۲۹م، آذر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

انسانهایی که رعایت عدالت را در تمام شئون خانوادگی، فردی و اجتماعی دارند باتقوا هستند.+ متن کامل خطبه‌ها

متقین از بروز خشم به دورند و از ایجاد اختلاف و تفرقه در بین مؤمنین بسیار پرهیز می‌کنند.

زمان انتشار: ۲۹م, آذر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۲ ب.ظ | کد خبر: 80182

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی و جایگاه نماز جمعه از منظر مقام معظم رهبری

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تأکید خطبای ۹۰۰ نقطه کشور بر تقوا اثرات مثبت و سازنده‌ای در جامعه دارد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که از نماز جمعه بعنوان قرارگاه ایمان، تقوا  و بصیرت نام بردند افزود: در کتب دینی و احادیث، به اهمیت نمازجمعه و مقوله تقوا و پرهیزکاری در حد فراوانی پرداخته شده است.

انسانهایی که رعایت عدالت را در تمام شئون خانوادگی، فردی و اجتماعی دارند باتقوا هستند

امام جمعه دزفول گفت: از منظر قرآن جایگاه تقوا آیه شریفه “إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ” است که توجه به ویژگی فردی انسان دارد.

امام جمعه دزفول افزود: به تقوای جمعی هم در قرآن  اشاره شده و با برشمردن صفات متقین از آنها به عنوان انسانهایی که رعایت عدالت را در تمام شئون خانوادگی، فردی، اجتماعی دارند یاد کرده است.

متقین از بروز خشم به دورند و از ایجاد اختلاف و تفرقه در بین مؤمنین بسیار پرهیز می‌کنند

خطیب نماز جمعه دزفول تأکید کرد: متقین از بروز خشم به دورند و از ایجاد اختلاف و تفرقه در بین مؤمنین بسیار پرهیز می‌کنند.

«اصلاح ذات البین»‌ عملی در جهت از میان بردن عوامل و اسباب تفرقه و نفاق است

وی همچنین از «اصلاح ذات البین»‌ به معنی اصلاح اساس ارتباطات و تقویت و تحکیم پیوندها و از میان بردن عوامل و اسباب تفرقه و نفاق نام برد و آنرا عملی سازنده و ارزشمند دانست.

در فضای مجازی باید مواظب بی تقوایی‌ها بود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در ابتدای خطبه دوم نمازجمعه دزفول با استناد به حدیثی از کتاب مکاسب شیخ مرتضی انصاری در خصوص غیبت از منظر نبی مکرم اسلام خاطرنشان کرد: کمترین کفر این است که کلمه یا جمله‌ای از برادر دینی خود نگهداری می‌کند که یک روزی به واسطه آن کلمه یا مطلب آبروی او را ببرد.

امام جمعه دزفول افزود: در آستانه انتخابات بعضی از آدمهای مریض در فضای مجازی بی تقوایی می‌کنند که باید مراقب باشیم که در دام این افراد نیفتیم.

وی افزود: بی تقوایی‌هایی که در فضای مجاری مشاهده می‌شود نباید آنرا نشر داد زیرا این عمل نشان از شراکت فرد در بی‌تقوایی است.

هر گونه نشر، تخریب، تهمت و آبروریزی افراد در فضای مجازی بی‌تقوایی است

وی هر گونه تخریب، تهمت و آبروریزی افراد را در فضای مجازی بی‌تقوایی دانست و از مردم مؤمن خواست در فضای مجازی مراقب باشند.

مقدمات مشارکت حداکثری مردم با رعایت حق الناس بودن انتخابات فراهم شود

امام جمعه دزفول انتخابات پیش روی مجلس یازدهم را مهم برشمرد و گفت: باید مقدمات مشارکت حداکثری مردم با رعایت حق الناس بودن انتخابات فراهم شود.

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، راهبرد مقابله با فشار حداکثری دشمن است

خطیب نمازجمعه دزفول افزود: مشارکت حداکثری و آمدن پای صندوقهای رأی و افزایش آمار شرکت کنندگان، راهبرد مقابله با فشار حداکثری دشمن است زیرا هر رأی تیری به دشمن است.

امام جمعه دزفول گفت: تمام تلاش دشمن در براه انداختن جنگ چند ضلعی، مقابله افکار عمومی با نظام اسلامی است.

دشمن با تحریمهای ظالمانه، گرانی‌ها، حملات امنیتی و روانی سعی در تسلیم ملت دارد

وی گفت: دشمن با تحریمهای ظالمانه، گرانی‌ها، حملات امنیتی و روانی و تشدید محاصره اقتصادی سعی در تسلیم ملت دارد.

وی اضافه کرد: اگر ملتی وادار به تسلیم و عقب نشینی شد دشمن تا آخرین خاکریز و تا آخرین سنگر او را عقب می‌نشاند و نمی‌تواند دیگر مقاومت بکند.

دشمن در آشوب‌های اخیر دو هدف تحریم و به عقب انداختن انتخابات را دنبال می‌کرد

امام جمعه دزفول هزینه سازش با آمریکا را به مراتب بیشتر از مقاومت دانست و افزود: دشمن در آشوب‌های اخیر دو هدف تحریم و به عقب انداختن انتخابات را دنبال می‌کرد.

شورای نگهبان سد اصلی نفوذ دشمن است که در مقابل دشمنان ایستاده است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مراحل انتخابات طبق جدول زمانبندی شده در حال انجام است، افزود: دشمن همواره در انتخابات به دنبال ایجاد فشار به شورای نگهبان و دلسردی مردم پای صندوقهای رأی بوده است.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: شورای نگهبان سد اصلی نفوذ دشمن است که در مقابل دشمنان ایستاده است.

امام جمعه دزفول تأکید کرد: نباید به بهانه گرانی و بی‌تدبیری و بد عمل کردن بعضی از مسئولین از حضور پای صندوق‌های رأی کنار رفت.

انتخاب فردی دلسوز، امین، با تقوا و به دور از علاقه به مقام می‌تواند گزینه‌ای برای خدمت باشد

امام جمعه دزفول ضمن تشکر از همه نامزدهای انتخاباتی که نام نویسی کرده‌اند گفت: همه مردم  باید پای صندوقهای رأی حضور آگاهانه و با بصیرت داشته باشند.

امام جمعه دزفول گفت: انتخاب فردی دلسوز، امین، با تقوا و به دور از علاقه به کرسی و مقام می‌تواند گزینه‌ای برای خدمت به مردم در مجلس باشد.

خطیب نمازجمعه دزفول با اشاره به تجدید بیعت مردم دزفول با نظام بعد از آشوب‌های اخیر افزود: انتخابات یک وظیفه شرعی و ملی است و باید با ایجاد فضای سالم انتخاباتی زمینه حضور پر رنگ مردم در انتخابات را فراهم کرد.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی با تأکید بر رقابت توأم با رفاقت، گفت: مردم، داوطلبان و هوداران نباید فضا را ملتهب کنند زیرا دشمن در این شرایط است که نفوذ می‌کند.

نگاه ما به حل مشکلات به همه مناطق و نقاط شهرستان یکسان است

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به تشکیل کار گروهی از جوانان مناطق محروم کوی ولی آباد و مدرس گفت: نگاه ما به حل مشکلات به همه مناطق و نقاط شهرستان یکسان است.

استیضاح ترامپ رونمایی از ماهیت استکباری شیطان بزرگ است

خطیب نماز جمعه دزفول در بخش دیگری از خطبه‌های نماز از استیضاح ترامپ به عنوان رونمایی از ماهیت استکباری شیطان بزرگ نام برد و گفت: خداوند بیش از این، شیطان بزرگ را نزد افکار عمومی جهان رسوا می‌سازد.

انتخاب نخست وزیر جدید لبنان که مورد تأیید حزب الله است شکستی دیگر برای استکبار است

امام جمعه دزفول انتخاب نخست وزیر جدید لبنان را که مورد تأیید حزب الله است شکستی دیگر برای استکبار خواند و اظهار امیدواری کرد که بزودی نخست وزیر جدید عراق هم انتخاب و معرفی شود.

تأکید بر بالا بردن کیفیت چادر ملی و شناساندن مهره‌های افزایش قیمت چادر مشکی

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به پوشش اسلامی که نماد برتر آن چادر است گفت: امروز این مسئله بعنوان سوژه‌ای برای جنگ نرم حتی در آسیا، اروپا و غرب مطرح است.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: باید کسانی که هزینه بالای چادر مشکی را تحمیل می‌کنند معرفی و تلاش شود در کشور چادر مشکی با کیفیت بالا تولید شود.

امام جمعه دزفول در خصوص شب یلدا گفت: دید و بازدیدها در این شب خوب است ولی باید مراقب باشیم این شب به شب گناه تبدیل نشود.

یک طرح ملی برای رفع مشکل فاضلاب اهواز تصویب شود

امام جمعه دزفول با اظهار تأسف از وضعیت آبگرفتگی‌های شهرهای اهواز، خرمشهر و آبادان گفت: خوزستان استانی ثروتمند است و انتظار می‌رود مسئولان توجه ویژه‌ای برای رفع مشکلات آن داشته باشند.

اعزام تجهیزات آبفا دزفول به اهواز

امام جمعه دزفول با اشاره به اعزام تجهیزات آبفا دزفول به اهواز پیشنهاد کرد مسئولان طرح‌هایی مثل مترو را تعطیل و یک طرح ملی برای رفع مشکل فاضلاب اهواز تصویب کنند.

تقدیر از دست اندرکاران میز خدمت، و برپایی نمایشگاه کتاب در مصلای دزفول و معرفی کتاب

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در پایان خطبه‌های نماز ضمن تشکر از دست اندرکاران میز خدمت از جمله اداره برق و کمیته امداد امام در مصلای دزفول و تقدیر از عزیزانی که کتاب های خوب را در دسترس مردم قرار می‌دهند کتاب “او یک مدرس بود” را به علاقمندان مطالعه کتاب، معرفی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

السَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی  وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی  وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِی  یَفْقَهُوا قَوْلِی 

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکّدا توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

یکی از وظایف خطیب جمعه، دعوت و توصیه خودش و همه نمازگزاران به تقوا در هر دو خطبه است. هر جمعه حدود ۹۰۰ نمازجمعه در سراسر کشور اقامه می‌شود که از تریبون رسمی این ۹۰۰ نمازجمعه، خطبای جمعه مردم را رسماَ دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایند.

که اگر این عدد ۹۰۰ را ضرب در ۵۲ که هرسالی ۵۲ جمعه دارد بکنیم، خیلی عدد مبارکی می‌شود و ظرفیت بسیار میمونی است؛ که در حقیقت این سلسله و این شبکه مبارکه در دعوت به تقوا و تبیین جایگاه و منزلت تقوا و پرهیزگاری، آن هم با نفس گرم و معنوی اکثریت قریب به اتفاق ائمه محترم جمعه و نمایندگان ولی فقیه در مراکز استانها، به جز بنده حقیر که روسیاه درگاه هستم، چه اثر مبارک و پربرکتی در جامعه دارد.

چون خطبه، بالاتر از یک سخنرانی هست که مثلا یک سخنران، یک واعظ، در یک هیئت مذهبی، یا در یک جلسه عمومی سخنرانی می‌کند. خطبه مشروعیت و رسمیت دارد؛ فلذا خدای متعال نمازجمعه را در زمان معصوم علیه السلام واجب کرده است و در بعضی از فتواها در زمان غیبت، نماز جمعه را واجب تخییری است و بعضی واجب عینی می‌دانند؛ و در حقیقت بعنوان یک عبادت است. نماز جمعه و خطبه‌های آن جزء نمازجمعه است.

شاید به همین جهت هم باشد که رهبر معظم، مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای، نماز جمعه را بعنوان قرارگاه ایمان، قرارگاه تقوا، قرارگاه بصیرت معرفی می‌فرماید. این نگاه رهبری به مقوله تقوا، اقتضا می‌کند که ما تقوا و پرهیزگاری را بهای بیشتری بدهیم و آن را تبیین کنیم و آن را بتوانیم در جامعه کاربردی نماییم. این نکته خیلی مهمی است که باید به آن توجه بشود.

در قرآن کریم، در نهج البلاغه، در کتب دیگری مثل صحیفه سجادیه و کتب دینی و اخلاقی ما آن اهمیتی که به تقوا داده شده به هیچ مسئله‌ای داده نشده است.

فلذا بنده وقتی می‌خواهم مطالعه کنم و در خصوص دعوت به تقوا آیه مناسبی یا حدیث مناسبی، چه از نهج البلاغه گرفته، چه از کتب دیگر احادیث ما و چه از کتب اخلاقی و مذهبی، مطلبی پیدا کنم که به دلیل تنوعی که دارد، به دلیل عمق و ژرفایی که دارد؛ انتخاب مطلب و کثرتی که مطالب درخصوص تقوا وجود دارد این انتخاب را برای من دشوار می‌کند. و دائم می‌گویم این مطلب بهتر است یا آن یکی بهتر است.

فلذا باید توجه کرد که ما بتوانیم از مقوله تقوا و کاربردی کردن پرهیزگاری و تقوا تلاش بکنیم، کوشش بکنیم در هر خطبه‌ای صرف اینکه که ما دعوت به تقوا بکنیم، خوب است، ولی کفایت نمی‌کند. بعنوان مثال: وقتی به قرآن مراجعه می‌کنی، وقتی به سوره حجرات می‌رسی. سوره حجرات ۱۸ آیه دارد.

بنده دقت کردم که از این ۱۸ آیه در ۵ آیه آن به موضوع تقوا پرداخته است و تقوا را مطرح کرده است؛ که در حقیقت به نظرم آیه سیزدهم باشد که می‌فرماید: با ارزش‌ترین انسانها نزد خداوند باتقواترین آنها است. إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم در این سوره مبارک است.

البته بنده از این سوره در خطبه‌های دیگر هم استفاده کردم و ان‌شاءالله استفاده خواهم کرد و توصیه بنده این است که هر مؤمنی، هر مسلمانی، اگر بتواند هر روز، اگر نتواند، (چون سوره کوتاهی است بلند هم نیست) اگر بتواند هفته‌ای یکبار، اگر نتواند ماهی یک بار این سوره مبارکه را با تأمل و تأنی بخواند.

فلذا این سوره از سوره‌های بسیار با برکت است که انسان باید آن را برای یاد گرفتن بسیاری از دستورات اخلاقی اسلام، مطالعه بکند.

در نگاه اولیه، انسان گاهی اوقات تصور می‌کند که تقوا و تأکیدی که به تقوا شده است، ناظر به اعمال فردی است. مثلا می‌گوید: مراقب نماز خود باش، مراقب زبان خود باش، مراقب روزه خود باش، مراقب این باش که حقوق الله را پرداخت بکنی، خمس را پرداخت بکنی، بله اینها همه تقوا هست.

اما سعه و توسعه تقوا بسیار گسترده‌تر و فراتراز عملکرد فردی و مسائل شخصی است؛ بلکه دربردارنده مسائل اجتماعی جامعه، مسائل فرهنگی جامعه، مسائل سیاسی جامعه، حتی مسائل اقتصادی جامعه می‌باشد. مسائل تربیتی، مسائل اخلاقی همه اینها را تقوا شامل می‌شود.

بعنوان نمونه اشاره‌ای داشته باشم که ان‌شاء‌الله استفاده بهتری از سعه تقوا داشته باشیم و گستردگی پرهیزگاری و دستوراتی که اسلام به ما داده است به فرازی از دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه. در این دعای شریف ابتدا صلوات بر محمد آل محمد(ص) می‌فرستد  اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ حَلِّنِی بِحِلْیَهِ الصَّالِحِینَ وَ أَلْبِسْنِی زِینَهَ الْمُتَّقِینَ ‏یعنی از خدا درخواست می‌‎کند بعد از صلوات بر پیامبر(ص) که مرا با زیور صالحین آراسته بگردان و همچنین لباس متقین را به من بپوشان.

حالا این لباس چیست؟ خودش بعد از آن توضیح می‌دهد. بعد تبیین می‌کند که چه طوری باید این لباس را پوشید؟ می‌فرماید: فِی بَسْطِ الْعَدْلِ در گسترش دادن عدل و عدالت؛ انسان رفتاری توأم با عدالت داشته باشد، عملکردی توأم با عدالت داشته باشد، در گسترش عدل و عدالت کوشش کند. این لباس متقین بیانگر این مسئله است.

عدالت اجتماعی، عدالت قضایی، عدالت حقوقی، عدالت اقتصادی، عدالت خانوادگی، عدالت کاری، انسان در محیط کارش به عدالت رفتار کند، با زیر دستانش با عدالت رفتار کند، در خانواده با اهل خانواده با عدالت رفتار کند، با همسایه‌ها به عدالت رفتار کند، اگر مسئولی است، اگر مسئول عالی رتبه‌ای است با مردم به عدالت رفتار کند.

این عدالت به این شکل است که بنده اگر مثلا امام جمعه شهری هستم، مردم احترام مرا دارند. مسئولین احترام مرا دارند. حالا من بیایم از این احترام استفاده بکنم، سوء استفاده بکنم. اطرافیان خودم را، موقعیتهای شغلی که وجود دارد، فرصتهای شغلی وجود دارد، اینها را می‌شناسم، می‌دانم، در جلسات هستم، برای اطرافیان خودم در نظر بگیرم، برای آنها پارتی بازی بکنم. این از عدالت بدور است.

مطلب دیگری که می‌فرماید: وَ کَظْمِ الغَیْظِ فرو بردن خشم. خشم را فرو بردن. کَظْمِ غَیْظِ خشم برای خدا پسنده است؛ انسان اگریک جایی احساس کرد، حدود الهی زیر پا گذاشته شده است. حد الهی رعایت نشده است، به خاطر خدا خشم بکند، آن خشم مبارک است، مقدس است. اما اگر نه! خشم برای غیر خدا باشد، آن خشم اگر برای غیر خدا شد، انسان را به گناه می‌کشد. انسان را به تصمیم و اقدام اشتباه می‌کشد و در نهایت آن پشیمانی است.

بعد می‌فرماید: إِطْفَاءِ النَّائِرَهِ یعنی خاموش کردن و فروکشاندن فرونشاندن آتش اختلاف و تفرقه‌ها. بعضی‌ها وجودشان و حیاتشان این است که در جامعه تفرقه بیاندازند، ایجاد اختلاف بکنند بین مردم، بین گروهها، بین رفقا، بین مؤمنین، بین صفوف مردم. اختلاف افکنی خیلی بد است. ایجاد تفرقه خیلی بد است.

گاهی اوقات همین آدمهای مغرض، اشخاصی را، گروههایی را، جناحهای سیاسی را، به اسم قومیت، مردم را به جان هم می‌اندازند و می‌خواهند آز این آب گل آلود ماهی خود را بگیرند. خوب حضرت می‌فرماید: به من توفیق بده آتش این فتنه‌ها و این اختلافات را خاموش کنم؛ این عین تقوا است.

وَ إِصْلاَحِ ذَاتِ الْبَیْنِ یکی دیگر از مواردی که بعنوان نماد تقوا است إِصْلاَحِ ذَاتِ الْبَیْنِ است. یعنی انسان بین برادران دینی، بین مؤمنین، اصلاح برقرار بکند. اگر کدورتی وجود دارد، آن کدورت را برطرف بکند. اگر قهری وجود دارد، جدایی وجود دارد، آنها را با همدیگر آشتی بدهد. در خانواده همین طور، بین مؤمنین همین طور، بین گروهها، بین اشخاص، إِصْلاَحِ ذَاتِ الْبَیْنِ بنماید. این هم یکی دیگر مظاهر آن.

وَ ضَمِّ أَهْلِ الْفُرْقَهِ و جمع بکند، کنار همدیگر بنشاند، کسانی که از همدیگر جدا شده‌اند. جلسه تشکیل بدهد. دو تا که، دو گروه، چند گروه که فِرَق مختلفی هستند؛ مؤمن هستند، متدین هستند، مسلمان هستند، ولی به دلائل مختلفی از همدیگر جدا شده‌اند؛ اینها را سعی کند که این فرقه‌ها را، این گروهها را که همه مسلمان هستند، اینها را کنار همدیگر بنشاند. افرادی که از همدیگر هستند، برادر دینی باهم هستند، اینها را متحد کند. نگذارد که دشمن در صفوف آنها نفوذ کند و بین آنها جدایی درست کند.

ان‌شاءالله خداوند تبارک و تعالی به ما توفیق بدهد که بتوانیم معارف اهل بیت(ع) را به خوبی بشناسیم و در زندگی خود به آنها عمل کنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

همان طوری که در خطبه اول درباره تقوا مطالبی تقدیم شد؛ گفتیم اختلاف افکنی و ایجاد تفرقه از مراتب بارز بی تقوایی است؛ و ایجاد الفت و دوستی و محبت بین برادران دینی از مصادیق بارز پرهیزگاری و تقواست.

شیخ اعظم شیخ مرتضی انصاری اعلی الله مقامه الشریف در کتاب شریف مکاسب در بخش غیبت، حدیثی را نقل می‌کند از وجود مقدس و نورانی رسول گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) می‌فرماید که: أدنَی الکُفرِ کمترین این است که انسان کلمه‌ای یا جمله‌ای یا مطلبی را از برادر دینی خود نگهداری بکند که یک روزی به واسطه آن مطلب یا آن کلمه، آبروی او را ببرد. این در حد کفر است.

حالا در فضای مجازی، بعضی از این آدمهای مریض، این کار را می‌کنند که این عین بی تقوایی است. مخصوصاَ الان که فضای کشور دارد انتخاباتی می‌شود؛ این مسئله خیلی مهم است. باید مراقب و مواظب باشیم؛ ما هم در دام این آدمهای مریض نیافتیم. اگر بی تقوایی در این فضای مجازی دیدید، این را نشر ندهید.

نشر دادن بی تقوایی، مثل این است که در آن شریک هستید. مراقب باشیم. باید مراقب بود مواظب بود؛ کسی را تخریب نکنیم. به کسی تهمت نزنیم، غیبت کسی را نکنیم، آبروی کسی را نریزیم. این خیلی مسئله مهمی است. در فضای مجازی باید مراقب بود مواظب بود که انسان بی تقوایی نکند. یکی از عرصه‌هایی که تقوا خیلی به فریاد انسان می‌رسد، همین فضای مجازی است.

بنده تأکید می‌کنم. ای مؤمنین، ای مؤمنات، در فضای مجازی عَلَیْکُنَّ بِتَقْوَى تقوا را مراقب باشید، مواظب باشید.

مهمترین مسئله‌ای که ما در این خطبه باید به آن اشاره بکنیم؛ مسئله انتخاباتی است که پیش روی ماست، انتخابات مجلسه یازدهم. یکی از اساسی‌ترین مسائل پیش روی ما در انتخابات، مقدمات مشارکت حداکثری با رعایت حق الناس بودن انتخابات در تأیید صلاحیتها و یا رد صلاحیتها؛ باید مراقب و مواظب باشیم.

چون مشارکت حداکثری و آمدن به پای صندوقهای رأی و آمار شرکت کنندگان بالارفتن، راهبرد مقابله با فشار حداکثری دشمن است. این حضور حداکثری پای صندوقهای رأی، برای ما خیلی مهم است که من هفته گذشته هم عرض کردم هریک رأی یک تیری است که به طرف دشمن پرتاب می‌شود و شلیک می‌شود. این را باید دقت کرد.

تمام تلاش دشمن در جنگ چند ضلعی که در این دو ساله گذشته علیه ما راه انداخته است این است که می‌خواهد، افکار عمومی را رو در رو با نظام اسلامی قرار بدهد. از تحریمهای ظالمانه گرفته تا گرانیهای مصنوعی و تصنعی و حملات امنیتی و روانی و تشدید محاصره اقتصادی علیه ملت ما.

به همین خاطر است که می‌خواهد با این ترفندها مردم ما را به زانو در بیاورد. وادار بکند که مردم ما تسلیم بشوند، در مقابل فشار دشمن، مردم دستهایشان را بالا ببرند و تسلیم بشوند. اگر ملتی وادار به تسلیم شد و یک قدم عقب نشست، دشمن تا آخرین خاکریز و تا آخرین سنگر او را عقب می‌نشاند و نمی‌تواند دیگر مقاومت بکند و به خاطر همین است که بارها هم حضرت آقا فرمودند هم دیگر مسئولین انقلابی کشور، فرمانده کل کشور پاسداران در دو سه روز گذشته این جمله را فرمودند که هزینه سازش کردن با آمریکا به مراتب سنگین‌تر از هزینه مقاومت برای ما است.

فلذا دشمن در آشوبهای اخیر دو هدف را دنبال می‌کرد و قصد داشت با کشاندن اغتشاشات و آشوبها تا انتخابات به این دو هدف جامه عمل بپوشاند؛ که البته هدف اولی مقدم بود، اگر نشد هدف دومی.

هدف اولش این بود که انتخابات مجلس را از موعد مقرر خودش که دوم اسفند ماه است عقب بیاندازد؛ با تأخیر برگزار بشود و بگوید ببینید جمهوری اسلامی نتوانست در موعد مقرر انتخابات را برگزار کند و این را بعنوان ضعفی برای نظام برجسته بکند. یکی این کار را می‌خواست بکند که بحمدالله نتوانست و الان مراحل و مراتب برگزاری انتخابات از ثبت نام گرفته تا بررسی صلاحیتها در هیئتهای اجرایی و بعد هم هیئتهای نظارت، دارد روال خودش را طبق آن جدول زمان بندی که اعلام شده است طی می‌کند.

در این مرحله ناکام ماند. حالا سراغ چه می‌رود؟ هدف دوم او این است که کاهش مشارکت مردم را در پای صندوقهای رأی داشته باشد. یعنی تا آنجایی که می‌تواند مردم را دلسرد کند. انگیزه حضور مردم را در پای صندوق رأی از مردم بگیرد. با تبلیغات روانی، با ترفندهای مختلف، با نقشه‌های مختلف.

فلذا دشمن در این خصوص مثلا کمپین انتخابات تشکیل می‌دهد؛ یعنی تحریم انتخابات در حقیقت. تشدید فشارها به شورای محترم نگهبان، برای کوتاه آمدن در نظارت استصوابی.

جایگاه قانونی شورای نگهبان را همه می‌دانیم. چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، انتخابات متعدد برگزار کردیم، همیشه کسانی به خاطر اینکه بتوانند از سد شورای نگهبان بگذرند به شورای نگهبان فشار می‌آورند و برنمی‌تابند. یعنی درواقع شورای نگهبان سد اصلی نفوذ دشمن است که در مقابل دشمنان ایستاده است.

این را باید توجه داشت که دشمن دنبال این است. شورای نگهبان را و نقش شورای نگهبان را تخطئه می‌کنند، تخطئه شیطنت آمیز. عملیات ایذایی با بعضی از نامه نگاریها در فضای مجازی، پراکندن شایعات و دهها نقشه و فتنه دیگر که مردم را از حضور درپای صندوقهای رأی دلسرد کنند. این خیلی هوشیاری می‌طلبد. خیلی بصیرت می‌طلبد.

البته هیچ کس منکر مشکلات و سختیها و دشواریها مخصوصاَ مشکلات اقتصادی و گرانی‌ها نیست و هیچ توجیهی هم ندارد. ما یک ذره این مشکلات را توجیه نمی‌کنیم؛ و یک ذره بعضی از بی تدبیریها و ندانم کاریها و بلند پروازیها و ضعفهای مدیریتی را منکر نمی‌شویم. گاهی اوقات خودمان هم از این تریبون فریاد می‌زنیم. چون این تریبون صدای مردم است.

در آن روزی که روز راهپیمایی بود که دزفول این افتخار را داشت روز اول زنجان بود، روز دوم تبریز بود، روز سوم دزفول بعنوان اولین شهرستان استان بود که مردم دزفول، مردم ولایتمدار دزفول با دعوتی که شد آمدند یک راهپیمایی مردمی برگزار شد؛ و دوباره بیعت خودشان را با رهبری، با خون پاک شهدا تجدید کردند، و به اغتشاشها و آشوبگران “نه” گفتند.(تکبیر نمازگزاران)

اما باید به این نکته توجه داشت که انتخابات یک وظیفه الهی و شرعی و ملی است. مشارکت حداکثری و آگاهانه مردم در فضای سالم و امن، ادای این حق و عبادت جمعی و اجتماعی است. درحقیقت هرکس که پای صندوق رأی می‌آید، رأی می‌دهد، یک رأی به صندوق می‌ریزد یک وظیفه شرعی و ملی را انجام می‎دهد؛ و درحقیقت سه تا کلید واژه «مشارکت حداکثری، سالم و امن» این سه تا کلید واژه‌ای هستند که نتیجه آنها زمینه پیروزی راهبردی و تاریخی را در مقابل فشار حداکثری دشمن رقم خواهد زد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

فضای سالم انتخاباتی، یعنی باعث می‌شود که مردم حضور پررنگی داشته باشند. احساس بکنند این رأی آنها حق الناس است، رعایت می‌شود، آن رأیی که به صندوق انداختند همان رأی بیرون می‌آید؛ حضرت آقا فرمودند رأی مردم حق الناس است. باید مسئولین مراقبت و مواظبت کنند، صیانت کنند.

فضای انتخاباتی کشور باید بگونه‌ای باشد که هیچ داوطلبی، هیچ کاندیدی نباید برای تبلیغ خودش از امکانات دولتی استفاده کند. اینها عین قانون است. اگر مردم احساس کردند این فضای سالم وجود دارد با رغبت بیشتری حضور پیدا می‌کنند. احساس می‌کنند قانون حاکم است. احساس می‌کنند عدالت حاکم است.

به هرحال ان‌شاءالله انتخابات به خوبی و در فضایی سالم و رقابتی و مشارکتی حداکثر مردم برگزار می‌شود و یکی از داوطلبانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده است و توانسته است رأی مردم را بگیرد، به هرحال نماینده می‌شود؛ یک نفر را ما می‌خواهیم و این کار هم صورت می‌گیرد.

مهم این است که رقابت توأم با رفاقت باشد، توأم با کینه ورزی و دشمنی نباشد. اگر فضا فضای دعوا و نزاع و مجادله و اینها شد، بدون تردید دشمن نفوذ می‌کند و به همه آسیب می‌زند. باید همه ما دقت بکنیم، مراقب باشیم، مردم عزیز، داوطلبان، هوادارنشان، نباید تخریب کنند، نباید فضا را متشنج و ملتهب کرد. باید فضای آرام باشد، سالم باشد، رقابتی باشد. رقابت باشد رقابت هم خیلی تنگ و فشرده باشد ولی ناآرامی نباشد، التهاب نباشد. این یک نکته

به هرحال خصوصیت مردم سالاری همین است. مردم می‌آیند پای صندوق‌های رأی انتخاب می‌کنند. هرکس رأی بیشتری آورد. آنهایی هم که رأی نیاوردند باید قانع باشند و تسلیم باشند، این قاعده‌ آن است. هرکس دلش به حال جامعه‌اش می‌سوزد، باید بیاید جلو و دوست دارد مشکلات جامعه‌اش حل بشود، چاره‌ای ندارد جزء اینکه در انتخابات شرکت بکند.

انتخاباتی که سرنوشت شهرش و کشورش را رقم می‌زند و الا اگر بخواهد ایراد بگیرد، بگوید گرانی است، نمی‌دانم مشکلات اقتصادی است، دیگر رأی نمی‌دهم فلان. این درواقع با دست خودش یک فرصت طلایی و چه بسا غیر قابل جبران را به دست خودش از دست داده است و چه بسا پشیمانی هم هیچ فایده‌ای نداشته باشد و دیگران بجای او رفتنه‌اند انتخاب کرده‌اند.

فلذا این یک اصل عقلایی است که مشکلات کشور با پشتوانه مردم حل خواهد شد؛ و بدون حضور مردم چه بسا، مشکلات که حل نمی‌شود بر مشکلات هم افزوده خواهد شد. ما تمام این چهل سال که توانسته‌ایم در مقابل دشمنانمان، در مقابل استکبار جهانی در مقابل فشارها تحمل بکنیم و استقامت بکنیم، بواسطه پشتوانه مردم بوده است و دشمن هم خیلی سعی می‌کند این پشتوانه را از ما بگیرد ولی مثل همیشه ان‌شاءالله دشمن شکست خواهد خورد.

باید ان‌شاءالله انتخابات با حضور حداکثری مردم، پیروز بشود و پیروز اصلی هم در واقع خود مردم هستند. هیچ کس نیست. حالا درست است ممکن است یک کسی رأی بیاورد خوشحال بشود، یک کسی رأی نیاورد ناراحت بشود؛ طرفداران اینها طرفداران آنها، بله! اما درحقیقت وقتی حضور حداکثری شد، پیروز اصلی مردم هستند. این را دقت بفرمایید. تحلیل درست داشته باشیم از انتخابات.

امیدواریم که ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد. چون حضور حداکثری برمی‌گردد به حمایت از نظام که امام می‌فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است. این مردم برای حفظ نظام خون داده‌اند، جانها داده‌اند، جوانها داده‌اند. حالا می‌شود به این سادگی مثلا به بهانه اینکه گرانی است به بهانه اینکه بعضی از مسئولین بی تدبیر عمل کردند، بعضی از مسئولین بد عمل کردند، ضعیف عمل کردند، ما بگوییم بکشیم کنار؟ روز قیامت برای شهدا پاسخی داریم؟ فلذا این نکته مهمی است.

من تشکر می‌کنم از همه کاندیداها که ثبت نام کردند. داوطلبین که با حضور خودشان این محفل انتخابات را گرم کردند. ان‌شاءالله که بتوانیم این مراتب انتخابات را طبق آن برنامه‌ای که قانون گفته است پشت سر بگذاریم و همه ما در پای صندوقهای رأی یک حضور آگاهانه و با بصیرت داشته باشیم و فردی دلسوز، فردی امین، فردی با تقوا، فردی که دلش به حال مردم می‌سوزد، خودش دنبال کرسی مقام و منصب نیست، بلکه به خاطر خدمت جلو آمده است ان‌شاءالله آن فرد را مردم انتخاب بکنند و بتوانند به مجلس بفرستند.

من یکی دو توضیح دیگر را هم عرض بکنم. ما تشکیل کارگروهی دادیم برای مشکلات مناطق محروم مخصوصا کوی ولی آباد و مدرس که داریم دنبال می‌کنیم. از مردم عزیز آنجا، جوانانشان آمدند در جلسه شورای فرهنگ عمومی، مشکلات را مطرح کردند. الان جلسات متعددی برگزار شده است، کارگروهی تشکیل شده است.

ما نگاهمان به همه مناطق و نقاط شهرستان نگاهی یکسان است. شهری و روستایی نمی‌کنیم. معتقد هستیم تمام شهروندان شهرستان دزفول، مال هر منطقه، هر بخشی که باشند، از آن دورترین نقطه شهرستان دزفول که در مرز چهار محال و بختیاری است، بخش شهیون تا مرکزی ترین نقطه مرکز شهرستان. از نظر ما هیچ فرقی نمی‌کند و باید به مشکلاتشان پرداخته بشود.

در خبرها شنیدیم که استیضاح ترامپ مصوب شد. من می‌خواهم عرض بکنم که این استیضاح یک رونمایی از ماهیت استکباری شیطان بزرگ است که خودشان به دست خودشان دارند نیات پلیدشان را، آن خلق و خوی تجاوزگری شیطان بزرگ را در معرض رونمایی قرار می‌دهند.

امیدواریم از باب أللّهُمَّ اشغَلِ الظّالِمِینَ بِالظّالِمِینَ خداوند بیشتر از این شیطان بزرگ را نزد افکار عمومی جهان رسوا بگرداند ان‌شاءالله

خبری هم شنیدیم که خبر بسیار خوبی بود. نخست وزیر لبنان حسان دیاب هم انتخاب شد. [من یک توضیح مختصری عرض بکنم. هرچند وقت گذشته ولی نکته مهمی است. فرصتی نکردم نسبت به اوضاع و قضایایی که در این چند مدت اتفاق افتاد؛ چه در داخل عراق، چه داخل لبنان و چه بعد از آن در داخل ایران؛ یک تحلیل مختصری داشته باشم خیلی کوتاه]

ببینید دشمن براساس پروژه‌ای که داشت و برنامه‌ای که داشت ابتدا می‌خواست در بعضی از کشورها در جبهه مقاومت ملت سازی بکند. یعنی مثلا عده‌ قلیلی را آورد با هیاهو و شانتاژ و آشوب و بعنوان ملت آن کشور جا بیاندازد؛ که شکست خورد. پروژه بعدی دشمن بی دولت سازی این کشورها بود که دولت این کشورها را از کار بیاندازد؛ که دید فشارهایی که آوردند منجر به استعفای نخست وزیر لبنان شد و بعد استعفای نخست وزیرعراق.

که باز هم یکی از توطئه‌های دشمن بود که بحمدالله در لبنان تیرشان به سنگ خورد و این نخست وزیر جدید هم خیلی مورد تأیید حزب الله لبنان هست؛ «عدو شود سبب خیر، گر خدا خواهد» و بعد از آن در عراق هم ان‌شاءالله به زودی نخست وزیر تعیین می‌شود و این فتنه دشمن هم شکست خواهد خورد.(تکبیر نمازگزاران)

مطلب دیگری هم که لازم است از این تریبون عرض بکنم، بحث چادر مشکی است که درواقع این روزها در صدا سیما خیلی مطرح هست که برای کشور ما به یک چالش فرهنگی تبدیل شده است. صدا و سیما به خوبی به این مسئله پرداخته است. می‌دانید پوشش اسلامی که نماد برترش چادر است، امروز به سوژه‌ای برای جنگ نرم، حتی در آسیا، حتی در اروپا و غرب تبدیل شده است؛ که درواقع یک جنگ نرمی وجود دارد که این حجاب اسلامی بعضی از این زنان مسلمان، تازه آن شخصیت خودشان را پیدا کردند، به سمت و سوی حجاب رفتند و دشمنان هم از این می‌ترسند. این یک جنگ نرم است.

فلذا باید این پیام را جدی گرفت و در کشوری که ام القرای جهان اسلام و شیعه است؛ مسئله چادر مشکی و حجاب یک مسئله بدیهی است. باید پشت پرده کسانی که این هزینه هنگفت و گزاف را برای کسانی که می‌خواهند حجاب اسلامی و چادر داشته باشند، تحمیل می‌کنند، باید شناساند و افشا کرد و رسانه‌های ما، مسئولین ما، باید تلاش کنند که در کشور عزیزمان چادر مشکی با کیفیت مناسب تولید بشود. این یک نکته

بحث شب یلدا است که در پیش رو است. این شب یلدا طولانی‌ترین شب زمستان است که هیچ مزیتی ندارد. این از آثار و نشانه‌های الهی است که درواقع خدای متعال شب و روز را می‌چرخاند و این از نظام خلقت و هستی است؛ اما حالا دیگر جمع می‌شوند دور همدیگر و شب یلدا و شب چله و اینها؛ من می‌خواهم عرض بکنم ما مخالف صله رحم نیستیم؛ بلکه تأیید هم می‌کنیم خیلی خوب است صله رحم صورت می‌گیرد؛ دید و بازدید صورت می‌گیرد؛ خیلی خوب است، شادی مشروع و در چهار چوب دین صورت می‌گیرد؛ اشکال ندارد. مراقب باشیم که این نشستها و این جلسات شب یلدا، خدای نکرده به گناه و معصیت کشیده نشود و ان‌شاءالله باعث اجر و پاداشمان بشود.

مطلب آخری که باید عرض کنم تذکر کتاب و یک تذکر دیگر را به من دادند؛ وضعیت اسفبار بارندگیها و آبگرفتگیهای شهروندان اهوازی و آبادانی و خرمشهری است که واقعاَ جای تأسف دارد و حقیقتا وقتی انسان فکر می‌کند اگر خودش را جای آنها بگذارد چه قدر تحمل آن سخت است.

من می‌خواهم عرض بکنم این وضعیت فاضلاب قدیمی و مخروبه و غیر استاندارد اهواز که این فاجعه را درست کرده است؛ این خیلی جای سؤال است. استانی که خودش نفت دارد، گاز دارد، زیر پای مردم نفت و گاز است، کشاورزی دارد، صنعت دارد، بنادر مهم دارد، چرا باید وضع آن اینجور باشد؟

من بعد از آن قضیه سیل، خطبه خواندم؛ گفتم تمام پروژه‌های ملی را در اهواز مثل مترو را تعطیل کنند، بیایند چه کار بکنند؟ یک پروژه ملی بعنوان فاضلاب تعریف بکنند. ببینید در بعضی از مناطق اهواز، رعایت اصول شهرسازی شده است این مشکل وجود ندارد. پس معلوم می‌شود بی برنامگی بوده است.

مسئولین در این چند ساله چه کار کردند؟ نمایندگان مجلس و نمایندگان ادوار گذشته پیش خدا چه جوابی دارند؟ چرا کاری نکردید؟ بابا نفت از خوزستان است، گاز از خوزستان است. آنوقت این مشکل بوجود بیاید. واقعا جای تأسف دارد. اینها روز قیامت جواب خداوند را چه می‌خواهند بدهند؟

به هر حال باید همه تلاش کنیم کوشش کنیم. الان یادداشتی را به من دادند که ستاد اربعین ما اعلام آمادگی کرده است، کمک بکنند؛ از این گروههای جهادی تشکر می‌کنم. گروههای مردمی را تشکر می‌کنم که به کمک مردم شتافتند. اخبارش را از صدا و سیما می‌دیدیم. خیلی جای تشکر دارد. ولی باید فکر اساسی کرد. همه اینها مسکن است.

کارشناسان بنشینند یک چاره اساسی بیندیشند و یک بودجه کلان ملی در نظر گرفته بشود و اگر امروز شروع بشود، بهتر از فردا است. این را باید فکری بکنند. من حقیقتاَ وقتی بعضی از فامیل، بعضی از آشناها که آنجا بودند، زنگ می‌زدند، وضعیت و اوضاع را بیان می‌کردند، دلم به درد می‌آمد.

البته تشکر می‌کنیم، نماینده محترم ولی فقیه در استان هم تماسی داشتند، بنده اعلام آمادگی کردم. الان هم عرض می‌کنم یک مقداری تجهیزات و امکانات و ماشین آلات از طریق آبفای دزفول، دو روز پیش به اهواز اعزام شد؛ که ان‌شاءالله به کمک مردم اهواز برود. همه باید کمک بکنیم و یک فکر اساسی بشود به فضل خدا.

از اداراتی که میز خدمت می‌زنند در نماز جمعه و جاهای عمومی دیگر در دزفول من تشکر می‌کنم. الان به نظرم اداره محترم برق هست که سه هفته است میز خدمت می‌زند. ادارات دیگر، کمیته امداد امام هست و جاهای دیگر میز خدمت می‌زنند.

به هر حال اینها ممکن است نمادین باشد؛ کسی هم خیلی مراجعه نکند، ولی به هرحال این آمادگی مسئولین برای پاسخ گو بودن ارزش دارد. میز خدمت معنایش این است. یعنی مسئول آنجا می‌ایستد مردم بیایند از او سؤال بکنند پاسخگو باشد. این فرهنگ ارزشمندی است. همه مسئولین باید این روحیه را داشته باشند؛ که به مشکلات مردم پاسخ گو باشند. اگر اینجور شد مشکلات ما حل می‌شود، اگر نبود نمی‌شود.

یک معرفی کتاب هم داشته باشیم در پایان خطبه، کتاب خیلی مختصر و جزوه مانندی به نام “او یک مدرس بود” درباره زندگانی شهید مدرس هست که همین جا ارائه شده است در بخش کتاب فروشی و عرضه نمایشگاه کتاب که مختصر هست با قیمت مناسب رمان گونه و سبک داستان راستان شهید مطهری که من تشکر می‌کنم از کسانی که این کتابهای خوب را در دسترس مردم و علاقه مندان قرار می‌دهند.

ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد که بتوانیم کتب مفید را مطالعه بکنیم اهل مطالعه باشیم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما….

دشمنان اسلام، خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

توطئه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی مخصوصا مریضان و مریضی که مد نظر هست؛ خداوندا لباس عافیت برتن همه مریضان بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ