۲۰م، دی ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

با استناد به برخی احادیث، حضرت فاطمه زهرا(س) حجت الله بر خلق هستند. + متن کامل خطبه‌ها

رهپویان حضرت فاطمه زهرا(س) در عبادت با ذات باریتعالی در بین الطلوعین اهتمام ورزند و برای سبک زندگی خود آن حضرت را الگو قرار دهند.

زمان انتشار: ۲۰م, دی ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۰ ب.ظ | کد خبر: 80518

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار و امام جمعه دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول که لباس مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر تن داشت در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

بی تقوایی مایه از دست دادن سرمایه دنیوی و اخروی انسان است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: بی تقوایی مایه از دست دادن سرمایه دنیوی و اخروی انسان است.

وی افزود: تقوا بهترین ذخیره و توشه است و متقین مواظب اعضا و جوارح خود هستند و چشمهای آنان از صحنه‌های حرام پوشیده است.

با استناد به برخی احادیث، حضرت فاطمه زهرا(س) حجت الله بر خلق هستند

امام جمعه دزفول با تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت سردار سرافراز اسلام شهید سلیمانی به تبیین سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره(س) و ویژگیهای آن حضرت پرداخت و افزود: با استناد به برخی احادیث، آن حضرت حجت الله بر خلق هستند.

تبیین جایگاه آن حضرت از منظر علامه امینی

وی با تبیین جایگاه آن حضرت از منظر علامه امینی اظهار داشت: به تعبیر این دانشمند فقیه حضرت فاطمه زهرا(س) جایگاه والای شوهر و فرزندانش می‌باشند و ولایت این بانوی گرامی اسلام و ائمه طاهرین به حکم الهی، معصوم بودن آنان است.

از تبعات عمل کسانی که منکر ولایت آن حضرت باشند کافر بودن آنها است

امام جمعه دزفول با اشاره به سفارش رسول خدا به سلمان فارسی به منقبت و توجه به حضرت زهرای اطهر(س) گفت:  از تبعات عمل کسانی که منکر ولایت آن حضرت باشند کافر بودن آنها است.

وی افزود: نبی مکرم اسلام، آن حضرت را از صمیم قلب دوست داشت و به ایشان احترام می‌گذاشت.

حضرت فاطمه زهرا(س) سرور زنان عالم است

امام جمعه دزفول تصریح کرد: حضرت فاطمه زهرا(س) سرور زنان عالم است چرا که از منظر شیخ مرتضی حائری کسی از جنس فاطمه(س) فقط می‌تواند جایگاه سرور زنان کل عالم را به خود اختصاص دهد.

رهپویان آن حضرت در عبادت به بین الطلوعین اهتمام ورزند و برای سبک زندگی خود آن حضرت را الگو قرار دهند

امام جمعه دزفول با برشمردن شیوه منحصر بفرد سلوک و عبادت آن حضرت از رهپویان آن حضرت خواست در عبادت بین الطلوعین اهتمام ورزند و برای سبک زندگی اسلامی با برنامه ریزی درست، آن حضرت را الگوی خود قرار دهند.

در آیین تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی محشری بر پا شد و شاهد رستاخیز بزرگ ملت ایران بودیم

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه‌ دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به آئین تشییع میلیونی ملت ایران از سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: در آیین تشییع این شهید بزرگوار و سردار دلها محشری بر پا شد و در این مدت شاهد رستاخیز بزرگ ملت ایران بودیم.

۴۰ سال جهاد، ایثار و فداکاری در راه خدا و شکست داعش در منطقه بهترین مصلحت را برای حاج قاسم رقم زد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه بهترین مصلحت‌ها برای افرادی که عبادت‌های خالصانه انجام می‌دهند، رقم خواهد خورد، گفت: ۴۰ سال جهاد، ایثار و فداکاری در راه خدا، دستگیری خانواده و یتیمان شهدا و شکست داعش در منطقه بهترین مصلحت را برای حاج قاسم رقم زد و باعث شد در دل مردم جای گیرد.

حاج قاسم نمونه بارز و انسان کامل مکتب امام خمینی(ره) و تربیت یافته مقام معظم رهبری است

خطیب نماز جمعه دزفول سپهبد شهید حاج قاسم را نمونه بارز و انسان کامل مکتب امام خمینی(ره) و تربیت یافته مقام معظم رهبری دانست و افزود: حاج قاسم یک سند زنده و گویا بر حقانیت انقلاب بود که نماد عزت، شرف و غیرت، قهرمان و اسطوره یک ملت بود.

سردار قاآنی همه تجربیات، دلاوری‌ها و رشادت‌های حاج قاسم را دارد

امام جمعه دزفول با اشاره به انتصاب سردار قاآنی به فرماندهی نیروی قدس سپاه از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: سردار قاآنی همه تجربیات، دلاوری‌ها و رشادت‌های حاج قاسم را دارد.

 بر خلاف تصورات دشمن شهادت شیعه، خون دیگر شیعیان را تکثیر می‌کند

وی افزود: دشمن تصور می‌کرد با شهادت حاج قاسم پرچم مقاومت بر زمین می‌ماند ولی شهادت شیعه، خون دیگر شیعیان را تکثیر می‌کند بطوریکه در تشییع میلیونی شهید سلیمانی نیز شاهد افرادی بودیم که می‌گفتند ما حاج قاسم هستیم.

سردار شهید سلیمانی سند گویا و خط قرمز انقلاب بود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی اظهار داشت: محاسبات دشمن اشتباه در آمد و به برکت خون حاج قاسم اجتماع‌های باشکوهی در شهرهای مختلف برپا و این شهید گرانقدر برای ملت ایران و سایر کشورها الگو شد.

وی سردار سلیمانی را سند گویا و خط قرمز انقلاب خواند و افزود: حاج قاسم اهل هیچ جناح و حزب سیاسی نبود ولی به انقلاب و خط امام راحل پایبند بود.

توصیف شخصیت برجسته شهید سلیمانی از منظر مقام معظم رهبری

امام جمعه دزفول با توصیف شخصیت برجسته شهید سلیمانی از منظر مقام معظم رهبری افزود: ۴۰ سال دشمن قصد داشت حقانیت انقلاب را زیر سؤال ببرد ولی حاج قاسم رستگاری و سعادت را در پیروی قلبی و عملی از ولایت دانست و همین معنویت باعث حضور میلیونی مردم در آیین تشییع شد.

مقاومت تا اخراج همه نیروهای نظامی آمریکایی از منطقه ادامه خواهد داشت

وی با بیان اینکه تمام محورهای مقاومت باید در خون‌خواهی حاج قاسم سهیم باشند و ندای یا لثارات القاسم طنین انداز شود، افزود: مقاومت تا اخراج همه نیروهای نظامی آمریکایی از منطقه ادامه خواهد داشت.

امام جمعه دزفول گفت: حاج قاسم همه نقشه‌ها و ترفندهای آمریکا و آل سعود خبیث را در منطقه خنثی کرد و خونش نشان داد انقلاب اسلامی زنده است و مسیر خود را طی می‌کند.

بسیج جهانی توسط شهید حاج قاسم آغاز شده است

وی با اشاره به آغاز بسیج جهانی توسط حاج قاسم افزود: سردار سلیمانی، حزب اله لبنان را تقویت و انصاراله یمن و زینبیون پاکستان را راه اندازی و تقویت کرد و با اخلاص عملش در دل مردم کشورهای مختلف جای گرفت.

اجازه ندهیم دشمن با جنگ روانی این حال و هوای انقلابی و ولایی را از بین ببرد

امام جمعه دزفول به دیدار مقام معظم رهبری با مردم قم اشاره کرد و گفت: یکی از وظایف آحاد مردم در شرایط کنونی شناخت دشمن است، باید هوشیار باشیم و اجازه ندهیم دشمن با جنگ روانی این حال و هوای انقلابی و ولایی را از بین ببرد چراکه دشمن قصد دارد با ابزار و شیوه‌های تبلیغاتی مختلف، نظر مردم را عوض کند.

تقدیر از مجلس و پارلمان عراق بابت تصویب اخراج آمریکایی‌ها و از مجلس ایران بابت تروریست اعلام کردن آمریکا 

وی از مجلس و پارلمان عراق بابت تصویب اخراج آمریکایی‌ها و از مجلس ایران بابت تروریست اعلام کردن آمریکا تقدیر کرد و افزود: مردم با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس، وحدت و همدلی را سرلوحه خود قرار دهند و همه فریادها مقابل دشمن اصلی باشد.

حمله موشکی  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سیلی به صورت آمریکا بود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در فرازی دیگر از خطبه‌های امروز به حمله موشکی سپاه به یکی از مجهزترین پایگاه‌های آمریکا در عراق اشاره کرد و گفت: این حمله موشکی سیلی به صورت آمریکا بود که این سیلی تا خروج نهایی نیروهای نظامی از منطقه ادامه دارد.

رمان نامیرا کتاب بسیار خوبی در شناخت فتنه ۸۸ است

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها در معرفی کتاب کف خیابان هفته پیش گفت: بر اساس تحقیقاتی که انجام شد متوجه شدم که حضرت آقا نظری نسبت به این کتاب بیان نفرموده بودند و به جای آن کتاب دیگری را معرفی می‌کنم به نام رمان نامیرا که کتاب بسیار خوبی است و به نقل از حضرت آقا گفته‌اند نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی خوبی دارد و هرکس می‌خواهد فتنه ۸۸ را بشناسد این کتاب را بخواند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

 اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَة وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَبَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ

عِباداللّه بندگان خدا، نمازگزاران عزیز، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوای الهی برای انسان بهترین ذخیره و توشه است. انسانهای متقی همواره مراقب رفتار خود هستند، مراقب اعضا و جوارح خود هستند. چون امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه می‌فرماید: غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اَللَّهُ عَلَیْهِمْ می‌فرماید چشمهای خود را از آنچه که خداوند دیدن آن صحنه‌ها را برای شما حرام قرار داده است و صحنه‌های ناروایی هستند، چشمهای خود را فرو بندید و به آن صحنه‌های حرام نگاه نکنید.

یکی از مراتب تقوا هم همین است که انسان مراقب نگاههای خودش باشد. که شیطان جمله‌ای دارد می‌گوید که نگاه حرام تیری از تیرهای شیطان است که هیچ وقت خطا نمی‌رود. مراقب و مواظب باشیم اعضا و جوارحمان وسیله معصیت الهی نباشند، وسیله نافرمانی الهی نباشند.

چون این هفته ایام فاطمیه(س) است عرض تسلیت داریم ایام فاطمیه(س) اول را و همچنین شهادت سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و مجاهد بزرگ آقای ابومهدی المهندس و یاران شهیدش را به محضر قطب عالم امکان حضرت بقیةالله الاعظم مهدی آل محمد(ص) و نائب به حقش مقام عظمای ولایت و همه دوستداران و محبان اهل بیت(ع).

بحث خطبه اول را اختصاص داده‌ایم به سیره اخلاقی و سبک زندگی صدیقه طاهره(س) و اشاره‌ای گذرا به سجایای اخلاقی بی بی دوعالم ان‌شاءالله خواهیم داشت.

در ابتدای خطبه باید شخصیت و جایگاه و منزلت حضرت زهرا(س) را بیان کنیم. تا ما به جایگاه و منزلت بی بی دو عالم معرفت پیدا نکنیم نمی‌توانیم برای او یک پیرو حقیقی باشیم.

ما اگر بخواهیم اشاره‌ای داشته باشیم به جایگاه و منزلت بی بی دوعالم فاطمه زهرا(س)، در احادیث متعددی من نگاه می‌کردم دیشب، در جاهای متعددی ائمه هدی(ع) نسبت به ساحت مقدس بی بی دوعالم فاطمه زهرا(س) او را بعنوان حجت خدا دانسته‌اند. و در بعضی از احادیث اینچنین آمده است نَحنُ حُجَة الله عَلی النَّاس و هی حُجَّةُ عَلَیْنَا ما حجت خدا بر مردم هستیم و فاطمه زهرا(س) حجت خدا بر ما است. یا دارد که نَحْنُ حُجَجُ اللّهُ عَلَی خَلْقِهِ ما حجت خدا بر خلق خدا هستیم وَ جَدَّتُنَا فَاطِمَةُ حُجَّةُ اللّهِ عَلَیْنَا و جده ما فاطمه زهرا(س) حجت خدا بر ماست. این نشان دهنده مقام و منزلت بی بی دو عالم است.

مرحوم علامه امینی رضوان خدا بر او باد در کتاب شریف الغدیر خود فاطمه زهرا(س) را در شأن و در ردیف پیامبر گرامی اسلام(ص) و امیرالمؤمنین(ع) و حسنین علیهم السلام قرار می‌دهد.

این تعبیر علامه امینی نشان از مقام و عظمت حضرت صدیقه اطهر(س) دارد. بعد از این تعبیری که می‌فرمایند؛ آیه تطهیر را ذکر می‌کنند. إِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ أَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرًا بعد علامه می‌فرماید: اگر غیر از این آیه آیه‌ دیگری در وصف مقام و منزلت و جایگاه حضرت زهرا(س) نبود، همین آیه کفایت می‌کرد.

در حقیقت این آیه نشان دهنده مقام عصمت فاطمه زهرا(س) است. همان عصمتی که از شئون و مناصب ولایت است؛ تا انسان عصمت نداشته باشد، نمی‌تواند نسبت به دیگر افراد ولایت داشته باشد. و یکی از ادله‌ای که ما می‌گوییم حضرات معصومین(ع) ولایت دارند بحث عصمت آنها است. غیر معصوم هم ولایت دارد؛ ولایتش ولی از باب حکم ثانوی است.

اگر ما می‌گوییم بنا براساس دیدگاه امام راحل رضوان الله تعالی علیه ولایت فقیه هم ولایت او مانند پیامبر(ص) است چون او را تالی تلو او می‌دانیم. یعنی در حقیقت جایگاهی که پیغمبر دارد ولی فقیه هم در جایگاهش دارد. مقام مثل او نیست. ولی جایگاهش ولایتش را عرض می‌کنم.

فلذا بعد یک روایتی را از پیامبر گرامی اسلام(ص) ذکر می‌کند می‌فرماید: ای سلمان هرکس دخترم فاطمه(س) را دوست بدارد، با من در بهشت است و هرکس که دخترم از او راضی باشد، من از او راضی هستم؛ و کسی که من از او راضی باشم، خداوند از او راضی است؛ و هرکس کینه دخترم را در دل داشته باشد، در آتش جهنم است.

مشابه این روایت و حدیث ما فروان داریم که از ناحیه پیامبر گرامی اسلام(ص) به دست ما رسیده است.

باز علامه اضافه می‌کند سخنان پیامبر(ص) در منقبت حضرت زهرا(س) در کتب معتبر چه شیعه و چه سنی در حقیقت در کتب فریقین آمده است که نشان دهنده این نکته است که حضرت در جمیع احکام و شئون و در ولایت با رسول خدا(ص) و امیرالمؤمنین(ع) شریک است و مساوی است.

یعنی شأن فاطمه زهرا(س) در مسئله ولایت مطابق شأن رسول الله(ص) است، مطابق شأن امیرالمؤمنین(ع) است، مطابق شأن بقیه حضرات معصومین علیهم السلام است. و ادامه می‌دهد علامه؛ و کسی که محبتش محبت خدا، رضایتش رضایت خدا، اطاعتش اطاعت خدا، سخطش سخط خدا جل و علی باشد قطعاً یک چنین شخصی صاحب مقام شامخ ولایت مطلقه است. خوب دقت بفرمایید جایگاه ولایت حضرت صدیقه طاهره را، این جایگاه و شأن و منزلتش هست.

و هرکس به این ولایت ایمان نیاورد و در دل، محبت چنین شخصیتی نداشته باشد می‌فرماید: کافر است. (خوب دقت بفرمایید هان!) آن تولی و تبرایی که ما داریم می‌گوییم اینجا خودش را نشان می‌دهد.

از ابن عباس هم از قول پیامبر(ص) حدیث دیگری نقل شده است او نقل می‌کند که پیامبر فرمود: إِنَّ اَللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى یَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ همانا خداوند تبارک و تعالی از غضب و خشم فاطمه زهرا(س) غضب می‌کند وَ یَرْضَى لِرِضَاهَا و از رضایت و خشنودی فاطمه زهرا(س) خشنود و راضی می‌شود.

خداوند تبارک و تعالی اینچنین فاطمه(س) را دوست دارد و اینچنین فاطمه(س) در نزد او ارج و قرب و منزلت دارد که رضایت او رضایت خدا است و خشم و غضب او خشم و غضب خداست. اینها مقامات کمی نیست. روشن‌تر و واضح‌تر از منزلت و عصمت حضرت فاطمه زهرا(س) از این دلائلی که عرض کردیم وجود ندارد. خیلی دلیل واضح و شفافی است، بر منزلت و جایگاه و عصمت صدیقه اطهر(س) که باید ما آن را توجه داشته باشیم.

یکی از علمای بزرگ یک مطلبی را نقد می‌کرد، مطلب بسیار ظریفی است که من عرض می‌کنم. از قول مرحوم شیخ مرتضی حائری یزدی فرزند مرحوم شیخ عبدالکریم حائری یزدی که بنیانگذار حوزه علمیه بوده است؛ قبرش هم در قم مسجد بالا سر نزدیک قبر شهید مطهری آنجا دفن است.

ایشان می‌فرماید: اگر می‌گوییم فاطمه(س) سرور زنان عالم است؛ می‌گوییم سیدة النساءالعالمین درباره حضرت زهرا(س) می‌گوییم سرور زنان عالم. ایشان یک تفسیری می‌کند، یک توضیحی می‌دهد نسبت به این جمله و آن توضیح این است که می‌گوییم که به این معناست که نساء به معنای فاطمه‌ای است که از جنس نساء و زن است.

می‌گوییم سیدة النساءالعالمین این نساء به معنای این است که فاطمه‌ای که از جنس زن و از جنس نساء است، سرور عالمیان است. نه تنها سرور زنان عالم، بلکه با این تفسیر و توضیحی که مرحوم شیخ مرتضی حائری یزدی می‌فرماید، به این معناست که حضرت زهرا(س) که از جنس زن است، از جنس نساء است، سرور عالمیان است؛ نه سرور زنان تنها.

فلذا یکی از مقامات بی بی دو عالم همین است که ما باید ان‌‍شاءالله بیشتر آن حضرت را بشناسیم و او را بعنوان الگو در زندگی خود قرار بدهیم، مخصوصا زنان و دختران ما، همه جامعه ما.

من یک اشاره‌ای هم داشته باشم درباره روش و سبک زندگی حضرت، چون سیره و زندگانی و سبک زندگانی حضرت صدیقه طاهره(س) منطبق بر سیره و سبک زندگانی پیامبر اسلام(ص) بوده است. بعنوان مثال من یک موردی را عرض بکنم؛ در خصوص تنظیم برنامه زندگی و وقت زندگی. چون انسان مؤمن وقتش را برنامه ریزی می‌کند. وقت اگر برای انسان برنامه ریزی نشود انسان نمی‌تواند از عمرش درست استفاده بکند.

یک دستور العملی دارد از رسول گرامی اسلام(ص) در آن تعلیم نبوی که داشته است که توصیه می‌فرماید به فاطمه زهرا(س) که بین الطلوعین نخوابید. از خوابیدن اجتناب بکنید. طلوع فجر تا طلوع آفتاب. این دستور را می‌فرماید. خطاب به حضرت زهرا(س) می‌فرماید: برخیز و شاهد روزی پروردگارت باش و از غافلان مباش، چرا که خداوند روزی مردمان را در فاصله بین طلوع فجر تا طلوع خورشید تقسیم می‌کند.

این خیلی نکته مهمی است که انسان در آن ساعات که جزء سرزنده ترین ساعات ۲۴ ساعت شبانه روز انسان است. من خودم دقت کرده‌ ام وقتی که روز موفقی داشته باشم از آن ساعت درست استفاده می‌کنم. مثل اینکه ذهن هم که استراحت کرده است؛ خیلی وقتها مثلا من شب مطالعه می‌کنم مطلبی را متوجه نمی‌شوم؛ می‌گذارم بعد از نماز صبح، بعد از اذان صبح. آن مطلب را مطالعه می‌کنم دقیقا متوجه می‌شوم این را بارها تجربه کرده‌ام.

اما اینکه انسان بتواند این دستور اسلامی را رعایت کند، احتیاج به برنامه ریزی دارد. اگر کسی تا دیر وقت بیدار باشد، تا ساعت،۱۲:۳۰ ، ۱:۰۰ الی۱:۳۰ یا ۲ شب بیدار باشد طبیعتاَ نمی‌تواند در آن ساعت بیدار بماند، لازمه عمل کردن به این دستور برنامه ریزی وقت خواب است، که انسان شب زود بخوابد.

متأسفانه الان می‌بینیم بین مردم ما عادت شده است. شبها تا دیروقت مردم بیدار هستند. یا شب نشینی و پای این موبایلها پای تولویزیونها و اینها، یا داخل خیابانها تا ساعت دیروقت من دقت کردم گاهی اوقات ۱۲ الی ۱ شب بیشتر داخل خیابانها پرسه می‌زنند و می‌چرخند آن وقت متأسفانه می‌بینیم مردم تا ساعت ۹:۳۰ الی ۱۰ گاهی اوقات بیشتر، قبل از ظهر خواب هستند؛ مغازه‌ها بسته است. این نشان می‌دهد که ما از سبک زندگی اسلامی فاصله گرفته‌ایم. فلذا باید برنامه ریزی بکنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداً توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۹۳ در یک فرازی از خصوصیات متقین را بیان می‌فرماید که:  وَقَفُوا اَسْماعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْ مراقب هستند این گوشهای خود را برای شنیدن مطالب مفید آماده می‌کنند، شنیدن علومی و دانشهایی که نفعی برای آنها دارد. انسان مؤمن متقی اینچنین است. اجازه نمی‌دهد هر سخنی را این گوشش بشنود، مراقبت می‌کند.

مطالب نافع را گوش می‌دهد، مطالب غیر نافع را گوش نمی‌دهد، مطالبی که ممکن است گناه آلود باشند گوش نمی‌دهد، مطلبی که به درد دنیای خودش بخورد به درد آخرتش بخورد آن را گوش می‌دهد.

فلذا امیدواریم که ما هم بتوانیم آنچنانی که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند، گوشهای ما گوشهایی باشد که سخنان حق را بشنود، سخنانی که برای آخرت ما، برای دنیای ما نفع و فایده‌ای دارد آنها را گوش بدهد.

این هفته قضیه شهادت جان سوز سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و آقای ابومهدی مهندس و یاران شهیدش را داریم. من خیلی این هفته برایم سخت بود که خطبه بخوانم. هفته گذشته حاج آقای خسرو پناه که خطبه خواندند؛ ایام فاطمیه هم بود ایشان خطبه بسیار زیبایی خواندند در وصف هم حضرت زهرا(س) و هم شهید بزرگوارمان شهید حاج قاسم.

اما حقیقتاً زبان ما، لسان ما از تسلیت گویی و توصیف عزاداری‌های شهادت سردار حاج قاسم و یارانش حقیقتاً ناتوان است. نمی‌تواند بیان کند. در این چند روزی که گذشت همه ما شاهد این رستاخیز عظیم ملت ایران بودیم و دیدیم حاج قاسم با دلها چه کرد. چه محشری به پا شد.

من یاد یک حدیثی افتادم از فاطمه زهرا(س) که می‌فرماید: مَنْ أصْعَدَ إلَی اللهِ خالِصَ عِبادَتِهِ، أهْبَطَ اللهُ إلَیْهِ أفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ . یعنی هرکس عبادتهای خالصانه خودش را به سوی خدای متعال بالا بفرستد، خداوند بهترین مصلحتها را برای او رقم می‌زند. و دیدم این حدیث حقیقتاً گویای این است که حاج قاسم چه عبادتهای خالصانه‌ای برای خدا انجام داد و آنها را با اخلاص در طبقی از نور قرار داد و بالا فرستاد برای خدای خودش که خداوند بهترین مصلحتها را برای او رقم زد.

۴۰ سال جهاد و ایثار و فداکاری در راه خدا، که هیچ عبادتی بالاتر از آن نیست. جهاد در راه خدا. دستگیری از خانواده‌های شهدا و سرزدن به آنها و توجه به آنها، به فرزندان شهدا، به یتیمان شهدا، شکست دادن داعش در منطقه که دشمن خدا را، دشمن دین خدا را آن هم دشمنی مثل تکفیری‌ها مثل داعشی‌ها آنها را سرکوب بکند چه عبادتی از این بالاتر.

و چه عملی که آنچنان او را بالا برد و بالا برد تا اهریمن و ضحاک زمان ترامپ قمار باز و الکلی و لات و نژاد پرست و فاشیست شخصاً دستور شهادت او را می‌دهد. این نشان دهنده مقام و منزلت حاج قاسم است. و اینچنین سردار دلها شد و اینچنین سیدالشهدای مقاومت شد و شد سردار مقاومت. و توانست قاب دل همه آزادگان و ملتهای آزاده را بِرُباید و بشود سردار عشق.

البته این سنت الهی است که خداوند در قرآن می‌فرماید: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا اگر کسانی ایمان بیاورند و عمل صالح انجام بدهند، خداوند برای آنها دوستی و محبت را در دلها قرار می‌دهد. نتیجه عمل صالح و عمل مخلصانه حاج قاسم بود که خداوند این عزت را به او داد.

حاج قاسم نمونه بارز و انسان کامل مکتب امام خمینی(ره) که در حقیقت خلف صالح امام راحل رضوان الله تعالی علیه مقام معظم رهبری او را تربیت کرد و او را پرورش داد. یک سند گویا، حاج قاسم یک سند زنده و گویا بر حقانیت انقلاب است. هیچ کس نمی‌تواند منکر بشود. حاج قاسم نماد عزت و شرف و غیرت و قهرمان و اسطوره یک ملت است.

ما به سردار قاآنی جانشین حاج قاسم هم تبریک می‌گوییم. دشمن چه فکر می‌کند؟ فکر می‌کند حاج قاسم را از ما گرفت؟ رهبری دهها حاج قاسم در آستین خودش دارد. نمونه‌اش همین جانشین ایشان. سردار قاآنی خلاصه شده حاج قاسم است. تمام تجربیات حاج قاسم را دارد. تمام شجاعت و دلاورمردی‌های حاج قاسم را هم دارد.

دشمن چه فکر می‌کند؟ فکر می‌کند مثلا ما وقتی یک سردار را از ما بگیرد این پرچم زمین می‌افتد؟ دیدید که همه مردم می‌گفتند از کوچک و بزرگ و پیر و جوان و زن و مرد همه می‌گفتند ما حاج قاسم هستیم. اینها احمق هستند نمی‌دانند. نمی‌توانند تشخیص بدهند که شیعه را وقتی شما به شهادت برسانید آن هم با وضع، این خون شیعه تکثیر می‌شود.

اینها نمی‌فهمند مگر تجربه قیام اباعبدالله(ع) را ندارید؟ مگر به زعم خودتان نیامدید شما جسم فیزیکی امام حسین(ع) را از بین بردید ولی توانستید راه امام حسین(ع) را از بین ببرید؟ توانستید نام امام حسین(ع) را از بین ببرید؟ نتوانستید!

الان از دشمنان امام حسین(ع) چیزی مانده است؟ نه چیزی نمانده است؛ جز لعن و نفرین یزید و یزیدیان. و اینکه سردار قاآنی نکته دقیقی در آن پیامش به حضرت آقا می‌فرماید این نکته دقیقی است که من کمتر دیدم در رسانه‌ها به آن توجه شود؛ اما همان نکته دقیق آن این بود، تعبیر آن این بود که حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع حاج قاسم دلیلی واضح بر انتخاب مسیر مقاومت توسط ملت ایران است.

یعنی الان ملت ایران در این اجتماعات با شکوه و با عظمت آنها در تشییع جنازه در شهرهای مختلف چه ایران چه عراق در حقیقت بر مسیر مقاومت صحه گذاشتند. این پیام آن است که دشمن فکر نمی‌کرد اینچنین صحنه‌ای بوجود بیاید. محاسبه اشتباه دشمن هم همین بود.

حضرت آقا فرمودند از برکات عظیم شهادت و معنویت حاج قاسم، قیامتی بود که در شهرهای ایران و عراق در مراسم تشییع به پا شد. واقعاً قیامتی به پا شد. از ویژگیهای مهم حاج قاسم که حضرت آقا اشاره می‌کنند، چون من مقید هستم از نگاه مقام معظم رهبری حاج قاسم را معرفی کنم.

من تقریبا از همان روز اول که به شهادت رسید این سردار بزرگ، قلم و کاغذ دم دستم بود؛ مرتب می‌نوشتم. ناخودآگاه مطالبی برای من می‌آمد و من شروع می‌کردم به نوشتن. گفتم که برای خطبه استفاده بکنم؛ ولی وقتی که فرمایشات حضرت آقا در دیدار مردم قم در ۱۹ دی دیدم؛ دیگر همه را کنار گذاشتم گفتم باید از نگاه و منظر حضرت آقا باید بررسی کنیم حاج قاسم را و معرفی کنیم.

چون حاج قاسم تا ابد برای ما یک الگو شد. برای ملت ما الگو شد. برای ملتهای دیگر هم الگو شد. من دقت می‌کردم بعضی از این مسئولین و نخست وزیران یا وزرای خارجه کشور افریقایی، کشورهای آمریکای لاتین، اینها وقتی می‌آمدند یا در سفارتخانه ما حضور پیدا می‌کردند و ادای احترام می‌کردند یا پیام می‌دادند یا تلفن می‌زدند؛ دیدم واقعاً مثل اینکه اینجور نبوده است که قلب ما ملت ایران را تسخیر کرده باشد. قلبهای خیلی از مسئولین عالی رتبه کشورها را هم تسخیر کرده بود. چه بوده است این مرد؟ چه بوده است این اولیا خدا؟ چه کار کرده است حاج قاسم؟

حضرت آقا از مشخصه‌ها و خصوصیات حاج قاسم که بیان می‌کند می‌فرماید: حاج قاسم اهل جناح و حزب و اینجور چیزها و تقسیم بندیهایی که در کشور هست، نبوده است. اما به شدت انقلابی بود و به انقلاب و خط نورانی امام راحل و انقلابی گری پایبند بود. انقلابی گری خط قرمز حاج قاسم بود. ذوب در انقلاب بود. می‌خواهم بگویم که حاج قاسم سند گویا و زنده انقلاب ماست.

بعد از ۴۰ سال که از انقلاب می‌گذرد و دشمن تا آن جایی که توانست با هجمه فرهنگی خود با شبیخون فرهنگی خود ذهنهای مردم ایران را می‌خواست نسبت به انقلاب و ادامه آن و حقانیت آن زیر سؤال ببرد. اما دیدیم حاج قاسم چه کرد! حاج قاسم کسی بود که رستگاری و سعادت را فقط و فقط در پیروی قلبی و عملی از ولایت می‌دانست. این از خصوصیات حاج قاسم بود.

حضرت آقا یکی از علل و دلائل اصلی آن تشییع جناز‌ه‌های با شکوه، چه در ایران چه در عراق را معنویت حاج قاسم دانست. یکی دیگر از کارهای بزرگی که حاج قاسم راه انداخت که به نظرم کمتر به آن اشاره شده است؛ حاج قاسم توانست آن بسیج جهانی را که امام وعده داده بود از آرمانهای امام بود؛ آن را زمینه‌اش را فراهم بکند و شروع بکند و راه انداخت.

شما ببینید حشدالشعبی عراق را تأسیس کرد. فاطمیون افغانستان را راه انداخت. زینبیون پاکستان را درست کرد. قوات الوطنی سوریه را راه انداخت. تقویت حزب الله لبنان، راه اندازی و تقویت انصارالله یمن که وقتی جبهه مقاومت بود اینها همه در کنار همدیگر می‌جنگیدند. در مقابل داعش همه اینها دست در دست همدیگر، کشورهای مختلف، این کار بزرگ حاج قاسم بود.

این را می‌خواهم بگویم زمینه لشکر امام زمان(عج) از همین جاست. لشکریان امام زمان(عج) با همین مسئله‌ای که حاج قاسم راه انداخت ان‌شاءالله تشکیل خواهد شد.(تکبیر نمازگزاران)

آن حقد و کینه‌ای که استکبار جهانی و رژیم تروریست ایالات متحده آمریکا به خاطر همین بود که حاج قاسم تمام نقشه‌ها و ترفندهای آمریکا و اسرائیل و اذناب آنها مثل آل سعود خبیث را در منطقه خنثی و بی اثر کرده بود. این یکی از کارهای بزرگ حاج قاسم بود. یعنی اینکه آمریکاییها اعتراف کردند، ۷ تریلیون در منطقه خرج کردیم و هیچ چیز به دست نیاوردیم؛ راست می‌گویند و در واقع حاج قاسم بود که این ۷ تریلیون هزینه را روی دست آمریکاییها گذاشت. حق داشتند. چون حاج قاسم همه نقشه‌های آنها را به هم زد.

خون پاک و مطهر حاج قاسم به جهانیان نشان داد که انقلاب اسلامی زنده است. انقلاب اسلامی پویا است. دارد مسیر خود را طی می‌کند. هرچند عده‌ای می‌خواستند وانمود کنند که انقلاب اسلامی در ایران تمام شده است. حضرت آقا در فرمایشاتشان فرمودند که بعد حضرت آقا از روح مطهر شهید بزرگوار حاج قاسم فرموده است از اعماق دل تشکر می‌کنم و سر تعظیم فرود آوردند.

اما امروز روز جمعه است. یک نجوایی و یک درد دلی هم با مولایمان، آقایمان، سیدمان حجة بن الحسن(عج) داشته باشیم. آقا جان یابن الحسن! ای فرزند زهرا(س) غم و اندوه و اشک ملت ایران را دیدی که چگونه در غم از دست دادن فرزندشان حاج قاسم عزاداری کردند، به سر و سینه زدند، اشک ریختند. آقا جان، مولا جان، یابن الحسن(ع) اشک نائبت مقام معظم رهبری را به هنگام نماز شهدا که داشتند حضرت آقا نماز حاج قاسم را می‌خواندند، دیدی از نزدیک مشاهده فرمودی. آقا جان! خیلی برای ما سخت بود.

آقا جان! این ملت می‌خواهند انتقامی سخت بگیرند. انتقامی کوبنده و قاطع بگیرند؛ از دشمنان دین خدا، انتقام بگیرند. تا اهریمن بداند وقتی در دل شب، ناجوانمردانه سردار مقاومت و سیدالشهدای مقاومت و یارانش را ددمنشانه و بزدلانه به شهادت می‌رسانند، بی پاسخ نخواهند ماند ان‌شاءالله. و ایمان داریم که وجود مقدس حجت حق، این ملت و تمام محورهای مقاومت را ان‌شاءالله در این انتقام سخت یاری خواهند کرد.

من نکته‌ای را عرض بکنم که عذر خواهم از اینکه خطبه قدری طولانی شد. بحمدالله تعالی این انتقام سختی که همه مردم مطالبه کردند و حضرت آقا در آن پیام تسلیتش فرمودند، این انجام شد. منتها این انتقام سخت یک رویداد نیست که یک اتفاقی باشد تمام بشود؛ بلکه یک روند است و یک آغاز است. روندی که با حمله موشکی فرزندان دلاور ملت، سپاهیان عزیز به پایگاه عین الاسد که یکی از مجهزترین پایگاههای دشمن در عراق است، آغاز شد.

یک مطالبی  درباره عین الاسد می‌گفتند: آمریکاییها در این پادگان، در این  پایگاه نظامی یک شهر درست کرده‌اند. از سینما گرفته تا فروشگاه گرفته تا همه چیز؛ می‌گفتند حتی آبشان را هم از آمریکا می‌آورند از عراق استفاده نمی‌کنند. عین الاسد یک پادگان و پایگاه اینچنین مجهزی بود.

البته به تعبیر حضرت آقا فقط یک سیلی بود. برادران سپاه یک سیلی زدند که در تشریحی که فرمانده معزز هوا فضای سپاه سردار حاجی زاده داشتند، توضیح دادند که ما چند تا موشک زدیم، به نقاط حساس هم زدیم و غرض ما این بود که بتوانیم به ماشین جنگی و نظامی آمریکا ضربه بزنیم. و مراکز حساس را هم با موشکهای نقطه زن زده بودند.

البته طبیعتاً یک تعدادی کشته شد، چون در آن مراکز حساس تعدادی از آمریکائیها بودند؛ ولی می‌گفتند که ما خودمان را آماده کرده بودیم که اگر در طول سه روز تا یک هفته اگر آمریکا بخواهد کوچکترین اقدامی صورت بدهد، هزاران موشک را آماده کرده بودند که یک جهنمی برای آمریکاییها درست کنند.(تکبیر نمازگزاران)

چون خون پاک حاج قاسم و آقای ابومهدی المهندس و یاران شهیدش معادلی ندارد و در حقیقت انتقام سخت و قصاص عادلانه خون پاک حاج قاسم عبارت است از اخراج تمام نظامیان آمریکا از منطقه است که می‌دانید این کار با حمله موشکی به پادگان عین الاسد شروع شد و حاج قاسم امروز یک چهره ایرانی تنها نیست؛ شخصیت حاج قاسم یک شخصیت بین المللی مقاومت شد.

لذا همه مقاومت، همه محورهای مقاومت، از عراق گرفته تا سوریه تا لبنان تا افغانستان تا هر جایی که آمریکاییها حضور دارند؛ یمن یا خود آمریکاییها یا عواملشان حضور دارند، تمام محورهای مقاومت باید از خونخواهی و انتقام حاج قاسم سهیم باشند و ندای یالثارات القاسم باید در همه عالم مقاومت بپیچد و همه آنها خونخواه حاج قاسم بشود؛ این بزرگترین دستآوردی است و بزرگترین انتقام سختی است که ما می‌خواهیم این را بگیریم ان‌شاءالله و آن باید ادامه پیدا بکند تا همه نظامیان فاسد آمریکایی منطقه را ترک بکنند.

لذا ضربه موشکی سپاه یک سیلی بود و آغاز این روند بود که فرایند آن ان‌شاءالله اخراج همه آمریکاییها از منطقه خواهد بود؛ که به اذن الله به اخراج نهایی همه نظامیان آمریکا از منطقه منجر خواهد شد. همانطوری که در تشریح عملیات توسط فرمانده سرافراز هوافضای سپاه دیدیم که هدف کشته گرفتن نبود. اینها می‌خواستند به ماشین نظامی آمریکا ضربه بزنند که مراکز حساس پادگان عین الاسد را با موشکهای نقطه زن مورد هدف قرار دادند و از آن بالاتر یک نکته‌ای را که سردار حاجی زاده نقل می‌کرد می‌گفت بعد از اینکه ما موشکها را زدیم و با موفقیت به نقاطی که هدف گذاری کرده بودیم اصابت کرد، بلافاصله یک جنگ الکترونیک را شروع کردیم.

در واقع تمام پرنده‌ها و هواپیماهای پرنده‌ای که آمدند آمریکاییها روی پادگان و روی آن مرکز نظامی عین الاسد بررسی می‌خواستند بکنند که ببینند چه اتفاقی افتاده است؟ خسارات چه بوده است؟ تلفات چه بوده است؟ در یک جنگ الکترونیک تمام اطلاعات آنها را در کنترل گرفتیم و نگذاشتیم این گزارشات را برای آمریکا بفرستند. می‌گفت آن فرماندهانی که نظامی پای دستگاهها و رادارها بودند شکه شده بودند و دست آورد و وحشت آنها از موشکها برای آنها بیشتر بود که این هم یک پیروزی دیگری بود که بحمدالله رزمندگان اسلام توانستند این پیروزی را بدست بیاورند.

عذر خواهم یک قدری خطبه طولانی شد که ان‌شاءالله ما شاهد باشیم آمریکاییها به زودی دُمشان را روی کولشان بگذارند و از منطقه خارج بشوند.

اما نکته‌ای که باید توجه داشت که حضرت آقا هم تأکید کردند در فرمایشاتشان در دیدار با مردم قم، مراقب باشیم یکی از وظائف آحاد مردم در شرائط کنونی شناخت دشمن است. دشمن الان برمی‌گردد به شیوه‌ها و ابزارهای پیچیده تبلیغاتی تا نظر مردم را عوض کند. باید هوشیار باشیم، باید آگاه و مراقب باشیم، دشمن را بشناسیم، روش دشمن را بشناسیم.

اجازه ندهیم با جنگ روانی این حال و فضای انقلابی و الهی را که در کشور ما بوجود آمده است این را از بین ببرد و خدشه وارد بکند. ما از مجلس و پارلمان عراق هم که اخراج آمریکاییها را تصویب کرد، تشکر می‌کنیم. از مجلس شورای خودمان هم که با طرح سه فوریتی، پنتاگون و نیروهای نظامی آمریکاییها را بعنوان تروریست اعلام کردند، هرچند دیر هنگام اعلام کردند، ولی باز هم تشکر می‌کنیم. متشکریم از مجلس خودمان هم که این کار را کردند. ان‌شاءالله که ما بتوانیم ما هم در راستای این حرکت ملی کمک بکنیم. همین روحیه را داشته باشید.

من چند تا تذکر بدهم یکی مسئله وحدت و همدلی است که در این شرائط حساس که دشمن مستقیم وارد عمل شده است و انتخابات مجلس را پیش رو داریم؛ باید نیروهای انقلابی مراقبت بیشتر بکنند، مراقب و مواظب باشند؛ دشمن اصلی، ما را غافل نکند به خودمان بپردازیم، یادمان نرود دشمن اصلی ما کیست. همه فریادهایمان، همه انرژی‌ها مقابل دشمن اصلی باشد.

حاج آقای خسرو پناه یکی از سرمایه‌های ملی این کشور است. حالا ایشان هرچند وقت یک بار تشریف می‌آورند دزفول و خطبه می‌خوانند که تشکر می‌کنیم علیرغم مشغله فراوان، یک انسان محقق، دانشمند، پژوهشگر، مؤلف که حضرت آقا به ایشان نظر ویژه دارد؛ من این را عرض بکنم خدمت شما. و خیلی از کارهای مهم و حساس کشور را فقط به ایشان واگذار می‌کند. این را مراقب و مواظب باشید. ایشان در مسئله جریان شناسی کتاب نوشته است. کتاب منظوم فکری امام راحل را نوشته است. اینها را مراقب و مواظب باشیم یک سرمایه‌ای است. ان‌شاءالله خداوند ایشان و امثالشان را برای کشور و انقلاب و اسلام حفظ بفرماید.

در گذشت آیت الله رسولی محلاتی را هم که شنیدیم ایشان از دنیا رفته‌اند که از یاران امام راحل و از یاران مقام معظم رهبری بودند و اولین رئیس شورای سیاستگذاری ائمه کشور بودند تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.

در پایان خطبه من یک معرفی کتابی مثل هر هفته داشته باشم؛ البته باید عرض بکنم در معرفی کتاب در خطبه قبل که بنده عرض کرده بودم ظاهراً حضرت آقا به این کتاب معرفی شده نظری دارند؛ یعنی همان کتاب کف خیابان که گفته بودم باید عرض بکنم که بعد از تذکری که داده شد و تحقیقی که انجام شد، متوجه شدم که معظم له نظری نسبت به این کتاب بیان نفرموده‌اند و بنده اصلاح می‌کنم.

و به جای آن کتاب کتاب دیگری را معرفی می‌کنم به نام “رمان نامیرا” که کتاب بسیار خوبی است که به نقل حضرت آقا فرمودند نگاه درستی به عاشورا دارد و جذابیت داستانی خوبی دارد و به نقل از حضرت آقا باز اظهار داشتند که هرکس می‌خواهد فتنه اخیر را همان فتنه ۸۸ را بشناسد این کتاب را بخواند.

خداوند تبارک و تعالی به حق محمدو آل محمد(ص) قسمت می‌دهیم دشمنان اسلام، رژیم تروریستی آمریکا و اسرائیل را خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

قلبهای داغدار ما را در شهادت سردار عزیزمان با تعجیل در فرج مولایمان امام عصر(عج) تسلی ببخش…

درگذشتگان در مراسم تشییع شهید سردار حاج قاسم عزیز را غریق رحمتت قرار بده…

به بازماندگان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اجر و صبر کرامت بفرما…

رهبر عظیم الشأن و فرزانه انقلاب را در پناه خودت حفظ بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاً بیماران مد نظر بپوشان…

باران نافع رحمتت برما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ