۸م، شهریور ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر امام علی(ع) انسان با دست و زبانش کار ناپسند را باید زشت بشمارد. متن کامل خطبه‌ها

باید از فضای دهه معنوی و عاشورایی محرم بهره برد و معرفت خود را نسبت به معارف اهل بیت علیهم السلام افزایش داد.

زمان انتشار: ۸م, شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۷:۰۹ ب.ظ | کد خبر: 78414

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار این شهرستان و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلی امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

از منظر امام علی(ع) انسان با دست و زبانش کار ناپسند را باید زشت بشمارد

خطیب نمازجمعه در خطبه‌های نماز با دعوت از خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: از منظر حضرت علی علیه السلام انسان با دست و زبانش کار ناپسند را باید زشت بشمارد.

باید از فضای دهه معنوی و عاشورایی محرم بهره برد

امام جمعه دزفول آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی منکر را گرامی داشت و گفت: باید از فضای دهه معنوی و عاشورایی محرم بهره برد و معرفت خود را نسبت به معارف اهل بیت افزایش داد.

گرامیداشت شهیدان باهنر و رجایی و ضرورت خدمت به مردم 

وی هفته دولت و سالروز حادثه تروریستی انفجار نخست وزیری بدست منافقان کوردل و شهادت رئیس جمهور شهید رجایی و نخست وزیر شهید باهنر را گرامی داشت و برضرورت خدمت به مردم تأکید کرد.

مدیران کشور باید ساده زیست بوده و کار جهادی و تلاش شبانه روزی داشته باشند

امام جمعه دزفول تأکید کرد: دولتمردان و مدیران کشور باید اخلاق، منش و ساده زیستی، کار جهادی و تلاش شبانه روزی این دو شهید بزرگوار را الگوی خود قراردهند.

وی افزود: هرکس از سلوک و منش و روش این شهیدان فاصله بگیرد از مسیر انقلاب دور شده است.

دولت در مبارزه با فساد اقتصادی باید نقش کلیدی داشته باشد

امام جمعه دزفول یکی از اولویتهای جامعه امروز را مبارزه با فساد دانست و اظهار داشت: فساد در هر شکل و قالبی باشد باید با آن مبارزه کرد، دولت در این زمینه نقش کلیدی دارد و باید وظیفه خطیر خود را انجام دهد.

وی افزود: فرایند مبارزه با فساد نباید سیاسی  و یا جناحی باشد و دولتها با هر ایده سیاسی که داشته باشند باید اصل ثابت مبارزه با فساد را سرلوحه امور خود قرار دهند.

خطیب نمازجمعه این هفته دزفول افزود: گفتمان مبارزه با فساد از وظایف اصلی سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه است که باید در کشور فراگیر شود.

تأکید بر لزوم دقت هرچه بیشتر در انتخاب مدیران

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم دقت هرچه بیشتر در انتخاب مدیران اظهار داشت: مدیران فاقد صلاحیت زیرمجموعه‌ای انتخاب می‌کنند که سطح آنها از خودشان پایین‌تر باشد که نتیجه آن ظهور کوتوله‌های سیاسی در عرصه است.

اعتماد مردم به نظام در صورت شفاف سازی بیشتر می‌شود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی با بیان اینکه مدیران باید شفافیت را قبول داشته باشند، گفت: اعتماد مردم به نظام در صورت شفاف سازی بیشتر می‌شود.

مردم باید از همه کارهای دولت که جنبه امنیتی ندارند اطلاع داشته باشند

وی تصریح کرد: مردم باید از همه کارهای دولت که جنبه امنیتی ندارند از طریق دولت الکترونیک اطلاع و از روند واگذاری پروژه‌ها، و نحوه پرداخت وام‌ها آگاهی داشته باشند.

برخوردبا مفسدان اقتصادی مطالبه عموم مردم است

امام جمعه دزفول برخورد با مفسدان اقتصادی را مطالبه عمومی دانست و تأکید کرد: مردم از قوه قضائیه، دولت و مجلس می‌خواهند که با مفسدین اقتصادی برخورد قطعی و جدی بشود.

صهیونیست‌ها می‌دانند که با آتش بازی می‌کنند

خطیب جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به حمله پهپادی اسراییل به لبنان اظهار داشت: صهیونیست‌ها می‌دانند که با آتش بازی می‌کنند.

وی به هشدار سید حسن نصرالله به اسراییل درخصوص این حمله اشاره کرد و افزود: صهیونیست‌ها بعد از این هشدار در آماده باش کامل قرار گرفتند و از مرزهای خود پنج کیلومتر عقب تر رفتند.

رونمایی از سامانه موشکی پدافند هوایی باور ۳۷۳ توسط دانشمندان جوان ایرانی

امام جمعه دزفول رونمایی از سامانه موشکی پدافند هوایی باور ۳۷۳ توسط دانشمندان جوان ایرانی را یادآور شد و گفت: جهان تا پیش از این رونمایی در عرصه این سامانه‌ها دوقطبی بود ولی اکنون این دوقطبی به هم خورده و نمونه ایرانی از نمونه‌های خارجی پیشرفته‌تر است.

تقدیر از طرح‌های شهرداری دزفول به مناسبت هفته دولت

وی با تقدیر از طرح‌های شهرداری دزفول به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: یکی از مراکز تجاری بزرگ دزفول که قبلا نامی فارسی داشت، نام مرکز را به انگلیسی تغییر داد؛ البته بعد از تذکر در این زمینه نام مرکز تجاری را دوباره به فارسی برگرداند.

می‌توان هزینه‌های چاپ و نصب بیلبوردهای بزرگ را صرف کارهای فرهنگی کرد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی مراسم عزای امام حسین(ع) را با این مراسم ناسازگار خواند و افزود: می‌توان هزینه‌های چاپ و نصب این بیلبوردهای بزرگ را صرف کارهای فرهنگی کرد.

سخنرانی سرپرست فرمانداری دزفول پیش از خطبه‌های نماز بمناسبت هفته دولت و نیز برپایی میز خدمت با حضور مسئولان آبفا و صمت دزفول از برنامه‌های ویژه این هفته نماز جمعه دزفول بود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را سفارش مؤکد به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در خصوص تقوای عملی و رعایت اخلاق اسلامی، امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: وَاُؤْمُر بِالْمَعْرُوفِ تَکُنْ مِنْ اَهْلِهِ  جمله بسیار رسایی است می‌فرماید که: امر به معروف کن تا اهل معروف و اهل کارهای شایسته باشی. اهلیت برای کارهای شایسته به خاطر عمل کردن به آنهاست.

ان‌شاءالله ما بتوانیم در آستانه آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منکر بتوانیم با رعایت معروف‌ها و دوری جستن از منکرات، تقوای الهی را پیشه خود بسازیم.

چون در آستانه ماه محرم قرار گرفته‌ایم و هفته اول ماه محرم به نام هفته بزرگداشت امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است؛ بحث خطبه اول به فریضه بزرگ و الهی امر به معروف اختصاص داده‌ایم.

خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید: وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ این آیه شریفه در دستور به امر به معروف و نهی از منکر صراحت دارد.

بسیاری از بایدها و نبایدهایی که جزء دستورات دین است، جزء احکام دین است در قالب امر به معروف و نهی از منکر برای ما بیان شده است.

خدای متعال با تأکید می‌فرماید: باید شما امتی باشید، باید مردمی باشید که دعوت به خیر بکنید. دعوت به خیر یک وظیفه و رسالت الهی است. انبیا دعوت به خیر می‌کردند. بعد می‌فرماید: امر به معروف نمایید و نهی از منکر و زشتیها بکنید. آنوقت در ذیل آیه شریفه می‌فرماید: أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ یعنی راه رستگاری، مسیر رستگاری انسان از همین مسیر امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به خیر می‌گذارد.

در حقیقت نتیجه تمام بایدها و نبایدها اگر رعایت بشود، فلاح و رستگاری برای انسان مسلمان و مؤمن است. در حدیث دیگری که فریقین آن را قبول دارند و آن را پذیرفتند می‌فرماید: لَتَأْمُرُنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ لَتَنْهُنَّ عَنِ الْمُنْکَرِ أَوْ لَیُسْتَعْمَلَنَّ عَلَیْکُمْ شِرَارُکُمْ فَیَدْعُو خِیَارُکُمْ وَ لَا یُسْتَجَابُ لَهُم

باید [اینجا لام، لام تأکید باید هست که اول تَأْمُرُنَّ آمده است] می‌فرماید: باید امر به معروف و نهی از منکر بکنید. بعد می‌فرماید: یا اینکه اگر این کار را نکردید، اشرار بر شما مسلط می‌شوند، خداوند اشرار را بر شما مسلط می‌کند. شاید مجازات امتی که امر به معروف نمی‌کند و نهی از منکر نمی‌نماید؛ همین تسلط شرار هست. انسانهای زشت و بد بر جامعه مسلط می‌شوند. و اگر اینچنین بشود، دعای انسانهای خوب مستجاب نمی‎شود. یکی از علتهای وضعی که در واقع دعاها مستجاب نمی‌شود به خاطر امر به معروف و نهی از منکر نکردن است.

فلذا در آیات قرآن کریم از این عبرتها زیاد آمده است که امتها و قومهایی که دچار فساد شدند و از فساد و تباهی نهی نکردند اینها از بین رفتند، منقرض شدند.

به سوره مائده اشاره‌ای بکنم. کانُوا لا یَتَناهَوْنَ عَنْ مُنکَرٍ فَعَلُوهُ لَبِئْسَ ما کانُوا یَفْعَلُونَ می‌فرماید که: اینها کسانی بودند امتی بودند، مردمی بودند که از هیچ کار زشتی که انجام می‌دادند باز نمی‌ایستادند و نهی از منکر نمی‌کردند. لَبِئْسَ ما کانُوا یَفْعَلُونَ این جزء زشترین کارهاست. خداوند تبارک و تعالی از آن بعنوان زشتی یاد می‌کند.

یعنی یا باید در یک جامعه‌ای امر به معروف و نهی از منکر باشد، در غیر این صورت شرار بر شما حاکم می‌شوند. انسانهای زشت بر شما حکومت پیدا می‌کنند. این به اصطلاح ما طلبه‌ها حصر عقلی است یا این یا آن. یا امر به معروف و نهی ازمنکر یا اینکه شرار بر شما مسلط می‌شود. حالت سومی این شرائط اجتماعی ندارد.

فلذا این را که عرض کردم یکی از احادیث مورد قبول فریقین است. یعنی هم اهل سنت آن را قبول دارند هم شیعه امامی آن را قبول دارد.

البته مسئله اینکه یک بارکی، شرار بر یک جامعه‌ای مسلط بشود مسئله دفعی نیست این به مرور اتفاق می‌افتد به تدریج اتقاق می‌افتد و نسبی است. به هر اندازه‌ای که از این فریضه الهی یک جامعه فاصله بگیرد به همان اندازه شرار بر آن مسلط می‌شود. و اگر کاملاَ ترک بکند کاملاَ زمام جامعه در اختیار افراد زشت و اشرار قرار می‌گیرد. این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه بشود یک زنگ خطری است برای جامعه‌های  بشری است.

الان امروز می‌بینیم جامعه‌ای مثل آمریکا که مظهر منکرات و مظهر گناه و زشتی است، می‌بینید یک شخصی مثل ترامپ که به ادعای خودشان رسانه‌های خودشان آماری داده بودند که تا الان ترامپ ۱۱۰۰۰ دروغ گفته است. یک آدم دروغگو، یک آدم لات. یک کسی از آمریکا آمده بود آشنا بود می‌گفت: ترامپ را بعنوان آدم لات بی سر و پا آنجا می‌شناسند این الان بر آنها حاکم شده است.

فلذا این یک سنت الهی است. امروز هم باید توجه کرد، دشمن در مسئله هجمه فرهنگی خود خانواده و زنان و دختران ما و جوانان ما را مورد هدف قرار داده است. عفت و پاکدامنی زنان ما را هدف گرفته است این برنامه ریزی شده است، حساب شده است. فتنه دشمن است. همانطوری که حضرت آقا ‌هم در فرمایشاتشان فرمودند: مسئله حجاب و عفت زنان و دختران ما یک مسئله سیاسی نیست یک مسئله اعتقادی است. دین ما به ما می‌گوید زن باید حجاب داشته باشد.

بعضی سعی می‌کنند این را مسئله سیاسی جلوه بکنند که اگر توانستند آن سیاسی بکنند بعد بگویند بله، اینها به خاطر اینکه خودشان مثلا اینجوری بشود این حرف را می‌زند و الا دین همچین حرف نزده است. نه مسئله حجاب یک مثلا اعتقادی است دینی است خدای متعال نمی‌پسندد که زنان جامعه عفیفه و پاکدامن نباشند. خدا زن را ناموس خودش می‌داند. سرمنشاء غیرت خدای متعال است.

در آن داستان حضرت ابراهیم(ع) و حضرت ساره همسرش که آن پادشاه به نظرم بابل بود می‌خواست به طرف حضرت ساره دست دراز بکند و حضرت ابراهیم(ع) صورتش را برگرداند و نفرین کرد، دستش خشک شد. پیغمبر می‌فرماید: إنَّ ابراهیم غیورٌ، حضرت ابراهیم غیرت داشت. و انا اغیرمنه، پیغمبر(ص) می‌فرماید: من از حضرت ابراهیم(ع) غیرتم بیشتر است با غیرت‌تر هستم.

آن وقت چه شده است امت مسلمان، اینچنین ما در جامعه بی غیرتی از ناحیه مردها می‌بینیم؟ این خیلی برای جامعه مسلمین اف دارد. باید همه تذکر لسانی بدهیم. مسئله فریضه امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله همگانی است یک مسئله‌ای نیست که فقط مربوط به مسئولین و روحانیون باشد. همه باید تذکر بدهند.

هیچ کس از یک کنار منکری بدون تذکر نگذرد. لازم نیست تذکر آدم تند بدهد. خواهرم، برادرم این کار را نکن. بد است. همین کافی است. ولو اینکه او یک قدری عکس العمل نشان بدهد. همین، یک کلمه به او ‌بگویید. اگر در جامعه‌ای نهادینه بشود، یک نفر از خانه که بیرون می‌آید؛ سر وضعش، حجابش، کارهایش، یک منکری داشته باشد؛ دائم چپ و راست به او ‌بگوید نکن. خوب اثر می‌کند. فضایی برایش درست می‌شود. فلذا تذکر لسانی باید انجام بشود.

ما در زیارتنامه اباعبدالله الحسین(ع) می‌خوانیم  أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ وَ آتَیْتَ الزَّکَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ  شهادت می‌دهم یا اباعبدالله(ع) که نماز را به پا داشتی، زکات پرداخت کردی و امر به معروف و نهی ازمنکر کردی.

به نظرم در وقتی که اباعبدالحسین(ع) می‌خواهد از مدینه خارج بشود آنجا به زیارت قبر منور جدش پیغمبر(ص) می‌رود و آنجا مناجاتی دارد آنجا تعبیری دارد وَ انّی اُحِبُّ المعروفَ و اکرهُ المنکَر من امر به معروف و نهی منکر را دوست دارم. و چون امر به معروف و نهی ازمنکر باعث احیای دین می‌شود همان احیای دینی که امام حسین(ع) خودش و همه بستگانش را فدای دین کرد و با تمام وجودش امر به معروف و نهی از منکر کرد.

ان‌شاءالله که امیدواریم خداوند به ما توفیق این فریضه را کرامت بفرماید.

توسلی هم پیدا بکنیم در آستانه ماه محرم قرار گرفته‌ایم. وقتی که خبر شهادت مسلم سفیر اباعبدالله الحسین برای امام حسین(ع) آوردند؛ حضرت، دختران خردسال مسلم را مورد تفقعد و نوازش قرار داد و آنها را تسلی داد. ولی در عصر عاشورا اتفاق دیگری افتاد. وقتی امام حسین(ع)، همه یارانش و فرزندانش و برادرانش همه به شهادت رسیده بودند و خودش تک و تنها بی یار و یاور مانده بود آماده میدان شد ومی‌خواست به میدان کارزار و نبرد برود.

اما اینجا صحنه‌ای اتفاق افتاد که هر بیننده‌ای آن را می‌دید ناخودآگاه اشکش جاری می‌شد. نازدانه امام حسین(ع) دختر امام حسین(ع) جلو آمد. می‌دانست که اگر بابا به شهادت برسد به جای نوازش او را تازیانه خواهند زد. او را به اسارت می‌برند. خوب دختر است، دختر برای بابا می‌داند چطور ناز کند و ناز دختر هم از ناحیه بابا خریدار دارد. امام حسین(ع) که خوب این را متوجه شده بود از اسب پایین آمد و لحظاتی و دقائقی نازدانه خود را روی دامنش نشاند و دست نوازش برسرش کشید. این دختر می‌دانست این آخرین باری است که دست نوازش پدر را بر سر می‌بیند.

اما دلها بسوزد در عصر عاشورا وقتی که امام حسین(ع) یکه و تنها در گودال قتلگاه و شمر آمد والشمرجالس علی صدره آمد بر سینه اباعبدالله(ع) نشسته بود وسَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ

پروردگارا به مقربان درگاهت به شایستگی از همه ما قبول بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در راستای تقوای عملی امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: وَ انکَرِ المُنکَرَ بِیَدکَ وَ لِسانِکَ وَ بایِن من فعَلهُ بجُهدِکَ

می‌فرماید که: بوسیله دستت و بوسیله زبانت کار ناپسند را زشت قرار بده، زشت بشمار؛ و از کسی که کار زشت انجام می‌دهد تباین پیدا کن، دوری پیدا کن.  بایِن. این یک توصیه عملی در راستای تقوا است که امیرالمؤمنین(ع) به ما می‌فرماید که باید ما اطاعت امر بکنیم.

ان‌شاءالله بتوانیم با رعایت این دستور حضرت هم به فریضه امر به معروف و نهی از منکر عمل کرده باشیم؛ هم در راه بدست آوردن پرهیزگاری و تقوای الهی تلاشی کرده باشیم.

آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی منکر را داریم؛ کم کم فضای جامعه فضایی محرمی می‌شود، عاشورایی می‌شود. ان‌شاءالله که بتوانیم از این دهه منور و معنوی بهره‌ها ببریم و معرفت خودمان را نسبت به معارف اهل بیت(ع) افزایش بدهیم.

امروز هم روز ۸ شهریور روز آخر هفته دولت و سالروز حادثه تروریستی انفجار نسخت وزیری بدست منافقان کوردل و شهادت رئیس جمهور شهید، شهید رجایی و نخست وزیر، شهید باهنر است که یاد و خاطره این دو شهید والا مقام را گرامی می‌داریم.

نکته مهم و اساسی این است که دولتمردان ما، کارگزاران ما، مدیران کشور در هر سطحی که می‌خواهند باشند، باید اخلاق و منش این دو شهید بزرگوار را الگوی خود و سرمشق قرار بدهند. یعنی در حقیقت آن ساده زیستی شان، آن کار جهادی و تلاش شبانه روزی شان، آن عملکرد انقلابی شان را مبنا قرار بدهند؛ و برای خودشان ملاک و معیار قرار بدهند.

امروز ما باید ببینیم که هرکس از مدیران ما در سیر و سلوک و رفتار شهید باهنر و شهید رجایی شبیه آنهاست راه آنها را رفته است و هرکس از سلوک و منش و روش آنها به هر اندازه‌ای که فاصله گرفته است از مسیر انقلاب فاصله گرفته و دور شده است.

فلذا باید دولتمردان ما، مسئولین ما خیلی مراقب باشند، خیلی مواظب باشند. روز قیامت این شهدا سر راه ما می‌گیرند؛ یقه ما را می‌گیرند که شما چه کردید؟ ما خونمان را دادیم، این عزت را، این عظمت را، این افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی بواسطه خون پاک ما بود، شما چه کار کردید؟

نکته بعدی که باید به آن توجه بشود، یکی از اولویتهای جامعه امروز ما مبارزه با فساد است. حالا فساد در هر شکلی که باشد. فساد اقتصادی، فساد اداری و هر قالبی که داشته باشد، فرق نمی‌کند؛ باید با این فساد مبارزه بشود. و نقش دولت در انجام این رسالت و وظیفه مهم و خطیر نقش کلیدی است.

یکی از ملاحظات مهم فرآیند مبارزه دولت با فساد این است که این مسئله سیاسی نشود. اگر سیاسی شد، این رقیب، این گروه، این جناح آن را متهم می‌کند؛ این رقیب، این گروه، آن جناح آن را متهم می‌کند. بعنوان یک اصل اساسی من می‌خواهم بگویم همه دولتها، هر دولتی سر کار بیاید، با هر صبغه سیاسی که داشته باشد، باید یک اصل ثابت مبارزه با فساد سرلوحه کارش باشد.

و این نکته مهمی است که یک اصل لایتغیری برای همه دولتها است. البته این اصل در مورد قوه قضائیه که یکی از وظائف اصلی آن مبارزه با فساد است و قوه مقننه هم صدق می‌کند، آنها هم باید مستمراَ با فساد مبارزه کنند. این باید گفتمانی فراگیر در کشور بشود. باید در انتخاب مدیران دقت بشود.

چون از امیرالمؤمنین علی(ع) مروی است که فرمودند: هرگاه در یک جامعه‌ای اشخاص سفله و فرومایه سیادت و ریاست کنند، امید و آرمان مردم مبدل به یأس و ناامیدی می‌شود. درواقع مدیران فاقد صلاحیت، معمولاَ اینجوری است که زیر مجموعه‌هایی را انتخاب می‌کنند که برتر از خودشان نباشند. تا رسواگر بی کفایتی‌ها و زد و بندها و چپاولگری آنها نباشند. این قاعده و اصل اساسی است.

اگر دقت نشود، مدیرانی این چنین انتخاب بشوند، فرآیند انتخاب اینچنین مدیرانی، افزایش و پرورش کتوله‌ها و کتوله پروری را در پی خواهد داشت. انسانهایی هستند که روح بزرگی ندارند. انسانها ممکن است به حسب آن مقام شان و منصبشان به بزرگی از آنها یاد بشود؛ ولی انسان باید خودش یک روح بزرگی داشته باشد، تا بتواند یک مقام و منصب بزرگی داشته باشد.

دولت هم باید مدیرانی را انتخاب بکند که شفاف سازی را قبول داشته باشد. مردم باید از همه کارهای دولت که جنبه امنیتی ندارند اطلاع داشته باشد. الان هم که خیلی راحت، سامانه‌ها هستند. امروز هم دولت الکترونیک معنایش همین است که هر کس پروژه‌ای برداشت، هرکس وامی گرفت، تسهیلاتی گرفت، این باید شفاف؛ این پیمان را چه جوری برداشته است؟ سفارش کرده‌اند برداشته است؟ یا اینکه نه! مراحل اداری و ضوابط طی شده است؟

آیا وام گرفته است، چقدر وام گرفته است؟ با چند درصدی وام گرفته است؟ چه ضمانتی داده است؟ عیب ندارد بانکها سامانه داشته باشند. کسی بخواهد برود سامانه مراجعه بکند، بانک فلان، اینقدر تسهیلات داده است؛ به اینها داده است، با این مجوزها  داده است، به این اشخاص داده است و به این دلایل داده است. اگر این جور شد سوء استفاده‌ها کم می‌شود. مردم اعتمادشان به نظام بیشتر می‌شود.

ولی می‌بینیم الان یک دفعه پشت پرده و خاموش و سفارشی یک دفعه یک فسادی یک اختلاسی میلیاردی بالا می‌آید، مال همین است که شفاف سازی نیست. باید شفاف سازی باشد. امروز برخورد با مفسدین اقتصادی به مطالبه فراگیر مبدل شده است. امروز مردم این یک مطالبه عمومی است. هم از قوه قضائیه و هم از دولت و هم از مجلس می‌خواهند که با مفسدین مخصوصاَ مفسدین اقتصادی برخورد قطعی و جدی بشود.(تکبیر نمازگزاران)

ان‌شاءالله دولت نسبت به مسائل فرهنگی هم و به اولویتهای فرهنگی هم توجه ویژه‌ای داشته باشد چون آن هم در جای خودش بسیار مهم است.

صهیونیستها که خداوند بزودی نابودشان کند و ان‌شاءالله ریشه آنها را از زمین بردارد؛ دوباره در منطقه با حمله دو پهباد به لبنان آتش افروزی کردند و تشنج در منطقه درست کردند. البته خوب می‌دانند صهیونیستها که با آتش دارند بازی می‌کنند.

سید مقاومت و دبیر کل حزب الله لبنان جناب سید حسن نصرالله واکنش نشان دادند و اظهار کردند ما شوخی نمی‌کنیم و در سالیان گذشته هم شوخی نکردیم و خطاب به ارتش اسرائیل می‌گوییم از امشب منتظر ما باشید و دیگر دوران بزن و در رو به سر رسیده است و گذشته است.

صهیونیستها هم به هول و هراس افتاده‌اند، به وحشت افتاده‌اند و اقدام اولشان این بود که آماده باش کامل دادند و از مرزهای خودشان پنج کیلومتر از ترس نیروهای حزب الله عقب نشینی کردند. ولی خوب حزب الله آنها را در همین و ترس و وحشت نگاه می‌دارند تا به وقتشش نشانشان بدهد که با پهباد حمله کردن به لبنان یعنی چه؟

فلذا ان‌شاءالله که به زودی زود انتقام این کار سخیفشان گرفته بشود و درسی از ناحیه مقاومت به آنها داده بشود که دوباره هوس حتی در حد دو تا پهباد را هم نکنند.

افتخار دیگری برای صنعت دفاعی کشور همین رونمایی از سامانه موشکی پدافند هوایی باور ۳۷۳ بود، که در واقع جهان در بحث پدافند هوایی دو قطبی بود یعنی با سیستم سامانه اس ۴۰۰ روسیه و سامانه پاتریوت آمریکا، اینها دو تا، حرف اول را  در موشک ضدهوایی دنیا می‌زدند. الان درواقع با رونمایی از این سامانه باور ۳۷۳ که کاملاَ بومی است و بدست جوانان عزیز ما و دانشمندان عزیز ما ساخته شده است؛ این آمد به میدان و درواقع آن دو قطبی بودن را به هم زد. و من مطالعه می‌کردم حالا فرصت نیست بعضی از ویژگیها و توانمندیهای این سامانه را بیان بکنم، بسیاری از توانمندی هایش پیشرفته‌تر از اس ۴۰۰ روس و پاترویت آمریکا است.

فلذا امیدواریم که خدای متعال به جوانان عزیز ما، دانشمندان ما توفیق بدهد که بتوانند هرچه بیشتر و بهتر صنعت دفاعی ما را قوی‌تر بکنند ان‌شاءالله.

من دو سه تذکر محلی می‌دهم خطبه را به پایان می‌برم.

تشکر می‌کنم از اجرای پروژه‌های شهرداری در هفته دولت که در سطح شهر اجرا شد. دیروز ما در خدمت مسئولین محترم در این مراسم بودیم که در زیبا سازی و خدمات شهرسازی که بسیار مهم است.

دو تذکر دیگر را هم عرض بکنم. یکی اینکه بنده تشکر و تقدیر می‌کنم از مدیر و مسئولان یکی از فروشگاههای بزرگ دزفول که سهم به سزایی در اشتغال دارد که نام ایرانی قشنگی داشت. نامش را به یک نام فرنگی عوض کرده بودند؛ که بعضی از مؤمنین به من تذکر دادند من هم بعنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی با مسئولین این فروشگاه در میان گذاشتم، آنها با اینکه هزینه هنگفتی برای تابلو انجام داده بودند و اسم آن فروشگاه شان، دوباره اظهار لطف کردند و به آن اسم ایرانی بسیار زیبا برگرداندند که جای تقدیر و تشکر دارد. ما اجازه نباید بدهیم فرهنگ غرب در جامعه ما نفوذ بکند.

تذکر دیگری که باید عرض بکنم این تابلو‌ها و بیلبوردهای بزرگی که تبلیغاتی برای مجالس اباعبدالله الحسین(ع) زده می‌شود، اینها شاید با آن اخلاص و آن عرض کنم عدم ریایی که باید از مجالس اباعبدالله الحسین(ع) بدست بیاید سازگاری ندارد. این بیلبوردهای خیلی بزرگ و تابلوهای خیلی بزرگ برای اطلاع رسانی مجالس اباعبدالله الحسین(ع) اینها هزینه‌های هنگفتی هم دارد. این هزینه‌ها را شما صرف محصولات فرهنگی بکنید؛ در آن جلساتتان ارائه بدهید. کتاب چاپ بکنید، سی دی چاپ بکنید. دست جوانان بدهید. سی دی های معرفتی.

فلذا من خواهش می‌کنم این را مراعات بکنند. البته مطمئنم آن اعزه‌ای که عکسهایشان هم زده شده است، من می‌شناسم، روحیه اینچنینی ندارند و قطعاَ خودشان هم راضی به این کار نیستند.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم ما را با معارف اهل بیت(ع) آشنا بگردان…

قلب ما را به معارف اهل بیت(ع) روشن و منور بگردان…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

پروردگارا بارالها رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ