۲م، شهریور ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر امام علی علیه السلام متقین کسانی هستند که دارای نفسی قناعت پیشه باشند. + متن کامل خطبه‌ها

دست درازی‌هایی که به بیت المال صورت می‌گیرد و حرام خوری‌هایی که در جامعه وجود دارد ناشی از بی تقوایی است.

زمان انتشار: ۲م, شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۷ ق.ظ | کد خبر: 78296

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلی امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

متقین کسانی هستند که دارای نفسی قانع و قناعت پیشه باشند

امام جمعه دزفول در خطبه‌های نماز ضمن دعوت به پرهیزکاری گفت: از منظر امام علی(ع) متقین کسانی هستند که دارای نفسی قانع و قناعت پیشه باشند.

وی افزود: دست درازی‌هایی که به بیت المال صورت می‌گیرد و حرام خوری‌هایی که در جامعه وجود دارد ناشی از بی تقوایی است.

کار جهادی برخواسته از ایمان و اراده و غلبه بر مشکلات است

امام جمعه دزفول به دیدار جمعی از اعضای گروههای جهادی جوان با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در این دیدار معظم له بر نهادینه شدن کار جهادی در جامعه تأکید داشتند.

وی گفت: کار جهادی برخاسته از ایمان و اراده و غلبه بر مشکلات است و باید از فعالیت‌های جوانان و گروههای جهادی حمایت و قدردانی شود.

وی اضافه کرد: جامعه امروز نیازمند کار جهادی است و باید نهادینه و تبدیل به فرهنگ بشود تا مسئولین یاد بگیرند کار جهادی بکنند.

 ویژگیهای یک دولت در تراز انقلاب اسلامی از منظر مقام معظم رهبری

خطیب نماز جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز در آستانه شروع هفته دولت به دیدار رئیس جمهور محترم و هیئت دولت با مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: در این دیدار بسیار مهم و کلیدی ویژگیهای یک دولت در تراز انقلاب اسلامی مطرح شد.

التزام عملی به حرکت‌های انقلابی و داشتن برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی

وی افزود: از ویژگیهایی دولت در تراز انقلاب اسلامی التزام عملی به شعارها و حرکت‌های انقلابی و داشتن برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

مقابله با رانت خواری، فساد اداری و اقتصادی و نظارت دقیق بر عملکرد دستگاهها

وی مقابله با رانت خواری، فساد اداری و اقتصادی، نظارت دقیق بر عملکرد دستگاهها، دل بریدن از بیگانگان و اتکاء به درون کشور و توانمندی داخل را از ویزگیهای دیگر دولت در تراز انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: جوان گرایی و داشتن روحیه انقلابی، تلاش مجاهدانه و خدمت شبانه روزی باید محور فعالیتهای دولت برای خدمت به مردم باشد.

 ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی باید محور برنامه‌های وزارت خانه‌ها باشد

امام جمعه دزفول به بیان مسئولیت سنگین دولت اشاره کرد و افزود: ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی باید محور برنامه‌های وزارت خانه‌ها باشد نه ترویج سبک زندگی ۲۰۳۰ که متأسفانه هنوز گاهگاهی گوشه‌هایی مشاهده می‌شود.

وی افزود: کسانی که این کار را حتی در این شهرستان می‌کنند ما حواسمان جمع است اگر لازم شد به حسابشان می‌رسیم.

امام جمعه دزفول با تأکید بر پاک دستی و ساده زیستی گفت : دوری از تجملات و زندگی اشرافی، نداشتن نگاه مادی به مقام و مسئولیت، و رعایت بیت المال و جلوگیری از حیف و میل، از ویژگیهای دیگری است که باید دولتمردان رعایت کنند.

با رونق تولید داخلی مسئله اشتغال جوانان، ازدواج، اعتیاد و طلاق حل می‌شود

خطیب نماز جمعه دزفول تأکید کرد: یکی از آفات دولتها گرفتار شدن به فروع و حواشی و فاصله گرفتن از مسائل اصلی کشور است و دولت باید تولید داخلی را که حلّال مشکلات اقتصادی کشور است در اولویت کار خود قرار دهد.

وی افزود : وقتی تولید داخلی راه افتاد و رونق گرفت مسئله اشتغال جوانان، ازدواج، اعتیاد و طلاق حل می‌شود.

اولویت اصلی کشور اقتصاد و فرهنگ کشور است

امام جمعه دزفول اولویت اصلی کشور را  اقتصاد و فرهنگ کشور دانست و تصریح کرد: با قطع وابستگی به نفت خام و خام فروشی محصولات کشور، می توان اقتصاد کشور را رونق داد.

وجود مشکل نقدینگی را می‌توان با ساخت پالایشگاه حل کرد

وی گفت: وجود مشکل نقدینگی را می‌توان با ساخت پالایشگاه و تبدیل نفت خام و فراوری آن حل و مشکل تورم و گرانی را برطرف ساخت.

یک تولید کننده بایداز ۷۰ خان بگذرد تا بتواند مجوز بگیرد

امام جمعه دزفول با اشاره به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری نسبت به تولیدکنندگان که از آنها به عنوان رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان یاد کردند افزود: متأسفانه در کشور به دلیل مسائل بی ربط اداری موانعی وجود دارد که یک تولید کننده باید از ۷۰ خان بگذرد تا بتواند مجوز بگیرد.

 راهکار مقابله با ول انگاری فرهنگی و مقابله با دشمن

امام جمعه دزفول تأکید کرد: مهمترین راهکار مقابله با ول انگاری فرهنگی و مقابله با دشمن نهادینه کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است.

 اقدامات قوه قضائیه جامعه را درتحقق عدالت امیدوار ساخته است

امام جمعه در بخشی دیگر از سخنان خود از گامهای نخستین قوه قضاییه که در تراز انقلاب اسلامی قرار گرفته است قدردانی کرد و افزود: این اقدامات قوه قضائیه جامعه را در تحقق عدالت و مبارزه با فساد و رانتخواری امیدوار ساخته است.

تبریک انتصابات جدید

امام جمعه دزفول همچنین  انتصاب جناب حجةالاسلام آقای مرادی را بعنوان یک روحانی انقلابی به ریاست دادگستری استان تبریک گفت و از زحمات آقای افشارنیا مدیرکل سابق دادگستری تقدیر کرد.

با صاحبان باغات اطراف دزفول که محل امنی برای منکرات شده برخورد شود

وی از سربازان گمنام امام زمان در کشف محموله مواد مخدر تقدیر کرد و با اشاره به درخواستهای مردم از دستگاه قضا مصرانه خواست  که با صاحبان باغات اطراف دزفول که محل امنی برای خلاف کاران و منکرات شده این باغات را پلمپ  و با صاحبان آنها برخورد قانونی شدید شود.

تقدیر از فعالیتهای اخیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر

امام جمعه دزفول با تقدیر از فعالیتهای اخیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول دغدغه‌های مردم در خصوص بی حجابی و بدحجابیها بخصوص در بعضی از فروشگاههای بزرگ را ستود و افزود: در این زمینه جلساتی با حضور مسئولان و صاحبان فروشگاههای بزرگ تشکیل شد که امیدواریم با همیاری مردم در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر نتیجه بخش باشد.

مجلس شورای اسلامی آینده امید آفرین و در تراز گام دوم انقلاب باشد

امام جمعه دزفول همچنین ضمن دعوت به حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس آینده اظهار امیدواری کرد که مجلس شورای اسلامی آینده امید آفرین و در تراز گام دوم انقلاب باشد.

وی افزود: مجلس تجلی مردم سالاری دینی و در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و مردم باید نمایندگانی پاک دست، امین و بدور از زد و بندهای سیاسی و در راستای مسئولیت نظارت در جهت مصالح جامعه بفرستند، نه در جهت عزل و نصبهای ادارات که جزء وظائف آنها نیست.

عربستان منتظر حملات سخت تر یمنی‌ها باشد

امام جمعه دزفول همچنین موفقیت حمله پهپادهای انصارالله یمن به تأسیسات نفتی عربستان حمله را ستود و افزود: اگر عربستان بخواهد به تجاوز خود و تلاش در تجزیه یمن ادامه بدهد منتظر حملات سخت تری باید باشد.

شیخ زکزاکی مجاهد فی سبیل الله و نماد مقاومت عالمانه شیعه در آفریقا

وی همچنین از شیخ زکزاکی عزیر بعنوان مجاهد فی سبیل الله و نماد مقاومت عالمانه شیعه در آفریقا و نیجریه یاد کرد و خواستار درمان سریع و آزادی وی شد.

 تقدیر از مردم و تبریک به سپاه دزفول و صدا و سیمای مرکز خوزستان

امام جمعه دزفول در پایان موفقیت صدا و سیمای خوزستان در جشنواره مراکز استانها و رتبه اول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دزفول در استان خوزستان را تبریک گفت و از همه دست اندرکاران برگزاری آئین های عید غدیر خم که خیلی زیبا و با شکوهتر از سال گذشته برگزار شد تقدیر کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را مؤکداَ دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید: إِن تَتَّقُوا اللَّهَ یَجعَل لَکُم فُرقانًا یعنی اگر کسی تقوا و پرهیزگاری را در زندگانی خودش ملاک عمل قرار بدهد، خداوند تبارک و تعالی به او فرقان کرامت می‌فرماید. فرقان تمیز دهنده حق و باطل است. فرقان قدرتی است که انسان وقتی پیدا کرد راه را اشتباه نمی‌رود. راه را از چاه تشخیص می‌دهد. خداوند قدرت فرقان به او کرامت می‌فرماید و او را از گزند انحرافات بوسیله تقوا و پرهیزگاری حفظ می‌کند.

۲۴ ذی الحجه سالروز مباهله پیامبر گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) با مسیحیان نجران است. البته مباهله متأسفانه یکی از مجهول القدرترین اعیاد و ایام اسلامی است و ما قدر مباهله را نمی‌دانیم و نمی‌شناسیم. و نسبت به عظمت مباهله و جایگاه مباهله معرفت نداریم. حتی در بین خواص هم مسئله مباهله یک موضوع غریب و مظلومی است. که البته می‌توان ادعا کرد مباهله یکی از واجبات رکنی امامت و ولایت است.

[حالا من یک قدری به اندازه فرصتی که در این خطبه اول دارم راجع به مباهله صحبت می‌کنم.]

مباهله از نظر لغت اینچنین آمده است که به معنای لعن است. لعن کردن است، نفرین کردن است. و در اصطلاح آنچه که در قرآن آمده است ثمَّ نَبتَهِل فَنَجعَل لَعنَتَ اللَّهِ عَلَى الکاذِبینَ یعنی آنگاه مباهله کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار بدهیم. این مباهله در لغت است. اما  در اصطلاح به معنای نفرین کردن دو نفر هستند که نسبت به یکدیگر در یک مسئله اعتقادی و مذهبی با همدیگر نزاع دارند.

اینها در یک جا جمع می‌شوند و به درگاه خدا تضرع می‌کنند و از او می‌خواهند که خداوند دروغگو را رسوا و مجازات کند. این یک روشی است که مرسوم بوده است، یک سنت الهی است. مختص پیغمبر و زمان پیغمبر هم نیست؛ حتی مؤمنین می‌توانند مباهله کنند. الان مؤمنین می‌توانند با صاحبان عقائد غیر از عقائد حقه شیعه اثنی عشریه با همدیگر مباهله کنند؛ اشکالی ندارد. امکان مباهله است و منعی وجود ندارد.

فلذا پیامبر گرامی اسلام حضرت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) بعد از اینکه آن استدلالهایی که در حقانیت رسالت خود و منطقی که به کار برد اثر نکرد، آنها را دعوت به مباهله کرد. گفت بیایید با همدیگر مباهله کنیم. البته این به دستور الهی بود.

در روز موعود پیامبر گرامی اسلام همراه با امیرالمؤمنین(ع) و فاطمه زهرا(س) و حسنین(امام حسن و امام حسین علیهم السلام) به راه افتادند و رفتند به طرف و سمت آن جایی که بنا بود مباهله بکنند. وقتی مسیحیان صحنه را دیدند و دیدند پنج تن آل عبا(ع) با آن ابهت و عظمت دارند همراه پیغمبر(ص) برای مباهله حرکت کردند جا خوردند. و وحشت وجودشان فرا گرفت. یکی از دانایان مسیحی به همان بزرگان مسیحیان نجران گفت که: این جمعی که من می‌بینم اگر شما با آنها مباهله کنید اینها اگر دست به دعا بردارند کوهها را جا به جا می‌کنند. فلذا ترسیدند. واهمه کردند و به اصطلاح عقب نشینی کردند. و صحنه مباهله را ترک کردند و جلو نیامدند.

ما معتقدیم که مباهله سندی معتبر و قرآنی بر حقانیت اهل بیت(ع) است؛ که احدی نمی‌تواند در آن تردید بکند و شک و شبهه‌ ایجاد بکند. فلذا ما امروز می‌خواهیم بخشی از درسها و پیامهایی که می‌شود از مباهله برای اعتقادات خود گرفت به صورت تیتروار و خیلی گذرا بیان کنم.

یکی از درسهایی که از مباهله می‌گیریم این است که آخرین حربه پیامبر گرامی اسلام(ص) پس از اینکه آن استدلالها و منطقی که داشت با مسیحیان نجران اثر نکرد، استفاده از مباهله بود. معمولاَ پیشنهاد مباهله را کسی می‌دهد که در حقانیت خود پافشاری داشته باشد و در این واقعه پیامبر(ص) مباهله را طرح کرد او دعوت به مباهله کرد.

آیه مباهله مقام نبوت و رسالت پیامبر(ص) را به روشنی اثبات می‌کند. زیرا کسانی که حاضر نشدند با پیامبر مباهله کنند، یقین کردند که او فرستاده خدا است. درست است که مسیحیان نجران ایمان نیاوردند ولی یقین کردند که پیامبر فرستاده خداست.

پیام چهارمی که از مباهله می‌توانیم استفاده بکنیم و بهره‌مند بشویم، مباهله روشنگر این مطلب است که حضرت عیسی(علی نبینا وآله) پیامبر خداست نه فرزند خدا. او عابد است نه معبود. مخلوق است نه خالق. همین اعتقادی که بعضی از مسیحیان دارند. (نمی‌دانم پسر پدر روح القدس این اعتقادات را نسبت به حضرت عیسی دارند)

مطلب بعدی که باید به آن توجه بشود و پیام دیگری است که از مباهله می‌گیریم این است که در اعتقادات ما، در مسئله دین و دیانت ما، زنان و مردان دوشادوش همدیگر هستند. درست است جهاد بر مردان واجب شده است ولی اسلام وظائف مهمتر از جهاد بر گردن آنها نهاده است.

مطلب بعدی که باید از مباهله استفاده بکنیم این است که اسلام یک دین عقلانی است. استدلال را باید با استدلال پاسخ داد. همان کاری که امام رضا(ع) در برخورد با بزرگان ادیان و ملل و نِحَل مختلف انجام داد. آن جاثلیق نصرانی و دیگران که آمدند با امام رضا(ع) مباحثه کردند، استدلال کردند. اسلام دین عقلانیت است. اما مجادله و لجاجت و سرکشی را اسلام برنمی‌تابد. سرکوب می‌کند. ما اهل استدلال هستیم، ولی اهل زیر بار رفتن شانتاژ نیستیم.

این یک مطلب. مطلب دیگر که از مباهله می‌شود استفاده کرد این است که: اگر شما بعنوان یک مؤمن بر روی موضع حق خود محکم بایستید( خوب دقت بفرمایید) و مقاومت کنید دشمن عقب نشینی می‌کند. این درسی است که از مباهله ما می‌گیریم.

و مطلب بعدی و پیام بعدی قوام و اساس دین اسلام به خاطر همین پنج نفر آل عبا(ع) است. وگرنه پیامبر(ص) می‌توانست یا شخصاَ برود و نفرین بکند یا تعداد زیادی از اصحاب و یارانش را همراه خودش ببرد. ولی پیغمبر(ص) در مباهله چه کار کرد؟ آمد خوبان خدا را انتخاب کرد، آمد حجج الهی را انتخاب کرد، آمد بهترین و پاک ترین و پاکیزه ترین بندگان خدا را انتخاب کرد و همراه خودش برد.

مطلب بعدی که خیلی مهم است از مباهله استفاده می‌کنیم؛ اگر انسان ایمان به هدف خودش داشته باشد، حاضر است خودش را و نزدیکترین بستگان خودش را در معرض خطر قرار بدهد و برای هدف مقدسش فداکاری بکند. همان کاری که اباعبدالله الحسین(ع) کرد. امام حسین(ع) هم به آن هدف خود و به مقصودش ایمان داشت. فلذا فرزندان و اصحاب و زن و بچه را همراه خودش برد؛ و همه را برای فداکاری برای آن هدف بزرگ و مقدس خود درمعرض خود قرار داد.

مطلب بعدی که استفاده می‌کنیم که می‌فرماید: آخرین برگ بَرنده و سلاح بُرنده مؤمن دعا است. ببینید پیغمبر با سلاح دعا در مباهله عمل کرد.  فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ این عین آیه است.

مطلب بعدی علی بن ابیطالب اسدالله الغالب(ع) در آیه مباهله جان پیغمبر(ص) است. أَنفُسَنَا دارد.

مطلب بعدی بر اساس صریح آیه شریفه که فرمود: أَبْنَاءَنَا فرمود: فرزندان، پسران، امام حسن و امام حسین(ع) درست است نوه‌های دختری پیغمبر(ص) هستند. درست است سبط پیغمبر(ص) هستند ولی در این آیه فرندان پیغمبر(ص) به حساب آمدند. که لاشک و لا ریب که امام حسن و امام حسین(ع) فرزندان پیغمبرند.

خلاصه نباید ما از مقام و منزلت مباهله غافل باشیم. منقبت فراوانی دارد. مباهله شاخص روشنگر تمایز حق از باطل است. مباهله مظهر حقانیت و اقتدار ایمانی مکتب اهل بیت(ع) است. این نقاط قوت مباهله است.

مناسبت دیگری هم که باید اشاره کنیم و مناسبت بسیار مهمی است؛ ۲۴ ذی الحجه مناسبت دیگری هم دارد که روز انگشتر بخشی و خاتم بخشی امیرالمؤمنین علی(ع) در حال رکوع به نیازمند است. که این هم باز یکی دیگر از اسناد قرآنی ولایت و امامت امیرالمؤمنین(ع) است که در سوره مائده می‌فرماید. إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ (من خیلی خلاصه عرض بکنم وقت خطبه گذشته است)

می‌فرماید: همانا ولیّ شما خدا است و پیامبرش رسولش و کسانی که ایمان آوردند. خوب خیلیها ایمان آوردند. الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاة و کسانی که ایمان آوردند اقامه نماز هم می‌کنند، خیلیها اقامه نماز می‌کنند. وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ  خیلیها هم زکات هم می‌دهند. وَهُمْ رَاکِعُونَ زکات می‌دهند درحالی که چی؟ در حال رکوع هستند. این مصداقش چه کسی می‌شود؟ یک نفر می‌شود. آن هم وجود مقدس امیرالمؤمنین علی(ع) است.

مناسبت دیگری هم داریم که نزول سوره دهر است. هَلْ أَتى عَلَى الْإِنْسانِ حینٌ مِنَ الدَّهْرِ این باز در منقبت و فضائل امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا وحسنین(علیهم السلام) است و به همان مناسبت روز خانواده هم نامگذاری شده است و دیگر فرصتی نیست و الا این ایام، همه ایام نورانی و مبارکی است که به ولایت و امامت امیرالمؤمنین(ع) و حقانیت اهل بیت(ع) برمی‌گردد.

امیدواریم خدای متعال نسل اندر نسل محبت و مودت و عشق و علاقه به اهل بیت و امیرالمؤمنین(ع) در قلبهای فرزندانمان قرار بدهد ان‌شاءالله

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امام علی(ع) در خصوص صفات متقین می‌فرماید: قانِعَتاَ نَفسَه متقین کسانی هستند که دارای نفسی قانع و قناعت پیشه هستند. انسانهای قانعی هستند. به حق خودشان قانع هستند. زیاده روی نمی‌کنند. زیاده خواهی ندارند. این از صفات متقین است.

الان شما ببینید همین قضایای اختلاسهای میلیاردی که در کشور شاهد آن هستیم که دارند محاکمه می‌کنند، به دادگاه کشاندند، همین دست درازی‌هایی که به بیت المال صورت می‌گیرد، همین متأسفانه حرام خوریهایی که در جامعه وجود دارد، همه اینها نتیجه دوری از تقوا است. و به حق خود قانع نبودن است.

امیدواریم که خدای متعال حرص و طمع را از دلهای ما کنار بگذارد و ما بتوانیم تقوا پیشه بکنیم و به حق خودمان قانع باشیم. ان‌شاءالله

دیدار جمعی از اعضای گروههای جهادی جوان با حضرت آقا را داشتیم و تأکیدات معظم له بر نهادینه شدن کار جهادی در جامعه.

می‌دانید کار جهادی برخاسته از ایمان و برخاسته از اراده و غلبه بر مشکلات است. این ماحصل کار جهادی است که باید با تشویق جوانان و گروههای جهادی و قدردانی از آنها و انعکاس اخبار فعالیتشان و بیان مستندات قرآنی و روایی عمل جهادی با این وسیله از آنها حمایت کرد. امروز جامعه ما تشنه کار جهادی است. باید این کار جهادی در جامعه ما نهادینه بشود، تبدیل به فرهنگ بشود. مسئولین ما یاد بگیرند، کار جهادی بکنند.

از مسائل بسیار مهمی که در آستانه شروع هفته دولت اتفاق افتاد، دیدار رئیس جمهور محترم و هیئت دولت در آستانه هفته دولت با مقام معظم رهبری بود؛ که نکات بسیار مهم و کلیدی و در حقیقت به بیان ویژگیهای یک دولت در تراز انقلاب اسلامی آنجا مطرح شد که من خیلی خلاصه اشاره می‌کنم.

یکی از ویژگیهایی که دولت در تراز انقلاب اسلامی باید داشته باشد التزام عملی به شعارهای انقلابی و حمایت از حرکتهای انقلابی است. دولتی که در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی است باید اینگونه عمل کند.

ویژگی دیگری که باید داشته باشد داشتن برنامه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. این هم باز یکی دیگر از ویژگی دولت در تراز هست.

ویژگی دیگر مقابله با هرگونه رانت‌خواری و فساد اداری و اقتصادی. باید مرتباَ مسئولین دولتی رصد بکنند. و هرجا می‌خواست فساد لانه بکند و رشد بکند با آن باید برخورد بکند.

نظارت دقیق بر عملکرد دستگاهها برای جلوگیری از کانونهای فساد خیز این هم باز خیلی مهم است.

دل بریدن از بیگانگان و اتکاء به درون کشور و توانمندی داخل.

جوان گرایی و داشتن روحیه انقلابی باز از ویژگیهای یک دولت در تراز است.

تلاش مجاهدانه و خدمت شبانه روزی این باز از ویژگیهای دولت و دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی است. حضرت آقا هم در این فرمایشاتش اشاره فرمودند دوران مسئولیت را یک لطف الهی برای خدمت به مردم بدانید و توشه برای آخرت خودتان کسب کنید. این فرصتی است که در اختیار دولت است. درست است مسئولیت خیلی سخت است. از آن طرف هم فرصت برای توشه آخرت هم فراهم است، اگر درست عمل کنید.

ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی باید برنامه‌های وزارت خانه‌ها به شکل ترویج سبک زندگی اسلامی باشد نه ترویج همین زندگی ۲۰۳۰ بود که متأسفانه هنوز گاهگاهی گوشه‌هایی مشاهده می‌شود. ما هم حواسمان جمع است هان! کسانی که این کار را می‌کنند، حتی در این دزفول خودمان، این کار را می‌کنند ما حواسمان جمع است. اگر لازم شد بموقع به حسابشان می‌رسیم.(تکبیر نمازگزاران)

از دیگر ویژگیها پاک دستی و ساده زیستی است اهل تجملات نباشید. چقدر حضرت آقا می‌فرماید دوری از تجملات و زندگی اشرافی.

نداشتن نگاه مادی به مقام و مسئولیت، این هم باز ویژگی دیگری است که باید دولتمردان ما رعایت کنند.

رعایت بیت المال و جلوگیری از حیف و میل آن باز همین خیلی مهم است. این همه جلسات و نمی‌دانم همایشها و جشنواره‌ها و فلان، که چه خرجهای عجیب و غریبی صورت می‌گیرد؛ چه بریز و بپاشهایی می‌شود. اینها درست نیست. مردم در فشار هستند. البته اخیراَ یک قدری بهتر شده و اینجور جلسات کمتر شده است.

در فرمایشات حضرت آقا باز یکی از آفات دولتها را گرفتار شدن به فروع و حواشی ذکر فرمودند و فاصله گرفتن از مسائل اصلی کشور. این خیلی مسئله مهمی است.

تأکید حضرت آقا که تولید داخلی اساس کار خود قرار دهند. تولید داخلی حلال مشکلات اقتصادی کشور است. وقتی تولید داخلی راه افتاد، وقتی رونق تولید درست شد، اشتغال درست می‌شود. جوانان از بیکاری در می‌آیند، بحث ازدواج حل می‌شود، بحث اعتیاد حل می‌شود، بحث طلاق حل می‌شود. اینها خیلی مهم است. باید به آن توجه کرد.

بعد اولویت اصلی کشور را حضرت آقا در این دیدار یکی اقتصاد، یکی فرهنگ ذکر کردند این دو تا مقوله.

و بعد فرمودند: قطع وابستگی به نفت خام و خام فروشی محصولات کشور. نفت خام را استخراج کردن و فروختن خیلی زحمت ندارد، ولی همین نفت خام می‌برند در کشورهای دیگر در پالایشگاه ، تبدیل به هزاران محصول و فراورده نفتی می‌کنند، بعد با قیمت چند برابر به خودمان می‌فروشند.(مگر ما دستمان چلاق است که نتوانیم این کار را بکنیم).

کشور چین یک کشتیهایی دارد. در این کشتیها سنگ می‌خرند، لاشه سنگ خام را از کشور خودمان و خیلی از کشورها می‌خرند. بعد چون سفرهای دریایی طولانی هست، داخل این کشتی کارخانه سنگ است. این سنگ را فرآوری می‌کند. تبدیل به قطعه بندی می‌کند، به شکل زیبایی در می‌آورد. سنگهای تزئینی، سنگهای ساختمانی، بعد آن کشور مقصد که رسید؛ همان سنگ را با قیمت ده، دوازده برابر می‌فروشد. اینها کارهایی است که دارند در دنیا می‌کنند. خام فروشی ضرر اندر ضرر است. فلذا باید مراقب و مواظب باشیم.

حضرت آقا ارائه راهکار در این فرمایشاتشان دادند. فرمودند: پالایشگاه که باید ساخته بشود که این نفت خام فرآوری بشود از نقدینگی کشور استفاده بشود. یکی از معضلات ما در کشور وجود نقدینگی است. یکی از علتهای تورم و گرانی این است که نقدینگی سرگردان و بلا استفاده در کشور فراوان وجود دارد.

آدمهای دلال صفت و سوداگر اقتصادی هم به محض اینکه یک چیزی می‌بینند مردم به طرف آن نیاز پیدا می‌کنند می‌روند سراغ آن، بازار سیاه درست می‌کنند و قیمتش را بالا می‌برند؛ که همیشه دیدید اینجوری است. فرمودند: همین نقدینگی را بیایید در ساخت پالایشگاه استفاده بکنید، مدیریت بکنید. هم نقدینگی مدیریت می‌شود و از آسیبهایی که به اقتصاد می‌زند مبرا می‌شود، هم اینکه کار تولید راه می‌افتد و خام فروشی دیگر صورت نمی‌گیرد.

یک تعبیری زیبایی هم حضرت آقا نسبت به تولید کنندگان فرمودند، عنوان کردند: رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان. خیلی مهم است. حضرت آقا به تولید کنندگان عنوان رزمنده دادند. آن وقت فرمودند: متأسفانه در کشور ما به دلیل همین مسائل بی ربط اداری، موانعی که وجود دارد، یک تولید کننده فرمودند: از ۷۰ خان بگذرد تا بتواند مجوز بگیرد.

[ما گاهی اوقات می‌نشینیم با آنها صحبت می‌کنیم. حالا یک اشاره‌ای بکنیم دیروز یک جلسه‌ای در دفترمان داشتیم] اینها می‌گفتند آقا ما برای اینکه بتوانیم یک کاری راه بیندازیم، اشتغال ایجاد کنیم، پیه همه چیز را به تنمان می‌مالیم. حتی پیه زندان رفتن را. می‌گفت می‌آیند در مقابل بانک تعهد می‌دهیم، وام می‌گیریم. وقتی به ما کمک نمی‌کنند، در کارمان ورشکسته می‌شویم. باید زندان هم برویم. اینها خیلی مهم باید به آن توجه بشود.

نسبت به مسائل فرهنگی کشور فرمودند: ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم؛ اما با ولنگاری فرهنگی به شدت مخالفیم. این خیلی مسئله مهمی است. باید مدیریت کرد. چون دشمنان نظام به ما صراحتاَ می‌گویند که: با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی ما نمی‌توانیم بر جمهوری اسلامی غلبه پیدا بکنیم. تنها راهی که می‌توانیم جمهوری اسلامی را زمین بزنیم این است که ما بیاییم با نفوذ فرهنگی و تأثیر گذاری بر ذهنها و مغزها و تحریک هوسها به هدف خودمان برسیم. این نقشه دشمن است. ما مهمترین راهکار برای این قضیه و مقابله با دشمن را نهادینه کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر می‌دانیم. باید این فریضه الهی در جامعه نهادینه بشود. فرهنگ سازی بشود.

حضرت آقا در فرمایشاتشان تذکری به کشور هند دادند که با مسلمانان کشمیر بدرفتاری نکنند.

بحمدالله تعالی در این روزها شاهد گامهای نخستین نیل به قوه قضاییه که در تراز انقلاب اسلامی قرار گرفته‌ بودیم و قوه قضائیه اقداماتی دارد انجام می‌دهد که بوی امید از آن می‌آید. تحقق عدالت جز با مبارزه مستمر با فساد و رانت‌خواری حاصل نمی‌شود. عملکرد قاطعانه قوه قضاییه در برخورد با مفاسد و جرائم و رسیدگی به موقع و عادلانه به دعاوی، برای مردم بارقه امیدی در دلهای مردم شده است. خدا را شاکر هستیم.

اما لازم می‌دانیم ما از انتصاب جناب حجةالاسلام آقای مرادی به ریاست محترم دادگستری استان بعنوان یک روحانی انقلابی و متدین تشکر نماییم و به ایشان تبریک عرض می‌کنیم و آرزوی موفقیت برای جناب آقای افشارنیا که ایشان هم در دوران تصدی دادگستری استان زحمات زیادی را کشیدند؛ تشکر می‌کنیم.

یک تشکر دیگری هم از سربازان گمنام امام زمان(عج) داشته باشیم در کشف محموله مواد مخدر و همچنین درخواست شدت عمل، با صاحبان باغات اطراف دزفول که محل امنی برای خلاف کاران و منکرات شده‌اند. متأسفانه گزارشهایی بدست ما می‌رسد که گزارش ناخوشایندی است. از دستگاه قضا مصرانه می‌خواهیم که با اینگونه باغات، با صاحبانشان که برای اشاعه فحشا و منکرات و مواد مخدر مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند؛ این باغات را پلمپ کنند و با آنها برخورد قانونی شدیدی بنمایند.(تکبیر نماز گزاران)

(ما دیروز در دفترمان من اینها را بعنوان اطلاع عزیزان گزارش می‌دهم. چون می‌دانم مردم دغدغه دارند، به ما منتقل می‌کنند) ما هم در طول هفته گاهی اوقات دو جلسه، سه جلسه در خصوص بحث مسائل منکراتی، بحثهای امر به معروف و نهی از منکر داریم. همین دیروز جلسه تقریباَ دو ساعته‌ای داشتیم با حضور مسئولین محترم دادستان بود، فرمانده سپاه بود، فرمانده نیروی انتظامی بود، معاون فرماندار بود، از شهرداری بودند، از شورای شهر بودند، از جاهای مختلف بودند، با مدیران فروشگاههای بزرگ دزفول، که دعوتشان کرده بودیم. دو ساعت تقریباَ با آنها صحبت کردیم؛ مباحثات خیلی خوبی و بررسی کردیم. مسائل بی حجابی، بدحجابی، اینها مسائل مهمی است.

(الان من همین قبل از اینکه خطبه شروع بکنم ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول برای من گزارش عملکرد را پیامک کرد.) من حالا اشاره بکنم نوشته است:

با سلام و احترام خلاصه‌ای از عملکرد ضابطین قضایای ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، شهرستان در پارکها و حاشیه رودخانه دز در ۴۸ ساعته گذشته تقدیم می‌شود.

  1. تذکر لسانی در عدم رعایت شئونات اسلامی و جرائم مشهود ۹۵ مورد
  2. مشاوره و ارشاد ۳۷ مورد
  3. توقیف و توجیه خودروهای آلودگی صوتی ۱۷ مورد
  4. کشف آلات قمار و سلاح ۱۲ مورد
  5. متهمین معرفی شده به ناجا ۱۵ نفر
  6. کشف مشروبات الکلی ۱۸ بطری و بسته و همچنین موارد دیگر

«ما دغدغه داریم. همین فردا باز یک جلسه دیگری داریم به مناسبت اینکه یک کارگروه تشکیل داده بودیم برای قلیانسراها و مسائل دیگر آن، که باز فردا در دفتر ما جلسه است. یعنی ما مرتب رصد می‌کنیم و این را مردم عزیز بدانند ما هم مثل شما دغدغه داریم، نگرانیم.» ولی شما هم باید کمک مسئولین بکنید. شما هم وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارید. این نیست که فقط بیایید اطلاع بدهید؛ نه.

(من خودم گاهی اوقات با ماشین عبور می‌کنم راننده را می‌گویم دور بزن برگرد. پیاده می‌شوم، البته محترمانه، مؤدبانه، از روی خیر خواهی، پیاده می‌شوم تذکر می‌دهم.) همه باید این روحیه را داشته باشیم.

مجلس هم از قلم نیافتد. مجلش آینده ما ان‌شاءالله مجلسی باشد که امید آفرین باشد. مجلسی باشد که در تراز گام دوم انقلاب باشد. چون مجلس تجلی مردم سالاری دینی و در نظام مقدس جمهوری اسلامی است. به هرحال مردم باید نمایندگانی به مجلس بفرستند که در تراز انقلاب اسلامی باشند. نمایندگانی پاک دست، امین و به دور از زد و بندهای سیاسی، نمایندگانی که از مسئولیت نظارتی که دارند و اختیار نظارتی که دارند، در جهت مصالح جامعه استفاده بکنند، نه اینکه در جهت عزل و نصبهای ادارات که جزء وظائف آنها نیست.

(گاهی اوقات متأسفانه می‌بینیم، از آبدارچی گرفته تا رئیس اداره خلاصه، دخالت می‌کنند و عوض می‌کنند. اینها به هرحال نکاتی است که باید مردم توجه بکنند.) ان‌شاءالله

من نکته دیگر را هم نسبت به انصارالله یمن اشاره کنم که پهپادهای انصارالله یمن به تأسیسات نفتی آرامکوعربستان حمله جانانه‌ای کردند که این پیامش این است که اگر عربستان بخواهد به تجاوزش و تلاش در تجزیه یمن ادامه بدهد، منتظر حملات سخت تری باید باشد.

شیخ زکزاکی عزیز این مجاهد فی سبیل الله نماد مقاومت عالمانه شیعه در آفریقا و نیجریه است. دیدیم که آوردند هندوستان دوباره بدون اینکه نتیجه‌ای از معالجه و درمانش بگیرند، تحت فشارهای عربستان سعودی دوباره به نیجریه برگرداند. عربستان هم به نیجریه دارد فشار می‌آورد هم به هند فشار می‌آورد. اما با این سفری که داشت و در واقع مسئله شیخ زکزاکی به یک مسئله جهانی تبدیل شد، این شیخ مقاومت در نیجریه، که سه فرزندش جلوی چشمش شهید شده است، خودش هنوز گلوله در بدنش هست. ولی محکم و استوار ایستاده است.

به هرحال ان‌شاءالله دولت نیجریه مجبور می‌شود که در مقابل افکار عمومی اجازه بدهد که این شیخ مجاهد بتواند بحث معالجه را انجام بدهد.

تبریک به صدا و سیمای خوزستان را داریم در موفقیتی که در جشنواره مراکز استانها کسب کرد. واقعاَ برای ما خیلی شیرین بود این موفقیت، که برترین برترین مراکز استانی در تولیدات استانی شد؛ و همچنین تبریک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان دزفول که رتبه نخست را در استان خوزستان کسب کرد. از همه دست اندرکاران در مراسمات عید غدیر خم که انصافاَ خیلی زیبا و خیلی با شکوهتر از سال گذشته مراسمات عید غدیر برگزار شد، تقدیر و تشکر می‌کنیم ان‌شاءالله همه مأجور باشید.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمین نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار وذلیل بگردان…

نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ