۱۷م، آبان ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

به محورهای وحدت بخش از جمله قرآن و پیامبر اکرم(ص) باید توجه کرد. + متن کامل خطبه‌ها

هفته وحدت از ابتکارات امام راحل بود که بخشی از توطئه‌های دشمن را بی اثر کرد و در نهایت به یکی از گفتمان‌های رایج تبدیل شد.

زمان انتشار: ۱۷م, آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۳ ب.ظ | کد خبر: 79550

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین نمازجمعه دزفول با حضور اقشارمختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین حاج شیخ مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) دزفول برگزار شد.

تقوا اجتناب از محرمات و معاصی است

امام جمعه موقت دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت به تقوای الهی گفـت: تقوا اجتناب از محرمات و معاصی است.

تبیین ویژگیهای نبی مکرم اسلام از منظر قرآن مجید

وی با تبریک ایام ولادت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق(ع) و گرامیداشت هفته وحدت به تبیین ویژگیهای نبی مکرم اسلام از منظر قرآن مجید پرداخت و افزود: یکی از صفات ویژه پیامبر اکرم(ص) وظیفه رسالت ایشان است.

امام جمعه موقت دزفول امی بودن پیامبر اسلام را از ویژگیهای دیگر ایشان برشمرد و افزود: معلم، آن گوهر تابناک اسلام ذات اقدس الهی است که چهل سال رسول الله از خداوند متعال علوم را کسب و معرفت پیدا کردند.

وی گفت: پیامبر گرامی اسلام شخصیتی است که در تورات و انجیل معرفی شده و دعای جدش حضرت ابراهیم(ع) درباره ایشان تحقق یافته است.

اقامه نماز و عمل به پرداخت زکات و اجرای حدود الهی از وظایف مهم مسلمانان است

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در پایان این خطبه عمل به دستورات دینی را مورد تأکید قرار داد و افزود: اقامه نماز و عمل به پرداخت زکات و اجرای حدود الهی مانند عفاف، صداقت و رعایت حلال و حرام الهی از وظایف مهم مسلمانان است.

هفته وحدت از ابتکارات امام راحل بود که بخشی از توطئه‌های دشمن را بی اثر کرد

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با گرامیداشت هفته وحدت افزود: هفته وحدت از ابتکارات امام راحل بود که بخشی از توطئه‌های دشمن را بی اثر کرد و در نهایت به یکی از گفتمان‌های رایج تبدیل شد.

وی افزود: همیشه فرقه‌های انحرافی قصد به انحراف کشیدن جامعه را داشتند و میان اقوام مختلف با قبیله گرایی و مذهب گرایی مشکلاتی ایجاد کردند لذا باید نگاهی عمیق نسبت به این موضوع داشته باشیم.

به محورهای وحدت بخش از جمله قرآن و پیامبر اکرم(ص) باید توجه کرد

امام جمعه موقت دزفول گفت: باید به محورهای وحدت بخش از جمله قرآن و پیامبر اکرم(ص) توجه و بر اصول مذهب پافشاری کنیم.

وی افزود: فضای آزاد اندیشی و گفتگوهای سازنده را نیز باید در برنامه‌ها قرار داد و تعامل بین اندیشمندان جهان اسلام را گسترش داد.

حرکت نظام اسلامی در اجرای گام چهارم برنامه هسته‌ای ریشه در روحیه مقاومت مردم دارد

امام جمعه موقت دزفول در بخش دیگری از خطبه‌های امروز به اعلام دولت در کاهش تعهدات برجام اشاره کرد و  اظهار داشت: این امر اثبات توانمندی جمهوری اسلامی است که بعد از پنج سال با بدعهدی طرف قرارداد، ایران سایت فردو را فعال کرد.

وی گفت: ضرورتی بر رعایت اصول تعهدات برجام وجود ندارد زیرا دشمن به هیچکدام از تعهدات خود عمل نکرده است.

دولت با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی باید گام بلندی برای حل مشکلات مردم بردارد

امام جمعه موقت دزفول حرکت نظام اسلامی در اجرای گام چهارم برنامه هسته‌ای ریشه در روحیه مقاومت مردم دانست و افزود: دولت باید با تکیه بر ظرفیتهای داخلی راه رشد و توسعه کشور را فراهم کند و گام بلندی برای حل مشکلات بردارد.

از اعضای شورای شهر انتظار می‌رود اتحاد و وحدت داشته باشند

وی اتفاق‌های اخیر شورای شهر در خصوص انتخاب شهردار را نگران کننده دانست و افزود: موضوع بازنشستگی و عزل و نصب طبیعی است ولی با توجه به حساسیت موجود باید با دقت نظر بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر نباید در خصوص انتخاب شهردار دوقطبی و جمع گریز باشند، افزود: از اعضای شورای شهر انتظار می‌رود اتحاد و وحدت داشته باشند و مسئولانه در خصوص این موضوع تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: مر قانون باید رعایت شود اگر بازنشستگی قانونی است اعضای شورای شهر نسبت به اجرای قانون اقدام کنند در غیر اینصورت از تجربه شهردار  استفاده شود.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: فرماندار و استاندار نیز باید شرایط را ارزیابی و با همفکری و انسجام نسبت به حل این موضوع ورود کنند و اجازه ندهند شهرداری که یک نهاد گسترده است در بلاتکلیفی بماند.

اقدام نیروی انتظامی در کشف کارگاه تولید تنباکو قابل تقدیر است

امام جمعه موقت دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز از نیروی انتظامی بدلیل کشف کارگاه تولید تنباکو تقدیر کرد و گفت: فضولات حیوانی با عنوان تنباکوی میوه‌ای در شهر به فروش رسیده است.

وی با بیان اینکه تنباکوهای میوه‌ای ۷۰ نوع سم مهلک و سرطانزا دارند، افزود: امام جمعه دزفول نسبت به استعمال قلیان در بوستانها  و تفرجگاههای دزفول اعتراض کردند که برخی افراد نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

خانواده‌ها از استعمال قلیان در بوستانها خودداری کنند

امام جمعه موقت دزفول با تأکید بر خودداری از حمایت مخلان سلامت جامعه، از خانواده‌ها تقاضا کرد از استعمال قلیان در بوستانها خودداری کنند.

معرفی کتاب انتظار عامیانه، عالمانه، عارفانه و گرامیداشت درگذشت مادر شهیدان دوبری

امام جمعه موقت دزفول ضمن معرفی کتاب انتظار عامیانه، انتظار عالمانه، انتظار عارفانه اثر ارزشمند استاد علیرضا پناهیان درگذشت مادر شهیدان علیرضا و حسنعلی دوبری را گرامی داشت و گفت: آیین تشییع و ترحیم این مادر بزرگوار روز شنبه برگزار می‌شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خدمت همه عزیزان بعد از عرض سلام و ادب و ارادت، خودم مؤکداَ و شما عزیزان را ملتمسانه به رعایت تقوای الهی سفارش می‌کنم؛ و اطاعت از اوامر خدا و پرهیز کردن از نواهی که خدا ما را نهی کرده است از انجام افعالی که اینها معصیت هستند. خدا بهشت برای بندگان مطیع خودش خلق کرده است. وَلَو کانَ عَبداَ حَبَشیاَ

و جهنم را برای کسانی خلق کرده است که مرتکب معصیت می‌شوند. وَلَو کانَ سَیداَ قُرَشیاَ

و از این جهت از خدا می‌خواهیم خداوند ما را از حیث علاقمندی و رزق کامل که همان طاعت است بهره‌های کاملی عطا کند و بُعد از معصیت را هم نصیب ما کند و دیدگان ما را به نور جمال امام زمان(ع) روشن کند.

عزیزان مستحضر هستید که روز یک شنبه هفته آینده، روز ۱۲ ربیع الاول بنا بر روایت اهل سنت، سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) است. گرچه به نزد ما شیعیان روز ۱۷ ربیع سالروز ولادت ایشان هست؛ ولی هفته‌ای که بین این دو تا مورد توجه واقع شده است هفته وحدت، برای ما نقطه عطفی است. گرچه روز خاصی تعلق به پیامبر اکرم(ص) ندارد.

همه زمانها، همه مکانها، مقصود عالم خلقت، وجود مقدس حضرت رسول اکرم(ص) است ولی بالاخره بهانه‌ مناسبی است که با استناد به قرآن کریم به بخشی از خصوصیاتی که در قرآن کریم معرفی شده است آشنا بشویم.

گرچه اساتید بنده، دانشمندان، محققین، طلاب، وعاظ و مربیان و معلمان قرآنی در جلسه حضور دارند؛ شاید مطالب، توضیح واضحات و تکرار مکررات باشد. به لطف و مرحمت خود ببخشید؛ بالاخره حداقل ذکری است و خدا در هر ذکری منفعتی قرار داده است.

وقتی که شما توجه به آیات شریفه کنید تمام آیات قرآن نورانی هستند؛ اما در میان این آیات، آیاتی وجود دارد که اصطلاحاَ حسب فرمایش علامه طباطبایی رحمة الله علیه به اینها آیات غرر، گفته می‌شود. آیاتی کلیدی، یا آیاتی که در پیشانی قرآن و از خصوصیات خاصی برخوردار هستند.

توسط یکی از اندیشمندان در حوزه علمیه قم هم کتابی تحت این عنوان این آیات را برگزیده است، به نام آیات الغرر و این آیات را ذکر کرده است که از آن جمله در سوره انعام آیات ۱۵۱ تا ۱۵۳ آیاتی را آورده است که مشتمل بر اصول اساسی تعالیم اسلام است.

(یعنی گرچه کل قرآن اصلی است برای اسلام.) حدیث نبوی داریم از پیامبراکرم(ص) که خدا اسلام را خلق کرد إِنَّ اَللَّهَ خَلَقَ اَلْإِسْلاَمَ فَجَعَلَ لَهُ عَرْصَةً وَ جَعَلَ لَهُ نُوراً وَ جَعَلَ لَهُ حِصْناً وَ جَعَلَ لَهُ نَاصِراً فَأَمَّا عَرْصَتُهُ فَالْقُرْآنُ خدا چهار چیز به اسلام داد. یک چیز آن، یک عرصه، یک ساحت، یک زمینه، یک پیش نیاز و آن عرصه چیست؟ آن عرصه قرآن کریم است. زیربنای کل اسلام در قرآن کریم. اخلاق پیامبر اکرم(ص) قرآن کریم. شریک القرآن امام زمان(ع) شریک القرآن. پس بنابراین قرآن یک مبنا است.

ولی در این آیات، آیاتی مبنایی‌تر وجود دارد؛ و از آن جمله این آیات، آیه ۱۵۷ سوره اعراف است که به شکلی وجود مقدس پیامبر(ص) را معرفی می‌کند.

می‌دانید خدا پیامبر اکرم(ص) را خیلی دوست دارد و اصلا شرط دوست داشتن را، دوست داشتن خودش را که مشروط کرده است اگر شما خدا را دوست دارید، باید نشانه داشته باشید. در عرفا می‌گویند عشق مظهر می‌خواهد و مظهر که نشان داده شد از عاشق، صدق آن ثابت می‌شود. عاشق باید صادق باشد و صدق با نشان دادن مظهر است. و مظهر چیست؟ تبعیت است. پس عاشق صادق، تابع است.

نمی‌شود انسان بگوید عشق می‌ورزد به وجودی و صداقت در عشق دارد، اما راهی خلاف او برگزیند. جا در پای وجود دیگری بگذارد. می‌فرماید: راست می‌گویی إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ اگر خدا را دوست دارید به اینها بگو که فَاتَّبِعُونِی  من را تبعیت کنید. نشان دادن عشق شما به ذات اقدس الهی همانا عمل کردن به دستورات رسول خدا(ص) است. یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ که اینکه مشمول محبت و عشق و مهر خداند متعال بشوید. وَ ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ شما به هرچیزی که پیامبر اکرم(ص) به شما داده است عمل کنید.

این آیه، آیه بسیار ارزنده‌ای است. آیه ۱۵۷ سوره اعراف ده ویژگی از پیامبر اکرم(ص) بیان می‌کند و البته ۴ وظیفه را هم بیان می‌کند که حالا اگر رسیدیم ۴ تا وظیفه را من بگویم خوب خدمتتان بیان می‌کنم وگرنه دیگر اکتفا می‌کنیم به این ده خصوصیتی که از پیامبراکرم(ص) بیان می‌فرماید.

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ الَّذینَ یَتَّبِعونَ الرَّسولَ کسانی که که تبعیت از رسول اکرم(ص) می‌کنند. پس اولین صفت از صفات پیامبر اکرم(ص) این است که او رسول است. رسالت دارد که مردم را بیدار کند. رسالت دارد که مردم را هوشیار کند. رسالت دارد که بر مردم معلمی کند. رسالت دارد که احکام را بیان کند. تربیت کند. تشکیل حکومت بدهد. دستور جنگ در مقابل دشمنان. استقامت ورزیدن در جنگ بدهد. حکم بدهد. قضاوت کند. حل و فصل اختلافات و دعاوی مردم کند. راه را بر مردم نشان بدهد و هموار کند. داعِیاً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ مردم را دعوت به خدا کند. پس اولین صفت، رسول اللهی است.

دومین از صفات او، عَن نَبی کسی است که خبر از خدا گرفته است و به مردم هم خبر می‌دهد. یعنی این است که هر چه که می‌فرماید همه وحی است. چیزی نیست که از جانب خودش باشد هر امری که ایشان بیان می‌کند، یعنی مطالب خودش را نسبت به خدا نمی‌دهد.

اخیراَ رئیس جمهور مصر، این ژنرال وابسته به استکبار اعلان کرده است که من آدمی صادق هستم و مثل من هم پیامبراکرم(ص) صادق است. یعنی ببینید پیامبراکرم(ص) را به خودش نسبت می‌دهد؛ نه اینکه بگوید من به واسطه اعتقاد به پیامبر و تبعیت از او صادق هستم و دروغ نمی‌گویم. می‌گوید مثل من پیامبر(ص) هم صادق است. در صورتی که پیامبر اکرم(ص) همیشه مردم را دعوت به خودش نمی‌کرد؛ دعوت به خدا می‌کرد. هرچه می‌گفت همه مطالبی از جانب خدا بود.

(البته هرکدام اینها فصلی است. اینکه چه خصوصیتی، چه تفاوتی بین نبی و رسول وجود دارد؟ چه تفاوتی چه وجه مشترکی دارند اینها در جای خودش قابل بحث است و تفصیل است.)

اما سوم امی است. امی گاهی ترجمه می‌شود درس نخوانده. گاهی ترجمه می‌شود بی سواد. در صورتی که ما این را قبول نداریم. ما می‌گوییم پیامبر اکرم(ص) درس خواند. پیامبر اکرم(ص) معلم داشت. پیامبر اکرم(ص) سواد و معرفت داشت. پیامبر(ص) علم داشت. ولی تفاوتی که بین پیامبر اکرم(ص) و درس و علم و تعلیم و تعلم پیامبر اکرم(ص) با دیگر افراد بشر دارد، این است که معلم پیامبر اکرم(ص) خداوند متعال بود. یعنی ۴۰ سال خداوند متعال برای پیامبر(ص) معلمی کرد. ادّبنی ربّی اربعین سنه ۴۰ سال فقط و فقط زانوی ادب در مقابل ذات اقدس الهی زد و از خداوند متعال علم فراگرفت؛ که در قرآن کریم سوره نساء خدا می‌فرماید: وَعَلَّمَکَ مَا لَمْ تَکُنْ تَعْلَمُ یادت دادیم آنچه را که تو نمی‌دانستی.

پس بنابراین پیامبراکرم(ص) احتیاج به علم و آموزگاری افراد و بشر از جنس بشر و انسان نیاز نداشت. چرا؟ چون سرشار از علم ربانی بود. از خداوند متعال این علوم را فراگرفت. اگر اینچنین نبود او شخص بی سوادی یا شخصی که علمی نداشت و معرفتی نداشت معرفی بشود، خوب ما فقط سخنان پیامبراکرم(ص) را؛ در دارالحدیث حوزه علمیه قم، آمده‌اند یک غوری کرده‌اند، تألیفی کردند، تجمیعی کرده‌اند. تاکنون ۱۳ جلد کتاب فقط از سخنان گرانقدر پیامبراکرم(ص) را جمع آوری کرده‌اند. یعنی تاکنون ۱۳ جلد کتاب فقط سخنان پیامبر اکرم(ص) است.

کتاب مکاتیب الرسول متعلق به حضرت آیت الله احمدی میانه‌جی، کتابی است سه جلدی است که فقط و فقط نامه‌های پیامبراکرم(ص) است. نامه‌های مبسوط، مفصل، قوی که چه به سران کشورها و قدرتهای آن زمان نوشت، چه به شخصیتها نوشت، چه به شهرها نوشت، چه به اقوام نوشت، چه به شخصیتهای مثل ابوذر، مثل سلمان فارسی، بسیار بسیار گرانبها است.

پس امی به معنای بی سواد نیست که گفته می‌شود؛ بلکه چند معنا برایش کرده‌ند که شاید یکی از مهمترین معانی که برای امی شده است یعنی او همانند یک ام، همانند یک مادر، چگونه فرزند، التهاب خودش، عطش خودش، گرسنگی خودش، جوع خودش، و بی قراری خودش را تبدیل به آرامش می‌کند، وقتی که سر را بر سینه مادر می‌گذارد. ما هرچه تلاطم داریم، هرچه ناآرامی داریم، هرچه دغدغه داریم، هرچه گرفتاری داریم، هرچه بی قراری داریم، وقتی که در کنار پیامبراکرم(ص) قرار گرفتیم به آرامش می‌رسیم؛ به سکونت خاطر می‌رسیم. خیر دنیا و آخرت را در کنار او می‌بینیم. این همه عظمت، این همه شأن و جلال، این همه بزرگی، این همه شجاعت، این همه اخلاص و تقوا و عدالت که در وجود مقدس حضرت امیرالمؤمنین(ع) است علت آن چیست؟

می‌گویند حضرت فاطمه(س) در خطبه فدکیه خودشان ده دوازده صفت از صفات ارزنده حضرت علی(ع) را برمی‌شمارد.

اول می‌فرماید:  مُجْتَهِداً فی اَمْرِ اللَّهِ تمام تلاش او، تمام کوشش او، هرچه سعی داشت همه فقط در جهت امر الهی.

دوم: قَرِیباً مِنَ رَسُولِ اللّهِ است. ایشان نزدیک به رسول اکرم(ص) بود. قطعاَ این قرب، قُرب نَسَبی نبود. چون اگر قرب نسب باشد کسی همانند ابولهب عموی او از حیث نسب نزدیکتر از پسر عمویش امیرالمؤمنین(ع) است. قرب سبب هم نبود. چون سبب کسی مثل حضرت خدیجه(س) از حیث قرابت سببی نزدیکترین کس که همراه، همدوش و هم خانه حضرت پیامبراکرم(ص) و همسر گرانقدر پیامبر اکرم(ص) بود.

ولی از حیث شأن، از حیث رتبه، از حیث منزلت، از حیث دریافت فیض از جانب رسول خدا(ص)، چرا نزدیکترین کس بوجود مقدس رسول اکرم(ص) بود؟ از این جهت حضرت رسول(ص) را امی که می‌گویند یعنی همانند یک مادر. یعنی نسبت مادری به او داده می‌شود. پس خوشا به حال کسی که خودش را نزدیکتر به پیامبر اکرم(ص) کند.

حضرت علی(ع) می‌فرماید: « اَحَبُّ الْعِبادِ اِلَى اللَّهِ المتأسی بنبیه» یعنی محبوبترین بندگان خدا کسانی هستند که تأسی پیدا کردند، تبعیت کردند از وجود مقدس پیامبراکرم(ص)  الَّذی یَجِدونَهُ مَکتوبًا عِندَهُم فِی التَّوراةِ وَالإِنجیلِ کسی که بی سایقه نیست؛ بلکه در کتاب تورات، در کتاب انجیل، دیگر پیامبران الهی هم وعده داده‌اند.

روایت است وقتی حضرت ابراهیم و اسماعیل آمدند یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ ارکان و قواعد کعبه را بنا کردند، دعا کردند. ربنا ربنایی که گفته می‌شود اینها همان دعاهایی که در آن زمان ایشان انجام داده‌اند.

یکی از این دعاها وَابْعَثْ فِیهِمْ رَسُولًا خدایا مبعوث کن از میان مردم یک رسولی را. از این جهت که وقتی پیامبراکرم(ص) گاهی از میان خیابان عبور می‌کردند؛ اعلام می‌کردند که من نتیجه دعای به اجابت رسیده جد اطهرم ابراهیم(ع) هستم.( یعنی دعای ایشان)

یا مثلاَ این مطلبی که حضرت عیسی(ع) وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ یَأْتِی مِنْ بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ سابقه دارد. همه وعده داده‌اند. اصلاَ همه آمده‌اند تا عقول بشر، نفوس بشر، روح و روان، فکر بشر، پله به پله، انسان را پیشرفت بدهند. او را شایسته کنند. مثل مربیانی که یکی بدنساز است، یکی پزشکی است، یک متخصص تغذیه است؛ تمام وجوه یک فرد را در نظر می‎‌گیرند، نیازمندیهایش را تأمین کنند؛ تا در یک میدان وسیع مصاف با رقیب خودش بتواند پیروز بشود.

در مصاف با شیطان درون و شیاطین بیرون انسان باید آماده بشود که به راه و رمز بندگی خدا برسد و به این مطلب برسند همه پیامبران کأنه کارگزارانی بودند که مأموریت پیدا کردند تا بیایند بشر را برای قبول و درک و دریافت رسالت پیامبر اکرم(ص) آماده کنند. از این جهت بسیار ارزشمند است.

یَأمُرُهُم بِالمَعروفِ وَیَنهاهُم عَنِ المُنکَرِ که شاید دوتا واجب فراموش شده که متأسفانه مظلوم است. شما در نظر بگیرید، در سوره لقمان یکی از مهمترین سفارشاتی که حضرت لقمان نه به فرزند خودش، به ابناء بشر تذکر می‌دهد و یادآوری می‌کند؛ همین مطلب است که یا بنی در اول می‌فرماید أَقِمِ‌ الصَّلاَةَ و بعد یَأمُرُهُم بِالمَعروفِ وَیَنهاهُم عَنِ المُنکَرِ

به بچه باید یاد بدهیم که:  گرچه می‌گوید چو صد گفته نیم کردار نیست

آدم خودش باید شروع کند. امر به معروف کند. موعظه کند. نهی از منکر کند. اصلا معروف آن حدیثی که من خواندم از پیامبر اکرم(ص) که خدا به اسلام چهار خصوصیت داد. یکی دیگر از خصوصیاتش می‌فرماید: وَ المَعْرُوفُ  خدا به اسلام یک حصنی داد، یک قلعه‍‌ای داد، حصنه المعروف قلعه اسلام معروف است. خوبیها، صداقت، عدالت، اعتماد، پاکی، طهارت نفس، جهاد، استقامت، ایستادگی در مقابل شیطان، هوشیاری، بصیرت، ولایت مداری، اینها همه معروف هستند.

حجاب، عفاف، حفظ عفت، حفظ عزتمندی، اطاعت از خدا، همه اینها معروف هستند. این معروف هر کدامشان همانند آجری محکم برای ساختن یک قلعه‌ای مستحکم و بارویی قابل اطمینان که در مقابل تیرهای سهمگین دشمن می‌تواند مصونیت بدهد به کسانی که داخل قلعه قرار گرفته‌اند. اینها نباید فراموش بشود. وظیفه همه ما است بگوییم، تذکر بدهیم. دوچیز یکی مَعْذِرَةً إِلی رَبِّکُمْ اینکه آدم بداند زیر درگاه خدا معذور است. من گفتم او نفهمید. من گفتم به او اثر نکرد.

دوم لَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ امید است که به تقوا برسند. بعد می‌فرماید: وَیُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّباتِ وَ یُحَرِّمُ عَلَیهِمُ الخَبائِثَ و هرچه گفته انجام بدهید طیب است. آقا هرچه می‌خواهید بخورید، بخورید. هر معامله‌ای که معامله، معامله، اما ربوی نباشد. خدا برای شما حلال کرده است. هرچیزی را نخورید. آقا مشروب نخورید. گوشت خوک نخورید. گوشت به اصطلاح حیوانات میته نخورید. اینهایی که ذبح نشده به اصطلاح مزکی نشدند، ذبح شرعی نشدند، نخورید. برخی چیزها را خداوند بعنوان حرام نهی کرده است انجام ندهید. همه اینها دلیل دارد.

ولی این نیست که در امور تکلیفی، آدم بگوید تا درک نکنم عمل نمی‌کنم. نه! در اصول دین تا درک نکنی نپذیر. تا نفهمی تا به معرفت نرسیم، این اصول را نپذیریم. ولی در فروع دین اصل بر تبعیت است. اصل بر تقلید است. به اینکه انسان بتواند به تقلید برسد. کسی که مجتهد نیست باید تقلید کند. کدام انسان پیش کدام پزشک رفته است که برای هر تجویزی دلیل تفصیلی از او خواسته باشد؟ آقا تا نگویی به چه دلیل این دارو باید خورده بشود من تمکین به دستور و تجویز تو نخواهم نکرد. چرا زیر درگاه خدا نسبت به محرمات و محللات اینها را می‌گوییم؟

 آخروَیَضَعُ عَنهُم إِصرَهُم وَالأَغلالَ الَّتی کانَت عَلَیهِم قوانین دست و پاگیر را خداوند اجازه نمی‌دهد؛ اینها را برداشت. یک سری خرافه‌ها که در گذشته بود. الآن هم متأسفانه وجود دارد. قربانی کردن خیلی خوب است، ولی خون حتما خیال می‌کنند باید خونی ریخته بشود. ماشین می‌خرد یک مقدار از خون خلاصه با دست می‌کشد بر چرخ ماشین که مشکل برایش پیش نیاید.

روز اول ماه که می‌شود، بنده خدا این خانواده‌های فقیر سر همه مشکلاتی که دارند سر سه چهار تا مرغ ذبح شده، خون آلوده، غلطانی که در گرد و خاکها بوده است باید ببرند پیرمرد، پیرزن فرتوت، بنده خدا خسته دل باید بشیند مرغ را پاک کند از خون آلودگی خودش را نجات بدهد. اما نه! این خون ملاک نیست.

حالا … این است که چون مقدمه قربانی کردن است، چه بهتر که آدم برود قربانی در قصاب خانه کند؛ در فروشگاهها کند؛ مرغها را یا گوسفند می‌خواهد قربانی کند؛ در جایی که مطمئن است انجام بدهد و گوشت آن را حتی آماده و پخته شده به نزد فقرا، به این صورت ببرد. اینها چیزهایی است که متأسفانه دست و پاگیر است.

دیگر مطلب زیاد است من اکتفا کنم این اندازه به حسب به اصطلاح رعایت وقت اکتفا بشود. امید است که خداوند متعال نور معرفت قرآن در دل ما بتاباند و توفیق معرفت رسول اکرم(ص) نصیب ما کند و دیدگان ما را به جمال نورانی ذخیره آخرین از خاندان رسول اکرم(ص) منور بگرداند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

بندگان خدا، خودم را مؤکداَ و شما را ملتمسانه به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم.

پیامبر اکرم می‌فرماید: أحبّ العباد إلى اللَّه الأتقیاء الأخفیاء محبوبترین انسانها پیش خداوند متعال کسانی هستند که تقوای الهی پیشه کردند. و همچنین گمنام هستند. یعنی اگر شهرت دارند، شهرت به تقوا دارند. وگرنه میان مردم خورد دارند، خوراک دارند، خواب دارند، بیداری دارند، همدرد مردم هستند، همراه مردم هستند، از جنس مردم هستند؛ ولی مهمترین خصوصیت اینها درخشندگی اینها در امر چیست؟ تقوای الهی است.

و هرکس هم که به این رتبه رسیده است؛ نسبت به خدا عشق و علاقه محبت بیشتری دارد و خدا او را بیشتر دوست دارد. امید خداوند متعال ما را به وظائفمان آشنا کند و هیچگاه قدوم ما را از صراط ایمان نلغزاند و اگر قصوری، تقصیری داریم خداوند به لطف خود، به کرمش قلم عفو بر جرائم اعمال ما بکشد.

عزیزان ما همانگونه که عرض شد دوازدهم تا هفتدهم ربیع الاول بعنوان هفته وحدت را دارد که از جمله ابتکارات سرنوشت ساز و تاریخی امام راحل بود. ابتکاری که برای همیشه رقم خورد که بخش عمده‌ای از توطئه‌های استکبار را که در جهت ایجاد تفرقه و افساد در میان جامعه مسلمین پیشه او بود؛ آمد این توطئه‌ها را کم اثر کرد. شاید در برخی جاها باید گفت بی اثرکرد. ولی در بسیاری از جاها کم اثر کرد.

و البته در ایران اسلامی، در بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی، جایی که به شکلی مسلمانانی وجود دارد این را تبدیل کرد به یکی از گفتمانهای غالب و رایج. و شرائطی که همیشه باید ما نگاهی عمیق به آن داشته باشیم. گرچه همیشه طوفانهایی آمده است که خواسته‌اند این ثبات و این آرامش را به هم بزنند، اوضاع را به هم بریزند.

فرقه‌های انحرافی، یک جا تشیّع انگلیسی می‌آید از میان شیعه، یک جا وهابیت اهل تسنن می‌آید و به شکلی می‌خواهند جامعه را دچار تشتت و تفرقه کنند. در جوامع مختلف عنوان قومیتها، میان اقوام به شکلی به اصطلاح می‌آیند، قوم گرایی، قبیله گرایی، تبار گرایی، مذهب گرایی که متأسفانه مشکلاتی را درست می‌کنند که ما باید نگاهمان، نگاهی عمیق باشد.

خصوصاَ فرموده‌های مقام معظم رهبری را که بر پنج اصل بنا نهاده شده است که از اصولی تقریبی یعنی هرگز ما تکفیر را نمی‌پذیریم؛ که انسانی مسلمان که شهادتین را بر زبان جاری کرده است؛ شهادت به وحدانیت خدا و رسالت حضرت محمد(ص) دارد او را را کافر بدانیم؛ بدتر از آن به اصطلاح واجب القتل بدانیم، مالش، جانش، ناموسش، عِرضش، همه اینها را هدر بدانیم و مثلا جنایت کنیم تا مثلا به اهداف خودمان برسیم. نه! هرگز این پذیرفتنی نیست. چند اصل را بیان کردند.

اصل اول این است که: باید تعریف اصول و محورهای مشترک وحدت بخش بشود؛ که دو تا اصل و دو تا رکن هستند برای ما بسیار وحدت آفرین هستند یکی اصل تبیین شخصیت رسول اکرم(ص) است که باید اهتمام در این جهت داشته باشیم. ما یک مقدار کمتر به شخصیت رسول اکرم(ص) پرداختیم.

در روز جمعه مستحب است خوانده بشود فَاِنَّکَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنی رَسُولَکَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَکَ  خداوندا تو رسولت را به ما بشناسان که اگر رسولت را نشناسیم در تشخیص حجت تو ما موفق نمی‌شویم و نخواهیم شناخت. چه شد که اتفاقی افتاد و سقیفه برقرار شد؟ این بود که رسول خدا(ص) را نشناختند. ظلم به جانشین به حق رسول خدا(ص) به خاطر نشناختن رسول اکرم(ص) است؛ که به آن کیفیت قضایا رقم خورد.

یکی هم قرآن کریم است. بالاخره در باب این آیات شریفه، در باب وجود این قرآن که بین الدفتین است، مصحف شریفی که ما نسبت به آیه آیه‌ آن وحدت نظر داریم؛ در باب ظاهری که آیات دارند. حالا در باب تفسیر، درباب تطبیق و تأویل یک سری اختلافات وجود دارد؛ ولی اصل قرآن کریم می‌تواند مبنای وحدت باشد.

دوم پافشاری منطقی بر اصول هر مذهب است. بالاخره ما در مذهبمان اصولی داریم که باید بر مذهب پافشاری کنیم و اصرار کنیم. یعنی این نباشد که لغزشی برای ما ایجاد بشود به بهانه وحدت اصول مذهبی خود را فراموش کنیم و احساس نکنیم نسبت به حفظ اینها تعلق خاطر و وظیفه‌ای داریم؛ بلکه باید ما پا فشاری کنیم. ولی با بیانی منطقی این اصول را ترویج کنیم. و فضایی که همراه با فضای آزاد اندیشی و گفتگوهای سازنده بین مذهب شیعه، مذهب امامی با دیگر مذاهب.

سوم تحمل مخالف و اصطلاحا زیست جمعی و مواجهه کریمانه با برادر.( اینها همه عبارات مقام معظم رهبری است) که در محیطی که زندگی می‌کنیم بالاخره ممکن است کسانی باشند که مخالف مذهب ما باشند؛ ایران اسلامی در برخی مناطق سنی نشین هستند. ما مراقب باشیم به شکلی نسبت به اعتقادها و باورهای اینها اهانت نکنیم. وقتی که بنا باشد ما حق اهانت به بتها را نسبت به کفار نداشته باشیم، دیگر چه برسد نسبت به کسانی که دین اسلام را قبول دارند گرچه مذهب ما را قبول ندارند.

تقویت و تعامل بین علما و دانشمندان یا به تعبیری تقویت تعامل بین علما و دانشمندان و اندیشمندان جهان اسلام.

و بعدی بصیرت در زمان شناسی و شناخت عمیق از دشمن و ترفندهای نقشه او. دشمنی مشترک که نه امام علی(ع) را قبول دارد و نه دیگر شخصیتها را قبول دارد و او می‌داند که هرکجا ضربه خورده است از اسلام ضربه خورده است و از نام شریف پیامبر. از اثر گذاری قرآن کریم و از این وحدت می‌ترسد.

به هر صورت اندیشه بلند مقام معظم رهبری را که الآن پرچمدار تقریب اسلام است. باید این را مد نظر داشته باشیم که امید است خداوند متعال دیدگان ما و تمام احرار عالم را به وجود مقدس امام زمان مهدی آل محمد(ص) روشن کند و همگان را متحدانه بر سر سفره کرم ایشان و خوشه چین مزرعه پربار ایشان قرار بدهد.

مورد بعدی مورد اعلام دولت در انجام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی است؛ که دولت محترم با فعال سازی مجدد سایت فردو این گام خوب را برداشت و این سایت اصطلاحاَ راهبردی فردو را که برخوردار از آخرین استاندارهای اصطلاحاَ می‌گویند دفاع غیر متقارن را دارد و از نظر موضوع پدافند غیرعامل هم بسیار دقیق و عالمانه و فنی ساخته شده است و از این جهت دشمن احساس خطر می‌کند که جایی که نمی‌تواند ضربه وارد کند و ضربه پذیر نیست ضربه گیر برای آن گذاشتند نسبت به این بیشتر حساس است.

و این خصوصیت را این مکان دارد. به شکلی اثبات و تثبیت توانمندیهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بر اساس بند ۴۴ توافق برجام بنا بود ۱۵ سال بعد از توافق این سایت مجدداَ فعال بشود که با گذشت ۵ سال و بدعهدی اطراف مذاکره که آمریکا و اروپاییها بودند ۱۰ سال جلوتر از تعهدی که در برجام وجود داشت نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدام به فعال سازی این سایت کرد و از این جهت منطق مقاومت را به شکلی باز به رخ همگان کشاند.

که ما مقاوم هستیم. ما اصولی داریم. در هیچ شرائطی از اصول خودمان … یک جایی ضرورت داشت توافق کنیم بدعهدی دیدیم ضرورتی ندارد که بر این توافق ما پایدار بشویم؛ نه! بر اصولی که گفتیم در صورتی که او رعایت می‌کرد ما هم رعایت می‌کردیم.

[حالا نکته‌ای که وجود دارد ضمن ارج نهادن به تمام شهدای هسته‌ای که به روح همه اینها یک صلواتی هدیه بفرمایید.]

و ارج نهادن به تلاش دانشمندان، خصوصاَ دانشمندان جوان با انگیزه و انقلابی هسته‌ای که آمدند این بساط را با فکر باز خودشان خلق حماسه کردند و البته تقدیر از دولت محترم و سازمان انرژی هسته‌ای که برای برداشتن گام چهارم هم اهتمام داشت از آنها تقدیر و تشکر می‌کنیم. گرچه برخی کارشناسان می‌گویند این گام، گام بلندی نیست. توقع ما این بود که مؤثرتر باشد. یک مقدار کاری تر به دشمن باشد و دشمن را بیشتر بترساند که یا به توافق برگردد یا تسلیم در مقابل اراده ما بشود.

ولی باز ما نظر مقام معظم رهبری را مطرح می‌کنیم و بعنوان درخواست، بعنوان خواسته، بعنوان مطالبه مطرح می‌کنیم که دولت محترم بیش از این نباید معطل آمریکا و اروپا بماند. یک سال صبر راهبردی، شش ماه هم برای کاهش گام به گام تعهدات به همه ثابت کرد که آمریکا که از همان اول خارج شد؛ اروپاییها هیچ تعهدی نسبت به ما ندارند و هیچ قدمی اینها برنداشتند.

بنابراین ما نسبت به اینها هیچ امیدی نداشته باشیم. در انتظار اینها هم ننشینیم. فلان دولت بد است، فلان دولت خوب است همه سر و ته یک کرباس هستند. همه از یک قماش هستند. همه در شرائطی برای خودشان نقش تعریف کرده‌اند با زبانهای مختلف، زبان زور و زبانی است که اینها با ما حرف می‌زنند از این جهت ما زیر بار زور نمی‌رویم و می‌خواهیم دولت محترم با تکیه به ظرفیتهای داخلی در رونق تولید و نیز استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه مخصوصاَ کشورهای آسیایی راه شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد را فراهم کند و گامهای بلندتری در جهت حل مشکلات بردارد.(تکبیر نمازگزاران)

[ان‌شاءالله عزیزان عنایت کنند این خواسته به نیابت از شما و نمایندگی شما گفتند حالا برای هم عزیزانی که ماشاءالله با کوبندگی تکبیر گفتند اما عزیزانی که نه! در دلشان نیت کردند که می‌خواهند تکبیر بگویند ولی نگفتند یک صلواتی هدیه بفرمایید.]

موضوع بعدی که من خلاصه کنم دو موضوع را بگویم. موضوعی است که خوب اخیراَ که چند وقتی البته چند روزی است شاید از روز اربعین به بعد ما خبر تلخی را از فرمانداری و شهرداری و شورای شهر خلاصه اخباری به گوش ما رسیده است که نگران کنننده است.

که روال طبیعی است. موضوع مثلا باز نشستگی، موضوع رفتن، موضوع آمدن، موضوع عزل و نصب از نظر ظاهری امر طبیعی است. ولی یک شرایطی پیش می‌آید؛ گاهی برخی حساسیت‌ها، گاهی برخی ضرورتها، ایجاب می‌کند که دقت نظر به عمل بیاید و تصور ما این است که مردم بالغ ما، مردم رشید ما، مردم بصیر ما، مردمی که مستحقق هرگونه خدمت هستند که به اینها رأی می‌دهند که یا با واسطه یا بلاواسطه، اینها نمایندگان مردم هستند و باید با دقت و ظرافت با مسائلی که پیش می‌آید برخورد کنند؛ با دقت و حساسیت برخورد کنند. مسئولانه برخورد کنند. اما متأسفانه دیده نشود.

بالاخره یک زمینه‌ای بشود برای تفرقه، برای تشتت، برای به اصطلاح اینکه جمع گریزی، واگرایی، هرکس حرف خودش را بزند. دو قطبی بشوند. این یکی به موافق. آن یکی به مخالف و آن یکی علیه، آن یکی له. شرایط را فراهم کنند که کار تعطیل بشود. کار قفل بشود. از این جهت از دوتا دسته یا دو نهاد یا دو تا رکن ما انتظار داریم که مقدار با دقت بیشتر نسبت به این مسئله نگاه کنند.

یکی نسبت به عزیزان شورا و شهردار محترم است که امام جمعه محترم در خطبه قبلی تذکر فرمودند؛ بنده هم تأکید دارم. یکی اینکه حفظ وحدت [اختلاف نظر طبیعی است] ولی به شکلی اینها تصمیم بگیرند، روشی را برگزینند در پرداختن به امور که به شکلی انسجام اینها حفظ بشود. همه مسئولانه بنشینند. چه ضرورتی دارد جلسه ترک بشود؟ چه ضرورتی دارد بدون اتفاق نظرات اکثر به یک مسئله پرداخته بشود؟ همه بنشینند بالاخره جهت هر مشکلی که پیش می‌آید راه حل مشترکی ارائه بدهند.

دوم: رعایت مر قانون است. بالاخره اگر بنا باشد کسی بازنشسته بشود قانون می‌گوید، باید بازنشسته بشود، قانون نه! اجازه داده است کماکان باید از فرصت توانمندی او، سابقه او، تجارب او استفاده بشود که اینجا هم باید به اصطلاح اعمال قانون بشود و قانون مورد فراموشی سپرده نشود.

یک مسئولیت متوجه این عزیزان است، یک مسئولیت متوجه فرماندار محترم و استاندار محترم است که شرایط را ببینند. اوضاع را ببینند. بالاخره شهردار محترمی که بنا بر ضوابط و نصابی که وجود دارد شهرهای بالای ۲۰۰ و ۲۵۰ هزار نفر حکم از طرف وزیر محترم کشور دارد، این جایگاه را ببینند. به اینکه از آن مسند، از آن مصدر و با طی کردن روال قانونی مسئله اعمال قانونی در بازنشستگی و عدم باز نشستگی بشود؛

به اینکه به یکباره یک اظهار نظر خلق الساعه بشود دیگر بی توجه نسبت به عواقب آن عوض اینکه، بالاخره این عزیزانی که از نظر مسئولیت بالا دست شورای محترم هستند؛ اینها زمینه ساز حل مشکل بشوند، به شکلی رفتار شود که مشکلی ایجاد کنند.

از این جهت بنده از این تریبون خدمت این عزیزان عرض می‌کنم که شما هرچه سریعتر سعی کنید بنشینید با ان‌شاءالله همفکری با وحدت با انسجام این مشکل را حل کنید؛ اجازه ندهید که بیش از این شهرداری عظیم ما که این همه مسند و مصدر کار بزرگ و خدمات بزرگ است دچار تعطیلی نشود از این وضعیت از این رکود وحشت بیرون بیاید و بتواند کما کان به فعالیت بپردازد.

مورد بعدی بحث به اصطلاح کشف کارگاه تولید تنباکو توسط نیروی محترم انتظامی است؛ که من از طرف شما از همه عزیزان چشمان بیدار و توانای این عزیزان دستهای توانای این عزیزان تشکر می‌کنم که اینچنین کشفی را انجام داده‌اند که حسب آنچه در کشفیات آمده است [جسارت است] فضولات حیوانی در این تنباکوها هست و تحت عنوان تنباکوهای میوه‌ای که متأسفانه دیده‌ایم در تفرجگاهها و تفریح گاهها و در برخی قلیانسراها در برخی از قهوه خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

که یک در زمانی نیروی محترم انتظامی، دادستانی، ستاد احیای امر معروف و نهی از منکر، امام محترم جمعه و اعضای ستاد آمدند، نشستند، مصوب کردند که اینها جمع بشود؛ حسب چیزی که کارشناسان می‌گویند؛ این توتونها و تنباکوهایی که آمده است وارد بازار تحت عنوان میوه شده است؛  اینها هفتاد نوع سم مهلک دارند که می‌توانند سرطان زا باشند. هم برای کسی که مصرف می‌کند؛ بدتر از آن، کسی که مصرف نمی‌کند ولی استنشاق می‌کند این دودی را که ناشی از مصرف کسانی است که مصرف می‌کنند.

بعد متأسفنه دیدیم برخی مسئولین آمده‌اند تازه دفاع کردند که بابا چرا شما مخالفت با قلیانسراها می‌کنید؟ اجازه بدهید در پارکها و تفریحگاهها مردم آزاد باشند. مردم راحت باشند. آخر این چه تدبیری است؟ این چه اراده‌ای است؟ این چه تصمیمی است کسی بیاید مخل سلامت جامعه، مخل حفظ بهداشت جامعه بشود این را مثلا ما از پشتیبانی کنیم؟ این بد سلیقگی چیست؟ این خلاف مصلحت و مفسد انگیزیها چیست؟

از این جهت ضمن تقدیر مجدد از همه عزیزان دست اندرکار که به شکلی سهم داشتند ما خواهان تداوم مقابله با این مهم هستیم و البته از خانواده‌های محترم تقاضا داریم که با رعایت این مطلب نسبت به حقوق عامه مسلمین بدانند هوا مطلق به همه است تفریحگاهها مطلق به همه است و شرایط بیماری آفرین و خطر زا را برای دیگران فراهم نکنند.

(عزیزان دیگر مطلب من تمام شده است فقط دو نکته را خدمت عزیزان بگویم)

ما مواجه شدیم با رحلت مادر شهدا دوبری، مادر دو تا شهید که روز شنبه مراسم تشییع جنازه است و از عزیزان دعوت می‌شود به پاس ایثارگری و دلاوری‌های فرزندان شریف او و شهید او که اینکه اینچنین مادری در دامان خودش اینچنین فرزندانی را تربیت کرد و اینها را به معراج فرستاد. ان‌شاءالله خداوند توفیق همنشینی با مادران شهدای کربلا را به ایشان عطا کند و از عنایت حضرت فاطمه زهرا(س) ایشان را بهره‌مند کند.

و مورد آخر معرفی کتابی است که سنت حسنه حاج آقای قاضی امام جمعه محترم هرهفته داشتند. انتظار عامیانه و عالمانه و عارفانه از مؤلف ارجمند، محقق گرانمایه، حضرت حجةالاسلام والمسلمین پناهیان است که هم از نظر بیان، ساده و روان و هم از نظر به اصطلاح محتوا کتابی است که آمده است مبانی فکری و نظریه پردازیهای مختلف را مورد توجه قرار داده است. ان‌شاءالله که مورد استفاده واقع بشود و ما را نسبت به موضوع انتظار که افضل الاعمال امت رسول اکرم(ص) است ما را موفق کند.

خدایا قسمت می‌دهم  به حق امام زمان(ع) توفیق رؤیت جمال نورانی او را نصیب ما بفرما…

درفرج  او تعجیل بفرما…

نائب برحقش را تا ظهورش از بلاها مصون بدار…

مشکلات مملکت اسلامی ما را برطرف کن…

خداوندا هر کسی که به اسلام به مسلمین به انقلاب به شهدا ضربه می‌زند از خارجیها تا کسانی که فریب خورده داخلی هستند قابل هدایت نیستند خداوندا شرشان را به خودشان برگردان…

خداوندا قسمت می‌دهم بیماران اهل اسلام شفای عاجل عنایت بفرما…

از آنچه که گفته شد از باب عبادت و طاعت انجام می‌دهیم ثواب و بهره‌ای نصیب پدران، مادران، ذوی الحقوق، شهدا، امام شهدا، مراجع تقلید، رهبر انقلاب عائد و واصل بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ