۱۱م، مرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

هرکس جامه تقوا بپوشد کارهای خوب او آشکار می شود، عملش به سرانجام می رسد و موجب رستگاری وی می‌شود.+ متن کامل خطبه‌ها

مؤمن از سوی خداوند متعال توفیق پیدا می‌کند، پند دهنده درونی دارد و نصیحت پذیر است.

زمان انتشار: ۱۱م, مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۱۳ ب.ظ | کد خبر: 77893

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با صلابت نماز جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی دزفولی در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

هرکس جامه تقوی بپوشد کارهای خوب او آشکار می‌شود و عملش به سرانجام می‌رسد و موجب رستگاری وی می‌شود

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: امیر مؤمنان حضرت علی(ع) فرمودند: هرکس جامه تقوی بپوشد کارهای خوب او آشکار می‌شود و عملش به سرانجام می‌رسد و موجب رستگاری وی می‌شود.

مباحث علمی امام محمد تقی(ع) برغم سن کم آن حضرت موجب توجه علما و پژوهشگران فراوان عصر خویش گردید

امام جمعه دزفول در ادامه با اشاره به سالروز شهادت امام جواد(ع) به تبیین جایگاه و شخصیت علمی آن حضرت پرداخت و اظهار داشت: مباحث علمی امام محمد تقی(ع) برغم سن کم آن حضرت موجب توجه علما و پژوهشگران فراوان عصر خویش گردید.

امام جواد(ع) در علم، عالمی برجسته و در تقوا و بندگی خدا، ممتاز و اهل کرم و بخشش بودند

وی افزود: امام جواد(ع) در علم، عالمی برجسته و در تقوا و بندگی خدا، ممتاز و اهل کرم و بخشش بودند.

امام جمعه دزفول تصریح کرد: تقوای نمونه آن حضرت به حدی بود که مأمون آن امام همام را به عنوان داماد خود انتخاب کرد.

مؤمن از سوی خداوند متعال توفیق پیدا می‌کند، پند دهنده درونی دارد و نصیحت پذیر است

وی سپس به بیان حدیثی در خصوص خصلتهای یک مؤمن از منظر امام جواد(ع) پرداخت و افزود: مؤمن از سوی خداوند متعال توفیق پیدا می‌کند، پند دهنده درونی دارد و نصیحت پذیر است.

الگو گرفتن ازسبک ساده و بی آلایش امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) می‌تواندجوانان را به سعادت و خوشبختی برساند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام جواد(ع) به سالروز پیوند ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: الگو گرفتن از سبک ساده و بی آلایش این زوج معصوم می‌تواند جوانان را به سعادت و خوشبختی برساند.

رعایت مهریه سبک و اجتناب از تشریفات و ظواهر مادی موجب آسان شدن ازدواج می‌شود

امام جمعه دزفول با تبیین مزایای ازدواج به موقع جوانان و توجه به امر حیاتی آن افزود: رعایت مهریه سبک و اجتناب از تشریفات و ظواهر مادی موجب آسان شدن ازدواج شده و بسیاری از مشکلات زندگی را مرتفع می‌نماید.

مسئولان ذیربط در تعامل با خبرنگاران اهتمام بیشتری ورزند

خطیب نماز جمعه دزفول در آستانه ۱۷ مرداد روز خبرنگار به نقش خبرنگاران و جایگاه آنها در اطلاع رسانی و انتقال مشکلات مردم به مسئولان اشاره کرد و اظهار داشت: خبرنگاران با انتقال و نشر و قایع در خدمت به جامعه جایگاه ویژه‌ای دارند و جا دارد مسئولان ذیربط در تعامل با آنها اهتمام بیشتری ورزند.

آیت الله قاضی(ره) بعنوان اولین امام جمعه دزفول نمادی از مقاومت بود

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به سالگرد برپایی نماز جمعه، از آیت الله قاضی(ره) بعنوان اولین امام جمعه دزفول یاد کرد و افزود: این روحانی فاضل و انقلابی در دوران انقلاب و دفاع مقدس نقش ویژه‌ای در مقاومت و در مقابل رژیم بعثی ایفا کرد.

تحریم وزیر خارجه ایران توسط آمریکا نشان از ناکامی آمریکائیها در مقابله با مقاومت ملت ایران دارد

وی همچنین اقدام اخیر دولتمردان آمریکا در تحریم وزیر خارجه کشورمان را محکوم کرد و افزود: این حرکت آمریکا ناشی از ناکامی آمریکائیها در مقابله با مقاومت ملت ایران است.

ادامه حفظ عزت، حکمت و مصلحت شکست آمریکا را در پی خواهد داشت

وی افزود: دستگاه دیپلماسی با پشتوانه مردم و با قدرت مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت که از مسئولیتهای خطیر مسئولان، نهادها و وزارتخانه‌های کشور است از منافع ملی کشور حمایت کرده و شکست آمریکا را رقم خواهد زد.

تقویت جبهه مقاومت تنها راهکار شکست استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌ها به اهمیت وحدت امت اسلامی و جبهه مقاومت پرداخت و با اشاره به حضور دو شخصیت لبنانی و فلسطینی در نماز جمعه دزفول گفت: تقویت جبهه مقاونت تنها راهکار شکست استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است.

گرایش کشورهای عربی به جبهه مقاومت آغازی در محو اسرائل غاصب است

وی حرکت جدید برخی کشورهای عربی در گرایش به جبهه مقاومت را مهم برشمرد و گفت: این حرکت می‌تواند آغازی برای محو اسرائیل و اقامه نماز در قدس شریف باشد.

تقدیر از نیروی انتظامی و درخواست ارائه راهکار فرهنگی در حفظ شئونات اسلامی

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها از نیروی انتظامی و مسئولین محترم این نیرو در برخورد با مجرمان و کسانی که سبب ناامنی جامعه می‌شوند تقدیر کرد و خواستار رعایت شئونات اسلامی در بوستان ساحلی و ارائه راهکار برای حل مشکلات فرهنگی در مناطق تفریحی شد.

حضور دو شخصیت لبنانی و فلسطینی در نماز جمعه دزفول

گفتنی است پیش از اقامه نماز عصر شیخ حسین الغبریس عضو شورای راهبردی و معاونت روابط بین الملل تجمیع مقاومت اسلامی لبنان درخصوص اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه و پیروزیهای جبهه مقاومت در مقابل صهیونیستها مطالبی را بیان کرد.

همچنین در آئین نماز جمعه دزفول دکتر مصطفی الدولی نماینده جنبش حماس در سوریه و لبنان نیز شرکت داشت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِباداللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۳۲ در بخشی از این خطبه می‌فرماید: هرکس جامه تقوا بپوشد و جامه تقوا و پرهیزگاری بر تن خودش بنماید، می‌فرماید: بَرَّزَ مَهَلُهُ وَ فَازَ عَمَلُهُ یعنی کارهای نیک او، کارهای خوب او آشکار می‌شود. و همچنین کارهای موفقیت آمیز او ماندگار می‌شود. در حقیقت عمل او باعث رستگاری می‌شود. این خصوصیت تقوا است. اگر کسی اهل تقوا باشد، عمل او به سرانجام می‌رسد، عمل او به فرجام می‌رسد و او را رستگار می‌کند.

چون امروز روز آخر ماه ذی القعده است و روز شهادت امام جواد(ع) است خطبه اول را اختصاص داده‌ایم به زندگانی که به صورت مختصر و مجمل از آن حضرت در این خطبه بیان می‌شود و یکی از احادیث نورانی آن حضرت را تقدیم عزیزان می‌کنیم.

شخصیت امام جواد(ع) علیرغم سن کمی که داشتند، از منظر و دیدگاه دانشمندان بسیار ستودنی و مهم است. سخنان و مناظراتی که امام جواد(ع) داشتند، تا جایی بوده است که در حل مشکلات بزرگ علمی و فقهی که توسط آن حضرت انجام شده است، تحسین و تمجید دانشمندان و بویژه پژوهشگران اسلامی را برانگیخته است. این دانشمندان اعم از شیعه و سنی همه به منزلت و جایگاه علمی و فضل علم امام جواد(ع) اعتراف کردند.

بعنوان مثال و نمونه که منزلت علمی و فقهی حضرت را این علما و دانشمندان ستودند؛ سبط بن جوزی در کتاب تذکرة الخواص آنجا می‌گوید که: او در علم و تقوا و زهد و بخشش به روش و منش پدر بزرگوارش بود. یعنی امام رضا(ع) که در واقعه مظهر علم و فضیلت بوده است و لقب عالم آل محمد(ص) داشته است؛ امام جواد را هم در منزلت علمی او به پدر بزرگوارش امام رضا(ع) تشبیه کردند.

ابن حجر هیتمی در صواعق المحرقه می‌گوید: آنجا می‌نویسد که: مأمون او را(امام جواد (ع)) را به دامادی انتخاب کرد، زیرا با وجود کمی سن از نظر علم و آگاهی و حلم بر همه دانشمندان زمان خودش برتری داشت. این جایگاه و منزلت علمی امام جواد(ع) با توجه به اینکه خیلی از اینها هم از دوستان حضرت و از دوستان اهل بیت(ع) نبودند؛ ولی نسبت به جایگاه و منزلت علمی امام جواد(ع) معترف بودند.

اشاره کنیم به حدیث نغزی که از آن حضرت نقل شده است. می‌فرماید: المُؤمِنُ یَحتاجُ من التَوفیقٍ إلی ثَلاثِ خِصالٍ: تَوفیقٍ مِنَ اللهِ، وَ واعِظٍ مِن نَفسِهِ وَ قَبُولٍ مِمَّن یَنصَحُه می‌فرماید: مؤمن به سه تا خصلت احتیاج دارد. یکی اینکه: توفیق از جانب خدای متعال پیدا بکند. دیگر اینکه: یک واعظ و یک پند دهنده و اندرز دهنده درونی داشته باشد. و سوم می‌فرماید: پذیرنده نصیحت باشد، پند پذیر باشد. این خصلت سومی که حضرت می‌فرماید.

این حدیث با اینکه خیلی کوتاه است ولی یک برنامه جامع و راهبردی را برای سبک زندگی انسان بیان می‌کند.

اول می‌فرماید: توفیق از جانب خدای متعال باید باشد.

توفیقات، همین نماز جمعه‌ای که خواهران و برادران شرکت کردند، این توفیق از ناحیه خدای متعال است. خیلی‌ها بودند که الان در خانه‌هایشان هستند، ممکن است وقت هم داشتند، بیکار هم بودند، چه بسا دلشان هم می‌خواسته است شرکت بکنند، ولی توفیق پیدا نکردند. این خدای متعال است که توفیق شرکت در نماز جمعه و ثواب آن را به شما داده است.[این یک مسئله. یعنی در حقیقت توفیق نشانه لطف الهی است.]

خصلتی دیگر که می‌فرماید و مؤمن محتاج آن است: واعظ و پند دهنده درونی داشته باشد.

انسان مؤمن اینچنین است واعِظٍ مِن نَفسِهِ که در تعابیر اسلامی از آن به نفس لوامه تعبیر می‌کند، یعنی نفس ملامت کننده، که وقتی انسان کار اشتباهی می‌کند، لغزشی دارد آن نفسش ملامتش می‌کند که چرا این کار را کردی؟ یا تعبیر دیگر است می‌گوید: وجدان. این وجدانی که می‌گویند همین نفس لوامه و همین پند دهنده درونی است.

که درحقیقت این یک سیستم و برنامه اعتقادی است در آموزه‌های دینی ما که یک سیستم خود نگهدارنده است. یعنی انسان را از خطا و گناه و لغزش نگاه می‌دارد، به هنگام نیاز به او پند می‌دهد، اندرز می‌دهد. این به اصطلاح خصلت دوم است.

و خصلت سومی که حضرت اشاره می‌کند نصیحت پذیری است که تکمیل کننده این دو تا است.

اینکه انسان پند پذیر باشد. اینجور نباشد یک گوش در و یک گوش دروازه.

فلذا پند پذیری و نصیحت پذیری یک امر عقلانی است. عقل حکم می‌کند که انسان وقتی یک کسی از روی خیر خواهی به او پند و اندرزی داد بپذیرد و در مقابلش لجاجت نکند، مقاومت نکند. [حرف حساب که در بین مردم می‌گویند.] منطق حرف حساب داشتن. حرف حساب را بپذیرد، حالا می‌خواهد از ناحیه هرکس باشد ولو دشمن او به او بگوید. حرف حساب زد بپذیرد.

اگر یک کسی اینجنین باشد، هم یک واعظ درونی داشته باشد، هم پند پذیر باشد، در کارهای زندگی موفق است.

فلذا پند پذیری در واقع استفاده کردن و بهره بردن از عقل و تدبیر دیگران است. این نکته آن است که انسان از سرمایه عقل و تدبیر دیگران با این خصلت استفاده می‌کند، بهره می‌برد.

از همین حدیث نورانی امام جواد(ع) به هنگام مطالعه من به حدیث نورانی از پدر بزرگوارش امام رضا(ع) منتقل شدم و در مطالعه برخورد کردم که در خصوص سبک زندگی بسیار حدیث نغزی بود. یک بخشی از این حدیث را تقدیم عزیزان می‌کنم.

آنجا امام رضا(ع)می‌فرماید: اَحسِنِ الظَّنَّ بِاللّه می‌فرماید: به خدای خودت خوش گمان باش. حسن ظن به خدا داشته باش. و به ‌اصطلاح به خدای خود خوش بین باش. مطمئن باش هرچه خداوند برای تو تقدیر و مقدر کرده است جز خیر و صلاح چیزی در آن نیست. این یکی از صفات اولیاءالله است.

بعد می‌فرماید: فانّ مَن حسـن ظنّه بالله هرکس به خدای خود حسن ظن داشته باشد کان الله عنـد ظنّه می‌فرماید: خداوند تبارک و تعالی به قدر گمان او و به قدر حسن ظنی که به خدا دارد، به او عطا می‌کند. یعنی اگر انسان به خدای خود خوش بین باشد خدا هم همان معامله را با او می‌کند و خدا بنده‌اش را ناامید نمی‌کند. از این حسن ظنش که به خدا دارد، پشیمان نمی‌شود.

بعد می‌فرماید: وَ مَن رَضى باْلقَلیل مِنَ الرّزق قُبلَ مِنه الیَسیر مِن العمل اگر کسی راضی به رزق اندک بشود. خداوند رزق برایش کم خواسته است ولی این شخص می‌داند چون خداوند این رزق را برای او رسانده است، نِق نمی‌زند، غُر نمی‌زند. شاکر هست، راضی هست.

بعد می‌فرماید که: خداوند هم در مقابلش یک معادله، یک سنت الهی را امام رضا(ع) نقل می‌کند. خداوند هم در مقابل کسی که به رزق اندک راضی می‌شود، به عمل اندک از او خشنود می‌شود. عمل کوچکی که انجام می‌دهد خشنود می‌شود. این طرفینی است هان! معامله با خدا طرفینی است.

و بعد می‌فرماید: وَ مَن رَضى بالیَسیر مِن الحلال خفّت مؤونته می‌فرماید: کسی که از مال حلال ولی کم آن راضی بشود، خداوند تبارک و تعالی هزینه او را کم می‌کند، تخفیف می‌دهد. یعنی خداوند یک خیر و برکتی در مال کم و حلالش می‌گذارد که ممکن است خیلی از پولدارها آن خیر و برکت را نداشته باشند. [مثلاَ مرسوم است در بین عوام الناس هم خَرج دارد هم بَرج دارد. خداوند بَرج‌های او را کم می‌کند.]

و بعد می‌فرماید: وَ بصّره الله دار الدّنـیا وَ دَواءهـا می‌فرماید: و خداوند چشمش را به دردهای دنیا، مشکلات دنیا و دواهای حل مشکلات آن او باز می‌کند. خداوند این توفیق را به این شخص می‌دهد.

و بعد می‌فرماید: وَ أخـرَجه منها و خارج می‌کند خدا از این دنیا او را سـالِماً إلى دارالسّلام او را از دنیا سالم به طرف بهشت که جایگاهش است می‌برد. این نتیجه قناعت در دنیا است، این نتیجه حسن ظن داشتن به خداست.

امیدواریم خدای متعال توفیق بدهد که ما هم جز این دسته از مؤمنین و بندگان خداوند تبارک و تعالی باشیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم  را توصیه مؤکد و دعوت به رعایت تقوا و پرهیزگاری می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در حکمت ۳۴۹ نهج البلاغه می‌فرماید: وَ مَنْ قَلَّ وَرَعُهُ مَاتَ قَلْبُهُ   کسى که پرهیزگارى او، کسی که ورع او و تقوایش اندک و کم بشود دلش می‌میرد. می‌خواهم یک نتیجه‌ای از این کلمه نورانی امیرالمؤمنین(ع) بگیرم که اگر کسی اهل تقوا باشد، دلش زنده است. انسانهای با تقوا، دارای دلی زنده هستند.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق تقوا و پرهیزگاری را کرامت بفرماید.

سالروز شهادت ابن الرضا(ع) امام جواد(ع) را به ساحت مقدس قطب عالم امکان حضرت بقیة الله الاعظم روحی له الفدا و همچنین نائب برحقش مقام عظمای ولایت و رهبری و همه دوستداران و محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تسلیت و تعزیت عرض می‌کنیم.

ان‌شاءالله خداوند زیارتش را در این دنیا و شفاعتش را در آخرت نصیب همه ما بگرداند.

اول ذی الحجه سالروز ازدواج و پیوند آسمانی امیرالمؤمنین و حضرت صدیقه طاهره علیهما السلام است و روز ملی ازدواج  است.

ازدواج بعنوان بهترین و برترین و با فضیلت‌ترین پیوندها از نظر دین مبین اسلام معرفی و بیان شده است. ازدواج در جامعه هرچه بیشتر ترویج بشود؛ پاکیها، فضیلتها و نیکیها در جامعه بیشتر می‌شود. و اگر ازدواج کم بشود؛ رذالتها، آلودگیها، شهوت پرستیها و زشتیها در جامعه نمایان می‌شود و رخ می‌نماید.

فلذا تأکید دین مبین اسلام این است وقتی دختران و پسرانتان به سن ازدواج برسند و شرائط ازدواج برایشان فراهم بشود؛ مثل اینکه مثلاَ خواستگاری هم کفو بیاید برای دخترتان درنگ نکنید و سخت نگیرید و اسباب ازدواج فرزندانتان را فراهم کنید.

من به یک حدیث کوتاهی از وجود مقدس ختم انبیا محمد مصطفی(ص) در باب ازدواج اشاره می‌کنم که حضرت می‌فرماید:

اذا جائَکُمُ الأکفاء فَانکَحوهُنّ وَ لا تَربَصُوا بهُنّ الحَدَثان هرگاه اشخاصی همتا و هم کفو دختران شما برای خواستگاری آمدند، دخترانتان به همسری آنها در بیاورید و درنگ و امروز و فردا نکنید. این حدیث نورانی پیغمبر و دستور ایشان است.

خانواد‌ه‌ها و پداران و مادران، جوانان سخت نگیرند. مهریه‌ها را سنگین نکنید. تشریفات را قدری کنار بگذارید. جوانان چشم هم چشمی را کنار بگذارند، که مثلاَ فلان رفیقش، فلان فامیلش، عروسیش را فلان جا گرفته بود، با فلان تشریفات گرفته بود. اینها را کنار بگذارید؛ اینها مانع ازدواج است.

فلذا در ازدواج تأکید شده است که اسباب ازدواج را برای جوانان را فراهم بکنید. ببینید خانواده مهمترین رکن جامعه است. مهمترین رکن پیکره جامعه خانواده است که بوسیله ازدواج فراهم و تشکیل می‌شود و دشمن در جنگ نرمش خانواده را مورد هدف قرار داده است.

در انگلستان وزارتی هست که وزیری دارد؛ به اسم وزیر تنهایی. خیلی جالب است. آنها چون ارکان خانواده‌شان از هم پاشیده شده است. آماری که خودش می‌دهند می‌گویند: ۹ میلیون نفر در انگلستان تنها زندگی می‌کنند. چه آمار خسارت‌باری است. آن وقت چقدر از این آمار تنهایی، بیماریهای روحی و روانی بوجود می‌آید؛ چقدر خودکشی بوجود می‌آید؛ چقدر عدم انگیزه به ادامه زندگی بوجود می‌آید. اینها همه نکاتی است که باید به آن توجه بشود.

امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی اسباب ازدواج همه جوانان را فراهم کند و همسرانی مناسب برای آنها پیدا بشود ان‌شاءالله.

سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی هم است گرامی می‌داریم؛ این شهید والامقام مظهر نفس مطمئنه بود. حالا فرصتی نیست من قدری زندگانی این شهید والا مقام سخن بگویم. ولی حقیقتاَ شهید بابایی نماد پاک سرشتی و ایمان بود. خداوند ان‌شاءالله او را با اولیاءالله محشور بفرماید.

مناسبت دیگری که باید به آن اشاره بشود؛ ۱۷ مرداد ماه سالروز شهادت شهید محمود صارمی خبر صدا و سیما در افغانستان است که توسط گروه تروریستی طالبان به شهادت رسید و روز خبرنگار معین شده است.

نقش رسانه‌ها و اصحاب رسانه و خبرنگاران در رشد و تعالی جامعه بسیار حائز اهمیت است. اگر خدای ناکرده در یک جامعه‌ای رسانه‌های متعهدی نباشد؛ خبرنگاران متدین و متعهدی در کار نباشد؛ آن جامعه رو به افول و سقوط پیش می‌رود و اینها نقش دارند.

فلذا ما باید توجه داشته باشیم، رسانه بعنوان یک ابزار ترویج ارزشها، آگاهی رساندن به آحاد جامعه، مطالبه گری و طرح مشکلات و ارائه راهکار برای حل مشکلات می‌تواند مؤثر باشند. همین نماز جمعه خود ما یک رسانه است. البته یک رسانه اعتقادی، رسانه فرهنگی، رسانه عبادی.

از طریق همین رسانه چقدر آگاهی بخشی می‌شود، در سرتاسر کشور عزیزمان، نماز جمعه‌ها همین کار را می‌کنند و بعنوان یک رسانه عمل می‌کنند. چون این روزها هم مصادف با ایام سالروز تأسیس نماز جمعه ۵ مرداد است.

فلذا رسانه‌ها و اصحاب رسانه اگر در کنار هم باشند؛ اگر متعهدانه با همدیگر عهد ببندند که به جامعه خدمت کنند؛ چقدر می‌توانند مؤثر باشند. چقدر می‌توانند مطالبه گر مشکلات مردم باشند. چقدر می‌توانند در ارائه راهکار مشکلات به مسئولین و مدیران جامعه کمک کنند. چقدر می‌توانند مدیران را کنترل کنند. رسانه خیلی نقش مهمی دارند.

خیلی وقتها مدیران از بعضی از لغزشها و بعضی از اشتباهات بواسطه اطلاع رسانی به موقع و بجای رسانه، حفظ می‌شود. و این خدمت بزرگی به جامعه است.

فلذا به نظر می‌‍‌‌رسد که رسانه‌ها نقش کلیدی و مهمی دارند ان‌شاءالله بتوانند نقششان را متعهدانه انجام بدهند.

اما یک اشاره داشته باشیم به مرحوم آیت الله قاضی چون بعنوان سالگرد نمازجمعه است؛ مرحوم آیت الله قاضی رفتارش، عملکردش، خودش یک رسانه بود. رفتارش هم رفتار تصنعی نبود که مثلا این را رفتار را انجام بدهد که مثلا جایی نقل بکنند نه! ذاتش همین بود. در دوران مقدس مرحوم آیت الله قاضی رختخواب را کنار ‌گذاشت؛ روی تشک نمی‌خوابید و به او می‌گفتند چرا نمی‌خوابی؟ فرمود که: الان بچه‌های ما، فرزندان ما در جبهه‌ها در سنگرها، وسیله استراحت ندارند. رختخواب درست و حسابی ندارند. در بیابانها، در هوای گرم، سرد، فلذا ایشان هم رختخواب را کامل کنار گذاشته بود و استفاده نمی‌کرد.

اینها برای ما درس است. برای مسئولین ما درس است. اگر مردم ما الان در فشار و تنگدستی هستند، مسئولین هم باید مثل مردم باشند. گرانی و تورم باید برای همه باشد. فشار بالسویه به همه عدل است. اما نه اگر به عده‌ای فشار آمد، ولی عده‌ای نه! فشار نداشتند در ناز و تنعم بودند؛ نه! این تبعیض است؛ اسلام این دستور را نداده است.

اما تازه‌ترین بی عقلی و خیره سری دولتمردان ایالات متحده آمریکا همان شیطان بزرگ خودمان. که باز یک کار بی عقلی کرد. که همین یکی دو روز قبل آمدند وزیر محترم خارجه ما را تحریم کردند. البته این نشانه دیگری از استیصال و از افول آمریکا است؛ که در عرصه دیپلماسی در مواجهه با جمهوری اسلامی کم آورده است. و الّا این چه بازی سیاسی مسخره‌ای است که از آن طرف دعوت به مذاکره می‌کند، از آن طرف مسئول دیپلماسی کشور را تحریم می‌کند. خوب معلوم است یک بازی سیاسی است.

این نشان از شکست دشمن در مقابل مقاومت مردم ایران دارد و از ناکامی او در مقابله و مواجهه با جمهوری اسلامی است و حداکثر فشار را دارد می‌آورد و شکست خورده که دست به این کارها می‌زند (شعار مرگ برآمریکا)

[ یک کم حوصله کنید به مرگ برآمریکا هم می‌رسیم بگذارید من تحلیلم را بکنم اجازه بفرمایید]

امروز ما باید این مسیری که پیش روی ماست این جنگ دیپلماسی که وجود دارد باید دستگاه دیپلماسی ما به پشتوانه مردم، با قدرت مبتنی بر عزت و حکمت و مصلحت از منافع ملی کشور حمایت کنند. و ان‌شاءالله ملت عزیز ما هم با شعار همیشگی خود که شعار مرگ بر آمریکا است مسئولین را حمایت خواهند کرد.(شعار مرگ بر آمریکا)

آمریکا و استکبار جهانی به برکت مقاومت و ایستادگی امت اسلامی به اضمحلال و استیصال افتاده است. جوانان مؤمن و آگاه امت اسلامی همدیگر را پیدا کرده‌اند. الان جوانان لبنانی، جوانان فلسطین، جوانان یمنی، جوانان بحرینی، جوانان عراقی و همین طور کشورهای مختلفی که در جبهه مقاومت در مقابل استکبار ایستاده‌اند؛ اینها همدیگر را پیدا کرده‌اند. و در یک صف واحد در مقابل دشمن ایستاده‌اند.

این خیر و برکات زیادی داشته است، این اتحاد و همدلی بین امت اسلامی در جبهه مقاومت باعث شده است که آمریکا و اسرائیل پشتشان بلرزد.

امروز هم که ما دو تا مهمان گرانقدر و گرانسنگ در نماز جمعه داریم. مهمانی از لبنان و مهمانی از فلسطین. این دو تا بزرگوار جناب مستطاب شیخ حسین غبریس عضو شورای راهبردی و معاون روابط بین الملل تجمیع مقاومت اسلامی لبنان و جناب آقای دکتر مصطفی الدواعی نماینده جنبش حماس در سوریه و لبنان در نماز جمعه حضور پیدا کرده‌اند که خدمت این دو بزرگوار خوش آمد عرض می‌کنیم.

دیروز در جلسه بیان شد در دفتر ما تشریف آورده بودند که نخست وزیر اسرائیل گفته است: اسرائیل سه تا دشمن دارد. بعد گفتند: این سه تا دشمن چه کسانی هستند؟ اولی آن، دومی آن، سومی آن کیست؟ گفته بود: سه تا دشمن آن ایران است ایران است ایران است. ببینید دشمنان چقدر به استیصال افتادند که اظهار می‌کنند؛ این نشان دهنده عجز آنهاست هان!

یعنی کسی که از دشمن برسد اینجوری به استیصال می‌ا‌فتد. یا نکته دیگری که در همین دیدار اشاره فرمودند: راهبرد کشورهای عربی در منطقه پس از اینکه نتایج مقاومت را دیدند، الان کشورهای عربی بسیاری از آنها دارند از متحده آمریکا و غرب بودن کنار می‌کشند و کم کم خودشان را به جبهه مقاومت دارند نزدیک می‌کنند. اینها همه دستاوردهای مقاومت هست. که بحمدالله  تعالی دارد تحقق پیدا می‌کند.

ما این را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم اینطور که جناب سید حسن نصرالله وعده دادند که ان‌شاءلله به زودی در قدس شریف نماز می‌خوانند و مقام معظم رهبری هم حضرت امام خامنه‌ای وعده فرمودند که ان‌شاءالله که وعده‌ای که سید حسن نصرالله داده است به زودی تحقق پیدا می‌کند، عملی می‌شود و این صهیونیستها خیلی روی حرف سید حسن نصرالله و روی حرف مقام معظم رهبری حساب می‌کنند. چون می‌دانند هر حرفی زده‌اند درست از آب درآمده است فلذا اینها ترسیده‌اند، لرزیده‌اند.

حالا جناب شیخ حسین به بنده تفألی هم زدند و در فرمایشات که دیروز در جلسه فرمودند، فرمودند که: ان‌شاءالله وقتی جناب سید حسن نصرالله می‌خواست در قدس شریف نماز بخواند شما هم به سید هم اقتدا بکنید. ان‌شاءالله امیدواریم این دعا به زودی تحقق پیدا بکند.

ان‌شاءالله از محضر این بزرگوار بین الصلاتین چند دقیقه‌ای مختصر استفاده خواهیم کرد؛ هرچند می‌دانم هوا گرم است ولی حضور این بزرگواران برای ما غنیمت است و امروز روز شهادت بود؛ باید عزاداری می‌کردیم ولی از محضر این بزرگوار استفاده می‌کنیم.

من کم کم خطبه را جمع بکنم و خاتمه بدهم. باز من لازم می‌دانم تشکر بکنم از برادران نیروی انتظامی و بسیجیان دلاور که با ایست و بازرسی در ورودیهای شهر موجبات امنیت را فراهم می‌آورند و نیروی انتظامی و پلیس آگاهی چندین سرقت مسلحانه را در همین هفته گذشته کشف کرده است و در یک مورد ۱۷ فقره را اعتراف کرده است. وقتی با مالباختگان روبه رو کردند ۱۷ فقره یعنی ۱۷ خانواده را دچار ترس و وحشت بودند اینها را از ترس و حشت درآوردند چون اینها فهمیدند دزدشان کیست، دارند کار می‌کنند، مال‌خَرها چه کسانی بودند؟ از کجا خریدند؟ این مال را باید برگردانند. ان‌شاءالله باید به مجازات برسند.

باز یک پیامکی از طرف فرمانده نیروی انتظامی آمده است، دستگیری یک قاتل در کمتر از ۲۴ ساعت که دستگیر شد و دستگیری زورگیری آن پیرزن ۷۱ ساله‌ای را که دست و پایش را بسته بودند و طلاجات او را برده بودند با دو تا کلت کمری، این سارق را دستگیر کردند.

به هرحال از این موارد زیاد هست که جای تشکر دارد که همه مسئولین هم باید به امنیت پایدار کمک کنند. من این را دارم می‌گویم، بعضی از مسئولین حرفهایی نزنند، کارهایی نکنند که برادران بسیجی و برادران نیروی انتظامی که برای برقراری امنیت تلاش شبانه روزی دارند دلسرد بشوند.

بنده حقیر این را بعنوان گزارش برای مردم عرض بکنم؛ مردم از وضعیت فرهنگی تفرجگاهها و پارکهای ساحلی نگران هستند. مرتب تذکر می‌دهند. همین دیشب به اتفاق تعدادی از مسئولین، فرمانده محترم سپاه، فرمانده محترم نیروی انتظامی، داستان محترم، شهردار محترم و عده‌ای دیگر از مسئولین در پارک علی کله تا دیر وقت بودیم و آنجا از نزدیک میدانی بررسی کردیم؛ چرخیدیم در داخل پارک و مذاکراتی صورت گرفت و مطالبی تصویب شد که ان‌شاءالله اجرایی بشود و بتوانیم ما وظیفه خودمان را در قبال دغدغه‌های این مردم که دغدغه‌های به جایی هستند انجام بدهیم.

منتها من یک نکته را عرض بکنم. اشخاصی هستند، افرادی هستند، فقط انتقاد می‌کنند. دور خدا ایستاده‌اند و فقط انتقاد می‌کنند. من آنجا رفتم با چند تا از این جوانان که از این کوفت و زهرماری و خمر آورده بودند و همه هم غیر دزفولی بودند؛ از نزدیک با آنها صحبت کردم. نصیحتشان کردم.

بعضی از اشخاص هستند واقعاَ درک صحیح و تحلیل صحیحی از وضعیت جوانان کشور و جوانان جامعه ندارند. و دائم یک طرفه یک مطلبی را پا فشاری می‌کنند و هیچ مسئولیت پاسخگویی هم ندارند. خودشان را در این زمینه پاسخگو نمی‌دانند. فقط انتقاد می‌کنند و فقط ایراد می‌گیرند. اینها باید حواسشان جمع باشد. کمک بکنند.

ما در جامعه‌ای هستیم که مورد هجمه فرهنگی دشمن هستیم. در مقابل جنگ نرم قرار داریم. باید با تدبیر با همکاری، اگر یک مسئولی یک کاری انجام می‌دهد، تشویق بشود. فقط ضعفها دیده نشود. برای ضعفها به صورت منطقی راهکار ارائه بشود. با مسئولین جلسه بگیرند. نه فقط در فضای مجازی بنشینند و دائم ایراد بگیرد. دائم مسئولین را با چوب خودش براند. این کار درستی نیست.

ما البته می‌توانیم جواب بدهیم ولی سعی می‌کنیم به اصطلاح وظیفه خودمان به انجام برسانیم و برای مردم گزارش بدهیم.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم در نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت گذاری صدیق باشیم ان‌شاءالله.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام، دشمنان کینه توز اسلام، اسرائیل و آمریکا و دیگر دشمنان اسلام را خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان و همه ذوی الحقوق و علمایی که حقی بر گردن ما دارند با سیدالشهدا محشور بگردان…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید را درپناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

پروردگارا لباس عافیت و تندرستی برتن بیماران و مریضان و منظورین مد نظر اشخاصی تأکید کردند، تلفن زدند و گفتند که دعا بکنید برای مریضان ما همه آنها را مد نظر می‌گیریم خدایا لباس عافیت بر تن همه آنها بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ