۲۹م، شهریور ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

عشق به خاندان نبی مکرم اسلام دستور قرآن کریم است. + متن کامل خطبه‌ها

نتیجه عشق به خاندان اهل بیت علیهم السلام سود و برکت درزندگی، عاقبت به خیری، و رشد و بالندگی است.

زمان انتشار: ۲۹م, شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۷:۴۹ ب.ظ | کد خبر: 78840

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن شیخ حسین عبداللهی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

عشق به خاندان نبی مکرم اسلام دستور قرآن کریم است

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن دعوت به تقوای الهی، از محرم بعنوان ماه ابراز محبت، مودت و عشق به محمد و آل محمد(ص) یاد کرد و افزود: عشق به خاندان نبی مکرم اسلام دستور قرآن کریم است.

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید تصریح کرد: نتیجه عشق به خاندان اهل بیت علیهم السلام سود و برکت در زندگی، عاقبت به خیری، و رشد و بالندگی است.

کمال واقعی و سعادت ابدی دل بستن به انسانهای با کمال است

وی سپس با برشمردن عشق عقیم و ابتر و عشق محرک و منتج اظهار داشت: عشق عقیم منشأ هیچ حرکتی نیست و فقط ادای عشق است اما در عشق منتج انسان عاشق در حال حرکت است.

وی افزود: کمال واقعی و سعادت ابدی دل بستن به انسانهای با کمال است و آنهایی که به امام حسین(ع) عشق ورزیدند راه سعادت را پیدا کردند.

محبت پیامبر اسلام به سمت خدمات اجتماعی است

امام جمعه موقت دزفول در ادامه با تبیین محبت‌های لسانی، جانی و علمی اظهار داشت: یکی از عظیم ترین کارکردهای مهم  محبت، محبت پیامبر اسلام به سمت خدمات اجتماعی است.

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی در جمع بندی این خطبه با توجه به مشکلات عدیده جامعه بر ضرورت ایجاد زیر ساخت‌های لازم در امر ایجاد اشتغال، رونق تولید و کمک به سرمایه گذاران تأکید کرد.

باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرد تا مشکلات کشور مرتفع شود

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری در درس خارج فقه مبنی بر اینکه تنها راه حل مشکلات تکیه بر اراده و نیروی جوان کشور است اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرد تا مشکلات کشور مرتفع شود.

انتقاد از طرز فکر افراد تازه به دوران رسیده

امام جمعه موقت دزفول به بخشی دیگر از سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ایران هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی با آمریکا نخواهد داشت اشاره کرد و افزود: بعضی از افراد تازه به دوران رسیده فکر می‌کنند رهبر انقلاب نیم ساعت قبل از سخنرانی‌شان می‌نشینند در باب سیاستهای آمریکا می‌نویسند و برای ملت بیان می‌کنند، این طرزفکر، اشتباه است.

تحلیلهای مقام معظم رهبری در خصوص آمریکا تحلیلهایی آگاهانه و راهبردی است

وی افزود: سیاستمداران دنیا مثل اوباما و دیگران که مخفیانه نامه هم برای رهبری می‌نوشتند می‌دانستند که تحلیلهای این ابرمرد، تحلیلهایی آگاهانه و راهبردی است.

نشستن بر برجام پاره مقابل کسی که پای هیچ تعهدی نمی‌ماند، عاقلانه نیست

امام جمعه موقت دزفول با بیان اینکه آمریکا به دنبال وقت کشی، سردرگم کردن مسئولان و فریب افکار عمومی است، افزود: ما مشکلی با مذاکره نداریم اما زمانی آمریکا می‌تواند پای میز مذاکره بنشیند که به برجام برگردد در غیر این صورت نشستن بر برجام پاره مقابل کسی که پای هیچ تعهدی نمی‌ماند، عاقلانه نیست.

رویکرد دستگاه قضایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی انقلابی است

وی رویکرد انقلابی دستگاه قضایی در مبارزه با مفاسد را یادآور شد و گفت: این پیگیری‌های مجدانه، پیامی برای مفسدان دارد که خط قرمزهای پوشالی در حال از بین رفتن است.

امام جمعه موقت دزفول افزود: یکی از مسئولان گفته بود این بگیر و ببندها نتیجه‌ای نخواهد داشت حال آنکه تداوم این روند به طور قطع مؤثر است.

برخی آقازاده‌ها به دنبال مکیدن خون جامعه هستند

وی ادامه داد: برخی آقازاده‌ها به دنبال مکیدن خون جامعه هستند و فسادهای مالی آنها در چرخه دارویی کشور و بازی با جان مردم نشان از تربیت نادرست آنها دارد.

بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی اعتماد مردم به نظام است

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی را اعتماد مردم به نظام دانست و گفت: هرکس به دنبال از بین بردن این اعتماد باشد، مردم او را لگدمال می‌کنند.

حمله پهپادی یمن به پالایشگاه آرامکو عربستان

وی درخصوص حمله پهپادی یمن به پالایشگاه آرامکو عربستان اظهار داشت: نیمی از تولید نفت عربستان با این حمله متوقف شد.

توصیه‌های قرآنی پوتین به عربستان

امام جمعه موقت دزفول توصیه‌های قرآنی پوتین به عربستان را یادآور شد و گفت: این سخنان، داغ عربستان را بیشتر کرد چراکه خود را ام القرای جهان اسلام می‌داند.

مسئولان شرایط را برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران فراهم و برای این کار ریل گذاری کنند

وی با تأکید بر لزوم اشتغالزایی در جامعه بیان کرد: مسئولان شرایط را برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران فراهم و برای این کار ریل گذاری کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادالله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

خدا را سپاسگذاریم که بار دیگر توفیق عنایت فرمود در این جمع معزز و مکرم و در این روز نورانی و مبارک، گرد هم جمع بشویم و در نماز دشمن شکن جمعه شرکت کنیم.

ماه، ماهِ محرم است. البته روزهای پایانی این ماه است. شاید بهترین نامی و بهترین نگاهی که ما بتوانیم به این ماه بیاندازیم، ماهِ ابراز محبت، مودت و عشق به محمد وآل محمد(ص) است.

برادران خواهران محبت به اهل بیت(ع)، عشق به خاندان پیامبر(ص) دستور قرآن کریم است. همه شما در سوره شوری آیه ۲۳ این آیه را خوانده‌اید قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی ای کسانی که آمدید به منِ پیامبر می‌گویید ۲۳ سال شما را زجر دادیم، زحمت دادیم، ما را تعلیم دادی، ما را رشد دادی، حکمت به ما آموختید، مزدی بخواه. ما می‌خواهیم جبران این همه زحمات شما را بکنیم؛ تفاسیر نوشتند این آیه نازل شد. قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی

ای مردم محبت و مودت اهل بیت(ع) فراموش نشود، من مزدی از شما نمی‌خواهم. آیا مودت به اهل بیت(ع) مزد پیامبر نیست؟ این سؤالی است که بعضی‌ها مطرح کرده‌اند. عشق به خاندان پیامبر(ص) مساوی با گرفتن با مزد از دست مردم نیست؟ سوره سبأ آیه ۴۷ صراحتاً این سؤال را جواب می‌دهد، نه.

 قُلْ مَا سَأَلْتُکُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ ۖ إِنْ أَجْرِیَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ ۖ ای مردم به ذهنتان نیاید، عشق به خاندان، محبت ورزیدن به اهل بیت(ع) من به درد من یا به درد خانواده من می‌خورد. نه! قُلْ مَا سَأَلْتُکُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ ۖ

سود این کار، برکت این محبت و عشق در جیب خودتان خواهد رفت. در زندگی خودتان خواهد بود. در عاقبت به خیری خودتان  نقش خواهد داشت. در رشد و بالندگی جامعه خودتان تأثیرگذار خواهد بود. إِنْ أَجْرِیَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ ۖ اجر پیامبران را فقط خدا می‌دهد.

در باب محبت و عشق، اجازه بدهید یک چند کلمه سخن بگوییم. محرم ماه عشق است. اگر بخواهیم محبت و عشق را فقط یک رابطه قلبی میان انسان و محبوب خودش قرار بدهیم، انصاف بدهیم، تعریف ناقصی کردیم. محبت فقط یک رابطه عشقانه قلبی نیست. صرفا اینکه من شما را دوست داشته باشم از دل و شما هم بنده را از دوست داشته باشید یا دیگری پدر و مادر در قلب فقط این محبت بماند نه! این تعریف دقیقی از عشق نیست.

شما آیات قرآن را نگاه کنید. روایات را نگاه کنید. کلمات علما و دانشمندان را نگاه کنید. فرموده‌اند: عشق بر دو دسته است.عشق عقیم، ابتر، بی فایده، و عشق محرک، منتج و غیر عقیم. این دو دسته از عشق را حتماَ ما که در دم و دستگاه عشق به ابی‌عبدالله(ع) نفس می‌کشیم، باید بشناسیم.  ببینیم جزء کدام دسته هستیم.

عشق ابتر چیست؟ عشق ابتر همان عشقی است که منشأ هیچ حرکتی نمی‌شود. انسان فقط در زبان و لقلقه زبان دائماَ به کسی، به چیزی، به راهی، به منشی ابراز عشق کند؛ فقط و فقط و فقط. این ادای عشق است. این ادای محبت و عاشقی است. عشق این نیست.

عشق منتج و محرک همان شعله‌ای است که در جان انسان عاشق گُر می‌گیرد و دائم به سمت نقطه‌ای که محبوب اوست، جبهه‌ای که معشوق اوست، فردی که دل داده اوست، به سمت او در حرکت است و دوان است.

هزار جهد بکردم که سر عشق بپوشم      نبود بر سر آتش میسرم که نجوشم

انسان عاشق مثل همان آبی است که بر سر آتش گذاشته‌ند و دارد قُل می‌زند و می‌جوشد. شما می‌توانید به آب بگویید نجوش؟ می‌توانید به آب بگویید حرکت نکن؟ امکان ندارد. انسانهای عاشق اینچنین هستند. دائماَ در حال حرکت، پویا، رشید، با استقامت حرکت می‌کنند.

خدا رحمت کند مرحوم شهید مطهری را می‌فرماید: برای پیمودن راه کمال، عقل چیز خوبی است. شما می‌توانید با دو دو تا چهار تا برسید؛ اما راه سختی است. راه طولانی است. پیچ در پیچ است. راه دیگری هم هست. راحت‌تر، میان بُر‌تر، آسان‌تر می‌شود به نقطه مطلوب، به آن کمال واقعی، به سعادت ابدی دست پیدا کرد و آن دل دادن و عشق ورزیدن به انسانهای با کمالات است.

چقدر در دم و دستگاه امام حسین(ع) و امیرالمؤمنین(ع) و سایر اهل بیت(ع) شما انسانهای آلوده‌ای را سراغ دارید، تاریخ سراغ دارد که در دریای عشق حسین بن علی(ع) شنا کردند، عارف شدند، ابرمردانی شدند که گوی سبقت را از خیلی از افرادی که سابقه داشتند در راه رشد و کمال، ربودند.

خدا رحمت کند مرحوم علامه جعفری را می‌گوید: اگر کتابی در این باره تدوین بشود، صدها صفحه خواهد شد. کسانی که با عشق به امام حسین(ع)، با عشق به خوبان، راه را پیدا کردند و رفتند.

سه قسم و شاید چهار قسم محبت ورزیدن را ما در مورد اهل بیت(ع) می‌شود تصویر کنیم. اول محبت لسانی است. بعضی از عشقها، بعضی از محبتها، مثل همین تعارفاتی است که ما در محاورات خودمان برای همدیگر تیکه پاره می‌کنیم. فدای شما، قربان شما، در خدمت شما هستم، من نوکرتم، چاکرتم.

خیلی از این عشقها همین است. در همین حد است. از زبان بالاتر نمی‌آید. اینها همان ادای عشق است. اگر زیارت اهل بیت(ع) برویم. اگر زیارت عاشورای امام حسین(ع) را بخوانیم إِنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَکُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَکُمْ وَ وَلِیٌّ لِمَنْ وَالاَکُمْ، وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاکُمْ،

ولی هیچ گونه دشمنی با دشمنان، با مرام‌های زشت، با افراد زشت و هیچ گونه طرح دوستی با خوبان و مرام‌های خوب از ما سر نزند، اینها مودت لسانی است.

قسم دوم از محبت ها مودتهای جانی است. خیلی از عاشقان تا پای جان هم ایستادند. بله این خوب است. ۷۲ تن شهید کربلا به عشق امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) او جان دادند خیلی خوب.

رحمت خدا بر همه مدافعان حرم. عشقشان، عشق واقعی بود. برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) جان دادند. دو هزار کیلومتر آن طرف‌تر زن را رها کردند، بچه را رها کردند، با سر رفتند، بی سر برگشتند، بعضی هایشان هم هنوز برنگشته‌اند. اینها مودت‌ها و محبتهای جانی است.

بعضی‌ از عشقها و محبتها علمی است. عالمانی بودند، خون دل خوردند، کتابها نوشتند، مکتب و مرام اهل بیت(ع) را بلند کردند. رحمت خدا بر مثل علامه امینی،علامه طباطبایی و سایر علمایی که این کارها را کردند.

اما آن چیزی که من می‌خواهم برای شما بگویم؛ برادران خواهران محبت اهل بیت(ع) پلی است و راهی  است به سمت خدمات اجتماعی. یکی از عظیم‌ترین و بزرگترین و مهمترین کارکردهای محبت به پیامبر و اهل بیت(ع) او خدمات اجتماعی است. من الان می‌توانم برای شما خیلی از روایات را بخوانم که امامان ما فرموده‌اند: کسی که ما را دوست دارد، دست یک فقیر را بگیرد و از زمین بلند کند.

کسی که عاشق ما اهل بیت(ع) است، شیعیان ما پاره‌های تن ما هستند. خُلِقُوا مِنْ فاضِلِ طِینِتِنا شیعیان از گل ما سرشته شدند. نگذارید خجالت بکشند. اگر خجالت کشیدند گویی امام صادق(ع) در برابر زن و بچه‌اش خجالت کشیده است.

وَ لَأَنْ أَعُولَ أَهْلَ بَیْتٍ مِنَ اَلْمُسْلِمِینَ از خیلی از چیزها برای من محبوبتر است؛ یک عیال خانواده مسلمانی را که می‌خواهد رو بزند به هرکسی، من مانع بشوم. مَن تَوَلّی مُحِبَّنا فَقَد أحَبَّنا. هرکس دست محب ما را بگیرد گویا دل ما را پر از خوشحالی و سرور کرده است و من أعان فقیرنا

کسی که فقیر جامعه شیعی و اسلامی را دستگیری کند، کَانَ مُکَافَاتُهُ عَلَى جَدِّنَا رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ  آفرین بر این مکتب، درود بر این فرهنگ و بینش که محبت خودشان را هم پلی زدند برای رسیدن به درد جامعه، گرفتاری مردم.

شیخ مفید می‌نویسد وقتی رفتی کنار قبر حسین بن علی(ع) یک جمله بگو و خودت را بنداز بر قبر إن کَبَّ عَلَی القَبر شما چه جمله‌ای می‌گویید خودتان را در قبر می‌اندازید. من این سؤال را دوست دارم از مردم عاشق و دلداده و دل باخته امام حسین(ع) بپرسم؛ شما آخرین جمله‌ای که دوست دارید بر خود قبر امام حسین(ع) اصلی، همان قبر اصلی، قرار بگیرید؛ بگویند یک جمله بگو و خودت را بنداز بر قبر حسین بن علی. چه چیز می‌گویی؟    

شیخ مفید به نقل از ائمه این جمله را می‌گوید بگو خودت را بینداز.

خدایا: توفیق به من بده صَلاحَ مَا أُؤَمِّلُ فِی نَفْسِی وَ أَهْلِیوَ وُلْدِی وَ إِخْوَانِی وَ مَالِی 

إن کَبَّ عَلَی القَبر

خدایا به من توفیق بده به درد جامعه‌ام بخورم…

توفیق به من بده خانواده خوبی تربیت کنم…

خدایا به حق این بدن بی سر و به حق این سر بی تن به من توفیق بده جیبم از مال حرام پر نشود و بعد خودت را بنداز بر قبر.

یعنی عشق به امام حسین(ع) برای تطهیر مشکلات اجتماعی به کار می‌رود. ما سینه می‌زنیم بر چه چیز؟ علامه مجلسی می‌نویسد: وقتی بنی اسد آمدند بدن حسین بن علی(ع) را در بوریا قرار بدهند از امام سجاد(ع) یک سؤال کردند، گفتند آقا جان این بدن دو نوع زخم دارد، زخمهای نو، تازه که برای همین شمشیرها و خنجرها و این سنگها است؛ و زخمهای کهنه‌ای هم روی این بدن و گُرده هست. این زخمها برای چیست؟

فرمود: زخمهای حمل کیسه آذوقه و نان و خوراکی است که شبانه پدرم به درب خانه فقرا می‌برده است. پانصد درهم؛ وقتی یک کسی به امام حسین(ع) گفت قرض دارم به من بده آبرویم در خطر است. حضرت هزار درهم به او داد. این روایت برای مسئولین است. این روایت برای کسانی است که چرخه تولید را می‌توانند بچرخانند. این روایت برای کسانی است که می‌توانند مشکلات را از جلوی راه سرمایه داران بردارند. این روایت برای کسانی است که ما برای ایجاد یک شغل له له می‌زنیم.

سعی کنیم روان کنیم. سعی کنیم درست ریل گذاری کنیم. سعی کنیم ما دست بوس کسانی باشیم که می‌خواهند برای مردم تولید شغل کنند. ایجاد درآمد کنند. با ایرادهای بنی اسرائیلی، با سنگ اندازی‌ها این سرمایه‌ها را نپرانیم.

[ان‌شاءالله که اینها اصلاَ در جامعه ما نیست. ولی بعضاَ ایرادها و گله‌هایی می‌شود از این ور و آن ور که اگر در این زمینه با من راه می‌آمدند، اگر در آن زمینه به من اینقدر گیر نمی‌دادند، این شرکت را در این شهر می‌زدم، در آن استان می‌زدم، در فلان جا می‌زدم.]

وقتی پانصد درهم را درخواست کرد و هزار درهم دریافت کرد گفت یا ابی‌عبدالله(ع) بدهی من  پانصد درهم است. امام فرمود: این پانصد درهم را که دادی بعد از آن چه طور می‌خواهی درآمد داشته باشی؟ این پانصد درهم را تولید شغل کن. برو یک برای خودت کاری دست و پا کن. مسائل اقتصادی، مسائل اجتماعی، در فرهنگ اهل بیت(ع) ما بسیار بسیار مهم و اساسی است.

ختم کلام همین است که در روایات هم داریم، أَیُّمَا رَجُلٍ مِنْ أَصْحَابِنَا اِسْتَعَانَ بِهِ رَجُلٌ مِنْ إِخْوَانِهِ ای ابا بصیر من رئیس مکتب جعفری به شما می‌گویم: اگر برادرتان، اگر خواهرتان، اگر هم نوعتان به شما رو زد، برای اینکه کارش را راه بیاندازید؛ یک تماسی، یک چند قدم با او راه بیافتید؛ از این ور و آن ور برایش کمک بطلبید و نکردید؛

فَلَمْ یُبَالِغْ فِیهَا بِکُلِّ جُهْدٍ تمام توان خود را برایش بکار نبردید، ۵۰ درصد از توان خود را برایش بکار بردید؛ فَقَدْ خَانَ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ الْمُوْمِنِینَ به تمام مؤمنین، به تمام انبیا و به خدا خیانت کرده‌اید. ببینید ما این تعبیرات را در باب تکالیف اجتماعی داریم.

ترک نماز خیلی بد است. اصلاَ سرزمین کفر و ایمان فاصله‌اش نماز است. اما هیچ روایتی را شما نمی‌توانید پیدا کنید که اگر کسی نماز نخواند به همه مؤمنین، پیامبران و به همه خیانت کرده است. چقدر پَر خدمات اجتماهی گسترده است! چه قدر این مسائل در فرهنگ اهل بیت(ع) مهم است! اگر کسی از دستش برمی‌آید، یک مشکل اجتماعی را حل نکند فسادش خیلی خیلی بیشتر است و دامنگیر است.

خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِمْ ای پیامبر در مسائل اقتصادی روان کن. مشکلات اقتصادی را حل کن. تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِمْ خیلی این جملات مهم هستند. دولت و مسئولین باید جلوی این مشکلات اقتصادی را بگیرند. عَیْبٌ عَلَى الْوُلاَةِ فَامْنَعْ مِنَ الاِحْتِکَارِ مالک: اگر در جامعه تو احتکاری صورت گرفت اول بعنوان والی و حاکم جامعه اسلامی، من تو را سرزنش می‌کنم؛ بعد آن محتکر را دمار از روزگارش در می‌آورم.

در جامعه‌ای که احتکار صورت می‌گیرد، اول باید والیان به دادگاههای قضایی ارجاع داده بشوند؛ بعد آن محتکر. خدمات مفاسد اقتصادی چه دماری از روزگار جامعه ما درآورده است! چه روایاتی در این زمینه داریم! خیلی حرفها اینجا نهفته است. تمام سخن همین که محبت و مودت و عشق به امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) پلی است به سمت خدمات اجتماعی و رفاهی برای مردم.

خدایا به محمد و آل قسمت می‌دهیم آنی ما را به خودمان وامگذار…

دست ما از دامان پیامبر و آل(ص) کوتاه مفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ 

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادالله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

خطبه دوم معمولاَ نکات مهمی که در کشور ما، منطقه ما، شهر ما، اتفاق افتاده است تذکر داده می‌شود که بسیار بسیار هم حائز اهمیت است. نمی‌توانم اشاره نکنم به سخنانی که رهبر معظم انقلاب در ابتدای درس خارج خود روز سه شنبه داشتند. نکات خیلی مهمی را این بزرگوار برای ملت بیان کردند. فرمودند که: تنها راه حل مشکلات تکیه بر اراده و نیروی جوان کشور است.

ظرفیتهای داخلی را باید دید. اشاره‌ای کردند به طرح مذاکرات مجدد از سوی آمریکا و فرمودند که: کشور ما هیچ مذاکره‌ای را در هیچ سطحی میان مسئولان خودمان و آمریکا برقرار نخواهد کرد. برادران خواهران این جمله‌ای بود که رهبر انقلاب فرمودند وحکیمانه‌تر صحبتشان در تحلیل مذاکره بود.

شاید کسی سخنان رهبری را در باب مذاکرات قبل از برجام و بعد از برجام حساب بکند، دهها و صدها بار رهبر انقلاب با تجربه‌ای بیش از نیم قرن از نزدیک با استکبار و استعمار و روان شناسی مستکبرین و فرهنگ شناسی مستبدان دنیا، مطالب خود را مطرح کرده است.

هیچ کدام هم در طول دوره رهبری ایشان، ریاست جمهوری ایشان، هیچ حرفی نسبت به حرف دیگرشان تضاد ندارد چرا؟ چون با شناخت و آگاهی کامل از دوران جوانی، این بزرگوار تحقیق کرده‌اند. مطالعه کرده‌اند و آمریکا شناسی کرده‌اند. اروپا شناسی کرده‌اند.

بعضی از افرادی که تازه در دوران سیاست وارد شده‌اند و می‌خواهند نظریه پردازی بکنند، فکر می‌کنند رهبر انقلاب یک نیم ساعت قبل از سخنرانی شان می‌نشینند سه چهار تا نکته در باب سیاستهای آمریکا می‌نویسند و برای ملت می‌گوید. این اشتباه است.

خود سیاستمداران دنیا، مثل اوباما و دیگران و دیگران که مخفیانه نامه هم برای رهبری می‌نوشتند، می‌دانستند که تحلیلهای این ابرمرد تحلیلهایی است آگاهانه. راهبرد‌هایی که در برابر کشور قرار می‌دهد از سو و از سر تجربه است. رهبر انقلاب می‌فرماید: مذاکراتی که آمریکاییها مطرح می‌کنند یک دفعه با ۱۲ پیش شرط می‌گویند می‌نشینیم با شما حرف می‌زنیم؛ یک دفعه می‌گویند اصلاَ ما شرطی نداریم.

اینها چه کار می‌خواهند بکنند. یا می‌خواهند وقت کشی کنند. می‌خواهند وقت را بگیرند. فشل کنند. مسئولین را دل زده کنند و یا می‌خواهند سر در گم کنند و گیچ کنند ما را و یا می‌خواهند فریب افکار عمومی را رقم بزنند. ببینید ما هر روز، هر ماه، هرسال دائم به ایرانیها می‌گوییم بیایید مذاکره، نمی‌آیند؟ مردم دنیا ای کسانی که در ایران هم زندگی می‌کنید، ببینید آمریکا چقدر دلسوز شماست. ببینید چقدر آمریکا می‌خواهد مشکلات شما را حل کند. خود رهبرانتان تن به مذاکره نمی‌دهند.

رهبر انقلاب در همین سخنرانیشان فرمودند: ما مخالف مذاکره نیستیم. بنده سالها در این کشور رئیس جمهور بودم. درهای مذاکره را نبستم. اهل تعامل و مذاکره بودم. اما زمانی آمریکا می‌تواند بیاید و زمانی ما می‌رویم در کنار آمریکا مذاکره می‌کنیم که اول برجامی را که تمام عقول و همتها و خواسته‌ها در سراسر دنیا نشستند با همدیگر و طرحی را نوشتند و امضا کردند آمریکا لااقل شعور سیاسی خودش را به تمام دنیا و اراده جدی خودش را برای اصلاح نشان بدهد و برگردد به برجام، بعد ما مذاکره می‌کنیم. این حرفی بود که رهبر انقلاب فرمودند. در غیر این صورت نشستن بر برجام پاره پوره، نشستن در کنار کسی که هیچ حریم و حرمتی را در دنیا قبول ندارد و مذاکره کرده است به هیچ وجه عاقلانه و خردمندانه نیست.(تکبیر نمازگزاران)

 نکته دوم در باب رویکرد انقلابی مسئولان دستگاه قضایی در مبارزه با مفاسد است.

ما طی این روزها شاهد برخورد قاطع و با عقلانیت مدیریتی در حوزه‌های مختلف قضایی خودمان هستیم. پیگیریهای مجدانه‌ای که این بزرگواران در دادگاههای مبارزه با مفاسد اقتصادی دارند می‌کنند؛ این پیگیریهای مجدانه براداران خواهران یک پیام دارد برای تمام مفسدین و بلکه عالم؛ که خط قرمزهای پوچ و پوشالین در حال درهم کوبیدن است.

هیچ کس برای خودش دیگر نمی‌تواند خط قرمزی را بنا کند. یکی از مسئولان کشور ما گفته بود که با مبارزه با مفاسد چنان آبی گرم نمی‌شود، انتظار نداشته باشیم با این بگیر و ببندهای به اصطلاح دستگاه قضا ما به سمت و سوی صلاح و فلاح برویم. چرا اتفاقاَ این بگیر و ببندها وقتی مستدام و مدام باشد، وقتی پوزه مفسدین به خاک مالیده بشود، وقتی مشت پشت سر مشت بر دهان مفسدین اقتصادی کوبیده بشود، جرأت قد علم کردن را از آنها خواهد ستاند. این یک نکته است.

و نکته دوم مبارزه با کله گنده‌های مفسدین اقتصادی است من نمی‌دانم واقعاَ، معلوم نیست برخی از این آقا زاده ها نه همه آنها؛ معلوم نیست برخی از این آقا زاده‌ها در چه محیط خانواد‌گی و جو تربیتی بزرگ شدند که گویا مکیدن خون مردم از اصول تربیت خانوادگی آنها بوده است. خون مردم را در شیشه کردن گویا از اسرار تربیتی آنها بوده است و با آن بزرگ شدند.

۱۸۵ میلیارد تومان فساد مالی در چرخه دارو. دارو یعنی چه؟ دارو یعنی بازی کردن با جان مردم. این چه تربیتی است؟ دارو یعنی یک پیرمرد اگر این دارو به او نرسد خواب ندارد. دارو یعنی اینکه این بچه‌هایی که نیازمند هستند دارو به آنها نرسد، زنان مردان، پیران، جوانان می‌میرند. این اختلال چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟

اینجا هم بگیر و ببندها نشود؟ اثر ندارد؟ هنرنمایی یک آقا زاده دیگر، یک منتسب به وزیر دیگر، فساد در چرخه توزیع گوشت قرمز است. عجب هنرنماهایی اینها هستند! انسان می‌ماند گول انگشتر‌های عقیق و یقه‌های بسته تا خرخره را بخورد، یا این خونی که تا دماغشان از ملت آمده بیرون و سرازیر شده است.

اینها مبارزه نمی‌خواهند؟ نباید دهان آن آقا زاده‌ای را که می‌گوید: ژن خوب باعث می‌شود یک نفر رشد کند از این آقا زاده‌ها. نباید این دهان خورد بشود؟ پس از این آقایانی که و این خانمهایی که اینقدر در کمال شرافت و نجابت دارند زندگی می‌کنند، رانت‌خواری نمی‌کنند، کوه خواری نمی‌کنند، زمین خواری نمی‌کنند، ژن اینها ناپاک است؟

این چه فرهنگ و گفتمانی است که در میان برخی از مسئولین و منتسبان مسئولین افتاده است؟ ما بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی را برادارن خواهران یک کلمه می‌دانیم، اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی. هر کس بخواهد اعتماد مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی را کمرنگ کند، مردم او را لگد مال خواهند کرد.(تکبیر نکازگزاران)

نکته مهم دیگری که عرض کنم و آرام آرام دامنه این خطبه را جمع کنم باتلاقی که از قبل پیش بینی می‌شد برای عربستان بالاخره درونش افتاد و عربستان در حال دست و پال زدن و جان کندن است. پهبادهای یمنی هفده، هجده پهباد باهم بلند شدند، پالایشگاه آرامکو را منهدم کردند. حدود ۵۰ درصد از تولید کل نفت عربستان را اینها منهدم کردند. این ابرمردان، این راست قامتانی که درس مقاومت را از قرآن خوب گرفتند.

شبکه آمریکایی سی ان بی سی گزارشی داده است که خسارت شرکت آرامکو ۳۱ میلیارد دلار است و تا مدتها هیچ کشوری از دنیا حتی آمریکا نمی‌تواند ۵ میلیون بشکه‌ای را که فروکش کرده است؛ تولید نفت عربستان را کسی جبران بکند. اینها درس چه چیز است؟ درس مقاومت است. عربستانیها آمدند اعلام کردند که ایرانیها این کار را کردند. خودشان دوباره آمدند گفتند نه ایرانیها نبودند. اینها می‌دانید برای چه چیز می‌گویند؟ یک جنبش محلی، عربستانی را که ادعایش به فلک رسیده بود، فلج کرده است.(یک جنبش محلی)

مجبورند دست و پا بزنند. مجبورند دروغ پراکنی بکنند. بعد از آن آبروی برباد رفته توسط پهپادهای یمنی، خوشمزه تر و از سویی تأسف‌بارتر، توصیه‌های قرآنی ولادیمیر پوتین به دولت عربستان بود. پوتین قرآن خواند در نشست سران سه جانبه‌ای که در ترکیه بود گفت: من دو نکته می‌گویم.

اولاَ شما با نعمت قرآن برادرید. یعنی خاک بر سرتان که قرآن هم نمی‌خوانید. فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا و ثانیاَ خشونت در قرآن ممنوع است مگر برای دفاع از خود باشد. یعنی سیلی‌هایی که از پهپادهای یمنی خوردید نوش جانتان. با قرآن ریخت بر سر عربستان و گفت: بخورید از این کاسه‌ای که جلویتان هست.

شما ادعا می‌کنید ام القری اسلامی هستید؟ ما باید آیات قرآن را برای شما بخوانیم؟ این هم نکته‌ای بود که داغ عربستانیها را تازه‌تر کرد و البته اگر برنگردند. و این قدر مفت و مجانی شیر خودشان را به این و آن ندهند. هنوز هم نوبت چیزهای دیگری هست. وقتی شیر یک گاو و گوسفند تمام می‌شود سرش را می‌برند. ما توصیه می‌کنیم قبل از آنی که کارد ذبح را برگردنتان بگذارند و حرامتان کنند، دست بردارید.

نکته آخری که بنده عرض می‌کنم و در باب مسائل داخلی است که در خطبه اول هم گفتم؛ برای اشتغال جوانان مسئولین ما زحمت می‌کشند، لطف می‌کنند، بیشتر زحمت بکشند. انسان خجالت زده می‌شود با این همه مراجعاتی که به این دفاتر می‌شود. می‌بینند جوانان می‌آیند می‌گویند آقا مدرکمان فلان مدرک است، اما حاضریم نظافت یک جایی را بکنیم ولی آبروی خانواده‌مان نرود.

اگر می‌توانند که قطعاَ می‌توانند موانع را از جلوی مولدین، کسانی که ایجاد شغل می‌کنند، بردارند. آسان بکنند در این زمینه که در خطبه اول اهمیتش را در باب عشق به اهل بیت(ع) هم عرض کردم.

خدایا تو را به بزرگان، تو را قسم می ‌دهیم به خون اهل بیت(ع) به ۷۲ تن شهید کربلا سوگندت می‌دهیم، خدایا آنی و کمتر از آنی ما را به خودمان وا مگذار…

به محمد و آل(ص) قسمت می‌دهیم خدایا دست ما تا آخر عمر از دامان پیامبر و آل(ص) کوتاه مفرما…

اسباب ازدواج و اشتغال و تولید را در مملکت ما فراهم بفرما…

خدایا کسانی که به این مُلک به این مملکت به این مردم داخلی و خارجی خیانت می‌کنند خدایا نیست و نابودشان بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ