۳م، آبان ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

اخلاق و رفتار نبی مکرم اسلام باید سرلوحه زندگی فردی و اجتماعی جامعه بشری قرار گیرد.+متن کامل خطبه‌ها

هیئت‌های عزاداری دزفول به مناسبت رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی(ع) همچون سال گذشته و با شکوه بیرون بیایند.

زمان انتشار: ۳م, آبان ۱۳۹۸ ساعت ۶:۱۶ ب.ظ | کد خبر: 79319

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا مسیر زندگی را برای انسان هموار می‌سازد

امام جمعه دزفول در خطبه‌های نمازجمعه این هفته ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوا مسیر زندگی را برای انسان هموار می‌سازد.

نبی مکرم اسلام اسوه اخلاق بشریت و کائنات است

خطیب نماز جمعه دزفول با تسلیت ایام رحلت پیامبر گرامی اسلام و امام حسن مجتبی(ع)، از نبی مکرم اسلام بعنوان اسوه اخلاق بشریت و کائنات نام برد و افزود: اخلاق نیکوی رسول گرامی اسلام چنان بود که هرکس را مجذوب می‌کرد و دشمنان او را ساحر می‌نامیدند.

پیامبرگرامی اسلام واسطه فیض بین خداوند و بندگان خدا بود

وی افزود: به دلیل عظمت سجایای اخلاقی پیامبر هر انسانی جذب آن حضرت می‌شد و حقیقتا که واسطه فیض بین خداوند و بندگان خدا بود.

اخلاق و رفتار نبی مکرم اسلام باید سرلوحه زندگی فردی و اجتماعی جامعه بشری قرار گیرد

امام جمعه دزفول همچنین بر ضرورت سرلوحه قراردادن اخلاق و رفتار پیامبر عظیم الشأن اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام در زندگی فردی و اجتماعی جامعه بشری تأکید کرد.

درک سیاسی، عامل موفقیت و ایستادگی مردم ایران در ۴۰ سال اخیر است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز داشتن درک سیاسی را عامل موفقیت و ایستادگی مردم ایران در ۴۰ سال اخیر دانست و گفت: نبود تحلیل سیاسی مردم از وضعیت کشور یکی از موارد مهمی بود که باعث شد نتوانند توطئه‌های دشمن را درک کنند.

وی افزود: مردم کشورمان در ۴۰ سال اخیر با تمام فراز و نشیب‌هایی که وجود داشت با حضور خود در صحنه در مقابل دشمن ایستادند که بیانگر تحلیل سیاسی، آگاهی و بصیرت آنها است.

سطح سیاسی مردم در دوران پیامبر اسلام و امام رضا(ع) پائین بود

وی افزود: در زمان پیامبر(ص) هر چه ایشان برای بالابردن سطح سیاسی مردم تلاش کردند مردم بهره‌مند نشدند.

خطیب نمازجمعه دزفول اظهار داشت: در زمان امام رضا(ع ) نیز وضعیت چنین بود و سیاست‌های شیطانی مأمون بر قطع جریان اسلام ناب بود، و هجرت امام به ایران موجب توسعه جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی شیعه شد.

هیئت‌های عزاداری به مناسبت رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی(ع) بیرون بیایند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در بخش دیگری از خطبه‌های نمازجمعه گفت: همچون سال گذشته هیئت‌های عزاداری که به مناسبت رحلت رسول گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی(ع) بیرون آمدند امسال هم با همان شکوه و عظمت به راه افتاده و به عزاداری بپردازند.

تقدیر از مردم، واعظان، سخنرانان و مداحان در ۲ ماه محرم و صفر

وی همچنین از واعظان، سخنرانان و مداحان در ۲ ماه محرم و صفر تقدیر کرد و گفت: تدین مردم دزفول ناشی از این عزاداری‌ها است و سطح دینی، فرهنگی و مذهبی مردم را بالا می‌برد.

وی به اهل منبر و مداحان توصیه کرد مطالب را با ذکر سند بیان کنند و مردم نیز از بانیان مطالبه کنند.

تقدیر از خادمان موکب‌های اربعین و ضرورت کمک به ساختمان سازی آنها

امام جمعه دزفول از خادمان موکب‌های اربعین نیز تقدیر کرد و گفت: قرار است برای موکب‌ها ساختمان سازی شود که بار اصلی بر دوش مردم است البته دولت نیز کمک می‌کند ولی خیرین باید به این موضوع ورود کنند.

وی از مرکز خوزستان برای پخش برنامه‌های مذهبی و دینی شهرستان دزفول و از نخبگان و فرهیختگان علمی و فرهنگی شهرستان برای تشکیل سلسله نشستهای علمی مقتل شناسی که مورد استقبال هم قرار گرفت تشکر و قدردانی کرد.

دستگیری یکی از مدیران کانال‌های مغرض، نشانه اقتدار نیروهای اطلاعاتی است

خطیب نمازجمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز اظهار داشت: خبر دستگیری یکی از مدیران کانال‌های مغرض، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی  داشت که نشانه اقتدار نیروهای اطلاعاتی است.

وی افزود: این نیروها توانستند در جنگ سایبری و امنیتی نیز در مقابل سرویس‌هایی چون موصاد و سرویس‌های جاسوسی فرانسه موفق شوند.

گرامیداشت سالروز هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه و سالروز شهادت فهمیده و شهدای حله

امام جمعه دزفول اول ربیع الاول سالروز هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه و سالروز شهادت محمد حسین فهمیده  و شهدای حله را نیز گرامیداشت و به علاقه‌مندان کتابخوانی توصیه کرد کتاب “همنام گلهای بهاری” که پیرامون زندگی پیامبر(ص) است و تا کنون ۴۲ بار تجدید چاپ شده را مطالعه کنند.

مسئولان دزفول باید برای حل مشکلات شهرستان همفکری لازم را داشته باشند

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌های نماز گفت: مدیران و مسئولان دزفول باید برای حل مشکلات شهرستان همفکری لازم را داشته باشند زیرا نبود مشورت و هماهنگی بین مسئولان باعث شده برخی مشکلات حل نشده باقی بمانند.

حجةالاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی افزود: دود این ناهماهنگی‌ها به چشم مردم می‌رود.

وی افزود: پیش از این نسبت به همکاری بیشتر شورای شهر، شهردار، فرماندار و دیگر مسئولان تذکرهایی در خطبه‌های نماز جمعه داده شد اکنون نیز به همه مسئولان تذکر می‌دهم همواره تبادل نظر داشته باشند تا مشکلات بیشتر نشوند.

تقدیر از حضور چند دانشمند فرهیخته در نمازجمعه دزفول

امام جمعه دزفول همچنین از حضور آیت الله اراکی و حجج اسلام خسرو پناه و هدایت پناه از دانشمندان فرهیخته کشورمان در نمازجمعه دزفول تشکر کرد.

گفتنی است نماز عصر توسط آیت الله اراکی اقامه شد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما  و خودم  را به دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

حضرت ابا محمد امام حسن مجتبی(ع) در یک حدیثی و سخنی می‌فرماید: اِتَّقُوا اَللَّهَ عِبَادَ اَللَّهِ وَ جِدُّوا فِی اَلطَّلَبِ وَ تُجَاهَ اَلْهَرَبِ وَ بَادِرُوا اَلْعَمَلَ قَبْلَ مُقَطَّعَاتِ اَلنَّقِمَاتِ وَ هَاذِمِ اَللَّذَّاتِ می‌فرماید: ای بندگان خدا تقوای الهی پیشه کنید و در طلب کوشا باشید، اهل فعالیت باشید، اهل جدیت و تلاش باشید و پیش از آنکه انتقام عمر برانداز و قطع کننده سریع لذتهای عمر به شما روی آورد، به عمل صالح تمسک پیدا کنید. عمل صالح بهترین ذخیره برای آخرت است. انسان متقی سرمایه‌اش عمل صالح است.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم که در همه عرصه‌های زندگی تقوای الهی را سرلوحه و سرمشق زندگی خود قرار بدهیم.

خدای متعال در قرآن کریم درباره رسول گرامی خود ختم انبیا محمد مصطفی(ص) در سوره قلم می‌فرماید: وَإِنَّکَ لَعَلىٰ خُلُقٍ عَظیمٍ یکی از نعمتهای بی همتایی که خداوند متعال به انسان بعنوان اشرف مخلوقات عطا فرموده است، اخلاق و سجایا و کرامات اخلاقی است. خدای متعال این نعمت را در حد اتم و اکمل به سرور کائنات و مخلوقات یعنی وجود مقدس حضرت ختمی مرتبت رسول گرامی اسلام حضرت محمد بن عبدالله(ص) کرامت فرموده است و در حقیقت نظام هستی و خلقت را با وجود مقدسش به اوج کمال خود رسانده است.

در منابر و کتب و تاریخ، وعاظ و نویسندگان و مورخان ما همواره نمونه‌هایی از اخلاق و سیره و منش پیشوایان و بزرگان دین را برای درس گرفتن و عبرت آموزی بیان کرده‌اند، که شاید همه آنها گوشه و نسیمی از اخلاق و سیره و منش پیامبر گرامی اسلام باشد.

وقتی از عظمت امیرالمؤمنین(ع) و حلم حسنی و شجاعت و حماسه حسینی و زهد عبادت سجادی و علم و دانش امام باقر و امام صادق(ع) و صبر و استقامت کاظمی و درایت و تدبیر رضوی و عدالت گستری صاحب زمانی ما می‌گوییم همه و همه ریشه در اخلاق و سیره نبی مکرم اسلام دارد.

مکارم اخلاقی چنان در او جمع شده است و جمع بوده است که دشمنان سرسخت را تحت تأثیر قرار می‌داد و به تسلیم وا می‌داشت؛ و دوستان سخت مجذوب پیامبر(ص) می‌شدند. بلکه اگر این معجزه را معجزه اخلاقی پیامبر(ص) نامگذاری بکنیم و بنامییم سخنی گزاف و اغراق آمیز نیست.

مسئله تا آنجا بود که دشمنانش وجود مقدسش را ساحر می‌خواندند و می‌گفتند پیامبر(ص) انسانها را سحر می‌کند و همه را از مصاحبت و هم سخنی با پیامبر(ص) برحذر می‌داشتند. و همه را می‌ترساندند مبادا به پیامبر(ص) نزدیک شوید و اگر مجبور شوید به پیامبر(ص) نزدیک شوید انگشت در گوشهای خود بگذارید تا صدای او را نشنوید.

جذبه و اخلاق نیکوی پیامبر(ص) به گونه‌ای بود که هیچ مخاطبی را یارای مقاومت در مقابل یک برخورد و یک نگاه و حتی یک سخن پیغمبر(ص) نبود و لاجرم تحت تأثیر برخورد و نگاه و سخن پیغمبر(ص) قرار می‌گرفت.

فلذا امام حسین(ع) به نقل از پدر بزرگوارش امیرالمؤمنین(ع) در خصوص سجایای اخلاقی پیامبر(ص) حدیثی دارد که می‌فرماید: با همنشینانش دائماَ خوش رو و خندان و ملایم بود، هرگز خشن و سنگ دل و پرخاش گر و بد زبان و عیب جو و چاپلوس نبود، کسی را از در خانه‌اش ناامید باز نمی‌گرداند.

خود را از سه چیز ناپسند آزاد کرده بود و حفظ می‌کرد. یکی مجادله در سخن، و دیگری پرگویی و سومی دخالت در کاری که مربوط به او نبود.

هرگز سخن کسی را قطع نمی‌کرد تا سخن او پایان پیدا کند. این از سجایای اخلاقی پیامبر(ص) بود. شاخ و برگ و میوه این شجره طیبه هم به مانند ریشه و ساقه این درخت تنومند و بزرگ، چتر رحمت خودش را بر سر خلق عالم گسترانیده بود. اهل بیت عصمت و طهارت و خاندان پیامبر گرامی اسلام(ص) واسطه فیض الهی بوده و هستند.

فلذا در زیارت جامعه کبیره چه زیبا ائمه هدی و اهل بیت(ع) را تصویر کرده و معرفی فرموده می‌فرماید:

وَ اَدِلاّءَ عَلى صِراطِهِ، اهل بیت پیغمبر(ص) راهنمایان بر راه راست بوده‌اند. وَمَنِ اعْتَصَمَ بِکمْ فَقَدِ اعْتَصَمَ بِاللّه  هرکس به دامان شما چنگ زند به عنایت و حبل متین الهی چنگ زده است. این دقیقاَ همان واسطه گری فیوضات الهی است.

أَنْتُمُ الصِّرَاطُ شما راه هستید، راه رسیدن به خدا، راه هدایت ائمه هدی(ع) هستند.  سَعِدَ مَنْ والاکُمْ هرکس به ولایت شما گروید سعادت را بدست آورد، وَهَلَکَ مَنْ عاداکُمْ و هرکس با شما اهل بیت(ع) دشمنی کرد هلاک شد. کَلَامُکُمْ نُورٌ وَ أَمْرُکُمْ رُشْدٌ وَ وَصِیَّتُکُمُ التَّقْوَی وَ فِعلِکَم الخَیر، وَ عَادَتِکُم الاِحسان، اینها گوشه‌هایی از خصوصیات و شاخصه‌های شناخت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هست که فرصت نیست من فرازهای دیگری از زیارتنامه بسیار ژرف و عمیق را که درباره ائمه هدی(ع) هست بیان کنم.

به هرحال امیدواریم خداوند تبارک و تعالی هرچه بیشتر معرفت ما را نسبت به این ذوات مقدس بیافزاید که ان‌شاءالله بتوانیم مقام و منزلت ما در روز واپسین بس بالاتر و مقرب‌تربشود.

تا جایی که پیامبر(ص) در یکی از احادث خود می‌فرماید: أَقْرَبُکُمْ مِنِّی غَداً فِی اَلْمَوْقِفِ أَصْدَقُکُمْ لِلْحَدِیثِ وَ آدَاکُمْ لِلْأَمَانَةِ وَ أَوْفَاکُمْ بِالْعَهْدِ وَ أَحْسَنُکُمْ خُلُقاً . نزدیک ترین شما در روز قیامت به من راستگو ترین شما و امانت دارترین شما و با وفاترین شما به عهد و پیمان و خوش اخلاق‌ترین شما می باشد. این مسیری است که پیغمبر(ص) مقابل روی ما قرار داده است.

یکی از بهترین و مهمترین عوامل  پیشرفت اسلام، اخلاق نیکوی پیامبر(ص) است. روز فتح مکه وقتی پیامبر با قدرت تمام وارد مکه شد، یکی از مسلمانان پرچم اسلام را بدست گرفته بود و این شعار را می‌داد: أَلْیوْمُ یوْمُ الْمَلْحَمَةِ یعنی امروز روز انتقام گیری است که پیغمبر سریع دستور داد پرچم را از دست او گرفتند و بدست امیرالمؤمنین(ع) بدهند و این شعار را بدهند أَلْیوْمُ یوْمُ الْمَرْحَمَةِ. امروز روز رحمت است، روز مهربانی است که پیغمبر(ص) با اخلاقش مکه را فتح کرد و بر مشرکین پیروز شد.

فلذا باید ما مراقب و مواظب باشیم که اخلاق نیکوی پیامبر(ص) سرلوحه و سرنوشت همه ما در زندگی باشد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی،  اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را سفارش مؤکّد و توصیه به تقوا می‌نمایم.

از سخنان امام حسین(ع) است که فرمود: اوصیکُم بِتَقْوَی اللّه شما را به تقوای الهی سفارش می‌کنم فَإِنَّ اَللَّهَ قَدْ ضَمِنَ لِمَنِ اِتَّقَاهُ أَنْ یُحَوِّلَهُ عَمَّا یَکْرَهُ إِلَى مَا یُحِبُّ فرمود که: به درستی که خداوند تبارک و تعالی ضمانت داده است که هرکس اهل تقوا باشد او را از وضعی که مورد پسند او نیست و او را نمی‌پسند آن وضع را به وضعی که پسندیده اوست و دلخواه او هست منتقل می‌کند و او را تغییر حالت می‌دهد. این یکی از وعده‌های الهی است که تقوا مسیر زندگی را برای انسان هموار می‌کند.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق کرامت بکند.

و در ذیل همین حدیث و سخن امام حسین(ع) استناد به همین آیه شریفه می‌فرماید حضرت که: وَ یَرْزُقَهُ مِنْ حَیْثُ لاَ یَحْتَسِبُ  و خداوند از جایی که فکرش را نمی‌کند به او رزق و روزی کرامت می‌کند. چون رزق و روزی، رزق و روزی مادی تنها نیست؛ بسیاری از رزقها، رزقهای معنوی هستند، رزقهای اخلاقی هستند، رزقهایی هستند راجع به کرامت و سجایای اخلاقی انسان هستند؛ خداوند به بنده‌اش کرامت بکند.

عرض تسلیت و تعزیت داریم به مناسبت سالروز رحلت رسول گرامی اسلام و شهادت سبط اکبرش امام مجتبی(ع) و همچنین هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه آلاف تحیه و الثنا) ان‌شاءالله خداوند زیارتشان را در دنیا نصیب همه ما بگرداند و شفاعتشان را در آخرت شامل حال همه ما بگرداند.

با ارتحال مصیبت بار نبی مکرم اسلام و شروع امامت امیرالمؤمنین(ع) عصر تنزیل خاتمه یافت و عصر تأویل و حرکت انسان ۲۵۰ ساله آغاز شد. تاریخ حقیقی و عبرت آمیز، تاریخ حیات باطنی بشر است. اتفاقات ظاهری پوسته مسئله هستند که تاریخ نگاران معمولا بیشتر به اتفاقات ظاهری می‌پردازند و غافل از باطن و آن قلب تاریخ هستند.

ائمه هدی(ع) به دلیل وحدت در شخصیت الهی‌شان در هدف توحیدی و طاغوت ستیزی خود و در رویکرد مصلحانه آنها می‌توان به مثابه یک انسان ۲۵۰ ساله فرض کرد. تاریخ اسلام به دو مرحله کلان عصر تنزیل و عصر تأویل تقسیم شده است که در کتاب شریف خصال از وجود مقدس نبی مکرم اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) می‌فرماید که:  أنَا اقاتِلُ عَلی تَنْزِیلِ الْقُرآن، وَ عَلی یقاتِلُ عَلی تَأویلِ القُرْآن. 

می‌فرماید که: نبرد و مبارزه من بر اساس ظاهر قرآن بود و نبرد و مبارزه امیرالمؤمنین علی(ع) براساس باطن قرآن است و تفسیر قرآن است و اجرا شدن قرآن است.

حضرت آقا در کتاب ارزشمند انسان ۲۵۰ ساله می‌فرماید: در تبیین ماهیت انسان ۲۵۰ ساله زندگی ائمه(ع) از امیرالمؤمنین(ع) گرفته تا امام عسکری(ع) را باید زندگانی یک انسان به حساب بیاوریم که طول عمرشان ۲۵۰ سال بوده است. تمام کارها و اقدامات ائمه اطهار(ع) در طول این ۲۵۰ سال کار یک انسان با یک هدف با یک نیت و با تاکتیکهای مختلف بوده است.

این خلاصه یک کتاب ۲۵۰ ساله مقام معظم رهبری است که توصیه می‌شود حتماَ این کتاب مطالعه بشود برای کسانی که اهل مطالعه و اهل بررسی هستند.

در عصر امام مجتبی(ع) اصلی‌ترین چالش حکومتی امام، نبود تحلیل صحیح سیاسی در بین مردم زمان حضرت بود. مردم تحلیل سیاسی صحیحی از اوضاع نداشتند. و نمی‌توانستند توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان اسلام را درک بکنند.

(ببینید امروز بحمدالله تعالی مردم ما مردم آگاهی هستند، مردم بصیری هستند. در این چهل ساله‌ای که از انقلاب اسلامی می‌گذرد با تمام فراز و نشیبهایی که بوده است مردم با حضور خودشان در صحنه و در مقابل دشمن ایستادن و تسلیم فشار دشمن نشدن بیانگر آن تحلیل سیاسی صحیح و بصیرت و آگاهی است که مردم ما از دشمن داشتند.)

فلذا حضرت هرچند در بصیرت افزایی و روشنگری در بین مردم اهتمام داشتند لکن مردم بنا به دلائل مختلف نتوانستند از امام زمان خودشان بهره مند بشوند و آمد بر سر سرنوشت جامعه آنچه را که شنیده‌ایم در عصر امامت امام مجتبی(ع).

در عصر امام رضا(ع) هم می‌بینیم که سیاستهای شیطانی مأمون برای قطع جریان و نظام امامت به اسلام ناب بود. مأمون به دنبال ادغام امامت و خلافت بود، همان گونه که یزید به دنبال ادغام امامت و سلطنت بود. اینها از این مسیر می‌خواستند اسلام را منحرف بکنند و کم کم اسلام را از بین ببرند که اگر نقشه شیطانی مأمون جامه عمل می‌پوشید کار ناتمام یزید توسط مأمون کامل می‌شد و اسلام از بین می‌رفت.

اما سیاستهای امام رضا(ع) تهدید عباسی را تبدیل به فرصت رضوی کرد. [فرصت نیست من این را یک قدری باز کنم ولی اجمالا عرض بکنم]

هجرت حضرت از مدینه به طوس در حقیقت توسعه جغرافیای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شیعه را در برداشت. و عملاَ ایران وسیع آن روز [ایران خیلی وسیع و گسترده بود]؛ با تمام ظرفیتهایش تبدیل به خانه اهل بیت(ع) و کشور شیعه کرد. از آن وقت از همان هجرت بود که ایران در مسیر گسترش شیعه قرار گرفت.

ان‌شاءالله امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که در این دو ماهی که عزاداری کردیم، عرض ارادت کردیم، توسل پیدا کردیم به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برای حفظ دستاوردهای آن در این دو ماهه محرم و صفر بتوانیم خداوند به ما توفیق بدهد که به شایستگی این عرض ارادتها مقبول درگاهش واقع بشود.

و ان‌شاءالله امسال هم همچون سال گذشته هیآت عزاداری که به مناسبت رحلت رسول گرامی اسلام و شهادت امام حسن مجتبی(ع) سبط اکبرش کریم اهل بیت بیرون آمدند امسال هم با همان شکوه و عظمت هیئتهای عزاداری بیرون بیایند و به عزاداری پردازند و قلب نازنین امام زمان(عج) از مردم دزفول راضی و خشنود بشود.

که بنده لازم می‌دانم در طول این مدت دو ماهه از وعاظ و مبلغین عزیز و مداحین محترم، چه بزرگوارانی که از قم تشریف آوردند. چه عزیزانی که از حوزه علمیه شهرستان به مجالس و منابر درهمه سطح شهرستان غنا و محتوا بخشیدند و انصافاَ هم مطالب و منابر امسال خیلی ژرف و عمیق بود. بنده خودم از نزدیک شاهد بودم و خدا را شاکر هستم.

من مقایسه می‌کنم این تدین مردم دزفول ناشی از همین مجالس است. ناشی از همین روضه‌ها و عزاداری‌ها است. وقتی می‌بینیم ایام و محرم صفر در تمام کوچه و خیابانها مجالس عزاداری در خانه‌ها، در حسینیه‌ها، در تکایا، در مساجد، مجالس عمومی، در جای جای شهر، هیئتهای بزرگ روضه می‌گیرند؛ سخنرانهای قوی دعوت می‌کنند، معارف اسلامی و ناب را برای مردم بیان می‌کنند، اینها همه باعث می‌شود که سطح دینی و مذهبی و فرهنگی شهرستان ارتقا پیدا کند. بنده تشکرمی‌کنم.

البته تذکری هم می‌دهم که اهل منبر و مداحین عزیز مطالب را مستند بیان کنند و ذکر سند بکنند و مستمعین هم از مبلغین، از مداحان، از بانیان مطالبه کنند، اگر نکته‌ای بود؛ که من خودم مقید بودم، گاهی اوقات به اصطلاح مطالب را می‌دیدم تذکر می‌دادم. به هرحال دیکته نانوشته بی غلط است. وقتی کار گسترده باشد ممکن است بعضی جاها هم یک اشکالاتی وجود داشته باشد که باید به آن توجه داده شود و تذکر بدهند.

از مرکز خوزستان و رادیو شهری دزفول هم در پخش برنامه‌های مذهبی و دینی تشکر می‌کنم. از نخبگان و فرهیختگان علمی و فرهنگی شهرستان که نشستها و سلسله نشستهای علمی تشکیل دادند و بر غنا و محتوای فرهنگی و دینی شهرستان افزودند که مورد استقبال هم قرار گرفت تشکر و سپاس دارم ان‌شاءالله به شایستگی از همه قبول بفرماید.

از خادمین مواکب در پذیرایی از زوار اباعبدالله الحسین(ع) باز جای تشکر دارد. که ان‌شاءالله مقرر شده است برای مواکب ساختمان سازی بشود و این امر مردمی است. البته دولت هم کمک می‌کنند، نهادها کمک می‌کنند، ولی بار اصلی آنها روی دوش مردم است. خیّرین هم ان‌شاءالله باید مثل همیشه کمک کنند. کسانی که کار فنی بلد هستند بیایند اگر توان مالی ندارند از آن کار فنی که بلد هستند کمک کنند و هرکس می‌تواند به همان سبک و سیاق و آن ارادتی که نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) دارد به عرصه ظهور برساند.

در چند هفته گذشته خبر دستگیری روح الله زم سر شبکه سایت و کانال تلگرام آمد نیوز پخش شد و شُکی که وارد کرده است در این چند روز گذشته و بازتابی که در رسانه‌ها و ضد انقلاب به خارج نشینان است همچنان ادامه دارد. و گمانه زنی‌های بی‌اساس و پرخاشگریهای ضد انقلاب خارج نشین نسبت به همدیگر بیانگر همین مسئله است که هنوز اینها نفهمیده‌اند چه بر سرشان آمده است.

هنوز نمی‌توانند تحلیل درستی از این قضیه داشته باشند و بفهمند اشکال کارشان کجا بوده است که توانسته‌اند فرزندان انقلاب ما اینچنین شجاعانه، اینچنین با دقت، اینچنین در این عملیات پیچیده و چند لایه امنیتی و اطلاعاتی این ضربه کاری را به دشمنان بزنند. خیلی ضربه کاری بوده است.

فلذا می‌بینیم که این کار بَر و بچه‌های اطلاعات سپاه، سربازان گمنام امام زمان(عج) در سپاه، این نشان دهنده اقتداری است که فرزندان این انقلاب و کشور داشته‌اند و توانسته‌اند در جنگ سایبری و اطلاعاتی و امنیتی در مقابله با سرویس‌هایی چون موساد وسیا و ام آی سیکس و سرویسهای جاسوسی فرانسه بینی آنها را به خاک بمالند.

فلذا هنوز اینها در شُک هستند که چه اتفاقی افتاده است؟ نفهمیده‌اند چه شده است.

خدا را شاکر هستیم بر این پیروزی و همه ضد انقلاب در خارج از کشور و بعضی از آنها در داخل به وحشت افتاده‌اند که مبادا این اعترافاتی بکند و خلاصه خیلی از اینها لو برود.

فلذا همه اینها در یک وحشت و اضطراب و استرس عجیبی به سر می‌برند که خدا را شاکر هستیم.

اینها می‌خواستند ناامنی را به داخل کشور بیاورند، ولی خدای متعال اراده کرد توسط فرزندان این ملت ناامنی به خودشان برگشت. خدا شاکر هستیم از بابت این نعمت الهی و امیدواریم خداوند روز به روز دشمنان اسلام را خوار و ذلیل‌تر بگرداند.

اول ربیع الاول سالروز هجرت پیامبر گرامی اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) از مکه به مدینه است و مناسبت بسیار با فضیلت لیلة المبیت که یکی دیگر از فضائل امیرالمؤمنین(ع) است که وقتی که پیغمبر(ص) قصد هجرت از مکه  به مدینه را داشتند توسط وحی الهی مطلع شدند که دشمنان فتنه کرده‌اند و می‌خواهند سوء قصد به جان مبارک‌شان داشته باشند و امیرالمؤمنین(ع) در آن شب پر اضطراب و پر وحشت در جایگاه و بستر پیامبر(ص) آرام گرفت و خوابید تا دشمنان از وجود پیغمبر غافل بشوند و پیغمبر بتواند در کمال امنیت و به دور از چشم دشمن از مکه خارج بشود و به طرف مدینه هجرت بکند. این هم یکی دیگر از فضائل امیرالمؤمنین(ع) است.

سالروز شهادت دانش آموز شهید محمد حسین فهمیده و روز نوجوان و بسیج دانش آموزی را تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. امام راحل فرمود: رهبر من آن نوجوان ۱۳ ساله ای است که به خودش نارنجک می‌‌بندد و خودش را زیر تانک دشمن می‌اندازد. این نمونه‌ای از شهادت طلبی ملت بزرگ ایران است که ملتی که شهادت را دارد شکست ناپذیر است و تأسّی به فرهنگ عاشورا دارد.

[یکی دیگر از تذکراتی که باید عرض بکنم یکی دو تذکر دیگر]

چون در آستانه هفته کتاب هستیم، یک کتابی را معمولاَ هر هفته معرفی می‌کنیم و توصیه می‌کنیم که کسانی که اهل مطالعه هستند و اهل کتاب خوانی هستند به این کتاب مراجعه بکنند و استفاده بکنند. نام کتاب هست “هم نام گلهای بهاری” که پیرامون زندگانی و شخصیت پیامبر و رسول گرامی اسلام(ص) نوشته شده است و با نثری بسیار روان و خواندنی و دقیق و کتاب سال حوزه هم شده است و تا الان هم ۴۲ بار تجدید چاپ شده است. خیلی کتاب ارزنده‌ای است و مورد تأکید مقام معظم رهبری هم هست در سبک زندگی، این را ان‌شاءالله مطالعه بفرمایید.

لازم می‌دانم شهدای عزیز حله را که تعدادی از این شهدا از شهر مقاوم دزفول بودند سالروز آنها را گرامی‌ بداریم و ان‌شاءالله خداوند این شهدا را با سیدالشهدا محشور بگرداند.

[یک تذکر محلی را هم عرض بکنم خطبه را خاتمه بدهم]

یکی از مشکلات شهرستان دزفول درلاینحل ماندن مشکلات عدم مشورت و هم فکری مسئولین در حل مشکلات است که وقتی می‌خواهند اتخاذ تصمیم بکنند با همدیگر مشورت نمی‌کنند. بنده حقیر گاهی اوقات نه تنها مشورت با من نمی‌شود، حتی مطلع هم نمی‌شوم. این خیلی بد است. این ناهماهنگی ضررش و دودش به چشم مردم می‌رود.

فلذا عرض کنم خدمت انور شما باید توجه داشت مسئولین با همدیگر جلسات مشورتی داشته باشند. در هفته‌های گذشته راجع به همکاری شورای شهر و شهردار محترم و فرماندار و دیگر مسئولین برای پیشبرد کارهای شهر و حل مشکلات شهری تذکر دادم الان برای کل مشکلات شهرستان عرض می‌کنم.

باید مشورت باشد. باید اطلاع رسانی باشد. تبادل نظر باشد. مسئولین باید در کنار همدیگر باشند. مسئولین باید ید واحده باشند که بتوانند بر مشکلات فائق بشوند. اگر مسئولین هرکس کار خودش را بکند طبیعتاَ یک پراکندگی،  یک ناهماهنگی بوجود می‌آید که علاوه بر اینکه مشکلات حل نمی‌شود ممکن است بر مشکلات هم افزوده بشود.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد خدمتگذاری صدیق برای مردم عزیزمان باشیم.

امروز هم در نمازجمعه ما دانشمندان و شخصیتهای ارزشمندی شرف حضور دارند که بنده لازم می‌دانم مقدم این عزیزان را گرامی بدارم و خوش آمد عرض بکنم. حضرت آیت الله اراکی امام جمعه اسبق دزفول و نماینده خبرگان رهبری، جناب حجةالاسلام والمسلمین حاج آقا خسروپناه معاونت علوم اسلامی و هنر دانشگاه آزاد و فرهیخته و دانشمند گرامی جناب آقای حجةالاسلام آقای هدایت پناه که از فرمایشات ایشان قبل از خطبه‌ها هم بهره‌مند شدیم.

خداوند ان‌شاءالله به ما توفیق بدهد که وظیفه‌مان را آنگونه انجام بدهیم که قلب نازنین امام زمان(عج) از همه ما راضی و خشنود بشود.

پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم دست ما را از دامان اهل بیت کوتاه مگردان…

بین ما و خاندان پیامبر(ص) جدایی میانداز…

پروردگارا بارالها دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

فتنه‌های آنان را به خودشان بگردان…

پروردگارا بارالها شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج مولا و آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاَ بیمارانی که توصیه کرده‌اند یک سید جلیل القدری در بیمارستان و بیمار بدحال دیگری است توصیه کردند سفارش کردند درخواست کردند که برای سلامتی آنها دعا بکنیم خدایا به حق این روزها به حق پیامبرت به حق امام مجتبی(ع) لباس عافیت بر تن همه بیماران بپوشان…

پروردگارا بارالها اسباب اشتغال و ازدواج جوانان ما را فراهم بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ