۶م، دی ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

حسادت آفت دین، از بین برنده نیکیها و قرار گرفتن اندیشه انسان در حد کفر است. + متن کامل خطبه‌ها

حسودان افرادی رنجور، عصبی، منافق صفت و پرخاشگر هستند که فرجام آنها بدبختی در آخرت است.

زمان انتشار: ۶م, دی ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۳ ب.ظ | کد خبر: 80262

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی و تبیین آثار مخرب اجتماعی حسادت از منظر اهل بیت علیهم السلام

امام جمعه دزفول در خطبه اول ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی به تبیین آثار مخرب اجتماعی حسادت از منظر اهل بیت علیهم السلام پرداخت و گفت: اخلاق انسان بواسطه حسادت از بین می‌رود.

حسادت آفت دین، از بین برنده نیکیها و قرار گرفتن اندیشه انسان در حد کفر است

وی افزود: حسادت آفت دین، از بین برنده نیکیها و قرار گرفتن اندیشه انسان در حد کفر است.

حسودان افرادی رنجور، عصبی، منافق صفت و پرخاشگر هستند که فرجام آنها بدبختی در آخرت است

خطیب نماز جمعه دزفول در تبیین ویژگیهای انسانهای حسود افزود: این افراد رنجور، عصبی، دنبال شر، منافق صفت و پرخاشگر هستند که فرجام آنها بدبختی و شقاوت در آخرت است.

انسانهای حسود باید با راز و نیاز، به خدای متعال پناه ببرند

وی با بیان راهکارهای درمان افراد حسود اظهار داشت: انسانهای حسود باید با راز و نیاز، به خدای متعال پناه ببرند و سپاسگزار نعمتهای بیکرانش باشند.

غیبت مانع رشد و فعالیت‌های معنوی و حتی موجب اثرات نامطلوب در اعضای بدن می‌شود

امام جمعه دزفول از غیبت بعنوان یکی دیگر از آثار مخرب اجتماعی نام برد و افزود: این خصلت ناپسند مانع رشد و فعالیت‌های معنوی و حتی موجب اثرات نامطلوب در اعضای بدن می‌شود.

مسیحیان جهان به دستورات نجات بخش حضرت مسیح عمل کنند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه دزفول با تبریک سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح به هموطنان مسیحی گفت: مسیحیان جهان با عمل به دستورات نجات بخش حضرت مسیح می‌توانند آرامش و سعادت بشر را به منصه ظهور برسانند.

نقش آفرینی حضرت زینب در احیاگری حماسه عاشورا بیانگر نگاه اسلام به نقش مقام زن است

امام جمعه دزفول با تبریک سالروز میلاد باسعادت حضرت زینب کبری(س) و گرامیداشت روز پرستار گفت: نقش آفرینی آن حضرت در احیاگری حماسه عاشورا بیانگر نگاه اسلام به نقش کلیدی مقام زن در متن حوادث اجتماعی است.

باید برای نسل جوان تبیین شود که نگاه غرب به زنان ابزاری و فریبکارانه است

وی افزود: باید برای نسل جوان تبیین شود که نگاه غرب به زنان ابزاری و فریبکارانه است.

حرکت خودجوش الهی مردم در ۹ دی تمام نقشه‌های دشمنان داخل و خارج از کشور را نقش بر آب کرد

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با گرامیداشت ۹ دی روز بصیرت گفت: مردم پس از فتنه سال ۸۸ در حرکتی خودجوش و الهی تمام نقشه‌های دشمنان داخل و خارج از کشور را نقش برآب کرده و با رهبر معظم انقلاب اسلامی تجدید میثاق کردند.

نقشه دشمن ناامیدی مردم نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مذاکره با آمریکا است

وی افزود: در آبان ماه ۹۸ با حمایت آمریکا و غرب به بهانه افزایش نرخ بنزین و بی تدبیری بعضی از مسئولان فتنه دیگر رخ داد که با بصیرت مردم خنثی شد.

راه مقابله با این توطئه‌ها توجه به توان داخلی کشور و غلبه بر مشکلات اقتصادی است

وی گفت: نقشه دشمن ناامیدی مردم نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مذاکره با آمریکا است اما از منظر مقام معظم رهبری راه مقابله با این توطئه‌ها توجه به توان داخلی کشور و غلبه بر مشکلات اقتصادی است.

مجلس جایگاه مطالبه گری حقوق ملت است

امام جمعه دزفول در خصوص اهمیت انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات یک پدیده سیاسی صرف نیست بلکه مظهر حضور مردم و اقتدار و توانایی کشور است.

نمایندگان خدای نکرده نباید اهل معامله و حامی جریان و قشر خاصی باشند

وی با بیان این مطلب که مجلس جایگاه مطالبه گری حقوق ملت است اظهار داشت : نمایندگان خدای نکرده نباید اهل معامله و حامی جریان و قشر خاصی باشند بلکه در خدمت به اقشار مختلف مردم باید تلاش کنند.

 با بصیرت مردم دشمنان انقلاب در روز پنجم دیماه بار دیگر ناکام ماندند

امام جمعه دزفول همچنین به ناکامی دشمنان انقلاب در روز پنجم دیماه اشاره کرد و گفت: ضد انقلاب‌ها در پنجم دیماه هرچه توان داشتند سعی کردند تا مردم در این روز تجمع کنند ولی موفق نشدند.

وی از دستگاههای انتظامی و اطلاعاتی کشور در نظم و امنیت کشور  تقدیر کرد و افزود: با بصیرت مردم این بار هم دشمنان انقلاب و ایران اسلامی تن به شکست دادند.

کتاب “کف خیابان” بیانگر و تبیین کننده ابعاد فتنه ۸۸ است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی به رسم هر هفته به مناسبت گرامیداشت ۹ دی، کتاب “کف خیابان” را که بیانگر و تبیین کننده ابعاد فتنه ۸۸ است، را معرفی کرد و آن را برای مطالعه دانش پژوهان مفید دانست.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین علی(ع) فرمودند از پیامبر خدا ختم انبیا محمد مصطفی(ص) پرسیدند چه چیز بیشترموجب به بهشت رفتن می‌شود. رسول گرامی اسلام(ص) در پاسخ فرمودند: یکی تقوا داشتن و پرهیزگار بودن و دیگری حسن خلق. این دو تا عامل هستند که بیشترین نتیجه و ثمره‌اش رفتن به بهشت است.

خداوند ان‌شاءالله به همه ما تقوای الهی و حسن خلق کرامت بفرماید.

هفته گذشته درباره تقوا و پرهیزگاری و خداترسی مطالبی خدمت نمازگزاران عرض شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سعی می‌شود ان‌‌شاءالله در خطبه‌های آینده و این خطبه، صفات و خصوصیات پسندیده اخلاقی و همچنین صفات و خصوصیاتی که ناپسند هستند، شایسته نیستند؛ مورد بحث و بررسی قرار بگیرند تا ما بتوانیم صفات نیکو را در خود تحقق ببخشیم و آنها را به کمال برسانیم و از رذائل و صفات زشت و ناشایست دوری بکنیم. انسان باید هردو را بشناسد، هم صفات خوب را بشناسد، هم صفات بد را بشناسد.

فلذا یکی از رذائل و صفات ناشایست که ممکن است جامعه و افراد جامعه را دچار خودش بکند و خسارتها و ضرر و زیانهای فراوانی را به همراه دارد، مسئله حسادت است. یک بحث کلیدی و کاربردی است که متأسفانه در جامعه هم مبتلابه است ما باید آن را بشناسیم و وقتی شناخت پیدا کردیم راههای خلاص شدن از آن را هم معرفت پیدا بکنیم.

در قرآن و همچنین در احادیث حضرات ائمه معصومین(ع) نسبت به بحث حسادت خیلی هشدار داده شده است. و تذکرات جدی داده شده است. اولین جرم و جنایتی که به دست انسان، روی زمین اتفاق افتاد به خاطر حسادت بود و آن هم قتل هابیل به دست برادرش قابیل بود؛ که در قرآن کریم آیات ۲۷ تا ۳۱ سوره مائده کاملا مطلب را و قصه را بیان می‌کند؛  که در حقیقت از طرف خدای متعال حضرت هابیل به دستور خداوند جانشین حضرت آدم شد و اسم اعظم به او یاد داده شد، قابیل این را برنتابید، حسادت ورزید و آن اتفاق افتاد، که او را کشت و به قتل رساند.

به هرحال این نکته خیلی مهمی است. ما اول تعریف می‌کنیم، حسادت چیست؟ تعریفی که برای حسادت کرده‌اند این است که انسان تمنا بکند سلب یک نعمت را از دیگری که آن نعمت به صلاح آن شخص است. آن وقت حسود هم دوست ندارد که آن نعمتها از طرف مقابل گرفته نشود، دوست دارد که آن نعمتها از او گرفته بشود، حالا چه به خودش برسد چه نرسد. فقط به فکر این است آن نعمتها را آن شخص نداشته باشد. این تعریف حسادت است.

علی(ع) می‌فرماید: ریشه رذائل حسادت است. ریشه همه رذائل برمی‌گردد به حسادت و بسیاری از دشمنی‌هایی که با ائمه اطهار(ع) می‌کردند، دشمنی‌هایی که با امیرالمؤمنین(ع) می‌کنند همین الان هم به خاطر حسادت است. یعنی این بحث حسادت چیزی نیست که اگر طرف از دنیا برود، تمام بشود؛ حسادت استمرار پیدا می‌کند.

امام صادق(ع) می‌فرماید: به راستی مؤمن غبطه می‌خورد. (خوب دقت بفرمایید در تعریفی دیگری از امام صادق(ع)) مؤمن غبطه می‌خورد ولی حسادت نمی‌ورزد. اما منافق حسادت می‌ورزد و غبطه نمی‌خورد. غبطه آن است که انسان آرزو بکند این نعمت خوبی که این طرف دارد، ای کاش خدا به من هم می‌داد. آرزوی سلبش را نمی‌کند هان!

می‌گوید: ای کاش این نعمت خوبی را که طرف دارد خدا این نعمت خوب را به من هم می‌داد. این می‌شود غبطه. «دیده‌اید گاهی اوقات مثلا کسی زیارت می‌رود انسان غبطه می‌خورد خوشا به حالت که تو رفتی زیارت» این را می‌گویند غبطه، حسادت نیست. این غبطه، پسندیده است. معمولا در صفات نیک هم است.

فلذا این فرق غبطه با حسادت است. حسادت یک نشانه‌هایی دارد. «بحث، بحث کارشناسی شده است، لطفا نمازگراران عزیز دقت بفرمایند» حسادت یک نشانه‌هایی دارد؛ مِن جمله آن نشانه‌هایش این است که انسان حسود از رسیدن نعمت به دیگری ناراحت می‌شود. اینکه می‌بیند این نعمت را خدا به دیگران داده است، ناراحت می‌شود. البته در ظاهر چیزی بروز نمی‌دهد هان! ولی درونش ناراحت می‌شود.

دوم از نشانه‌های حسادت غیبت کردن است. به انسانی که حسادت می‌ورزد، غیبتش را می‌کند. از او عیب جویی می‌کند و همچنین در واقع در مورد حسادت این مطلب هست که با او دشمنی می‌کند، با او عداوت به خرج می‎دهد و در کارش کارشکنی می‌کند.  این از نشانه‌های حسادت است.

از نشانه‌های دیگر حسادت این است که با بی‌مهری با او رفتار می‌کند، با او قهر می‌کند، رابطه‌اش را قطع می‌کند و صفات برجسته او را پنهان می‌کند. ببینید حق این است که حتی اگر دشمن انسان یک صفت برجسته‌ای داشت، آن صفت برجسته را بگوید، عدالت این است، انصاف این است. ولی انسان حسود این صفات برجسته را به خاطر حسادت پنهان می‌کند، نمی‌گوید، بیان نمی‌کند.

حسادت آثاری دارد، یک دسته آثار اجتماعی دارد؛ یک دسته آثاری دارد که آثار اخلاقی هست که من اشاراتی به این بحث می‌کنم. از جمله آثار اجتماعی که دارد نابسامانیهای اجتماعی که ناشی از حسادت است؛ که انسان حسود تمام یا بیشتر نیروها و قوای فکری و بدنی خودش را صرف حسادت می‌کند. یعنی از دیگر کارهای اجتماعی باز می‌ماند.

این حسادت فکرش را مشغول می‌کند. ذهنش را به خود نگه می‌دارد و او را از کارهای خیر دیگر بازمی‌دارد. قرآن درباره مؤمنان می‌فرماید: که می‌گویند پروردگارا ما و برادران ما را که در ایمان به ما پیشی گرفتند بیامرز و در دلهای ما کینه و حسدی نسبت به مؤمنان قرار مده. ببینید دعای مؤمن این است هان! از خدا می‌خواهد که حسدی در دلش نسبت به مؤمنان دیگر نباشد.

از دیگر آثار اجتماعی که معمولا این جوری است؛ منشأ خیلی از قتلها و جنایتها حسادت است. برادران نیروی انتظامی هم در نماز جمعه حضور دارند این پرونده‌هایی که گاهی اوقات بررسی می‌کنند می‌بینند این قتل و جنایتی که اتفاق افتاده است در اثر یک حسادت بوده است فلذا این یکی دیگر از آثار مخرب اجتماعی حسادت است.

از آثار دیگر مخرب حسادت در اجتماع، از بین رفتن دوستیها و صمیمیتها است. از آثار دیگر آن عقب افتادگی اجتماعی است. چون افراد حسود سعی می‌کنند، جلوی پیشرفت اشخاصی را که در جامعه به آنها حسادت می‌ورزد، بگیرند و کارشکنی بکنند و چوب لای چرخ آنها بگذارند.

از دیگر آثار اجتماعی که حسادت در جامعه بوجود می‌آورد هرج و مرج است. یک روایتی از وجود مقدس نبی مکرم اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) خدمت نمازگزاران عرض بکنم که درباره حسادت می‌فرماید که: در اثر اختلاف و نفاق و حسد نسبت به یکدیگر سرانجام به ظلم و ستم و سپس به هرج و مرج مبتلا می‌شوند.

این روایت از وجود مقدس پیامبر(ص) است.

اخلاق انسان و سجایای اخلاقی هم در جامعه بواسطه حسادت از بین می‌رود. مثلا از آثار اخلاقی که آسیب می‌بیند در اثر حسادت این است که ایمان انسانها از بین می‌رود. هم خود شخصی که حسادت می‌ورزد، هم او را وادار می‌کند به عکس العمل، و وقتی حسادت نشان می‌دهد چه بسا انسان دچار گناه می‌شود، گناه هم ایمان را از بین می‌برد.

حسادت آفت دین است. حسادت از بین برنده نیکیها و خوبیهاست. حسادت گاهی اوقات انسان را تا مرز کفر و تفکر و اندیشه کفر می‌کشاند. «من داستانی شنیدم که یک عالم بزرگی بود. یک دوستی داشت، آن هم عالم  بزرگی بود. رفت عیادتش. وقتی عیادتش رفت، آن شخص عالم که مریض بود، بیمار بود، حالت احتضاری داشت. به همین کسی که به عیادتش رفته بود و عالم برجسته‌ای هم بود مثلا مرجع تقلید و مجتهد شده بود، به او گفت که خدا به من ظلم کرد. نَسْتَجیرُ بِاللهِ. ببینید عالمی دینی است هان! گفت چرا این حرف را می‌زنی؟ پایت لب گور است. به او گفت به خاطر اینکه ما هر دو با همدیگر درس خواندیم، هر دو با همدیگر رشد کردیم، ولی تو عالم بزرگی شدی و من نشدم، تو معروف شدی، تو مجتهد شدی و من نشدم.» ببینید لب مرگ است ولی به مرز کفر کشیده شده است. این حسادت چه کار کرده است؟

از دیگر آثار بسیار مخرب اخلاقی این است که انسان حسود دچار غیبت کردن می‌شود. و یک پرده سیاهی روی قلب انسان حسود کشیده می‌شود که حقایق را نمی‌بیند. چه خسارتهای بزرگی دچارش می‌شود؛ و از دیگر آثاری که برای مسائل حسادت شمرده‌اند؛ مانع رشد و فعالیت روحی و فکری و معنوی می‌شود. حسادت انسان را از رشد کردن معنوی باز می‌دارد. انسان را از یاد خدا باز می‌دارد. البته حسادت روی جسم افراد هم اثراتی دارد. یعنی نه تنها در روحشان اثر می‌کند روی جسمشان هم اثر می‌کند.

فلذا انسانهای حسود انسانهایی رنجور هستند، حساس هستند، عصبی هستند، پرخاشگرند. فلذا حسادت ورزیدن روی تمام دستگاههای بدن اثر خودش را می‌گذارد. دچار زخم معده می‌شوند، دچار ناراحتیهای دستگاه گوارش می‌شوند، اعصابشان به هم می‌ریزند، ضعف اعصاب می‌گیرند، دچار افسردگی می‌شوند.

فلذا امام علی (ع) فرمودند: شگفتا حسودان از سلامتی خود غافل هستند. از جمله سرنوشت حسودان و فرجامی که حسودان دارند این است که می‌خواهم عرض بکنم؛ یکی بدبختی و شقاوت در دنیا و آخرت که نصیب آنها می‌شود. از جمله ویژگیهای حسودان این است که دشمن خیر هستند و طالب شرّ هستند.

انسانهای حسود خواهان زوال نعمت از دیگران هستند که نعمت از دیگران از بین برود و زائل بشود، به بدی گرایش دارند، منافق صفت هستند. درحالی که دیگران خوشحال هستند، خوشی می‌کنند، اینها غمگین و نارحت هستند. رفیق بدی هستند. رفیق خوبی نیستند. (انسانهای حسود) به خودشان ظلم می‌کنند. زود عصبانی می‌شوند، چون حسود همیشه در آتش حسادتش می‌سوزد؛ و به خودش بیش از همه ضرر می‌زند.

(حالا داستانهای فراوانی هست وقت خطبه رو به اتمام هست والا داستانهای آموزنده‌ای هست که بیان خواهم کرد حالا اگر فرصتی شد در خطبه های دیگر.)

به برخی از راهکارهایی که ما از شر حسادت مصون بمانیم و در امان باشیم، اشاره می‌کنم و خطبه را پایان می‌دهم.

مهمترین راهکار در مقابل این صفت رذیله یکی پناه بردن به خداست. انسان از شر این صفت زشت و رذیله که ازالقائات شیطان و ابلیس است؛ باید به خدا پناه ببرد. در سوره فلق هم دارد  وَ مِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ از شر حسد ورزی که هنگامی که حسد می‌ورزد، باید به خدا پناه برد.

یکی دیگر راهکارهایی که انسان مصون بماند، انسان نعمتهایش را برای دیگران مخصوصاَ برای افراد حسود و تنگ نظر بیان نکند. مخصوصا مخاطب این صحبتم خانمهاست. مراقب باشیم در صحبت کردن ما با همدیگر، داریم با همدیگر حرف می‌زنیم صحبت می‌کنیم اگر انسان حسود و تنگ نظری هست دروغ نباید بگوییم ولی لازم نیست هر راستی را بگوییم.

مثلا عروس خوبی گیرت آمده است؛ لازم نیست خیلی تعریفش بدهی که او حسادتش گُل بکند. بگویید الحمدالله خوب است، بد نیست. ان‌شاءالله عاقبتش خیر باشد؛ خیلی تعریفش نده. بعنوان مثال عرض کردم. یا خداوند نعمتی به تو داده مدام شروع نکن به تعریف دادن. من دیده‌ام بعضی از این آدمهای متمول و ثروتمند با اینکه می‌توانند با اتوموبیلهای مثلا مدل بالایی که در شأنشان هم هست، رفت و آمد بکنند. ولی می‌بینی با یک اتومبیل مثلا متوسط یا ضعیفی رفت و آمد می‌کنند به خاطر اینکه در نظر نباشند، توی دید نباشند، مورد حسادت واقع نشوند.

فلذا اینها را ما رعایت کنیم. خدا ان‌شاءالله شر شیطان نفس را که به امر به بدی می‌کند از سر ما کم کند و از شر او به خدا پناه می‌بریم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

خواهران و برادران نمازگزار، مؤمنین و مؤمنات همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوا یعنی تولی و تبری داشتن. یعنی دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا؛ این معنای تقوا است. إِنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَکُمْ، وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَکُمْ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا تا روز قیامت.

فلذا این نکته خیلی مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم برای رعایت تقوا. فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح(علی نبینا و آله) را به همه مسیحیان تبریک و تهنیت می‌گوییم. ان‌شاءالله که همه مسیحیان بتوانند دستورات نجات بخش حضرت عیسی مسیح را در زندگی خود به منصه ظهور و اجرا برسانند.

همچنین فرارسیدن ولادت عقیله بنی هاشم نائبةالزهرا(س) حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار را هم تبیرک و تهنیت می‌گوییم؛ امیدواریم که خداوند عیدی ما را قرار بدهد نابودی دشمنان اسلام و پیروزی کامل رزمندگان مقاومت در کشورهای منطقه ان‌شاءالله.

نقش آفرینی حضرت زینب کبری(س) در قضیه قیام عاشورا بیانگر این مطلب است که از نگاه اسلام نقش زن در جامعه یک نقش حاشیه‌ای نیست؛ بلکه همانطوری که حضرت زینب کبری(س) احیا کننده و نگهدارنده حماسه عاشورا بود، این موضوع را می‌توان استفاده کرد که زن می‌تواند در متن حوادث اجتماعی، نقش مهم و کلیدی داشته باشد و این بهایی است و احترامی است که اسلام برای مقام زن قائل شده است؛ و به خلاف دیدگاه غرب که به زن بعنوان ابزار نگاه می‌کند.

فلذا ما باید بتوانیم این نگاه اسلام را که یک نگاه اصیلی به زن مسلمان است، برای زنان و دختران جوانمان بیان کنیم تا احساس هویت بکنند؛ احساس شخصیت بکنند و دچار نقشه‌ها و فریبهای دشمنان اسلام نشوند.

موضوع بعدی که باید به آن اشاره‌ای داشته باشیم که خیلی هم مهم است قضیه ۹ دی است که ۹ دی در سال ۸۸ پس از فتنه دشمنان و همراهی فتنه‌گران داخلی که کشور را تا مرز بحران و ایجاد مشکلات عدیده و معضلات فراوانی پیش برد؛ اتفاق میمون و مبارکی بود که باطل السحر فتنه ۸۸ شد و مردم بصیر و آگاه و موقعیت شناس در یک حرکت مردمی و خود جوش و الهی، تمام نقشه‌ها و فتنه‌های دشمنان را چه دشمنان داخلی و چه دشمنان خارجی را نقش برآب کردند و جانانه با رهبر فرزانه و حکیم خود میثاقی مجدد بستند و کشور را بار دیگر آرامش بخشیدند.

این اثر حماسه بزرگ ۹ دی که روز بصیرت هم نامگذاری شده است بود. واقعا یوم الله بود، واقعا قدرت الهی در این روز تجلی پیدا کرد و خداوند به کمک این مردم آمد، بصیرتی به آنها داد، حرکتی از روی آگاهی از روی بینش انجام دادند که تمام فتنه‌ها را خواباند و خط بطلان روی همه آنها کشید.

در فتنه ۸۸ بهانه این فتنه، انتخابات بود و عنوان می‌کردند در انتخابات تقلب واقع شده است و فشار می‌آوردند که در حقیقت رهبری دستور بدهد انتخابات باطل بشود و دوباره انتخابات برگزار بشود. حضرت آقا مقاومت کردند و فرمودند: ملاک قانون است؛ از راههای قانونی باید به این مسئله رسیدگی بکنید. هرکس ادعایی دارد، باید از راه قانون رسیدگی بشود. شما شکایت بکنید، قانونی پیگیری بکنید، در چهار چوبهای قانونی پیگیری بکنید ما رسیدگی می‌کنیم می‌گوییم شورای نگهبان حتی اگر لازم باشد همه آراء را دوباره بشمارند، بشمارند.

دوباره بررسی بکنند، اگر صورت جلسه‌های صندوقها، هرجا اشکالی بوده است، هرجا گزارشی بوده است، هرجا شکایتی بوده است، یک به یک همه را رسیدگی می‌کنیم. خوب اینها قبول نکردند و به اصطلاح یک جریان سیاسی بود که توانستند بعضی از مردم را فریب بدهند و به کف خیابانها بکشند و خودتان دیدید که چقدر آسیب به کشور وارد شد و چه لطمه‌ای به کشور زدند.

ولی در فتنه ۹۸ که در این روزها اتفاق افتاد و احتمال ادامه آن هم وجود دارد؛ که بحمدالله تعالی با حضور ملت، باز سر دشمن به سنگ می‌خورد و تیرش به هدف نمی‌خورد، فرق داشت با فتنه ۸۸٫ فرق آن هم این بود که بواسطه گران شدن بنزین که اینها بنا بود یکی دو ماه دیرتر فتنه را شروع بکنند؛ یعنی مثلا می‌خواستند در اواخر آذر و دی شروع بکنند.

ولی چون اتفاق افتاد و اینها هم آمادگی برای فتنه داشتند؛ همه کارهایشان کرده بودند، آموزشها را داده بودند، زودترانداختند به خاطر اینکه دیدند گران شدن بنزین بستر خوبی است، اعتراضات مردم را در پی دارد و می‌شود روی اعتراضات مردم موج سواری کرد و کار خودشان را شروع کردند؛ و اصلا قصدشان اعتراضات مردم نبودند نسبت به گرانی نبود. آنها رفتند به طرف براندازی نظام، که نظام را براندازند.

فلذا چون ماهیتاَ رفتند به طرف مسائل معیشتی مردم و مسئله معیشت و اقتصاد مردم یک مسئله اجتماعی بود؛ طبیعتاَ ابتدای کار اقشار بیشتری از مردم را در بر گرفت. آمریکاییها هم به دنبال دو قطبی کردن جامعه و دو قطبی سازی بودند که آن را به آستانه انتخابات بکشانند. از یک طرف معیشت مردم مطرح بود از یک طرف مقاومت در مقابل آمریکاییها.

آمریکاییها اینجور می‌خواستند القا بکنند که اگر مقاومت بکنید در مقابل خواسته‌های ما و با ما مذاکره نکنید، اقتصاد کشورتان از دست رفته است. البته متأسفانه بعضی بی تدبیریها و ضعف مدیریتها و نداشتن روحیه انقلابی و جهادی بعضی از مدیران و ناکارآمد بودنشان و افکار لیبرالی که داشتند، دانسته یا نادانسته آمدند در زمین دشمن بازی کردند.

و این بی تدبیریها که فشار معیشتی و اقتصاد متوجه اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه و متوسط جامعه کرده بود، همان اقشاری که معمولا حامی نظام هستند، پشتوانه نظام هستند، کار را پیچیده کرد و مشکل درست کرد.

(من بعنوان نمونه یکی دو تا آمار خدمتتان می‌دهم)

همین دیشب در اخبار تلویزیون رئیس سازمان بازرسی کل کشور رسماَ اعلام کرد که ۹۲ هزار خانوار از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام، اینها از گرفتن معیشت سوخت محروم مانده‌اند و به آنها نداده‌اند. حالا آمار واقعی چقدر است؟ ما نمی‌دانیم. چون افراد ضعیفی و افراد حقوق بگیر فراوانی به ما مراجعه در دفترمی‎کنند و می‌گویند که همین جور یارانه هایمان قطع شده است.

و این به اصطلاح معلوم است که حساب و کتابی در کار نبوده است والا ۹۲ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام را، اینها که مشخص است، سامانه هست؛ اینها را از معیشت سوخت محروم بکنید نمی‌دانیم اسمش چیست؟ حالا ان‌شاءالله که اشتباه بود و خدای ناکرده عمدی در کار نبوده است.

از آن طرف اعلام کردند حالا، این اعلامی که شده شاید بیشتر هم باشد؛ ۲۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی ما داریم. یعنی عرض کنم سهم نیازمندان قطع می‌شود، ولی بدهی گردن کلفتها و پولدارها که به کشور و بیت المال دارند از آنها گرفته نمی‌شود. هنر پیشه‌ها را که از اقشار مرفه جامعه هستند از دادن مالیات معاف می‌کنند چرا؟ آن وقت یک کسی یک حقوق بگیر جزء را، اول در آن حکم حقوقی او مالیات را می‌گذارند کنار، بعد حقوقش را به او می‌دهند. اینها تدبیر نیست.

رهبر انقلاب هم این جمله را فرمودند: در طراحی که بدخواهان اقتصاد کشور کردند اینجوری است که می‌فرماید: اقتصاد کشور نباید حرکت کند. طراحی بدخواهان این است. اقتصاد کشور فلج بشود. حرکت نکند از حرکت باز بایستد. معیشت مردم باید لنگ بماند. کار و تولید نباید رونق بگیرد. اینها فرمایشات رهبری است هان! اینها اینجوری طراحی کردند که بیکاری بعنوان یک بلا باید عمومیت پیدا بکند تا در نهایت مردم از جمهوری اسلامی ناامید بشوند؛ نقشه دشمن این است. متأسفانه بعضی از بی تدبیری‌ها در این راستا بوده است.

فلذا آمریکاییها به دنبال این مطلب هستند که القا کنند یا مذاکره می‌کنید شما ایرانیها، یا فشار اقتصادی را تا سرحد فروپاشی اقتصاد کشور پیش می‌بریم. این را می‌خواهند القا بکنند و در جنگ روانی که یکی از مسئولین آمریکایی به نام برایان هوک اینجوری می‌گوید: مقامات ایرانی به جای گزینه گفتگو با ما گزینه فروپاشی اقتصادی را انتخاب کرده‌اند. یعنی می‌گویند اگر مقاومت بکنید ما این بلا را سرتان می‌آوریم این تز آمریکا است.

آن وقت مقاومت ملت در مقابل آنها آنچنان سیاه نمایی می‌شود؛ بعضی از دشمنان داخلی هم این کار را می‌کنند، بعضی رسانه‌ها این کار را می‌کنند هان! که گویا اگر در باغ سبز آمریکاییها به روی ملت ایران بسته بشود؛ ابواب جهنم فقر و گرسنگی به روی ملت ایران باز می‌شود. اینجوری آنها القا می‌کنند هان! در یک جنگ روانی به مردم اینجوری القا می‌کنند که فقط چاره شما این است که بروید با آمریکا مذاکره بکنید، کوتاه بیایید و بعد آمریکا هر چه خواست در مذاکره به شما تحمیل بکند و شما تسلیم بشوید و شما دستانتان را بالا ببرید و آن وقت وضع اقتصادی مملکت کاملا خوب می‌شود. این را دارند القا می‌کنند.

در نهایت دشمن دنبال ناامید کردن مردم است. می‌گوید اگر با من مذاکره کردید، مشکلات حل می‌شود؛ اگر مذاکره نکردید حل نمی‌شود و مردم را از مقاومت کردن ناامید بکنند. اما چه باید کرد؟ ما فقط مثلا شعار بدهیم؟ نه! شعار تنها نیست. مخصوصا خطبای نماز جمعه باید تبیین کنند؛ مقاومت معنایش چیست؟ این جنگ روانی که آمریکا درست کرده است، چه هدفی را دنبال می‌کند؟ این تکی که به ما زده است آمریکا پاتکش چیست؟

فلذا من یک مختصری اشاره می‌کنم چون وقت خطبه هم گذشته است؛ ببینید مثلا سپاه پاسداران علاوه بر اینکه در راستای مأموریتهای اصلی و ذاتی خودش که چه کارهای بزرگی کرد، تروریستهای داعشی را در هزاران کیلومتر آن طرف تر با موشک زد. پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی را ساقط کرد، سرنگون کرد و با اقتدار گفت: ما زدیم. آمریکا هم هیچ غلطی نتوانست بکند؛ بعد آمد آمریکا تشکر هم کرد که هواپیما آن طرفی را که مسافر داشته، نزدیم. علاوه بر این که دهها کار اینچنینی عزتمند برای کشور می‌کند؛ می‌آید قرارگاه خاتم الانبیا، هزاران پروژه کلان کشوری را اجرا می‌کند.

همین سه چهار روز پیش ما با جانشین فرمانده سپاه ولیعصر رفتیم در منطقه محروم شهیون، چند تا پروژه عمرانی سپاه آنجا شروع به کارکردن کرد. برای فقرا خانه ساخته بود، جاده داشت درست می‌کرد؛ کار سپاه اینها نیست. ولی از آنجایی که أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم است. در داخل با مردم با رحمت و رأفت و مهربانی.

از آن طرف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام. تمام مجموعه‌هایی که زیر مجموعه رهبری هستند. اینها برای مردم و به کشور خدمات رسانی می‌کنند. شما می‌بینید در سیل، در زلزله‌ها، در همین آبگرفتگی اهواز، ارتش وارد می‌شود، سپاه وارد می‌شود، گروههای جهادی وارد می‌شوند؛ همه آنها به فرمان رهبری است و این یعنی مقاومت، این مقاومت است. اگر ملتی به خودش اعتماد به نفس داشت، و روی پای خودش ایستاد در مقابل دشمن قطعاَ موفق خواهد شد، و دشمن قطعاَ شکست خواهد خورد. این پاسخی است که ما به آن رجز خوانی آمریکاییها داریم می‌گوییم.(تکبیر نمازگزاران)

به هرحال حضرت آقا بارها و بارها روی توان داخلی تأکید دارند؛ می‌گویند مسئولین نگاهشان به داخل کشور باشد، به توان داخلی کشور باشد، نگاهتان را از بیگانه قطع بکنید.

فلذا این را باید توجه داشت و به آن عنایت لازم را داشت. ان‌شاءالله که بتوانیم همانطوری که حضرت آقا فرمودند که ما در جنگ نظامی، در جنگ امنیتی، در جنگ سیاسی، بر دشمن غلبه پیدا کردیم؛ در جنگ اقتصادی هم ان‌شاءالله بر دشمن غلبه پیدا خواهیم کرد.

(من در پایان خطبه یکی دو نکته را عرض بکنم و خطبه را به پایان برسانم)

بحث انتخابات یک بحث مهمی است که من سعی می‌کنم تا فرا رسیدن انتخابات به تناسب نکاتی را عرض بکنم. انتخابات یک پدیده سیاسی صرف نیست. انتخابات مظهر حضور مردم است. مظهر احقاق حق و مظهر توانایی و اقتدار ملی کشور است. مجلس مظهر مطالبه گری حقوق ملت است. این را خوب دقت بفرمایید.

اگر یک مجلس به تعبیر حضرت آقا انقلابی و حزب الهی ما داشته باشیم، می‌توانند مطالبه بکنند. مجلس است که دولت را تعیین می‌کند. مجلس است که به وزرای دولت رأی اعتماد می‌دهد. حالا اگر این مجلس، مجلس سالمی باشد. نمایندگان، نمایندگانی باشند که اهل معامله خدای ناکرده نباشند. بگوید آقا مثلا آقای وزیر فلان، آن رئیس اداره در فلان شهرستان باید من معین بکنم؛ اگر من معین کردم، باشد من به تو رأی اعتماد می‌دهم. معامله بکند.

فلذا اگر نه مثلا قبول نکردی من هم سؤال مثلا از تو مطرح می‌کنم. خلاصه اذیتت می‌کنم. آن وزیر ضعیف النفس هم بگوید باشد؛ قبول. به مدیر کل خود بگوید هرچه این نماینده گفت این رئیس را بگذار آنجا. این خیلی بد است. باید دقت بشود، مردم عزیز شما انتخابات دیدید و نتیجه انتخابات را در داخل این دولت دیدید. در مجلس دیدید.

مجلس هم مسئول خیلی از کارهای دولت هست. چون اینها وزرا را رأی اعتماد دادند. خیلی وقتها بعضی از این وزرا را می‌خواستند استیضاح بکنند، یک نماینده‌ای کذا و کذا نگذاشت استیضاح بکنند. مراقب باشند مردم چه کسی را انتخاب می‌کنند. شما هر انتخابی بکنید گلی به سر خودتان زده‌اید.

فلذا نماینده باید خود را نماینده همه اقشار مردم بداند. نماینده باید نماینده یک جریان و یک قشر خاص نباشد. باید نسبت به جامعه و خدمت به همه جامعه برای همه یکسان تلاش کند. عادلانه تلاش کند.

امیدواریم که ان‌شاءالله خداوند به قلب ملت ما بیاندازد که نمایندگانی امین، خدمتگذار، پاکدامن و درستکار را به مجلس بفرستند.

قضیه فرا خوان ۵ دی را هم که من آخرین گزارشها و اخبار را از مقامات مسئول گرفتم؛ بحمدالله تعالی این سلطنت طلبها و این ضد انقلاب، هرچه فراخوان داشتند، هرچه توان داشتند، گذاشتند که مثلا امروز را تجمع بکنند و خلاصه یک بلوای دیگر درست بکنند و فلان و اینها هیچ کس جوابشان نداد. مردم روی بصیرت و آگاهی خودشان، حتی به آنها پیام می‌آمد بعنوان تماشاچی هم نروید. مردم نرفتند. آنها هم از ترس که دیدند هیچ کس نیامد، توی سوراخهایشان ماندند و بیرون نیامدند. و این توطئه‌ آنها هم شکست خورد. این هم باز با همین بصیرت و آگاهی مردم بود که شکست خورد.

هرجا مردم در صحنه باشند، فتنه‌ها و نقشه‌ها شکست خواهد خورد. خدا را شاکر هستیم الحمدالله رب العالمین از همه قوای امنیتی و اطلاعات کشور هم که به موقع عمل کردند و به موقع مدیریت کردند در این قضایا تشکر می‌کنیم.

من کتاب را معرفی بکنم خطبه را هم پایان بدهم. کتابی که این هفته می‌خواهم معرفی بکنم، کتاب ارزشمندی است درباره مناسبت ۹ دی که معرفی می‌شود؛ کف خیابان راجع به ابعاد پیچیده و پنهان فتنه ۸۸ است که به صورت داستان و رمان گونه بیان شده است که به چاپ هفدهم رسده است که حضرت آقا هم مثل اینکه به این کتاب نظر دارند که من خواهش می‌کنم عزیزانی که علاقمند به کتاب خوانی هستند مطالعه بکنند و تهیه بکنند.

دعا بکنیم برای پیروزی اسلام و مسلمین.

پروردگارا به حق مقربان درگاهت اسلام و مسلمین نصرت کرامت بفرما….

دشمنان اسلام و مسلمانان را خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن همه خدمتگزاران به کشور و دین در پناه امام زمان(عج) مصون و محفوظ بدار…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و بیماران مد نظر که یک سید مؤمنی است، مد نظر، خدایا لباس عافیت بر تن همه بیماران بپوشان…

خدایا پروردگارا رحمتت را به اندازه کافی و نافع بر ما نازل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ