۱۰م، آبان ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

بی تقوایی مایه از دست دادن سرمایه دنیوی و اخروی انسان است. + متن کامل خطبه‌ها

باید امام زمان خود را شناخت که اگر نشناسیم به مرگ جاهلیت مرده ایم.

زمان انتشار: ۱۰م, آبان ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۰ ب.ظ | کد خبر: 79438

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

بی تقوایی مایه از دست دادن سرمایه دنیوی و اخروی انسان است

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت از خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: بی تقوایی مایه از دست دادن سرمایه دنیوی و اخروی انسان است.

سیری در سیره فردی و اجتماعی امام حسن عسکری(ع)

امام جمعه دزفول سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) را تسلیت گفت و به تبیین ویژگیهای شخصیت این امام بزرگوار پرداخت و افزود: از نشانه‌های امامت امام حسن عسکری(ع) کوتاه بودن مدت امامت و عمر ایشان است.

وی افزود: خداوند متعال این امام بزرگوار را مایه نور و روشنایی و عزت و سربلندی امت اسلامی در دوران خودش قرار داد.

باید امام زمان خود را شناخت که اگر نشناسیم به مرگ جاهلیت مرده‌ایم

امام جمعه دزفول گفت: باید امام زمان خود را شناخت که اگر نشناسیم به مرگ جاهلیت مرده‌ایم.

امام جمعه دزفول جوان بودن امام حسن عسکری بعد از امام جواد(ع) و مظلومیت را از ویژگی‌های دیگر آن حضرت دانست و افزود: حاکمان زمان چون ائمه اطهار را سد راه خود می‌دیدند لذا در فعالیتهای سیاسی آنان را از چرخه سیاسی حذف کرده بودند.

دشمنان به دلیل مظلومیت آن بزرگوار او را از بسیاری از امور زندگی محروم و در حصر نگه داشتند

وی افزود: دشمنان به دلیل مظلومیت آن بزرگوار او را از بسیاری از امور زندگی محروم و یا در حصر و زندان نگه داشتند.

در زمان غیبت، الگوی زعامت نواب عام و به عبارتی نظریه ولایت فقیه شکل گرفت

وی گفت: امام حسن عسکری(ع) می‌دانستند که با شهادت وی دنیای اسلام وارد عصر جدیدی می‌شود به همین دلیل با آغاز عصر غیبت، الگوی زعامت نواب عام و به عبارتی نظریه ولایت فقیه شکل گرفت.

امروز سفارتخانه‌های آمریکا در جهان لانه‌های فساد، فتنه و جاسوسی است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز با تبریک آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) و گرامیداشت سالروز شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب و سالروز شهادت دانش آموزان عزیز و روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا گفت: امروز سفارتخانه‌های آمریکا در سرتاسر کشورهای جهان لانه‌های فساد، فتنه و جاسوسی هستند.

سرچشمه توطئه‌ها در عراق و لبنان از سفارتخانه‌های آمریکا و اسرائیل و آل سعود است

وی افزود: سرچشمه توطئه‌ها و فتنه‌هایی که اکنون در عراق و لبنان است از سفارتخانه‌های آمریکا و اسرائیل و آل سعود است.

وی با اشاره به تحولات عراق و لبنان اظهار داشت: دلسوزان و مردم این کشورها باید اولویت خود را امنیت قرار دهند زیرا با ناامنی و برهم خوردن اوضاع، امکان تحقق مطالبات مردم وجود ندارد.

بازخوانی سخنان مهم مقام معظم رهبری در دانشگاه افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران

حجةالاسلام والمسلمین قاضی به بازخوانی سخنان مهم مقام معظم رهبری در دانشگاه افسری ارتش پرداخت و با اشاره به ایجاد قرارگاه‌هایی توسط دشمن برای برهم زدن لبنان و عراق گفت: نیروهای مسلح برای فتنه‌های دشمنان باید آمادگی کامل داشته باشند.

آمریکا دشمن ملت ایران هست و هرگز با این ملت دوست نخواهد شد

امام جمعه دزفول تأکید کرد: آمریکا دشمن ملت ایران هست و هرگز با این ملت دوست نخواهد شد و پاسخ ما به دشمن مرگ بر آمریکا است.

اعلام هلاکت ابوبکر بغدادی یک بازی سیاسی مضحک و رسانه‌ای است

امام جمعه درفول اعلام هلاکت ابوبکر بغدادی را یک بازی سیاسی مضحک و رسانه‌ای خواند و افزود: این تروریست بعد از اعلام پایان کار داعش توسط سردار سلیمانی یک مهره سوخته شد.

وی اظهار داشت: زنده ماندن ابوبکر بغدادی بسیاری از مسایل پشت پرده داعش را برملا می‌کرد به همین دلیل اقدام به کشتن او کردند.

فرهنگ اسلامی ایرانی ما باید تقویت شود

خطیب نمازجمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ اسلامی ایرانی ما باید تقویت شود زیرا دشمن با استفاده از ابزارهای فرهنگی از جمله رسانه‌ها از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به ما دریغ نمی‌کند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به هفته وقف اظهار داشت: باید در انتخاب هیأت امنای مساجد دقت شود زیرا در صورت انتخاب درست بسیاری از مشکلات فرهنگی جامعه رفع می‌شوند.

توسعه فضاهای حوزه علمیه دزفول مدنظر واقفان و خیران باشد

وی افزود: توسعه فضاهای حوزه علمیه دزفول مدنظر واقفان و خیران باشد زیرا به شدت با مشکل مواجه هستند.

مسجد جامع دزفول مشکل جدی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولان است

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مسجد جامع مشکل جدی دارد و نیازمند توجه ویژه مسئولان است، بیان کرد: برای درآمدزایی مساجد باید موقوفاتی در نظر گرفته شود.

وی افزود: ادارات اوقاف، میراث فرهنگی، فرمانداری و شهرداری مشکلات مساجد و موقوفه‌ها را در جلسه‌ای بررسی و رفع کنند.

رونق تولید بعنوان یکی از مصادیق پدافند غیرعامل باید مورد توجه قرار گیرد

خطیب نماز جمعه دزفول با تأکید بر لزوم توجه به پدافند غیرعامل گفت: اکنون با مشکلات معیشتی و اقتصادی مواجه هستیم که رونق تولید به عنوان یکی از مصادیق پدافند غیرعامل باید مورد توجه قرار گیرد.

انتقاد از تعیین مکان نامناسب برای نماز خواهران در برخی مساجد

امام جمعه دزفول با انتقاد از تعیین مکان نامناسب برای نماز خواهران در برخی مساجد گفت: انتظار می‌رود مکانهای مناسب‌تری برای خواهران در نظر گرفته شود.

باید برای رفع  مشکل برنج‌کاران  اقدام لازم صورت گیرد

امام جمعه دزفول با اشاره به اجازه کشت برنج در این شهرستان بدلیل خسارات سیل فروردین امسال گفت: اکنون برنج‌کاران با مشکلات زیادی از جمله کمبود امکانات برای برداشت محصول مواجه هستند که باید برای رفع این مشکل اقدام لازم صورت گیرد.

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: انتظار می‌رود همزمان با برداشت محصول برنج کشاورزان دزفول، از واردات این محصول به کشور خودداری شود.

وی اظهار داشت: کشاورزان برای برداشت محصول برنج با کمبود امکانات مواجه هستند که انتظار می‌رود اقدام لازم برای تأمین دستگاههای مورد نیاز صورت گیرد.

قدردانی از تشکیل میز خدمت ادارات ورزش و جوانان و اوقاف دزفول در مصلای دزفول

امام جمعه دزفول با قدردانی از تشکیل میز خدمت ادارات ورزش و جوانان و اوقاف دزفول در مصلای دزفول گفت: خیلی از مشکلات مردم با تشکیل میز خدمت در نماز جمعه حل شدنی است ان‌شاءالله از این خدمات استفاده شود.

مشکلات شهر با رعایت قانون رفع، و از اقدام سلیقه‌ای خودداری شود

امام جمعه دزفول در پایان همه مسئولان دزفول را به وحدت، همدلی و تعامل برای رفع مشکلات توصیه کرد و اظهار داشت: مشکلات شهر با رعایت قانون رفع، و از اقدام سلیقه‌ای خودداری شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

مرحوم آیت الله مشکینی رضوان الله علیه در توصیه به رعایت به تقوا می‌فرمودند: گناه نکنید؛ چون گناه عمل را خراب می‌کند و گاهی اعمال صالحه انسان را هم حبط می‌کند و از بین می‌برد. گناه خاصیتش این است که علاوه بر اینکه نقطه سیاهی در قلب انسان درست می‌کند و انسان را از تقوا و پرهیزگاری دور می‌کند، باعث می‌شود که اعمال انسان که سرمایه انسان هستند، سرمایه آخرتی انسان هستند، آنها را هم از بین می‌برد.

امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی به ما توفیق بدهد که از محارم الهی و از معصیت و گناه پرهیز بکنیم ان‌شاءالله.

هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) را به ساحت مقدس فرزند برومندش حضرت ولی عصر مهدی آل محمد(عج) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.

یکی از مظلومیتهای امام عسکری(ع) همین است که چون شهادتش مقارن با آغاز امامت و ولایت امام زمان(عج) هست معمولا کمتر به امام عسکری(ع) پرداخته می‌شود.

فلذا من به نظرم آمد که خطبه را درباره زندگانی امام حسن عسکری(ع) اختصاص بدهم و ان‌شاءالله بتوانیم شاید به اندازه خودمان به سهم خودمان از این مظلومیت بکاهیم.

در هفته گذشته بیان شد که با رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) عصر تنزیل که نزول وحی باشد خاتمه پیدا کرد و با شروع امامت امیرالمؤمنین(ع) عصر تأویل و تفسیر قرآن و تفسیر سنت نبوی آغاز شد. عصر تأویل که آغاز شد؛ با شهادت امام حسن عسکری(ع) این عصر یک مرحله‌اش را پشت سر گذاشت؛ یعنی مرحله اول عصر تأویل با شهادت امام عسکری(ع) به پایان رسید و وارد مرحله بعد شد که الان توضیح خواهم داد.

[از همین جا بنده بپردازم به ویژگیهای امام حسن عسکری(ع) که گفتیم که در آن کتابی که حضرت آقا درباره ائمه اطهار بعنوان انسان ۲۵۰ ساله نوشته است؛ در واقع عصر تأویل که خاتم حرکت انسان ۲۵۰ ساله بود با شهادت امام عسکری(ع) به پایان رسید. الان شروع کنیم یک قدری به اقتضای خطبه و وقتی که در اختیار آن داریم از این ویژگیهای امام حسن عسکری(ع) خدمت نمازگزاران عزیز، خواهران و برادران ایمانی تقدیم کنیم.]

یکی از ویژگیهای امام عسکری(ع) کوتاه بودن دوران امامت او در بین ائمه هدی(ع) بوده است. یعنی مدت ۶ سال که دوران امامت حضرت بوده است در سن ۲۲ سالگی به امامت رسیدند و در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند و دوران امامت امام حسن عسکری(ع) نسبت به بقیه ائمه معصومین(ع) از همه کوتاه‌تر بوده است.

البته حتی یک روز از زندگانی ائمه هدی(ع) آنچنان پرخیر و برکت است که اثر آن می‌تواند به اندازه چندین سال انسانهای معمولی باشد. و الا دینی که رأس آن مثل متوکل و معتز و معتصم و مأمون عباسی باشد و علمای آن اشخاصی مثل یحیی بن اکثم که از فساق بوده‌اند باشد باید همان روزها از بین می‌رفت و فاتحه دین آن خوانده می‌شد. لکن این تلاش و مجاهدت ائمه(ع) بوده است که قرآن و اسلام و معارف دینی حفظ شد و برای ما باقی ماند و به دست ما رسید.

فلذا این نکته خیلی مهمی است که ویژگی بندگان خالص و مخلص و اولیاء خدا این است که دین را حفظ می‌کنند؛ و در حدیثی که منسوب به نبی مکرم اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) که در شأن امام عسکری(ع) حضرت فرمودند. فرمودند: فَجَعَلَهُ نُوراً فِی بِلَادِهِ وَ خَلِیفَةً فِی عِبَادِهِ، وَ عِزّاً لِأُمَّةِ جَدِّهِ، هَادِیاً لِشِیعَتِهِ وَ شَفِیعاً لَهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ، وَ نَقِمَهً عَلَى مَنْ خَالَفَهُ، وَ حُجَّهً لِمَنْ وَالاهُ، وَ بُرْهَاناً لِمَنْ اتَّخَذَهُ إِمَاماً

می‌فرماید که: خداوند تبارک و تعالی او را نور خودش در شهرها و خلیفه خود در سرزمینش نمود؛ او را مایه عزت امت خود و راهنمای شیعیان خود و شفاعت کننده آنها در پیشگاه خدا و مایه عذاب برای مخالفان و حجت برای دوستدان و برهان و دلیل برای معنقدان به امامتش قرار داد. این خصوصیاتی است که امام حسن عسکری(ع) دارد و جایگاهی که از زبان رسول گرامی اسلام(ص) دارد.

فلذا ما باید بهتر ائمه هدی را بشناسیم تا آن حدیثی که اگر کسی امام زمان خودش را نشناسد، اگر بمیرد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است شامل حال ما نشود و الان امام زمان ما مهدی آل محمد(ص) اگر بخواهیم او را بشناسیم باید نزدیکترین امامی که امام حسن عسکری(ع) به او بوده است او را بشناسیم تا بتوانیم بیشتر با امام زمانمان آشنا بشویم. [این نکته دقیق و فنی است در حقیقت]

ویژگی دوم آن حضرت که بیان شده است: جوان‌ترین امام معصوم بعد از امام جواد(ع) بوده است. این مطلب نشانگر این است که ائمه هدی(ع) شهادتشان به گونه‌ای بود که دشمنان حتی وجود فیزیکی آنها را تحمل نمی‌کردند. طاغوتهایی که ائمه با آنها مبارزه می‌کردند و دائم در حال مبارزه با طواغیت زمان خودشان بودند که مبارزه‌ای بود که روح آن یک روح سیاسی بود و به دنبال انقلابی توحیدی و حکومتی علوی بودند بیانگر این است که دشمنان نمی‌توانستند وجود مقدس ائمه هدی(ع) را تحمل بکنند و آنها را حذف می‌کردند. هرچند حذف فیزیکی می‌کردند. ولی نام آنها را که نتوانستند از بین ببرند.

مگر یزید بن معاویه که آن چنان امام حسین(ع) را به شهادت رساند و آنچنان روی تاریخ را در جنایات جنایتکاران سفید کرد با جنایاتی که انجام داد توانست اسم حسین بن علی و راه حسین بن علی را از بین ببرد؟ نتوانست! اینها فقط وجود فیزیکی و ظاهری آنها را می‌توانستند از بین ببرند؛ و الا افکار و اندیشه و راه ائمه معصومین(ع) باقی بود و کسی نمی‌توانست آنها را از بین ببرد.

ویژگی سومی که برای حضرت ذکر کرده‌اند: مظلومیت حضرت است. که یعنی علاوه بر مظلومیتی که از پدران خود به ارث برده بود یک مظلومیت مضاعفی هم حضرت داشت. و آن هم به خاطر آن عناد و کینه‌ای بود که دشمنانش به آن حضرت داشتند. یک عناد عجیبی نسبت به حضرت داشتند و همه می‌دانستند که حضرت مهدی موعود(عج) که کوبنده تمام طاغوتها خواهد بود، فرزند بلافصل امام حسن عسکری(ع) است، این را می‌دانستند.

فلذا دستگاه طاغوت مصمم بود [علت دشمنی را دارم عرض می‌کنم] دستگاه طاغوت مصمم بود تا با حصر شدید و به شهادت رساندن حضرت برای همیشه به امامت ائمه شیعه پایان بدهد. به گونه‌ای که حضرت به شدت در فشار و حصر دشمن بود و ارتباط شیعیان با آنها حضرت بسیار مشکل بود. آنچنان مشکل بود که حتی بعضی از شیعیان درباره امامت امام حسن عسکری(ع) دچار شک و تردید شدند؛ که خود حضرت فرمود: هیچ یک از پدرانم مانند من گرفتار شک و تردید شیعیان در امر امامتم نشدند. (این بیان خود حضرت بود، این از مظلومیتهای حضرت بود.)

ویژگی چهارم که در بین ائمه معصومین(ع) بیشترین دوران حبس در زندان را امام حسن عسکری(ع) داشت و در واقع در حصر بود.

مشهور است که امام کاظم(ع) بیشترین دوران حبس را داشتند و مورخین حداکثر زمان زندانی شدن امام کاظم(ع) را ۶ سال ذکر کرده‌اند که نسبت به عمر شریف امام کاظم(ع) که ۵۵ سال بوده است اگر نسبت بسنجیم، تقریباَ ده درصد عمر مبارکش را در زندان بوده است. هرچند حتی یک ساعت زندانی شدن حجت خدا خسرانی عظیم برای جامعه بشری است.

لکن امام عسکری(ع) به دلیل شرائط سخت حدود ۱۵ سال در حصر بودند و گاهی اوقات هم چون در یک شهرک نظامی او را محصور کرده بودند اصلاَ عسکر که می‌گویند یعنی پادگان نظامی بود که در واقع گاهی اوقات هم او را به دلیل فشارها حضرت را به زندان می‌بردند.

فلذا با توجه به سن بیست و هشت سالگی که حضرت به شهادت رسیدند حدود ۵۰ درصد عمر شریفش را در حصر و در زندان و در فشار بوده است. (این هم یکی دیگر از خصوصیات و از ویژگیهای امام عسکری است که باید به آن توجه بشود.)

ویژگی پنجمی که واقعاَ خیلی مظلومیت حضرت را به اوج می‌رساند. مشهور است که امام حسن عسکری(ع) به دلیل شرائطی که داشت نتوانست به سفر حج برود و حج بگذارد.

من یک توضیحی عرض بکنم، حضرت در سن ۱۳ سالگی به همراه پدر بزرگوارش به سامرا تبعید شدند و بقیه عمر ۲۸ ساله خود را در حصر و تحت نظارت شدید طاغوت بودند؛ و نتوانسته است از آن شهرک نظامی از آن پادگان نظامی خارج بشود. و از طرفی هیچ گزارشی از مورخین مبنی بر اینکه حضرت توانسته است از پادگان خارج بشود ذکر نشده است. که این را علامه مجلسی در بحار الانوار مفصل توضیح می‌دهد. طبیعتاَ به طور متعارف نباید امام یازدهم به حج مشرف شده باشد.

(فلذا مرسوم است که مستحب ما وقتی که مشرف می‌شدیم برای عمره مستحبی وقتی می‌خواستیم انجام بدهیم؛ همه به یکدیگر یادآوری می‌کردند که از طرف امام حسن عسکری(ع) نیت بکنید عمره انجام بدهید. فلذا یکی دیگر از مظلومیتهای حضرت این مظلومیت است.)

(در خاتمه این مطالب یک نکته بسیار مهمی را  باید بعنوان جمع بندی قضیه عرض بکنم.)

امام حسن عسکری(ع) می‌دانستند که با شهادت ایشان تاریخ شیعه وارد یک نقطه عطف و به اصطلاح وارد یک پیچ تاریخی می‌شود. فلذا پایان مرحله اول عصر تأویل عصر نوینی بود برای شیعه با اقتضائات و شرائط خاصی که شیعه باید آن را تجربه می‌کرد.

فلذا با آغاز عصر غیبت، الگوی زعامت و مرجعیت و مدیریت نواب عام شیعه بر جامعه اسلامی، و به عبارت دیگر نظریه ولایت فقیه شکل گرفت. هرچند این ایده در زمان امام صادق(ع) و بعضی دیگر از ائمه مطرح هم شده بود؛ مثلا آن مقبوله عمر بن حنظلة که از امام صادق(ع) است درباره ولایت فقیه است. اما در زمان امام عسکری(ع) جنبه عملی تری به خودش گرفت؛ و حدیث شریفی که فَأَمَّا مَنْ کَانَ مِنَ الْفُقَهَاءِ صَائِناً لِنَفْسِهِ حَافِظاً لِدِینِهِ مُخَالِفاً عَلَى هَوَاهُ مُطِیعاً لِأَمْرِ مَوْلَاهُ این حدیث در زمان امام عسکری(ع) شکل گرفت؛ که کامل بیانگر جایگاه ولایت فقیه بود. و در واقع سبک و سیاق مدیریت شیعه و استمرار امامت ائمه هدی(ع) در زمان غیبت به این صورت شکل گرفت.

این به نظرم باعث شد که شیعه از خطر سقوط و انحطاط نجات پیدا بکند و بالنده و پویا به حیات خودش ادامه بدهد تا ظهور حضرت حجت حضرت مهدی آل محمد(ص) ان‌شاءالله فرا برسد.

خداوند فرجش تعجیل بفرماید ان‌شاءالله.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما را به تقوای الهی  توصیه و سفارش می‌نمایم.

رسول گرامی اسلام می‌فرماید: لا فضلَ لعربیٍّ على عجمیٍّ ولا لأبیضَ على أسودَ إلَّا بالتَّقوَى یعنی نه عرب بر غیر عرب و نه سفید پوست بر سیاه پوست برتری دارد مگر بواسطه تقوا و ایمان به خدا.

امیدواریم خدای متعال به ما روح تقوا را کرامت بفرماید ان‌شاءالله.

ابتدا همان طوری که در خطبه اول بیان شد، شهادت امام عسکری(ع) را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم و آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) را تبریک و تهنیت.

مناسبتهایی که در هفته پیش رو داریم، شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی اولین شهید محراب و نماینده امام و امام جمعه تبریز است که به دست کوردلان گروهک منحرف فرقان به شهادت رسید. خداوند این شهید بزرگوار را با اجداد طاهرینش محشور بفرماید.

گرامیداشت شهادت دانش آموزان عزیز را به دست عمال خود فروخته رژیم طاغوت پهلوی در روز ۱۳ آبان در سال ۵۷ و همچنین مناسبت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام را داریم که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام نهاده شده است.

امروز هم ما می‌بینیم سفارتخانه‌های آمریکا در سرتاسر کشورهای جهان لانه‌های فساد و جاسوسی است و لانه‌های فتنه است. در همین توطئه‌ها و فتنه‌هایی که در عراق و لبنان الان می‌بینیم باز این سفارت خانه‌های آمریکا و اسرائیل و آل سعود و اینهاست که دارند این فتنه‌گرها را کمک می‌کنند، خط می‌دهند، راهنمایی می‌کنند، پول خرج می‌کنند و خلاصه بساط فتنه گری‌های آنها همچنان به راه است.

اصلاَ ماهیت استکبار همین است که احترامی برای ملتها قائل نیست و جز فتنه و جز کلک، جز حقه از آن چیز دیگری انتظار نمی‌رود؛ که حضرت آقا هم در دیدار دانشگاه افسری ارتش فرمودند: آمریکا و سرویسهای اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. فرمودند: این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه ورزی علیه یک ملت است. این مطلب را حضرت آقا بیان کردند و فرمودند.

حضرت آقا توصیه فرمودند که: دلسوزان عراق و لبنان اولویت خود را علاج ناامنی قرار بدهند. چون خیلی مهم است. اگر ناامنی در کشوری بوجود آمد، همه چیز از دست می‌رود. فرمودند که: آن ساختارهای قانونی به هم می‌ریزد. هیچ عملی نمی‌شود انجام داد و مطالبات مردم تحقق پیدا نخواهد کرد و سنگ و سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

ملت عراق و لبنان مراقب فتنه و فتنه گران داخلی و خارجی باشند. دشمن آنجا( من در اخبار می‌خواندم) یک قرارگاه اینترنتی اوباش با تمام توان نرم افزاری و سخت افزاری راه اندازی کرده است و دارد در عراق و لبنان فتنه می‌کند. ملتهای عراق و لبنان مراقب باشند، بلای سوریه سر آنها نیاید؛ که چقدر سوریه را عقب انداختند، چه جنگهایی که آنجا رخ داد، چقدر کشورشان ویران شد. مراقب و مواظب باشند.

همچنین حضرت آقا یادآور شدند در فرمایشاتشان که: باید به تحقق وعده الهی امیدوار بود و نباید به دشمن اعتماد کرد و نباید از تحرکات دشمن لحظه‌ای غفلت کرد. فرمودند که: به پیروزیها هم غره نشوید. این پیروزیهایی که الحمدالله جبهه اسلام و جبهه مقاومت دارد این باعث مغرور شدن نیروهای مقاومت نشود.

بعد تأکید فرمودند: نیروهای مسلح برای مقابله با فتنه دشمن کاملا آمادگی داشته باشد این هم نکته مهمی است.

و همچنین معظم له از جوانان که همیشه بعنوان یک سرمایه از آن یاد می‌کردند فرمودند که: جوانان سرشار از امید که در کشور بحمدلله در صحنه حضور دارند به اینها اهمیت ویژه داد بشود. [این هم نکته‌ای است که همیشه حضرت آقا روی جوانان تأکید دارد.] از آن طرف ما می‌بینیم اعلام هلاکت ابوبکر بغدادی توسط ترامپ، یک بازی سیاسی مضحک و سخیف است. حالا من این را باز می‌کنم.

اولاَ ابوبکر بغدادی یک مهره سوخته بود و آن وقت که سردار سرفراز ما حاج قاسم عزیز پایان کار داعش را اعلام کرد، طومار داعش در عراق و سوریه درهم پیچیده شد، دیگر ابوبکر بغدادی اثری نداشت و گوشه گوشه آثاری از داعش باقی ماند که داشت هم از بین می‌رفتند.

ولی ترامپ مثل اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا که ۶ سال قبل دقیقاَ در یک تراژدی مشابه همین تراژدی که ترامپ به بارآورد. با نشستن در اتاق عملیات جنگی مرگ بن لادن را آن وقت یادم است اعلام کرد. ترامپ هم یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری خود باز در آمریکا مزدور مفلوکی مثل بغدادی را که دیگر تاریخ مصرف آن برای آمریکا تمام شده است مرگش و کشته شدنش را اعلام کرد.

چون دیگر زنده ابوبکر به درد آنها نمی‌خورد. زنده‌اش به مثابه یک جعبه سیاهی بود که بسیاری از ارتباطات پنهان همدستان آمریکا را می‌دانست و برای آمریکا خطر داشت و حالا نوبت این شده بود که به یک شکلی این را از بین ببرند. تازه آن هم از بین نبردند، خودش را با جلیقه انفجاری خودش را کشتن داد و به هلاکت رساند.

فلذا می‌خواست این را تبدیل به یک بازی رسانه‌ای بکند که با جنازه این عنصر مفلوک هم خلاصه یک بهره برداری تبلیغاتی بکند.

آن وقت ما می‌بینیم چقدر بچه گانه اعلام می‌کند که من که چند روز دیگر به اصطلاح از جزئیات این عملیات بسیار مهم اسنادی را اعلام می‌کنم بعد می‌آید مصاحبه می‌کند عکس یک سگ را اجلکم الله نشان می‌دهد و می‌گوید که قهرمان کشته شدن ابوبکر بغدادی این سگ بوده است. چقدر بچه گانه، واقعا دنیا چقدر افول کرده است که رئیس جمهور یک کشوری که ادعای ابرقدرتی دارد این جور حرف می‌زند. این جور تحلیل می‌کند.

ببینید آمریکا کارش به کجا کشیده شده است. اما به نظر می‌رسد که هلاکت بغدادی یک عملیات فریبی بیش نیست. چون مواد اصلی تروریسم باقی است و آمریکا محتاج است که داعش را با یک اسم دیگری، با یک برنامه دیگری دوباره راه اندازی کند.

فلذا رهبری همیشه تأکید دارند که دشمنی با آمریکا را برای مردم تبیین کنید؛ (من همین الان که می‌آمدم بخش کتاب فروشی ما کتابی را معرفی کردند که من از فرصت استفاده کنم و در واقع این کتاب را هم معرفی کنم.) اسم کتاب “کتاب تاریخ مستطاب آمریکا” است. کتابی است به زبان طنز ولی کاملا علمی و مبتنی بر واقعه تاریخی علت دشمنی با آمریکا نوشته شده است و تألیف شده است. خیلی کتاب زیبایی است به چاپ چندم هم رسیده است. کتاب بسیار خوبی است که اگر خواستید استفاده بکنید بسیار مفید خواهد بود.

فلذا ما این را می‌گوییم که آمریکا دشمن این ملت هست و دشمن این ملت هیچ وقت با این ملت دوست نخواهد شد و جواب ما به آمریکا شعار همیشگی ما است که می‌گوییم مرگ برآمریکا.(شعار مرگ بر آمریکای نماز گزاران)

مناسبت دیگری که وجود دارد، ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی است. که می‌طلبد مسئولین فرهنگی کشور و مردم عزیزمان توجه ویژه‌ای به فرهنگ عمومی در جامعه داشته باشند. چرا؟ چون یکی از عرصه‌های مهم جنگ نرم عرصه فرهنگ عمومی در کشور است. فلذا باید همه توجه داشته باشیم.

فرهنگ ما یک فرهنگ اسلامی ایرانی است. باید این تقویت بشود و اجازه ندهیم که دشمن با هجمه فرهنگی خود با شبیه خون فرهنگی خود ذائقه فرهنگی ملت ما، جوانان ما، خانواده‌های ما، دختران ما، پسران ما را عوض کند. این را باید در برنامه ریزیها مراقبت کرد.

این فیلمهایی که اکران می‌شود، مجوز می‌گیرد، این رسانه‌هایی که در واقع به صورت گسترده علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند کار می‌کنند، همه اینها ابزار فرهنگی است. باید مسئولین ما با دقت تمام مراقب و مواظب باشند. مسئولین خرد و کلان باید مواظب باشند.

هفته گذشته هم بزرگداشت هفته وقف بود که گذشت که ریاست محترم اداره اوقاف هم سخنران قبل از خطبه‌ها بودند؛ استفاده کردیم.

من سریع چند تا نکته را عرض می‌کنم.

یکی اینکه به هیئت امنای مساجد و نحوه انتخاب آنها دقت بشود. چرا؟ چون ما در جلسه شورای تبلیغ و امور مساجد عمده چالشهایمان به مشکلات هیئت امنای مساجد برمی‌گردد. اگر این هیئت امنا اصلاح بشوند، روال منضبط و درستی را طی بکنند؛ بسیاری از مشکلات فرهنگی مساجد و در نهایت فرهنگی جامعه حل می‌شود.

در پروژه‌های فرهنگی و زیرساخت فرهنگی جامعه مثل حوزه‌های علمیه و دانشگاهها و مراکز علمی و آموزشی از امکانات و موقوفات و وقت استفاده بشود. الان ما می‌بینیم حوزه علمیه برای توسعه‌اش که همین حوزه علمیه آیت الله قاضی، الان سه یا چهار برابر ظرفیتی که دارد ما طلبه در آن جای دادیم و به شدت محتاج جا هستیم.

(و یک قدری استان حالا من استان را بگویم) کم لطفی نسبت به حل مشکل توسعه حوزه می‌کنند. من از همین تربون خواهش می‌کنم تقاضا می‌کنم اگر می‌خواهند وقف را بزرگ بشمارند این کارها را انجام بدهند. اقدام بکنند. با پیام دادن که بعضی از مسئولین هم برای هفته وقف پیام دادند. پیام خیلی خوب است. وقف خیلی خوب است. سنت حسنه وقف بسیار خوب است. این امر بدیهی است. اما باید عملا ما وقف را قدمی برداریم. عملاَ برای وقف چه کار کردیم ؟ این یک نکته.

نکته دیگری که مساجد که ساخته می‌شوند حتماَ موقوفاتی برای مساجد در نظر گرفته بشود. قدیم اینجور بود. دکاکینی یک قدری بعضی وقتها باغاتی یا موقوفاتی که منجر به درآمد برای مسجد می‌شدند در نظر گرفته می‌شد.

اگر ما بخواهیم سنت حسنه وقف را جاری بکنیم و در جامعه تسری بدهیم باید این کارها را بکنیم. مسجد جامع هم احتیاج به توجه دارد. مسجد جامع مشکلات جدی دارد. همین جا از همین تریبون به همه مسئولین ذیربط هشدار جدی می‌دهم. مسجد جامع یک سرمایه ملی برای ماست، یک اثر تاریخی است.

هم اداره اوقاف، هم میراث فرهنگی، هم دیگر ادارات مربوطه، هم فرمانداری، هم شهرداری، مراقب و مواظب باشند. جلسه بگیرند. بنده را هم دعوت کنند. اوقاف متولی بشود. میراث فرهنگی متولی بشود. جلسه بگیرند همه را دعوت کنند مشکلات را حل بکنید. نگذارید یک اتفاقی بیافتد بعد بگوییم چرا این اتفاق افتاد؟

مطلب بعدی که باید تذکر بدهم توجه به پدافند غیر عامل هست که پدافند غیر عامل خیلی در جامعه مهم است. فرهنگ سازی هست. به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه‌ای که موجب بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری و ارتقا پایداری ملی است در مقابل حوادث و تهدیدات دشمن می‌گویند در واقع پدافند غیر عامل.

الان ما مشکلات مثلا عرض می‌کنم، معشیتی داریم، اقتصادی داریم، الان رونق تولید به نظرم یکی از مبانی پدافند غیر عامل است. باید مسئولین در جهت پدافند غیر عامل به تولید رونق بدهند و راه بیاندازند.

دو تا نکته در پایان خطبه عرض بکنم و یک توصیه. من تشکر می‌کنم از مسئولین استان و استاندار که اجازه دادند به خاطر جبران خساراتی که از سیل به کشاورزان وارد شده بود، در سطح استان ۲۰۰ هزار هکتار اجازه شلتوک کاری و برنج کاری داده‌اند. این کار خیلی خوبی بوده است منتها به شرطها و شروطها

اینکه این محصول وقتی دست بدهد مقدماتی نیاز دارد. وسائلی نیاز دارد. برای برنج کوب و خشک کن و این جور مسائل باید اینها را آماده بکنند و الا محصول دست بدهد و اینها نباشد همه از بین می‌رود. باز کشاورز دوباره ضرر می‌کند. بعد از آن طرف سیاستهای صادرات و واردات به گونه‌ای نباشد از این طرف برنج و شلتوک کشاورز ما دست بدهد از آن طرف شروع کنند  به برنج وارد کردن. اگر کاری می‌کنید تا تمام کار را بکنید ان‌شاءالله.

تذکر دادند برای خواهران در مساجد معمولا محل مناسبی برای نمازشان در نظر گرفته نمی‌شود. من این را یک بار دیگر توضیح و تذکر داده بودم. خواهش می‌کنم از مساجد و هیئت امنای مساجد، محل مناسبی برای نماز خواهران در نظر گرفته بشود. یک محلی مثلا گاهی اوقات پله می‌خورد می‌رود بالا، یا یک گوشه‌ای آن چنان استفاده ندارد، برای خواهران قرار می‌دهند. نه یک جای مناسبی در شأن خواهران قرار بدهند که ان‌شاءالله از این جهت مشکلی نباشد.

از میز خدمتی هم که در مصلی قرار داده شد هم اداره ورزش و جوانان هم اداره اوقاف تشکر می‌کنیم. مردم مراجعه بکنند. من خودم آنجا آمدم میز ورزش و جوانان را که ملاحظه کردم یکی دو تا مشکل را مطرح کردم. خود بنده بعنوان مراجعه کننده به میز خدمت یکی دو تا مشکل را مراجعه کردم که به یکی دو تا از مسئولین مربوطه توضیح دادم و بعد هم من خودم راه کار ارائه دادم و گفتم من کمک هم می‌کنم.

فلذا ما دوست داریم که خیلی از مشکلات در داخل همین مصلی در نماز جمعه حل بشود و قابل حل هم هست ان‌شاءالله بتوانیم از این خدمات استفاده بکنیم.

در پایان خطبه هم توصیه‌ای دارم هم خودم را و هم همه مسئولین را به وحدت و همدلی و تعامل در رفع مشکلات شهرستان دعوت می‌کنم. و محور این همدلی و وحدت و شاخص آن باید قانون باشد، مقررات باشد، ضوابط باشد، سلیقه نباشد. اینکه مثلا امام جمعه دلش می‌خواهد فلان جا، فلان اداره، فلان مسئول، اینجوری باشد، فلان کس باشد؛ نه این جور نیست.

مشکلات شهر من بارها تأکید کردم با رعایت قانون باید حل بشود. جایگاههای قانونی برای مسئولین رعایت بشود. این یک نکته.

نکته دیگری هم این است که مسئولین هم شهری، هم استانی با درایت بیشترعمل کنند. و مراقب و مواظب باشند؛ زمینه التهابات را در جامعه فراهم نکنند؛ که این را واقعا بدانیم، روز قیامت همه ما باید به ریز اعمال خود جوابگو باشیم. فکر آنجا باشید. این دنیا می‌گذرد. بالاخره بنده یک امام جمعه هستم می‌گذرد. تویی که رئیس هستی می‌گذرد. فقط چیزی که می‌ماند ما باید برای روز قیامت که در محضر الهی قرار می‌گیریم و باید حساب کتاب پس بدهیم آنجا باید حرفی برای گفتن داشته باشیم.

امیدواریم که ان‌شاءالله هم مسئولین عزیزمان مراقب و مواظب باشند؛ آنچنانی خدمت کنند که رضایت حق تعالی و امام زمان را در پی داشته باشد.

پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما….

دشمنان اسلام  نیست و نابود و خوار و ذلیل بگردان…

پروردگارا نقشه‌ها و توطئه‌های آنان را به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما، امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و همه خدمتگذاران را درپناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر، بیمارانی هستند که سفارش و التماس دعا داشتند خدای لباس عافیت برتن همه بیماران بپوشان…

پروردگارا بارالها مشکلات جوانان ما را مرتفع بفرما……

اسباب اشتغال و ازدواج آنها را فراهم بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ