۶م، آبان ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۶م, آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰ ب.ظ | کد خبر: 79333

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین محمدرضا هدایت پناه عضو هیئت علمی پژوهشگاه تاریخ در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه دزفول ضمن تسلیت وفات پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهم السلام گفت: دغدغه پیامبر، امام علی و دیگر ائمه هدی قرآن و عترت بوده است که پیامبر بعنوان دو ثقل مهم از خود به یادگار گذاشتند.

استاد هدایت پناه تصریح کرد: تمسک به سیره و سنت نبوی و احیای آن و عدم جایگزینی بدعت بجای عترت فراوان در کلمات امام علی(ع) تذکر داده شده است.

وی افزود: بعد از رحلت پیامبر خط اصیل اسلامی که در غدیر خم ترسیم شده بود از مسیر خود منحرف شد و هنوز مصیبت این کج روی پابرجا مانده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه تاریخ اظهار کرد: صحنه عجیبی در جامعه پدید آمده بود که در کلمات نورانی امام علی(ع) منعکس شده که فرمودند از اسلام و سنت پیامبر چیزی جز اسم و رسم باقی نمانده است و امام به صراحت فرمودند که من همان سیره و سنت پیامبر را ادامه خواهم داد و برای دلخوشی کسی آن را کنار  نخواهم گذاشت.

وی به دلیل نپذیرفتن خلافت امیرالمؤمنین از سوی دشمنان اشاره کرد و افزود: دشمنان می‌دانستند که امام علی علیه السلام تربیت شده رسول اکرم است و همان روش و سنت را در جامعه پیاده خواهد کرد و این برای دشمنان سنگین بود.

استاد هدایت پناه یادآور شد: امام علی علیه السلام زمانی به حکومت رسید که دین کج شده و به اعوجاج کشیده شده بود، امام علی(ع) دین را اقامه کرد، سنت پیامبر را در جای خود قرار داد و زنده کرد و در حد امکان بدعتها را اصلاح نمود.

استاد هدایت پناه خاطرنشان کرد: امام حسن مجتبی بیعت خود را بر اساس قرآن و سنت بنا نهاد و فرمود هرچه هست در ورای این دو می‌باشد و همچنین امام رضا علیه السلام زمان اقامه نماز اضحی به این شرط نماز را اقامه کرد که دقیقا منطبق با نماز رسول الله باشد.

وی تأکید کرد: امویان مخالفان اصلی سنت بودند و با صراحت با سنت مقابله می‌کردند و می‌گفتند ما سنت را نمی‌خواهیم چون امرا را به زحمت انداخته و مفسده ایجاد کرده، مردم امرا را فاقد صلاحیت می‌شمارند.

استاد هدایت پناه افزود: جامعه‌ای که از سنت نبوی خارج شود خلافت به ملوکیت، برادری به قوم گرایی، ساده زیستی به اشرافیت تغییر یافته و در آن جامعه دروغ، تهمت، رباخواری، تغییر احکام شرعی، دانشهای غلط، عزت فاسقان و ذلت مؤمنان رواج خواهد یافت.