابات هستند، همه را دعوت به رعایت تقوا می‌کنم.

در آستانه چهل و یکمین دهه فجر و در گام دوم انقلاب و ورود به چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. بنده خیلی مختصر اشاره‌ای داشته باشم به حقایقی از انقلاب اسلامی. بیش از چهار دهه بر انقلاب ما گذشت ولی بحمدالله تعالی این انقلاب همچنان پایدار، همچنان مستحکم و استوار مسیر خودش را دارد طی می‌کند و به دنبال اهداف بلند و آرمانهای بلندی است که امام راحل برای آن تعریف کرده است.

یکی از حقایق مهم انقلاب اسلامی این است که انقلاب اسلامی و تحقق نهضت اسلامی برای جهان یک ضرورت بود و یک نیاز حقیقی بود و در حقیقت باعث احیا شدن مجدد اسلام شد. این یکی از حقایق انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی دوباره اسلام را احیا و زنده کرد. در زمان رژیم طاغوت و قبل از انقلاب اسلامی در دنیا یک ظاهری، یک اسمی، یک پوسته‌ای از اسلام مانده بود و این عبادات ظاهری؛ نماز و روزه و اسلام در زندگی انسانها، در زندگی عزتمندانه انسانها و مسلمانان اثری نداشت.

این امام راحل بود و یارانش بودند که با نهضت اسلامی خودشان از اسلام ناب محمدی(ص) رونمایی کردند. این یکی از حقایق است.

یکی دیگر از حقایق انقلاب اسلامی این است که انقلاب اسلامی یک حادثه منطقه‌ای نبود که در یک گوشه‌ای از دنیا یک حادثه‌ای اتفاق افتاده باشد، یک رژیمی برود رژیم دیگری بیاید. یک شاهی برود، یک حکومت دیگری بیاید؛ نه! اینچنین نبود بلکه یک حادثه جهانی بود و یک حادثه تاریخی بود که جهان را تحت تأثیر و تحت شعاع خودش قرار داد و این تأثیر گذاری همچنان ادامه دارد و ما شاهد هستیم.

یکی دیگر از حقایق انقلاب اسلامی پایبندی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به اصول خود که بسیار فراتر و متمایزتر از پایبندی انقلابهای دیگر به اصول خود بوده است. انقلابهای دیگر معمولا بعد از چند سال اصول خود را فراموش می‌کردند و از آنها دست برمی‌داشتند. در اثر فشارهایی که می‌آمد، در اثر نقشه‌هایی که بود؛ ولی انقلاب اسلامی توانست با تمام فشارهایی که به انقلاب آمد، تحمل بکند، ایستادگی بکند، ملت بزرگ ایران توانستند از انقلاب خودشان با خون پاک شهدایشان دفاع بکنند و انقلاب همچنان بر روی اصول خودش پایدار بماند.

از حقایق دیگر انقلاب اسلامی عناصری است که تداوام انقلاب را شکل می‌دهد. یکی از عناصر، عنصر اسلامی است. عقیده اسلامی. عقیده اسلامی مردم بر اساس اعتقاداتشان؛ شما می‌بینید در نماز جمعه‌ها، در نمازهای عید، در مراسم مذهبی، در اعتکافها و دیگر مراسم مذهبی چگونه مردم ایران پایبند هستند و به اعتقادات اسلامی خودشان اهمیت می‌دهند و محکم و استوار به پای اعتقادات خودشان ایستاده‌اند. این یک عنصر بود.

عنصر دیگر حضور مردمی، که نمونه‌اش همین تشییع جنازه باشکوه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی بود که همه شما دیدید، این حضور مردم پیام داشت. در ۲۲ بهمن‌ها، در روزهای قدس، در نماز جمعه تهران که حضرت آقا خواندند، این حضور مردم پیام دارد و یکی از حقایق انقلاب اسلامی عنصر حضور مردم در صحنه است.

عنصر سومی که خیلی مهم است قوت رهبری است. و داشتن یک رهبر مقتدر که از مؤلفه‌های حقیقی انقلاب اسلامی و از حقایق انقلاب اسلامی است که باید به آن توجه بشود.

حقیقت دیگری که می‌شود به آن اشاره کرد برای انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی انقلاب است. شما شاهد بودید با شهادت حاج قاسم و تشییع دهها میلیون نفری در عراق و در ایران و مصوبه مجلس عراق و سیلی محکم موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد آمریکاییها و راهپیمایی میلیونی ضد آمریکایی عراقیها که خود سیلی دیگری به صورت آمریکاییها نواخت، همه اینها نشان دهنده این است که انقلاب اسلامی فراتر از مرزهایش توانسته است این خصوصیت استکبار ستیزی را در همه دنیا نهادینه بکند.(تکبیر نماز گزاران)

شاهدیم که این تنفر و انزجاری که امروز در افکار عمومی دنیا نسبت به شیطان بزرگ آمریکا بوجود آمده است روز به روز دارد شدت بیشتری پیدا می‌کند. این نشان دهنده حقیقت انقلاب اسلامی است که استکبار ستیز بوده است و توانسته است این را در تمام دنیا منتشر بکند.

وقتی که می‌بینیم دست غیب الهی آن هواپیمای حامل سران سیا و طراح خبیث ترور حاج قاسم سلیمانی و عماد مغنیه و خیلی از فتنه‌ها و دسیسه‌هایی که در منطقه در این چند سال بوده است؛ همان آقای مایکل اندریا معروف به آیت الله مایک که در این حادثه‌ای که در افغانستان اتفاق افتاد و هواپیمایش ساقط شد و طالبان آن را زد، همه اینها نشان دهنده این است که این انزجار، این تنفری که به آمریکا وجود دارد نهادینه شده است و هر روز از ناحیه مقاومت بین الملل یک سیلی به گوش و صورت آمریکا نواخته می‌شود.

بحمدالله تعالی با این نهادینه شدن استکبار ستیزی در جبهه بین الملل مقاومت؛ همه شاهد هستیم که نقشه‌های شیطانی شیطان بزرگ و اسرائیل و رژیم صهیونیستی و اذنابش مثل آل سعود و اینها یکی پس از دیگری نقش برآب می‌شود. همین مسئله معامله قرن که شما شاهد بودید. دو سال و نیم پیش آن را مطرح کردند، هرچند وقت یک بار شروع می‌کنند به مطرح کردن و اخیراً هم این مردک دیوانه ابله، رئیس جمهور آمریکا و آن نخست وزیر جنایتکار رژیم صهیونیستی خودشان بدون اینکه از دیگر اعراب یا فلسطینیها کسی حضور داشته باشد، خودشان دوختند و خودشان بریدند آمدند اعلام کردند معالمه قرن را رونمایی کردند.

اینها در حقیقت احساس خطر کرده‌اند. اینها دارند با این کارشان تعبیری هست که دارند به رژیم صهیونیستی تنفس مصنوعی می‌دهند. احساس خطر کرده‌اند برای رژیم صهیونیستی که اینجور دست پاچه دارند اعلام می‌کنند، قدس را می‌خواهند در اختیار صهیونیستیها قرار بدهند، می‌خواهند فلسطینیها را بیرون بکنند، یک شهری گوشه قدس آنجا بعنوان پایتخت خودشان انتخاب بکنند، در محاصره قرار بگیرند، نوار غزه را خلع سلاح بکنند و توطئه‌های مختلف دیگری حالا من به یکی دو تا از توطئه‌هایش اشاره می‌کنم.

ببینید یکی از توطئه‌ها و نقشه‌های آمریکا این است که در این طرح بین کشورهای عربی بعنوان عده‌ای مخالف، بعنوان عده‌ای موافق اختلاف ایجاد بکنند و در جهان اسلام و جهان عرب دودستگی بجود بیاورند. آن وقت بیاید جبهه موافق را کسانی که موافق این طرح هستند، موافق سازش هستند با صرف میلیاردها دلار به طرف خودشان بکشانند. این توطئه آمریکاست. ولی ان‌شاءالله به فضل خدا با همّت مؤمنین با مقاومت جبهه مقاومت، این طرح آمریکا هم شکست خواهد خورد.(تکبیر نمازگزاران)

استکبار جهانی تمام قد وارد عرصه شده است و کسی که هرچه داشت به میدان آورد بدانید که دیگر چیزی بعد از آن ندارد با تمام عِده و عُده آمده است.

فلذا ما می‌بینیم از ناحیه مقاومت بین الملل هر روز آمریکا مورد ضربه واقع می‌شود و روز به روز ماهیت ضد انسانی شیطان بزرگ برای ملتها آشکارتر می‌شود. آن وقت جای تعجب دارد در این شرایطی که هم جمهوری اسلامی، هم جبهه مقاومت، در قدرت و اقتدار هستند و آمریکا اینچنین دستپاچه است و اینچنین به اضمحلال افتاده است؛ تعجب می‌کنیم که باز عده‌ای حرف مذاکره را می‌زنند.

حالا اینها یا واقعا نادان هستند یا خوشان را به نادانی می‌زنند. خیلی جای تعجب است. اینها به راحتی می‌فهمند. اینها خوب مسائل بین الملل را سر درمی‌آورند. ارتباطات دیپلماسی را می‌دانند. می‌دانند خیلی از حرفهایی که آمریکا می‌زند بُلف تو خالی است و هیچ پشتوانه‌ای ندارد. اینها اگر می‌توانستند آن موشکهایی که سپاه به آمریکا زد، آمریکا نتوانست هیچ عکس العملی نشان بدهد. این نشان دهنده این است که اینها قدرتی ندارند. اینها می‌ترسند.

فلذا حاج قاسم به ما یاد داد که از آمریکا نترسیم. از دشمن نترسیم. مرعوب دشمن نشویم. اینها خیلی خوب می‌فهمند. باز تعجب می‌کنیم اینها حرف مذاکره را می‌زنند.

امیدواریم که خداوند اینها را اگر قابل هدایت هستند هدایتشان بکند ان‌شاءالله.

این روزها هرچه به انتخابات نزدیکتر می‌شویم و کم کم تنور انتخابات روشن می‌شود و تنور انتخابات گرم می‌شود، چند نکته را راجع به حق الناس بودن انتخابات بنده عرض بکنم.

اینکه ما می‌گوییم آنهایی پای صندوقهای رأی هستند، آنهایی که در اجرای انتخابات، آنهایی که در شمارش آراء، آنهایی که در نظارت بر انتخابات همه اینها درست است باید امانت دار باشد. باید از رأی مردم بعنوان حق الناس صیانت بکنند، مراقبت بکنند. اما یک ابعاد دیگری هم دارد که من سعی کردم از میان فرمایشات حضرت آقا این ابعاد و چند تا نکته را خدمتتان عرض بکنم.

یکی از مواردی که رعایت حق الناس بودن را نشان می‎دهد، بررسی در صلاحیتهای داوطلبان دو بُعد دارد که برمی‌گردد به بخش نظارت و شورای نگهبان که هم باید مراقب بود که حقی از انسان مؤمن و صالحی تضییع نشود و هم باید مواظب بود که شخص ناصالحی تأیید صلاحیت نشود. این حق الناس است که برمی‌گردد به شورای محترم نگهبان.

نظارت استصوابی شورای نگهبان ضامن رعایت حق الناس است که آنها براساس بیّنات، براساس مستندات قانونی و شرعی این وظیفه را انجام می‌دهند که باید هیئتهای نظارت قاطعانه و عادلانه نسبت به این مسئله اقدام کنند ان‌شاءالله.

دومین مورد که نسبت به رعایت حق الناس است در تبلیغات انتخاباتی هرگونه زیاده گویی، فریب تبلیغاتی با شگردهای مختلف تبلیغاتی که ما می‌بینیم و دیدیم. ارائه آمارهای نادرست، استفاده از روشهای ناصواب در اثبات توانمندی خود توسط داوطلبان این اصلا مصداق تدلیس است. تدلیس هم شرعاً حرام است.

یکی دیگر از مواردی که رعایت حق الناس هست و باید رعایت بشود که اگر رعایت نشود عدم رعایت حق الناس می‌شود؛ تبلیغات انتخاباتی در نفی و نقد رقیب مثل پراکندن شایعات و سخنان نادرست و اتهامات اثبات نشده و ناصحیح نسبت به کسی.

یکی دیگر از مواردی که باز رعایت نکردن حق الناس هست، سیاه نمایی فضای جامعه و برجسته کردن اشتباهات رقبا برای اثبات خودش که باز این نادیده گرفتن حق الناس است. آحاد مردم عزیز باید دقت کنند؛ کسانی که بر حسب قومیت، هم زبانی، هم محلی بودن، خویشاوند بودن یا به خاطر حب و بغضهای شخصی، فرد شایسته‌ای را کنار می‌گذارند و می‌روند سراغ یک فرد ضعیف و غیر اصلح، اینها باز رعایت حق الناس را نکرده‌اند و حق الناس را زیر پا گذاشتند.

از دیگر مصادق زیرپاگذاشتن حق الناس مهندسی آراء است. مهندس آراء کسانی که مسئولیت دارند. مثلا ارائه خدمات عادی را تا ایام انتخابات تأخیر بیاندازند که باعث فریب مردم بشود. اینها متأسفانه مواردی است که جزء حق الناس است. متأسفانه ما یک روزی گرفتار منافقینی بودیم که گول خورده بودند. ولی امروز گرفتار منافقینی هستیم که هم حرام خوار هستند هم نفوذی هستند هم انقلابی نما.

اینها هستند متأسفانه و خودشان را جا زده‌اند. هوشیاری و بصیرت را مردم می‌طلبد که اینها را بشناسند و در رأی دادن مراقب باشند مواظب باشند. ما نتیجه بعضی از رأی ها را دیدیم که چه بلایی بر سر مملکت آورد. نباید با صندوقهای رأی قهر کرد. باید با حضور به موقع، حضور بصیرت مند، حضور هوشیارانه، انجام وظیفه کرد. شرکت در این انتخابات یک وظیفه ملی است، یک وظیفه شرعی است.

من چون سالگرد مرحوم آیت الله قاضی هم هست چند جمله‌ای درباره آن مرد صالح، آن عالم وارسته هم عرض بکنم ان‌‍‌شاءالله حق ایشان را هم ادا کرده باشم. مرحوم آیت الله قاضی انسانی انقلابی بود. یک  روحیه انقلابی داشت. روحیه انقلابی ایشان مثل شهید والا مقام حاج قاسم بود. من از نزدیک خدمت ایشان بودم و می‌دیدم. خط قرمز ایشان انقلاب و امام راحل بود.

شبانه روز در جهت تثبیت و تحکیم انقلاب اسلامی تلاش می‌کرد. این مرد الهی اخلاصی همچون حاج قاسم داشت. به دنیا و ظواهر دنیا دلبستگی نداشت و بسیار زیاد ساده زیست بود. یک علاقه و ارادت زائدالوصفی نسبت به امام داشت. من بارها خودم خدمتش بودم که محضر امام شرفیاب می‌شدند؛ بنده هم توفیق داشتم در خدمتشان بودم، می‌دیدم که دست امام را می‌بوسید. امام هم نسبت به ایشان خیلی اظهار محبت می‌کرد. تنها کسی بود که روی مبل کنار امام می‌نشست.

نسبت به مردم و مشکلات مردم اهتمام خاصی داشت. هرکس برای حل مشکلش به او مراجعه می‌کرد تا سرحد توانش برای حل مشکلش تلاش می‌کرد. مرحوم آیت الله قاضی یک خلق نبوی و خلق علوی داشت. من یک خاطره‌ای را عرض بکنم شاید تا الان مطرح نشده است برای اولین بار است مطرح می‌شود. بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به آیت الله قاضی است که تا حالا گفته نشده است.

در سال ۶۴ وقتی که مرحوم آیت الله رحلت کردند بعد از رحلت ایشان، خانواده و بیت مرحوم آیت الله قاضی وقت گرفتیم محضر امام شرفیاب شدیم. اونجا امام هم در مورد آیت الله قاضی بیاناتی فرمودند و بعد آمدیم خدمت مقام معظم رهبری آن وقت رئیس جمهور بودند. من چند جمله‌ای از فرمایشات ایشان را عینا خدمتتان عرض می‌کنم.

در دیداری که خدمت ایشان داشتیم ایشان فرمودند ما خیلی تسلیت می‌گوییم رحلت مرحوم آیت الله قاضی را به همه شما برادران و خواهران و بازماندگان محترم ایشان و همچنین به مردم دزفول و همه مردم خوزستان. واقعاً مرحوم آقای قاضی یکی از شخصیات استثنایی انقلاب بود بدون شک. این عین فرمایشات حضرت آقاست که من دارم عرض می‌کنم.

و بنده که از نزدیک ایشان را در طول این چند سال شناخته بودم و خدمتشان مکرراً رسیده بودم واقعاً شهادت می‌دهم که ما به وضع ایشان و مثل ایشان هیچ کس را از لحاظ پشت کار داری و اراده قوی در کار ندیدیم. در این سن با این وضع جسمی با آن وضع چشم و این همه ایشان پشت کاردار و مقام خستگی ناپذیر و شجاع، حقاً و انصافاً مثل ایشان من هیچ کس را نمی‌شناسم و ندیده‌ام.

شخصیت ایشان در حقیقت احیا کننده خوزستان و حافظ بقای دزفول و خوزستان هست. اگر چناچه ایشان نبودند در آن حملات موشکی به احتمال زیاد مردم دزفول آن شجاعت را و از خود گذشتگی را نشان نمی‌دادند و آن اسطوره‌ای را که از پایداری دزفول ارئه کردند ارائه نمی‌کردند. رحلت ایشان برای ما تأسف انگیز بود و واقعا یک ضایعه‌ای بود بخشی از فرمایشات حضرت آقا بود که البته مفصل است که اگر جلسه‌ای یا کنگره‌ای به خاطر ایشان برگزار شد همه آن منتشر خواهیم کرد.

خداوند ایشان را با شهدای عزیز و اجداد طاهرینش ان‌شاءالله محشور فرماید.

در پایان خطبه یک تذکری را من بارها گفتم در خطبه؛ منتها باز هم چون متأسفانه افراد خناس این مطلب را باز پخش می‌کنند؛ محل نمازجمعه موقوفه است. وقف است و ما با اداره اوقاف قرارداد رسمی داریم و همین یکی دو هفته پیش کرایه سه سال را یک جا به آنها پرداخت کردیم. کسانی که شبهه می‌کنند اینها اگر انسان نادانی هستند مراقب باشند و اگر هم دانسته این کار را می‌کنند که معلوم است کسانی هستند که علیه نماز حرف می‌زنند. علیه عبادت خدا حرف می‌زنند.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، دشمنان اسلام، خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

دست ظلم و ستم دشمنان را از سر ملتهای مسلمان کوتاه بفرما…

با تعجیل در فرج مولا امام زمان قلبهای ما را در شهادت سردار عزیزمان حاج قاسم تسلی ببخش…

رهبر عظیم الشأن و فرزانه انقلاب را در پناه خودت حفاظت بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصا بیماران مد نظر بپوشان…

باران نافع رحمتت بر ما نازل بگردان…

پروردگارا عاقبت همه ما را ختم به خیر و ختم به شهادت قرار بده…

پروردگارا به زنان و دختران ماعفت و حجاب فاطمی و زینبی کرامت بفرما…

به مردان ما غیرت علوی و حسینی کرامت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ