۵م، مهر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

با فرهنگ حسینی و پیامها و عبرت های عاشورایی باید بیشترآشنا شد. متن کامل خطبه‌ها

انسان باید خداترس و مراقب اعمال رفتار و گفتار خودباشد.

زمان انتشار: ۵م, مهر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۰۷ ب.ظ | کد خبر: 78960

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی” مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه دزفول در آخرین روز از گرامیداشت هفته دفاع مقدس، با حضور اقشار مختلف مردم دزفول و جمعی از فرماندهان، خلبانان و پرسنل پایگاه چهارم شکاری دزفول، تیپ زرهی، پشتیبانی منطقه ۶، سپاه پاسداران و بسیج دزفول و نیز پادگان آموزشی شهید باکری و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) برگزار شد.

نگهبانانی از جانب خدا و دیده بانانی از اعضا و جوارج انسان مراقب اعمال ما هستند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به پرهیزکاری، به اهمیت تقوا از منظر امام علی(ع) پرداخت و گفت: نگهبانانی از جانب خدا و دیده بانانی از اعضا و جوارج انسان مراقب اعمال ما هستند.

انسان باید خداترس بوده و مراقب اعمال، رفتار و گفتار خود باشد

وی افزود: انسان باید خداترس بوده و مراقب اعمال، رفتار و گفتار خود در همه عرصه‌های زندگی خویش باشد.

با فرهنگ حسینی و پیامها و عبرتهای عاشورایی باید بیشتر آشنا شد 

امام جمعه دزفول با توجه به روزهای پایانی ماه محرم و آغاز ماه صفر گفت: این ایام فرصتی است که  مردم، بیشتر با فرهنگ حسینی و پیامها و عبرتهای عاشورایی آشنا شوند و بر معرفت خود نسبت به قیام امام حسین(ع) بیفزایند.

تبیین روحیه حماسی و شجاعت امام حسین(ع)  و اصحاب با وفایش در قیام کربلا

وی به تبیین روحیه حماسی و شجاعت امام حسین(ع) و اصحابش در قیام عاشورا پرداخت و گفت: آن حضرت دست ذلت به سوی کسی دراز نکرد و مانند بردگان فرار نکرد بلکه با پناه بردن به خدای متعال مرگ با عزت را بهتر از زندگی همراه با ذلت ترجیح داد.

امام حمعه دزفول افزود: امام حسین و یارانش هرلحظه که به شهادت نزدیک می‌شدند روحیه و رفتارشان در برابر ستمگران طوفانی می‌شد.

وی گفت: فشار دشمن باعث ضعف و عقب نشینی یاران امام حسین(ع) نشد و در مبارزه با ظلم و ستم دشمنان استوار و ثابت قدم بودند.

بازخوانی بخشی از بیانات امام خامنه‌ای در درس خارج فقه و مجلس خبرگان 

امام جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه دزفول به بازخوانی بخشی از بیانات امام خامنه‌ای در درس خارج فقه و مجلس خبرگان درخصوص مذاکره و فشار استکبار جهانی پرداخت و گفت: ایران از قدرت‌های مهم و دارای نقش در منطقه می‌باشد و آمریکا به این مسئله پی برده است.

به مردم و جوانان در داخل اعتماد کنید نه به غرب

وی افزود: راه مذاکره با کشورها به ‌آمریکا و اسرائیل بسته نیست لیکن به آنها اعتماد نکنید و به مردم و جوانان در داخل اعتماد کنید.

وی گفت: دول غربی و آمریکا از یک جنس هستند و مواضع آنها به خصوص صدور بیانیه سه کشور اروپایی برعلیه ایران، اوج دشمنی آنها با نظام اسلامی است.

از مؤلفه‌های اصلی غلبه بر مشکلات کشور اعتماد به وعده الهی، کار جهادی و مبارزه با فساد است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی اعتماد به وعده الهی، رعایت تقوا و خداترسی در کارها، فعالیت جهادی، مبارزه مستمر با فساد و پرهیز از ناامیدکردن مردم را از مؤلفه‌های اصلی غلبه بر مشکلات کشور دانست و گفت: اروپا و آمریکا به دنبال راهبرد اعمال فشار حداکثری بر ایران هستند و چیزی جز وعده پوچ برای کشورمان ندارند لذا مسئولان باید هوشیار باشند.

دستگاه قضایی باید نسبت به مفسدان در هر پست و مقامی شدیدترین برخورد را داشته باشد

خطیب جمعه دزفول بیان کرد: اخلالگران اقتصادی، پیاده نظام دشمن در جنگ اقتصادی هستند که دستگاه قضایی باید نسبت به آنها در هر جایگاه و پست و مقامی، شدیدترین برخورد را داشته باشد.

تقدیر از اقدام تحسین بر انگیز قوه قضائیه

وی افزود: قوه قضاییه در اقدامی قابل تحسین اعلام اموال مسئولان را در دستور کار قرار داده که این امر جلوی تبعیض، ظلم و بی عدالتی را در کشور می‌گیرد.

امام جمعه دزفول لایحه ارتقای حقوق شهروندی را از دیگر اقدامات خوب قوه قضاییه بیان کرد و گفت: این لایحه موجب روان سازی قوانین اجرایی و اداری کشور برای توسعه مشارکت فعال بانوان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه برای احقاق حقوق بانوان به دنبال حضور آنها در ورزشگاه باشیم ظلم در حق این قشر است.

اجرای این لایحه در راستای اهداف بلند انقلاب اسلامی و کاهش تبعیض و بی عدالتی است

وی افزود: اجرای این لایحه در راستای اهداف بلند انقلاب اسلامی و کاهش تبعیض و بی عدالتی است.

گرامیداشت یاد شهیدان دفاع مقدس، فکوری، فلاحی، کلاهدوز، جهان آرا و نامجو

امام جمعه دزفول با گرامیداشت یاد شهیدان هشت سال دفاع مقدس از جمله، فکوری، فلاحی، کلاهدوز، جهان آرا و نامجو گفت: در هفته دفاع مقدس شاهد حضور جانانه نیروهای مسلح در صحنه هستیم که دشمن را ناامید می‌کند.

فرهنگ شهادت، مقاومت، ولایت مداری و دوری از تجملات و دنیاپرستی باید در جامعه نهادینه شود

وی در ادامه خطبه با تبریک سالروز میلاد امام محمد باقر(ع)، بر نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت، مقاومت، ولایت مداری و دوری از تجملات و دنیا پرستی در جامعه تأکید کرد.

دشمن به دنبال ایجاد تفرقه است و دامن زدن به اختلافات و قومیت گرایی نقشه دشمن است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی همچنین نسبت به حفظ وحدت و همدلی بین مردم هشدار داد و گفت: دشمن به دنبال ایجاد تفرقه است لذا مردم باید به ویژه در فضای مجازی هوشیار باشند مذاکرات و انتقادات رنگ و بوی تفرقه نداشته باشند چرا که دامن زدن به اختلافات و قومیت گرایی نقشه دشمن است.

مسئولان خدمتگزار مردم باشند و متواضعانه گره از مشکلات مردم باز کنند

وی به مسئولان توصیه کرد خدمتگزار مردم باشند و متواضعانه گره از مشکلات مردم باز کنند و از انتقادات دلسوزانه ناراحت نشوند.

عزل و نصب‌ها از مجاری قانونی اجرا شود و از دخالت شخصی پرهیز شود

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: عزل و نصب‌ها از مجاری قانونی اجرا شود و ضمن رعایت ملاک قانون از دخالت شخصی پرهیز شود.

تقدیر از پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید کشور به مناسبت درگذشت پدر ۳ شهید “حاج عوض سپهری”

امام جمعه دزفول همچنین با تقدیر از پیام تسلیت معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، درگذشت حاج عوض سپهری پیرغلام اهل بیت(ع) و پدر سه شهید والامقام غلامحسین، غلامرضا و عبدالمحمد سپهری را تسلیت گفت.

معرفی کتاب ” آب هرگز نمی‌میرد” که مورد تقدیر مقام معظم رهبری است

امام جمعه دزفول در ادامه با تأکید بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: کتاب ” آب هرگز نمی‌میرد”  مورد تقدیر مقام معظم رهبری است و ۴۰ بار تجدید چاپ شده که خواندن این کتاب به علاقمندان توصیه می‌شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۵۷ نهج البلاغه جمله‌ای درباره تقوا دارد؛ و اینکه انسان در محضر خداست، باید خدا ترس باشد. در این خطبه می‌فرماید: اعْلَمُوا عِبَادَ اللَّهِ  بندگان خدا بدانید أَنَّ عَلَیْکُمْ رَصَداً مِنْ أَنْفُسِکُمْ وَ عُیُوناً مِنْ جَوَارِحِکُمْ یعنی ای بندگان خدا بی گمان بر شما نگهبانانی از خودتان از جانب پروردگار بر شما گمارده شده است و همچنین دیدبان‌هایی از اعضا و جوارح  و اندامهای شما که مراقب هستند، مواظب هستند که انسان هرکاری انجام می‌دهد، اینها اعمال انسان را، رفتار انسان را، گفتار و کردار انسان را ضبط و ثبت می‌کنند.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که در همه عرصه‌ها و همه صحنه‌های زندگی خدا ترس باشیم. حلال و حرام خدا را رعایت کنیم. در گفتارمان، در کردارمان، در اعمالمان خدا ترس باشیم و تقوا و پرهیزگاری را مراعات بنماییم.

ماهِ محرم و صفر فرصت بسیار مغتنمی است که ما بیشتر با فرهنگ حسینی و پیامها و عبرتهای عاشورایی آشنا بشویم و بر معرفت خود نسبت به قیام ابی‌عبدالله(ع) بیافزاییم.

یکی از ابعاد بسیار مهم قیام امام حسین(ع) جنبه حماسی و شجاعت آن حضرت و یارانش است که کمتر به آن پرداخته می‌شود و نسبت به مصیبتها و ظلمهایی که در واقعه و انقلاب امام حسین(ع) و حماسه‌ای که اصحاب و یاران ابی‌عبدالله الحسین(ع) خلق کردند نسبت به آن کمتر پرداخته می‌شود و بیشتر به مصیبتها و شدائد و فشارهایی و ظلمهایی که به امام حسین(ع) و یارانش و اهل بیت(ع) او شده است پرداخته می‌شود.

ما باید بدانیم که در واقعه و انقلاب امام حسین(ع) حماسه و شجاعت و شور حسینی در واقعه کربلا موج می‌زند و امام حسین(ع) و یارانش و اصحاب او هر لحظه به شهادت نزدیکتر می‌شدند؛ آن روحیه آنها قویتر می‌شود. رفتار و سخنان آنها در مقابل ظلم و ظالمان طوفانی‌تر می‌شد و یک نشاطی چهره مبارک ابی‌عبدالله الحسین(ع) هرچه به لحظه شهادتش نزدیکتر می‌شود نورانی تر و برافروخته تر می‌شود و اصلاَ در این چهره‌ها ذره‌ای ترس و تردید و درنگ انسان نمی‌بیند.

هرچه دشمن بیشتر به آنها فشار می‌آورد در روز عاشورا، هیچ اثری از ضعف و عقب نشینی در مقابل دشمن مشاهده نمی‌شود. امام حسین و یارانش در راه مبارزه با ظلم و ستم استوارتر و ثابت قدم تر می‌شوند. این از خصوصیاتی است که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

در نبرد نابرابر کربلا و قدرت نمایی لشکر کوفه در عزمِ جزم امام حسین(ع) و یارانش ذره‌ای خلل وارد نمی‌شود. تا آنجا که می‌فرماید لاَ وَ اَللَّهِ لاَ أُعْطِیکُمْ بِیَدِی إِعْطَاءَ اَلذَّلِیلِ به خدا سوگند دست ذلّت به سوی کسی دراز نمی‌کنم.

وَ لاَ أَفِرُّ فِرَارَ اَلْعَبِیدِ و همانند بردگان فرار نخواهم کرد.

إِنِّی عُذْتُ بِرَبِّی وَ رَبِّکُمْ مِنْ کُلِّ مُتَکَبِّرٍ لاٰ یُؤْمِنُ بِیَوْمِ اَلْحِسٰابِ  می‌فرماید: به خدا پناه می‌برم از شر هر ستمگری که به روز قیامت ایمان ندارد.

تا آنجا که با چه صلابتی می‌فرماید: أَلَا إِنَّ الدَّعِیَّ ابْنَ الدَّعِیَّ قَدْ رَکَزَ بَیْنَ اثْنَتَیْنِ بَیْنَ القلة [السَّلَّةِ ] وَ الذِّلَّةِ وَ هَیْهَاتَ مِنّا الذّلّة  همانا بدکار فرزند بدکار مرا میان جنگ و تن دادن [اینجا السَّلَّةِ  به معنای شمشیر است] میان جنگ و تن دادن به ذلت مخیّر ساخته است. و حال اینکه ذلت از ما دور است و هرگز ما اهل بیت(ع) زیر بار ذلت نمی‌رویم.

فرمود: مَوْتٌ فی عِزٍّ خَیْرٌ مِنْ حَیاة فی ذُلٍّ مرگ با عزت، مرگی که در اهداف مقدسی باشد، مرگ در راه خدا، مرگ در مقابل دشمن، مرگ در مقابل ستمگر، مرگ در مقابل حاکم فاجر و فاسد و فاسق می‌فرماید: بهتر است و برتر است برای ما از زندگی همراه با ذلت و خواری. اینها سخنان امام حسین(ع) است که کمتر به آنها پرداخته می‌شود.

درجنگ صفین هم امیرالمؤمنین(ع) برای اصحابش خطبه خواند و فرمود:  فَالْمَوْتُ فی حَیاتِکُمْ مَقْهورینَ وَالْحَیاةُ فی مَوْتِکُمْ قاهِرینَ فرمود: مرگ شما در این است که زنده بمانید ولی مقهور دشمن باشید و ذلت دشمن را بپذیرید. و حیات شما در مرگی است و در کشته شدنی است که کشته شوی ولی بر دشمن پیروز بشوی. این منطق امام حسین(ع) است. این نگاه امام حسین(ع) در برابر ظالمان و ستمگران است.

در بخش دیگری از خطبه و سخنان آتشین خود می‌فرماید: افَبالْمَوْت تُخَوِّفُنی؟ آیا از مرگ مرا می‌ترسانید؟ هَیْهات، طاش َ سَهْمُک، وَ خاب ظَنُّک هیهات که تیرتان به خطا رفته است و گمانتان باطل شده است و من از مرگ باکی ندارم و نفس من بزرگوارتر و همّتم برتر از آن است که به دلیل ترس از مرگ کناره گیری کنم. آیا به بیشتر از قتل من توان دارید؟ دیگر بالاتر از مردن کاری می‌توانید برای من بکنید؟ مرا بکشید.

بعد می‌فرماید: مَرْحَباً بِالْقَتْل فی سَبیل الله؛ آفرین به مرگ در راه خدا. بعد فرمود: ولکنّکم لاتقدرون عَلی هَدْم ِ مَجْدی وَ مَحْوِ عِزّی وَ شَرَفی چقدر این جملات حماسی است. چقدر این کلمات بیانگر آن روح بزرگ و حماسی امام حسین(ع) است که می‌فرماید: لکن شما قادر به از بین بردن مجد من و محو کردن شرف و عزت من نیستید. ممکن است بدن مرا پاره پاره کنید. ممکن است سر مرا از تنم جدا بکنید. اما نمی‌توانید شما عزت مرا، شرف مرا و مجد مرا از بین ببرید.

که دیدید شما. قریب به ۱۴ قرن از شهادت ابی‌عبدالله(ع) می‌گذرد. مجد و عظمتش را نگاه کنید. دشمن به تصور اینکه توانست از نظر فیزیکی بر بدن امام حسین(ع) پیروز بشود. ولی توانست نام او را به فراموشی بسپارد؟ توانست مجد و عظمت او را از بین ببرد؟ نتوانست.

حضرت آقا هم در درس خارج فقه‌شان که اخیرا تعبیری فرمودند و جمهوری اسلامی را بعنوان جمهوری عزت تعبیر نمودند. ۴۰ سال مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان که بیانگر عزت و اقتداری است که ما از مکتب امام حسین(ع) فرا گرفته‌ایم. و امام راحل و خلف صالح او مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای به ما یاد دادند با تأسی از قیام ابی عبدالله(ع) یاد دادند که عزتمند زندگی کنیم. عزت داشته باشیم.

ایام ایامِ حزن و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. توسلی داشته باشیم. شیخ مفید به نقل از علی بن الحسین(ع) روایت می‌کند که در آن شبی که پدرم صبح آن شب به شهادت رسید، من نشسته بودم و عمه‌ام زینب(س) مرا پرستاری می‌کرد. ناگهان دیدم پدرم داخل خیمه شد و این اشعار را می‌خواند.

یا دهر افّ لک من خلیلی     کم لک بالاشراق و الاصیلی

من صاحب او طالب قتیلی      و الدّهر لا یقنع بالبدیلی

و انّما الامر الى الجلیلی     و کلّ حیّ سالک سبیلی

یعنی ای روزگار اف بر تو باد. چقدر صبح و شام دوستان و جویندگان خودت را به کشتن دادی و می‌دهی. روزگار به عوض و بدل گرفتن قانع نمی‌شود و جز این نیست که اختیار امر به دست خدای جلیل است و هر انسان زنده دلی [این را در اشعارش حضرت می‌فرماید] و هر انسان زنده دلی راه مرا خواهد پیمود.

جانم، پدر و مادرم به فدای آن آقایی که سر در بدن نداشت. اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِاللّهِ. جان من به فدای آن آقایی که انگشت و انگشتر نداشت. زینب(س) آمد وارد گودال قتلگاه شد. نیزه شکسته‌ها، شمشیر شکسته را کنار زد. خم شد جایی را بوسید که پیامبر(ص) نبوسیده بود. خم شد جایی را بوسید که فاطمه زهرا(س) نبوسیده بود. جایی را بوسه زد که علی مرتضی(ع) آن را نبوسیده بود. لبها را گذاشت بر رگهای بریده برادر.

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

پروردگارا به مقربان درگاهت، به حسین(ع) و به مقام وجایگاه امام حسین(ع) قسمت می‌دهیم به شایستگی این قلیل توسلات از همه ما قبول بفرما.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین در خطبه ۹۰ نهج البلاغه می‌فرماید: عِبَادَ اللَّهِ، زِنُوا أَنْفُسَکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُوزَنُوا ای بندگان خدا قبل از آنکه گفتار و اعمال و کردارشما سنجیده شود، خود خویشتن را بسنجید و محاسبه نفس داشته باشید. یکی از ارکان مهم تقوا و رعایت تقوا محاسبه نفس است که انسان مرتب و مستمر مراقب اعمال خود باشد، مراقب رفتار و کارها و گفتار خود باشد.

حضرت آقا در درس خارج فقه خود، نکاتی بسیار مهمی را بیان کردند و در موضوع مذاکره از جانب آمریکا آن را ترفند مذاکره بیان کردند؛ که البته هدف آمریکا تحمیل خواسته‌های خودش و اثبات تأثیرگذاری فشار حداکثری بر ایران است. آنها به خوبی دریافته‌اند که هیچ مشکل و چالشی در منطقه بدون حضور ایران قابل حل نیست.

اینها می‌دانند نقش کلیدی و مهم ایران بعنوان قدرت منطقه‌ای در تمام مشکلات و معضلات منطقه کارگشاست و باید حتماَ ایران نقش داشته باشد. این را به خوبی درک کردند. عزت ایران در سطح جهانی، آمریکا را وادار کرده است که به دنبال مذاکره با ایران باشد.

فلذا ما می‌بینیم در مقابل، کشورهای عربی تنها به گاوهای شیرده برای ترامپ تبدیل شده‌اند.

در فرمایشات اخیر دیدار مقام معظم رهبری با خبرگان رهبری باز بر همین معنا تأکید فرمودند و اظهار داشتند: ما راه تعامل و مذاکره با هیچ کشوری به جز آمریکا و اسرائیل را نبسته‌ایم. اشکال ندارد. با اروپاییان رفت و آمد بکنید، مذاکره بکنید با دیگران.

لکن مطلقا اعتماد نکنید. اعتمادتان به نیروهای داخلی باشد. اعتمادتان به جوانان برومند و کارآمد داخل باشد. اعتمادتان به نیروهای انقلابی و جهادگری باشد که نسبت به کشور خود، نسبت به دین خود، نسبت به عزت و سربلندیشان تعهد دارند. اعتمادتان به اینها باشد.

بعد فرمودند: تفکر اروپاییان همان تفکر آمریکاییهاست. فرقی نمی‌کند، منتها آنها قدرت ندارند، قدرتشان به اندازه آمریکاییها نیست؛ که مثلاَ آن تحریمها و فشارها را انجام بدهند؛ ولی اینها متحد آمریکا هستند. دروغ هم می‌گویند. اصلاَ قابل اعتماد نیستند. در قضیه هجوم یمن به آرامکو عربستان همین اروپاییان چه تهمتهایی که به ما نزدند. تهمتهای بی اساس و بدون سند. وقتی می‌گفتند که: شما سندی بیاورید که این کار توسط ایران بوده است. آنها می‌گفتند که ما سندی نداریم ولی چون یمنی‌ها این قدرت را نداشتند و نمی‌توانند این عملیات را انجام بدهند؛ پس می‌گوییم آنها نبودند.

اگر شما از قدرت یمنی‌ها خبردار نیستید چرا به ما تهمت می‌زنید. یمنی‌ها هم آدمهای مقاومی هستند. انقلابی‌هایی هستند که برای حفظ کشورشان در مقابل متجاوز از همه چیزشان مایه می‌گذارند و به پیشرفتهایی هم دست پیدا کردند و می‌توانند در مقابل دشمنی مثل عربستان بایستند.

می‌دانیم که اروپاییها و غربیها آرامکو و نتیجه آن تأسیسات نفتی آرامکو عربستان، مهم‌تر از جان غیر نظامی یمنی برایشان هست. اینها را به خوبی می‌دانیم.[ فلذا حضرت آقا چند تا نکته کلیدی را بیان فرمودند. خوب دقت بفرمایید.]

یکی اینکه اعتماد به وعده الهی. اینها از نکات مهم و کلیدی است که حضرت آقا فرمودند. به وعده الهی اعتماد باید داشته باشید. إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم اگر دین خدا را یاری کنید خداوند هم شما را یاری می‌کند و شما را ثابت قدم می‌‎دارد.

دوم رعایت تقوا و خدا ترسی در کارها. اگر در کارها تقوا باشد، اگر خدا ترسی باشد، بسیاری از مشکلات اصلاَ پیش نمی‌آید. یکی از مشکلات جوامع بشری دوری از تقوا است، دوری از خدا ترسی است.

سوم کار جهادی کردن. بسیاری از مدیران ما روحیه کار جهادی ندارند و این مشکلی است.

چهارم مبارزه مستمر با فساد است. فساد اگر یک ذره از آن غفلت بکنی، از در بیرونش بکنی از پنجره داخل می‌آید.

فلذا باید مسئولین ما بخصوص قوه مجریه و قوه مقننه و قوه قضاییه هرسه قوه، باید مرتب به فکر مبارزه مستمر با فساد باشند. از مؤلفه‌های اصلی غلبه بر مشکلات کشور همین مطالبی است که عرض کردیم.

و نکته مهم دیگری که حضرت آقا فرمودند: پرهیز از ناامید کردن مردم. عده‌ای مثل اینکه کارشان فقط همین است. دائم می‌گویند نمی‌شود، ما نمی‌توانیم. دائم القا می‌کنند، البته دشمن همین را القا می‌کند. حضرت آقا در فرمایشاتشان با خبرگان رهبری همین نکته را اشاره فرمودند. عده‌ای مثل اینکه فقط کارشان همین است. بگویند نمی‌توانیم، نمی‌شود، دائم آیه یأس بخوانند.

فلذا بیان فرمودند: اگر امید نباشد هیچ کار بزرگی انجام نمی‌شود. دشمن هم حساب شده می‌خواهد که این امید را از مردم ما بگیرد. از جوانان بگیرد. وقتی امید را گرفت آن وقت زمینه تسلیم شدن فراهم می‌شود. بنده عرض می‌کنم توکل به خدا و عزم و اراده جزم داشتن در مقابل مشکلات و مؤمنان اگر مؤمنانه و با توکّل به خدا عمل کنند همه مشکلات کوچک هستند؛ مشکل بزرگی باقی نمی‌ماند و مؤمنان می‌توانند با توکّل به خدا و تلاش و کوشش بر مشکلات غلبه پیدا بکنند.

الان هم ما می‌بینیم اروپا و آمریکا در اجرای راهبرد فشار حداکثری به ایران دارند تلاش می‌کنند؛ که حضرت آقا فرمودند: اروپاییها امتحانشان را دادند و مطلقا قابل اعتماد نیستند. عرض کردم حالا ارتباط مشکلی ندارد، باشد! ولی باید ما متوجه باشیم به اینها اعتماد نکنیم. چون آزموده را آزمودن خطا است. ما در برجام اینها را آزمودیم و اینها جز وعده پوچ و تو خالی چیز دیگری به ما ندادند.

نسبت به وظیفه قوه قضائیه و کارکرد دستگاه قضایی یکی از مهمترین کارکردهای قوه قضائیه مقابله با اخلالگران نظم اقتصادی در کشور است. اخلالگران اقتصادی در واقع پیاده نظام و نیروی نفوذی دشمن در جنگ اقتصادی هستند. باید مسئولین به اینها توجه داشته باشند.

پس مقابله با این افراد و نهادها و جریانات از مهمترین وظائف دستگاه قضائیه است و دستگاه قضائیه باید با اخلالگران اقتصادی کشور در هر جایگاه و هر پست و مقامی و وابسته به هر کسی که می‌باشند شدیدترین برخورد قانونی را انجام دهد. (تکبیر نمازگزاران)

الان همین بند و قانون معطل مانده قانون اساسی که باید مسئولین و مدیران کشوری، اموالشان خودشان را اعلام بکنند؛ از زمانی که آیت الله رئیسی در رأس قوه قضائیه قرار گرفته است اینها در دستور کار قرار گرفته است. اینها خیلی خوب است. اینها تعدیل می‌کند، جلو تبعیض را می‌گیرد، جلو ظلم و بی عدالتی را در کشور می‌گیرد.

یکی دیگر از کارهای بسیار خوب قوه قضائیه که لایحه‌ای هم داده شده است ارتقای حقوق عمومی و شهروندی مردم است که هدف جدید قوه قضائیه است. یکی از محورهای مهم این لایحه که من تورقی می‌کردم و این لایحه را نگاه می‌کردم؛ روان سازی قوانین اجرایی و اداری کشور برای توسعه مشارکت فعال بانوان کشور است. این خیلی مهم است.

فرصت نبود که بنده یادداشت بکنم و حداقل تعدادی از این بندهای این لایحه را خدمت عزیزان عرضه بدارم. اما این را عرض بکنم من تا آن جایی ملاحظه کردم یک لایحه‌ای جامع در خصوص حقوق زنان کشور ارائه شده است. البته این بزرگترین ظلم در حق زنان است که عده‌ای می‌خواهند در کشور حق زنان را آنقدر کوچک کنند که فقط به دنبال مجوز ورود زنان به ورزشگاهها باشد. و زنان را اینجوری مشغول کنند و بگویند بله حق شما اینقدر است. این خیلی ظلم بزرگ در حق زنان کشور است.

فلذا ما اینها را به فال نیک می‌گیریم. این لایحه‌ها در جهت اهداف بلند انقلاب اسلامی است و نظام مقدس جمهوری اسلامی باید به جِد دنبال اینها باشد. این لایحه‌ها باعث می‌شود که در جامعه تبعیض و بی عدالتی کمتر بشود و مسیر نورانی شهدا ان‌شاءالله مردم امیدوارتر بشوند و به فضل خدا بتوانیم ما وظیفه خود را در قبال راه مشعشع و نورانی شهدا به خوبی انجام بدهیم.

گرامیداشت شهدای عزیز و والا مقام شهیدان حجةالاسلام سید عبدالکریم هاشمی نژاد که به دست منافقین کوردل به شهادت رسید و همچنین سرداران شهید، شهدا فکوری، فلاحی، نامجو و کلاه دوز و جهان آرا را گرامی می‌داریم و در هفته دفاع مقدس در هفته نورانی و افتخارآمیز دفاع مقدس که امروز هم ما شاهد حضور نیروهای مسلح در مصلای نماز جمعه هستیم. بسیجیان و ارتشیان عزیز، نیروی انتظامی و دیگر عزیزان، خدا را شکر می‌بینیم که همه عزیزان حضوری جانانه در صحنه‌ها دارند و این باعث می‌شود که دشمن ناامید بشود.

ما هرساله وقتی در هفته دفاع مقدس بزرگداشت می‌گیریم دشمن را از اینکه بخواهد دفاع مقدس را از آن ارزشهایی که دارد منحرف بکند ناامید می‌کنیم. فلذا ما باید همه گرامی بداریم یاد و خاطره شهدای عزیز دفاع مقدس را  و در عمل پیرو راه آنها باشیم نه در شعار و سخن تنها. این یادواره‌ها که گرفته می‌شود بسیار خوب است ولی اینها باید این مقدمه‌ای بشود که نهادِ فرهنگِ ایثار و جهاد شهادت در جامعه نهادینه بشود. مهم این است.

همین جلساتی که امروز در مصلای ما بوده است؛ حلقه‌های صالحین حضور داشتند و دیگر عزیزان، بسیجیان حضور داشتند؛ اینها باید منجر به این بشود که فرهنگِ جهاد، فرهنگِ ایثار، فرهنگِ مقاومت در جامعه نهادینه بشود. فرهنگِ پیروی از ولایت، اطاعت از ولایت، فرهنگِ دوری از تجملات و دنیا پرستی و مقام پرستی؛ اینها باید در جامعه نهادینه بشود.

ولادت امام محمد باقر(ع) را به همه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم ان‌شاءالله که خداوند زیارتش را در این دنیا و شفاعتش را در آخرت نصیب همه ما بگرداند.

در پایان خطبه بار دیگر بنده تذکر به وحدت می‌دهم، تذکر به وحدت و همدلی. دشمن به دنبال تفرقه و جدایی بین مردم است. پیام نماز جمعه، وحدت است، همدلی است، همگرایی است.

فلذا ما باید هوشیار باشیم. مخصوصاَ در فضای مجازی مطالبه گری بشود؛ ولی رنگ و بوی تفرقه و اختلاف نداشته باشد. همه زیر پرچم ولایت و در مسیر پیروی شهدا باشیم. دامن زدن به اختلافات، دامن زدن به قومیت گرایی نقشه دشمن است. مراقب باشیم در زمین دشمن بازی نکنیم، مسئولین و مدیران اجرایی، خدمتگذار مردم باشند، با تواضع با مردم برخورد کنند، متکبرانه رفتار نکنند، گره از مشکل مردم باز کنند، پاسخگو باشند، مردمی باشند، از نقدها و انتقادهای دلسوزانه مردم ناراحت نشوند و زود موضع نگیرند.

کارها و امور، عزل و نصبها از مجاری صحیح آن انجام بشود و اشخاص در آنها دخالت غیر قانونی نکنند. ملاک و معیار در همه کارها، در همه امور باید قانون باشد. مرّ قانون رعایت بشود. من بارها این را در خطبه ها تأکید کردم. هرکس هر سلیقه‌ای دارد، هرنگرشی دارد، باید آن نگرش را کنار بگذارد؛ ملاک و معیار قانون باشد. اگر قانون بود، خیلی از مشکلات جامعه مرتفع می‌شود.

درگذشت پدر شهیدان سپهری که پدر سه شهید بود به خانواده محترم ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و همچنین به خانواده محترم شهدا و مردم شریف دزفول، این درگذشت غم انگیز را به همه عزیزان تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. مردم مؤمنی بود مرحوم حاج عوض سپهری، خداوند ان‌شاءالله بر درجاتش بیافزاید، خداوند او را با شهدایش محشور بگرداند. سه شهید داد و این مرد بزرگ حق بزرگی به گردن ما دارد. خانواده شهدا به گردن ما حق دارند. از پیام تسلیت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید حجةالاسلام شهیدی هم تشکر می‌کنیم که به همین مناسبت پیام دادند. ان‌شاءالله خداوند ما را رهرو صدیق شهدا قرار بدهد.

و آخرین نکته‌ای که باید عرض بکنم؛ در راستای ترویجِ فرهنگِ کتاب و کتاب خوانی، کتابی اخیراَ منتشر شده است که بسیار کتاب مناسبی است در هفته دفاع مقدس هم این کتاب هم عرضه شده است. [آب هرگز نمی‌میرد] اسم کتاب این هست که تصویر یکی از رزمندگان دزفول هم در این کتاب آمده است و حضرت آقا هم خیلی از این کتاب تقدیر کرده است، و تا الان ۴۰ بار تجدید چاپ شده است. من خواهش می‌کنم که به خاطر اینکه بیشتر با فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت و دفاع مقدس آشنا بشویم؛ کسانی اهل مطالعه هستند این کتاب را تهیه بکنند و مطالعه بفرمایند.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم دست ما را از دامان اهل بیت(ع) کوتاه مگردان…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها توطئه‌ها و نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهدا محشور بفرما…

رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج)حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ