۱۲م، مهر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

نخستین توصیه امام علی(ع) به فرزندانش دعوت به تقوا و خداترسی، و بیان کلمه حق است.+ متن کامل خطبه‌ها

انسان در همه حال باید سپاسگزار خدا باشد و عیوب خود را بشناسد قبل از آنکه به فکرعیب دیگران باشد.

زمان انتشار: ۱۲م, مهر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۳۳ ب.ظ | کد خبر: 79068

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمدعلی قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تبیین تقوای الهی ازمنظر امیر مومنان حضرت علی (ع)

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز به تبیین تقوای الهی ازمنظر امیر مومنان حضرت علی (ع) پرداخت وگفت : نخستین  توصیه  آن حضرت به فرزندانش دعوت به تقوی و خداترسی است و بیان کلمه حق است.

وی افزود: قناعت و میانه روی، عمل کردن و پرهیز از سستی و جدیت درهمه امورازدیگر توصیه های آن حضرت به فرزندانش است.

انسان درهمه حال سپاسگزارخداباشد و عیوب خود رابشناسدقبل ازآنکه به فکرعیب دیگران باشد

امام جمعه دزفول تاکید کرد: بایدانسان در همه حال سپاسگزار خداباشد و عیوب خود را بشناسد قبل از اینکه به عیب جویی دیگران بپردازد.

خطیب نماز جمعه دزفول در ادامه بیان کلام امام علی (ع) افزود:  هرکس که لباس تقوی را از تن خود بیرون بیاورد هیچ لباسی نمی تواندجایگزین آن باشد.

نسبت به رزق و روزی که خدا ی متعال به او می دهد باید راضی و شاکر خدابود

وی گفت: نسبت به رزق و روزی که خدا ی متعال به او می دهد باید راضی و شاکر خدابود و از پرداختن به عیوب دیگران باید اجتناب کرد.

امام جمعه دزفول افزود: هر کس تسلیم خواهش های نفسانی شود آزاده نیست و بنده و ذلیل خواهش های نفسانی خود است.

انسان مومن اعتمادش به پروردگار است ، حرص و ولع ندارد،  به یاد مرگ است

وی گفت : انسان مومن اعتمادش به پروردگار است ، حرص و ولع ندارد،  به یاد مرگ است و به حلال و حرام مالش توجه دارد.

نیروی انتظامی دارای روحیه خدمت گزاری و فراهم کردن امنیت مردم است

حجت الاسلام والمسلمین قاضی سالروز شهادت امام حسن (ع) و و فرزند سه ساله امام حسین (ع) حضرت رقیه (س) را تسلیت گفت و با گرامیداشت  هفته نیروی انتظامی و تقدیر از خدمات این نیرو اظهارداشت: . نیروی انتظامی دارای روحیه خدمت گزاری ، گذشت، مردمی بودن ، مسئول بودن نسبت به امنیت مردم است و درهمه اوقات مشغول خدمت به مردم است.

نیروهای انتظامی باید فرصت ها را از افراد خاطی که قوانین را زیر پا می گذارند بگیرند

امام جمعه دزفول تلاش پرسنل این نیرو را درخدمت به مردم  در ایام عاشورا و در رابطه با برخوردقاطع  با کشف حجاب ستود و تاکید کرد: نیروهای انتظامی باید فرصت ها را از افراد خاطی که قوانین را زیر پا می گذارند بگیرند و با آنها برخورد کنند.

بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری دردیدار فرماندهان سپاه پاسداران

امام جمعه دزفول بااشاره  باجلسه فرماندهان سپاه پاسداران  که اخیرا بمنظور تجدید بیعت در حضور مقام معظم رهبری برگزار شدگفت: ایشان فرمودند نگذارید نیروهای سپاه پیر و فرسوده شود و نیروهای مقاومت در انجام فعالیت های خود نباید مرز جعرافیایی را در نظر بگیرند.

وی افزود: مقاومت در خارج از مرزها باید حضور داشته باشند تا دشمن جرات سو ء،  قصدتجاوز نداشته باشند

امام جمعه دزفول کوچک شمردن دشمن را از توصیه های دیگر مقام معظم رهبری برشمرد و افزود: اما کوچکترین دشمن را هم نباید ناچیز شمرد.

با فشار و تحریم بر ملت ایران خودکفایی رشد پیدا کرده است

وی گفت: در رابطه با تحریم ها هرچه فشار بیشتر باشد بر اقتدار کشور افزوده می شود و تجربه نشان داده شده که با فشار و تحریم بر ملت ایران خودکفایی رشد پیدا کرده باید آنقدر صبر کرد تابر توطئه دشمن غلبه کرد.

با مقاومت ملت ما، دشمن در همه زمینه ها عقب نشینی می کنند

امام جمعه دزفول گفت: دیگر همه فشارها و تحریم های دشمن به پایان رسیده و دیگر چیزی برای تحریم ندارد با مقاومت ما دشمن در همه زمینه ها عقب نشینی می کنند.

پیروزی اخیر یمنی ها و شکست سعودی ها نمونه ای از مقاومت مردم منطقه است

امام جمعه دزفول پیروزی اخیر یمنی ها و شکست سعودی ها را نمونه ای از مقاومت مردم منطقه دانست وگفت: شکست سیاست های استکبار موجب شده که انگلیس و آمریکا و سعودی دست به فتنه به منظور وقفه در مراسم اربعین درعراق بزنند.

ملت ما با شعار لبیک یا حسین هر گونه فتنه را در منطقه ایران و عراق ریشه کن خواهد کرد

وی افزود: این فتنه به زودی برطرف خواهد شد و ملت ما با شعار لبیک یا حسین هر گونه فتنه را در منطقه ایران و عراق ریشه کن خواهد کرد.

توصیه ما به مسئولین شهر این است که نسبت به وظیفه خود اهمیت بدهند و پاسخگو باشند

امام جمعه دزفول انتخاب آقای چمن آرا به ریاست شورای اسلامی شهردزفول تبریک  گفت و افزود:  توصیه ما به مسئولین شهر این است که نسبت به وظیفه خود اهمیت بدهند و خود را مسئول وظیفه ای که بر عهده آنهاست بدانند.

سخنران پیش از خطبه ها جناب سرهنگ گراوندی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان دزفول بود که گزارشی از عملکرداین نیروی پرتلاش را به مناسبت هفته نیروی انتظامی ارائه داد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوا و پرهیزگاری می‌نمایم.

خدای متعال می‌فرماید: اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ای مؤمنین، ای مؤمنات، تقوای الهی داشته باشید و حق تقوا را هم رعایت کنید. حق تقوا چه حقی است؟ آن تقوایی که در آن تقوا انسان از روی اخلاص خدا ترس باشد. خدا ترسی انسان فقط و فقط از روی اخلاص باشد؛ می‌شود حق تقوا را ادا کرد و آن تقوایی که شایسته است.

عبد خدای متعال باید بود؛ نه به طمع بهشت، و نه از ترس جهنم، بلکه انسانی که حق تقوا را می‌خواهد ادا بکند، باید خدا را به خاطر اینکه شایسته عبادت هست بپرستد. این می‌شود حق تقوا.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد تقوا را آنچنان که شایسته و سزاوار است، آن را در درگاه الهی در همه عرصه‌ها در همه صحنه‌ها رعایت بکنیم ان‌شاءالله.

برای خطبه اول جملاتی نورانی از سفارش امیرالمؤمنین علی(علیه السلام علیه آلاف تحیت والثنا) آماده کرده‌ایم که سفارشاتی است به نسبت به حسنین علیهماالسلام که می‌فرماید: یَا بُنَیَّ أُوصِیکَ بِتَقْوَى اَللَّهِ ای فرزند تو را توصیه به تقوا می‌کنم. فِی اَلْغِنَى وَاَلْفَقْرِ توصیه به تقوا چه در حالت دارا بودن و ثروتمند بودن و چه در حالت فقر و ناداری.

اولین سفارش حضرت نسبت به فرزندانش سفارش به تقوا است، سفارش به پرهیزگاری است، سفارش به خدا ترسی است. وَ کَلِمَةِ اَلْحَقِّ فِی اَلرِّضَا وَ اَلْغَضَبِ  و سخن حق گفتن، حق گویی، که انسان چه در حالت رضایتمندی باشد، چه در حالت خشم و غضب باشد. در هر حقیقت سخن گفتن به هنگام خشم و غضب به گونه‌ای است که تو را از حق گفتن روی برنمی‌گرداند و وادار نمی‌کند آن خشم و غضب، سخن حق را کنار بگذاری.

سفارش دیگری که حضرت می‌فرماید وَ اَلْقَصْدِ فِی اَلْغِنَى وَ اَلْفَقْرِ قصد از کلمه اقتصاد هست به معنای این است که انسان میانه روی را مد نظر داشته باشد، اعتدال را مد نظر داشته باشد. فلذا قصد را باید ما به این معنا بگیریم که انسان در زندگی خود میانه روی را برگزیند.

وَبِالْعَدْلِ عَلَى اَلصَّدِیقِ وَ اَلْعَدُوِّ  و با دوست خود و با دشمن خود رفتاری به عدالت داشته باش. این خیلی مهم است که انسان آنچنان از خدا بترسد که حتی با دشمنش هم با عدالت رفتار بکند.

امیرالمؤمنین(ع) خودش مصداق این بود که درباره ابن ملجم مرادی که قاتل امیرالمؤمنین(ع) بود فرمود که فعلا کاری به او نداشته باشید. اگر خودم از این ضربتی که وارد کرده است، از این جراحت، جان سالم به در بردم، خودم می‎دانم چگونه با او رفتار کنم و اگر در اثر ضربت به شهادت رسیدم، فقط حق دارید یک ضربت به او بزنید نه بیشتر. او را حق ندارید شکنجه بکنید. با دشمنش هم امیرالمؤمنین(ع) به عدالت رفتار می‌کرد.

وَ بِالْعَمَلِ فِی اَلنَّشَاطِ  وَ اَلْکَسَلِ می‌فرماید که: انسان باید اهل عمل باشد، عملگرا باشد؛ چه در حالت نشاط و گشاده رویی و خوشحالی، چه در حالت سستی و ناتوانی و ضعف خود، این سستی و ناتوانی نباید باعث بشود که انسان عمل گرایی را کنار بگذارد.

وَ اَلرِّضَا عَنِ اَللَّهِ فِی اَلشِّدَّةِ وَ اَلرَّخَاءِ. و اینکه انسان از خدای متعال راضی باشد، هم در شدائد و مصیبتها و سختیها، هم در گشایشها. رخا به معنای اینکه انسان وضعیت گشاده دستی داشته باشد. در هر دو صورت از خدای متعال راضی باشد.

[وَ اِعْلَمْ] یَا بُنَیَّ بدان ای فرزند  مَنْ أَبْصَرَ عَیْبَ نَفْسِهِ شُغِلَ عَنْ عَیْبِ غَیْرِهِ می‌فرماید که: ای فرزند بدان هرکس به عیب خودش بصیرت پیدا کرد، عیب خودش را شناخت، دنبال شناختن عیب خودمان باشیم. اگر عیب خودمان را شناختیم و آگاه شدیم به عیوب و نواقص و کمبودهایمان در زندگی ، قطعاَ از پرداختن به عیبهای دیگران روی گردان می‌شویم. مشغول عیب دیگران نمی‌شویم. این هم یک نکته بسیار مهم و اخلاقی است که باید به آن توجه بشود.

وَمَنْ تَعَرَّى [ این جمله امیرالمؤمنین خیلی مهم است خوب دقت بفرمایید] وَمَنْ تَعَرَّى عَنْ لِبَاسِ التَّقْوَى لَمْ یَسْتَتِرْ بِشَیْءٍ مِنَ اللِّبَاسِ به خدا پناه می‌بریم. معنای سلیس این جمله امیرالمؤمنین این می‌شود؛ هرکس لباس تقوا را از تنش بیرون بیاورد، هرکس از لباس تقوا عریان بشود، هیچ لباسی او را نمی‌پوشاند و جلوی پوشش عیبهای او را نمی‌گیرد.

فلذا خیلی این نکته مهمی که باید ما مراقب باشیم لباس تقوا را کنار نگذاریم هرجا هستیم لباس تقوا تنمان باشد.

مَنْ رَضِیَ رِزْقَ اَللَّهِ لَمْ یَحْزَنْ عَلَى مَا فَاتَهُ می‌فرماید که: و کسی که به آن رزقی که خداوند به او داده است، آن قسمت رزقی که دارد، اگر به آن راضی بشود، خداوند او را به خاطر نداشته هایش غمگین نمی‌کند، غصه نمی‌خورد که چرا من فلان چیز را ندارم.

ببینید روح این کلمات و جملات امیرالمؤمنین(ع) را نگاه کنید، ببینید چقدر در زندگی ما می‌تواند اثرگذار باشد. چه قدر از زندگی ما را به آسایش و آرامش توأم بکند.

مَن حَفَرَ بِئرا لِأخیهِ وَقَعَ فیها [این هم خیلی مهم است. وهرکس برای برادر خود چاه می‌کند، امیرالمؤمنین(ع) به فرزندش این توصیه را می‌کند هان!] هرکس برای برادر مؤمنش چاه می‌کند، اول خودش در چاه می‌افتد.

ای که چاه می‌کنی بهر کسی اول خودت دوم کسی

این جوری است. مراقب باشیم پوست خربزه زیر پای کسی نگذاریم. مراقب باشیم برای کسی در زندگی چاه نکنیم. این اثرش همین است.

و مَن هَتَکَ حِجابَ غَیرِهِ انْکَشَفَتْ عَوراتُ بَیتهِ پناه به خدا می‌بریم و هرکس هتک حجاب بکند، هرکس پرده زندگی کسی را کنار بزند، عیبهای آن شخص را نمایان بکند، هتک حرمتش بکند، آن عیوبی که پوشیده است، آن عیبها را به مردم نشان بدهد؛ می‌فرماید: انْکَشَفَتْ عَوراتُ بَیتهِ خداوند هم آن نادیدنی‌ها و آن پوشیده و پنهان های خانه‌اش را به دیگران نشان می‌دهد.

خوب مراقب باشیم. خیلی این نکات، نکات تکان دهنده‌ای است.

مَن تَرَکَ الشَّهَواتِ کانَ حُرّا هرکس شهوات را، خواهشهای نفسانی را ترک کند، انسان حرّی است. هرکس شهوت قدرت را، هرکس شهوت مقام و منصب را، هرکس شهوت ثروت را و شهوتهای دیگری که وجود دارد؛ این را ترک بکند، انسان حرّی است. انسان آزاده‌ای است.

چرا؟ اینها برای انسان وابستگی می‌آورد. انسان وابسته هم انسان حرّی نیست. انسانی که متابعت خواهشهای نفسانی می‌کند شهواتش را می‌کند، انسان حرّی نیست، انسان وابسته‌ای است. حاضر است به خاطر آن کسی که دارد برایش تلاش می‌کند، حاضر است به خاطر رسیدن به آن ثروت، به آن مقام، به آن منصب هر کاری بکند، هر دروغی بگوید، هر گناهی مرتکب بشود؛ این انسان، انسان وابسته‌ای است، انسان حرّی نیست.

انسانی است که هر کس می‌تواند با این ثروت، او را به دنبال خودش بکشاند. هرکس می‌تواند با دادن قدرت به او، او را عبد و ذلیل خودش بکند؛ که الان متأسفانه ما می‌بینیم. بعضی بده بستانها در مسئولیتها اینجوری است. طرف را می‌آید برایش تلاش می‌کند، فلان منصبش را به او بدهند، بعد آن شخص را عبد خودش می‌کند. دیگر آن شخص حرّ نیست، دیگر مستقل نیست. گوش او دست آن کسی است که تلاش کرده این منصب را برایش بگیرد. این خیلی در جامعه اسلامی بد است. اینچنین نباید باشد.

بعد می‌فرماید: عِـزُّ الْمُؤمِـنِ، غِـناهُ عَنِ النّاسِ عزت و سربلندی مؤمن در بی نیازی او از مردم است. انسان مؤمن چشمش به خداست. چشمش به دست مردم نیست. خداوند قدرت مطلق است. رزق و روزی‌ها به دست خداست.

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: خدا را شناختم در باز کننده گره مشکلات و برهم زننده اراده‌ها و تصمیم‌ها. اگر انسان به خدا ایمان داشته باشد، به خدا توکل داشته باشد، اینچنین از مردم دل می‌کند.

الْقَنَاعَةُ مَالٌ لَا یَنْفَدُ خیلی این جمله امیرالمؤمنین(ع) نغز و عمیق و ژرفی است. می‌فرماید: قناعت سرمایه‌ای پایان ناپذیر است. انسان قانع باشد. انسان اهل حرص و ولع نباشد. مَنْ أَکْثَرَ ذِکْرَ الْمَوْتِ کسی زیاد یاد مرگ می‌افتد، زیاد یاد خدا می‌افتد مَنْ أَکْثَرَ ذِکْرَ الْمَوْتِ رَضِیَ مِنَ الدُّنْیَا بِالْیَسِیرِ از دنیا به اندکش و به کوچکش راضی می‌شود.

کسی که یاد مرگ باشد. چون می‌داند هرچه بارش سنگین‌تر در این دنیا باشد، حساب کتابش هم در آن دنیا سنگین‌ترخواهد بود.  مال  فی حَلالِها حِسابٌ  مال در حلالش حساب کتاب است، به صلابه انسان را می‌کشاند، مو را از ماست بیرون می‌کشند، روز قیامت حساب و کتاب با آدم  در حلالش می‌کنند.  وفی حَرامِها عِقابٌ در حرامش که دیگر آتش است، عقاب است.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد هرچه بیشتر با معارف اهل بیت(ع) آشنا بشویم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، تقوای الهی داشته باشید، اهل پرهیزگاری باشید، اهل خداترسی باشید.

تقوا اگر رعایت بشود، رعایت امانت بشود، امانت در سخن، انسان وقتی سخنی می‌‎خواهد نقل بکند، عین همان سخن را نقل کند؛ نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر. خودش در سخن دخل و تصرف نکند.

رعایت درعمل، عملش عمل امانت مدارانه باشد. امانت در مال، اگر مالی به انسان واگذار می‌کنند، آن مال را به صاحبش همانطور که هست برگرداند. یکی از القاب پیغمبر(ص) محمد امین(ص) بود. حتی دشمنانش که می‌خواستند پیامبر(ص) را به قتل برسانند، پیامبر(ص) را به امانتداری قبول داشتند، اموالشان را پیش پیغمبر(ص) به امانت می‌گذاشتند. این امانت خیلی در رعایت تقوا مهم است.

ابتدا بنده سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) بنا بر روایتی که نقل شده است را خدمت همه محبان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارات(ع) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. همچنین سالروز شهادت دُردانه امام حسین(ع) حضرت رقیه(س) که در خرابه شام به شهادت رسید به ساحت مقدس قطب عالم امکان حضرت بقیةالله الاعظم روحی له الفدا و شیعیان آن حضرت تسلیت می‌گویم. مظلومیت و شهادت این دختر خردسال، سندی گویا بر مظلومیت و حقانیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است که دستان کوچک آن حضرت گره‌های بزرگی را باز می‌کند. ان‌شاءالله خداوند زیارتش را نصیب همه ما بگرداند و به حق این دُردانه ابی عبدالله الحسین‌(ع) حاجات ما را برآورده به خیر بگرداند.

ابتدا بنده روز نیروی انتظامی و هفته نیروی انتظامی را به همه سبز پوشان عرصه امنیت و آرامش کشور تبریک عرض می‌کنم و از تلاشها و زحمات شبانه روزی پرسنل خدوم و تلاشگر و بزرگوار نیروی انتظامی تقدیر و تشکر دارم. تلاش این عزیزان وقتی است که همه ما استراحت می‌کنیم. در ایامی که تعطیل هست و همه ما داریم استراحت می‌کنیم، این عزیزان، این برادران عزیز، مشغول انجام وظیفه هستند. نه شب دارند، نه روز دارند، نه سرما و نه گرما دارند.

فلذا واقعاَ جای تقدیر و تشکر داریم. حقیقتاَ مسئولیت نیروی انتظامی که ایجاد امنیت و نظم در جامعه است، مظهر حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در جامعه است. یعنی نیروهای مسلح دیگر هم باز آن اقتدار و صلابتشان را دارند، ولی مردم در جامعه، برای نظم و امنیت مواجه با نیروی انتظامی هستند. از نیروی انتظامی انتظار دارند.

فلذا نیروی انتظامی عزیز ما باید مظهر عزت و اقتدار و رحمت و رأفت باشد؛ که قبل از خطبه‌ها تشریف آوردند و دیداری خدمت این عزیزان داشتیم و آنجا عرض کردیم. گفتیم همین روحیه خدوم داشتن، روحیه مردمی بودن، روحیه کارگشایی از گره‌های مردم، این روحیه نیروی انتظامی باید باشد که رهبر انقلاب همیشه تأکید می‌فرمایند و انصافاَ هم ما از نزدیک شاهد هستیم. روزانه می‌بینیم، گزارشات  به ما می‌رسد.

گزارشی هم فرمانده معزز و محترم نیروی انتظامی جناب سرهنگ گراوندی، قبل از خطبه‌ها دادند و نسبت به آمار جرائم، آمار کشفیات و آمارهای دیگری که باعث بالا رفتن ضریب امنیت در جامعه می‌شود، ارائه دادند و انصافاَ تلاش عزیزان قابل تقدیر است. البته هنوز مشکلاتی وجود دارد ما نمی‌خواهیم بگوییم صد درصد امنیت وجود دارد، نه این را نمی‌خواهیم بگوییم. ولی بحمدالله تعالی با تلاشی که صورت گرفته است، ضریب امنیت بالنِسبه درصدی بالا رفته است و این جای تقدیر و تشکر دارد. من از همه عزیزان تشکر می‌کنم. خداوند روز به روز بر توفیقات و اقتدار این عزیزان بیافزاید.

من یک خاطره‌ای هم نقل کنم که جا دارد از برخورد قاطعانه نیروی انتظامی و دادستانی محترم در شب عاشورا با دو خانمی که کشف حجاب کرده بودند و روسری نداشتند و سرشان خالی بود؛ در مقابل درمانگاه امام علی(ع) که یک روحانی عزیز از روحانیون سرشناس دزفول به آنها تذکر داده بود و آنها نسبت به این روحانی توهین کرده بودند، نیروی انتظامی، دادستانی محترم، پیگیری کردند از روی فیلمها شناسایی کردند، رفتند آوردند و برخورد قانونی شد. این جای تشکر دارد.

و همچنین از پلیس اماکن هم تشکر می‌کنم. من بارها این را یادآوری کرده‌ام. باید با ابتذال، با فساد اخلاقی در جامعه برخورد بشود. ما هیچ مماشاتی در این زمینه روا نمی‌دانیم. باید قاطعانه با مسائل فساد اخلاقی، ابتذال اخلاقی که بعضی‌ها به آن دامن می‌زنند. از این آرایشگاههای زنانه یک گزارشهایی می‌رسد. اینها باید طبق قانون برخورد بشود و اجازه ندهیم که فساد و ابتذال در جامعه ریشه بدواند.(تکبیر نمازگزاران)

(یک تذکر دیگر هم عرض بکنم حالا باید آخر خطبه می‌گفتم ولی به تناسب الان عرض می‌کنم)

پارکها و تفرجگاهها در ماه محرم و صفر موسیقی پخش نکنند. مسئولین مراقب باشند. من الان از این تریبون تذکر می‌دهم. اگر مشاهده کردم که باز گوش نمی‌دهند، بعنوان رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر دستور می‌دهم که بچه‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر بروند آنجا بساط موسیقی آنها را جمع کنند. این را تذکر می‌دهم و جدی بگیرند و حرمت این دو تا ماه را حفظ بکنند.

مطلب دیگری که باید در این خطبه به آن بپردازیم که مطلب بسیار مهمی هم هست، در هفته‌ای که گذشت اجلاس سراسری فرماندهان سپاه با شعار پیش به سوی فتح الفتوح برگزار شد. فرصتی نیست که من همه برنامه‌ها و سخنرانی‌هایی که در این اجلاس بود، بیان کنم. منتها یک خلاصه‌ای از فرمایشات مقام معظم رهبری که در دیداری که با فرماندهان داشتند، بیان فرمودند و همچنین خلاصه‌ای از نکاتی که فرمانده کل سپاه، سردار سلامی بیان کردند، بیان می‌کنم.  تحلیل را به عهده خودتان می‌گذارم.

مقام معظم رهبری در آن جلسه‌ای که پاسداران عزیز با او دیدار داشتند و در واقع تجدید بیعتی با رهبرشان و با ولیّ شان بود؛ چون می‌دانید هر روز در صبح عهد می‌خوانیم. ما هر روز باید عهد خود را با ولیّ خدا تجدید بکنیم. و اینچنین می‌خوانیم که:

اللَّهُمَّ إِنِّی أُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَةِ یَوْمِی هَذَا وَ مَا عِشْتُ مِنْ أَیَّامِی عَهْدا وَ عَقْدا وَ بَیْعَةً وَ لَهُ فی عُنُقی، لا اَحُولُ عَنْها وَ لا اَزُولُ اَبَداً 

یعنی ما هر رروز صبح و شام این عهد خود را، این بیعت خود را، این عقدی که با شما داریم، تمدید می‌کنیم، تجدید می‌کنیم و از آن عدول نمی‌کنیم. از آن برنمی‌گردیم.

این جلسه هم که در محضر مقام معظم رهبری بود، در واقع یک تجدید بیعت دیگری بود [که حضرت آقا فرمودند که: چند تا نکته را بیان کردند که من ابتدا فرمایشات سردار سلامی را بیان می‌کنم بعد ان‌شاءالله مطالبی که حضرت آقا نسبت به سپاه و توصیه‌هایی که داشتند به صورت مختصر که اقتضا بکند وقت خطبه، تقدیم می‌کنم]

سردار سلامی فرمودند که: امروز دشمن آشفته‌تر از گذشته است. این تحلیل نبود هان! این واقعیاتی است که وجود دارد. فرمودند: دشمنان ما امروز دچار سکون و فقدان اراده شده‌اند. از خودشان در مقابل جمهوری اسلامی اراده‌ای ندارند. دشمنان ما امروز دیگر قدرت ارعاب ندارند، قدرت ندارند ما را بترسانند. بواسطه آن ابهت و صلابت و اقتداری که نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد این قدرت ارعاب و ترساندن از آنها گرفته شده است.

بعد درباره رژیم صهیونیستی این نکته را بیان کردند؛ سردار سلامی: این رژیم منحوس در گام دوم باید از جغرافیای عالم حذف شود. این نکته‌ای بود که نسبت به اسرائیل بیان کرده بود. حالا شما این سخنان راهبردی را که فرمانده سپاه فرمودند در کنار توصیه‌های رهبری که الان بیان می‌کنم قرار بدهید و بعد خودتان تحلیل کنید.

حضرت آقا چند تا توصیه به سپاه فرمودند. یکی فرمودند: به هیچ وجه نگذارید سپاه پیر و محافظه کار بشود و به وضع موجود قانع بشود. این اولین توصیه حضرت آقا بود.

توصیه دیگری که فرمودند: حفظ آمادگی در مواجه با حوادث بزرگ همیشه خودتان را آماده کنید حوادث بزرگی اگر اتفاق افتاد بتوانید با آن مقابله بکنید. این اعتماد به نفس دادن حضرت آقا به سپاه و پاسداران و فرزندان انقلاب بود.

بعد در خصوص بحث مقاومت فرمودند. از دست ندادن نگاه وسیع و فرامرزی به جغرافیای مقاومت. [این را خوب دقت بفرمایید. که این مسئله بسیار مهم و کلیدی است] شاید به خاطر همین بود که دشمن با هزینه سنگین طرح توطئه ترور سردار قاسم سلیمانی را پی ریزی می‌کند و می‌خواهد اجرا بکند، ولی با هوشیاری بچه‌های اطلاعت سپاه، این توطئه نقش بر آب می‌شود و امید نخست وزیر اسرائیل که امید بسته بود و اعلام هم کرده بود، امیدش ناامید می‌شود.

این نکته‌اش همین است که باید نسبت به تهدیدهای فرامرزی که معظم له بارها تأکید کردند به سپاه توصیه می‌کند که به این چهار دیواری و منطقه خودمان اعتنا نکنید، توجه نکنید، بلکه نظرتان به بیرون مرزها هم باشد، به خطرات و تهدیداتی که بیرون از مرزها هم هست باشد.

(این نکته بسیار مهمی است که حضرت آقا استناد می‌کند به حدیثی  که از معصوم نقل شده است، کسانی که در خانه نشستند تا دشمن بیاید و دفاع بکنند، اینها ذلت را به جان خریدند. یک انسان مؤمن،  یک انسانی که آموزه‌های دینی او اجازه نمی‌دهد دشمن بر او سیطره پیدا بکند، اشراف پیدا بکند.)

بعد فرمودند: نباید از دشمن به هر اندازه‌ای که قوی باشد ترسید. ببینید باز اعتماد به نفس دادن. حضرت آقا می‌فرماید: نترسید از دشمن، هرچه دشمن می‌خواهد قوی باشد.

و بعد می‌فرماید: اما نباید دشمن را هرچه قدر کوچک باشد به حساب نیاورد از این ور هم این طرفی نیافتید. دشمن اگر کوچک هم باشد، مراقب و مواظبش باشید. چون ممکن است از جایی که شما غفلت می‌کنید یک ضربه‌ای به شما بزند.

توصیه به مردمی بودن سپاه که حضرت آقا فرمودند. توصیه و توجه به معنویت در میان پاسداران، انس با قرآن، انس با دعا، این را همه حضرت آقا نسبت به پاسداران توصیه فرمود.

بعد نسبت به فشار حداکثری آمریکا فرمودند: این فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است و فرجامی ندارد و نکته مهمی که بعد فرمودند، فرمودند: فشار تحریم که از لحاظ تاکتیکی که به ما وارد می‌شود از لحاظ راهبردی به سوی ما خواهد بود چون هرچه فشار بیشتر بشود [این را خوب دقت بفرمایید الان هم تحلیلی هم من انجام می‌دهم، عرض می‌کنم، بیان می‌کنم.]

هرچه فشار بیشتر بشود ما را وادار می‌کند که بیشتر روی پای خودمان بایستیم. چون ما که نمی‌خواهیم زیر بار دشمن برویم. ما که هرگز تسلیم فشار دشمن که نمی‌شویم.

فلذا این باعث می‌شود که فشار بیشتر دشمن، استقلال بیشتر، توانمندی بیشتر ما را در پی داشته باشد و این اصل اساسی است که اگر هرکس هرچه در توان داشت، هرچه در چنته داشت بریزد و رو کند معلوم است دیگر چیزی ندارد و به آخر خط رسیده است. الان آمریکا اینجوری است.

آمریکا هرچه فشار داشته است، هرچه توان داشته است، علیه ما در این جنگ اقتصادی بکار گرفته است. دیگر چیزی ندارد. وقتی دید که الان در این شش ماهه سال که گذشته است نتوانست طرفی ببندد، نتوانست ایران را وادار به عقب نشینی بکند، نتوانست ملت ایران را وادار به تسلیم بکند، معلوم است دیگر چیزی ندارد. دستش خالی است.

و بعد از آن نوبت ماست. اگر مقاومت کردیم، اگر در مقابل شدائد و سختیها به خاطر خدا ایستادیم، میوه شیرین صبر و استقامت پیروزی است. این را بدانید!

فلذا حضرت آقا در این فرمایشاتش کاملا نمایان بود و فرمودند که: نسبت به آینده کشور و انقلاب و ملت ایران بسیار خوش بین هستند. استدلال هم حضرت آقا می‌کند. اینجوری از روی احساسات که حرف نمی‌زند. چون وقتی انسان می‌بیند که دشمن دیگر هرکاری از دستش برآمده است، انجام داده است. دیگر چیزی برایش نمانده است. حربه‌ای برایش نمانده است.

حالا شما بیایید از منظر دشمن همه مطالبی را که بیان شد نگاه کنید. دشمن هم تحلیل می‌کند هان! آمریکاییها، اسرائیلی‌ها، سازمانهای جاسوسی، اصلا اتاق فکر دارند، میز دارند. کارشناسانشان کلمه به کلمه فرمایشات رهبری را تحلیل می‌کنند.

اینها بیایند تحلیل بکنند. الان ببینید تحلیل این مسائل و مطالبی که بیان شد، نتیجه‌ای جز این دارد که جمهوری اسلامی با رهبریهای مدبرانه و مقتدرانه و حکمیانه مقام معظم رهبری حضرت آقا که دشمن را زمین گیر کرده است و دشمن را وادار به عقب نشینی کرده است و این عقب نشینی دشمن همچنان ادامه دارد؛ غیر از این است؟ الان شما ببینید. دشمنان همچنان در مقابل ایران عقب نشینی می‌کنند.

اما اشاره‌ای داشته باشیم به پیروزی جبهه جهانی مقاومت در یمن. که عملیات نصر من الله که از آن بعنوان فتح المبین یمن یاد می‌شود، که در این عملیات سه تیپ کامل از عربستان بدست یمنی‌ها نابود شد و تمام تجهیزات جنگی به غنیمت گرفته شد و هزاران مزدور سعودی اسیر شد. این موازنه قدرت در عرصه نبرد زمینی و معادله جنگ را تغییر داد. همین عملیات نصر من الله.

خدا را شاکر هستیم که این نعمت پیروزی را به ما داد که باز با این عملیات آل سعود خبیث در این منجلابی که بدست خودشان فراهم کردند بیشتر فرو رفت.

باز قضایای اخیر عراق را ما می‌بینیم. این قضایای اخیر عراق یک فتنه آمریکایی، سعودی، انگلیسی، بعثی است که در حقیقت اتحاد و همدلی دو ملت ایران و عراق را هدف گرفته است. چون اینها از عظمت جهانی اربعین به هراس افتادند و می‌خواهند احساسات ایرانیان را جریحه‌دار کنند و غیرت عراقی‌ها را علیه ایران تحریک کنند. برنامه شان این است. و ناامنی درست کنند تا آمار راهپیمایی اربعین پایین بیاد. اشخاصی بترسند، نروند. چون می‌دانند صدای غرّش و طوفان جبهه مقاومت و حاج قاسم پشت خیمه صهیونیستها رسیده است. و حیله عمروعاص طرفی نخواهد بست. این را خوب می‌دانند.

ما به آنها می‌گوییم زهی خیالی باطل. شعار ما حُبُّ الحُسَینِ یَجمَعُنا است یعنی محبت حسین(ع) ما را دور هم  جمع کرده است و ان‌شاءالله تعالی این طوفان عظیم اربعین، این فتنه را از بیخ و بن خواهد کند و ما به حسین(ع) لبیک گفته و تا آخر ایستاده‌ایم و می‌گوییم لبیک یا حسین.(لبیک یا حسین نماز گزاران)

ان‌شاءالله خداوند تبارک و تعالی به برکت امام حسین(ع) کمر اینها را خورد خواهد کرد.

[یکی دو تا تذکر محلی عرض بکنم خطبه طولانی شد ببخشید.] انتصاب آقای مهندس چمن آرا را به ریاست شورای اسلامی شهر دزفول تبریک می‌گوییم و انتظار داریم اعضای محترم شورا و شهردار تلاشگر و دیگر مسئولین شهرداری و فرماندار محترم در خدمت رسانی به مردم با ایشان همکاری و مساعدت داشته باشند.

یکی دیگر از مسائل که ما هر هفته تذکر می‌دهیم. بحث کتاب و کتاب خوانی است. کتابی معرفی شده به نام “جاذبه حسینی” که این از فرمایشات رهبری هست گزیده‌ای از بیانات حضرت آقا هست. دارای دو بخش است. هم درباره زندگی حضرت زینب کبری(س) است و هم درباره اربعین است. کتاب کم حجم، ولی بسیار خواندنی است. من توصیه می‌کنم در این ایام آن را تهیه بکنید و مطالعه بفرمایید ان‌شاءالله.

من نکته آخری که باید تذکر بدهم توجه به مشکلات مردم است. اخیراَ یک اتفاقی افتاد من بد نیست این را بگویم. ممکن است برای شما شنیدنی باشد. یک دختر خانم ۱۵-۱۴ ساله‌ای می‌خواست خودکشی بکند که توسط فرمانده نیروی انتظامی نجات داده شد و جلوی آن گرفته شد. به ما گفتند با پیشنهاد نیروی انتظامی سری به منزلشان زدیم. رفتیم دیدیم پدرش کارگری است که شش نفر فرزند دارد. پنج تا دختر یک پسر و اینها خیلی در مضیقه هستند. خیلی وضع ناجوری داشتند.

یک قدری بنا شد کمکهایی به آنها صورت بگیرد. با آن دخترخانم صحبت کردم و گفتم اصلا این تلفن من، هروقت شما کاری داشتید به خود من زنگ بزن. ببینید مسئولین در اتاقهایشان ننشینند. بروند روش پیغمبر(ص) را … طبیب الدوار بوده است می‌گشت مشکلات را پیدا می‌کرد و حل می‌کرد.

ما اگر در اتاق کارمان نشستیم تا مردم بیایند سراغمان، مردم مشکلاتشان را نمی‌گویند. باید بچرخیم. خبر داشته باشیم در شهر چه می‌گذرد. من پیش خودم خیلی شرمنده شدم. گفتم خانواده اینچنینی هست من امام جمعه خبر ندارم. فلذا هرکس مسئولیتی گرفته است باید درست آن را انجام بدهد.

امیدواریم که ان‌شاءالله مسئولین عزیز ما احساس وظیفه بکنند و به مشکلات مردم رسیدگی بکنند، گره از کار و مشکلات مردم باز بکنند، ذخیره‌ای برای آخرت خودشان درست بکنند. به این مقام و منصب بعنوان فرصت نگاه بکنند. نه اینکه حالا مثلا یک جوری عمل بکنند که فلان آقا خوشش بیاید. یک جوری عمل بکنند که مردم راضی بشوند و رضایت مردم نشانه رضایت خداست. اینجوری عمل بکنند.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم بین ما و خاندان عصمت و طهارت(ع) جدایی میانداز…

عواقب امور همه ما را ختم به خیر بگردان…

دشمنان اسلام نیست و نابود و خوار وذلیل بگردان…

پروردگارا توطئه‌ها و نقش‌ های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) محافظت بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران بپوشان…

به حق مقربان درگاهت باران رحمتت را بر ما نازل بگردان…

خدایا نقشه‌ها و طرحهای دشمنانت را در ربودن غیرت مردان و عفت زنان ما بی اثر بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ