۱۸م، مرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۸م, مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۵ ب.ظ | کد خبر: 77967

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین شیخ حسین عبدالهی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

آن کس که حوادث روزگار را به چشم ببیند و از آن پند پذیرد، پرهیزگاریش او را از آلوده شدن به کارهاى شبهه ناک بازمى‌دارد

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی به تبیین خطبه ۱۶ از نهج البلاغه پرداخت و گفت: از منظر امام علی(ع) آن کس که حوادث عبرت آموز روزگار را به چشم ببیند و از آن پند پذیرد، پرهیزگاریش او را از آلوده شدن به کارهاى شبهه ناک بازمى‌دارد.

امام جمعه موقت دزفول افزود: انسانی که خدای متعال را بر گناه ترجیح می‌دهد، لذت می‌برد.

انسانهای متقی باید مراقب تقوای چشم در همه عرصه‌های زندگی باشند

وی با گرامیداشت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) افزود: آن حضرت از چشمان آلوده به گناه به عنوان دامهای شیطان نام می‌برند بنابراین انسانهای متقی باید مراقب تقوای چشم در همه عرصه‌های زندگی باشند.

خانواده‌ها باید مراقب فرزندان خود در استفاده صحیح از فضای مجازی و ابزارهای نوین باشند

خطیب نماز جمعه دزفول با بیان این مطلب که خانه حرمی مقدس است تأکید کرد: زیانکارترین افراد کسانی هستند که با استفاده از فضای مجازی خطرناک، خانه خود [این حرم مقدس] را باخته‌اند.

وی افزود: خانواده‌ها باید مراقب فرزندان خود در استفاده صحیح از فضای مجازی و ابزارهای نوین باشند.

خانواده‌های تقوا محور به هر صحنه‌ای چشم نمی‌دوزند

امام جمعه موقت دزفول افزود: غربیها خودشان از فضای مجازی بد اجتناب می‌کنند و به شکر الهی خانواده‌های تقوا محور به هر صحنه‌ای چشم نمی‌دوزند.

اقتدار و سربلندی کشور در گرو فعالیتهای علمی جوانان نخبه، و پیشرفت کشور در گرو نگاه انقلابی و جهادی  است

حجةالاسلام والمسلمین عبدالهی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول به دیدار اخیر نخبگان کشور با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: اقتدار و سربلندی کشور در گرو فعالیتهای علمی جوانان نخبه، و پیشرفت کشور در گرو نگاه انقلابی و جهادی است.

تقدیر از نخبگان خوزستانی در کنکور ۹۸ و کارهای جهادی نخبگان دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

وی از کشفیات جدید جوانان در عرصه‌های مختلف بویژه نانو بعنوان کارهای بزرگ یاد کرد و از موفقیت داوطلبان برتر خوزستانی در کنکور امسال و کارهای جهادی نخبگان دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تقدیر نمود.

تقدیر از اجرای طرحهای منطقه‌ای و ملی کشور

امام جمعه موقت دزفول همچنین از اختصاص اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریالی عملیات اجرایی چهار بانده کردن جاده حادثه خیز و استراتزیک شوشتر دزفول بطول ۳۰ کیلومتر و نیز از شاهکار مهندسی صنعتی تولید بنزین داخلی توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و عرضه صادراتی آن تقدیر کرد.

خبرنگاران باید با صداقت و صراحت اخبار را منتقل و امانت دار خوبی باشند

وی بمناسبت ۱۷ مرداد با تجلیل از خبرنگاران بویژه شهید صارمی، شهید غلامرضا عارفیان نویسنده و اولین خبرنگار رادیو دزفول و نیز خبرنگار جوان متدین و بسیجی زنده یاد سعید مطیع رسول گفت: خبرنگاران باید با صداقت و صراحت اخبار را منتقل و امانت دار خوبی باشند.

سیستمی شدن فساد در نظام جمهوری اسلامی از اهداف دشمنان است

امام جمعه موقت دزفول با تقدیر از رییس قوه قضاییه به خاطر برخورد قاطع با فساد گفت: سیستمی شدن فساد در نظام جمهوری اسلامی از اهداف دشمنان است که برخوردهای قاطع با فساد نقشه‌های آنها را بی اثر می‌کند.

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: رییس قوه قضاییه برخورد قاطع، سرعت در پیگیری و برخورد با دانه درشتهای مفاسد اقتصادی را در پیش گرفته که باعث شده مردم شتاب بیشتری در برخورد با عوامل فساد احساس کنند.

نظام با هیچ کس رودربایستی ندارد و مفسدان اقتصادی یا در زندانند و یا در حال روانه شدن به زندان هستند

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: با این برخوردهای قاطع ثابت شد نظام با هیچ کس رودربایستی ندارد و مفسدان اقتصادی یا در زندان به سر می‌برند و یا در حال روانه شدن به زندان هستند.

مسئولان باید مشخص کنند چه برنامه‌ای برای نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه دارند

حجةالاسلام والمسلمین عبدالهی در ادامه خطبه‌ها درباره وضعیت عفاف و حجاب در جامعه و ابراز نگرانی از بی توجهی به آن گفت: مسئولان باید شبانه روز در این حوزه تلاش کنند و مشخص کنند چه برنامه‌ای برای نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه دارند و چه تدبیری برای برخورد با هنجارشکنان دارند.

با هرگونه تهاجم فرهنگی و مظاهر فرهنگ غرب که قصد ورود به جامعه ما را دارند در قالب کنسرت و مدگرایی برخورد شود

وی امنیت روحی و روانی خانواده را در گرو پوشش در اجتماع دانست و افزود: با هرگونه تهاجم فرهنگی و مظاهر فرهنگ غرب که قصد ورود به جامعه ما را دارند چه در قالب کنسرت و چه در قالب مدگرایی به شدت برخورد خواهد شد.

میز خدمت در مصلا برقرار شود و مسئولان در جریان مشکلات مردم قرار گیرند

امام جمعه موقت دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌ها از حضور مسئولان در میان مردم و مساجد تقدیر و با گلایه از حضور نیافتن برخی دیگر از مسئولان در بین مردم گفت: درخواست می‌شود میز خدمت در مصلا برقرار شود و مسئولان در جریان مشکلات مردم قرار گیرند.

آنچه که در این انتخابات مهم است حضور حداکثری و  شایسته سالاری است

امام جمعه موقت دزفول همچنین بر شرکت حداکثری در انتخابات اسفند ۹۸ تأکید کرد و گفت: آنچه که در این انتخابات مهم است شایسته سالاری است و اگر غیر از این باشد خیانت به نهاد مجلس محسوب می‌شود.

دو تذکر محلی

وی در خصوص سرقت اخیر از مادر یک شهید در دزفول نیز بیان کرد: پرستار یک مادر شهید بعنوان یک عامل نفوذی سارقان را راهنمایی کرده که اکنون دستگیر شده و در زندان به سر می‌برد.

حجةالاسلام والمسلمین عبدالهی در پایان خطبه‌ها از پخش موسیقی شاد در برخی پارکها و تفرجگاههای دزفول همزمان با شب شهادت امام محمدباقر(ع) انتقاد کرد.

گفتنی است نماز عصر به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول اقامه شد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

 عن علی(ع) أَلاَ وَ إِنَّ التَّقْوَی مَطَایَا ذُلُلٌ

اُوصِیکُم عِبادالله وَ نَفسی بتَقوَى اللّه واتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً و رَحْمَةُ اللهِ

خدا را سپاسگذاریم که در این روز جمعه توفیق به همه ما عنایت کرد در این مراسم عبادی و سیاسی و بسیار مهم و جامعه ساز شرکت کنیم و قرار بگیریم.

امیرالمؤمنین علی(ع) در باب تقوا سخنان بیشماری دارد. شاید اگر ما کتاب نهج البلاغه را تقوانامه نام بگذاریم اشتباه نکرده باشیم. به فرموده مرحوم شهید مطهری رضوان الله علیه یکی از پراستعمال‌ترین واژه گانی که در نهج البلاغه استفاده شده است واژه تقوا است، پرهیز از گناه است.

در خطبه ۱۶ نهج البلاغه امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: گناه، هوس‌رانی و خطا مثل یک اسب سرکشی است که صاحب خود را به پرتگاه می‌کشاند، در حالی که اختیاری هم از خود ندارد. انَّ الْخَطَایَا خَیْلٌ شُمُسٌ اسبی است شُمُسٌ یعنی سرکش. فَتَقَحَّمَتْ بِهِمْ فِی النَّارِ آنهایی که اهل گناه هستند را به پرتگاه گناه می‌برد.

واقعیتی است برادران خواهران؛ وقتی انسانهای هوس باز و گنهکار به دور از جمع، به این وادی می‌افتند حواسشان نیست، دیگر توجه ندارند که در میانه راه عنان کار از دستشان در می‌رود. دیگر خودشان گویا نیستند. در برابر محرکات شهوانی، هیچ گونه اراده و استقامتی ندارند. تازه روز به روز به عمق جنایاتشان افزوده می‌شود. تلون و تنوع گناه پیدا می‌کنند.

شما حتما در تاریخ خواندید پادشاهانی بوده‌اند که برای تفریح آدم می‌کشتند. روزی که در برابرشان آدمی کشته نمی‌شد یا از بلندی پرتاپ نمی‌شد و مشاهده نمی‌کردند؛ روزشان شب نمی‌شد. آنها هم آدم بودند. اما تنوع گناه هست. اما مستمراَ وقتی انسان هواها و خواهشهای نفسانی را جواب مثبت بدهد دیگر دست خودش نیست.

خدا رحمت کند مرحوم امام(رضوان الله علیه) را می‌فرماید که: پلیدی، طاغوت، شیطان و گناه ذره ذره وارد زندگی انسانها می‌شود. وقتی نرمک نرمک، آرام آرام یک انسانی تن داد به گناه، عادت کرد به گناه، دیگر متوجه نیست زبانش چه جوری می‌چرخد. فُحش می‌دهد. گویا نقل و نبات می‌خورد. غیبت می‌کند، گویا هیچ کاری نکرده است. آبروی یک مسلمان را می‌‍برد، ککش نمی‌گزد. این به خاطر چیست؟ چرا بعضی‌ها وقتی یک حرف می‌زنند، حس می‌کنند کسی نارحت است، اضطراب همه وجودشان را می‌گیرد. چون عادت به گناه نکرده‌اند.

خدا رحمت کند مرحوم شهید مطهری را دوباره از ایشان عرض می‌کنم. ایشان می‌فرماید: مرحوم آقا شیخ علی شیرازی که یکی از اوتاد روزگار و اولیاء الله بودند. ایشان می‌گوید: شاید در تدریس نهج البلاغه کسی را مثل ایشان نداریم یا من ندیده‌ام.

می‌گوید: روزی با ایشان در جلسه‌ای شرکت کردم. شب بود. یک بیت شعر ایشان خواند که در آن شب شعر خواندش کراهت داشت. از جلسه که آمدیم دائم دست می‌زد، دائم آه و حسرت از نهاد این مرد بلند بود. گویا گناه کبیره‌ای انجام داده است. یک کراهت، یک مکروه از این بزرگمرد سر زده است. اینها به خاطر چیست؟

اینها به خاطر این است که وقتی انسان خدای ناکرده به گناه رو کرد، زندگی او روال پلیدی و زشتی را به خودش می‌گیرد. در مقابل تقوا است. وقتی انسان این خصوصیت پاک و ارزشمند را در زندگی خودش قرار داد، ملکه شد؛ دیگر حالت شرم، خویشتن داری همه وجودش را وقتی فرا گرفت، گناه برایش خلاف عادت است.

برای او دروغ گفتن سخت است. سر می‌رود، اما دزدی نمی‌کند، خیانت نمی‌کند، به کسی تعرض نمی‌کند. ما فکر می‌کنیم عابدان و عارفان که شبهای طولانی زمستان را و روزهای گرم تابستان را عبادت می‌کنند، روزه می‌گیرند، نماز شب می‌خوانند سخت است؟ نه به خدا. آنها از این کار لذت می‌برند.

آیت الله بهجت رضوان الله علیه جمله معروفی دارد می‌فرماید: وقتی انسان خدا را بر گناه ترجیح می‌دهد لذتی دارد که فقط خدا می‌داند آن لذت چیست. این مرد بزرگ، دائم الذکر همیشه لبهای او به ذکر خدا و یاد خدا می‌جنبید. در توفیقاتی که نصیب ما شده بود در مدرسه عترت قم، در همسایگی خانه این بزرگمرد ما بودیم. بعضی وقتها مشاهده می‌کردیم ایشان را بعد از اقامه نماز صبح در مسجد فاطمی گذر خوان، بعد از نماز راه می‌افتد، می‌رفت حرم حضرت معصومه(س) این برنامه روزانه ایشان بود؛ یک نیم ساعتی، ۴۰ دقیقه‌ای یک گوشه‌ای از حرم می‌نشست، سر را پایین می‌انداخت و بعد بلند می‌شد طرف منزل می‌آمد.

همیشه چهار پنج نفری با ایشان از حرم تا منزلشان بودند. ما هم خیلی وقتها هم مسیر ایشان بودیم، چون مدرسه ما تقریباَ کنار خانه ایشان بود. من خودم می‌دیدم بارها و بارها، وقتی کسی سؤالی، جوابی می‌کرد؛ خوب حرف می‌زد، جواب مردم را می‌داد. نوعاَ طلاب دور او بودند. ولی وقتی ساکت می‌شد، سریع شروع می‎کرد به خواندن یک آیه از آیات قرآن، یک سوره از سور قرآن و کار خودش را انجام می‌داد؛ از حرم شروع می‌کرد به سوره عمَّ یَتَسَاءَلُونَ تا نزدیکیهای خانه تمام می‌شد، دوباره شروع می‌کرد به وَالْعَادِیَاتِ ضَبْحًا خواندن همین آیات را می‌خواند.

اینها نُرم زندگی ایشان هست، اینها همیشه به یاد خدا هستند. اصلاَ نباشند خلاف عادت است. خیلی مهم است. این خصوصیت تقوا أَلاَ وَ إِنَّ التَّقْوَى مَطَایَا ذُلُلٌ مردم! آگاه باشید، تقوا وقتی عادت کردید به یاد و نام ذکر خدا، یک مرکب راهواری است. شما را به سمت و سوی فلاح و رستگاری می‌برد. أَلاَ فصونوها و تصونوا بها شما تقوا را حفظ را کنید. تقوا شما را هم حفظ خواهد کرد. ممکن است بپرسید یعنی چه؟

ببینید رابطه تقوا با انسان متقی یک رابطه دو طرفه است. یک جاده دو بانده است. شما در زمستان یک پیراهنی، یک ژاکتی می‌بافید، بعد همان را هم تن می‌کنید، شما بوجود آورنده این پیراهن هستید؛ اما در سرمای زمستان او شما را محافظت می‌کند. این سرّ همین جمله است فصونوها و تصونوا بها سعی کنید ملکه تقوا، درونتان بوجود بیاید، دیگر غم نخورید. تقوا شما را محافظت خواهد کرد. دست شما، پای شما، زبان، اصلاَ سراسر وجود زندگی شما ارزش مدار، کرامت محور، فضیلت محور خواهد شد. فَالْمُتَّقُونَ فِیهَا هُمْ أَهْلُ الْفَضَائِلِ متقین در دنیا اهل فضائل هستند.

تقوای زبان دارند. مَنْطِقُهُمُ الصَّوَابُ دروغ، تهمت، دشنام، بهتان در زبان متقین پیدا نمی‌شود. این زندگی انسان متقی است که تقوا ملکه شده است. تقوای چشم دارند، غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اَللَّهُ انسانهای متقی به هرچیزی نگاه نمی‌کنند. هر چیزی برادران خواهران، جوانان شایسته دیدن نیست. امام باقری که امروز در سالروز شهادت او هستیم چه می‌فرماید: الْبَصَائِرُ مَصَائِد اَلشَّیْطَانِ دامهای شیطان در چشمهای شما است.

چه قدر از زندگیها که نابود نشد. چقدر از دلها که مشغول نشد. چه قدر از توانها و سرمایه‌ها که هدر نرفت، به خاطر اینکه چشم به یک نقطه‌ای دوخته شد که نبایستی دوخته می‌شد.

در روزگار ما که روزگار وانفسا است. گناه چشم خیلی راحت شده است. آسان شده است. چه صحنه‌هایی را که در، سی چهل سال پیش بایستی جوانان یا حتی انسانهای مسن در خواب هم نمی‌دیدند الان به چه راحتی در دم و دستگاهها، در این موبایلها، در این تبلتها می‌گردد.

اینها به روح و روان جامعه چه می‌کند. متأسفانه این مناظر و این فیلمها و این عکسها به اطفال هم رسیده است. به بچه‌های هفت هشت ساله هم رسیده است. خانواده‌ها باید خیلی باید مواظب باشند. من این را سختم است از این تریبون مقدس بگویم؛ اما باید بگویم. خیلیها از مفاسد از خود والدین به بچه‌ها سرازیر می‌شود. پدر و مادر اهل رعایت نیستند. هر کانالی را هر شبکه‌ای را در خانه شان باز می‌کنند. هر سایتی را، هر کانالی را، هر گروهی را، در آن عضو می‌شوند. این گوشی هم دم دست همه هست. می‌بینند. خیلی بد است، به خدا شرم آور است.

«یکی از دوستان ما تعریف می‌کرد در شهرستان دزفول مدیر مدرسه ابتدایی است می‌گفت: ما متوجه شدیم یکی از دانش آموزان دوم سوم ابتدایی، موبایلی همراهش هست و انواع و اقسام فیلمها و صحنه‌های مستهجن در این موبایل قرار دارد. و برای همکلاسی هایش هم اتفاقا اینها را فرستاده است. صحنه‌هایی که برای سن این بچه خیلی خیلی دیدن آن زود است. چه  از طریق حلال تا چه برسد به حرام.

پدر و مادرش را دعوت کردیم مدرسه؛ پدرش را، آمد مدرسه و گفتیم این وضع بچه شماست. یک تشری هم سر بچه‌اش زد. چرا این کار را کردی؟ چرا این موبایل را آوردی؟ چرا اصلاَ این فیلمها را تو داری؟ بچه با آن کودکی و صداقت و پاکی خودش که از قدیم گفته‌اند حرف راست را از بچه بشنو؛ گفت بابا: این عکسها و فیلمها داخل گوشی خودت بود، منم برای خودم بلوتوث کردم.»

البیت حرم. پیامبر خدا(ص) می‌فرماید: خانه حرم است. ما فکر می‌کنیم حرم امام رضا(ع) و مسجد الحرام و حرم قم، تنها… نه! خانه هم قداست دارد. خانه هم مقدس است و حرمت دارد. قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِینَ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِیهِمْ. زیانکارترین مردم آنهایی هستند که خانواده را باخته‌اند.

پدرها مادرها برادران خواهران، فضای مجازی بسیار بسیار برای ما خطر است. در عین حالی که مفید هم هست. اما آسیبهای جدی دارد. هنوز ما باور نکردیم رفتن به فضای مجازی یک فن است. مهارت می‌خواهد. بلدی می‌خواهد. تعبیر خوبی دیدم از یکی از کارشناسان فضای مجازی، می‌گفت: رفتن به فضای مجازی مثل رفتن به رودخانه است. شما خانواده خود را راضی می‌شوید همین جور بدون جلیقه نجات بفرستید؟ بدون اینکه رصد کنید عمق این آب چه قدر است؟ همین جور داخل آب بفرستید؟  ما این کار را نمی‌کنیم.

اما دست بچه هفت هشت ساله خود تبلت می‌دهیم. اینترنت می‌گذاریم. خود غربیها اینجور نمی‌کنند. خود غربیها خیلی حواسشان به این مطلب جمع است. جمله خیلی معروفی است از اوباما، گفته بود ما مانیتور کامپیوتر دخترمان را رو به اپن آشپزخانه‌مان زدیم تا مادر ثانیه به ثانیه رصد کند، ببینیم چه فیلمهایی دارد می‌بیند. به کدام سمت دارد می‌رود. ما  این کارها را نمی‌کنیم.

بعضی از مسئولین آموزش و پرورش اعلام کردند از هر هفت هشت ده کودک ما یکی از آنها ضعف چشم دارد به خاطر نگاه به تبلت و موبایل. این یک خطر است. این یک آسیب جدی است.

غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اَللَّهُ خانواده‌های تقوا محور آنهایی که دوست دارند پاک زندگی بکنند، چشمها را به هرصحنه‌ای نمی‌دوزند. این یکی از مطالب خیلی خیلی مهم است.

در ماه ذی الحجه قرار داریم ماه حج است. آرزوی قبولی عبادات و طاعات همه حاجیها را داریم. به خصوص همشهری هایمان که مشرف شدند امسال به حج و همانطوری که اعلام شد شهادت امام باقر(ع) هم در این روز داریم.

روایتی را آماده کرده بودم از امام باقر(ع) ولی بسنده می‌کنم به همان روایت الْبَصَائِرُ مَصَائِد اَلشَّیْطَانِ و از روایت دوم صرف نظر می‌کنم. فقط یک جمله بگویم که اشک و گریه نمک همه مجالس ما شیعیان است.

می‌دانید امام باقر(ع) در حدود سن سه الی چهارسالگی نقل کردند هر دو سن را که در کربلا حاضر بوده است. قطعاَ امام باقر(ع) در کربلا بوده است. کربلا است. کربلا، کرب و بلا، سرزمین بلاست. من نمی‌دانم این کودک خردسال چه صحنه‌هایی را دیده است. آیا دیده است که اسبها بر آن بدن نازنین تاخته‌اند یا نه؟ آیا دیده است آن لحظه‌ای که تیر بر گلوی علی اصغر(ع) می‌نشیند یا نه؟ آیا دیده است در آن لحظه ای که تازیانه بر عمة السادات می‌زنند یا نه؟

خیلی مصیبتها بوده است شاید دیده باشد.اما یک مصیبت است که قطعاَ امام باقر(ع) خودش مصیبت زده آن مصیبت هم هست. آن وقتی که عمة السادات در خیمه امام سجاد(ع) رفت عرض کرد: فرزند برادر دارند خیمه‌ها را آتش می‌زنند. دارند حمله می‌کنند به زن و اطفال، به این بچه‌ها، چه دستوری می‌دهید؟ فرمود یا عمتا عَلیکُنَّ بِالفِرار به این بچه‌ها، به این زنها بگو در بیابان فرار کنند از خطر آتش. امام باقر(ع) هم حتما در آن اطفال.

وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

به تقرب آل الله خداوندا از ما قبول بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادالله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

در این خطبه چند تا نکته است باید تذکر بدهم؛ بسیار مهم هستند. ان‌شاءالله برسیم به همه آنها بپردازیم.

همه شما می‌دانید رهبر بزرگوار انقلاب دیدار کردند با جمعی از جوانان نخبه کشور و مطالب مهمی را فرمودند. فرمودند که: سربلندی نخبگان کشور، سربلندی همه ماست. و اقتدار کشور هم در گرو فعالیتهای علمی شماست. فرمودند که: پیشرفت علمی در گرو نگاه انقلابی و جهادی است. و این یک واقعیت است. ما هر جا رشد، پیشرفت، و بر قله ایستاده‌ایم به برکت نگاه انقلابی و جهادی است.

فرمودند که: برای هر کشوری بخصوص برای نخبه‌ها نا‌امیدی سم است؛ و مدال طلای شما پایان راه نخبگانی شما نیست. شما باید دست به کشفیات جدیدی در حوزه‌های علمی خودتان بزنید.

خیلی این جملات، جملات حائز اهمیتی است. نخبه‌های ما کارهای بزرگی کرده‌اند. شهرستان ما اتفاقاَ یکی از این نخبه‌ها را داشت؛ با رهبری هم دیدار کرد. همچنین در همین جا تبریک بگویم به عزیزان خوزستانی ما که رتبه‌های برتر را در کنکور سال جاری که انجام شد، به دست آوردند. این نکته‌ای بود که عرض کردم.

کارهای جهادی زیادی در شهرستان صورت گرفت. یکی از کارهایی است که صورت گرفت توسط نخبه‌های دانشگاه جندی شاپور بود. در دهه کرامت، ۳۱ جهزیه را به زوجهای جوان در دزفول و حومه تقسیم کردند. شکرالله سعیهم.

مژده‌ای که من باید به شما برادران و خواهران بدهم، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کردند که: ۱۶۰ میلیارد ریال جهت چهار بانده کردن جاده دزفول شوشتر که شما می‌دانید که چه جاده پر استراتژیک پر خطر حادثه خیزی است، اختصاص داده شده است وعملیات آن به زودی انجام خواهد شد. این جاده طولانی است ۳۰ کیلومتر آن باید چهار بانده بشود. ۱۸ کیلومتر آن در حوزه دزفول است و ۱۲ کیلومتر آن در حوزه شوشتر. الحمدالله دارد آغاز می‌شود.

یکی دیگر از مطالبی که مژده است من باید به شما نمازگزاران بزرگوار بدهم. مژده این مطلب بسیار مهم در سطح ملی است. شاهکار مهندسی و صنعتی متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه است. کار بزرگی کردند قرارگاه خاتم الانبیا نه با بهره‌گیری از متخصصان خارجی، بلکه با بهره گیری از متخصصان و جوانان و مهندسان داخلی، پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه‌ای ستاره خلیج فارس را در عرصه صادرات بنزین و تولید بنزین به بهره برداری رساندند.

می‌دانید ما در صنعت نفتمان اصلاَ تولید بنزین نداشته‌ایم؛ که رسماَ در ۹ مرداد امسال چند روز پیش اولین بار در صنعت نفت  کشورمان شاهد عرضه بنزین صادراتی شدیم که ۳۰۰۰ تن آن به افغانستان صادر شد. درود خدا بر این همه عزم و اراده و مجاهدت و تلاش.

نکته دیگری که باز اتفاق افتاد. حذف ۴ صفر از پول ملی ماست. می‌دانید بیش از ۱۰۰ کشور دنیا تا به حال صفرها را حذف کردند. اولین تجربه متعلق به کشور آلمان است. در سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۳ چیزی حدود صد سال پیش. آلمان به خاطر تورم بسیار بالا که کارشناسان نوشته‌اند و گفته‌اند هر دو روزی یک بار جنسها در آن سالها دو برابر می‌شده است.

۱۲ صفر را حذف کرد. برای چه؟ به خاطر مقابله با تورم و برای بازگرداندن اعتماد مردم به پول ملی. این کار را کرد. هلند و ترکیه از کشورهایی بودند که در این عرصه، حذف صفرموفق بودند. اما آرژانتین و زیمبابوه با اجرای حذف صفرها به قهقهرا هم تازه رفتند.

ما امیدواریم که دولتمان در این زمینه تجربه موفقی را داشته باشد.

۱۷ مرداد دیروز روز خبرنگار بود. تجلیل می‌کنیم از همه خبرنگارانی که با صداقت و صراحت، اخبار را به گوش مردم می‌رسانند. امانتداری در حرفها می‌کنند و گرامی می‌داریم یاد و خاطره نویسنده و گوینده رادیو دزفول را شهید غلامرضا عارفیان و همچنین شهید و بزرگوار و جوان متدینی که در حادثه عید امسال آقای سعید مطیع الرسول که از همکاران این بزرگواران در عرصه خبر و خبرگزاری بود، یاد و خاطره ایشان را هم ما زنده می‌کنیم و شهید صارمی را همچنین که به خاطر شهادت او در افغانستان اصلاَ این روز خبرنگار نامگذاری شده است به روح همه آنها درود می‌فرستیم.

نکته مهمی که من باید عرض بکنم تشکر ما مردم از جناب آقای رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه به خاطر برخوردهای سریع و صریح ایشان در برابر مفاسد اقتصادی.

برادران خواهران این برخوردها و این قاطعیتها در حقیقت گشودن پنجره زندگی مردم به سمت عدالت است. سخن عالمانه این بزرگوار در جمع ائمه جمعه در سراسر کشور فرمودند، ایشان گفتند که: در دین مبین اسلام بعد از توحید هیچ مقوله‌ای به اندازه عدالت مورد تأکید قرار نگرفته است. ما حس می‌کنیم که عدالت را این بزرگوار بیش از پیش در روی میز کارخودش قرار داده است؛ به دو دلیل.

سرعت در پیگیری و برخورد با دانه درشتهای مفاسد اقتصادی دو تا علامت و دو نشانه مهم برای حساسیت دستگاه قضا نسبت به عدالت است. این کارها نه اینکه نشده است قبلا. نه! قبلا شده است. اما الان مردم ما شتاب بیشتری را حس می‌کنند. مردم ما نمود بیشتری را دارند از این کار می‌بینند.

آنچه که دشمن به دنبال آن بوده است و هست یک کلمه است گول نخوریم. سیستمی شدن فساد در نظام جمهوری اسلامی است. این را دشمن به شدت دارد پای آن خرج می‌کند. که بگوید فساد سیستمی شده است.

با این برخوردهای قاطع، جناب آقای رئیسی و دستگاه قضا ثابت کردند که نظام جمهوری اسلامی با هیچ کس تعارف ندارد. با هیچ کس رو دربایستی ندارد. دوره این مطلب گذشته است که کسی اگر بخواهد بگوید برادرمن خط قرمز من هست، معاون من خط قرمز من است، داماد من خط قرمز من است. این خط قرمزها یا الان در زندان هستند و یا روانه زندان دارند می‌شوند.(تکبیر نمازگزاران)

نکته بعدی که می‌خواهم عرض بکنم این است که ما در باب حجاب و پوشش واقعاَ نگرانیم. الان این مطلب یک معضل است. دو نهاد نسبت به این مطلب باید شبانه روزی باید کار بکنند. اول مسئولین هستند. ما باید دغدغه مسئولین را لمس کنیم. دغدغه مسئولین را باید در این زمینه حس کنیم.

چه برنامه‌ای در درجه اول: برای جا انداختن پوشش اسلامی دارند؟ مکتوب به مردم بگویند.

و در درجه دوم: چه تدبیری برای برخورد با کسانی است که هنجار شکنی می‌کنند؟ برای پاسداشت ارزشها این هم بالاخره باید گفته بشود.

برخی از فعالان فرهنگی که من با آنها صحبت می‌کردم، پیشنهاد خوبی دادند. می‌گفتند که اگر اتاق فکر و کمیته‌های مشترک و همکاریهای مجدانه دور یک میز در خصوص همین کار، میان نیروی انتظامی و ستاد امر به معروف و شهرداری صورت بگیرد، قطعاَ شاهد گامهای بلندی در این عرصه خواهیم بود .این سه نهاد باید دور همدیگر بنشینند؛ مسئولین بخصوص همین کار.

دوم خانواده است. خانواده‌ها باید بیدار بشوند. آنهایی که رعایت نمی‌کنند. باید بفهمند واقعاَ امنیت روحی و روانی خود پدر و مادرها در گرو حجاب است، پوشش است. محافظت از سلامت اجتماعی در گرو پوشش اسلامی است. فرهنگ مردود غرب را دوباره تجربه کردن خطاست. تمام مسئولینی که در این عرصه هستند این نکته را حتماَ باید لحاظ بکنند که ما از فرهنگ غرب هیچ خیری عائدمان نمی‌شود.

من صحبت می‌کردم قبل از خطبه‌ها با امام جمعه محترم حاج آقای قاضی که الان در جمع ما هم حضور دارند. ایشان می‌فرمودند و واقعا این مطالب باید گفته بشود با تهاجم فرهنگی و با مظاهر فرهنگ غرب تحت هر عنوانی که بخواهد در زندگی ایرانی اسلامی ما وارد بشود و هجمه بکند به فکر و فرهنگ و ناموس ما، چه تحت عنوان کنسرت می‌خواهد باشد، چه تحت عنوان مد و مدگرایی می‌خواهد باشد، ما با این هجمه‌ها حتما مقابله خواهیم کرد.(تکبیر نماز گزاران)

بعضی‌ها به راحتی حاضر هستند چوب حراج به فرهنگ خودشان بزنند. چوب حراج را به تمام ارزشهای خودشان بزنند. فقط به زبان می‌گویند: چو ایران نباشد تن من مباد. مگر ایران فقط سرزمین جغرافیایی آن، ایران است. فرهنگ ایران هم جزء ایران است. سبک زندگی ایرانی اسلامی ما ایران ماست. تهاجم به اینها تهاجم به سرزمین ماست. هیچ تفاوتی ندارد.

غرب در این حوزه شکست خورده است. غربی که زنها را در ویترین می‌گذارد و اتیکت قیمت روی آنها می‌زند، چه چیزی برای ما دارد؟ چه رهاوردی می‌تواند برای ما بیاورد؟ بشکند آن قلمهایی که با بازی کردن با کلمات، جوانان ما را گول می‌زنند. نه به حجاب اجباری، آری به حجاب اختیاری. چه برکتی دارد؟

یکی از نویسندگان مطرح لبنانی حرف خوبی می‌زند. می‌گوید: من فکر می‌کردم که زنان اروپایی در آسایش و آرامش بهتری هستند به خاطر این مسئله پوششان که هرطور دلشان می‌خواهد. تا خودم ساکن فرانسه شدم، دیدم که چه معضلاتی را اینها دارند با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. دیدم چه فشلی و سستی و هم از هم گسییختگی در جامعه هست.

آمار فرزندان نامشروع در غرب وحشتناک است. این فرزندان نامشروع که در بعضی از کشورها به ۵۰ درصد هم می‌رسد من اول این آمار را باور نمی‌کردم، تا خودم به دنبالش افتادم. آیا اینها محصول یک جامعه اپن، باز و مختلط است یا محصول عفت پاکدامنی و رعایت حریمها است. ذَٰلِکَ أَزْکَىٰ قرآن می‌فرماید: اگر به دنبال زندگی پاکیزه هستید غَضُّوا أَبْصارِکمْ رعایت کنید. حریمها را رعایت کنید. این نکته‌ای است که بایستی عرض می‌کردم.

و نکته دیگر تشکر می‌کنیم از مسئولینی که در میان مردم حاضر می‌شوند. من تشکر می‌کنم. بالاخره در مساجد، روحانیان برادران طلبه ما حاضر هستند می‌بینند. برخی از مسئولین وقت می‌گذارند، می‌آیند شرکت می‌کنند. پاسخ می‌دهند به مردم. انتقادهای مردم را می‌شنوند و البته گلایه می‌کنیم از مسئولینی که بین مردم حاضر نمی‌شوند.

بنده در مسجد حضرت مهدی(عج) جنوبی نماز می‌خوانم ۶ سال است هنوز برخی از مسئولین یک بار آنجا نیامدند. یک بار پا نگذاشتند. در حالی که آن مسجدی که ما نماز می‌خوانیم نماینده کوی سعدی و بهمن و ذوالفقار است. ۱۰ مسجد هم نیست که بگوییم اینجوری است نه! یک مسجد است دو مسجد است. خوب این را باید رعایت بکنند.

فَلَا تُطَوِّلَنَّ احْتِجَابَکَ عَنْ رَعِیَّتِکَ مالک: طولانی نکن حجابت را از مردم پوششت را از مردم. در پستوها خودت را نگذار. در اتاقهای در بسته و جلسه خودت را مستور نکن. فَإِنَّ شُعْبَةٌ مِنَ الضِّیقِ  مردم به تنگ می‌آیند وَ قِلَّةُ عِلْمٍ بِالْأُمُورِ مردم اگر شما مستقیم با آنها حرف نزنید با آمار و ارقام کسی بخواهد با تو حرف بزند علمت پایین می‌آید از آن چیزی که در کف جامعه دارد می‌گذرد. میز خدمت چیز خوبی است اگر در نماز جمعه دائر بشود. ما این را عاجزانه از مسئولین درخواست می‌کنیم که بگویند.

انتخابات را هم برادران خواهران برای ما شرکت حداکثری بسیار مهم است. شایسته سالاری بسیار مهم است. هر خط کشی که در این حوزه بخواهد صورت بگیرد و آمار را پایین بیاورد و شایسته سالاری را بخواهد بشکند مقبول نیست. و این در حقیقت خیانت به آن نهاد اساسی مثل انتخابات است.

یکی دو تا نکته هم بود باز حاج آقای قاضی دوست داشتند من در خطبه اشاره بکنم. سرقت از مادر شهید صورت گرفته بود. بله این سرقت صورت گرفته بود ولی توضیحی که این بزرگوار به بنده دادند این بود که پرستاری که این مادر شهید داشته نفوذی بوده است، و آن دزدها را راهنمایی کرده است در ساعت بخصوصی در منزل و این کار صورت گرفته است. البته در زندان است این خانم و این پرستار و کارها دارد در این زمینه پیش می‌رود.

در پارکها مواظب موسیقی‌ها باشیم. بعضی از دوستان گفتند: دیشب شب شهادت امام باقر(ع) آهنگهایی نواخته شد و پخش شد که مناسب این شب بزرگ و غمبار نبود.

خدایا به حق محمد و آل(ص) از تو خواهانیم و خواستاریم به آبروی امام باقر(ع) از تو می‌خواهیم که مرضای ما ملتمسین دعا کسانی که حاجت دارند، شفا عنایت بفرما و حاجت روا بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ