۱م، آذر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

باید به قرآن کریم عمل کرد و با این کتاب آسمانی مأنوس شد. + متن کامل خطبه‌ها

در حال و احوال دیگران نباید تجسس نمود و غیبت دیگران را کرد زیرا غیبت گناهی عظیم است.

زمان انتشار: ۱م, آذر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۹ ب.ظ | کد خبر: 79768

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

باید به قرآن کریم عمل کرد و با این کتاب آسمانی مأنوس شد

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر امام علی(ع) همه مسلمانان باید به قرآن کریم عمل کنند و با این کتاب آسمانی مأنوس باشند.

تبیین سوره حجرات و توجه به نکات اخلاقی

امام جمعه دزفول در ادامه این خطبه به تبیین سوره حجرات و توجه به نکات اخلاقی آن پرداخت و افزود: با تلاوت این سوره و دقت در آیات آن می‌توان به اهمیت تقوا و مراعات نکات اخلاقی پی برد.

در حال و احوال دیگران نباید تجسس نمود و غیبت دیگران را کرد

وی با بیان اینکه در این سوره به اسم و القاب پسندیده تأکیده شده اظهار داشت: در حال و احوال دیگران نباید تجسس نمود و غیبت دیگران را کرد زیرا غیبت گناهی عظیم است.

ریختن آبروی برادر مؤمن گناهی عظیم و نابشخودنی است

امام جمعه دزفول افزود: شخصیت افراد با غیبت کردن ضایع می‌شود و ریختن آبروی برادر مؤمن گناهی عظیم و نابشخودنی است.

وی گفت: غیبت توفیق عبادت معنوی را از بین می‌برد و خوراک سگهای جهنم است.

تبیین تفکر و اندیشه بسیجی از دیدگاه مقام معظم رهبری

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه سالروز تأسیس بسیج مستضغفین به فرمان امام خمینی(ره) را گرامی داشت و به تبیین تفکر و اندیشه بسیجی از دیدگاه  مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: روحیه آزاد اندیشی و معرفتی بسیجیان، به سیاسی بودن آن است.

بسیجی دارای روحیه مجاهدت، و در جامعه اهل جذب است

وی افزود: بسیجی دارای روحیه مجاهدت و متعبد است و در راستای ترویج فرهنگ بسیجی در جامعه اهل جذب است.

بسیجی دنیا زده نیست و خطوط قرمز را مراعات می‌کند

امام جمعه دزفول افزود: بسیجی دارای اخلاق نیک است و اگر چه اهل دنیا بوده ولی دنیا زده نیست و خطوط قرمز را مراعات می‌کند.

گرامیداشت هفت آذر سالروز حماسه دلاورمردان نیروی دریایی

امام جمعه دزفول همچنین هفت آذر سالروز حماسه دلاورمردان نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس را گرامی داشت و از دلاوری‌های نیروهای فداکار و ایثارگر ناو پیکان تجلیل کرد.

بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری موجب آرامش جامعه و خنثی شدن مکر و حیله دشمنان شد

خطیب نماز جمعه دزفول با محکوم کردن ناآرامیهای اخیر به بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بعد از این بیانات، آرامش در جامعه حاکم و مکر و حیله دشمنان خنثی شد.

قدردانی ازحضور باشکوه مردم ولایتمدار دزفول در راهپیمایی حمایت از بیاتات مقام معظم رهبری

امام جمعه دزفول از حضور باشکوه مردم ولایتمدار دزفول در راهپیمایی حمایت از بیاتات مقام معظم رهبری و انقلاب اسلامی گفت: مردم صفوف خود را از اغتشاشگران جدا کردند و باعث ناامیدی دشمنان شدند.

ناآرامی‌های اخیر از یک اتاق فکر ساماندهی می‌شد

وی با بیان اینکه دشمن از مدت‌ها قبل برای چنین روزی تدارک دیده بود، افزود: اغتشاشگران به صورت مسلح و با روش‌های یکسان برای حمله به مراکز مهم و بانک‌ها استفاده می‌کردند.

امام جمعه دزفول با اشاره به توقیف خودروهای سنگین در ورودی شهرها و سرقت طلاهای زنان توسط آشوبگران ادامه داد: با وجود تلاش نیروهای انتظامی برای آرام کردن آشوبگران، آنها نه تنها توجهی نمی‌کردند بلکه اقدام به تیراندازی به سمت مأموران می‌کردند.

وی با بیان اینکه این ناآرامی‌ها از یک اتاق فکر ساماندهی می‌شدند، اظهار داشت: بسیاری از اغتشاشگران از نقاط دیگر آمده بودند و با فرهنگ داعشی حمله می‌کردند.

وی با محکوم کردن ابعاد فتنه در برخی از شهرهای استان گفت: با حضور مردم در صحنه و تلاش نیروهای انتظامی و بسیج و بیانات مقام معظم رهبری این توطئه نیز خنثی شد.

تبیین موضوع نرخ بنزین و دیدگاه مقام معظم رهبری در این خصوص  

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز به تبیین موضوع نرخ بنزین و دیدگاه مقام معظم رهبری در این خصوص  پرداخت که سه راه در پیش داشت، افزود: اگر مقام معظم رهبری با نظر سران قوا مخالفت می‌کرد شبهه حاکمیت دوگانه‌ای شکل می‌گرفت که با درایت معظم له این مسئله صورت نگرفت.

وی افزود: راه دوم جلوگیزی از تغییر نرخ بنزین بود که تبعات منفی داشت و ورود و رد تضمیمات رؤسای قوا توسط رهبری مشکلاتی را در جامعه به وجود می‌آورد.

امام جمعه دزفول اظهار داشت: راه سوم تأیید تصمیمات رؤسای قوا و اجرای قانون و اینکه مسئولین با کارشناسی و بهره‌گیری از کارشناسان به نحوی که فشاری به مردم وارد نشود و دیگر کالاها متأثر از گرانی بنزین نشوند عمل نمایند.

با نظارت دقیق باید جلوی هرگونه گرانی اجناس گرفته شود و رضایت مردم در این خصوص کسب شود

امام جمعه دزفول گفت: با نظارت دقیق باید جلوی هرگونه گرانی اجناس گرفته شود و رضایت مردم در این خصوص کسب شود.

منویات مقام معظم رهبری در خصوص توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی کشور باید محقق شود

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن تقدیر از تلاش شبانه روزی نیروهای امنیتی، انتظامی و سپاه و بسیج به دیدار کارآفرینان و تولید کنندگان با رهبر معظم انقلاب  اشاره کرد و خواستار تحقق منویات معظم له درخصوص توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی کشور شد.

معرفی کتاب جذاب و خواندنی ” ۴۰ تدبیر”

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها به رسم هر هفته و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه  کتاب ” ۴۰ تدبیر” که ۴۰ واقعه چالش برانگیز تاریخ انقلاب اسلامی و نحوه رفتار امام روح الله و مقام معظم رهبری را به صورتی بسیار زیبا و جذاب روایت کرده است و تا کنون ۴۰ بار تجدید چاپ شده است معرفی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداَ توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در نامه ۴۷ در بخشی از این نامه خطاب به دو فرزند بزرگوارش امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) می‌فرماید: اوصِیکُمَا وَ جَمِیعَ وَلَدِی وَ أَهْلِی وَ مَنْ بَلَغَهُ کِتَابِی بِتَقْوَى اللَّهِ شما دو تا فرزندم و همه فرزندانم و خاندانم را و همچنین هرکس این کتاب و نوشته من به دست او برسد به تقوا و پرهیزگاری و به تقوای الهی سفارش می‌کنم.

در این نامه هم چند سفارش و توصیه دیگر می‌فرماید که: یکی نسبت به إصلَاحُ ذَاتِ الْبَیْنِ. فَإِنِّی سَمِعْتُ جَدَّکُمَا (ص (یَقُولُ صَلَاحُ ذَاتِ الْبَیْنِ أَفْضَلُ مِنْ عَامَّةِ الصَّلَاةِ وَ الصِّیَامِ می‌فرماید که: خودم شنیدم که جد شما نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرمود: اصلاح ذات البین از همه نمازها و روزه‌ها برترین است.

فلذا ما باید با رعایت تقوا و اصلاح ذات البین بتوانیم برای خود توشه‌ای برای آخرت فراهم بنماییم.

این نامه حضرت در نهج البلاغه حاوی مطالب دیگری هم هست که من اشاره می‌کنم. حضرت در بخش دیگری از این نامه سفارش قرآن را می‌فرماید. خیلی جمله هشدار دهنده‌ای است که امیرالمؤمنین(ع) در این نامه خطاب به همه پیروانش می‌فرماید.

می‌فرماید: اللَّهَ اللَّهَ فِی الْقُرْآنِ  به درستی که خدا را خدا را  درباره قرآن در نظر بیاورید در نظر بگیرید و حق قرآن را ادا نمایید. لَا یَسْبِقُکُمْ بِالْعَمَلِ بِهِ غَیْرُکُمْ می‌فرماید: مبادا دیگران با عمل کردن به قرآن از شما پیشی بگیرند. امیرالمؤمنین(ع) همه را به عمل به قرآن سفارش می‌کند. فلذا ما باید با قرآن مأنوس باشیم.

حالا تلاوت قرآن، قرائت کردن سُوَری از قرآن، این خیلی ثواب دارد. ولی انسان با قرآن مأنوس باشد. بعضی‌ها هستند وقتی که مشکلی پیدا می‌کنند، وقتی مسئله‌ای پیدا می‌کنند، به قرآن مراجعه می‌کنند. چون در روایت هم دارد، قرآن شفای همه دردهای بشریت است، به قرآن مراجعه کنید.

[به همین مناسبت بنده یکی از سُوَر قرآنی را که حاوی مطالب اخلاقی و مهمی است انتخاب کردم، بنا به فرصت اندکی که خطبه اول دارد، اشاراتی خواهم داشت.]

سوره حجرات نکات بسیار مهمی درباره شخص پیامبر(ص) دارد و همچنین روابط افراد در جامعه اسلامی در این سوره مطرح شده است؛ و از آنجا که بسیاری از موضوعات مهم اخلاقی در این سوره طرح شده است؛ می‌توان آن را، سوره اخلاق و آداب نامید که توصیه بنده این است حتماَ هر چند وقت یک بار به این سوره مراجعه کنید و آیات شریفه‌ای که در این قرآن هست.

حتی آیه تقوا هم در این سوره است. انَّ اکْرَمَکُمْ عِنْدَاللَّهِ اتْقیکُمْ باز در همین سوره آمده است. به هرحال سعی کنید، این سوره مبارکه را با دقت مطالعه کنید. قرائت قرآن داشته باشید و هر بار هم اگر بتوانید مراجعه می‌کنید، یکی دو تا از دستورات اخلاقی آن را مورد عمل قرار بدهید. این باعث می‌شود که ما کم کم با قرآن انس پیدا بکنیم. با قرآن مأنوس بشویم.

در یکی از آیات شریفه‌ای که در این سوره مبارکه آمده است می‌فرماید: وَلا تَنَابَزُوا بِالألْقَابِ همدیگر را و یکدیگر را با القاب و لقبها و اسمهای ناپسند صدا نزنید و یاد نکنید. چون بعضی از مؤمنان، قبل از ایمان آوردن، اسامی و لقبهایی داشتند در زمان کفر و جاهلیتشان که هنوز ایمان نیاورده بودند. دارای اسامی و لقبهایی بودند که خیلی لقبها و اسامی پسندیده‌ای نبودند. بعد که ایمان آوردند، آن اسمها و لقبها را عوض کردند.

فلذا قرآن می‌فرماید: ولی بعضی از مسلمانها باز با همان اسامی و لقبهایی که قبل از اسلام، و قبل از اینکه ایمان بیاورند صدا می‌زدند؛ که در این سوره نهی می‌کند. چرا؟ چون سیره و روش اولیا و بزرگان دین همین بوده است. اشخاصی را، حتی کودکان را، حتی سالخوردگان را با لقبها و اسمها و نامهای پسندیده خطاب می‌کردند.

چون اسم پسندیده روی شخصیت انسان خیلی اثر دارد. اصلاَ یکی از سفارشات این است از حقوقی که فرزند بر گردن پدر و مادر دارد این است که اسم پسندیده‌ای برای او انتخاب بکنند؛ اسم مناسبی که باعث هویت و شخصیت آن کودک بشود.

و درجای دیگری در این سوره مبارکه می‌فرماید: وَلاَ تَجَسَّسُوا می‌گوید: در حالات همدیگر تجسس نکنید. تجسس کردن کار خوبی نیست. سیره پیامبر(ص) هم این چنین بود. پیامبر(ص) هم کارهایی که مربوط به او نمی‌شد در آنها تجسس نمی‌کرد. وَلاَ یَغْتَب بَعْضُکُم بَعْضاً  بعضی از شما بعضی دیگر را غیبت نکنید. آیا دوست دارید گوشت برادر مرده‌تان را بخورید در حالی که او مرده است؟ و غیبت او را بکنید در حالی که حضور ندارد؟ فَکَرِهْتُمُوهُ  بدون تردید از این کار خوششتان نمی‌آید و خوشایندتان نیست.

غیبت کردن یکی از بزرگترین گناهان است. قدری درباره غیبت که در این سوره مبارکه مؤمنین و مسلمانان را نهی کرده است؛ توضیحات مختصری خدمت عزیزان می‌دهم. چون متأسفانه این مسئله غیبت کردن مبتلابه جامعه ما است.

سرمایه بزرگ هر انسانی در زندگی خود حیثیت و آبرو و شخصیت اوست. و هرچیز که این شخصیت و آبروی انسان را به خطر بیاندازد، مثل این است که جان او را به خطر انداخته است. بلکه گاهی ترور شخصیت از ترور شخص مهمتر محسوب می‌شود.

فلذا در آیه شریفه تعبیر به مرده کرده است. گوشت برادرتان را می‌خورید در حالی که برادرتان مرده است. به خاطر این است که غیبت در غیاب افراد که صورت می‌گیرد، مثل مرده‌گانی هستند که قادر به دفاع از خود نیستند. به این خاطر گفته گوشت مرده برادر را می‌خورید. آنجا حضور ندارد که از خودش دفاع بکند.

فلذا پیامبر گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) فرمودند که: [این مطلب را اول عرض بکنم] پیامبر فرمودند که: از درهمی که انسان از ربا بدست می‌آورد نزد خدای متعال از ۳۶ بار زنا بزرگتر است. و از هر ربا بالاتر ریختن آبروی مسلمان است. این خیلی نکته مهمی است. این ناجوانمردانه ستمی است که انسان می‌تواند بر برادر مؤمنش روا بدارد؛ که آبروی او را ببرد؛ الآن شما دقت بکنید، متأسفانه در این فضای مجازی چقدر از این کارها صورت می‌گیرد.

در روایت تکان دهنده دیگری که از امام سجاد(ع) نقل شده است می‌فرماید: از غیبت به شدت پرهیز کنید که غیبت خورشت و خوراک سگهای جهنم است. اینقدر این غیبت امر بدی است و مذمت شده است.

معنای غیبت چیست؟ بعضی‌ها در معنای غیبت تردید می‌کنند و نمی‌دانند معنای واقعی غیبت چیست؟ معنای غیبت این است که: انسان در غیاب کسی که سخنی می‌گوید عیبی از عیوب او را(عیبی که در او هست هان!) عیبی که از عیوب او را که دیگران نمی‌داند این انسان فاش می‌کند.غیبت معنایش این است.

حالا این عیب جسمانی باشد یا اخلاقی باشد یا در اعمال او باشد یا در سخنانش باشد و حتی در اموری که مربوط به اوست. مثلا عیب در لباسش باشد، در خانه‌اش باشد، در همسر و فرزندانش باشد. البته همه اینها در صورتی است که این عیوب در او باشد.

اما اگر صفتی بود که اصلا در او وجود ندارد، این  تهمت می‌شود و تهمت خیلی سنگین تر از غیبت است. باید مراقب و مواظب بود. غیبت و غیبت کردن و غیبت شنیدن، توفیق عبادت خالصانه و مقبول را از انسان سلب می‌کند. یکی از بزگان نقل می‌کند می‌گوید من ناخواسته غیبتی شنیدم تا روزها آن حالات معنوی از من رفت. تا دوباره با استغفار و توبه توانستم به آن حالات معنوی برگردم. اثراتی روی قلب انسان می‌گذارد. غیبت اثراتی روی روح و جان انسان می‌گذارد. باید مراقب و مواظب بود.

(البته در برخی موارد غیبت جائز است که من اشاره‌ای بکنم چون این را باید هم بگوییم.)

اگر مثلا انسان برای انتخاب همسر و یا شریک در کسب و کار بخواهد از کسی مشورت بگیرد، درباره کسی تحقیق بکند، این اشکال ندارد. اگر عیوبی دارد آن شخص، به رسم امانت به اندازه همان عیوب نه بیشتر هان! همان عیبی که از او سؤال می‌شود آن را بگوید مشکلی ندارد. چون ممکن است اگر نگوید یک مسلمانی در یک دامی بیافتد.

فلذا استثنائاتی دارد. یا مثلا کسی که جهر دارد. جهر به فسق و گناه دارد. از اینکه آشکارا گناه بکند، ابایی ندارد. پرده حیا را کنار گذاشته است. اگر این جوری هم باشد، باز این شخصی که درباره آن گناهی که دارد انجام می‌دهد آشکارا غیبت بکند، اشکال ندارد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که دستورات الهی را رعایت بفرماییم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه بندگان خدا، همه شما و خودم را مؤکداَ توصیه و سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

علی(ع) از رسول خدا(ص) نقل می‌کند که سؤال شد، چه چیزی بیشتر موجب رفتن به بهشت می‌شود؟ امیرالمؤمنین این سؤال را از وجود گرامی و مقدس گرامی اسلام پرسید. حضرت در پاسخ فرمودند: تقوا و حسن الخلق. دو چیز هستند که بیشترین سهم را در اعمال انسان برای بهشت رفتن دارند. یکی رعایت تقوا، یکی حسن خلق.

امیدواریم خدای متعال این دو خصوصیت را به همه ما کرامت بفرماید.

پنجم آذر ماه سالروز تشکیل بسیج به دستور و فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) که به دستور امام بسیج تشکیل شد و این شجره طیبه کارش را آغاز کرد.

تفکر بسیجی و فرهنگ بسیجی در حقیقت هویت اصلی سازمان بسیج مستضعفین است. یعنی بسیج مستضعفین بر این اساس شکل گرفته است، تفکر بسیجی، اندیشه بسیجی.

حالا باید یک قدری بسیج را از نگاه رهبر حکیم و فرزانه مقام معظم رهبری، البته خیلی خلاصه مورد بررسی قرار بدهیم که بسیج از آن جایی که برگرفته از فضای الهی و دینی است و فرهنگ بسیجی، فرهنگ دینی ماست. فرهنگ بسیجی با دستورات دینی ما آمیخته است و روحیه بسیجی هم سرشار از روحیه ایثارگری و آزاد اندیشی و معرفت و بصیرت است؛ باید ببینیم مؤلفه‌های اصلی شکل دهنده شخصیت و هویت هر بسیجی از نگاه حضرت آقا چه چیزهایی هستند؟

[من خیلی خلاصه تیتر وار اشاره می‌کنم.]

حضرت آقا می‌فرماید: بسیجی باید سیاسی باشد، ولی سیاست زده نباشد. یک بسیجی در عرصه‌های سیاسی، درعرصه‌های سیاسی اجتماعی باید براساس شاخصها عمل بکند. باید براساس ملاکها و معیارها عمل بکند. باید یک بسیجی در انتخابش ملاک داشته باشد. نه اینکه مثل بقیه افرادی که ممکن است تحت تأثیر یک سری جوسازی‌ها و فضا سازی‌ها قرار بگیرند؛ تحت تأثیر جناحها و گروهها و قومیتها قرار بگیرند بر آن اساس تصمیم بگیرد.

می‌فرماید: بسیجی مجاهد است اما افراطی و بی انضباط نیست. بسیجی انسانی است که متدین و متعبد است. اما متحجر و خراف گرایی ندارد. خرافی نیست. بسیجی اهل جذب است. وقتی که با او صحبت می‌کنیم آن اخلاق بسیجی، آن رُ‌حَمَاءُ بَیْنَهُم که قرآن فرموده است؛ آن لطف و مرحمتی که قرآن دستور داده است، در اخلاق او در رفتار او در برخورد او می‌بینید اهل جذب است.

اما اهل تساهل در اصول دین نیست. اصول را هیج وقت زیر پایش نمی‌گذارد. بسیجی یک سری اصولی دارد که از اصول عبور نمی‌کند. خط قرمزهایی دارد. بسیجی متخلق به اخلاق اسلامی است. انسانی است که داری اخلاق است. اما ریا کار نیست. اهل تظاهر و ریا نیست. بسیجی آبادگر دنیا است. ولی خودش دنیازده نیست. مجذوب دنیا نیست. بسیجی غیور است. پاسدار حد فاصله‌های حق و باطل است. پاسدار خط قرمزهاست.

فلذا رعایت می‌کند. هفته بسیج فرصت بسیار مناسبی است که ما هرچه بیشتر بتوانیم فرهنگ نورانی بسیج را در جامعه نهادینه کنیم و از همین جا هم تبریک عرض می‌کنم به همه بسیجیان عزیزمان و از حضور بسیجیان در نماز جمعه این هفته تشکر می‌کنم.

خداوند ان‌شاءالله همه ما را بسیجی زنده بدارد و ان‌شاءالله ما را با بسیجیان محشور بگرداند.

هفتم آذرماه سالروز حماسه دلاورمردان نیروی دریایی است که این روز را به همه دریادلان نیروی دریایی تبریک و تهنیت می‌گوییم. روزی است که یادآور حماسه بزرگ دلاورمردانی بود که جانانه از وطن و دین و انقلاب خود دفاع کردند؛ و نبرد قهرمانانه ناوچه پیکان در مصاف با متجاوزان و آبهای جمهوری اسلامی برگ زرینی شد که در تاریخ کشور عزیزما همچنان می‌درخشد.

خداوند شهدای عزیز ناوچه قهرمان پیکان را با سیدالشهداء محشور بفرماید.

اما یک تشکر و سپاسی باید داشته باشیم به درگاه خداوند علیم و قدیر که بار دیگر برسر ملت ایران منت نهاد؛ و ابر و غبار دشمنی دشمنان را از سر ملت ایران زدود. و خداوند مکر و حیله دشمنان را خنثی کرد و چهره کریه آنها را بیش از پیش رسوا ساخت؛ و خدا را شاکریم که بار دیگر الطاف خاصه حضرت بقیة الله الاعظم مهدی آل محمد(عج) شامل حال ملت ما شد.

جای تشکر و سپاس دارد از هدایتها و رهبری‌های رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی که مثل همیشه با درایت الهی خود به کشور شهیدان، آرامش دوباره بخشید. و وحدت و انسجام ملی را قوام دوباره‌ای دادند.

بنده لازم است تقدیر از همه ملت شریف و بصیر ایران اسلامی کنم که با تشخیص انقلابی موقعیت حساس کنونی کشور و درک درست از صحنه‌ای که باید حضور پیدا می‌کردند؛ صفوف خود را از اغیار و اختشاشگران جدا کردند. و بسیار جدی و توفنده و مستحکم پا در عرصه حمایت از آرمانهای انقلاب گذاشتند و در راهپیمایی‌های این روزها موجبات خوشحالی دوستان و ناامیدی دشمنان و استکبار جهانی را باعث شدند.

همچنین بنده لازم می‌دانم از همین تریبون، تشکر و سپاسی داشته باشم از حضور بسیار باشکوه و بصیرتمند مردم شریف شهرستان دزفول که بحمدالله تعالی علیرغم فرصت کمی بود که اطلاع رسانی بکنیم ولی بسیار خوب حضور پیدا کردند و اولین راهپیمایی استان خوزستان را رقم زدند.

سپاسگذاریم از حضور همه عزیزان که روز چهارشنبه همه اقشار حضور پیدا کردند. مخصوصاَ روحانیت معزز که خیلی پررنگ شرکت کرده بودند. دیگر اقشار، دانشگاهیان، فرهنگیان، کسبه و بازاریان، کارمندان، دانش آموزان، زنان، مردان، بسیجیان و همه اقشاری که حضور پیدا کردند؛ بنده سپاسگذارم. امیدوارم خدای متعال به همه شما اجر مضاعف کرامت بدهد.

چون حقیقتاَ این را عرض بکنم دشمن از مدتها قبل برای چنین روزی برنامه ریزی کرده و تدارک دیده بود. که ما هم دیروز در اهواز در جلسه‌ای بود، سمینار ائمه جمعه استان بود که مسئولین استانی و استاندار و فرماندهان وقتی گزارش حوادث وقایع را بیان می‌کردند، کاملا روشن بود که اوباش و آشوبگران از مدتها قبل آمادگی داشتند.

و این طبیعی هم بود چون وقتی بن سلمان می‌گوید: باید ناامنی را به داخل ایران بکشانیم و میلیاردها هم خرج می‌کند. اردوغان هم می‌گوید: بعد از عراق و لبنان نوبت ایران است و همه دست به دست همدیگر دادند و آمادگی داشتند، منتظر بهانه‌ای بوده‌اند که این فتنه بحمدالله تعالی از سر ملت ایران گذشت.

در توضیحاتی که عزیزان دادند از وقایعی که در خوزستان اتفاق افتاد است. من شهرهای دیگر را کار ندارم. استان خوزستان را عرض می‌کنم که ما در جزئیات حوادث قرار گرفتیم، معلوم بود که اینها از روشهای یکسان در خرابکاری استفاده می‌کردند. در حمله به مراکز اقتصادی و بانکها، در مراکز مهم دیگری که به آنها سفارش شده بود و دستور داده شده بود که حمله بکنند.

از سلاح‌ها و مهمات که از قبل آماده کرده بودند؛ که اصلا نیروهای قرارگاه کربلا که نیروهای ویژه‌ای داشتند که برای این کارها تربیت شده بودند، می‌گفتند: اصلا برای ما غیر قابل تصور بود این همه سلاح و مهمات در دست آنها چه کار می‌کند؟ اینها را از کجا آوردند؟

و هرچه با مسالمت با آشوبگران صحبت کردند، حتی یکی از مسئولین از فرماند‌هان می‌گفت که: ما یک نفر را جلوتر فرستادیم که مثلا با زبان خودشان با آنها صحبت بکند که مثلا یک قدری آرام بگیرند که ببینند حرفشان چیست؟ گفت تا رفت جلو، شروع کردند تیراندازی و آتش کردن.

اینها معلوم می‌شود که از پیش برنامه ریزی شده بوده است. چند هزار کامیون و تریلر و ماشینهای سواری را در گلوگاهها و جاده‌های بسیار حساس متوقف کرده بودند و بعد را جاده را بسته بودند آن وقت آمده بودند، سویچها را از او گرفته بودند و برده بودند و قدری از سرنشینهای اینها را غارت کرده بودند. طلا از سر و روی زنان و بچه‌ها در آورده و برده بودند.

فلذا این مسئله کاملاَ مشهود بود که از یک اتاق فکری از یک محل واحدی اینها هدایت می‌شدند، سازماندهی می‌‍‌شدند. اصلاَ خیلی از کسانی که دستگیر کردند و مسلح بودند، کسانی بودند که از جاهای دیگر آمده بودند. بومی آن منطقه نبودند. و فرمانده قرارگاه کربلا می‌گفت که: اینها به گونه‌ای می‌جنگیدند و آتش به روی ما می‌گشودند، این قدر این مسئله مشکل بود برای ما که احساس می‌کردیم اینها مثل همان فرهنگ داعشی می‌خواهند اینقدر بجنگند تا خودشان هم کشته بشوند. اینها یک برنامه ریزی حساب شده‌ای بود که باید با آن برخورد می‌شد.

به هرحال ابعاد فتنه و توطئه دشمن بسیار گسترده بود. ما در استان خوزستان که گزارش می‌کردند خیلی گسترده بوده است. و اینها حساب شده در بهبهان و در ماهشهر و در رامهرمز و در شهرهای دیگر که خرابی‌ها زیاد بود، افراد مسلح می‌چرخیدند؛ بانکها را آتش می‌زدند و حساب شده مثل اینکه آنها از قبل کاملا وسایل را آماده کرده بودند. سلاح‌ها را آماده کرده بودند.

بحمدالله به برکت خون پاک شهدا و رهبریهای حکیمانه و حضور ارزشمند و بصیرت گونه ملت شریف ایران در صحنه و فداکاری مدافعان و مأموران نیروی انتظامی، بسیج و دیگر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی بحمدالله تعالی توانستند این فتنه را از سر ملت ایران دفع کنند. خدا را شاکر هستیم.

[هرچند خطبه طول کشید ولی بنده لازم می‌دانم حالا این اصل حادثه و واقعه‌ای بود که بعد از اعلام گرانی بنزین اتفاق افتاد. اما بنده می‌خواهم اجازه بگیرم چند دقیقه‌ای تحلیلی کوتاه از اصل قضیه داشته باشم. چون خیلی مهم است.]

اصل گران شدن بنزین و تصمیم سران قوا اتفاقی است که افتاده است و برگشت ناپذیر است. این خلاصه مسئله‌ای است که نمی‌شود برگردد. البته حالا در روش اجرای این طرح و گران شدن بنزین و زمانی که اعلام شد، نقدهای وجود دارد که حالا باید بماند برای فرصت دیگری چون الان فرصت نیست.

و حضرت آقا هم اصل کار را حمایت فرمودند. و روی تصمیم سران قوا صحه گذاشتند. ولی فرمودند من کارشناس نیستم و نسبت به جزئیات مسئله اظهار نظری نفرمودند. در واقع جزئیات مسئله را تأیید نکردند. اصل کار را حمایت کردند. ولی فرمودند دوبار هم فرمودند من کارشناس نیستم.

حالا به هرحال نسبت به سوء استفاده‌های دشمن و ایجاد ناامنی هشدار جدی دادند. فرمودند که: ناامنی بزرگترین بلایی است که ممکن است به جان کشوری بیافتد. و تذکر جدی هم برای نظارت از جلوگیری افزایش بی رویه قیمتها به مسئولین دادند. که در یک جمع بندی می‌توان چنین تحلیل کرد.

مقام معظم رهبری در این شرایط حساس سه راه را در پیش رو داشتند. [خوب دقت بفرمایید این مطلب را]

راه اول این بود که: مخالفت صریح با طرح و دستور توقف سهمیه بندی بنزین را داشته باشد و جلوگیری از افزایش قیمت بنزین بفرماید. این اگر این کار را حضرت آقا می‌کردند چند تا ایراد داشت.

یک: از همان روز اولی که این اتفاق می‌افتاد، هدایت رسانه‌ای استکبار جهانی، حاکمیت دوگانه در کشور القا می‌شد. می‌گفتند در کشور دو تا حاکمیت است. یک حاکمیت سران قوا هستند. یک حاکمیت هم رهبری است. و مرتب در این دمیده می‌شد. و اختلاف بین مسئولین عالی رتبه کشور بزرگ نمایی می‌شد. این چیزی است که دشمن می‌خواست.

ایراد دوم آن این بود که: بهانه به دست کسانی می‌داد که بله ما می‌خواستیم کار کنیم اما نگذاشتند. و این بحث را تبدیل به معزلی در کشور می‌کردند. می‌گفتند: ما می‌خواستیم مسائل اقتصادی کشور را درست کنیم. وضع بنزین اینچنین بود، قیمت بنزین در ایران خیلی ارزان بود، تولیدش بالا رفته بود، مصرف بنزین صد میلیون لیتر در روز بود، قاچاق به کشورهای دیگر می‌شد. قیمت بنزین در کشور همسایه این چنین و آنچنان بود… نگذاشتند ما درست کنیم. همه اینها را می‌گفتند.

ایراد سومی که به این رویه اگر انتخاب می‎شد بود؛ سنگ بنایی گذاشته می‌شد بعدها در هر دولتی از رهبری توقع داشتند که در همچین مسائلی ورود پیدا کند و در واقع جایگاه رهبری خرج این مسائل می‌شد.

[این سه تا اشکالی بود که در واقع به راه حل اول بود که اگر رهبری می‌آمد و طرح را متوقف می‌کرد.]

یک راهکار دیگری راه حل دومی پیش روی رهبری بود آن هم این بود که سکوت بکند. و هیچ حرفی نزند و عبور بکند. این هم باز یک مشکلات خاص خودش را داشت. اگر رهبری سکوت می‌کرد خیلی‌ها بودند که می‌گفتند بالاخره نظر رهبری چیست؟ ما داخل خیابان اعتراض بکنیم؛ در خیابان اعتراض نکنیم. از طرفی هم مجلس شورای اسلامی می‌خواست همان فردای آن یک طرح یک فوریتی سه فوریتی در صحنه علنی مجلس بیاورد و طرح را متوقف بکند.

و اصلا در داخل مجلس یک دعوایی درست می‌شد؛ بین نمایندگان موافق و مخالف. اگر حالا چه مصوب می‌شد که متوقف بشود، چه مصوب می‌شد که متوقف نشود، به هرحال یک اختلاف شدیدی بین قوا بوجود می‌آمد و یکی از وظائف رهبری که در قانون اساسی آمده است هماهنگی بین قوا و پیشگیری از اختلافات بین قوا است.

(این هم راه کار دوم بود.)

راه کار سومی که پیش روی رهبری بود موافقت با اصل طرح و واگذار کردن جزئیات به نظرات کارشناسی. که در واقع راه حل سوم مسیر صواب و حکمت آمیزی بود که رهبر انقلاب انتخاب کردند. و اصل طرح را پذیرفتند و با کار کارشناسی  برای کاهش مشکلات مردم و نظارت برای جلوگیری از افزایش گرانی تأکید فرمودند؛ که نگرانی و دغدغه اصلی مردم هم همین است. مردم از گرانی بنزین از چه چیزی می‌ترسند؟ از بالا رفتن قیمتها و از گرانی می‌ترسند. ناراحت هستند.

فلذا حضرت آقا فرمودند: حالا اگر به این تصمیم رسیدید (حضرت آقا تابع مقررات هستند.) در قضیه فتنه ۸۸ هم همین کار را کردند. هرچه فشار آوردند که انتخابات را باطل بکنند ایشان فرمودند قانون. از قانون عدول نکرد. که عده‌ای در آن زمان علیه مقام معظم رهبری برافروختند. ولی اینجا خیلی خوشحال بودند.

ما می‌گوییم یک بام و دو هوا شما رفتار کردید. چرا آنجا که حضرت آقا فرمود [قانون] تمکین نکردید؟ به نظر بنده حقیر من می‌خواهم عرض بکنم این قضیه آزمونی شد برای کسانی که ادعای ولایتمداری می‌کنند که ما احساسی تصمیم نگیریم. ما می‌گوییم ما همه پیرو رهبر هستیم، مطیع رهبر هستیم، این جاها مشخص می‌شود. که اگر نبود این اطاعت از رهبری این آرامشی که حضرت آقا بعد از آن سخنرانی کوتاهش قبل از درس خارج خود به ملت داد؛ واقعا خیلی‌ها از انقلابی‌ها سردرگم بودند چه کار بکنند؟ چه موضعی باید بگیرند؟

فلذا البته ما هم الان مطالبه می‌کنیم. می‌گوییم که: حقوقها و دستمزدها به صورت معقول و متناسب با هزینه‌های حمل و نقل با نظارت دقیق و کارشناسی مدیریت بشود. ما می‌گوییم که: باید مجال سوء استفاده برای افراد فرصت طلب گرفته بشود. نه این که حالا مثلا یک هفته‌ای ده روزی بازار داغ است؛ مسئولین به اصطلاح بیایند چند تا مصاحبه تلویزیونی بکنند، چند تا نشان بدهند ناظرین در بازار رفتند گشتند و با بعضی از سود جویان و افراد فرصت طلب برخورد کردند؛ یک خورده که مردم تب و تابشان افتاد دوباره رها بکنند. نه! باید استمرار بکند. باید این نظارت‌ها بر جلوگیری از افزایش بی رویه قیمتها باید استمرار پیدا بکنند و مسئولین جدی باشند.

مثلا بعنوان مثال عرض می‌کنم. گفتند الان قیمت خودرو یک دفعه افزایش پیدا کرده است. الان اینجا می‌طلبد که: دولت از طریق وزارت صمت بیاید کنترل بکند. اجازه ندهد شرکتهای تولید خودرو بالاتر از قیمت عرضه بکنند. خودشان را با بازار تنظیم بکنند. با سودجویان و دلالان خودشان را تنظیم بکنند. نه! آنجا قرص و محکم بیاستند بگویند، قیمت ماشین باید این مقدار باشد و اگر لازم است بیشتر از نیاز جامعه تولید بکنند به بازار بدهند که خود به خود قیمت خودرو بالا نرود.

اینها کارهایی است که می‌شود انجام داد و شدنی است. و اگر واقعا مسئولین به فکر مردم هستند، به فکر دغدغه‌های مردم هستند، به فکر مشکلات مردم هستند، باید این کارها را بکنند. ما سرمایه‌ای بالاتر از اعتماد مردم نداریم. اگر کشور خزانه‌هایش پر از دلار باشد. اگر کشور از نظر صنعت دفاعی پیشرفته باشد. از نظر امکانات بسیار در سطح عالی باشد، ولی مردم راضی نباشند هیچ چیز ندارند. برعکس اگر هزاران مشکل داشته باشد، ولی مسئولین همراه و همدل مردم باشند و رضایت مردم را داشته باشند این کشور همه چیز دارد.

فلذا رضایت مردم برای ما خیلی مهم است. ما تقاضای اصلی و مطالبه اصلی ما این است که مسئولین به گونه‌ای عمل کنند که رضایت مردم کسب بشود ان‌شاءالله.(تکبیر نمازگزاران)

من تشکر می‌کنم از همه عزیزانی که در این چند روزه شبانه روز تلاش کردند. من خودم شاهد بودم، نیروی انتظامی جان برکف ما، سپاه و بسیج عزیز ما، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان(عج) اینها شبانه روز تلاش کردند واقعا زبان ما از تقدیر و تشکر آنها الکن است که الان این امنیت ما به خاطر مجاهدت این عزیزان است.

و شهید عزیز شهید صیادی که خون پاک خودش را تقدیم امنیت ما کرد. امنیت ملت ایران کرد. دفاع از امنیت کشور، دفاع از استقلال وطن، دفاع از وطن. اینها خیلی ارزشمند است. باید قدر اینها شناخته بشود. مردم قدر شناس هستند. تجلیل بشود از این فداکاریهایی که برای امنیت کشور می‌شود. برای اعتلای کشور می‌شود.

من عذر خواهی می‌کنم قدری خطبه طول کشید، منتها اشاره‌ای داشته باشم به دیدار رهبری با فعالان اقتصادی کشور که آن هم خیلی ملاقات بسیار مهمی بود، می‌طلبد که یک خطبه مستقلا درباره این دیدار بحث بشود. منتها من چون فرصت خیلی کم است، خیلی گذرا اشاره می‌کنم.

اول اینکه حضرت آقا در این جلسه و سخنرانی مفصل واقعاَ کارشناسانه‌ای که داشتند و مسائل اقتصادی را به خوبی و دقیق تبیین کردند و نقشه راه اقتصادی کشور را ترسیم کردند، خیلی جای تأمل دارد. یعنی مسئولین کشور، مخصوصاَ مسئولین اقتصادی کشور، باید نکته به نکته فرمایشات حضرت آقا را مورد مداقه و مطالعه و بررسی قرار بدهند.

حضرت آقا باز در این دیدار تأکید فرمودند: که اقتصاد کشور را شرطی نکنید، نگویید حالا تا ببینیم نتیجه انتخابات در فلان کشور چه می‌شود؟ فلان کشور رئیس جمهورش چه می‌گوید؟ [توجه می‌کنید] شرطی نکنید؛ و بعد توصیه فرمودند که: ولو اینکه تحریمها برداشته بشود، نگویید منتظر بمانیم تا بلکه تحریمها را بردارند.

اولاَ فرمودند: اینها به این زودی دست از تحریمها برنمی‌دارند. چون اینها احساس می‌کنند می‌خواهند ملت ایران را وادار به تسلیم بکنند، فشارها را بیشتر می‌کنند که بلکه بتوانند مردم را و ملت ایران را وادار به عقب نشینی بکنند. که نمی‌توانند.

فلذا فرمودند که بر فرضی که هم این تحریمها برداشته بشود، شما نگاهتان را نباید از اتکاء و توان داخلی تغییر بدهید. بگویید حالا خوب بسم الله تحریمها برداشته شد ما سراغ وارد کردن چیزهای مختلف برویم. نه! اینجور نیست.

الان فرصتی نیست من یک تحلیلی نسبت به بعضی از مسائلی که حتی اروپایی‌ها نسبت به آمریکاییها دارند داشته باشم. اروپایی‌ها گندم را تا چند سال پیش، از آمریکا وارد می‌کردند. خیلی هم برایشان ارزان تمام می‌شد. منتها آمریکا می‌توانست با همین گندمی که به آنها می‌دهد، یک محصول استراتژیک هست با آنها بازی بکند. کم و زیاد بکند. به آنها زور بگوید.

آمریکا مستکبر که هست آن ماهیت استکباری که دارد فرق نمی‌کند چه برای ما و چه برای اروپا؛ منتها برای ما بیشتر است. اینها آمدند به اصطلاح اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که خودشان ولو اینکه قیمت تمام شده گندم، سه چهار برابر آن قیمت که وارد می‌کنند باشد، خودشان تولید بکنند و یارانه‌ها را به آن قسمت تولید دادند.

الان در کشورهای پیشرفته دنیا یارانه‌ها را به تولید می‌دهند. که متأسفانه کشور ما این کار را نمی‌کنند. اگر یارانه‌ها را به تولید بدهند چرخ مملکت به کار می‌افتد. اشتغال ایجاد می‌شود. کارخانه‌ها به کار می‌افتد. تولیدات راه می‌افتد. اما رونق اقتصادی رونق تولید که حضرت آقا فرمودند، این وقتی است که دولت بتواند تولید را کمک بکند.

این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد و بعد فرمودند که: ما در عرصه‌های مختلف توانمندی‌های بسیار خوبی داشتیم. در سلولهای بنیادی، در صنعت هسته‌ای، اینها پیشرفتهای بسیار خوبی داشتیم. توانمدیهای بسیار خوبی داشتیم. حالا ما که همین که توانمدیها را داریم نمی‌توانیم این توانمندی را بیاوریم در صنعت خودروسازی؟ نمی‌توانیم این توانمندی را بیاوریم در صنعت نفت و استخراج نفت ازچاهها؟ چرا می‌توانیم. چرا این کار را نمی‌کنند؟

[این یک نکته مهمی است که حضرت آقا اشاره فرمودند.]

و بعد فرمودند: مسئولین بیایند حرف دل فعالان اقتصادی را گوش بدهند. من بعضی را گوش دادم واقعاَ طرح‌های عملیاتی داشتند. طرح‌های کلان در سطح کشور داشتند که قابل عملیاتی شدن بود. اینها چرا این کار را نمی‌کنند؟

و بعد از پایان فرمودند که ما در جنگ نظامی بر دشمن پیروز شدیم. در جنگ سیاسی بر دشمن پیروز شدیم. در جنگ امنیتی بر دشمن پیروز شدیم. ان‌شاءالله در جنگ اقتصادی هم به فضل الهی وعده فرمودند که بر دشمن پیروز خواهیم شد.(تکبیر نمازگزاران)

من در پایان خطبه به رسم و سنتی که داریم یک کتاب هم معرفی بکنم که کتابی مناسب این ایام و این حوادث هست. کتابی است تحت عنوان “۴۰ تدبیر”. که در حقیقت ۴۰ واقعه چالش برانگیز تاریخ انقلاب اسلامی را به صورتی بسیار زیبا و جذاب روایت کرده است و نحوه رفتار هم امام روح الله(ره) را و هم مقام معظم رهبری را بیان کرده است که این کتاب تا الان ۴۰ بار تجدید چاپ شده است. ان‌شاءالله بتوانیم از این کتاب هم استفاده بکنیم.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما….

توطئه‌ها و نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

خدایا پروردگارا دشمنان اسلام خوار و ذلیل نیست و نابود بگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان  با سیدالشهداء محشور بفرما…

پروردگارا رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصا منظورین مد نظر بپوشان…

پروردگارا بارالها باران رحمتت را، باران رحمت بی‌ضررت را بر ما نازل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ