۴م، مرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

تقوا در خانواده و تمامی عرصه‌های زندگی باید بصورت عملی پیاده شود. + متن کامل خطبه‌ها

نمازجمعه بزرگترین اجتماع عبادی سیاسی هفته در میان مسلمانان است که اثر عبادی و تلطیف روح و جان در انسانها است.

زمان انتشار: ۴م, مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۵:۰۹ ب.ظ | کد خبر: 77770

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمدعلی قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا درخانواده و تمامی عرصه‌های زندگی باید بصورت عملی پیاده شود

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی گفت: تقوا در خانواده، در رفتار با همنوعان، در محل کار و تمامی عرصه‌های زندگی باید بصورت عملی پیاده شود.

اهمیت جایگاه نماز جمعه از منظر یکی ازسوره‌های قرآن به همین نام

امام جمعه دزفول در ادامه به مناسبت گرامیداشت ۵ مرداد چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت جایگاه نماز جمعه از منظر یکی ازسوره‌های قرآن به همین نام پرداخت و گفت: نمازجمعه بزرگترین اجتماع عبادی سیاسی هفته در میان مسلمانان است که اثر عبادی و تلطیف روح و جان در انسانها است.

وی افزود: در این آیه پروردگار متعال مردم را از خرید و فروش منع و به ذکر خدا که نماز جمعه است دعوت می‌نماید.

حضور در نماز جمعه از دستورات قرآنی و ائمه اطهار است

امام جمعه دزفول حضور در نماز جمعه را از دستورات قرآنی و ائمه اطهار برشمرد و اظهار داشت: به فرموده امام صادق(ع) هیچ قدمی بسوی نماز جمعه برداشته نمی‌شود مگر اینکه او را از آتش جهنم دور می‌سازند.

امام جمعه باید ملازم به تقوا و اخلاق باشد

خطیب نماز جمعه دزفول به بیانات ارزشمند مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه کشور اشاره کرد و گفت: یکی از نیازهای جامعه و زمینه ساز حل بسیاری از  مشکلات مادی و معنوی جامعه تقوا است، که امام جمعه باید ملازم به تقوا و اخلاق باشد.

حمایت ائمه جمعه از جریانهای انقلابی، کشور را در مسیر پیشرفت قرار خواهد داد

وی با تأکید بر حمایت ائمه جمعه از جریانهای انقلابی گفت: رعایت این مسئله  کشور را در مسیر پیشرفت قرار خواهد داد.

یکی از عرصه های تقوا استفاده صحیح از فضای مجازی است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول گفت : یکی ازعرصه‌های تقوا استفاده صحیح از فضای مجازی است.

در فضای مجازی باید اخباری را پذیرفت که صحیح و قابل قبول باشد

امام جمعه دزفول افزود: در استفاده از این فضا نباید به دروغ پردازی، شایعه و هتک حرمت اشخاص پرداخت و مخاطب نیز باید اخباری را بپذیرد که صحیح و قابل قبول باشد.

نماز جمعه یکی از توفیقات الهی نظام جمهوری اسلامی ایران است

وی اولین نماز جمعه در ۵ مرداد ۵۷ در تهران به امامت آیت الله طالقانی را گرامی داشت و افزود: نماز جمعه یکی از توفیقات الهی نظام جمهوری اسلامی ایران است که ائمه جمعه در ۹۰۰ نقطه کشور مردم را به تقوا، وحدت، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی دعوت می کنند.

تبیین مشخصات امام جمعه در طراز انقلاب اسلامی

امام جمعه دزفول بازنگری در نماز جمعه را امری ضروری دانست و به تبیین مشخصات امام جمعه در طراز انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: امام جمعه بایدحقیقتا مردمی باشد و آیت الله قاضی(ره) حق بزرگی به نماز جمعه دارد و ایشان دوهفته پس از تهران با اجازه از امام راحل اولین نماز جمعه را درکلوپ ورزشی دزفول برگزار کرد که این مهم از افتخارات این شهرستان است.

 سلوک عملی، انس با مردم، پیگیرمشکلات مردم و انتقال آنها به مسئولان از وظایف ائمه جمعه است

وی سلوک عملی، انس با مردم، پیگیر مشکلات مردم و انتقال آنها به مسئولان، درک درد مردم و روحیه انقلابی را از ویژگیهای مهم ائمه جمعه در طراز انقلاب اسلامی برشمرد.

روباه پیر فکر کرده می‌تواند با سناریوی بحران آفرینی با دلاورمردان ایرانی پنجه در پنجه شود

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس گفت: روباه پیر فکر کرده می‌تواند با سناریوی بحران آفرینی در خلیج فارس با دلاورمردان ایرانی پنجه در پنجه شود.

پیروزی نهایی از آن سپاه پاسداران و نیروهای انقلابی است

وی توقیف نفتکش ایران را اقدامی احمقانه خواند و افزود: انگلیس ملت ایران را به خوبی نشناخته و پیروزی نهایی از آن سپاه پاسداران و نیروهای انقلابی است.

تقدیر از پلیس اماکن دزفول

امام جمعه دزفول با تقدیر از پلیس اماکن دزفول بابت تعطیلی برخی قلیان سراها اظهار داشت: این قلیان سراهای بدون مجوز به مکانی برای فساد تبدیل شده بودند که خوشبختانه پلمب شدند.

تقدیر از تلاش نیروی انتظامی در دستگیری سارقان

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی ضمن تقدیر از تلاش نیروی انتظامی در دستگیری سارقان و مخلان نظم و امنیت افزود: یک باند سارق مسلح اخیرا با اقدام قاطع نیروی انتظامی متلاشی شد که در جریان این اقدام ۲ مأمور نیروی انتظامی نیز مجروح شدند.

نمایشگاه عکس از آیین های نماز جمعه دزفول در مصلای این شهر

گفتنی است بمناسبت گرامیداشت چهلمین سالروز اولین نماز جمعه کشور نمایشگاه عکس از آیین های نماز جمعه دزفول در مصلای این شهرستان برگزار و از نهادهای فعال نماز جمعه و خانواده معزز شهدا از جمله حجالاسلام والمسلمین قاضی برادر شهید سید هبت الله قاضی تقدیر شد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداَ دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقوای الهی نباید صرف یک شعار خشک و خالی باشد. تقوا و رعایت آن باید در زندگی ما عملاَ مؤثر باشد، اثر گذار باشد. تقوا در خانواده باید بیان بشود. تقوا در رفتار اعضای خانواده با همدیگر، تقوا در محل کار و در ارتباط همکاران با یکدیگر و دیگر عرصه‌ها که باید تقوای الهی مورد توجه و رعایت قرار بگیرد.

چون در آستانه چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه در ۵ مرداد هستیم؛ بحث خطبه اول را این هفته به جایگاه نماز جمعه اختصاص می‌دهیم.

نماز جمعه آنقدر اهمیت دارد که خدای متعال در قرآن کریم سوره‌ای را به نام جمعه آورده است؛ و در یکی از این آیات الهی در این سوره مبارکه می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ 

این آیه شریفه دلالت بر اهمیت نماز جمعه دارد. چون نماز جمعه بزرگترین اجتماع عبادی سیاسی هفته در جامعه مسلمانان است. که طبیعتاَ اثر عمومی عبادات، تلطیف روح و جان انسانها و شستن دل از آلودگیهای گناه و زدودن زنگار معصیت از قلب انسانها است.

این اجتماع عبادی بعد از کنگره حج از بزرگترین کنگره‌ها و مجمع مسلمانان در طول هفته است. فلذا وجود نازنین نبی مکرم اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) می‌فرماید: نماز جمعه حج مساکین است. شاید به خاطر همین باشد که بسیاری از برکاتی که بر حج مترتب است، بر نماز جمعه هم مترتب است. یعنی اقشار مختلف، مؤمنین در نماز جمعه حضور پیدا می‌کنند، مسائل جهان اسلام مطرح می‌شود، مشکلات مسلمانان مطرح می‌شود و جنبه عبادی هم دارد.

اینکه آیه‌ای که در ابتدای خطبه تلاوت شد که می‌فرماید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید به سوی نماز جمعه بشتابید. اولا خطاب به مؤمنین است. می‌فرماید: وقتی که ندا داده می‌شود، اعلام می‌شود نماز جمعه، مؤمنین به سوی نماز جمعه بشتابید. وَذَرُوا الْبَیْعَ [دقت بفرمایید تعبیری که خدای متعال در این آیه شریفه دارد.]

می‌فرماید: رها کنید، خرید و فروش را رها کنید. خرید و فروشی که در واقع مصداقی از مصادیق دنیاست، می‌گوید دنیا را رها کنید و به سوی ذکر خدا که همان نماز جمعه است بشتابید.

از این صریح‌تر، ازاین واضح‌تر، از این شفاف‌تر نمی‌شود بیان کرد. می‌فرماید: این برای شما بهتر است اگر بدانید. این آیه شریفه برای ما مسلمانان و مؤمنین مسئولیت آور است. یعنی واقعاَ کسانی که کمتر توفیق پیدا می‌کنند در نماز جمعه شرکت بکنند توجه به این آیه شریفه ندارند؟ توجه به مفادی که در این آیه شریفه است و دستوری که هست ندارند؟

لذا اهمیت نماز جمعه و شرکت در نماز جمعه یک دستور قرآنی است که باید به آن توجه بشود. چون نماز جمعه یک نماز جماعت معمولی نیست. فلذا ائمه هدی(ع) و حضرات معصومین نسبت به نماز جمعه اهتمام ویژه‌ای داشتند. [من بعنوان تیمن و تبرک به یکی دو تا ازاین روایات و احادیث اشاره می‌کنم.]

در روایتی که از کتاب وسائل الشیعه نقل شده است از امام صادق(ع) آمده است که: مَا مِنْ قَدَمٍ سَعَتْ إِلَى الْجُمُعَةِ إِلَّا حَرَّمَ اللَّهُ جَسَدَهَا عَلَى النَّار می‌فرماید: هیچ قدمی به سوی نماز جمعه برداشته نمی‌شود، مگر اینکه خدای متعال صاحب آن قدم را بدنش را بر آتش جهنم حرام می‌کند و او را از آتش جهنم دور می‌کند.

امام کاظم(ع) سیره عملی او این بود که از روز پنج شنبه خودش را برای شرکت در نماز جمعه آماده می‌کرد. در یک نقلی از امیرالمؤمنین(ع) که حضرت می‌فرماید: چنانچه مصرف غذا و دارویی سبب ضعف در بدن شما می‌شود، از خوردن آن قبل از نماز جمعه خود داری کنید، تا مبادا از شرکت کردن نماز جمعه محروم شوید.

اینها همه دستوراتی هست که تأکیداتی هست. امام صادق(ع) به اصحابش می‌فرمود: از روز پنج شنبه برای نماز جمعه آماده شوید و خود را مهیا کنید؛ این فضیلت نماز جمعه است.

یکی از ارکان نماز جمعه که تأکید هم شده است که باید در خطبه‌ها رعایت بشود، دعوت به تقوا است. این دعوت به تقوا که همانطوری که رهبر معظم انقلاب در آن دیدارش فرمودند: «یکی از نیازهای جامعه امروز تقوا است.» تقوا زمینه ساز حل بسیاری از مشکلات مادی و معنوی جامعه است. یکی از کارکردهای مهم نماز جمعه است.

مهمترین ابزار اثر گذار یک امام جمعه که وقتی که یک امام جمعه مردم را به تقوا دعوت می‌کند، خودش هم باید عملاَ مقید به تقوا باشد، ملازم تقوا باشد. ابزار امام جمعه چیزی جز اخلاق و تقوا نیست. امام جمعه با اخلاق کارش را پیش می‌برد. امام جمعه نه یک مقام اجرایی است، نه یک مقام قضایی است، تنها حربه‌اش و ابزارش اخلاق او است. سرمایه‌اش اخلاق و تقوای اوست.

فلذا من در یک روایتی از امیرالمؤمنین(ع) دیدم که می‌فرمود که: اگر بنا است ما بر روی یک مسئله‌ای تعصب به خرج بدهیم آن مسئله چیزی نیست جز اخلاق. اخلاق برای جامعه حیاتی است. اگر یک جامعه در مسائل اخلاقی سقوط کند، نزول کند آن جامعه از بین می‌رود. و برعکس اگر در یک جامعه‌ای در مسائل اخلاقی اهتمام بورزند؛ مردم حقوق همدیگر را رعایت کنند، مردم امانت دار باشند، مردم با تقوا باشند، آن جامعه هم از نظر معنوی هم از نظر مادی جامعه پیشرفته‌ای است، جامعه‌ای مترقی است. فلذا اینها نکاتی است که باید به آن توجه بشود.

توصیه دیگری که رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور داشتند که مؤکداَ فرمودند: حمایت از جهت گیریها و جریانهای انقلابی. که باز یکی از وظیفه‌های امام جمعه این است که از جریانهای انقلابی و جهت گیریهای انقلابی و جهادی در خطبه‌هایش حمایت کند. این هم باز خیلی مهم است.

در عین حال هم فرمودند که: در عین حمایت از جریانهای انقلابی به همه طرفها روی خوش نشان داد. یعنی در حقیقت امام جمعه جایگاه پدری در این شهر دارد. امام جمعه، امام جمعه همه شهر است. امام جمعه همه جناحها و گروه‌ها و اقشار است. این جور نیست که امام جمعه یک قشر خاصی باشد، امام جمعه یک جناح خاصی باشد، نه! امام جمعه جایگاهش، جایگاه پدری معنوی شهر است.

فلذا حضرت آقا بارها در فرمایشاتشان نسبت به این مهم، تأکیدات فراوانی داشتند. به هرحال ما باید بتوانیم با روحیه انقلابی با حمایت از جریانهای انقلابی، کشور را در مسیر پیشرفت قرار بدهیم. تنها راه حل مشکلات کشور و پیشرفت کشور رویکرد جریانهای انقلابی و حرکتهای انقلابی در کشور است.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که وظیفه خطیر و سنگین امامت جمعه را به نحو احسن انجام بدهیم و بتوانیم هم به دین هم به مردم هم کشورمان خدمت بکنیم ان‌شاءالله.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تذکر داده شد باید تقوا و تذکر به رعایت تقوا تبیین بشود. و مصادیق آن ذکر بشود و به دعوت خشک و خالی از تقوا اکتفا نشود.

یکی از عرصه‌هایی که لازم هست تقوا در آن رعایت بشود، استفاده از فضای مجازی است. همه شما می‌دانید که متأسفانه فضای مجازی ما پر از دروغ و شایعه و تهمت و هتک حرمت اشخاص است که این کاملا با تقوا منافات دارد.

ما کار نداریم در فضای مجازی چه شرائطی وجود دارد، ما برگردیم ببینیم خودمان از این فضای مجازی چه جور استفاده بکنیم.

اگر مطلبی در فضای مجازی درباره کسی می‌بینیم، اگر خبری می‌خوانیم، زود آن را قبول نکنیم. خبر را با دلیل، با سند قبول کنیم. و اگر انتشار آن باعث هتک حرمت شخص یا اشخاصی یا جریانی یا گروهی می‌شود، اجتناب بکنیم. «تقوا یعنی این.»

تقوا رعایت حقوق دیگران، رعایت حرمت مؤمن، رعایت مسائل اخلاقی، که درحقیقت در فضای مجازی باید این اتفاق بیافتد؛ نباید با آبروی کسی بازی کرد. نباید با حیثیت کسی بازی کرد.

فلذا مؤکدا عرض می‌کنم رهبر معظم انقلاب هم در این دیدار اخیر با ائمه محترم جمعه سراسر کشور باز تأکید روی همین قضیه داشتند. «تقوا در فضای مجازی» ان‌شاءالله خداوند به همه ما توفیق رعایت تقوای الهی کرامت بفرماید.

روز ۲۳ ذی القعده روز مخصوص زیارتی امام رئوف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(علیه الاف تحیة والثنا) است که خوشا به حال کسانی که الان توفیق دارند در جوار حضرت و در زمره زوار حضرت هستند. البته این توفیق از راه دور هم امکان پذیر هست. استحبابش زیارت حضرت از راه دور و نزدیک است.

که ان‌شاءالله بین الصلاتین گفتیم یک زیارتنامه خیلی مختصری از حضرت به قصد زیارت آن حضرت خوانده بشود.

مناسبت مهم دیگری که داریم، اولین نماز جمعه رسمی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ۵ مرداد ماه سال ۵۸ توسط مالک اشتر زمان، آیت الله طالقانی (رضوان الله تعالی علیه) به امر امام اقامه گردید و فردا که ۵ مرداد ۹۸ است در حقیقت نماز جمعه ما ۴۰ ساله می‌شود و ۴۰ سال ما نماز جمعه را در این کشور عزیزمان توانستیم اقامه بکنیم که یکی از توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی همین اقامه نماز جمعه است. الان در سرتاسر کشور ۹۰۰ شهر و نقطه مکان دارند نماز جمعه می‌خوانند.

این شبکه عظیم که همه اینها دارند عبادت خداوند متعال می‌کنند، ائمه جمعه و خطبای جمعه دارند آگاهی بخشی می‌کنند، مردم را به تقوا دعوت می‌کنند، ببینید چه اثرات پر برکتی برای کشور و انقلاب و نظام دارد که درحقیقت طی این ۴۰ سال با برگزاری بدون وقفه ۲۰۸۰ هفته نماز جمعه و حدود ۲۰۰هزار ساعت محتوا در خطبه‌های نماز جمعه شهرها ارائه شده است. ببینید نماز جمعه چه آمار پربرکتی است. این همچنین استمرار دارد.

فلذا نقش نماز جمعه در استمرار انقلاب و حرکت رو به جلو نظام مقدس اسلامی ما بر کسی پوشیده نیست. دعوت به وحدت، تبیین فرمایشات رهبری و ولایت، بیان نقشه‌های دشمنان برای مردم، توطئه‌هایی که دشمنان برای مسلمانان می‌کنند؛ آگاهی بخشی، بصیرت افزایی، معرفت افزایی، همه اینها از کارکرد نماز جمعه و خطبه‌های نماز جمعه است.

به نظر می‌رسد که در این ۴۰ سال که ما این روند نورانی را داشته و توانسته‌ایم با فرصت نمازجمعه و از ظرفیت نماز جمعه برای خدمت به کشور، خدمت به دین، خدمت به جامعه، استفاده بکنیم؛ باید یک بازنگری بشود. به نظر می‌رسد که ما باید بیاییم ببینیم امام جمعه طراز چه امام جمعه‌ای است؟ امام جمعه طراز چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

[فرصتی نیست این می‌طلبد که در واقع چند خطبه خوانده بشود. حالا اگر توانستیم در خطبه‌های دیگر اشاره می‌کنیم. ولی من دو سه مورد مهم را اشاره می‌کنم.]

یکی از موارد باید امام جمعه مردمی باشد. این مردمی بودن هم باید حقیقی باشد، واقعی باشد، حالت تصنعی نباشد، تظاهر نباشد.

[حالا مؤلفه‌های آن راعرض خواهم کرد] البته یادی کنیم از ائمه جمعه گذشته در دزفول که در این ۴۰ سال ما واقعاَ سر سفره آنها نشسته‌ایم. آنها بودند که نماز جمعه را حفظ کردند، استمرار بخشیدند و امروز این جلسات با شکوه معنوی بواسطه تلاش و مجاهدت آنها به اینجا رسیده است و ما از این خیر و برکت برخوردار هستیم.

«یاد کنیم مرحوم آیت الله قاضی(رضوان الله تعالی علیه) را که حقیتاَ آیت الله قاضی حق بزرگی برگردن نماز جمعه دزفول دارد. چون بعد از نماز جمعه تهران به نظرم دوهفته بعد، دو جمعه بعد بود که مرحوم آیت الله قاضی از امام راحل رضوان الله تعالی علیه اجازه گرفت و نماز جمعه با شکوه را در آن ورزشگاه، به اصطلاح کلوپ خواندند. و این یکی از افتخارات دزفول است که باز دزفول در اقامه نماز جمعه هم باز پیشتاز بود.»

حضرت آقا در این دیداری که با ائمه جمعه سراسر کشور داشتند، روی سلوک عملی ائمه جمعه و نحوه ارتباط آنان با مردم تأکید فرمودند.

مردمی بودن چند تا مؤلفه مهم دارد من اشاره می‌کنم؛ یکی اینکه انس با مردم است. با مردم مأنوس بودن، با مردم ارتباط داشتن. مرحوم آیت الله قاضی اینچنین بود. مرحوم آیت الله قاضی واقعاَ مصداق بازر یک عالم برجسته شیعه مردمی بود. مردم را دوست داشت. آیت الله قاضی حقیقتاَ مردم را دوست داشت.

دوم همراه بودن با مردم. همدم وهمراه مردم بودن، در خوشی‌ها، در ناراحتیها، در گرفتاریها، در مصیبتها، همراه مردم باشد. از جنس مردم باشد.

سوم امام جمعه اگر می‌خواهد مردمی باشد، باید با روی گشاده پیگیر مشکلات مردم باشد. از مراجعات مردم برای مشکلاتشان خسته نشود. ترش رویی نکند. با روی باز مردم را بپذیرد. مشکلات مردم را پیگیری بکند.

چهارم منتقل کردن مشکلات مردم به مسئولین بعنوان امام جمعه یک جایگاه و یک شخصیت محترمی است، مسئولین برای او احترام قائل هستند و از او حرف شنوی دارند. باید بتواند مشکلات مردم را گوش بدهد و آنها را به مسئولین در جلساتی که وجود دارد منتقل بکند.

پنجم درک درد مردم. ببینید الان مردم، دارند رنج می‌کشند، سختی تحمل می‌کنند. این فشار گرانیها که واقعاَ بر اقشار آسیب پذیر خیلی سخت آمده است.

«یک شخصی بود یک مطلبی برای من نقل کرد من خیلی واقعاَ منقلب شدم. گفت رفته بودم میوه فروشی، دیدم یک جوانی، نوجوانی آمد یک ۵۰۰۰ تومانی در دستش بود. داشت میوه‌ها را نگاه می‌کرد. بعد وقتی که میوه‌ها را نگاه می‌کرد و اینها گفت: گشت و گشت دائم قیمت می‌کرد. گفت مثلا این هلوها چقدر است؟ گفت: دو تا دانه هلو برداشت، گفت اینها را برای من وزن کن. وقتی که وزنش کرد به او گفت از ۵۰۰۰ تومان بیشتراست. گفت: پس نمی‌خواهم؛ بگذارش سر جایش. بعد آن شخص می‌گفت: من نمی‌خواستم یک قدری حرمت و کرامت آن شخص شکسته بشود؛ وقتی که می‌خواست آن شخص بیرون برود؛ خودم یک پاکت هلو خریده بودم، آهسته بدون اینکه کسی متوجه بشود پاکت را به او دادم. دائم گفت نه وفلان. گفتم نه! این را برای شما گرفتم. گفت خودم دیگر هلو نخریدم.»

ببینید اینها فشار مردم است. یک امام جمعه باید اینها را درک بکند. خودش مثل مردم زندگی بکند. گوشت گران است. اجناس گران هستند. من مرتب نسبت به گرانی تذکر می‌دهم. از مردم هم می‌خواهم که خودشان رعایت همدیگر بکنند. حالا بخشی ممکن است بحث ضعف مدیریت باشد. ولی بخشی از آن به خود ما مردم برمی‌گردد.

امام جمعه خود را تافته جدا بافته از مردم نداند. مردمی بودن شاخصه مهم یک روحانی شیعه است که باید این خصلت و خصوصیت را داشته باشد.

دیگر شاخصه امام جمعه طراز، روحیه انقلابی داشتن است، و نقش نماز جمعه در تقویت روحیه انقلابی است پایبندی به مبانی و ارزشهای اساسی و انقلاب است. حساسیت در برابر دشمن و نقشه دشمن و عدم تبعیت از آن نقشه‌هاست.

من یک تشکر می‌کنم از همه خادمان نمازجمعه، به کسانی که در نماز جمعه شرکت می‌کنند. به شرکت کنندگان در نماز جمعه، از اقشار مختلف، از مسئولین، از فرماندهان، از نظامیها از همه اقشار، خواهران، برادران، واقعاَ در این هوای گرم با این شدت گرما خیلی هم بی وسیله. اتوبوسرانی ما چندان اتوبوسرانی مناسبی نیست. بعضی ها کولر ندارند. می‌آیند نماز جمعه و شرکت می‌کنند واقعاَ جای تقدیر و تشکر دارد. که من تشکر می‌کنم از همه عزیزان، از همه کسانی که به نماز جمعه خدمت می‌کنند. از دستگاههایی که به نماز جمعه خدمت می‌کنند باز بنده تشکر می‌کنم. اسم نبرم یک دفعه کسی از قلم نیافتد.

داستان کشتیهای نفتکش انگلیسی و خباثت انگلیسیها این مطلبی است که این روزها در رسانه‌ها خیلی مطرح است؛ که این انگلیس خبیث شاید در دو قرن گذشته، ۲۰۰ سال گذشته، کارنامه بسیار سیاهی دارد. این روباه مکار فکر کرده است که می‌تواند با این سناریوی بحران آفرینی در تنگه هرمز و خلیج همیشه فارس عزیزمان می‌تواند، پنجه در پنجه دلاورمردان ایرانی بیاندازد.

قطعاَ اینها همانطوری که آن نیروهای ویژه شان و آن تفنگ دارانشان وقتی دستگیر شدند، بعضیها خودشان را خیس کردند، حالا مسئولین آنها هم شاید خودشان را خیس بکنند، از آن صلابت بچه‌های جهادی و انقلابی و سلحشور و دلاور ما، منتها آنجا نمی‌شود رسانه‌ای باشد و نشان بدهند. ولی واقعاَ اینها احمق هستند. ملت ما را نشناختند، نیروهای مسلح ما را نشناختند، بچه‌های سپاه ما را نشناختند.

فلذا اینها قطعاَ رسوا خواهند شد و استعمار پیر و روباه مکار نمی‌تواند، پنجه در پنجه دلاورمردان عزیزمان بیاندازد و ان‌شاءالله پیروزی از آن برادران سپاه و نیروهای انقلابی جمهوری اسلامی خواهد بود و به فضل الهی این بازی که انگلیس مکار به دستور شیطان بزرگ آغاز کرده است با پیروزی دلاورمردان ان‌شاءالله رقم خواهد خورد و بار دیگر دشمنان ملت ایران اسلامی طعم تلخ شکست را خواهند کشید.(تکبیر نماز گزاران)

روز دحوالارض را هم داریم که ان‌شاءالله مؤمنین از این روز معنوی هم بهره و حظ وافری خواهند برد.

سالگرد ارتحال عالم ربانی مرحوم آیت الله مشکینی را تسلیت عرض می‌کنیم. عالم بزرگواری که تندیس اخلاق و پارسایی بود. من خدمت ایشان ارادت داشتم و هیچ وقت کلاسهای اخلاق آن بزرگوار را که بعضی‌ وقتها توفیق داشتم شرکت می‌کردم در حوزه علمیه از یاد نمی‌برم. خداوند او را با اولیاءالله و ائمه هدی(ع) محشور بگرداند ان‌شاءالله.

حادثه جمعه خونین مکه را در سال ۱۳۶۶داریم که تعدادی از حجاج ایرانی بدست آل سعود خبیث در مراسم برائت از مشرکین به شهادت رسیدند که یاد این شهدا را هم گرامی ‌می‌داریم و آرزوی سلامتی برای تمام حجاج بیت الله الحرام داریم.

در خاتمه من لازم می‎دانم تقدیری داشته باشم از نیروی انتظامی عزیزمان که در دستگیری سارقان و مخلّان به نظم و امنیت تلاش شبانه روزی دارند که بحمدالله ظرف چند روز گذشته یکی از اشرار و سارقین مسلح را که شناسایی شده بود و در چند تا سرقت مسلحانه در شهرستان شرکت داشت و اسباب ناامنی را فراهم کرده بود با هوشیاری برادران نیروی انتظامی دستگیر شد که البته در این دستگیری دو نفر از برادران نیروی انتظامی را با چاقو به آنها حمله کرد و مجروح و مصدوم کرد و بحمدالله دستگیر شد و به عدالت سپرده شد این را باز تقدیر می‌کنیم.

باز رئیس اماکن عمومی نیروی انتظامی باز در تعطیلی قلیان سراهای بدون مجوز که محلی برای مفسده شده بود. می‌گفت: پسر بچه‌ دوازده ساله‌ قلیان می‌کشید. پسر و دختر روابط آنچنانی آنجا داشتند و محلی برای مفسده شده بود اینها را ما گفتیم طبق قانون با اینها برخورد بشود؛ اینها پلمب شدند. باز تقدیر و تشکر می‌کنیم والبته ان‎شاءالله از این عزیزان هم تقدیر و تشکر خواهد شد.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها توطئه‌ها و نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان و شهدای نماز جمعه مخصوصاَ شهید والا مقام شهید سید هبت الله قاضی را با سید الشهدا محشور بفرما…

پروردگارا رهبر عظیم الشأن انقلاب و علما و مراجع تقلید درپناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاَ مریضانی که التماس دعا گفته‌اند و منظور مد نظر هستند خدایا به حق امروز، به حق این مکان مقدس، به حق حضور مؤمنین و مؤمنات در این مراسم عبادی لباس عافیت بر تن همه آنها بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ