۲۸م، تیر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

تقوا یکی از نیازهای جامعه امروز و زمینه ساز حل مشکلات مادی و معنوی است.+ متن کامل خطبه‌ها

در عصر غیبت از فضای مجازی در تبیین و معرفی اسلام و فرهنگها به جهان باید استفاده کرد.

زمان انتشار: ۲۸م, تیر ۱۳۹۸ ساعت ۷:۱۲ ب.ظ | کد خبر: 77703

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

اطاعت از دستورات الهی ضامن سعادت بشر است

امام جمعه موقت دزفول در خطبه اول نماز با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: اطاعت از دستورات الهی ضامن سعادت بشر است.

تبیین تقوا از منظر مقام معظم رهبری

امام جمعه موقت دزفول به تبیین تقوا از منظر مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه کشور پرداخت و افزود: ایشان از تقوا به عنوان یکی از نیازهای جامعه امروز نام بردند که زمینه ساز حل مشکلات مادی و معنوی است.

جامعه انسانی باید از مشکلات اخلاقی مانند دروغ، شایعه و استفاده غیرمجاز از فضای مجازی پرهیز کند

وی افزود: جامعه انسانی باید از بسیاری از مشکلات اخلاقی مانند دروغ، شایعه و استفاده غیرمجاز از فضای مجازی پرهیز کند.

فضای مجازی فضایی خاص است اما گستردگی آن در فضایی عام است

وی با تبیین تقوا در فضای مجازی تصریح کرد: فضای مجازی فضایی خاص است اما گستردگی آن در فضایی عام است.

وی اضافه کرد: از فضای مجازی نه تنها جامعه ما در ایران بلکه جوامع انسانی در کل جهان رنج می‌برد.

فضای مجازی یک فرصت و یک نعمت بی بدیل برای ترویج دین خدا در جهان است

امام جمعه موقت دزفول از فضای مجازی بعنوان یک فرصت و یک نعمت بی بدیل نام برد و تأکید کرد: رسیدن به آرامش مقابله با هوای نفس است که این مهم را باید در فضای مجازی مراقبت کرد.

درعصر غیبت از فضای مجازی در تبیین و معرفی اسلام و فرهنگها به جهان باید استفاده کرد

وی افزود: جامعه انسانی مسلمان باید در عصر غیبت از فضای مجازی در تبیین دین خدا و ائمه اطهار علیهم السلام و معرفی اسلام و فرهنگها به جهان اهتمام بیشتری ورزد.

منویات مقام معظم رهبری برای همه مردم به خصوص ائمه جمعه کشور مهم و باید در جامعه عملی شود

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار ائمه جمعه کشور گفت: منویات مقام معظم رهبری برای همه مردم به خصوص ائمه جمعه کشور مهم و باید در جامعه عملی شود.

 ویژگیهای ائمه جمعه از منظر مقام معظم رهبری

خطیب موقت نمازجمعه دزفول در ادامه به بیان ویژگیهای ائمه جمعه از منظر مقام معظم رهبری پرداخت و افزود: مردمی بودن، انقلابی گری، صداقت، صمیمیت و اجتناب از گرایش به سمت صاحبان ثروت و منصب، ایجاد وحدت و همدلی و تقویت روحیه اجتماعی مردم، از جمله ویژگی‌های امام جمعه‌ها می‌باشد.

و ی گفت: امامان جمعه باید گفتمانی طراحی کنند که در راستای ارزشهای اسلامی و انقلابی باشند.

وی افزود: امامان جمعه در مواجهه با جریانات سیاسی عدالت را رعایت کنند و از ارزشهای غیر انقلابی حمایت نکنند.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: امامان جمعه باید ترویج روحیه امید را در دستور کار قرار دهند و جوانان را به فعالیت جهادی در روستاها تشویق کنند.

تشکیل کار گروهی از نخبگان و جوانان شهرستان برای تحقق منویات مقام معظم رهبری

وی همچنین اظهار داشت: امام جمعه دزفول پس از دیدار با مقام معظم رهبری خواستار تشکیل کار گروهی از نخبگان و جوانان این شهرستان برای تحقق منویات مقام معظم رهبری شد.

ملت ایران کوتاهی مسئولان در برابر مسائل هسته‌ای را نخواهند بخشید

امام جمعه موقت دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌ها تداوم برنامه‌های هسته‌ای را از مطالبات مردمی دانست و اظهار داشت: ملت ایران کوتاهی مسئولان در برابر مسائل هسته‌ای را نخواهند بخشید.

آمریکا به هیچ یک از تعهدات خود در مذاکرات عمل نکرده و نمی‌توان دوباره به وی اعتماد کرد

وی افزود: اخیراً شاهد تحرکاتی در کشور هستیم و برخی افراد نگرانی خود را از تنش‌های منطقه ابراز می‌کنند و با القای مذاکره سعی دارند با مصاحبه، هشدار و سرزنش نگرانی خود را در این رابطه نشان دهند این در حالی است که آمریکا به هیچ یک از تعهدات خود در مذاکرات عمل نکرده و نمی‌توان دوباره به وی اعتماد کرد.

حجةالاسلام  والمسلمین بیگدلی تصریح کرد: مردم نمی‌خواهند زیر بار ذلت بروند و در جهت منافع آمریکا گام بردارند بلکه می‌خواهند قاطعانه مقاومت کنند و فرصتی بدهند تا مسئولان جبران کنند.

تبریک انتصاب هادی طحان نظیف از فرزندان دزفول به عضویت حقوقدانان شورای نگهبان

امام جمعه موقت دزفول همچنین  انتصاب هادی طحان نظیف از فرزندان دزفول را به عضویت حقوقدانان شورای نگهبان تبریک گفت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خدمت نمازگزاران ارجمند، برادران و خواهران ایمانی در این روز شریف عرض سلام و ادب و ارادت دارم.

و مطالب خودم را در خطبه اول با توصیه به رعایت تقوای الهی زینت می‌دهم که ابتدا خودم را مؤکداَ و بعد ملتمسانه شما را به رعایت تقوا و تبعیت از دستورات الهی و اطاعت اوامر او و پرهیز از معصیت او دعوت می‌کنم.

عزیزان موضوعی که بعنوان موضوع خطبه اول انتخاب کرده‌ام، برگرفته از نکته‌ای مهم و تأکیدی در خور توجه که در فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار امامان محترم جمعه در چهلمین سالگرد احیای امر مهم نماز جمعه صورت گرفت.

و ایشان فرمودند که: یکی از نیازهای امروز جامعه ما رعایت تقوا است که زمینه ساز حل مشکلات است، چه مشکلات مادی و چه مشکلات معنوی.

البته می‌فرماید: این تقوا باید به صورت مصداقی و عینی در خطبه های نماز جمعه تبیین شود، نه به صورت توصیه‌ای، کلی و بدون بیان مصادیق. یکی از گرفتاریهای ما رواج دروغ، تهمت، شایعه، و مسائلی از این قبیل در فضای مجازی است؛ که باید در خطبه‌های نماز جمعه لزوم رعایت تقوا در فضای مجازی تبیین شود.

پس موضوع سخن بنده موضوع تقوا در فضای مجازی است. فضایی که فضایی خاص است. گرچه گستردگی آن بسیار بسیار عام است. و اگر خواسته باشیم مطلب را شروع کنیم با مطلبی که روان سازی کند، آدم به یاد شعری از سعدی می‌افتد که می‌فرماید: «هرگز وجود حاضرِغائب شنیده‌ای؟ آیا شنیده ای کسی هم حاضر باشد هم غائب باشد؟ من در میان جمع و دلم جای دیگر است»

انسانها پیش اهل و عیال، پیش پدر، پیش مادر، پیش دوستان، در جمع همکاران نشسته‌اند، خودشان اینجا و دلشان در پیش دلبر. اصلاَ در فضای دیگری سیر می‌کند. حاضر هستند هان! حضور دارند. ولی اصلا، حضور حقیقی ندارند. این دل سودای جای دیگری است.

این وضعیتی است که اختصاص به جامعه ما هم ندارد. بلکه تمام جوامع از این مطلب رنج می‌برند. البته قصد ما این نیست که یک طرفه و یک سویه نسبت به این فضا نظر بدهیم. ولی خوب وقتی که نگاه به ظاهر قضیه می‌کنیم، وجه مشترکی میان آسیبها که وارد می‌شود که میان همه جوامع دیده می‌شود، این است با اینکه از نظر ظاهر نگاهها را یک نگاهی جهانی می‌کند، یعنی به نظر می‌رساند انسانها را داخل در یک افقی بی حد و بی انتها می‌برد، ولی دقیقاَ وقتی که انسان باز خوردش و اثر پذیری آن را می‌بیند، می‌بیند انسانها گرفتار یک نوع تفرد می‌شوند. یعنی کأنّهُ از جمع بریده می‌شوند. کأنّهُ داخل محیطی می‌شوند که این محیط، محیطی نیست که انسان احساس مسئولیت اجتماعی کند.

گاهی رفتارهایی از او سر می‌زند، گاهی به اعتقاداتی می‌رسد که نه تنها فعالیتی، احساس مسئولیتی نسبت به برخی مشکلات اجتماعی ندارد بلکه گاهی در جهت حتی خلاف مسائل اجتماع هم ممکن است رفتار کند. یعنی نشان می‌دهد خلاف گستره‌ای که از نظر ظاهردارد، یکی از مهمترین آثار سوء و مخرب آن این است که انسان را از گسترده بودن، جمع می‌کند و تبدیل می‌کند به یک وجودی منفرد، یک وجودی که از ان حالت گستردگی خارج شده است و در چنبره تنهایی و واگرایی مبتلا شده است و گرفتار شده است. از این جهت ضرورت دارد که به این مهم پرداخته بشود.

از یک طرف وقتی که صحبت از تقوا می‌شود، قطعاَ تقوا برای انسان معنا پیدا می‌کند. یعنی انسانها هستند که مخاطب این مهم‌ هستند. ضرورت دارد که رفتاری همراه با تقوا داشته باشند و تقوا هم وقتی که ترجمه می‌شود به معنای داشتن مراقبت است. مراقبت به چه چیز؟ و برای چه چیز؟ و برای چه هدفی؟ مراقبت از موانعی که اجازه نمی‌دهد انسان به هدف خودش برسد و هدف انسان این است که به آرامش برسد.

آمدند خدمت امام ششم صادق آل محمد(صلوات الله و سلامه علیه) عرض کردند که آقا چه کنیم به راحتی برسیم؟ یعنی نشان می‌دهد انسان طالب رسیدن به راحتی و آرامش است. گم شده‌ای است که در میان مملکت جان بسیاری از انسانها و جوامع دیده نمی‌شود و انسانها طالب آن هستند. گاهی می‌خوابند به این امید که خوابش را ببینند.

چه کنیم که به آرامش برسیم؟ ایشان می‌فرماید: وقتی انسان به آرامش و راحتی می‌رسد که با هوای نفسش مقابله کند. یعنی نشان می‌دهد چیزی که مخل به این آرامش و آسایش است، هوای نفسانی است. گرچه کسانی از بیرون هم ورود پیدا می‌کنند. این آرامش را به هم می‌زنند، اما آن أَعْدَی عَدُوِّکَ نَفْسَکَ الَّتِی بَیْنَ جَنْبَیْکَ آن دشمن درونی است که انسان باید با او مقابله کند.

«سهل شیری دان که صفها بشکند       شیر آن را دان که خود را بشکند»

یعنی انسان خیلی آسان است بتواند شیر بیرونی را به عجز در بیاورد، سنگرش را فتح کند و او را بر زمین بزند. یعنی شیر وقتی شیر است که بتواند با درون خودش، با دشمن درونی خودش بجنگد. پس بنابراین انسان طالب راحتی است. طالب راحتی هم تا انسان هرچه زندگی دارد در این مقصد باید تلاش کند.

چون باز از امام صادق(ع) می‌پرسند تا کی این عرصه وجود دارد؟ یعنی تا کی عرصه مقابله انسانها با هوای نفس جهت راحتی وجود دارد؟ کی اعلان پایان این جنگ است؟ فرمود که: وقتی اعلان پایان این جنگ است که انسان داخل در بهشت می‌شود.

أَوَّلَ یَوْمٍ مِنْ یسیرفِی اَلْجَنَّةِ اول روزی که انسان پا در بهشت می‌گذارد دیگر احتیاج به نبرد ندارد، به مقصود خودش رسیده است. اما اگر انسان خواسته باشد این بهشت را در دنیا برای خودش فراهم کند، باید دائماَ در حال مقابله باشد.

و این آرامش هم بدست نمی‌آید، مگر اینکه بتواند خدا را در زندگانیش غالب کند. خدا را قاهر بر زندگانش کند. خدا را حاکم بر زندگانی خودش کند و این را به اصطلاح تقوای الهی می‌گویند. یعنی مراقبت تا رسیدن به مقام قرب الهی. تا رسیدن به مقام لقای الهی. وقتی که انسان به این مرتبه رسید، احساس آرامش خواهد کرد.

پس بنابراین در طول زندگانی، محیط هم فرق نمی‍‌‌کند. محیطهای مجازی یا فضاهای مجازی، مثل فضاهای حقیقی هستند. در خانه باشد، در مدرسه باشد، در محیط کار باشد، در بازار باشد، در محل کلاس باشد، وقت تدریس باشد، وقت تحصیل باشد، وقت تفریح باشد، در هر شرائطی انسان احتیاج به رعایت تقوا دارد. ولی فضای مجازی به گونه‌ای است که انسان بیشتر احتیاج دارد که به این مقام دسترسی پیدا کند.

چون فضای مجازی درست شده است، بستری فراهم شده است که انسانها بتوانند ارتباط بیشتری با همدیگر داشته باشند. یعنی طراحان این عرصه می‌آیند به شکلی این ارتباطات را برقرار می‌کنند و به شکلی نظرات و فرهنگها و ایده‌های خودشان را برنامه ریزی می‌کنند که انسانها همه در جهت رسیدن به یک برنامه معین کمک می‌کنند، به یک ارتباط خاص.

یعنی سبک زندگی که انسان می‌خواهد این سبک را انتخاب کند، اینها سبک زندگی را نشانش می‌دهند. هم قلّه و هدف را برای انسانها طراحی می‌کنند و هم طریق رسیدن به این برنامه‌هایی که انسان را به این هدف برساند و هم ابزارهایی که انسان می‌تواند به وسیله اینها در مسیری بیافتد که به هدف برسد معرفی می‌کنند و انسان را به وجودی فعال در این عرصه می‌کنند که نه تنها خودش فعالیت دارد دیگران را هم به فعالیت می‌کشاند. یعنی از یک طرف خودش فرمانبری نسبت به اتاق فرمان می‌شود و از طرفی خودش هم فرماندهی می‌شود، ستاد فرماندهی تشکیل می‌دهد که دیگران را به این سمت و سو بکشاند. پس بنابراین بسیار بسیار مهم است.

البته ما انصاف را هم فراموش نکنیم، این فضا فرصتهایی را هم برای ما فراهم می‌کند، که باید اینها را ما بشناسیم یعنی فضا باید شناخته بشود. که هم فرصتها و هم این شرائطی که فراهم کرده است، این بستری که می‌شود از آن استفاده کرد و هم بستری که زمینه سوء استفاده را دارد باید ما این را بشناسیم که تبدیل به یک وجودی فعال بشویم. و اجازه ندهیم که این فضای گسترده نَفَس ما را بگیرد. ما را از توان بیاندازد.

ما را سرباز خودش کند. دیده‌های ما را کور کند. اجازه ندهیم زبان ما، چشم ما، گوش ما، دل ما، سرمایه ما، در جهت او به کار گرفته بشود. بلکه کاری کنیم که ما اثر بگذاریم. و البته امتحانی سخت است. امتحانی بسیار بسیار دشوار است. مثل کل زندگانی. انسان در هر جهت امتحان می‌شود. با فقر، با ثروت، با پیشرفت و ترقی با عقب ماندگی، با شکستها با پیروزیها، امتحان می‌شود. همه اینها هم در عرصه مجازی برای انسان قرار داده شده است.

مهم این است که انسان بتواند در این عرصه سرافراز بیرون بیاید. و سرافرازی تا وقتی که انسان احساس کند، خدا از او راضی است. یعنی جهتی که انسانها در جهت کسب رضایت خدا باید بدست بیاورند؛ تا وقتی به بهشت راحتی نائل بشود. با استفاده از این فرصت. چگونه هر سنگری، هر دخل کاسبی، هر محراب عبادتی، هر کلاس درسی، هر کرسی که شخص عالم برای خودش می‌بیند و باید در زمینه پیشرفت علم تلاش کند، عده‌ای را پرورش بدهد، هر جایی می‌تواند وسیله‌ای جهت پرش انسان و پرواز انسان به سوی سعادت باشد از این فرصت هم باید به خوبی استفاده کرد.

یعنی ما باید مراقب باشیم. مثلاَ استفاده‌ای که می‌خواهیم بکنیم. دین اسلام، دین هدایت است و اگر بنا باشد ما بگوییم هدایتی که اسلام دارد، برای کل جهان قرار داده شده است، آن وقت بیشتر پی خواهیم برد که جای فضایی چون فضای مجازی در این عرصه خالی است. باید به خوبی جهت عمومی کردن و جهانی کردن هدایت اسلام، ما بهره بگیریم و استفاده کنیم.

شاید فرصت مجازی فضای باشد که در جهت زمینه سازی برای ظهور حضرت مهدی آل محمد(صلوات الله و سلامه علیه) قابل استفاده باشد. وظیفه ما منتظران چیست؟ «وَ لَقَدْ کَتَبْنَا فىِ الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِىَ الصَّلِحُون» کل زمین مورد هدف است. پیامبر اکرم(ص) وَمَا أَرْ‌سَلْنَاکَ إِلَّا رَ‌حْمَةً لِّلْعَالَمِینَ کل عالمیان باید از او بهره بگیرند. پس چه بهتر از این فرصت استفاده کنیم.

اسلام دستوراتش مثل ماه معین است. مثل آب گوارایی است. تشنگان زیادی هستند، منتظر هستند. له له می‌زنند، تا قطره‌ای تا جرعه‌ای از این آب گوارا بنوشند و سیراب بشوند، چه بهتر که از این فضا، از این فرصت استفاده بشود. نام مبارک امام حسین(ع) باید در پرافتخارترین قله‌ها، باید در برافراشته‌ترین پرچمها از این فضا معرفی بشود و بین مردم فرهنگ حسینی اشاعه پیدا کند و همه جا نام حسین(ع) به بلند آوازه گی که خداوند قرار داده است در وجود او، در خون او، در فرزندان او، در راه او قرار داده شده است چه بهتر که از این فضا و از این فرصت استفاده کند. از طریق شبکه‌های مجازی استفاده کند. از طریق شبکه‌های اجتماعی استفاده کند.

و البته اینها فرصت است. انتقال سریع آگاهی‌ها. افزایش روحیه نقد پذیری ما باید به شکلی آستانه تحملمان را بالا ببریم. به چه وسیله؟ از این فرصتها استفاده کنیم. اصلاَ نقادی دیگر فرهنگها کنیم. فرهنگها در جوامع مختلف زیاد هستند. در جامعه خود ما یک سری خورده فرهنگها وجود دارد باید اینها نقد بشود.

فرهنگهایی باید استقرار پیدا کند، اینها باید به حاکمیت برسند و عمومیت پیدا کنند، رواج پیدا کنند، عمیق بشوند، اینها بوسیله این فضا بهترین فرصت است که می‌شود از آن استفاده کرد.

اینها چیزهایی است که ما بعنوان انسانهایی که ایمان داریم و داعیه داریم مؤمنیم وظیفه داریم استفاده کنیم. این اهداف را پیش ببریم. پس چه بهتر از این فضا استفاده کنیم. این فضا فرصتی مغتنم و شاید نعمتی بی نظیر و بی بدیل باشد یا حداقل نعمتی کم نظیر و کم بدیل است. باید از آن استفاده کنیم و مهم این است که از آن به خوبی استفاده بشود.

البته تهدیداتی هم وجود دارد. گسترش هرزه‌گی و بی بندباری یکی از دستاوردهای متأسفانه این فضا است. اشاعه دروغ و شایعه. سلب قدرت تحلیل و تفکر. چنان انسانها مورد بمباران اطلاعاتی قرار می‌گیرند که دیگر فرصت تحلیل ندارند. فرصت تشخیص سره از ناسره داده نمی‌شود. از این جهت شما دیدید در فیلمها گاهی مثلاَ نشان داده می‌شود با مثلاَ یک نگاه، گاهی با یک دمیدن در وجود یک نفر، انسان تبدیل به یک زامبی می‌شود. یک انسان آدم خوار می‌شود.

انسانها در ظاهر زامبی نیستند. ولی رفتارهای زامبی گونه دارند. ما وقتی زامبی را به فرهنگ قرآنی تبدیل کنیم می‌فرماید که: إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذِینَ لَا یَعْقِلُونَ ما اینها را اگر بنا باشد تعبیر کنیم همین‌ها هستند. کور هستند، کر هستند، عقل ندارند، آدم خوار هستند. أُولَٰئِکَ کَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ این خوی سبوعیت و درندگی اینها بدتر از حیوانات درنده است.

انسانها تبدیل می‌شوند. مسخ می‌شوند. در چه فضایی؟ از این فضا، متأثر از این فضا هستند. گرفتار از هم پاشیدگی خانوادگی، یک بلیّه‌ای است که به جان خانواده‌ها می‌افتد که بواسطه دوستیهای نامتعادل که با استفاده از این فضاها متأسفانه درست می‌شود. اتلاف وقت و دور ماندن از دنیای واقعی، وقتهای گرانبهایی که بهترین سرمایه که ارزش طلا هرگز به گرد آن هم نخواهد رسید، متأسفانه هدر می‌رود. بهترین فرصتها، طلایی‌ترین فرصتها از دست می‌رود در پرتو استفاده از این فضاهاست. و ما می‌بینیم که به شکلی این همه ضربات به ما وارد می‌کنند.

پس بنابراین دو اقدام اساسی باید انجام بگیرد. [من خلاصه می‌کنم مطلب را زود تمام کنم بخشی از آن می‌ماند ان‌شاءالله برای وقتی که باز خطبه خدمتتان خواهم خواند و تبیین می‌کنم]

دو نکته بسیار اساسی دو نکته بسیار مهم باید به آن توجه بشود. نکته اول: بحث نظم دادن به زمان است. از زمان ما باید استفاده کنیم. و در نظر داشته باشیم که زمان ما سرمایه‌ای بی نظیر و بی بدیل است که نباید هدر برود. گرچه نوعاَ انسانها در این زمینه به دست و دلبازی عمل می‌کنند در اتلاف وقت.

که اصلاَ سوره‌ای به نام سوره والعصر در قرآن آمده است، اشاره به این حقیقت است که بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ نوعاَ انسانها در زیانی بزرگ و با عظمت هستند که با هیچ چیزی جبران نمی‌شود. قضیه اتلاف وقت است که باید این زمان مورد توجه قرار بگیرد. نظم داده بشود.

حضرت علی(ع) یکی از سفارشاتش بعد از تقوای الهی، رعایت نظم در امور است. شلختگی، بیهودگی، بی برنامگی، یکی از کشنده ترین آفاتی است که به جان انسان و حیات اجتماعی بشر در حوزه فقر و در حوزه اجتماع وارد می‌شود.

دوم فراموش نکردن تقوای الهی است که هیچ گاه نباید خدا فراموش بشود. هیچ گاه! در هیچ عرصه‌ای! در هیچ نظری‌! در هیچ فرضی از فرضها که انسان واقع می‌شود برای خودش، برای دیگران نظر دارد، نباید خدا را فراموش کند. البته قبل از پرداختن به این مهم باید به انگیزه‌ها توجه بشود. انگیزه ما از جهت استفاده از فضای مجازی چیست؟ که این نقطه عزیمت بنده است که ان‌شاءالله در جلسات بعد در صورت بقای عمر بنده در محضر شما این مطالب را خواهم گفت.

عزیزان باید ما به خدا پناه ببریم از این همه وسوسه، از این همه شک، ریب و گرفتاری و ابتلایی که شیطان برای بشریت درست کرده است. این فرصت بزرگ را تبدیل به تهدیدی بزرگ کرده است.

خداوندا قسمت می‌دهیم دل ما، زبان ما، چشم ما، قلب ما، زندگانی ما را از هر گونه دسیسه‌ای که دشمن دارد، که شیطان دارد، مصون و محفوظ نگهدار بدار…

قلم عفو بر جرائم اعمال ما بکش…

فرزندان ما، جوانان ما را از توطئه‌های دشمن داخلی و خارجی مصون و محفوظ نگه بدار…

قدومشان را بر صراط ایمان قرار بده و بر ایشان محافظت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عزیزان خودم را مؤکداَ و شما را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم.

عزیزان در ۲۵ /۴/۹۸ ائمه محترم جمعه خدمت مقام معظم رهبری و به زیارتشان رفتند و شرفیاب شدند و ایشان طبق معمول مطالب بسیار ارزنده‌ای را بیان کردند که نه تنها برای امامان محترم جمعه، بلکه برای تمام مردم، بسیار مهم است و البته از این جهت برای امامان محترم جمعه مهم است که در مسئولیتی خطیر و مهم و اثرگذار مسئولیت دارند و باید این جهت را و این جهات را به خوبی بشناسند و به نقطه نظرات امام جامعه، رهبر جامعه و سکان‌دار این کشتی تا رسیدن به ساحل پیروزی در جهت پیاده کردن منویات ایشان که از جمله تأکید به توجه به سلوک و رفتارهای ائمه محترم جمعه است، باید از هیچ تلاشی فرو گذار نکنند.

ضرورت سلوکی ایجاب می‌کند چند نکته را مورد توجه داشته باشند. یکی این است که مردمی باشند. و البته مردمی بودن به گونه‌ای باید باشد که مردم رایحه تقوا، تدین، صداقت، و انقلابی گری را به خوبی استشمام کنند. و همچنین شرائطی فراهم باشد که احساس کنند امام جمعه انیس آنها است. یعنی چنان با مردم انس داشته باشند که مردم احساس کنند اینها انیس هستند.

روایت است امام رضا(ع) ازجمله توصیفاتی که برای امام جامعه دارد می‌فرماید که: الإِمامُ الأَنیسُ الرَّفیقُ انیس است که حالا ممکن است انسان در محضر کسی انس داشته باشد که هیبتش و شوکت و حشمتش اجازه بهره‌گیری از انس نصیب آن شخصی که مورد انس است، نشود. نصیبی نداشته باشد. می‌گوید نه! انیس رفیق است، همراه است.

البته انس هم به صورت واقعی. اگرنه حالت تصنعی قطعاَ نمی‌تواند انسی واقعی را ایجاد کند. به شکلی باید باشد که ملجأ و پناهگاه مردم باشد. یعنی باید مردم احساس کنند، جهت حل مشکلاتشان وقتی مراجعه می‌کنند با روی باز و گشاده امام جمعه محترم مواجه می‌شوند. این نکته بسیار بسیار مهم است.

پیامبر اکرم می‌فرماید: شما در جهت حل مشکلات حل مردم کمک کنید. ولو به قول میسور. یعنی با یک قول ممکن. یک قول آرام، آسان. بالاخره انسان حالا شاید از نظرعمل موانعی داشته باشد، محدودیتهایی داشته باشد که نوعاَ هم اینچنین است. از ادارات گاهی مردم مستأصل می‌شوند. گاهی از حل مشکلاتشان مأیوس می‌شوند. احساس می‌کنند که باید به یک جا پناه ببرند، تا گره کور اینها باز بشود شاید گره کوری هم نباشد، گره زندگانی اینها باز بشود از این بن بست رهایی پیدا کنند بالاخره توصیه به حل مشکلشان بشود، بالاخره می‌شود که با زبانی لین او را، انسان آرام کند، به او امید بدهد، و او را کمک کند، راهنمایی کند. شاید او احتیاج به راهنمایی داشته باشد.

و دو نکته بسیار مهم را باز فرمودند: اجتناب رفتن به سمت صاحبان ثروت و قدرت و افراد چرب زبان است. بالاخره ممکن بیاید اظهار ارادتی و محبتی کند، ولی چندان پشتوانه حقیقی و مخلصانه‌ای در ضمن این چرب زبانی‌ها نباشد. باید خیلی مراقب باشد.

و مورد بعدی مراقبت از نزدیکان و فرزندان است که ما می‌بینیم الان این عنوانی که تحت عنوان آقا زاده‌ها مطرح می‌شود، گرچه سابق عنوان آقا زاده، عنوانی معتبر بود؛ برای فرزندانی که منتسب به علما بودند. به مراجع بودند و اینها اگر از علم پدر بهره نداشتند بواسطه مثلا اینکه هنوز سنشان اقتضا نمی‌کرد، به طور روال طبیعی هنوز به آن مراتب علمی نرسیده بودند، به خاطر فضائلی که و فضیلتهایی که پدر از نظر اخلاقی و از نظر سلوک و رفتاری داشت اینها تربیت شده این رفتار بودند از این جهت. گاهی اوقات می‌گفتند ابن العالم نصف العالم یعنی عنوان آقا زاده نسبت داده می‌شد.

ولی متأسفانه برخی رفتارهای کج، برخی کج رفتاری‌ها، برخی انحرافها سبب شد که عنوان آقا زاده دیگر عنوانی درست نباشد. برای اشخاصی که از رانتها استفاده می‌‎‌کنند، اشخاصی که از موقعیت پدر و وابستگانشان به آلاف و الوف می‌رسند و اینها وجودی مضر می‌شوند که هیچ نشانه‌ای از فضائل آقازاده که قبلاَ وجود داشت در اینها دیده نمی‌شود. این بسیار مهم است که باید مد نظر واقع شود.

البته نوعاَ هم ائمه محترم جمعه بهره‌مند از این فضیلتها هستند. ولی باید دمادم یادآوری بشود و انسان به خودش تذکر بدهد، تا اینکه به دام شیطان نیافتد و اسباب ضایع شدن یک عمر خدمت گذاری در عرصه دین و دنیای مردم نشود. و او تباه نشود. از این جهت مراقبت، مراقبتی مهم است که مقام معظم رهبری فرمودند.

و بعد فرمودند که نماز جمعه باید دو تا خصوصیت اصلی را داشته باشد. یکی تأمین کنند نیاز جامعه از حیث توجه به ذکر. اول ذکر، ذکر خداوند متعال است. اصلاَ خود نماز جمعه، عنوان ذکر به آن داده می‌شود. فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ شما تلاشتان، سعیتان به سمت ذکر خدا باشد.

و یادآوری وظائف و اوامر الهی و چیزی که به مصلحت جامعه است و چیزی که سبب پرهیز از افتادن به دام مفاسد جامعه و همچنین ایجاد اجتماع میان مردم، تقویت روحیه اجتماعی مردم و ایجاد همدلی، وحدت، حالا جامعه برخوردار از تنوع و تکثر است. تکثرهای قومی، تکثرهای مختلف، از نظر طبقاتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی باید اسبابی فراهم بشود که این وحدت حفظ بشود و قوت پیدا کند.

دوم: زمینه ساز استقرار گفتمانی عالی و بصیرت بخش. یعنی گفتمانی که بتواند در رتبه عالی. گفتمان به چیزی گفته می‌شود که مورد توجه عموم مردم است. یعنی مردم مثلا شما در نظر بگیرید در ماه مبارک رمضان گفتمان، گفتمان توجه به خداوند متعال است. گفتمان، گفتمان تقوا است. در ماه محرم گفتمان، گفتمان دلدادگی به اهل بیت(ع) خاصه اباعبدالله(ع) است.

باید گفتمانها، گفتمانهایی باشد که در حوزه فضائل و فضیلتها و ارزشهای الهی و انسانی و انقلابی باشد و بصیرت بخشی بدهد. چه وظیفه‌ای داریم؟ آنچه را که ما در آینه نمی‌بینیم، رهبران خشت خام می‌بینند، باید گفته بشود. روشنگری بشود. به دام فتنه و فتنه گران، آدمها نیافتند. وظیفه مهمی است که ائمه محترم جمعه دارند.

و این دو نکته بسیار مهم است. و البته در مواجهه مسائل سیاسی و اجتماعی، بحث جهت گیریها و تقویت جریانهایی است که مقام معظم رهبری عنایت داشتند، که امامان محترم جمعه باید هم در جهت گیری و هم حمایت از جریانات، موضوع انقلاب را فراموش نکنند. جهت گیری ایشان همه در جهت انقلاب باید باشد.

اگر بنا باشد سمت و سویی در جهت حمایتی، همراهی، نظارتی، پشتیبانی کنند؛ جریاناتی را پشتیبانی کنند که اینها در حوزه انقلاب هستند و در مسیر انقلاب هستند و وابسته به انقلاب هستند. حمایت از تشکلهای جوان خود جوش فرهنگی.

عزیز ما فرمودند که جوانان ما در حوزه علمیه، بسیجیان دلاور حوزوی، جوانانی که با انگیزه بسیار خوب و پاک و الهی در مناسبتهای مختلف، در هنگام مثلا چند روز تعطیلات عید که هرکس علاقه دارد با خانواده به تفرجگاهها، تفریحگاهها برود؛ اینها نه! بر دیده و دلشان پا گذاشتند، چشمها را بستند، در دنیای دیگری چشم باز کردند. و آن خدمت رسانی به مناطق محروم و راضی کردن دلهای مأیوس و امیدوار کردن این دلها، راضی کردن کسانی که شاید اگر می‌ماند تبدیل به نارضایتی می‌شد و عقده‌های فراوانی را در پی داشت. چه مشکلاتی را که به جامعه تحمیل نمی‌کرد.

رفتن به مناطق روستایی، دهها گروه، من خبر دارم. عزیزان در قالب هیئتهای مذهبی، جوانانی می‌روند با انگیزه‌های بسیار بسیار عالی، حالا سن بنده و عزیزانی که هم سن بنده هستند، خاطر شریفشان هست. در روزهای آغازین تشکیل جهاد سازندگی، جوانان با چه انگیزه‌هایی، با چه شوری در مناطق روستایی می‌رفتند در مناطق محروم فعالیت می‌کردند.

الان شاید با شوری برتر و والاتر می‌روند. اگر آن تجارب را آن موقع نبود الان آن تجارب هست. اگر سختیها را ما قبلا ندیده بودیم و آب دیده نشده بودیم الان این سختیها وجود دارد آب دیده شده است و به لطف خداوند وجود داشته و سبب آب دیدگی عزیزان و جوانان وبرنامه ریزان ما شده است می‌رود به طرف عرصه‌های مختلف با ابتکار و خلاقیت در تمام عرصه‌ها، در عرصه سازندگی، در کار کشاورزی، در کار خانه سازی، ایجاد تأسیسات عامل المنفعه، مشاوره‌های فرهنگی، خدمات فرهنگی و تبلیغی و دهها خدماتی که شاید اصلا به محاسبه هم در نیاید، برای ما قابل تصور هم نیست، قابل تشخیص هم برای امثال بنده نباشد اینها در آن عرصه فعالیت می‌کنند. و از این جهت بسیار بسیار مهم است که امامان محترم جمعه باید به این مهم توجه کنند.

امید بخشی به جامعه، در این جهت نیز وظیفه‌ای سنگین دارند که وقتی نظر به بیانیه گام دوم انقلاب کنیم اینها را مقام معظم رهبری به خوبی فرموده است که دیگر من جهت بهره‌گیری بیشتر از وقت به اینها نپردازم.

از این جهت من این نکته را که مقام معظم رهبری فرمودند باز مؤکدا تأکید می‌کنم. همه اینها باید اجرایی بشود. البته حضرت حجةالاسلام والمسلمین حاج آقای قاضی اصلا بعد از اینکه از محضر مقام معظم رهبری آمدند بلافاصله با مشورتی که با تعدادی از دوستان داشتند، تدبیر کردند. تدبیری شایسته، که کارگروهی تشکیل بشود جهت اجرایی تر کردن نظرات مقام معظم رهبری و منویات و فرامین ایشان.

مخصوصاَ از جوانان عزیز در این رابطه باید تلاشی بشود، کوششی بشود که بیشتر استفاده بشود و ان‌شاءالله به محض اینکه ایشان از این مأموریت تبلیغی مراجعت کردند با تشکیل اولین جلسه بتوانند در جهت یافتن راههایی که بتواند اینها را عملیاتی و اجرایی کند گامهای بلندی برداشته بشود. عزیزان همراهی کنند، دعا کنند، ان‌شاءالله در این جهت به سرمنزل مقصود بتوانیم خودمان را برسانیم و به وظیفه‌ای سنگین و خطیر که داریم از عهده اش بربیاییم.

عزیزان اخیراَ شاهد تحرکات گسترده کشورهای اروپایی در مملکت اسلامی شدیم که اینها با رفت و آمدهایی که دارند، تماسهای مکرر تلفنی که دارند، پیغام می‌دهند، پیام می‌دهند، بیانیه می‌دهند، مصاحبه می‌کنند و همه به یک شکل نگرانی خودشان را از تنشهایی که در منطقه ایجاد شده است ابراز می‌کنند و به اشکال مختلف یا با زبان تهدید، یا با هشدار، یا به شکلی ملامت و سرزنش گاهی با زبان دیپلماسی و لحنی آرام به هرصورت با اشکال مختلف این نگرانی خودشان را نشان می‌دهند.

در صورتی که می‌دانید توافقی حاصل شد و با اجرایی کردن این توافق توسط مسئولین محترم ما که یک مقدار جای اما و اگرهای فراوانی دارد این عملی کردن این تعهدات که ای کاش به شکل دیگری عمل می‌شد، متأسفانه به صورت غیر قانونی و غیر متعارف آمریکا از این تصمیم خارج شد و ۱۴ ماه طول کشید، هیچ کدام اینها دم برنیاوردند.

آن تعهداتی که بایستی آمریکا می‌داد، زیر پای همه آن تعهدها زد. تحریمهای گذشته را ادامه داد. اضافه بر آن تحریمها، تحریمهای دیگری را هم وضع کرد، ملت ما را در شدیدترین فشارها قرار داد. اروپاییها دم برنیاوردند. یک سازوکارِ مالیِ کم ارزشِ بی رمقِ بی خاصیت را هم طراحی کردند؛ این سازوکارِ مالی را هم هرگز فعال نکردند. آنوقت وقتی که مسئولین عزیز ما راهبرد خودشان را از صبر راهبردی تبدیل به راهبردی دیگر کردند و عوض اینکه منفعل باشند، آمدند فعالیت کنند تا اینکه فرصتهای از دست رفته را جبران کنند، اینها همه سر برآوردند که نگران هستند؛ مشکلات دارند.

یعنی ملت ما هرگز این قابلیت را ندارد که اروپا نگرانش باشد. در سخت‌ترین سختیها و فشارها قرار بگیرد، گرچه ملت ما، ملتی مقاوم است، ملت، ملتی آب دیده است. ملت، ملتی مطمئن است. ملت، ملتی امیدوار است. حالا یک عده سیاست باز و سیاست مدار راه را بد تشخیص داده‌اند و راه رفته‌ای را که قبلا ما از آن خسارت دیده بودیم، دوباره اصرار کردند که باید دوباره رفته بشود؛ یک سری زمینه سازی کردند، از نظر روحی و روانی.

مردم را آماده کردند تا اینکه حل مشکلاتشان را در گرو این مهم بدانند. حالا یک سری حساب این سری از مسئولین جدای از حساب کل مردم است. مردم، مردمی نیستند که زیر بار ذلت بروند، مردمی نیستند که به خاطر برخی وعده‌های واهی بیایند به سرمایه‌های بزرگ خودشان چوب حراج بزنند. مردم ما گرچه عرض کردم زیر بار اینها نمی‌روند، ولی در نظر اینها کأنّهُ این مردم قابلیت ندارند مورد نگرانی واقع بشوند. بعد از یک طرف، انگلیس این روباه پیر هم آمد، تحرکی در جهت منافع آمریکا، انجام داد.

در تمام عرصه‌ها شکست خوردند، در عرصه نظامی، در عرصه‌های مختلف، در این عرصه آمد، یک حرکتی انجام دادند. کشتی نفت رسان ما را توقیف کردند و ایران که وقتی زبان باز کرد به تهدیدی که این تهدید حق نظام جمهوری اسلامی است. باز ادعا کردند که ایران باید از تنش آفرینیها اجتناب کند.

ملت که احتیاج به توصیه ندارد. ولی مسئولینی که متصدی کار هستند، باید این مهم را بدانند. باید مقاومت کنند. اگر با صبری و حلمی انقلابی و بزرگوارانه، دولتمردان را ملت بخشید و نسبت به خواسته‌های به حق خودش فعلاَ فرصتی فراهم کرد که تا مسئولین جبران کنند. مسئولین باید بدانند که یک لحظه، یک قدم عقب نشستن از سیاستی که الان در پیش گرفته‌اند و نقض کردن مقام معظم رهبری و فرامین ایشان و خط مشی که تعیین کردند در کاهش تعهدات هسته‌ای و افزودن بر سطح غنی سازی، اگر یک قدم اینها عقب بنشینند، ملت هرگز اینها را نخواهد بخشید و اینها مورد سرکوب و موأخذه خودش قرار خواهد داد.(تکبیر نمازگزاران)

در مقابل، در بحث استفاده از موهبت بزرگی که ما داریم تلاش بشود، ملت عزیز ما، شریف ما، سرمایه‌های بزرگی به اختیار دارد. توجه به این بشود. توجه به این ثروتهای بی بدیل بشود. ما را بی نیاز از آن توجهاتی کند که چیزی جز ضرر و زیان به ما نداشته است. از طرف خارج از کشور ما، اروپاییها و آمریکاییها می‌خواهند برای ما چه کنند؟

من در گذشته گفتم اینها مسبب مشکلات ما هستند. نمی‌توانند حلال مشکلات ما بشوند. کسی که از دشمنش توقع ندارد که مشکلاتش را حل کند. ان‌شاءالله که اینها بیایند تدبیر کنند، به مردم برگردند، از مردم الهام بگیرند، از خانواده‌های شهدا و ایثارگران الهام بگیرند و در جهت حل این مشکلات و تدبیر صحیح مشکلات ان‌شاءالله کمک کنند، تا با عنایت خداوند و نیروی لایزال مردمی که به عنایت خدا در این عرصه پرشور و با نشاط حاضر هستند، گامی در جهت رسیدن به سعادت وعده داده شده ما را نزدیکتر کنند.

مورد آخر را من عرض کنم. من لازم است تبریک بگویم، به یکی از فرزندان شریف این مرز و بوم، آقای دکتر هادی طحان نظیف که با معرفی ریاست محترم قوه قضائیه و رأی اعتماد نمایندگان بعنوان یکی از حقوقدانان شورای نگهبان منصوب شد. از این دست فرزندان، عزیزان در این منطقه خوب تربیت کردند. ما خوشحالیم.

ان‌شاءالله که ایشان در عرصه ملی و بین المللی با توجه به مسئولیت خطیری که شورای نگهبان دارد، ایفای نقش کند. عزیزان بازتاب بسیار خوبی داشت. حالا متأسفانه گاهی مصادره به مطلوب می‌شود، برخی این انتخاب و این انتصاب را منتسب به خودشان دانستند و عنوان کردند. [خلاصه فرصتی است برای زاگرس و دماوند و خلاصه نه]

ما وقتی مؤمن را وصف می‌کنیم می‌گوییم الْمُؤْمِنُ کَالْجَبَلِ الرّاسِخِ  خدا نمی‌فرماید: المؤمن کالجبل زاگرس، نه! معصوم نمی‌فرماید: کالجبل دماوند نه! کَالْجَبَلِ الرّاسِخِ . صلابت مهم است. اینکه مال زاگرس است و زاگرس نشینان است و مال دماوند نشینان است یا مال البرز نشینان است، چندان ما نیاییم کانالیزه کنیم، این فرصتها را، این فرزند متعلق به کل ایران است. ان‌شاءالله که به سرفرازی ایرانیها را و تمام امت اسلامی را در برداشته باشد.

خداوندا قسمت می‌دهم  به حق امام زمان تعجیل در فرج امام زمان(عج) عنایت بفرما…

مشکلات مملکت اسلامی ما را برطرف کن…

بیماران اهل اسلام، خاصه منظورین نظر خداوندا به کرمت، به لطفت، از خزانه غیب خود لباس عافیت برتنشان بپوشان…

مقام معظم رهبری را تا ظهور حضرت ولی عصر(عج) از بلاها مصون بدار…

ملت شریف ایران را بر ادامه راه شهدا و پیاده کردن منویات حضرت امام و دستورات مقام معظم رهبری بر توفیقاتشان بیافزای…

شر دشمنان را به خوشان برگردان…

حسن عاقبت به ما کرامت بفرما…

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ