۳م، آبان ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۳م, آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۷ ق.ظ | کد خبر: 79282

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی امام جمعه موقت دزفول در مسجد امام حسن مجتبی(ع) معروف به مسجد آیت الله قاضی(ره) با حضور امام جمعه دزفول گفت: دو عنصر عرفان و حماسه در قیام اباعبدالله الحسین(ع) وجود داشته که بسیار حایز اهمیت است و روح کربلا را شکل می‌دهد و در سرتاسر کربلا وجود دارد.

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی تصریح کرد: اگر در کنار حماسه‌ها و شجاعتها عرفان و ارزشمندی نباشد نمی‌تواند برگ زرینی در تاریخ باشد و همچنین عرفان بی حماسه در تاریخ فراوان است که هیچ ثمری برای بشریت نداشته است.

امام جمعه موقت دزفول معجون حماسه و عرفان را مغز دین دانست که تا قیامت برای بشریت شرافت می‌آفریند و افزود: در قرآن و روایات هم به معنویت و ارزشها و هم به شجاعت و دلیری سفارش شده، معنویت و شجاعت با هم ارزشمند است.

وی تأکید کرد: در کربلا دقیقا دو عنصر عرفان و حماسه در کنار هم مشهود است و اولین شعار اباعبدالله الحسین علیه السلام این است که مرگ برای انسان آزاده زیباست.

وی فرازهایی از دعای عرفه امام حسین(ع) را بیان کرد و گفت: سرّ حماسه و سرّ شجاعت و فتوت غیرقابل نفوذ در کربلا از عرفه آغاز می‌شود و کلید معمای کربلا در عرفه است.

امام جمعه موقت دزفول افزود: امام حسین علیه السلام در سخت ترین شرایط در کربلا، عرفان و حماسه را ممزوج کرده و فرمود احساس ذلت نمی‌کنم.

امام جمعه موقت دزفول ادامه داد: حضرت زینب(س) نیز به یزید فرمود “اگر ما را مانند خارجیها در کوچه‌ها بگردانی احساس خواری نخواهم کرد و تو را پشیزی احساس نمی‌کنم” این سخنان امیری است که از درون به منبع لایزال قدرت وصل شده است.

وی اظهار کرد: حماسه‌ای که در کربلا خلق شد ریشه در استغنای درون دارد چراکه انسان باید از درون احساس بی‌نیازی کند.

امام جمعه موقت دزفول به مقابله دو چهارچوب تحفظ و تلون در واقعه عاشورا اشاره کرد و افزود: یکی از نقاط کور تاریخ که از جملات اساسی نهج البلاغه است تلون و رنگ به رنگی است که ضرباتی به تاریخ و جوامع اسلامی زده است که حتی دشمنان نزده‌اند.