۲۲م، آذر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

تقوای الهی بهترین ذخیره انسان برای عزت در دنیا و رستگاری در آخرت است. متن کامل خطبه‌ها

خداوند متعال انسان را برای عبودیت و بندگی آفریدلذا تمام تلاش انسان باید در این مسیر قرار گیرد.

زمان انتشار: ۲۲م, آذر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۳۴ ب.ظ | کد خبر: 80064

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوای الهی بهترین ذخیره انسان برای عزت در دنیا و رستگاری در آخرت است

امام جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوای الهی بهترین ذخیره برای انسان است که  موجب عزت در دنیا و رستگاری در آخرت می‌گردد.

وی افزود: از منظر امام علی(ع) متقین کسانی هستند که با ذکر نام خدا قلوبشان خاشع  می‌گردد.

دنیا بازاری است که انسان یا نفع می‌برد یا متضرر می‌شود

خطیب جمعه دزفول در ادامه به تبیین سبک زندگی انسان و نگاه او نسبت به دنیا پرداخت و افزود: دنیا بازاری است که انسان یا نفع می‌برد یا متضرر می‌شود.

امام جمعه دزفول گفت: از منظر خدای متعال انسان خلق شده تا مورد آزمایش قرار گیرد.

خداوند متعال انسان را برای عبودیت و بندگی آفرید لذا تمام تلاش انسان باید در این مسیر قرار گیرد

امام جمعه دزفول با طرح این پرسش که چگونه انسان در این دنیا نفع می‌برد اظهار داشت: برای پاسخ به این سؤال باید دید هدف خلقت انسان چیست؟

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: خداوند متعال انسان را برای عبودیت و بندگی آفرید لذا تمام تلاش انسان باید در این مسیر قرار گیرد.

شهدا بهترین کسانی هستند که با خدای متعال معامله سودمندی را رقم زدند

امام جمعه دزفول تصریح کرد: بهترین کسانی که از این دنیا و زندگی سود می‌برند و با خدا معامله سودمندی را رقم می‌زنند شهدا هستند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی اضافه کرد: مؤمنینی که چنین زندگی خدایی داشته باشند و از پروردگار و ارزشهای معنوی  پیروی کنند بی شک رستگار خواهند شد.

 یک دسته از بندگانی که خدا را عباد ت می‌کنند افرادی هستند که خدا را فقط برای ذات باریتعالی عبادت می‌کنند

امام جمعه دزفول با بیان این مطلب که بندگانی که خدا را عبادت می کنند سه دسته هستند افزود: دسته‌ای برای دنیا کار می‌کنند، افرادی خدا را برای طمع بهشت می‌خواهند و گروهی خدا را فقط با علاقه و عشق عبادت می‌کنند نه برای بهشت و ترس از جهنم.

وحدت یکی از عوامل اصلی شکل گیری پیروزی و اقتدار و استمرار انقلاب اسلامی است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با اشاره به سالروز شهادت آیت الله دکتر مفتح  و روز وحدت حوزه و دانشگاه  گفت: وحدت یکی از عوامل اصلی شکل گیری پیروزی و اقتدار و استمرار انقلاب اسلامی است.

دو قشر راهبردی روحانی و دانشجو مولد نیرو و محتوا در کشور هستند

وی افزود: دو قشر راهبردی روحانی و دانشجو مولد نیرو و محتوا هستند که در تحقق وحدت حوزه و دانشگاه باید فاصله‌ها را کم کنند.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بهترین نقشه راه برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بهترین نقشه راه برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه است.

مردم سالاری در نظام یک مردم سالاری دینی و متکی به نظر اسلام و اراده و خواست مردم  است

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به فضای انتخاباتی کشور و ضرورت گذشتن از این مرحله حساس کشور به اهمیت انتخابات پرداخت و افزود: مردم سالاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی یک مردم سالاری دینی و متکی به نظر اسلام و مراجعه به رأی و اراده و خواست مردم است.

در این شرایط حساس حضور مردم در صحنه تکلیف شرعی است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: در این شرایط حساس حضور مردم در صحنه تکلیف شرعی است و دخالت مردم در تصمیمات مهم و کلان کشور موجب جلوگیری از نفوذ دشمن می‌شود.

در صورت پایین آمدن مشارکت مردم، دشمن تصور می‌کند مردم از نظام دلسرد شده‌اند

خطیب نماز جمعه دزفول تنها راهکار مؤثر و مفید در عبور از این دوره از انتخابات را برگزاری انتخاباتی سالم، قانونمند، رقابتی و با حضور حداکثری مردم برشمرد و افزود: درصورت پایین آمدن مشارکت مردم، دشمن تصور می‌کند مردم از نظام دلسرد شده‌اند.

نتیجه حضور پررنگ و باشکوه، اقتدار نظام و غلبه بر مشکلات خواهد شد

امام جمعه دزفول حضور مردم پای صندوقهای رأی را برغم همه مشکلات، گلایه‌ها و شکایتها که کسی نمی‌تواند آنها را انکار و یا توجیه کند مهم برشمرد و افزود: نتیجه حضور پررنگ و باشکوه، اقتدار نظام و غلبه بر مشکلات خواهد شد.

مردم انسان‌های دلسوز، آگاه و با انگیزه در راستای خدمت به مردم را انتخاب کنند

خطیب نماز جمعه دزفول گفت: مردم انسان‌های دلسوز، آگاه و با انگیزه در راستای خدمت به مردم  را انتخاب و مسئولان هم در بخش‌های نظارت و اجرا زمینه حضور حداکثری مردم را فراهم کنند زیرا هر رأی مردم در صندوق، تیری به سمت دشمن است.

مسئولین بر اساس رهنمودهای حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری عمل کنند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی افزود: مسئولین تنگ نظری‌ها و سلیقه‌های شخصی را کنار بگذارند و مصالح کشور، نظام و مردم را در نظر بگیرند و بر اساس رهنمودهای حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری عمل کنند.

امام جمعه دزفول ادامه داد: آنچنان زمینه باید فراهم شود که تمام اقشار مردم احساس کنند می‌توانند در این مسئله اجتماعی شرکت کنند و برای شهر و کشور تصمیم بگیرند.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: افراد می‌توانند در چارچوب‌های قانونی فعالیت کنند.

اتحاد و دوری از تفرقه و نفوذ دشمن برای عبور از مرحله حساس کنونی ضروری است

امام جمعه دزفول اتحاد و دوری از تفرقه و نفوذ دشمن را برای عبور از مرحله حساس کنونی ضروری خواند و افزود: مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه دبیر شورای امنیت ملی در حوادث اخیر دستور دادند با رأفت اسلامی برخورد شود.

مردم ما مردمی شریف و نجیب هستند و باید با آنها صادق و شفاف عمل کرد

خطیب نماز جمعه دزفول گفت: مردم ما مردمی شریف و نجیب هستند و باید با آنها صادق و شفاف بود.

مسئولین و داوطلبان مراقب حرف زدنها و و عده‌هایی که درحد توانشان نیست باشند

وی افزود: مردم بی صداقتی‌ها و وعده‌های سر خرمن را شناخته و می‌فهمند لذا مسئولین و داوطلبان مراقب حرف زدنها و وعده‌هایی که درحد توانشان نیست باشند.

خدمات نظام جمهوری اسلامی را به پای خود مصادره نکنیم زیرا در روز قیامت باید پاسخگو بود

امام جمعه دزفول تأکید کرد: خدمات نظام جمهوری اسلامی را به پای خود مصادره نکنیم زیرا در روز قیامت باید پاسخگو بود.

انتقاد از سکوت مجامع بین المللی و تأکید بر آزادی عالم مجاهد شیخ زکزاکی

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز در حبس نگهداشتن مجاهد و عالم دینی شیخ زکزاکی را در زندانهای نیجریه محکوم کرد و ضمن انتقاد از سکوت مجامع بین المللی خواستار آزادی هر چه سریعتر این شخصیت دینی شد.

همه باید به سرپرست فرمانداری جدید دزفول کمک کنند تا مدیریت شهرستان را به خوبی پیش ببرد

خطیب نماز جمعه دزفول با گلایه از استانداری بابت وضعیت مدیریت این شهرستان در دو سال گذشته اظهار داشت: امید بن عباس نیروی جوان وزارت کشور، دیروز به عنوان سرپرست فرمانداری ویژه دزفول معرفی شد که همه باید به او کمک کنند تا در این ایام حساس مدیریت شهرستان را به خوبی پیش ببرد.

تقدیر از پلیس اماکن در برخورد با متخلفان

امام جمعه دزفول با تقدیر از پلیس اماکن در برخورد با متخلفان گفت: طبق طرحی جدید، در صورت کشف حجاب در یک واحد صنفی، آن واحد پلمب می‌شود لذا انتظار می‌رود این طرح با قوت در دزفول اجرا شود.

قدردانی از اقدامات مجمع خیرین سلامت در دزفول

امام جمعه دزفول با تشکر از اقدامات مجمع خیرین سلامت در دزفول بیان کرد: سه طرح درمانی با حضور دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور و امام جمعه اهواز بهره‌برداری شد.

وی افزود: ۲۱ مرکز بهداشت تاکنون توسط مجمع خیرین سلامت در شهرستان دزفول بهره‌برداری شده که جای قدردانی دارد.

کنگره شهیده عصمت پورانوری در دزفول بسیار خوب برگزار شد

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به برگزاری کنگره شهیده عصمت پورانوری گفت: این شهیده در سال ۹۸ به عنوان یکی از سه شهید شاخص کشوری انتخاب شد که کنگره بزرگداشت او در دزفول بسیار خوب برگزار شد.

مطالعه کتاب “عصمت” الگوی بسیار خوبی برای زنان و دختران است

امام جمعه دزفول در پایان مطالعه کتاب “عصمت” نوشته رقیه آزرنگ را که الگوی بسیار خوبی برای زنان و دختران است به نمازگزاران معرفی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز را، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوای الهی بهترین ذخیره برای انسان است. هم موجب عزت در این دنیا می‌شود، هم باعث رستگاری در آخرت می‌گردد. امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه در خصوص صفات و خصوصیات متقین می‌فرماید که: متقین کسانی هستند که وقتی به یاد خدا می‌افتند، قلبشان جلا پیدا می‌کند.

خداوند در قلبهای آنها یک نوری قرار می‌دهد. قلبهایشان نورانی است. در جمله‌ای در نهج البلاغه می‌فرماید: إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى جَعَلَ الذِّکْرَ جِلاءً لِلْقُلُوبِ متقین و پرهیزگارانی که همواره به یاد خدا هستند و در اثر این یاد خدا و ذکر خدا قلبهایشان جلا پیدا می‌کند و زنگارها از دلهایشان زدوده می‌شود. ان‌شاءالله خداوند قلبهای ما را به نور تقوا و ایمان از هر گونه زنگاری زدوده و جلا و روشنایی ببخشد.

بحثی را که برای این خطبه انتخاب کرده‌ام، موضوع بحث آن سبک زندگانی هست. و اینکه انسان نگاهش به زندگی و دنیا چگونه باید باشد. در یک روایت کوتاهی ولی یک روایت بسیار کلیدی و مهم آمده است أَلدُّنیـا سـُوقٌ رَبِحَ فیها قَوْمٌ وَ خَسِرَ آخـَرُونَ دنیا را تشبیه به یک بازاری کرده است. این روایت می‌فرماید: دنیا بازاری است که عده‌ای در این بازار سود می‌کنند [ربح] به معنای سود است. و خَسِرَ آخرُونَ و عده‌ای در این بازار ضرر می‌کنند، زیان می‌بینند.

حالا باید دید که چگونه این اتفاق می‌افتد یا در جای دیگری می‌فرماید: لَقَدْ خَلَقَ اللّهُ الحَیَاةِ الدُّنْیَا لِیَختَبِرَ فِیهِا الانسان و یمتحنه می‌فرماید که: [لام تحقیق هم آورده است. تأکید دارد. لقد به معنای به تحقیق] به تحقیق خداوند حیات دنیا را خلق کرده است تا  انسان را در آن امتحان بکند، آزمایش بکند.

معلوم می‌شود که از این فرمایشات گهربار این مسئله استفاده می‌شود که: دنیا اصالت ندارد. دنیا نمی‌تواند برای انسان هدف واقع بشود. هدف خلقت، دنیا نیست. بلکه دنیا یک پل است. یک وسیله است که انسان باید از این پل از این وسیله عبور کند، و از این عبور به آن سر پل که آخرت هست برسد.

اینکه تشبیه به بازار کرده است؛ برای همین است که انسان وقتی به بازار می‌رود، بازار برایش هدف نیست. هیچ کس نمی‌رود بازار که بگوید من می‌خواهم بروم بازار آنجا مثلا خود بازار را ببینم برگردم. حالا اشخاصی هم ممکن است بروند. ولی معمولا این جوری است که کسانی که خریدی می‌خواهند بکنند، نیازی دارند، بازارمی‌روند. وقتی خرید خود را انجام دادند دیگر نیازشان برطرف شد برمی‌گردند. داخل بازار نمی‌مانند. بازار جای ماندن نیست.

اما حالا باید دید این سودی که در روایت آمده است به چه شکل است. به چه گونه‌ای است که عده‌ای در این دنیا، در این بازار دنیا، سود می‌کنند و عده‌ای دچار خسران و زیان و ضرر می‌شوند.

اول ما باید ببینیم هدف خلقت چیست؟ کسانی در این بازار ربح می‌کنند و بهره می‌برند و سود می‌کنند که هدف خلقت را بدانند. به هدف خلقت اعتقاد داشته باشند. باور داشته باشند. آن هدف خلقت هم این است که انسان خلق نشده است مگر اینکه برای خدای متعال بندگی کند. وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ و ما خلق نکردیم جن و انس را مگر اینکه عبادت پروردگار بکنند، بندگی بکنند.

و این انسانها کسانی هستند که این باور را در قلبهایشان دارند که برای عبودیت خلق شده‌اند. ماخَلَقْنَاکُمْ ابدا بیهوده خلق نشده‌ند. عبس خلق نشده‌اند. وقتی این را اعتقاد داشتند، در این مسیر گام بردمی‌دارند در مسیر بندگی خدا. در مسیر عبودیت خدا.

فلذا اگر کسانی از مسیر عبودیت و بندگی خدا فاصله بگیرند و بندگی خدا در کار و زندگی آنها نباشد، ولو ثروتمندترین افراد عالم باشند. ولی در مسیر عبودیت و بندگی خدا نباشند. اینها کسانی هستند که از دنیا هیچ سودی نمی‌برند، و آن ثروتشان هیچ به فریادشان نخواهد رسید. دیگر از گنج قارون که بالاتر نیست. همه داستان قارون را می‌دانید.

انسان هرچه از مسیر بندگی و عبودیت خدا در دنیا فاصله بگیرد، از مسیر خلقت، از هدف خلقت، بیشتر منحرف می‌شود و خسارت بیشتری می‌بیند. این مسئله ربح و خسارت هم یک مسئله نسبی است. به هر نسبتی که انسان عبودیت خدای متعال را سرلوحه زندگی خود در دنیا قرار بدهد، ربح بیشتری می‌کند.

شهدای عزیز که جان خودشان را در راه خدا می‌دهند، اینها دیگر به آن نیکی و به آن عمل صالحی می‌رسد که بالاتر از عمل صالح نیست که در روایت دارد که فَوْقَ کُلِّ ذِی بِرٍّ بَرٌّ حَتَّى یُقْتَلَ اَلرَّجُلُ فِی سَبِیلِ اَللَّهِ بالاتر از هر بِرّ و نیکی، نیکی دیگری است تا اینکه مرد در راه خدا به شهادت برسد. دیگر بالاتر از آن بِرّی نیست.

اینها در این بازار با خدا معامله می‌کنند. با خدا که معامله می‌کنند، بهترین و بیشترین سود و ربح را می‌بینند (شهدای عزیز) ولی انسانهایی که از این مسیر بندگی و عبودیت فاصله می‌گیرند، غفلت می‌ورزند، و خداوند در زندگی انها وجود ندارد.

دستورات الهی وجود ندارد. خدا در زندگی آنها نیست. اینها بیشترین خسارت را می‌بینند. بیشترین ضرر و زیان را می‌بینند. و هم خودشان به تباهی کشیده می‌شوند و هلاکت، و هم جامعه را به تباهی و فساد می‌کشانند. یعنی به خودشان تنها ضرر نمی‌زنند به جامعه هم ضرر می‌زنند.(این نکته اساسی  و مهم بود که خدمت عزیزان عرض کردم.)

پس بنابراین باید انسانی که می‌خواهد در این بازار، بازار دنیا رِبح بکند، سود بکند باید اهل معرفت باشد، اهل بصیرت باشد. راه را از چاه تشخیص بدهد، بندگی و عبودیت الله را بپذیرد نه بندگی و عبودیت شیطان را. بنده شیطان اگر بود جزء دسته‌ای است که جزء خسارت دیدگان در این بازار است.

در یک روایتی آمده است که امام سید الساجدین علیه السلام به مکه مشرف شدند. در عرفات مردم بسیاری گرد آمده بودند. حضرت از زُهَری که از همراهان او بود پرسید، به نظر تو عدد این همه جمعیت چه قدر است که اینجا در عرفات جمع آمدند؟ حاجیان بودند که آمده بودند که حج بگذارند.

زُهَری عدد زیادی را حدس است و با تعجب گفت: این همه حاجی آمده‌اند که مناسک حج را به جا بیاوند. خیلی با خوشحالی بیان کرد. تعداد حاجیان زیاد است. حضرت در جوابش فرمود یا زُهَریِ مَا اَکثَرَ الضَّجِیجَ وَ اَقَلَّ الحَجِیجَ ای زُهَری سر و صدا زیاد است. ضجه و فریاد زیاد است ولی حاجی کم است. یعنی چه؟ یعنی خیلی‌ها هستند به اسم حاج می‌آیند، به اسم مناسک حج دارد می‌آیند ولی گرفتار نفس است. گرفتار شیطان است. احرام تن اوست.

شیطان که کسی را رها نمی‌کند. شیطان در هر عرصه‌ای وارد می‌شود. خوب هم او فرصت طلب هست، فرصت شناس هست، وقت شناس هست، بزنگاهها را می‌داند چیست؟ انسانها را می‌شناسد و می‌داند که چگونه باید آنها را گولشان بزند. برایشان دام پهن کند. فلذا این نکته خیلی مهمی است که باید توجه کرد.

من یک اشاره‌ای هم داشته باشم در یک روایتی اینچنین آمده است که در روایت دارد که کسانی که خدا را عبادت می‌کنند سه دسته هستند. یک دسته عبادت می‌کنند خدا را به طمع بهشت. اینها کسانی هستند که عبادتشان عبادت تُجار است. یعنی نماز خواندنشان، کار خیر کردنشان، عمل صالح کردنشان بازاری است. البته خدا اجرشان می‌دهد. برای خدا کاری کردن به طمع بهشت، خداوند اجر می‌دهد.

یک عده‌ای عبادتشان به خاطر ترس از جهنم است. خوف از آتش است.امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: عبادت اینها عبادت عبید است. عبادت بردگان است. و یک عده‌ای هم دسته سوم خدا را عبادت می‌کنند، چون خدا را شایسته عبادت می‌دانند. نه کار به بهشت دارند، نه به طمع بهشت این کار را می‌کنند، نه از ترس جهنم این کار را می‌کنند، بلکه امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید که: من خدا را عبادت می‌کنم چون خدا را شایسته عبادت می‌دانم. بعد حضرت می‌فرماید: این عبادت، عبادت احرار است و آزادگان است.

خلاصه انسان هر عملی اینجا انجام بدهد هر چه بکارد آنجا برداشت می‌کند الدنیا مَزرَعةُ الآخِرَةِ مال همین است هان! مَن یَزرَع خَیرا یَحصُد غِبطَةً هرکس خیر در این دنیا بکارد. عمل خیر انجام بدهد. روز قیامت یَحصُد یعنی درو می‌کند، برداشت می‌کند. یَحصُد غِبطَةً غبطه برداشت می‌کند که چرا من بیشتر عمل خیر انجام ندادم که ثواب بیشتری ببرم. اجر و پاداش بیشتری ببرم.

 و مَن یَزرَع شَرّا یَحصُد نَدامَةً و هرکس شر بکارد، هرکس عمل شرورانه در این دنیا انجام بدهد. ظلم به دیگران بکند. به خودش ظلم بکند. نافرمانی بکند. معصیت بکند. برده شیطان باشد. اگر این کار بکند یَحصُد نَدامَةً  روز قیامت فقط تنها چیزی که درو می‌کند ندامت و پشیمانی است.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق عمل صالح کرامت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران نمازگزار، همه شما و خودم را مؤکداَ توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) درخصوص متقین در نهج البلاغه خیلی جمله تکان دهنده‌ای درباره آنها می‌فرماید:  فَکَأَنَّمَا قَطَعُوا الدُّنْیَا إِلَى الْآخِرَةِ وَ هُمْ فِیهَا خیلی این جمله، جمله عجیبی است. می‌فرماید که: متقین کسانی هستند کأَنّهُ مسیر دنیا به سوی آخرت را طی کرده‌ند و الآن خودشان را در آخرت می‌بینند و این روحیه و این طرز تصور و تفکر و اعتقاد و باور برای متقین بالاترین مرتبه ایمان برای انسان است که انسان به گونه‌ای در زندگی خود عمل کند که احساس کند، در مقام و در جایگاه پاسخ گویی به اعمال خودش هست. در برابر خدای متعال ایستاده است و می‌خواهد حساب و کتاب پس بدهد این خیلی مقام و منزلت بزرگی است.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق کرامت کند ما هم نسبت به این مقامات و جایگاهها معرفت و اعتقاد و باور قلبی داشته باشیم.

ایام سالروز شهادت آیت الله شهید دکتر مفتح هست که روز وحدت حوزه و دانشگاه هم نامگذاری شده است. فرصت بسیار مهم و راهبردی است برای پرداختن به این مسئله بسیار کلیدی و اساسی.

عزیزان همه می‌دانند وحدت یکی از عوامل اصلی شکل گیری پیروزی و تثبیت و بالندگی و اقتدار و استمرار انقلاب اسلامی است. وحدت حوزه و دانشگاه هم، نقش محوری و اساسی در این روند پیروزی داشته و دارد. چرا که این دو تا قشر مولد نیرو و محتوا هستند.

البته شاید به علت درک ناتمام از وحدت حوزه و دانشگاه و وجود برخی علل و عوامل درونی و بیرونی هنوز تا تحقق پیدا کردن آن وحدت آرمانی ما فاصله زیادی داریم. اما به نظر ما بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بهترین نقشه راه برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، حول همان محورهای هفت گانه‌ای است که از سوی رهبر حکیم و فرزانه آنها را بیان فرمودند در بیانیه گام دوم.

حالا ان‌شاءالله باید سرفرصت به آن محورها پرداخته شود و اگر ما فرصتی کردیم یک بخشی از مباحثمان را اختصاص خواهیم داد در توضیح و تبیین بیانیه گام دوم.

چون در آستانه انتخابات مجلس قرار گرفته‌ایم و کم کم فضای کشور دارد انتخاباتی می‌شود؛ ما هم به تناسب، در خطبه‌ها مباحثی را در خصوص اهمیت انتخابات و شرایطی که باید باشد و تحلیلهای لازمی که در خصوص گذشتن از این مرحله بسیار حساس برای کشور لازم هست، سعی می‌کنیم به تناسبی وقتی که دراختیارمان وجود دارد تقدیم بکنیم.

می‌دانید که مردم سالاری در نظام مقدس جهوری اسلامی یک مردم سالاری دینی است. یعنی مردم سالاری متکی به نظر اسلام است. مراجعه به رأی و اراده و خواست مردم در آنجایی که مراجعه لازم است این نظر اسلام است. اسلام گفته است که حتی وجود مقدس نبی مکرم اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) خیلی وقتها در خیلی از مسائل، جلسه تشکیل می‌داد، مشورت می‌کرد؛ و آراء را می‌گرفت. در بعضی از موارد آراء جمع یک نظر داشت خود پیغمبر(ص) نظر دیگری داشت. نظر جمع را می‌پذیرفت.

فلذا این مسئله، مسئله‌ای است که اسلام روی آن تأکید دارد. یعنی در حقیقت اگر ما بخواهیم این مطلب را از منظر شریعت بررسی بکنیم، آنجایی که لازم هست مردم اراده‌ خود و تصمیم خودشان را و خواست خودشان را در یک سازوکاری، حالا انتخابات اسمش باشد، رفراندوم اسمش باشد، این را تبلور ببخشند، باید پای صحنه بیایند. و وقتی اینجوری شد درحقیقت شریعت وقتی صحّه می‌گذارد می‌شود یک تکلیف شرعی.(این یک نکته است که باید به آن توجه کرد)

این مسئله خود به خود دو تا خصوصیت دارد یکی اینکه باعث رضایت مردم از حاکمیت می‌شود. مردم احساس می‌کنند که در تصمیم‌های کلان کشور، دخالت دارند. حضور دارند؛ و دیگر اینکه باعث جلوگیری از نفوذ دشمن می‌شود. دشمن نمی‌تواند به بهانه‌های مختلف در بین مردم نفوذ بکند.

انتخابات پیش روی ما در این برهه‌ای از مقطع تاریخی کشورمان انتخابات بسیار حساس و مهمی است. باید دقت کرد. باید مراقب و مواظب بود. بسیار سرنوشت ساز است. بنده هم به مسئولین عرض می‌کنم؛ هم به مردم بصیر و شریف و با وفای کشور عزیزمان عرض می‌کنم؛ هم به داوطلبان محترم عرض می‌کنم؛ همه باید دقت کنند؛ و حساسیت و شرایط اوضاع را به خوبی درک کنند و تجزیه و تحلیل کنند.

تنها راهکار مؤثر و مفیدی که می‌تواند در این عرصه ما را کمک بکند که از این عرصه موفق و پیروز بیرون بیاییم این است که ما یک انتخاباتی برگزار بکنیم که انتخابات سالم باشد. قانونمند باشد. یک انتخابات رقابتی باشد و یک انتخاباتی باشد از همه مهمتر با حضور حداکثر مردم. این خیلی مهم است. دشمن روی این حساب باز می‌کند. آمار حضور پای صندوق رأی را نگاه می‌کند. اگر کمی درصد اندکی پایین بیاید می‌گوید مردم از انقلاب دلسرد شده‌اند. از پشتیبانی از نظام دلسرد شده‌اند.

فلذا حضور مردم پای صندوقهای رأی علیرغم همه مشکلاتی که هست؛ علیرغم همه گلایه‌ها و شکایتهایی که کسی نمی‌تواند آنها را انکار بکند و کسی نمی‌تواند توجیه بکند؛ علیرغم همه آنها اگر حضور پررنگ باشد، باشکوه باشد، نتیجه‌اش این می‌شود که نظام اقتدار پیدا می‌کند. اگر نظام اقتدار پیدا بکند می‌توان بر مشکلات فائق بشود. می‌توانند مردم از طریق آراءشان که تجربه پیدا بکنند. بشناسند. از انتخابات گذشته درس عبرت بگیرند و فریب وعده‌های توخالی را نخورند.

فریب بعضی از بندبازیها را نخورند. اگر این جور بود انتخابات موفق خواهد بود. مردم انسانهای دلسوز، آگاه، که انگیزه خدمت برای این مردم دارند. نه اینکه انگیزه منصب و قدرت در ذهنشان داشته باشند. آنها را بفرستند به مجلس یا شورای اسلامی یا ریاست جمهوری یا هرانتخاباتی یا خبرگان حتی، هر انتخاباتی که باشد.

فلذا باید مسئولین با حضور حداکثری مردم، (همه مسئولین را عرض می‌کنم مسئولین چه در اجرا و چه در بخش نظارت) باید بستر حضور گسترده مردم را فراهم آورند.(تکبیر نماز گزاران)

هریک رأیی که به صندوق ریخته می‌شود یک تیری است که به طرف دشمن رها می‌شود و شلیک می‌شود این را خوب بدانید

فلذا مسئولین باید توجه داشته باشند. تنگ نظری‌ها را کنار بگذارند. سلیقه‌های شخصی را کنار بگذارند. اگر خودشان یک سلیقه سیاسی خاصی دارند؛ کسی نمی‌گوید سلیقه سیاسی نداشته باشند، ولی مصالح کشور مد نظرشان باشد. مصالح نظام مد نظرشان باشد. مصالح مردم مد نظرشان باشد. مطالب را از منظر امامین انقلاب، (هم حضرت امام، هم مقام معظم رهبری) آن را بنگرند و بر آن اساس عمل کنند.

امام راحل می‌فرمود: میزان حال افراد است. حضرت آقا می‌فرماید: جذب حداکثری. اینها را باید مد نظر داشته باشند تا ما بتوانیم یک انتخابات بسیار باشکوه داشته باشیم. اینچنین نباشد که مردم حس بکنند انتخابات مال جریان و سلیقه سیاسی خاصی است. مثلا حزب‌ اللهی‌ها تنها باید شرکت بکنند، انتخابات مال گروه خاصی است، مال قومیت خاصی است نه! اینجور نیست.

باید زمینه آنچنان فراهم بشود که مردم همه آنها، همه اقشار، همه گروهها، همه جناحهای سیاسی، همه طرز تفکرها، احساس بکنند می‌توانند در این مسئله اجتماعی شرکت بکنند. درباره شهرشان درباره کشورشان تصمیم بگیرند آراء آنها مؤثر هست.

فلذا باید توجه کرد. ما باید دقت کنیم تا آنجایی که می‌توانیم آحاد مردم، اقشار مختلف مردم، با برنامه ریزیهای دقیق، همه افرادی که می‌توانند در چهار چوبهای قانونی بگنجند چراکه میزان قانون است.

فلذا ما می‌گوییم مردم باید با رغبت پای صندوقهای رأی بیایند و با شور و شکوه این صحنه را ان‌شاءالله به انجام برسانند. برادران، خواهران ما در میانه راه هستیم. سختیها و دشواریهای فراوانی پیش رو داریم. باید با انسجام، با اتحاد، با دوری از تفرقه، با دوری از نفوذ دشمن، مراقب باشیم. دشمن می‌آید بین ما بعنوان طرفدار این داوطلب، طرفدار آن داوطلب، اختلاف می‌اندازد. رقابت سالم که من می‌گویم مال همین است.

فلذا باید مراقب و مواظب باشیم این مرحله بسیار حساس و مهم را پشت سر بگذاریم و ان‌شاءالله گام دوم انقلاب را با تدبیر به نتیجه و ثمر برسانیم.

من اشاره دیگری داشته باشم به توصیه رهبری درخصوص کسانی که بی گناه دچار آسیب شدند. حضرت آقا دستور رأفت اسلامی دادند که با اینها با رأفت اسلامی برخورد بشود؛ که این نمادی از آن مرحمت و لطف جمهوری اسلامی است که با مردم دارد.

اگر یک جایی احساس کردیم، به تناسب آن رأفت نظام مقدس جمهوری اسلامی عفوی صورت بگیرد؛ این مبانی رهبری است که باید به آن توجه بشود. که این مسئله در تثبیت و استحکام نظام مقدس جمهوری اسلامی خیلی مؤثر هست. به هر حال نگاه ما در حوادثی که پیش آمده است و غائله آبان ماه که رقم خورد، یک نگاهی بلند و بزرگوارانه است نسبت به مسائل و مشکلاتی که پیش آمد.

روش پیغمبر(ص) این بود. پیغمبر(ص) وقتی مکه را فتح کرد فرمود: امروز روز عفو است. روز بخشش است. دشمن می‌خواهد دعوا درست بکند. دشمن می‌خواهد اختلاف درست بکند. ما باید چشممان باز باشد. مراقب و مواظب باشیم که در زمین دشمن بازی نکنیم.

مردم ما مردمی شریف و با نجابتی هستند. باید با آنها صادق بود. باید شفاف با آنها عمل کرد. مردم ما به خوبی با شفافیت عملکردنها را، بی صداقتی‌ها را، وعده‌های سر خرمن دادن‌ها را می‌شناسند، می‌فهمند. اینها را مراقب و مواظب باشید. پس هم مسئولین و هم داوطلبان مراقب حرف زدنهایشان باشند. مراقب وعده دادنهایشان باشند. وعده‌ای ندهند که در توانشان نیست.

صادقانه با مردم سخن بگویید. در تبلیغات خود با مردم صادق باشید. از خدا بترسید. که روز قیامت همه ما باید جوابگو باشیم. از منی که دارم خطبه می‌خوانم برای کلمه کلمه خطبه‌ام باید جوابگو باشم؛ تا شمایی که وارد این عرصه و صحنه شدید. باید برای کلمه کلمه حرفهایتان، سخنان و مصاحبه‌‌های خود پاسخگو باشید.

فلذا من این را عرض می‌کنم خدمات نظام را به پای خودمان مصادره نکنیم. «مدتی قبل سردار اشتری تشریف آورده بودند به دزفول و شوش و خوزستان آمده بودند من توفیق پیدا کردم در خدمتشان بودم. رفتیم چند تا خانواده شهید را بازدید کردیم. ایشان وقتی که هدایایی به خانواده شهدای نیروی انتظامی از طرف نیروی انتظامی ‌دادند می‌فرمودند از طرف رهبری است. نمی‌گفتند از طرف نیروی انتظامی است می‌گفتند از طرف رهبری است. بعد ایشان به من فرمودند: من هرجا را می‌روم همین کار را می‌کنم. از آقا هم اجازه گرفتم و سلام آقا را به خانوده‌ها می‌رسانم. می‌فرمودند رهبری سلام به شما رسانده است. آنها هم می‌گفتند سلام ما را هم به رهبری برسانید.»

مراقب و مواظب باشیم اگر نظام را ما تثبیت بکنیم، تقویت بکنیم، عزت همه ما در آن است. ما هرچه داریم از نظام داریم. از اسلام داریم. از خون پاک شهدا داریم. باورمان نشود ما کاره‌ای هستیم. ما هیچ کاره بودیم. این اسلام بود که به ما عزت داد. این نظام اسلامی بود که به ما عزت داد. این خون پاک شهدا بود که به ما عزت داد. این را مراقب و مواظب باشیم.

شنیدیم که شیخ زکزاکی عزیز، این مجاهد والا مقام، این مجاهدی که انسان وقتی که نگاهش می‌کند تبلور می‌کند آن یک شخصیت عالم دینی که شخصیت ایشان برگرفته از مکتب سرخ حسینی است. باز دوباره دولت نیجریه این مجاهد بزرگ را، این عالم مجاهد را که فرزندانش با آن وضع جلو چشمش شهید شدند. خودش ترکش در بدنش هست. ولی قبول نمی‌کند کشور دیگری برود. همان در آن نیجریه می‌ایستد. کنار مردم و شیعیانش می‌ایستد و زندان و شکنجه و حبس را به جان می‌خرد. این یک عالم دینی است. یک عالم متعهد است. باز او را حبس کردند.

کجایند مراکز حقوق بشر؟ مؤسسات حقوق بشر؟ چرا کر و کور هستند؟ چرا حرفی نمی‌زنند؟ چرا دولتهای اسلامی از این مرد، از این عالم بزرگ، از این مسلمان. مسلمان که هست. این همه به او ظلم می‌شود. چرا سکوت اختیار کردند؟ چرا به دولت نیجریه فشار نمی‌آورند، دولتهای دیگر، دولتهای مسلمان، امت اسلامی، کنگره اسلامی جهان اسلام، فشار نمی‌آورند که از فشار به شیعیان و شیخ زکزاکی کاسته بشود. این وظیفه است.

(من در پایان خطبه که یکی دو نکته را که مسائل محلی هستند تذکر بدهم.)

دیروز علیرغم گلایه‌هایی که از مدیریت محترم استان درخصوص تصمیم گیریهایی که این مدت، این دو سه سال گذشته درخصوص مسائل اجرایی شهرستان دزفول بود و کسانی که این وضع را برای دزفول بوجود آورده بودند؛ برادر عزیز ما جناب آقای مهندس بن عباس نیروی متدین و ولایی و جوان مجموعه وزارت کشور با تشریف فرمایی آقای دکتر حسین زاده معاون محترم استاندار معارفه شد و این معارفه را خدمتشان تبریک عرض می‌کنیم و برای ایشان آرزوی موفقیت داریم.

ان‌شاءالله در این ایام که ایام بسیار حساسی که در پیش رو داریم ایشان بتوانند این سکان را به خوبی اداره بکنند و همه هم باید به ایشان کمک بکنند. مسئله انتخابات که در واقع ایشان بالاترین مقام مسئول اجرای انتخابات در شهرستان هست، مسئله بزرگی است. مسئله حساس و مهمی است. همه باید به ایشان کمک بکنند که ان‌شاءالله بتواند این امر مهم را به خوبی مدیریت بکند و به انجام برساند. آرزوی توفیق برای ایشان داریم.

لازم می‌دانم از عملکرد پلیس اماکن در برخورد با معضلات و ناهنجاریهای فرهنگی و اجتماعی و برخورد با تخلفات تشکر کنم. و به بعضی اشخاص هم که می‌شنویم که گاهی اوقات یک چوبی لای چرخ می‌گذارند، تذکر بدهم. الآن هم طرحی آمده است. من با نمازگزاران خیلی وقتها بعنوان صاحبان اصلی انقلاب، نظام و شرع خیلی از مطالب را در میان می‌گذارم.

(الآن هم طرحی آمده است از تهران آمده است هان! نه اینکه اینها سر خود انجام دادند)

اگر واحد صنفی در آن کشف حجاب بشود اینها حق دارند تا یک هفته آن واحد صنفی را پلمپ بکنند. این را ما به جد از آنها می‌خواهیم. من خدمت رئیس پلیس اماکن هم بودم به آنها گفتم که شما با قوت قانون را اجرا بکنید و از هیچ چیزی هم واهمه نداشته باشید.(تکبیر نمازگزاران)

تشکری از مجمع خیّرین سلامت داشته باشم. که بحمدالله تعالی در پَریروز که پروژه‌های بهداشت و درمان و سلامت در چند نقطه اطراف دزفول به همت خیّرین ساخته شده بود با حضور دکتر شهریاری دبیر کل مجمع سلامت کشور و حضور حجةالاسلام والمسلمین حاج آقا موسوی فرد نمایند ولی فقیه در استان خوزستان و عده‌ای از مسئولین دیگر افتتاح شد و بحمدالله تعالی خیّرین ما پای کار هستند و از سال ۹۰ که مجمع خیّرین سلامت تشکیل شده است، یک مجموعه بسیار منسجم، تشکیل شده است و بحمد الله تعالی تا الآن ۲۱ مرکز بهداشت و درمان و سلامت ساخته شده است و تحویل دانشگاه علوم پزشکی شده است. این به نظرم کار بزرگی است که جای تقدیر و تشکر دارد.

من از برگزاری کنگره بزرگداشت شهید شاخص کشور در سال ۹۸ شهیده عصمت پور انوری تشکری داشته باشم. می‌دانید که در سال ۳ تا شهید شاخص در کل کشور انتخاب می‌شود و یکی از این سه شهید در سال ۹۸ شهیده عصمت پور انوری بودند که بحمدالله کنگره بسیار باشکوهی برگزار شد و مردم خیلی خوب شرکت کردند. با استقبال زیادی مواجه شد. مخصوصا خواهران، و از دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم که این مراسم را برگزار کردند به همین مناسبت کتابی را که می‌خواهم معرفی بکنم کتاب “عصمت” هست نوشته خانم آذرنگ که نویسنده این کتاب مورد تفقد حضرت آقا هم قرار گرفته است و به نظرم به چاپ چهارم رسیده است و الگوی بسیار مناسبی برای دختران و زنان ما هست.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما….

دشمنان اسلام، خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها فتنه‌ها و نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قراربده…

رهبر عظیم الشأن درپناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

پروردگارا بارالها باران رحمتت را، باران مفید رحمتت را همچنین که تا الان شکر می‌کنیم این رحمت شامل حال ما شده است خدایا باران رحمتت را بر سر ما باریدن بگیر.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ