۲۶م، مرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از ویژگیهای تقوا پیشگان مراقبت بر اعمال و گفتار است. + متن کامل خطبه‌ها

مقدمه آمرزش و بخشش گناه اعتراف به گناه نزدپروردگار است.

زمان انتشار: ۲۶م, مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۴ ب.ظ | کد خبر: 78152

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلی امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

از ویژگیهای تقوا پیشگان مراقبت بر اعمال و گفتار است

خطیب نماز جمعه دزفول با دعوت از خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۹۰ نهج البلاغه فرمودند: پیش از آنکه اعمال و گفتار شما را بسنجند شما خودتان آنها را بسنجید.

وی افزود: از ویژگیهای تقوا پیشگان مراقبت بر اعمال و گفتار است.

مقدمه آمرزش و بخشش گناه اعتراف به گناه نزد پروردگار است

امام جمعه دزفول ایام دهه امامت و ولایت عیدغدیر خم و ولادت امام هادی و امام کاظم علیهم السلام  را تبریک گفت و در تبیین بخشی از سبک زندگی علوی گفت: از منظر امام محمد باقر(ع) اقرار و اعتراف به نعمتهای خداوند و شکر و سپاس آنها را به جا آوردن و نیز اعتراف به گناهان خود نزد باریتعالی از درخواستهای خدای متعال از مردم است.

امام جمعه دزفول افزود: مقدمه آمرزش و بخشش گناه اعتراف به گناه است.

وی با اشاره به سخنان مرحوم آیت الله بهجت در باب استغفار گفت: گره بسیاری از مشکلات انسانهای مسلمان و مؤمن استغفار است.

ضرورت احترام نسبت به سادات بویژه در عید غدیر خم

امام جمعه در پایان این خطبه به بیان روایتی از امیرالمؤمنین(ع) درباره تشویق به نیکوکاری به سادات پرداخت و بر ضرورت احترام نسبت به سادات بویژه در عید غدیر تأکید کرد.

آزادگان با ایستادگی خود در مقابل رژیم بعثی مایه مباهات و افتخار کشور شده‌اند

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه با تبریک سالروز ولادت باسعادت حضرت امام هادی(ع) و گرامیداشت ۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت: آزادگان با ایستادگی و دلاور مردی خود در مقابل رژیم بعثی مایه مباهات و افتخار کشور هستند.

توزیع ۴۴ هزاراطعام، ۴۰ جهیزیه و یک تن گوشت بین فقرا و ایتام در ایام عید غدیر

امام جمعه دزفول از عدیر غدیر خم به عنوان عید الله الاکبر و روز اکمال دین نام برد و افزود: در این ایام مردم شهر دارالمؤمنین دزفول نزدیک به ۴۴ هزار اطعام برای نیازمندان در نظر گرفته‌اند و  ۴۰ جهیزیه  و کمک هزینه برای دختران ایتام تحت پوشش کمیته امام در عید غدیر توزیع می‌شود.

وی افزود: توزیع بیش از یک تن گوشت بین فقرا و نیازمندان و خانواده‌هایی که واقعا توان خرید ندارند از جمله برنامه‌های ستاد غدیر دزفول است.

تبیین مسأله ابلاغ ولایت امام علی(ع) توسط حضرت محمد(ص)

امام جمعه دزفول افزود: مسأله ابلاغ ولایت امام علی(ع) توسط حضرت محمد(ص) به خوبی بیان شد؛ این حضرت به ابعاد این موضوع آگاهی داشت اما به دلیل وجود منافقان و مشرکانی که به ظاهر مسلمان بودند کمی از ابلاغ این پیام بیمناک بود.

وی لقب امیرالمؤمنین را لقب اختصاصی امام علی(ع) عنوان و اضافه کرد: برخی از این امر الهی خوششان نیامد و به پیغمبر گفتند آیا این لقب از سوی خداوند به حضرت علی داده شده است که حضرت رسول اکرم خیلی آزرده و غضبناک شد و فرمودند حقی است از طرف خدا و رسولش و خداوند این دستور را به من داده است.

اجتناب از مسجدی که دارای زرق و برق و تجملات و در خدمت اسلام آمریکایی است

وی همچنین با گرامیداشت روز جهانی مسجد اظهار داشت: همه مسلمانان باید به نقش مسجدی که در اسلام ناب تعریف شده است توجه داشته باشند نه آن مسجدی که دارای زرق و برق و تجملات و در خدمت اسلام آمریکایی است.

دیدار هیئت انصار الله یمن با مقام معظم رهبری بر محور وحدت و ولایت بود

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز به دیدار هیئت انصار الله یمن با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: پیام این دیدار بر محور وحدت و ولایت بود و حضرت آقا برگفتگوهای یمنی یمنی برای حل مشکلات یمن تأکید داشتند.

رفع توقیف کشتی ایرانی پیروزی بزرگی برای ایران اسلامی در مقابل انگلیس است

وی رونمایی از خودرو و نفربر دفاعی را افتخاری دیگر برای صنعت دفاعی ایران دانست و به رفع توقیف نفتکش ایرانی اشاره کرد و گفت: این رفع توقیف پیروزی بزرگی برای ایران اسلامی در مقابل انگلیس، روباه پیر است.

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز بر مبارزه بی امان با فساد اقتصادی تأکید کرد و گفت: تحقق عدالت و مبارزه با فساد دو روی سکه هستند.

وی افزود: هدف حکومت اسلامی حرکت به طرف اجرای عدالت در جامعه است  و باید مبارزه با مفسدان اقتصادی، اداری و فرهنگی دانه درشت را آغاز کرد.

وی با اشاره به این مطلب که چوب عدالت از قوه قضائیه آغاز شده است افزود: همه در مقابل قانون یکسان هستند و هیچ حاشیه امنی نباید وجود داشته باشد و هرکس تخلف کند باید طبق قانون با آن شخص برخورد بشود.

اشخاص و جناحها و گروهها حتی قومیت‌ها طرف مقابل خودشان را تخریب نکنند

وی درخضوص انتخابات سالم و حضور حداکثری مردم مجلس آینده گفت: اشخاص و جناحها و گروهها حتی قومیت‌ها طرف مقابل خودشان را تخریب نکنند و سعی نکنند طرف مقابل را از گردونه خارج کنند.

مسئولین محترم چه اجرایی و چه نظارتی بی طرفی خودشان را حفظ کنند

وی افزود: مسئولین محترم چه اجرایی و چه نظارتی بی طرفی خودشان را حفظ کنند و کاری نکنند که شائبه طرفداری از آن استنباط بشود.

وی گفت: مردم باید اعتمادشان نسبت به مجریان انتخابات جلب بشود و مجریان باید با رفتار بی طرفانه و قانون مدارانه زمینه آرامش در انتخابات را فراهم نمایند.

برخی ازمسئولین با گزارشهای بی اساس جامعه را ملتهب نشان می‌دهند

امام جمعه دزفول اضافه کرد: بعضی از مسئولین با گزارشهای بی اساس و طرفدارانه جامعه را ملتهب نشان می‌دهند و حال اینکه مردم دزفول مردمی متدین شریف و نجیب و قانون مدار هستند.

به جای شکایت از خبرنگاران نقد آنها را بپذیرند

خطیب نماز جمعه دزفول از مسئولان خواست به جای شکایت از خبرنگاران نقد آنها را بپذیرند و برای رفع مشکلات جامعه تلاش کنند.

اگر از بنده امام جمعه هم نقدی شد باید بپذیرم

وی افزود: اگر از بنده امام جمعه هم نقدی شد باید بپذیرم، من تذکر به جای عزیزی را در فضای مجازی پذیرفتم، البته رد احسان قبیح است ولی به جهت مصالح موجود عرض می‌کنم و خواهش می‌کنم که هیچ کس هیچ هدیه‌ای حتی یک جعبه شیرینی در اعیاد نیز برای بنده نیاورد.

تقدیر از افتخار آفرینی جوان برومند عزیزمان آقای علیرضا سخایی راد

امام جمعه دزفول در پایان از افتخار آفرینی جوان برومند عزیزمان آقای علیرضا سخایی راد که رتبه اول کنکور ریاضی فیزیک را درسال ۹۸ کسب کرد قدردانی کرد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم  را دعوت به تقوا پیشگی و رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۹۰ نهج البلاغه در یک جمله‌ای می‌فرماید: عِبَادَاللهِ زِنُوا أَنْفُسَکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ تُوزَنُوا بندگان خدا پیش از آنکه اعمال و گفتار شما را بسنجند شما خودتان آنها را بسنجید و آنها را مورد بررسی قرار بدهید.

از خصوصیات تقوا پیشگان مراقبت بر اعمال و گفتار است. امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که ما هم بتوانیم بر رفتار و کردار و اعمال و گفتار خودمان مراقبت و نظارت داشته باشیم.

چون در ایام دهه امامت و ولایت قرار گرفته‌ایم و عیدالله الاکبر غدیر خم و ولادت امام هادی و امام کاظم علیهماالسلام را پیش رو داریم بحث مختصری از سبک زندگانی علوی در این خطبه تقدیم حضور نمازگزاران عزیز می‌شود.

در روایت می‌فرماید از امام باقر(ع) عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: لاَ وَ اَللَّهِ مَا أَرَادَ اَللَّهُ تَعَالَى مِنَ اَلنَّاسِ إِلاَّ خَصْلَتَیْنِ أَنْ یُقِرُّوا لَهُ بِالنِّعَمِ فَیَزِیدَهُمْ وَ بِالذُّنُوبِ فَیَغْفِرَهَا لَهُم . می‌فرماید: به خدا سوگند که خداوند جز دو خصلت از مردم اراده نفرموده و نخواسته است. یکی اقرار و اعتراف به نعمتهایی که خداوند به مردم عطا فرموده است و شکر و سپاس آنها را به جا آوردن تا در نتیجه خدا نعمت را بر مردم زیاد کند. و دوم اعتراف به گناهان خود تا در نتیجه، گناهان آنان را بیامرزد.

این حدیثی است که از امام باقر(ع) بعنوان مقدمه بحث تقدیم شد.

در فضای نهج البلاغه اگر کسی با نهج البلاغه قدری انس داشته باشد و با خطبه‌ها، نامه‌ها و حکتمهای نهج البلاغه مأنوس باشد فضای شکر نعمت و تأکیداتی که حضرت به بیانهای مختلف در جای جای نهج البلاغه و همچنین اعتراف به نعمتهای الهی، اقرار به نعمتهای الهی و اعتراف به گناهان نزد خداوند تبارک و تعالی زیاد مشاهده می‌شود.

فلذا اعتراف به نعمت خودش نوعی شکر است انسان اگر توجه داشته باشد اگر معرفت داشته باشد که خداوند به او نعمت داده است و خداوند او را مورد لطف خود قرار داده است بوسیله نعمتی که به او عطا فرموده است این باعث می‌شود که نوعی شکرگذاری نوعی سپاسگذاری در بنده بوجود بیاید، اقرار می‌کند، اذعان می‌کند که خداوند به من نعمت داده است همین اذعان و همین اعتراف نوعی شکر گذاری است.

فلذا خداوند وقتی می‌بیند بنده‌اش نسبت به این نعمتی که به او عنایت فرموده است معرفت دارد، شناخت دارد، قدر شناس است خداوند آن نعمت را زیاد می‌کند. این یکی از سنتهای الهی است.

و در بخش دوم این حدیث نورانی می‌فرماید که اعتراف به گناه، چون انسان اگر شاکر نعمت بود «شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت از کفت بیرون کند.»

اما در بخش دوم حدیث شریفی که تقدیم شد به آمرزش و آمرزش خواهی توجه می‌کند یعنی مقدمه اینکه خداوند آمرزش بطلبد و بخواهد از لغزشها و خطاها و گناهانش گذر بکند و عبور بکند باید اعتراف به گناه بکند. البته اعتراف به گناه نزد خدای متعال، در محضر ربوبی جل و اعلا، نه مثل مسیحیها که پیش کشیک می‌روند اعتراف به گناه می‌کنند که بعد هم هزاران سوء استفاده از آن اعتراف به گناه صورت می‌گیرد.

فلذا در حقیقت مقدمه آمرزش و بخشش گناه، اعتراف به گناه است. نمی‌شود انسان به گناه اعتراف نکند ولی انتظار بخشش داشته باشد حالا من یک مثالی می‌زنم اگر یک شخصی در حق شخص دیگری اشتباهی مرتکب شده بود یا سخن اشتباهی گفته بود یا رفتار و عملی که حق او را ضایع کرده بود انجام داده بود، وقتی می‌رود برای حلالیت و اینکه او را ببخشد قاعدتا باید اول بگوید من اشتباه کردم، ببخشید مرا، من این حرفی که درباره تو زدم یا این کاری که درباره تو کردم اشتباه بود. مثلا نادانی کردم جهالت کردم جوانی کردم و عذر بیاورد و اشتباه خودش را اعتراف کند و آن وقت تقاضای بخشش کند خوب طبیعی است اگر این شخص بیاید آنجا بگوید من نه اگر این کار را کردم اشتباه نبوده ولی تو ببخش. او هم می‌گوید چرا من ببخشم تو که قبول نداری اشتباه بود پس چرا من تو را ببخشم.

قاعده آن این است که در حقیقت برای آمرزش گناه باید انسان ابتدا بعنوان مقدمه اعتراف به گناه بکند. البته رسول خاتم حضرت محمد عبدالله(ص) در یک بخشی از مواعظی که به ابن مسعود می‌فرماید آنجا می‌فرماید یا ابن مسعود: یابن مسعود لاتقدم الذنب و لا تؤخر التوبة، ولکن قدم التوبة و اخر الذنب می‌فرماید که: ای پسر مسعود گناه را جلو نینداز و در ارتکاب شتاب مکن و توبه را به تأخیر نینداز بلکه توبه را مقدم بر گناه بدار که شاید مراد از توبه اینجا استغفار باشد که استغفار خدایش رحمت کند و درجاتش عالی است متعالی بگرداند مرحوم آیت الله العظمی بهجت در باب استغفار خیلی تأکید می‌کرد.

می‌گفت: گره بسیاری از مشکلات انسانهای مسلمان و مؤمن، استغفار است. ایشان یک توجه عجیبی به استغفار داشت البته سند ایشان روایات بود. و از خودشان چیزی نمی‌فرمودند.

فلذا شاید اینجا که می‌فرماید: توبه را مقدم بدار مراد استغفار باشد.

چون می‌دانید انسان فی نفسه به طرف گناه تمایل دارد. لِیَفْجُرَ أَمامَهُ انسان همیشه در گوشه‌ای ذهن خود، در گوشه‌ای از قلبش همیشه این شیطان ملعون وسوسه می‌کند. که “گناه بکن حالا لذت گناه را ببر بعدا فرصت توبه که هست خداوند توبه را گذاشته” اینجوری فریب می‌دهد انسان را.

و حال اینکه چه تضمینی هست که انسان اگر گناه بکند بعدا توفیق توبه پیدا بکند اصلا چه تضمینی هست یک دفعه ملک الموت از راه سر نرسد و جان آدم را نگیرد. تضمینی هست؟ نه هیچ تضمینی نیست.

فلذا به همین جهت حضرت می‌فرماید توبه را مقدم بدار. که همیشه گفتنه‌اد که پیشگیری کم هزینه تر و کم زحمت تر از درمان است. انسان اگر مراقب سلامتی خودش باشد مواظب باشد خیلی برایش کم هزینه تر است کم زحمت تر است تا اینکه مراعات نکند بیمار بشود و بعد بخواهد برود درمان بکند. فلذا این نکته مهمی که باید به آن توجه کرد.

اما چون در آستانه عید غدیر خم هم قرار داریم بعنوان تیمن و تبرک روایتی را از امیرالمؤمنین(ع) درباره تشویق به نیکوکاری به سادات تقدیم حضورتان می‌کنم. این روایت شریف در امالی شیخ طوسی این روایت نقل شده است می‌فرماید امیرالمؤمنین(ع) چه بسا کسی از شما، از مردمان یک خدمتی، احسانی، نیکوکاری در حق یکی از فرزندان من بکند و آن فرزند من حالا یا نتوانسته باشد عوض آن را بدهد یا جبران بکند، می‌فرماید من آن کار خیر آن شخص را که برای فرزند من انجام داده است هم جبران می‌کنم، هم عوض او را می‌دهم.

این به نظرم بهترین عیدی است برای کسانی که نسبت به اولاد امیرالمؤمنین ارادت دارند و سادات را دوست دارند و چون  می‌دانید عید غدیر هم عید سادات است چون جدشان به ولایت و امامت منسوب شده است.

ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق بدهد از دست امیرالمؤمنین(ع) به خاطر اظهار ارادت و محبت نسبت به اولادش جایزه و هدیه بگیریم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را مؤکداَ دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در کنترل نفس در نهج البلاغه جمله‌ای دارد که می‌فرماید: اِعْلَمُوا عِبَادَ اَللَّهِ أَنَّ عَلَیْکُمْ رَصَداً مِنْ أَنْفُسِکُمْ وَ عُیُوناً مِنْ جَوَارِحِکُمْ می‌فرماید که: بندگان خدا بدانید که شما تحت نظر هستید و بی گمان بر شما نگاهبانانی از خودتان از جانب پروردگارعالمیان گمارده شده است و از اعضا و جوارحتان دیده‌بان‌هایی قرار داده شده است که روز قیامت همه این اعضا و جوارح علیه شما شهادت می‌دهند. باید مراقب و مواظب بود. امروز روز عمل است و از حساب خبری نیست؛ فردای قیامت روز حسابرسی است و دیگر عمل به کار ما نخواهد آمد.

ابتدا ولادت دهمین پیشوای شیعیان حضرت امام هادی(ع) را [صلواتی هدیه بفرمایید] به همه مسلمانان و محبان اهل بیت(ع) تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. ان‌شاءالله که خداوند زیارتشان را در دنیا و شفاعتشان را در آخرت نصیب همه ما بگرداند.

سالروز بازگشت آزادگان مقاوم و دلاورمرد را داریم که از بند رژیم بعثی عراق آزاد شدند که این عزیزان مایه مباهات و افتخار برای ملت عزیزمان هستند که این سالروز را هم گرامی می‌داریم و از محضرشان هم قبل از خطبه‌های نماز استفاده کردیم؛ و در نماز جمعه حضور پیدا کرده‌اند از حضورشان تشکر می‌کنیم.

مناسبت عید الله الاکبر غدیر خم را پیش رو داریم که روز اتمام نعمت و اکمال دین است. این روز را هم به همه شیعیان عزیز و حتی مسلمانان تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. نسبت به گرامیداشت غدیر سفارشات فراوانی شده است. ما هم در شهر دارالمؤمنین دزفول در شهر محبان اهل بیت(ع) دزفول عزیزمان، یک تصمیماتی اتخاذ شده است که در خطبه نماز عید هم اشاره کردم؛ به مناسبت عید غدیر قریب ۴۴ اطعام واکثر از آن پیش بینی شده است.

قریب ۴۰ جهزیه برای دخترانی که تحت پوشش کمیته امام هستند. به نام امیرالمؤمنین(ع) بیش از یک تن گوشت بین فقرا و نیازمندان، بین اشخاصی که واقعا توان ندارند گوشت بخرند توزیع خواهد شد و برنامه‌های مفصل دیگری که ان‌شاءالله از رادیو و از رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

[اما من اشاره‌ای داشته باشم که ان‌شاءالله بتوانیم حق غدیر را هم ادا کرده باشیم]

مسئله ابلاغ فرمان ولایت و امامت حضرت علی(ع) موضوعی بود که شخص پیامبر(ص) به خوبی به ابعاد مختلف آن آگاهی داشت و این را از طرف خدای متعال و اراده خدای متعال و فرمان خدای متعال می‌دانست. اما به خاطر اینکه می‌دانست منافقانی وجود دارند، مشرکانی وجود دارند که به ظاهر مسلمان هستند؛ و اینها در قلبشان ایمان راه نیافته است؛ حضرت رسول اکرم(ص) قدری از این بابت بیمناک بود که اگر این فرمان را من ابلاغ بکنم ممکن است آنها کارشکنی بکنند که خداوند به او وعده داد و فرمود که ﴿وَ اللَّـهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ) خداوند تو را از شر مردم حفظ می‌کند.

[اما من از قدر و منزلت امیرالمؤمنین علی(ع) مطلبی تاریخی را بیان کنم که ان‌شاءالله ما هم به نوبه خودمان ذکری از غدیر کرده باشیم.]

روز ۱۳ ذی الحجه سال دهم هجری یعنی پنج روز قبل از عید غدیر خم؛ پیامبر(ص) آنجا در بیت الله الحرام تشریف داشتند. ساعات آخری بود که در مسجدالحرام بودند، جبرئیل امین نازل شد و افتخار دیگری برای حضرت علی(ع) رقم خورد. جبرئیل بر پیامبر خدا(ص) نازل شد و از جانب خداوند متعال عنوان زیبای امیرالمؤمنین را تنها برای شخص علی بن ابی طالب(ع) اختصاص داد و جبرئیل امین تنها او را شایسته این عنوان اعلام کرد.

(خوب دقت بفرمایید شیعیان) گاهی اوقات در انحرافات تاریخی است که در بنی امیه و دیگران خلیفه را امیرالمؤمنین می‌گفتند، این کاملا مسیر انحرافی است. امیرالمؤمنین فقط و فقط لقب خاص حضرت علی(ع) است؛ این را توجه داشته باشید.

بعد پیامبر خدا(ع) هم دستور داد تا یک یک اصحابش آنجا حاضر بشوند و با امیرالمؤمنین(ع) ملاقات کنند و ایشان را با همان عنوان امیرالمؤمنین خطاب کنند و با همین عنوان به او سلام بدهند و به او بگویند السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ  این نص صریح روایت است که اتفاق افتاده است.

بعضی از صحابه که از سالهای دور نسبت به امیرالمؤمنین(ع) حسادت می‌ورزیدند از این امر الهی آنها را خوش نیامد. بعد بعنوان اعتراض آمدند خدمت پیغمبر و سؤال کردند و عرضه کردند آیا این عنوان از سوی خداوند و رسولش به امیرالمؤمنین علی(ع) داده شده است؟ حضرت رسول(ص) خیلی آزرده خاطر و غضبناک شد و فرمودند حقی است از طرف خدا و رسولش و خداوند این دستور را به من داده است.

این عین روایت است که از مناقب و فضائل امیرالمؤمنین علی(ع) است که ان‌شاءالله دشمنان علی و اولادعلی(ع) را منکوب و رسوا بگرداند.

روز جهانی مسجد را داریم که سالروز آتش سوزی در مسجد الاقصی می‌باشد و در سال ۱۳۴۸ شمسی این اتفاق افتاد که آن را گرامی می‌داریم و همه مسلمانان باید به نقش مسجدی که در اسلام ناب تعریف شده است توجه داشته باشند؛ نه آن مسجدی که در خدمت اسلام آمریکایی است. چون آن مسجدی که در خدمت اسلام آمریکایی است ممکن است خیلی زرق و برق هم داشته باشد خیلی تجملات و تشریفات هم داشته باشد؛ آن مسجد مثل مسجد ضرار است که باید از بین برود.

موضوع بعدی دیدار هیئت انصارالله یمن را با مقام معظم رهبری را داشتیم که پیام وحدت و ولایت بود و دیدگاه سیاسی حضرت آقا هم نسبت به مسائل یمن این است که تأکید دارند بر حضور کلی گروه‌ها و جریانهای سیاسی که در اداره کشور یمن مشارکت داشته باشند و همچنین تأکید دارند بر گفتگوهایی یمنی یمنی برای حل مشکلات یمن؛ و نباید دیگران، اغیار در مذاکرات حل مشکل یمن دخالت داشته باشند.

در صنعت دفاعی کشور دو تا رونمایی داشتیم؛ یک خودروی نظامی و یک نفربر نظامی که در واقع صنعت دفاعی کشور با رونمایی از خودروهای نظامی و نفربری ساخت و تولید کشور را موتور پیشران  پیشرفت کشور در عرصه‌های گوناگون است که این هم باز یک افتخار دیگری برای صنعت کشور ما و صنایع دفاعی کشور ما بود.

خبر مسرت بخش حکم دیوان عالی جبل الطارق را در رفع توقیف کشتی نفت کش ایرانی را داشتیم که یک پیروزی در مقابل زیاده خواهی و دزدی دریایی پیر استعمار و روباه مکار انگلیس بود که خدا را شاکریم که مقاومتها و پیگیریهای دیپلماسی به ثمر رسید و این کشتی آزاد شد و به مسیرش ادامه می‌دهد.

ما باید با فساد اقتصادی، بی امان مبارزه کنیم. یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری مبارزه با فساد در همه عرصه‌ها مخصوصاَ فساد اقتصادی است. تحقق عدالت و مبارزه با فساد دو روی یک سکه هستند. هدف گذاری حکومت اسلامی حرکت به طرف اجرای عدالت اجتماعی در جامعه است.

لازمه آن مبارزه با مفسدان است. «حالا مفسدان اقتصادی، مفسدان سیاسی، مفسدان اداری، مفسدان فرهنگی همه رقم آن» که البته باید از ریشه فساد شروع کرد؛ باید از دانه درشتها شروع کرد. همه در مقابل قانون یکسان هستند. قانون فرقی نمی‌کند، شمول قانون برای همه یکنواخت و یکسان است.

فلذا هیچ کس به جهت نسبتی که با مسئولی دارد هیچ حاشیه امنی نباید داشته باشد؛ هرکس تخلف کرد. هرکجا، باید طبق قانون با آن شخص برخورد بشود. (تکبیر نماز گزاران.)

چوب عدالت بوسیله قوه قضائیه بلند شده است. البته ای کاش این چوب ۲۰ سال پیش بلند می‌شد و هرچه حضرت آقا آن زمان یادم است، در سخنرانیها، در پیامها، در دستورالعملها تأکید می‌فرمودند که با فساد مبارزه بشود، کسی آنچنان توجه نکرد. اما اشکال ندارد جلوی ضرر را هرجا بگیری سود است. و باید با قاطعیت هرچه بیشتر با فساد مبارزه بشود.

البته بعضیها شعار قانون گرایی و بی طرفی می‌دهند. ولی در عمل ۱۸۰ درجه مخالف آن حرکت می‌کنند. یک مدی شده است.  در مصاحبه‌ها حرفهای قشنگ، شعارهای قشنگی می‌زنند، ولی تو عمل جوری دیگر عمل می‌کنند. باید قانون بدون هیچ کم و کاستی اجرا بشود و شخص متخلف هرکسی می‌خواهد باشد؛ باید طبق قانون با او برخورد بشود. این اصلا رد خور ندارد اگر ما بخواهیم عدالت را اجرا بکنیم.

البته یک تذکری هم درباره انتخابات هرچند زود هنگام است عرض بکنم که کم کم باید ما زمینه را برای یک انتخابات سالم و حضور حداکثری فراهم بکنیم ان‌شاءالله، انتخابات مجلس خیلی مهم است. اشخاص و جناحها و گروهها حتی قومیت‌ها طرف مقابل خودشان را تخریب نکنند و سعی نکنند طرف مقابل را از گردونه خارج کنند. این خیلی نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

مسئولین محترم چه اجرایی چه نظارتی، بی طرفی خودشان را حفظ کنند. کاری نکنند که شائبه طرفداری از آن استنباط بشود. احساس نشود انتخابات به سمت و سوی خاصی دارد مهندسی می‌شود. اینها نکات دقیقی است که باید به آن توجه بشود. اگر مردم احساس کنند مجریان در انتخابات بی طرف نیستند دلسرد می‌شوند. و میزان مشارکت پایین می‌آید.

مردم باید اعتمادشان نسبت به مجریان انتخابات جلب بشود و بدست بیاید و اعتماد داشته باشند که مسئولین از آراء آنها صیانت می‌کنند هرچه در صندوق رفت همان از صندوق بیرون می‌آید. باید با رفتار بی طرفانه و قانون مدارانه زمینه آرامش را در انتخابات فراهم نمود. مسئولین مراقب باشند. بعضی از مسئولین با گزارشهای بی اساس و جهت دار و طرفدارانه دارند جامعه را ملتهب می‌کنند و دارند جامعه را ملتهب نشان می‌دهند.

[و حال اینکه مردم دزفول را، ما آنها را می‌شناسیم، مردم متدین شریف و نجیب دزفول مردمی هستند قانون مدار، مردمی هستند متدین، این را بنده نمی‌گویم آمارها این را می‌گوید.]

مسئولین وقتی دزفول می‌آیند با ما صحبت می‌کنند، آمارها را که می‌دهند می‌گویند: مردم دزفول جزء قانون مدارترین مردمان کشور هستند. این نکته‌ای است که به ما گفته‌اند. خلاصه مراقب باشند، مواظب باشند. نباید ما اگر خبرنگارانی اگر رسانه‌هایی انتقادی داشتند، نقدی داشتند، آنها را با چوب دادگاه و شکایت کردن و اینها برانیم.

مسئولین باید سعه صدر داشته باشند. اگر از بنده امام جمعه کسی نقدی کرد (الان در ادامه تذکری عرض می‌کنم) بپذیرم. در فضای مجازی کسی به من ایراد گرفته بود؛ چون به من منتقل می‌شود که چرا حضرت آقا فرموده است که ائمه جمعه مراقب افراد قدرتمند و ثروتمند و صاحب منصب و اینها باشند. به من اعتراض کرده بود که چرا مثلاَ از دست مسئولین هدیه گرفته‌ای و در فضای مجازی عکسهایش پخش شده است؟ من پذیرفتم و گفتم کار درستی است و تذکر به جایی است.

و الان هم عرض می‌کنم به همه عزیزان البته رد احسان قبیح است؛ ولی آن را به جهت مصالحی که وجود دارد عرض بکنم که هیچ کس هیچ هدیه‌ای برای بنده نیاورد. حتی گاهی اوقات مثلاَ مسئولینی پیش من می‌آیند، مناسبتی، عیدی هست، شیرینی می‌آورند این جعبه شیرینی را خواهش می‌کنم برای ما نیاورند. این را من تأکید می‌کنم.

لازم است جوان برومند عزیزمان را که برای شهر عزیزمان افتخار آفرید، “جناب آقای علیرضا سخایی راد” که رتبه اول کنکور ریاضی فیزیک را کسب کرد و باعث افتخار برای شهرستان دزفول شد؛ هم به خودش هم به خانواده محترمش تبریک عرض می‌کنم. ان‌شاءالله بتواند مدارج عالی را طی بکند و از دانشمندان کشورمان باشد و برای کشور خودش، استان خودش و شهرستان خودش و خانواده خودش افتخارآفرینی بکند.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها خدمتگذاران به دینت مخصوصاَ مقام معظم رهبری در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

پروردگارا بارالها شهدای ما، امام شهیدان و همه ذوی الحقوق آنها را غریق رحمت قرار بده…

قلب ما را به نور ایمان و معرفت و محبت اهل بیت(ع) و شناخت غدیر روشن و منور بگردان…

پروردگارا بارالها مشکلات جوانان ما، مشکلات اشتغالشان، مشکلات ازدواجشان، مشکلات مسکنشان به فضل و بزرگیت حل بفرما…

پروردگارا بارالها مریضان مخصوصا مریضانی که التماس دعا گفتند و مد نظر هستند خدایا لباس عافیت بر تن همه آنان بپوشان…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

ما را از زمره و از اصحاب آن حضرت قرار بده.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ