۸م، آذر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

قناعت نافع ترین سرمایه انسان است. + متن کامل خطبه‌ها

حسن خلق باید در نظام خانواده، محیط کار و جامعه گسترش یابد.

زمان انتشار: ۸م, آذر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۲ ب.ظ | کد خبر: 79817

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

انسانهای پرهیزکار در این دنیا اهل فضلیت هستند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز جمعه ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر مولای متقیان حضرت علی(ع) انسانهای پرهیزکار در این دنیا اهل فضایلی هستند.

متقیین افرادی هستند که از آنچه خداوند حرام کرده چشم خود را می‌بندند

وی افزود: متقیین افرادی هستند که از آنچه خداوند حرام کرده چشم خود را می‌بندند.

هیچ ورعی سودمندتر از این نیست که انسان خود را از گناه و غیبت مؤمنان دور سازد

امام جمعه دزفول در ادامه بحث سبک زندگی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: هیچ ورعی سودمندتر از این نیست که انسان خود را از گناه و غیبت مؤمنان و اذیت و آزار آنان دور سازد.

حسن خلق و خوش اخلاقی باید در نظام خانواده، محیط کار و جامعه گسترش یابد

وی ضمن تأکید بر داشتن حسن خلق گفت: این صفت ابتدا باید در بین خانواده و فامیل و بستگان  آغاز شود و سپس در بین همسایه‌ها، جامعه و محل کار گسترش یابد.

امام جمعه دزفول تأکید کرد: در نظام خانواده باید ارتباط صمیمی با فرزندان و توجه به کلام و خواسته‌های آنان مورد توجه قرار گیرد.

کینه توزی، حسد و بدبینی انسان را ازمسیر حق دور می‌سازد

وی کینه توزی، حسد و بدبینی را از جمله اعمال زشتی برشمرد که انسان را از مسیر حق دور می‌سازد .

قناعت نافع ترین سرمایه انسان است

امام جمعه دزفول همچنین از قناعت به عنوان نافع ترین سرمایه انسان نام برد که می‌تواند در کسب رزق و روزی حلال که خداوند متعال برای بنده مقرر داشته نقش بسزایی داشته باشد.

مسئولین باید در رفع محرومیت در جامعه تلاش کنند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در توجه به قشر محروم و ضعیف جامعه گفت: مسئولین باید در رفع محرومیت در جامعه تلاش کنند چراکه توجه به این مهم از ویژگیهای حکومت علوی است.

اگر مسائل اقتصادی راه بیافتد و رونق تولید شتاب بگیرد مشکل بیکاری جوانان مرتفع می‌شود

امام جمعه دزفول تأکید حضرت آقا بر روی مسئله رونق تولید و اشتغال جوانان را در راستای محرومیت زدایی برشمرد و افزود: بهترین راهکار رفع محرومیت رونق تولید و ایجاد شغل برای جوانان است.

ایجاد اشتغال برای جوانان ضامن امنیت جامعه است

وی بخشی از مسائل و مشکلاتی که در اغتشاشات اخیر رخ داد را ناشی از مشکل بیکاری جوانان دانست و افزود: ایجاد اشتغال برای جوانان ضامن امنیت جامعه است که می‌تواند بسیاری از معضلات اجتماعی مثل سرقت، اعتیاد و طلاق را کمتر کند.

امام جمعه دزفول افزود: دشمن برای ضربه زدن به ما تلاش می‌کند در مناطق محروم نفوذ کند.

تبیین نقش امام حسن عسکری(ع) در فراهم کردن حضور امام مهدی(عج) در عصر غیبت

امام جمعه دزفول همچنین سالروز ولادت امام حسن عسگری(ع) و حضرت عبدالعظیم حسنی را تبریک گفت و به تبیین نقش آن حضرت در فراهم کردن حضور امام مهدی(عج) در عصر غیبت پرداخت.

شهید آیت‌الله مدرس فردی انقلابی بود و دیانت و سیاست اسلامی در شخصیت وی تجلی یافت

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله مدرس گفت: این عالم برجسته فردی انقلابی بود و دیانت و سیاست اسلامی در شخصیت وی تجلی یافت لذا رضاخان نتوانست زنده بودن او را تحمل کند و دستور شهادت وی را صادر کرد.

قانونمداری و عمل به مرّ قانون باید بدون کوچکترین اغماض رعایت شود

امام جمعه دزفول انتخابات را شاخص مردم سالاری نظام جمهوری اسلامی دانست و بیان کرد: قانونمداری و عمل به مرّ قانون باید بدون کوچکترین اغماض توسط عوامل اجرایی انتخابات و نظارت رعایت شود.

انتخابات مجلس شورای اسلامی باید در تراز یک مجلس انقلابی و نمونه باشد

وی با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی باید در تراز یک مجلس انقلابی و نمونه باشد، افزود: شورای محترم نگهبان باید روی داوطلبان دقت و حساسیت لازم را داشته باشد.

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم جلوگیری از نفوذ دشمن گفت: گام دوم انقلاب باید با اقتدار در عرصه انتخابات برداشته شود.

با دستگیری عوامل اصلی فتنه و اعتراف آنها ابعاد مختلف این فتنه عظیم برای مردم مشخص شوند

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با بیان اینکه ابعاد فتنه دشمن با گذشت زمان کم کم در حال روشن شدن است، افزود: امید است با دستگیری عوامل اصلی فتنه و اعتراف آنها و پخش آن در صدا و سیما، ابعاد مختلف این فتنه عظیم برای مردم مشخص شوند.

به لطف خدا و بصیرت مردم و جانفشانی نیروهای انتظامی آتش این فتنه بزرگ فرو نشست

وی افزود به لطف خدا و با حضور بصیرتمند مردم و بسیجیان عزیز و فداکاری نیروهای انتظامی جان برکف آتش این فتنه بزرگ فرو نشست.

مردم بصیر دزفول زودتر از بسیاری از شهرها در محکومیت اغتشاشات اخیر به خیابان آمدند

وی با قدردانی از مردم فهیم دزفول این شهر را از مناطق آرام کشور بعد از گران شدن نرخ بنزین دانست و گفت: مردم بصیر دزفول زودتر از بسیاری از شهرها در محکومیت اغتشاشات اخیر به خیابان آمدند.

گاهی بواسطه غفلت یک مسئول خساراتی وارد می‌شود که باید به آنها رسیدگی شود

امام جمعه دزفول با اشاره به استعفا یا برکناری برخی مسئولان گفت: گاهی بواسطه غفلت یک مسئول خساراتی وارد می‌شود که باید به آنها رسیدگی شود.

مسئولان باید همیشه حتی بعد از برکناری یا استعفا پاسخگوی عملکرد خود باشند

وی افزود: مسئولان باید همیشه حتی بعد از برکناری یا استعفا پاسخگوی عملکرد خود باشند و در صورت نیاز محاکمه شوند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اغماض باعث وارد آمدن خسارت می‌شود، اظهار داشت: تمام دستگاه‌ها واحد بازرسی و ارزیابی دارند و خوب می‌دانند مسئولی موفق بوده یا خیر.

معرفی کتاب ارزشمند زندگانی دانشمند هسته‌ای کشورمان “شهید شهریاری”

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها برسم هر هفته کتاب ارزشمند زندگانی دانشمند هسته‌ای کشورمان “شهید شهریاری” را معرفی و مطالعه آن را برای نسل جوان مفید دانست.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداَ توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بخشی از این خطبه می‌فرماید: فَالْمُتَّقُونَ فیها هُمْ اَهْلُ الْفَضائِلِ می‌فرماید که: انسانهای پرهیزگار در این دنیا اهل فضیلتها هستند.

[فلذا یک نکاتی را از خصوصیات متقین و پرهیزگاران در این خطبه بیان می‌فرماید که یکی دو مورد را اشاره می‌کنم.]

در این خطبه می‌فرماید: غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اَللَّهُ عَلَیْهِمْ متقین کسانی هستند که از آنچه که خداوند برای آنها حرام کرده است چشم خود را می‌بندند و به آن نظر نمی‌کنند. به چیزی که خداوند به آنها اجازه نداده است نگاه بکنند، نگاه نمی‌کنند.

امیدواریم که خدای متعال توفیق تقوا و رعایت پرهیزگاری به همه ما کرامت بفرماید.

در ادامه مبحث سبک زندگی در حدیثی که از امام صادق(ع) حمرا بن اعین نقل کرده است، این حدیث شریف در کتاب شریف تحف العقول آمده است چند تا نکته اخلاقی دارد، چند تا نکته کلیدی و اساسی در سبک زندگی دارد که خدمت عزیزان تقدیم می‌شود.

می‌فرماید: واِعْلَمْ اَنَّهُ لا وَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ وَاِختیَابَهُم وَلَا عَیْشَ اَهْنَأُ مِنْ حُسْنِ الْخُلْقِ وَ لاَ مَالَ أَنْفَعُ مِنَ اَلْقُنُاعةِ بِالیُسر مُجزیِ وَ لاَ جَهْلَ أَضَرُّ مِنَ اَلْعُجْبِ

می‌فرماید که: خطاب به حمران می‌فرماید: هیچ ورعی نافع‌تر و سودمندتر از دوری کردن از گناه و معصیت الهی نیست. ورع در این جا به معنای پرهیز و خودداری کردن است. اما در روایات یک معنای دیگر هم آمده است. ورع در آنجا به معنای زهد است. زهدی که حتی از امور دنیوی که حلال است برای انسان به خاطر اینکه انسان فریفته دنیا نشود، وابسته به دنیا نشود از آنها هم پرهیز می‌کند.

البته مراد اینجا پرهیز است و در این روایت معنای اول مراد است. بعد می‌فرماید: والْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ وَاِختیَابَهُم می‌فرماید که: خود را از اذیت کردن مؤمنین و غیبت کردن آنها حفظ کردن . انسان باید مراقب باشد. انسانی که اهل ورع است، اهل تقوا است، باید رفتارش، کارهایش، حرف زدنش، حتی کنایه زدنش، موجب اذیت و آذار مؤمن نشود.

نباید غیبت مؤمن را بکند که در هفته گذشته در خطبه، راجع به غیبت مفصل صحبت شد. گاهی اوقات انسان ممکن است بدون هیچ غرضی و قصدی بر اثر عادتهای بدی که دارد، سخن گفتنش، یا رفتارش، یا برخوردش، موجب اذیت افراد و اشخاص بشود. باید مراقبت کند. ورع معنایش این است که خودش را از هرگونه کاری که موجب اذیت مؤمن می‌شود، بپرهیزد.

بعد می‌فرماید: وَلَا عَیْشَ اَهْنَأُ مِنْ حُسْنِ الْخُلْقِ و هیچ زندگی گوارتر از زندگی در سایه حسن خلق بودن نیست. حسن خلق و اخلاق حسنه داشتن زندگی را برای انسان گوارا می‌کند.

( حالا توضیح عرض می‌کنم خوب دقت بفرمایید.)

تنگ نظری، حسد، کینه ورزی، بد بینی به انسانها، بد بینی به یکدیگر و مواردی از این قبیل، زندگی را برای انسان تلخ می‌کند. انسان اگر دارای اخلاق حسنه باشد از همه این موارد مبرّا است، و زجر نمی‌کشد و ناراحت نیست.

فلذا این نکته خیلی مهمی است که باید به آن توجه بشود. ممکن است انسانی دارای ثروت باشد. انسانی باشد که از مواهب و نعمتهای مادی فراوانی برخوردار باشد. ولی داری کینه باشد. دارای حسد باشد، حسود باشد. این انسان، انسانی است که دیگر ممکن است از دید مردم، ظاهر نگاه مردم، زندگی او برایش بهشت باشد. ولی خودش و خانواده‌اش می‌دانند که علیرغم اینکه از امکانات و رفاهیات فراوانی برخوردار هستند. باغ دارد، خانه دارد، مال دارد، ثروت دارد، کارخانه دارد، همه چیز دارد؛ ولی آدم حسودی است. ولی آدم تنگ نظری است. به زن و بچه‌اش سخت می‌گیرد.

این انسان در واقع علیرغم اینکه به ظاهر، در یک بهشت زندگی می‌کند، ولی از درون خود یک جهنمی است که خودش برای خود و خانواده‌اش درست کرده است.

و دیگر می‌فرماید: قناعت، وَ لاَ مَالَ أَنْفَعُ مِنَ اَلْقُنُاعةِ بِالیُسر مُجزیِ می‌فرماید که: قناعت سرمایه بزرگی است که نافع‌ترین سرمایه‌ها برای انسان قناعت است. انسانی که قناعت دارد، همیشه آرامش دارد. حرص ندارد، به آنچه که از ناحیه خداوند تبارک و تعالی رسیده است، رزق و روزی خود، قانع است. از نظر روحی خودش راحت است.

فلذا در روایت دارد که: خداوند هم به انداک عمل کوچکی که این شخص قانع دارد، خداوند از او قبول می‌کند. یعنی مثلا انسانی که فقیر است ولو اینکه صدقه اندکی بدهد. خداوند از او می‌پذیرد. به خلاف اینکه انسانی ممکن است انسان پولداری باشد. انسان ثروتمندی باشد؛ که اگر بخواهد صدقه‌ای بدهد، این صدقه باید متناسب با آن مال و ثروتش باشد که معمولا اینها دستشان می‌لرزد برای خدا انفاق بکنند.

معمولا این جوری است. یک کسی بود می‌گفت آقا بگو جان بده ولی نگو مال بده. وقتی آمده بود پیش ما حساب بکند.

فلذا این مسئله مهم است که باید به آن توجه بشود بعد می‌فرماید: وَ لاَ جَهْلَ أَضَرُّ مِنَ اَلْعُجْبِ و هیچ جهل و نادانی مضرتر و ضررش بیشتر از عجب و خود پسندی و خود شگفتی نیست. این هم باز خیلی نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

انسان اگر مراقب باشد، ممکن است بعضی از جهل‌ها و مظاهر جهل و نادانی از مجرای عادی برطرف بشود، ولی انسانی که دچار عجب هست، دچار خود بینی است، دچار خود پسندی است، هرگز نمی‌تواند عیوب خودش را ببیند که آن وقت به فکر اصلاح آن باشد. این مشکل عجب است.

عجب، انسان را به هلاکت می‌اندازد. چون کسی که عجب دارد، کسی که به تکبر و نخوت گرفتار شد، هیچ وقت عیبهای خودش را نمی‌بیند. فکر می‌کند سر تا پایش صفات خوب و پسندیده است و هیچ عیبی ندارد. وقتی کسی عیب خودش را ندید به کجا کشیده می‌شود؟ به هلاکت می‌افتد. نابود می‌شود.

فلذا عجب خیلی مهم است که باید به آن توجه بشود انسان دچار عجب و خود شگفتی نشود. اینها همه احتیاج به مراقبت دارد. این خصوصیاتی را که عرض کردم همه احتیاج به مراقبت دارد. اگر انسان مراقب باشد، اگر انسان مواظب باشد، دچار این مسائل نمی‌شود. اگر غفلت بکند، ممکن است دچار این مسائل بشود و سرنوشتش و سرانجامش و فرجامش به جاهای بدی کشیده بشود.

در تکمله بحث، من یک بحث اخلاقی را هم درباره خانواده و توجه و خوش خلقی با خانواده بیان کنم و خطبه را به اتمام برسانم.

در زمینه خوش اخلاقی که ریشه و اساس همه اخلاق حسنه است؛ در حدیث کوتاهی می‌فرماید: أبدأ بِمَن تَعوُل از کسانی که عائله تو هستند از کسانی که تحت تکفل و سرپرستی تو هستند شروع کن. انسان باید از کسانی که جزء عائله او هستند، جزء کسانی هستند که این شخص سرپرستشان هست، باید آنها را آغاز بکند، آنها را مقدم بدارد.

البته نه اینکه افراط بکند، اسراف بکند، تجمل گرایی بکند، بلکه هر شخصی که می‌خواهد در زمینه رسیدگی به زن و بچه‌اش و فرزندانش، افراد تحت سرپرستی او، افراد تحت تکفل او، البته می‌شود این را تعمیم داد. اگر یک کسی رئیس اداره‌ای است، نسبت به کارمندانش، همین حالات را دارد. باید اگر می‌خواهد خدمتی بکند از کارمندان خودش شروع بکند.

دستش نلرزد برای اینکه به کارمندان خودش، به پرسنل خودش خدمتی انجام بدهد. از آنها شروع بکند. نباید منجر به اسراف بشود. نباید منجر به تجمل گرایی بشود. به صورت متعادل، به صورت متعارف انجام بشود. همسر و فرزندان حق دارند؛ که وظیفه مرد است. وظیفه سرپرست خانواده است. تا آنجایی که می‌تواند اسباب راحتی آنها را در خانه فراهم بکند.

در مسائل معنوی هم همین طور است. این نسبت به مسائل مادی هست. البته دائره‌اش شامل مسائل معنوی هم می‌شود. نسبت به تربیت فرزندان، نسبت به نمازشان، نسبت به روزه‌ شان باید توجه داشته باشد.

ممکن است یک کسی حالا من مثال عرض بکنم. باید به خانواده رسیدگی بکند. یک کسی است مثلا کارش تا ساعت ۱۲ شب طول می‌کشد، وقتی می‌آید می‌بیند زن و بچه‌هایش همه خوابند. اصلاَ آنها را نمی‌بیند. صبح زود هم سرکار می‌رود. کار خوب است؛ ولی این بچه‌ها و این زن و بچه برای تکفل و سرپرستی حقی دارند. باید از محبت پدر، از سرپرستی پدر، از اینکه بتوانند با پدر ارتباط داشته باشند برخوردار باشند. ممکن است بگوید من کار می‌کنم که اینها در آسایش و رفاه بیشتری باشند. بله! این درست است. آن نیاز است. این هم نیاز است. باید یک تعادلی برقرار بکند.

در مسائل معنوی هم همین طور. خیلی‌ها منبرمی‌روند. سخنرانی می‌کنند. جوانها را تحت تأثیر خود قرارمی‌دهند. در امور اعتقادی‌شان، در امور اخلاقیاتشان، درمعاشرت آنها، به آنها تذکراتی می‌دهند. نصیحتشان می‌کنند. آنها را موعظه می‌کنند. ولی گاهی اوقات نسبت به پسر و دختر جوان خود در خانه بی تفاوت هستند. این هم باز درست نیست.

باید توجه بشود. باید بنشینید جوانی که در داخل خانه است حرفش را گوش بدهید. برایش شخصیت قائل بشوید. گاهی اوقات لازم است با او مشورت بکنید. مشورت هم صوری نباشد، حقیقی باشد. اگر حرف خوبی زد، اگر نظر خوبی داد، عمل بکنید. که احساس بکند، آن هم در زندگی و در خانواده جایگاهی دارد.

اینها نکات مهمی است که باید به آن توجه بشود. که ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد بتوانیم ما هم آنچنان که شایسته است به خانواده و اهل و عیال توجه داشته باشیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را مؤکداَ سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه در خصوصیات متقین می‌فرماید:  وَ وَقَفُوا اَسْماعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْ.  متقین کسانی هستند که گوش آنها شنونده سخنان دانش افزای نافع است. انسان متقی گوشش را در اختیار هر سخنی قرار نمی‌دهد. انسان متقی و پرهیزگار، گوشش را از شنیدن سخنان لغو و بیهوده خودداری می‌دهد.

فلذا باید مراقب و مواظب باشیم که خداوند که این نعمتها را به ما داده است از نعمتها درست استفاده بکنیم. انسان متقی از نعمتهایی که خدا به او داده است درست بهره برداری کند.

اشاره‌ای داشته باشم به توجه به محرومین و ضعفا در جامعه، که تأکید مقام معظم رهبری همیشه همین بوده است که نسبت به قشر محروم و قشر ضعیف جامعه توجه ویژه‌ای بشود و فرمودند: مهمترین مسئله نظام جمهوری اسلامی، کوشش برای رفع محرومیت در جامعه است. از خصوصیات حکومت علوی هم همین است. باید همه مسئولین تلاش و کوشش کنند که محرومیتها، استضعافها از جامعه برطرف بشود.

حضرت آقا روی مسائل تولید و اشتغال جوانان که تأکید می‌کنند به خاطر همین است. اگر مسائل اقتصادی راه بیافتد، بهترین راهکار رفع محرومیت رونق تولید و ایجاد شغل برای جوانان است. حضرت امام هم می‌فرمودند: عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود ندارد. اینهم روش و منش امام راحل(رضوان الله تعالی علیه) بود.

فلذا همه ما مکلفیم و موظفیم نسبت به فقرا و ضعفا در حد توان خود توجه داشته باشیم، هر مدیری، هر مسئولی، باید نسبت به این مسئله اساسی توجه داشته باشد.

ما دیدیم که یکی از مسائل و مشکلاتی که در این قضایای اغتشاشات اخیر رخ نمایاند، همین مسئله بیکاری جوانان بود.

من یک مثالی مصداقا خدمت شما عرض بکنم ما چند روز بعد از این قضایا اهواز بودیم، برای رفتن به منزل یک مؤمنی که از دنیا رفته بود وعرض تسلیت از خیابان لشکر اهواز، همان محل فلافلی‌ها، از آنجا عبور کردیم. بعد این آقایی که همراه ما بود  و در خدمتشان بودیم، به من یک نکته‌ای را یادآور شد که خیلی نکته اساسی بود.

گفت: در این ایام اغتشاشات، یک ذره از این ناآرامیها و آشوبها به این خیابان کشیده نشد و اصلا خود این جوانانی که آنجا مشغول کار بودند اجازه ندادند که ناامنی به محل کارشان کشیده بشود. چون به هر حال اگر ناامنی آنجا می‌آمد محل کارشان را تهدید می‌کرد. این آشوبگرها آسیب می‌زدند.

من این را می‌خواهم نتیجه بگیرم؛ اشتغال و شغل داشتن جوانها ضامن امنیت جامعه است. اگر اشتغال باشد، اگر بیکاری نباشد، بسیاری از معضلات اجتماعی حل خواهد شد. سرقتها کمتر خواهد شد. اعتیاد کمتر خواهد شد. طلاقها کمتر خواهد شد.

فلذا این می‌طلبد که مسئولین ما توجه داشته باشند. ببینند آنجا مثلا یک اشتغالی در آن مکان ایجاد شده است؛ آشوبها آنجا راه پیدا نمی‌کند. خود مردم نمی‌گذارند راه پیدا بکند. ولی جاهای که مثلا عرض می‌کنم محرومیتی بوده است و در کنار مثلا مراکز اقتصادی بزرگی در اطراف ماهشهر و اینها بوده است دشمن سوءاستفاده و موج سواری می‌کند. عده‌ای از جوانان را فریب می‌دهد. جوان اگر بیکار باشد، زود آلت دست دشمن قرار می‌گیرد و فریب می‌خورد.

چاره اساسی کار اشتغال است. رونق تولید است. این را همه کارشناسان می‌گویند. وقتی که حضرت آقا می‌گوید نظر کارشناسی، منظور همین چیزها است. وقتی حضرت آقا در این چند سال، همه نامگذاری‌های سال را با صبغه اقتصادی نامگذاری می‌کند، به خاطر همین است. فلذا باید توجه داشت.

هشتم ربیع الثانی ولادت امام حسن عسکری(ع) را هم به فرزند برومندش امام زمان(ع) و همه محبان اهل بیت(ع) تبریک عرض می‌کنیم. امام حسن عسکری(ع) امامتش چون مقارن بود با زمان انتقال عصر حضور امام به عصرغیبت، به دلائلی که خیلی خلاصه اشاره می‌شود، یک مجاهدت مضاعفی داشت.

دلائل آن یکی این بود که حیاتی بودن عصر غیبت برای استمرار امامت و شیعه؛ به هرحال یک عصر تازه‌ای در تاریخ شیعه می‌خواست رقم بخورد؛ امام عسکری(ع) باید زمینه را فراهم می‌کرد. آن وقت مدت زمانی که امام حسن عسکری(ع) باید این زمینه را فراهم می‌کرد که شیعیان از عصر حضور امام به عصر غیبت امام منتقل بشوند و انس بگیرند، خیلی کم بوده است. چون زمان امامت امام حسن عسکری(ع) ۶ سال بیشتر نبوده است.

فلذا این یک مطلب؛ از طرف دیگر هم شرائط بسیار حاد و سیاسی و اعمال اختناق شدید از ناحیه حکام طاغوت بنی العباس و کنترل شدیدی که می‌کردند، چون می‌دانستند که بنا بر وعده‌ای که رسول گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) داده است، منجی و مهدی موعود از نسل امام حسن عسکری(ع) است.

فلذا خیلی شدت رفتار می‌کردند. از طرفی هم در گام اول، امام عسکری(ع) باید روایاتی که بشارت دهنده وجود مبارک مهدی آل محمد(ص) است، آن روایات را بیان کند و از طرفی هم باید خبر از ولادت آن حضرت بدهد و این خبر را بین شیعیان بصورت خاص البته بدون دیدن امام نشر بدهد.

این خیلی کار سخت می‌کرد. یعنی باید حضرت هم بشارت می‌داد که حضرت مهدی موعود متولد شده است، هم به خاطر خطراتی که او را تهدید می‌کرد، ناچار بود او را از دیده‌ها پنهان بکند. این کار را خیلی سخت می‌کرد.

فلذا این از سختیهای دوران امامت امام حسن عسکری(ع) بود. ان‌شاءالله تبارک و تعالی در ظهورش تعجیل بفرماید و ما را از زمره منتظران حقیقی آن حضرت قرار بدهد.

ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی را داریم که در چهارم ربیع الثانی تبریک عرض می‌کنیم؛ امامزاده واجد تعظیمی که نقش به سزایی در نشر فرهنگ شیعی داشت.

[من یک نمونه از روایاتی را نسبت به ایشان نقل کنم خدمت عزیزان.] امام هادی(ع) به حماد رازی فرمودند: هرگاه در محل زندگانی خود که اشاره به شهر ری کرده است، در کار دین به مشکلی دچار شدی آن را از عبدالعظیم حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان. این جایگاه حضرت عبدالعظیم حسنی بوده است که بعنوان وکیل و نائب امام، عمل می‌کرده است؛ فلذا ما از خدای متعال می‌خواهیم که روح مطهر ملکوتی آن را با اولیاءالله محشور بگرداند ان‌شاءالله.

گرامیداشت شهادت عالم نستوه و مجاهد آیت الله سید حسن مدرس را هم داریم که به دستور رضا خان این عالم بزرگوار و جلیل القدر را به شهادت رساندند و همچنین روز مجلس. شهید مدرس عالمی شجاع و انقلابی بود که رضاخان زنده بودنش را برنتابید و دستور داد او را به شهادت رساندند.

شخصیت و سیره آن عالم بزرگوار، تجلی دیانت و سیاست اسلامی است که باید روی آن کار بشود که فرمود: سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست. این جمله معروف مرحوم مدرس هست. خداوند او را با اجداد طاهرینش محشور بفرماید.

به همین مناسبت که روز مجلس هم هست؛ من چند تا نکته را به صورت خیلی خلاصه بیان کنم. انتخابات، شاخص مردم سالاری و عَلَم مردمی بودن نظام ماست. مجلس شورای اسلامی با انتخابات مجلس یازدهم چهل ساله می‌شود و ده تا دوره چهارساله که پشت سرگذاشت، مجلس شورای اسلامی چهل ساله شد.

باید روی داوطلبان دقت و حساسیت لازم صورت بگیرد. قانون گرایی و عمل به مرّ قانون توسط عوامل اجرایی و نظارتی مخصوصاَ شورای محترم نگهبان، بدون کوچکترین اغماض. باید انتخابات، انتخاباتی نمونه باشد در تراز یک مجلس انقلابی ان‌شاءالله.

و گام دوم انقلاب در عرصه تقنین و قانون گذاری با قوت و اقتدار و انقلابی رقم بخورد ان‌شاءالله و جلوی نفوذ دشمن در این عرصه خطیر و مهم گرفته بشود.

البته ان‌شاءالله اگر فرصتی شد در خطبه‌های بعد، سعی می‌شود شاخصهای یک نماینده انقلابی و متعهد و امین و متدین و راستگو بیان بشود. ان‌شاءالله ما بتوانیم با رعایت معیارها و شاخصهای درست و صحیح انتخاب بکنیم.

من اشاره‌ای داشته باشم به حوادث و اغتشاشاتی که اخیرا واقع شد که امنیت کشور را هدف گرفته بود. فتنه‌ای که خیلی گسترده و وسیع بود. حالا که قدری غبار فتنه فروکش کرده است، مردم می‌بینند که چه اتفاقی افتاده است؛ که بحمدالله تعالی با حضور بصیرتمند مردم و بسیجیان عزیز و جان فداکردن نیروی انتظامی جان برکفِ تلاشگر و مجاهد بحمدالله آتش فتنه فرو نشست.

ما الان که می‌بینیم، میزان خرابی‌ها و جنایات ددمنشانه‌ای که اغتشاشاگران از دشمنان دستور می‌گرفتند و برنامه ریزی شده بود برای ما کم کم دارد روشن می‌شود. ان‌شاءالله با دستگیری عوامل اصلی اغتشاشات و اعترافاتی که خواهند داشت و آنها را از طریق صدا و سیما به اطلاع مردم خواهند رساند ما حجم عظیم و گستردگی این فتنه را خواهیم شناخت.

حضرت آقا از مردم و اولین شهرها که دزفول قهرمان هم در زمره اولین شهرهای استان بود، صمیمانه تشکر فرمودند و تعبیر تعظیم و تکریم نسبت به مردم به کار بردند؛ که این برای ما خیلی ارزشمند است که ما در زمره شهرهایی بودیم که جزء اولین شهرها که مردم ما به خیابان آمدند و محکوم کردند؛ و شعار دادند و خداوند به مردم بصیر ما اجر بزرگی عنایت بفرماید ان‌شاءالله.

بنده سپاس و تقدیر خودم را تقدیم مردم ولایتمدار و بصیر و شجاع دزفول می‌کنم.

به هرحال من در آن سخنرانی هم که در مراسم داشتم گفتم ما باید عبرت از این مسائل بگیریم. نباید بی خودی از کنار این مسائل بگذریم. ما می‌بینیم گاهی اوقات یک مسئولی استعفا می‌دهد، یا یک مسئولی را مثلا تشخیص می‌دهند از کار کنار بگذارند. چرا وقتی که این مسئول استعفا می‌دهد دیگر عملکردی که او داشته است و احیانا ممکن است در اثر عملکرد اشتباه او خساراتی بوجودآمده است به غفلت سپرده می‌شود و فراموش می‌شود؟

اگر در کشور ما این فرهنگ باشد که هر مسئولی که در دوران مسئولیت خود و تصدی هرگونه عملکردی که کرده است پاسخگوی عملکردش باشد و بازخواست بشود. اگر احیاناَ به مرتبه‌ای رسید که لازم است، محاکمه بشود. چرا اینجور نمی‌شود؟ این نکات مهمی است که باید به آن توجه بشود.

هرکس می‌خواهد مسئولیتی را بپذیرد، اگر این فرهنگ باشد حساب کار دست او می‌آید و دیگر نمی‌گذارند اینقدر در اثر بی توجهی، در اثر اینکه ما خیلی با اغماض و با مسامحه رفتار می‌کنیم هر مسئول می‌آید هر کاری می‌خواهد می‌کند، هر خرابی که بوجود می‌آورد. مگر دستگاهها ارزیابی ندارند؟ همه دستگاهها ارزیابی دارند. چرا وقتی ارزیابی می‌شود خوب هم می‌دانند که یک مدیری موفق عمل کرده است یا ناموفق عمل کرده است.

این را من عرض بکنم همه دستگاه ارزیابی دارند. ولی متأسفانه به این ارزیابی اعتنایی نمی‌شود. در این قضیه اغتشاشات اخیر یک بخشی از خرابی‌ها و لطماتی که وارد شد، بخش البته خیلی عمده‌ای نبود؛ ولی بخشی از آن به ناکارآمدی و ضعف بعضی از مدیران برمی‌گشت.

چرا دقت نمی‌شود؟ اینها باید دقت بشود ان‌شاءالله. بتوانیم ما در این زمینه به وظیفه خود درست عمل کنیم.

بنده اشاره‌ای هم داشته باشم به کتابی که ما هرهفته معرفی می‌کنیم. کتابی است درباره زندگانی دکتر مجید شهریاری از شهدای گرانقدر هسته‌ای که عامل اصلی محاسبات پیچیده سوخت ۲۰ درصد بود. این دانشمند وقتی که به شهادت رسید حالا در خصوصیات اخلاق ایشان و رفتار ایشان خیلی مطالب می‌گویند ولی دشمن وقتی ایشان را به شهادت رساند، یک کاری که کرده بود با اینکه جوان هم بود، شاگرد پروری کرده بود؛ و در واقع آن علم و تکنولوژی را که خودش با سعی و تلاش بدست آورده بود به شاگردانش منتقل کرده بود.

به هر حال این کتاب بسیار کتاب ارزنده‌ای است، کتاب شهید علم و کتاب استاد. دو تا کتاب درباره‌اش نوشته شده است که اگر جوانانی علاقه دارند به آن پیشرفت و آن هویت و ریشه دینی و علمی ایران عزیزمان و دانشمندان ما، می‌توانند این کتاب را مطالعه بکنند.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام، دشمنان فتنه‌گر اسلام، دشمنان ملت ایران را خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن درپناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران بپوشان…

پروردگارا رحمتت را، باران نافعت را بر سر ما نازل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ