۲۶م، مهر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

اربعین حسینی اسلام را زنده و همه دنیا را متوجه خود کرده است. + متن کامل خطبه‌ها

هرچه اربعین را باشکوهتر برگزار کنیم در معرفی جهانی حضرت صاحب الزمان(عج) تلاش کرده ایم.

زمان انتشار: ۲۶م, مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۲۹ ب.ظ | کد خبر: 79191

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزارشد.

انسانهای باتقوا باید برای نهادینه کردن تقوا در جامعه تلاش کنند

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: انسانهای باتقوا باید برای نهادینه کردن تقوا در جامعه تلاش کنند.

وی افزود: انسان مؤمن فردی است که صفات نیک را در خود حفظ و صفات زشت را از خود دور می‌سازد.

تبیین سنت امتحان الهی از منظر مکتب انسان ساز اسلام

امام جمعه دزفول در ادامه این خطبه به موضوع سنت امتحان الهی از منظر مکتب اسلام پرداخت و اظهار داشت: در جهان بینی الهی آخرت هدف و مقصد نهایی انسان است.

وی افزود: دنیا وسیله‌ای است برای رسیدن به هدف، و اگر دنیا در خلاف آن هدف باشد باید دنیای خود را اصلاح کرد.

سنت الهی بر پایه آزمایش و امتحان است و در این زمینه برای هیچ کس گریزی نیست

امام جمعه دزفول سپس به مسئله آخرت از منظر آیاتی از قرآن کریم پرداخت و با تبیین دنیای مذموم و ممدوح تصریح کرد: سنت الهی بر پایه آزمایش و امتحان است و در این زمینه برای هیچ کس گریزی نیست.

بهشت بهانه‌ای برای رسیدن به عمل صالح است

وی بهشت را بهانه‌ای برای رسیدن به عمل صالح دانست که این عمل بوسیله آزمایش الهی بدست می‌آید.

انسانهای مؤمن باید در آزمایشهای الهی موفق عمل کنند

امام جمعه دزفول سختی و فقر، ثروت و مال و بروز دردها، رنجها و مصیبتها را نمونه‌هایی از آزمایشهای الهی عنوان کرد که انسانهای مؤمن باید در این کارزار موفق عمل کنند.

اربعین حسینی رسانه‌ای قدرتمند و اثرگذار است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نمازجمعه دزفول با تسلیت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام اظهار داشت: اربعین صرفا یک راهپیمایی ۸۰ کیلومتری بین نجف و کربلا نیست بلکه یک جریان گسترده و اثرگذار است.

اربعین حسینی توانست بر غولهای رسانه‌ای دنیا غلبه پیدا کند 

امام جمعه دزفول افزود: اربعین حسینی رسانه‌ای قدرتمند و اثرگذار است که توانست بر غولهای رسانه‌ای دنیا غلبه کند.

اربعین، اسلام را زنده و همه دنیا را متوجه خود کرده است

وی اربعین حسینی را جلوه‌ای از قیام امام حسین علیه السلام دانست و افزود: اربعین، اسلام را زنده و همه دنیا را متوجه خود کرده است.

امام جمعه دزفول ادامه داد: هرچه اربعین را باشکوه تر برگزار کنیم در معرفی جهانی حضرت صاحب الزمان(عج) تلاش کرده‌ایم چراکه راهپیمایی اربعین رزمایش و گردهمایی آخرالزمان است.

تقدیر از دست اندرکاران بزرگداشت اربعین در موکب و ستاد اربعین درفول

وی با تقدیر از دست اندرکاران بزرگداشت اربعین در موکب و ستاد اربعین درفول افزود: لازم است بیلان کاری از این خدمات گسترده به مردم ارائه شود.

اجتماع میلیونی مردم در آئین اربعین حسینی زمینه شکل گیری تمدن بزرگ اسلامی است

امام جمعه دزفول تجمع میلیونی مردم در آئین اربعین حسینی را زمینه تمدن بزرگ اسلامی دانست و گفت: یاید زمینه ارائه فرهنگ جهانی عاشورا فراهم شود تا همبستگی اجتماعی مسلمانان از طریق اربعین رقم بخورد.

تحولات منطقه و اقتدار ایران از منظر یک تحلیلگر عرب

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خصوص تحولات منطقه گفت: یک تحلیلگر عرب می‌گوید ایران تحریمها را پشت سر گذاشته و نفت ایران به چین و سایر کشورها صادر می‌شود ولی وضعیت عربستان بسیار سخت شده و آمریکا مذاکره با ایران را گدایی می‌کند.

اقتدار نظام اسلامی ایران در دستگیری یکی از فعالان رسانه‌ای ضد انقلاب

خطیب نمازجمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه به دستگیری یکی از فعالان رسانه‌ای ضد انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: این دستگیری طی یک عملیات پیچیده انجام شد؛ دستگیری وی از این نظر اهمیت دارد که نیروهای امنیتی ایران توانستند بینی سرویسهای امنیتی استکبار را به خاک بمالند.

وی با اشاره به دستگیری ریگی، توقیف نفتکش انگلیسی، نشاندن پهپاد آمریکایی، ساقط کردن مدرن ترین پهپاد آمریکا و نابودی داعش افزود: این اقدامات نشان از اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان است.

شکسته شدن بلوک غرب از بلوک شرق گسترده‌تر خواهد بود

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم ایستادگی در مقابل فشارهای آمریکا ادامه داد: شکسته شدن بلوک غرب از بلوک شرق گسترده‌تر خواهد بود.

تأکید بر مبارزه مستمر با فساد

خطیب نماز جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز با تأکید بر مبارزه مستمر با فساد گفت: بدون تردید پیشگیری از درمان در موضوع فساد بهتر و کم هرینه‌تر خواهد بود.

کارشناسان با اظهار نظر درخصوص مضرات استعمال قلیان جوانان و خانواده‌ها را آگاه کنند

امام جمعه دزفول با اشاره به تعطیلی تعدادی از قلیان سراها در این شهر اظهار داشت: هیچ مجوزی برای استعمال قلیان در مراکز و رستورانها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قلیان به نیروی انسانی کشور آسیب می‌زند، افزود: کارشناسان با اظهار نظر درخصوص مضرات استعمال قلیان جوانان و خانواده‌ها را آگاه کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم  را سفارش مؤکّد می‌کنم به رعایت تقوای الهی.

خداوند تبارک و تعالی را قسمش می‌دهیم در این ایام که به ما توفیق کرامت بکند که بتوانیم در زمره پرهیزگاران باشیم. هر انسان باتقوا و پرهیزگاری باید برای نهادینه کردن تقوا در زندگی خودش قدری در حالات و خلقیّات خودش مطالعه کند.

به طور مثال اگر صفاتی که لازمه تقوا است در جودش ندارد یا کم دارد، تلاش کند، سعی کند که آن صفات را بدست بیاورد؛ تحصیل کند و اگر چنانچه خدای ناکرده صفت زشتی دارد که با تقوا منافات دارد سعی کند آن صفت را از خودش دور کند و آن صفت را کنار بگذارد.

موضوع بحثی که انتخاب کرده‌ایم، بحث بسیار مهم و کلیدی است در خصوص سنت امتحان الهی. در جهان بینی اسلام، اصالت را به آخرت داده‌اند و اصل در یک جهان بینی اسلامی و دینی این است که آخرت هدف و مقصد نهایی انسانهای مؤمن است و دنیا بعنوان وسیله‌ای برای رسیدن به این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حال اگر این دنیا، دنیایی باشد که ما را به آخرت می‌رساند؛ دنیایی باشد که اسباب رسیدن به آخرت را برای ما فراهم می‌کند این دنیا، دنیای خوبی است. ما از این دنیا درست استفاده کرده‌ایم. ولی اگر چنانچه دنیا، دنیایی باشد که ما را از آخرت دور می‌کند، مسیر ما را به سوی آخرت به انحراف می‌کشاند؛ این دنیا دنیای پسندیده‌ای نیست و دنیای مذمومی است.

فلذا خدای متعال در سوره مؤمنون آیه ۱۱۵ می‌فرماید:  أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناکمْ عَبَثاً وَ أَنَّکمْ إِلَینا لا تُرْجَعُونَ آیا می‌پندارید، آیا تصورمی‌کنید که ما شما را بیهوده و عبث خلق کرده‌ایم؟ و تصورتان این است که به سوی ما باز نمی‌گردید؟ و به سوی عالم آخرت حرکت نمی‌کنید و در مسیر آن قرار نمی‌گیرید؟

در واقع استفهام، استفهام انکاری است. چون خدای متعال همه خلقتش روی حکمت است. هیچ چیزی بیهوده و عبث خلق نشده است. ممکن است ما مثلا موجودی را تصور بکنیم که این موجود مضری است و این خلقتش چه حکمتی دارد؟ بله بعضی از موجودات نسبت به من انسانی که خودم هم مخلوقی هستم ممکن است مضر باشد ولی در آن کل نظام هستی و سامانه نظام هستی باز هم آن مضر است؟ یا خداوند روی یک حکمتی آن موجود را خلق کرده است؟ فلذا نگاه باید این چنین باشد.

الآن ما می‌خواهیم تشخیص بدهیم یک دنیای مذموم داریم که مذمت شده است. یک دنیای ممدوح و پسندیده داریم. اینها را چه طوری باید از همدیگر تمییز بدهیم؟ چگونه باید فرق این دو تا را متوجه بشویم؟ خداوند متعال یک سنتی قرار داده است. یک سنت الهی داریم تحت عنوان امتحان و آزمایش الهی؛ که خدای متعال برای همه انسانها این امتحان را و آزمایش را قرار داده است و انسانها هیچ گریزی از این امتحان و آزمایش ندارند، همه انسانها، در طول تاریخ.

در سوره عنکبوت هم آیه‌ای دارد که می‌فرماید: أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ مردم تصور می‌کنند می‌پندارند که وقتی آمدند اعتراف به ایمان کردند و گفتند ما ایمان آورده‌ایم و ایمان ما هم کامل هست. اصول دینشان را هم قشنگ بیان کردند و فروع دینشان را هم قشنگ گفتند.

گفتند: اطلاعاتمان هم خیلی خوب است. معرفتمان هم خیلی خوب است. دیگر ما کاری به او نداریم. نه این چنین نیست. اینها را که خوب گفتید تازه اول امتحان است. امتحان باید پس بدهید. این چنین نیست که اگر ادعا کردید من دینم را خوب انجام می‌دهم، واجباتم را خوب انجام می‌دهم، از محرمات هم اجتناب می‌کنم. دیگر به اصطلاح بگویید خدای متعال من دیگر وظیفه‌ام را انجام می‌دهم کاری به کار من نداشته باش. یک زندگی ساده‌ای، یک مال و منال مختصری، یک خانه‌ای، یک وسیله‌ای یک زن و بچه‌ای، مختصر، ولی بی دغدغه و بی مشکل باشد. نه! این چنین نیست.

خداوند امتحان می‌کند. امتحان هم مخصوص کس خاصی نیست. حتی انبیا مورد امتحان قرار می‌گیرند. انبیا الهی که برگزیدگان خدا هستند مورد امتحان قرارمی‌گیرند. اینجا باز هم استفهام، استفهام انکاری است. آیا مردم می‌پندارند؟ یعنی قطعاَ اینچنین نیست.

فلذا ما از این آیه اینجوری استنباط می‌کنیم و اینجوری استفاده می‌کنیم؛ که امتحان یک سنت همیشگی و جاودانی الهی است. و تمام افراد و گروهها و جمعیتها هرکدام به نوعی مورد امتحان و ابتلاء قرار می‌گیرند. خداوند مبتلا می‌کند. هر کس را به شکلی، هرکس را به گونه‌ای. حتی انبیا هم مورد آزمایش قرار می‌گیرند. انبیا هم از این سنت الهی استثنا نیستند.

فلذا امیرالمؤمنین(ع) در یکی از خطبه‌های خود در توصیف انبیا می‌فرماید: خداوند پیامبرانش را با گرسنگی آزمایش کرد و به مشقت و ناراحتی مبتلا ساخت و با امور خوفناک امتحان کرد و با سختی‌ها و مشکلات خالصشان کرد. باید امتحان بیاید در بین تا سره از ناسره شناخته بشود. باید جهاد در پیش بیاید تا مرد از نامرد جدا بشود.

اینها همه امتحانات الهی هستند. به هرحال این عافیت طلبانی که گمان می‌کنند، همین اندازه که اظهار ایمان کنند، اگر اظهار ایمان کرد، اگر اظهار معرفت کرد، اگر اظهارمودت کرد، اظهارعبودیت نسبت به خالق بی همتا کرد، دیگر این باعث بشود که همنشین بهشتیان بشود، اینها سخت در اشتباه هستند.

بهشت بهای عمل است. بهشت بهانه نمی‎خواهد؛ بهشت عمل می‌خواهد، عمل صالح می‌خواهد و این عمل در آزمایش معلوم می‌شود. یک اهل دلی می‌گفت: هیچ وقت دعا نکنید که خدا شما را امتحان نکند، چون این دعا، دعای عبث و بیهوده‌ای است؛ دعا کنید که خداوند امتحان خیلی سخت از شما نگیرد. دعا بکنید امتحانی از شما بگیرد که در طاقت شما باشد.

فلذا امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: بلا برای ظالم ادب است، برای مؤمن آزمایش و برای انبیا درجه و برای اولیا خدا کرامت است. خداوند عده‌ای را درمحیط‌ها و فضاهای فساد انگیزی قرار می‌دهد، تا بتوانند این افراد خود را از آن وسوسه‌های شیطانی حفظ کنند.

گاهی اوقات انسانها را با فقر و تنگدستی مورد امتحان قرار می‌دهد. گاهی اوقات انسانها را با ثروت و مال و پول مورد امتحان و آزمایش قرار می‌دهد تا ببیند این کسی که خداوند به او مال داده است، انسان متمولی او را کرده است آیا از این مال و ثروتی که خداوند به او داده است و عنایت کرده است اینجوری انحصاری فقط خودش استفاده می‌کند؟ یا نه! در راه خدا هم انفاق می‌کند؟ نسبت به همسایگانش، نسبت به فامیلش که وضع ضعیفی دارند، از نظر مالی ضعیف هستند به آنها هم توجه می‌کند؟ اینها همه امتحان الهی است. البته سخت است.

خلاصه همه مصیبتها، [گاهی اوقات انسان دچار مصیبت می‌شود.] همه مصیبتها، دردها، رنجها، بیماریها، نزاعها، جنگها، قحطی‌ها و گرانی‌ها و خواهشهای نفسانی و امواج فتنه‌ها همه در زمره آزمایشها و ابتلائات الهی هستند. اگر انسان یک همچین نگاهی داشته باشد، خیلی برای او، پذیرش مشکلات راحت‌تر می‌شود. چون انسان اگر بخواهد مورد آزمایش قرار بگیرد این نیست که خدای متعال نمی‎داند که بنده اش چه امتحانی می‌دهد. خود انسان بداند چند مَرده حلاج است.

(یک کسی می‌گفت که: من در حوزه، دائم به زعم خودم خوب خوانده بودم. یک استادی داشتیم به من گفت: برو امتحان بده. گفتم آقا من درسها را خوب خوانده‌ام. گفت: برو امتحان بده. به زعم خودم گفتم من دیگر نمرات ۲۰ و ۱۸ و اینها را می‌گیرم رفتیم آنجا دیدیم نه آقا نمره مان شد ۱۴ و ۱۵٫ خیلی هم این آقا ادعا داشت.)

امتحان برای خود انسان خوب است. انسان وقتی امتحان می‌شود، اگر معرفت داشته باشد، اگر آگاهی داشته باشد که خدای متعال این مشکلی، این گرفتاری که برایش درست کرد، این نوعی امتحان است. اگر این را توجه داشته باشد، خودش دچار تزکیه نفس می‌‍شود. باعث خودسازی انسان می‌شود. گاهی اوقات خداوند تبارک و تعالی یک تلنگری به انسان می‌زند که انسان را متوجه خودش بکند. اگر انسان را به حال خودش رها بکند که دیگر هیچ.

پیامبر اکرم حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) بلند می‌شد در نیمه‌های شب با خدا راز و نیاز می‌کرد، دعا می‌کرد، اشک می‌ریخت. الهی لاَ تَکِلْنِی إِلَى نَفْسِی طَرْفَةَ عَیْنٍ أَبَداً خدای به اندازه یک چشم به هم زدن مرا به حال خودم رها نکن و مرا از آزمایش و امتحان الهی دور نساز.

فلذا ما باید توجه داشته باشیم. در قضیه کربلا هم هر دو دسته‌ای که در قضیه کربلا بودند؛ چه اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش که یک طرف قیام عاشورا بودند و چه آن کوفیان نانجیب و بی دین که طرف دیگر بودند؛ اینها همه مورد امتحان قرار گرفتند. اما نتیجه امتحان اینها چه شد؟ نتیجه امتحان آنها چه شد؟

این یک امتحان الهی بود. امتحانات گاهی اوقات فردی است. گاهی اوقات عرض کنم خدمت انور شما امتحانات الهی جمعی و دسته جمعی است. می‌بینید خداوند تبارک و تعالی در قضیه کربلا و قیام اباعبدالله الحسین(ع) یک تابلوی بسیار زیبایی از خصلتها و سجایای اخلاقی و انسانی را در مقابل رذالتها و پستیهای دسته مقابل به نمایش بگذارند.

[یک توسلی هم داشته باشیم] صَلَّى اللَّهُ عَلَیْکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ. از امام سجاد(ع) سؤال کردند آقا در کجا به شما خیلی سخت گذشت؟ در مقاتل نوشته‌اند حضرت سه بار فرمود الشام الشام الشام. حالا فرصتی نیست که من به صورت مفصل داستان ورود اسرا را از دروازه ساعات و آن شرائطی که در شهر بوجود آورده بودند بیان کنم.

اما همین مقدار بگویم که در آن بحبوحه‌ای که به جشن و پایکوبی مشغول بودند و از پشت بامها به طرف کاروان اسرا سنگ و خاکستر و آتش می‌‍‌‌ریختند، یکی از اصحاب و یاران اهل بیت عصمت و طهارت آمد خدمت امام سجاد(ع) عرضه داشت آقا اگر کاری از دست من ساخته است برای شما آن کار را انجام بدهم. حضرت فرمود که: اگر پول همراه داری یک قدری پارچه بخر و به من بده، چرا که دست و پایم که در غل و زنجیر بوده است در اثر روزها و سایش این زنجیرها بدنم را زخم کرده است و مرا اذیّت می‌کند و این پارچه‌ها را زیر این زنجیرها بگذارم تا کمتر مرا اذیّت کند.

و دیگر این که اگر ممکن است به این سرپرست نیزه‌دارهایی که رأس مبارک شهدا بر روی نیزها هستند، قدری پول بده که این نیزها را از زنان و اطفال و دختران حرم اهل بیت(ع) فاصله بدهد تا چشمهای ناپاک کمتر به زنان و دختران اهل بیت(ع) بیافتد.

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

انسانهای پرهیزگار و با تقوا همواره به یاد مرگ و آماده شدن برای سفر آخرت هستند. و دل بسته دنیا نمی‌شوند.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه می‌فرماید: فَإِنَّ اَلْمَوْتَ هَادِمُ لَذَّاتِکُمْ وَ مُکَدِّرُ شَهَوَاتِکُمْ به درستی که مرگ بنیان خوشیهای شما را از بین می‌برد و خواهشهای نفسانی شما را تیره و مکدّر می‌کند. وقتی مرگ آمد لذت دنیا و آنچه که در دنیا است همه آن از بین می‌رود. فلذا انسان با تقوا همیشه به یاد مرگ است. به دنیا دل بسته نمی‌شود.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که ما هم بتوانیم همیشه به یاد مرگ باشیم و برای خانه آخرت تلاش بکنیم ان‌شاءالله.

در آستانه اربعین حسینی قرار گرفته‌ایم. اربعینی که دلها تمنای زیارت اباعبدالله الحسین(ع) را می‌کند.

اربعین است و دلم کرده تمنای حسین

ان‌شاءالله که عزیزانی که مشرف شده‌اند خداوند به شایستگی قبول بکند و بر هر قدمی که برای زیارت اباعبدالله الحسین(ع) برداشته‌اند که ثواب فراوانی دارد، خداوند آنها را مأجور بدارد و ان‌شاءالله آنهایی هم که توفیق نداشتند خداوند ان‌شاءالله ثواب زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین را به همه مؤمنین کرامت بفرماید.

اربعین صرفا یک راهپیمایی ۸۰ کیلومتری بین نجف و کربلا نیست. و اگر بخواهیم آن را با این تعبیر بیان کنیم و این نگاه را به اربعین داشته باشیم در حق قیام عاشورا و نهضت امام حسین(ع) جفا کرده‌ایم و کم لطفی کرده‌ایم. اربعین یک جریان گسترده و اثرگذار است که ابعاد آن بسیار وسیع و جهان شمول است.

حضرت آقا تعبیری از اربعین داشتند در آن دیداری که به نظرم با پاسداران در دانشگاه امام حسین(ع) داشتند به این مضمون که فرمودند: اربعین یک رسانه قدرتمند است و یک رسانه عظیم و اثرگذار است که غولهای رسانه‌ای مستکبرین عالم در مقابل آنها ناتوانند. دیدید که وقتی این طوفان اربعین به حرکت در می‌آید در ایام اربعین، چه غوغایی به پا می‌کند.

فلذا اربعین جلوه‌ای و نمادی از اسلام و قیام اباعبدالله الحسین(ع) است که اسلام را زنده کرد، و در حقیقت هرساله اربعین اسلام را زنده‌تر و پویاتر می‌کند. نگاه به اربعین این است. ما می‌بینیم که این ظرفیت عظیم و بی انتها در این ایام اربعین رخ می‌نمایاند و همه دنیا را متوجه خودش می‌کند.

در خبر است که وقتی حضرت مهدی آل محمد(ص) ظهور می‌فرمایند خودش را که معرفی می‌کند می‌گوید ان المهدی. بعد یک معرفی دیگر هم از خودش می‌کند، خودش را بعنوان فرزند امام حسین(ع) معرفی می‌کند.

فلذا برادران خواهران! هرچه ما اربعین را باشکوهتر برگزار بکنیم، در حقیقت در معرفی جهانی امام زمان(عج) تلاش کرده‌ایم. و راهپیمایی اربعین در نگاهی که ما بیان کردیم رزمایش و گردهمایی جهانی منتظران ظهور است. این خلاصه و چکیده پیام اربعین است.

و در نهج البلاغه جمله بسیار زیبایی است که من این را اشاره کنم. می‌فرماید: أَلَا وَ إِنَّ الْیَوْمَ الْمِضْمَارَ وَ غَداً السِّبَاقَ می‌فرماید: بدانید آگاه باشید، همانا امروز روز تمرین است و فردا روز مسابقه است. این جمله امیرالمؤمنین(ع) است که این روایت و این حدیث نورانی کاملاَ منطبق بر روز اربعین ماست.

بنده باید تشکر کنم. البته زبان حقیر الکن است، از همه عزیزان، از خادمین عزیز مواکب، از اقشار مختلف مردم شهرستان، از خیرین عزیز، از ستاد اربعین و همه کسانی که برای بزرگداشت اربعین قلماَ، قدماَ، جیباَ هرچه از دستشان برآمده است کوتاهی نکرده‌اند.

ما خودمان شاهد بودیم که ای کاش می‌شد ما بعداَ یک گزارشی، یک بیلان کاری از خدماتی که صورت گرفته است برای آگاهی مردم بیرون بدهیم که این هم به نظرم چیز لازمی هست. از همه دستگاهها و نهادهایی و یگانهای نظامی وانتظامی که تلاش کردند. توفیق پیدا کردند، در اربعین خدمت بکنند باید تشکر کرد. اجر همه شما با اباعبدالله الحسین(ع).

و احیاناَ اگر کسانی که توفیق پیدا نکرده‌ند؛ دعا کنیم که خداوند ان‌شاءالله سالهای آینده به آنها توفیق بدهند و محروم نشوند از این خدمتگذاری.

خلاصه هدف گذاری راهپیمایی اربعین باید منجر به شکل گیری امت واحده اسلامی بشود. و این امت واحده اسلامی باید برای تحقق تمدن نوین اسلامی راه را بپیماید و به آن سمت و سو و برای آن هدف بزرگ و مقدس حرکت کند. ما دنبال یک تمدن بزرگ اسلامی هستیم. ما می‌گوییم اسلام می‌تواند دنیا را نجات بدهد. اسلام می‌تواند دنیا را رهبری بکند. اسلام آخرین دین و کاملترین دین برای بشر است.

اربعین این زمینه‌ها را فراهم می‌کند، مسئولیتی که به عهده ماست خیلی سنگین است، ان‌شاءالله بتوانیم در اربعین فرهنگ جهانی عاشورا را معرفی کنیم. همبستگی اجتماعی مسلمانها را رقم بزنیم. شکل گیری امت واحده اسلامی را رقم بزنیم و در نهایت به هدف تمدن بزگ اسلامی که باید محقق بشود برسیم ان‌شاءالله.

[من بروم سراغ منطقه و اخباری که از منطقه هست ان‌شاءالله یک قدری از وقت خطبه را هم به آن اختصاص بدهیم چون خیلی مهم است.]

یک روزنامه نگار و تحلیگری است در جهان عرب به نام عبدالباری عطوان. این اخیراَ یک تحلیلی نسبت به اوضاع منطقه کرده است من مطالعه می‌کردم دیدم تحلیل خیلی جامعی است من خلاصه‌ای از این تحلیل را خدمتتان عرض می‌کنم.

ایشان می‌گوید که: دیدید ترامپ در سازمان ملل از مکرون رئیس جمهور فرانسه خواهش می‌کند که ترتیب یک مکالمه تلفنی با روحانی رئیس جمهور ما را بده؟ و ترامپ سعی کرد که با آقای روحانی تماس بگیرد و آقای روحانی رد کرد. می‌دانید چرا این کار را کرد؟ همین عبدالباری عطوان می‌گوید. می‌گوید که: ایرانی‌ها به خوبی می‌دانند که آمریکا به مشکل بر خورده است.

ببینید یک ایرانی نیست که تعصب داشته باشد یک غیر ایرانی یک عرب است. یک تحلیگر عرب است که این حرفها را دارد می‌زند. و رهبر ایران هم شدیداَ مذاکرات را رد کرده است. ایران تحریمها را پشت سر گذاشته است. نفت ایران به چین و دیگر کشورها صادر می‌شود.

عراق به بازاری برای ایران تبدیل شده است. بعد می‌آید می‌گوید مرز بوکمال در سوریه باز شده و یک تحلیلی می‌کند که مسائل اقتصادی را نشان می‌دهد از آنجا کالا و اجناس ایرانی را به طرف کشورهای دیگر می‌فرستند. بعد می‌آید می‌گوید: وضعیت عربستان بسیار سخت شده است. عربستان ۲۰ میلیارد دلار کسری بودجه دارد. دو میلیارد دلار به واسطه این ضربه‌ای که یمنی‌ها به تأسیسات نفتی او زدند بدهکار شده است و آن شاهرگ حیاتی نفت عربستان آسیب جدی دیده است.

این آقای عطوان اینجور می‌گوید: آمریکاییها التماس مذاکره با ایران می‌کنند. دارند گدایی مذاکره از ما می‌کنند. او می‌گوید: آمریکا و ترامپ شکست خورد. ببینید تحلیگر که اشراف دارد نسبت به مسائل جهانی و کارشناس است. می‌گوید: جان بولتنی که خواهان جنگ با ایران بود و می‌خواست در تهران با مخالفان ایران جشن بگیرد الان کجاست؟ آن جان بولتن که خیلی در طبل جنگ می‌زد آمریکا باید حمله نظامی به ایران بکند و از این حرفها می‌زد الان کجاست؟ می‌گوید آمریکا ترسیده است و تمام ناوهای هواپیما بر خودش را به فاصله ۷۰۰ کیلومتری از خلیج فارس عقب برده است.(تکبیر نماز گزاران)

از آن طرف لابد خبر مسرّت بخش دستگیری این فرد خائن روح الله زم همه شنیدید. که این چه پیروزی بزرگی بود. روح الله زمی که سرشبکه سایت و کانان آمدنیوز، توسط نیروهای مؤمن و انقلابی و خُبره سازمان اطلاع سپاه فرزندان این ملت، طی یک عملیات ترکیبی و پیچیده و چند لایه دستگیر شد.

اهمیت دستگیری فرد مفلوک و مزدوری مثل روح الله زم از جهت شخصیت حقیر وی نیست، بلکه اهمیت آن به دلیل [خوب دقت بکنید] چرا اهمیت دارد؟ اهمیتش به این خاطر است که دستگاههای اطلاعاتی ما و بچه‌های سپاه ما توانستند سرویسهای اطلاعاتی کشورهایی مثل آمریکا و اسرائیل و مخصوصاَ فرانسه را توانستند بینی اینها را به خاک بمالند این نکته مهم است.(تکبیر نمازگزاران)

البته این عملیات ظفرمندانه، ابعاد گسترده فراوانی دارد که این بر و بچه‌های سپاه چه تلاشی کردند، مدتها رصد اطلاعاتی کردند، و چه کارهایی کردند حالا ان‌شاءالله در آینده کم کم که فرصتی و مجالی فراهم بشود اطلاع رسانی می‌کنند که بفهمند ملت که فرزندانشان چه کارهای بزرگی انجام می‌دهند. این از این قضیه‌ای که اتفاق افتاد.

ریگی را در آسمان در هواپیما دستگیر می‌کنند. کشتی نفت کش انگلیسی را روی دریا توقیف می‌کنند. پهباد RQ-180 آمریکایی را که یکی از پیشرفته ترین پهبادهایش هست این را سالم می‌نشانند. بعد گرانترین و مجهزترین و پیشرفته ترین پهباد نظامی آمریکا را در ارتفاع ۲۰ کیلومتری زمین ساقط می‌کنند.

طومار داعش را در داخل عراق و سوریه درهم می‌پیچند. من دیگر نمی‌دانند مؤلفه‌های ابرقدرتی دیگر چیست؟ ایران یک قدرت منطقه‌ای است که وقتی که امام فرمود آن روز اول «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، امروز ما این را می‌فهیم که با مقاومت، با اتکال به نیروهای خودمان، با توکل به خدا، با رفتن و راه پیمودن قیام اباعبدالله الحسین(ع) این پیروزی‌ها و این عزتها و این افتخارات به دست بیاید.(مرگ برآمریکا)

امروز هم ادامه این مسیر نورانی و عزتمند که بعنوان یک وظیفه الهی باید از آن یاد بکنیم این است که در مقابل آمریکا کوتاه نیاییم. و در مقابل آمریکا به زانو در نیاییم و تسلیم نشویم. او هرچه بخواهد فشار بیاورد. بالاخره من در خطبه‌های گذشته هم عرض کردم این فشار آوردن یک حدی دارد. وقتی دشمن هرچه در چنته داشت رو کرد معلوم است که چیزی ندارد و می‌شکند و آن کسی که بالاتر نشست استخوانش سخت تر خواهد شکست ان‌شاءالله

من به نظرم شکسته شدن بلوک غرب به شدت شدیدتر از شکست شدن بلوک شرق خواهد بود که شوروی سابق بود ان‌شاءالله

ان‌شاءالله ما باید در داخل کشورهم برای حل مشکلات داخلی خود به مؤلفه‌های اصلی پیشرفت کشور و فائق آمدن به مشکلات کشور توجه جدی داشته باشیم. یکی از مؤلفه‌های جدی و اصلی مبارزه مستمر با فساد است. داخل کشور اگر اشخاصی از این رأفت جمهوری اسلامی بخواهند سوء استفاده بکنند؛ باید با آنها به شدت مبارزه بشود. باید یک ذره مسئولین ما مخصوصا مسئولین قضایی ما بحمدالله این مسیر مشعشع و نورانی را شروع کرده‌اند در مبارزه با فساد یک ذره کوتاه نیایند و همیشه باید استمرار داشته باشد و یکی از راههای اصلی که ما بتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم همین است.

بدون تردید پیشگیری هزینه‌اش از درمان کمتر است. ما اگر از فساد جلوگیری بکنیم، خیلی هزینه‌اش برای ما کمتر است تا اینکه بگذاریم فساد در جامعه رخنه بکند ریشه بدواند بعد بخواهیم آن را درمان بکنیم خیلی آن هزینه اش بالا می‌شود.

فلذا امیدواریم که ان‌شاءالله مسئولین ما این را بعنوان اصلی در زندگی خود و زندگی کاری خود قرار بدهند.

[من یکی دو تذکر محلی هم عرض بکنم، خطبه را به اتمام برسانم] در هفته گذشته تعطیلی تعدادی از قلیان سراها را در دزفول داشتیم که اینها مجوز نداشتند. اولاَ هیچ مجوزی به نام قلیان سرا صادر نمی‌شود. این قانون است. یک حرف و حدیثهایی در پی داشت.

من نمی‌دانم و تعجب می‌کنم و متأسف هستم. چرا بعضی‌ها از تعطیل شدن اینگونه مراکز ناراحت می‌شوند و سعی می‌کنند جلو تعطیلی آن را بگیرند. می‌گویند اشتغال ایجاد می‌کند. قلیان اشتغال کاذب است. قلیان به زیرساختهای این مملکت که نیروهای جوان هستند آسیب می‌زند. سرمایه گذاری در جهت ضرر به ممکلت است. همین کسی که می‌خواهد قلیان سرا بگذارد بیاد جای دیگر سرمایه گذاری بکند. اینها نکاتی است که باید به آن توجه بشود.

این شغلها به حال اجتماع مضر است. اگر می‌گویید نه من یک پیشنهادی دارم، رادیو دزفول در برنامه‌های اجتماعی که معمولا با مردم تماس می‌گیرد کارشناس می‌آورد صحبت می‌کند که بسیار هم کار خوبی است؛ پیشنهاد می‌دهم، رادیو دزفول بیاید از کارشناسان دعوت بکند در رادیو، آنها کارشناسانه راجع به این مسائل صحبت بکنند و بعد مصاحبه بگذارد، نظرات مردم را بگیرد. ببینند چند نفر با قلیان وقلیان کشیدن و این بساط قلیان پهن کردن موافق هستند.

فلذا این را باید توجه داشت. اشخاصی اگر حالا نکند منافعی دارند که مخالفت می‌کنند با تعطیلی قلیان سراها من نمی‌دانم ان‌شاءالله این را توجه داشتند.

از زحمات برادر عزیزمان جناب آقای ذبیح الله زاده که چند سال مسئول ستاد برگزاری نماز جمعه بود تشکر می‌کنیم و برای آقای قشنگ زاده که مسئولیت ستاد نمازجمعه را پذیرفته‌اند آرزوی موفقیت می‌کنیم.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

پروردگارا مسافرین، زوار اباعبدالله الحسین(ع) سالماَ و غانماَ به اوطانشان برگردان…

پروردگارا بارالها شهدای ما، امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بگردان…

پروردگارا رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج مولا و آقا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا بارالها لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان…

پروردگارا باران رحمتت بر ما باریدن بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ