۲۱م، تیر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

پارسایی در دین، تلاش برای خدا، راستگویی در سخن و برگرداندن امانت از ویژگیهای پروا پیشگان است.+متن کامل خطبه‌ها

انسانهای خردمند افرادی هستند که از کسب علم و دانش خسته نمی‌شوند، فقر را برای رضا خدا تحمل می‌کنند و بدنبال گمنامی و الگو قرادادن افراد نیکوکارند.

زمان انتشار: ۲۱م, تیر ۱۳۹۸ ساعت ۷:۵۳ ب.ظ | کد خبر: 77609

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین عبادی سیاسی نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمدعلی قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

پارسایی در دین، تلاش برای خدا، راستگویی در سخن و برگرداندن امانت از ویژگیهای پروا پیشگان است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز به تبیین تقوای الهی از منظر امام حسن عسکری(ع) پرداخت و گفت: پارسایی دردین، تلاش برای خدا، راستگویی درسخن و برگرداندن امانت از ویژگیهای پروا پیشگان است.

تبیین سبک زندگی از منظر یکی از احادیث جذاب امام رضا(ع)

امام جمعه دزفول در آستانه ولادت ثامن الحجج امام رضا(ع) به تبیین سبک زندگی از منظر یکی از احادیث آن حضرت پرداخت و افزود: عقل و خرد شخص مسلمان با دارا بودن ده خصلت کامل می‌شود.

انسانی که از او آرزوی خیر رود و مردم از شر و بدی او در امان باشند

وی به بیان خصلتهای ده گانه پرداخت و افزود: از منظر آن امام همام انسانی که از او آرزوی خیر رود و مردم از شر و بدی او در امان باشند و اگر دیگران از او حاجت بخواهند دلگیر نشود.

انسانهایی که از کسب علم در طول عمرشان خسته نمی‌شوند و فقر را برای رضا خدا تحمل می‌کنند

وی در ادامه از انسانهایی که ازکسب علم و دانش در طول عمرشان خسته نمی‌شوند، فقر را برای رضا خدا تحمل می‌کنند و  بدنبال گمنامی و الگو قرار دادن دیگر افراد نیکوکار هستند بعنوان خصلتهای دیگر مسلمانان عاقل و خردمند یاد کرد.

حجاب مایه شخصیت زن مسلمان است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با تبریک سالروز میلاد امام رضا(ع) به سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد علیه کشف حجاب رضاخان  اشاره کرد و اظهار داشت: عفاف و حجاب از گذشته‌های دور مورد توجه دشمنان بوده چراکه حجاب مایه شخصیت زن مسلمان است.

بی غیرتی هیچ توجیهی ندارد و بسیاری از معضلات جامعه از بی غیرتی مردان است

وی با بیان اینکه زنان مسلمان در عرصه‌های ورزشی بین المللی نیز پایبند به حجاب هستند، افزود: بی غیرتی هیچ توجیهی ندارد و بسیاری از معضلات جامعه از بی غیرتی مردان است.

برخی از والدین دختران خود را با لباس‌های نامناسب در معرض دید نامحرمان قرار می‌دهند

امام جمعه دزفول حجاب را حد الهی دانست و اظهار داشت: برخی از والدین دختران خود را با لباس‌های نامناسب در معرض دید نامحرمان قرار می‌دهند که کار بسیار ناشایستی است و آسیب‌های زیادی به جامعه وارد می‌کند.

دیدگاه امام راحل و انقلابیون مسلمان، اسلام ناب محمدی و دشمنان اسلام، اسلام آمریکایی است

وی با اشاره به آغاز کنگره بزرگ حج گفت: دیدگاه امام راحل و انقلابیون مسلمان، اسلام ناب محمدی و دشمنان اسلام، اسلام آمریکایی است.

حج از موهبتهای بزرگی الهی است که مسلمانان مجد و عظمت خود را به رخ جهانیان می‌کشند

وی افزود: حج از موهبتهای بزرگی الهی است که مسلمانان مجد و عظمت خود را به رخ جهانیان می‌کشند.

شورای نگهبان یاید در عرصه انتخابات پیش رو مراقب نفوذیهای دشمن باشد

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نمازجمعه سالروز تأسیس نهاد شورای نگهبان را گرامی داشت و اظهار کرد: این شورا نقش کلیدی در حفظ و حراست و صیانت از انقلاب اسلامی و ارکان نظام جمهوری اسلامی دارد و یاید در عرصه انتخابات پیش رو مراقب نفوذیهای دشمن باشد.

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه به تهدید آمریکایی‌ها برای حمله جزئی به خاک ایران اشاره کرد و گفت: کوچک‌ترین تعرض به خاک ایران با قدرت تمام و به صورت گسترده پاسخ داده می‌شود.

هرگونه تعرض به خاک ایران به صورت قاطع و بی نهایت پاسخ داده خواهد شد

وی افزود: آمریکا به ایران پیام داده بود اجازه دهید چند نقطه غیرحساس را بزنیم تا از یک سو پاسخی به سرنگونی پهپاد داده باشیم و از سوی دیگر افکار عمومی آمریکا را اقناع کنیم ولی مسئولان ما به آنها اعلام کردند به هرگونه تعرض به خاک ایران به صورت قاطع و بی نهایت پاسخ داده خواهد شد.

راهزنی توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط انگلیس به طور قطع پاسخ داده خواهد شد

امام جمعه دزفول با اشاره به توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط انگلیس گفت: این راهزنی به طور قطع پاسخ داده خواهد شد.

امارات از بیم حملات یمنی‌ها قصد خارج شدن از جنگ را دارد

وی درخصوص حمله عربستان به یمن اظهار داشت: رونمایی یمنی‌ها از پهپادهای جدید، معادلات جنگ را تغییر داد علاوه بر آن یمنی‌ها ۳۰۰ نقطه حساس امارات و عربستان را شناسایی کرده‌اند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی افزود: هر لحظه امکان حمله به این نقاط حساس وجود دارد لذا امارات از بیم این حملات، قصد خارج شدن از جنگ را دارد.

عربستان سعودی در راستای اهداف اسرائیل گام برداشته است

خطیب نمازجمعه دزفول افزود: عربستان سعودی نیز با وجود هزینه‌های فراوان و قتل انسان‌های بیگناه هیچ نتیجه‌ای در جنگ با یمن کسب نکرده و با این کار در راستای اهداف اسرائیل گام برداشته است.

نظارت مسئولان ذیربط بر گرانی‌ها امری ضروری است

امام جمعه دزفول با انتقاد از گرانی‌ها و تورم لجام گسیخته بیان کرد: این گرانی‌ها مردم را تحت فشار گذاشته‌اند و گویا نظارتی بر بازار نیست.

وی با اشاره به رفتارهای تجملاتی برخی مسئولان گفت: برخی از مسئولان هزینه‌ زیادی برای تغییر دکوراسیون اتاق خود می‌کنند که هیچ ضرورتی ندارد.

مردم مراعات همدیگر را در امر اجاره و کرایه واحدهای مسکونی و اجتناب از گرانی‌ها داشته باشند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه برخی گرانی‌ها به مردم بازمی‌گردد از مالکان، پزشکان، بازاریان و همه اصناف خواست بی دلیل و بی حساب و کتاب اجناس را گران نکنند و مراعات مردم را داشته باشند.

خطیب نمازجمعه دزفول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات گاومیش داران دزفول گفت: گاومیش داری یک صنعت مهم در شهرستان است و باید مورد حمایت قرار گیرد.

مسئولان باید به مشکلات گاومیش داران زحمت کش رسیدگی کنند

وی با بیان اینکه دزفول رتبه نخست تولید گوشت قرمز و رتبه دوم تولید شیر خوزستان را دارد، افزود: اکنون بسیاری از گاومیش داران به دلیل مشکلات فراوان قصد رها کردن این شغل را دارند و مسئولان باید به مشکلات این قشر زحمت کش رسیدگی کنند.

انتقاد از برقرار نشدن پرواز دزفول – مشهد در سال جاری

امام جمعه دزفول همچنین با انتقاد از برقرار نشدن پرواز دزفول – مشهد در سال جاری گفت: انتظار می‌رود مسئولان برقراری این پرواز را پیگیری کنند.

انتقاد از تخریب چند خانه در روستای پامنار

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی در پایان خطبه‌ها درخصوص تخریب چند خانه در روستای پامنار افزود: متأسفانه در روستای پامنار چند خانه از خانواده‌های ایثارگر تخریب شده ولی خانه‌های اطراف آن تخریب نشده‌اند که لازم است، در این رابطه قانون برای همه به طور یکسان اجرا شود.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امام حسن عسکری(ع) می‌فرماید: أُوصِیکُمْ بِتَقْوَى اَللَّهِ شما را سفارش می‌کنم به تقوای الهی وَ اَلْوَرَعِ فِی دِینِکُمْ و پارسایی در دینتان وَ اَلاِجْتِهَادِ لِلَّهِ و تلاش کردن و کوشش کردن برای خدا وَ صِدْقِ اَلْحَدِیثِ و راستگویی در سخن وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ إِلَى مَنِ اِئْتَمَنَکُمْ مِنْ بَرٍّ أَوْ فَاجِرٍ و برگرداندن امانت به سوی کسی که به شما اطمینان کرده است که به شما امانت داده است، حالا آن شخص انسان خوبی باشد یا انسان بدی باشد. اگر حتی انسان بدی به شما امانتی داد، باید امانتش را به او برگردانید.

چون در آستانه ولادت موفورالسرور امام هشتم ثامن الحجج امام رئوف علی بن موسی الرضا(علیه آلاف تحیة و الثنا) هستیم، حدیثی از آن بزرگوار را تقدیم نمازگزاران عزیز می‌کنیم؛ ان‌شاءالله این حدیث بسیار ژرف و عمیق که دربردارنده سبک زندگی هم هست، بتواند سرلوحه و سرمشق زندگی همه ما باشد.

در کتاب شریف تحف العقول حدیثی از آن حضرت نقل شده است که می‌فرماید: لا یَتِمُّ عَقْلُ امْرِء مُسْلِم حَتّى تَکُونَ فیهِ عَشْرُ خِصال می‌فرماید که: عقل و خرد شخص مسلمان کامل نمی‌شود مگر به داشتن ده تا خصلت. اول می‌فرماید که: اَلْخَیْرُ مِنْهُ مَأمُولٌ اولین خصلت این است که: انسانی باشد که از او آرزوی خیر برود. انتظار خیر باشد. انسان وقتی او را می‌بیند جز خیر از او چیزی نبیند.

بعد می‌فرماید در صفت و خصلت دوم وَ الشَّرُّ مِنْهُ مَأْمُونٌ و خصلت دوم این است که از شر و بدی او همه در امان باشند، مأمون باشند.

سوم می‌فرماید: یَسْتَکْثِرُ قَلیلَ الْخَیْرِ مِنْ غَیْرِهِ اگر خیر و نیکی کوچکی از طرف کس دیگری به او برسد در نظرش بزرگ جلوه می‌کند. یعنی قدر شناس است. اگر کسی به او خدمتی بکند، خیری در حق او انجام بدهد کار خیری انجام بدهد ولو اینکه آن کار خیر کوچک باشد ولی نزد او محترم و گرامی است، او را بزرگ می‌شمارد.

خصلت چهارم می‌فرماید: وَ یَسْتَقِلُّ کَثیرَ الْخَیْرِ مِنْ نَفْسِهِ اما اگر خودش توفیق پیدا بکند، یک کار خیر ولو بزرگی در هرحق کسی انجام بدهد آن در نظرش بزرگ نمی‌آید. در نظرش کوچک می‌آید. این باعث می‌شود دچار عجب و خود پسندی نشود.

خصلت پنجم می‌فرماید: لا یَسْأَمُ مِنْ طَلَبِ الْحَوائِجِ إِلَیْهِ از اینکه دیگران از او طلب حاجت بکنند و حاجت بخواهند دلگیر نمی‌شود.

دیدید بعضی‌ها وقتی که اشخاصی می‌روند پیششان کمک از آنها می‌خواهند اینها غر می‌زنند، نق می‌زنند، مگر ما چه چیز داریم مگر من چقدر وقت دارم؟ از اینکه خدامند به او موقعیتی داده است، منزلتی داده است که می‌تواند حاجات دیگران را برآورده بکند از این بابت خوشحال است. دلگیر نیست.

بعد می‌فرماید: وَ لا یَمَلُّ مِنْ طَلَبِ الْعِلْمِ طُولَ دَهْرِهِ از کسب علم و دانش در طول عمرش خسته نمی‌شود. همان حدیثی که پیغمبر فرمود: «اطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَى اللَّحْدِ» ز گهواره تا گور دانش بجوی. از این دانش جستن خسته نمی‌شود. از تحصیل علم خسته نمی‌شود. برایش لذت بخش است که اگر یک مجهولی داشته باشد برود دنبال آن، علم آن را کسب بکند. آن مجهولش برایش معلوم بشود. از کسب علم و دانش لذت می‌برد. خوشحال است.

فلذا در یک کتابی که از کتاب آداب المتعلمین طلبه‌ها هست آنجا دارد که وقتی که طلاب علوم دینی یک کسب علم می‌کنند و از این کسب علم لذت می‌برند، مقایسه می‌کند. کجایند پادشاهان این الملوک؟ این ابناء الملوک؟ کجایند شاهزادگان که آنها از زندگیشان لذت می‌برند ما هم از زندگی طلبگی‌مان لذت می‌بریم. آنها از مادیات لذت می‌برند، ما از معنویات لذت می‌بریم.

ما با کسب علم و دانش. وقتی انسانی که طالب علم باشد، طالب دانش باشد، دنبال علم برود، وقتی از روشن شدن مجهول که برایش معلوم می‌شود، سؤالی برایش مطرح است که جوابش را پیدا می‌کند، لذتی که او می‌برد هیچ پادشاهی و هیچ شاهزاده‌ای نمی‌برد.

بعد می‌فرماید: هفتم: أَلْفَقْرُ فِى اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْغِنى می‌فرماید: ناداری و فقر در راه خدا البته، برای رعایت کردن حلال و حرام خدا، گاهی اوقات انسانهایی هستند، مقید هستند. نمی‌خواهند به هرقیمتی پولدار بشوند. نمی‌خواهند به هرقیمتی ثروتمند بشوند. حلال و حرام برایشان مهم است. اگر به خاطر رعایت کردن حلال و حرام وضعشان چندان مناسب نیست؛ وضعشان ضعیف است از این ضعفی که دارند ناراحت نیستند. نمی‌گویند ای کاش ما هم ثروتمند بودیم. ای کاش ما هم مثل قارون ثروتمند گنج داشتیم. نه این آرزو را انسانهای مسلمان و انسانهای مؤمن نمی‌کنند.

هشتم می‌فرماید: وَ الذُّلُّ فىِ اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْعِزِّ فى عَدُوِّهِ می‌فرماید که: اگر در راه خدا و پایبندی به دین خدا، در جایی او را کوچکش بکنند چون برای خدا هست ناراحت نیست. از اینکه نزد دشمن خدا او را احترامش بکنند. یعنی می‌خواهد بفرماید: انسان برای حدود الهی، برای رعایت حدود الهی انسان امر به معروفی می‌کند، نهی از منکری می‌کند، یک کسی به او بی ادبی می‌کند، جسارت می‌کند از این بابت ناراحت نیست. چون برای خدا این کار را کرده است. احساس نمی‌کند خوار و ذلیل شده است.

نهم می‌فرماید: الْخُمُولُ أَشْهى إِلَیْهِ مِنَ الشُّهْرَةِ خُمُولُ به معنای گمنامی است. گمنامی برای او رغبت انگیزتراست از شهرت داشتن از مشهور شدن. یعنی از اینکه انسان بلند آوازه‌ای باشد؛ دیدید بعضی‌ها دائم دوست دارند جلو دوربین قرار بگیرند. دائم بیایند خودشان در معرض دید همگان قرار بدهند. دائم بیایند بگویند من چکار کردم، من چکار کردم.

اما انسانهایی که خردشان بخواهد تکمیل بشود اهل گمنامی هستند. شهدای ما که آن کارهای بزرگ را کردند، همه اهل گمنامی بودند. گمنام بودند شهدای بزرگ ما. اهل شهرت طلبی نبودند. اهل بلند آوازگی نبودند. مصداق اخلاص در راه خدا همین خصوصیت هست. همین خصلت هست.

بعد فرمود ثُمَّ قالَ علیه السلام: أَلْعاشِرَةُ وَ مَا الْعاشِرَةُ؟ سپس حضرت فرمود اما دهمین آن که نمی‌دانید چه چیز هست! قیلَ لَهُ: ما هِىَ؟ از امام سؤال شد دهمین خصلت چیست؟ حضرت فرمود: لا یَرى أَحَدًا إِلاّ قالَ: هُوَ خَیْرٌ مِنّى وَ أَتْقى جان کلام در این خصلت دهم است. «خوب دقت بفرمایید خواهران و برادران».

می‌فرماید که: دهمین خصلت این است که: هروقت کسی را می‌بیند، بگوید که این شخص از من برتر است و تقوایش از من بیشتر است. خود بزرگ بین نباشد. دیگران را به چشم حقارت نگاه نکند. این خصلت دهم هست که حالا یک قدری حضرت توضیح می‌دهد راجع به این خصلت دهم می‌فرماید که: إِنَّمَا النَّاسُ رَجُلَانِ فَرَجُلٌ هُوَ خَیرٌ مِنْهُ وَ أَتْقَی وَ آخَرُ هُوَ شَرٌّ مِنْهُ وَ أَدْنَی

یعنی مردم نسبت به این شخص دو دسته هستند. یا اشخاصی هستند که بالاتر از او هستند یا اشخاصی هستند که پایین‌تر از او هستند. این دسته بندی است که حضرت نسبت به این شخص‌ می‌کند. بعد می‌فرماید: اگر با کسی برخورد کرد که تصور کرد از او پایین تر است. زود قضاوت نمی‌کند. زود در معرض داوری قرار نمی‌گیرد. چه کار می‌کند؟ می‌گوید که: وَ إِذَا لَقِی الَّذِی هُوَ شَرٌّ مِنْهُ وَ أَدْنَی اگر ملاقات کرد با کسی که تصور می‌کرد از او بدتر است و از او پایین‌تر است اینجور می‌گوید:

شاید خیر این شخص که در نظر من پایین آمده است، در باطن اوست. و من این خیرش را نمی‌بینم و این برایش خیر است. ولی خیر من ظاهر است که خیر ظاهری من برای من شر است. عنوانی دارم. به من فلان کس می‌گویند. این باعث عجب من می‌شود. این باعث خودپسندی من می‌شود.

بعد می‌فرماید که : فَإِذَا رَأَی مَنْ هُوَ خَیرٌ مِنْهُ وَ أَتْقَی ولی اگر کسی را دید که احساس کرد از خودش بهتر است از خودش پرهیزگارتر است، او را سرمشق قرار می‌دهد. تَوَاضَعَ لَهُ لِیلْحَقَ بِهِ تا ملحق به آن بشود. ببینید چه نگاه جامعه شناسانه و روانشناسانه‌ای هست.

اگر کسی را تصور کرد که از خودش پایین تر است می‌گوید شاید در درون چیز داشته باشد که من خبر نداشته باشم. یک خیری در باطنش داشته باشد که من خبر نداشته باشم. اگر کسی را دید که از او ظاهراَ برتر است، می‌گوید این می‌تواند برای من الگو باشد. من باید ملحق به او بشوم.

بعد می‌فرماید وقتی اینگونه برخورد کرد. وقتی این گونه با انسانها، با افرادی که دو دسته شدند با آنها اینچنین برخورد کرد می‌فرماید که: نتیجه‌اش این می‌شود که فَإِذَا فَعَلَ ذَلِک وقتی اینگونه رفتار کرد این شخص فَقَدْ عَلَا مَجْدُهُ بدرستی که آن مجدش، بزرگواریش، بزرگی پیدا می‌کند. وَ طَابَ خَیْرُهُ و آن نیکی و خیرش پاکیزه می‌شود. وَ حَسُنَ ذِکْرُهُ و با نیکی از او در جامعه یاد می‌کنند  وَ سَادَ أَهْلَ زَمَانِهِ و اینجوری می‌شود، در زمانه خودش آقا می‌شود. آقای اهل زمان خودش می‌شود.

امیدواریم که خداوند تبارک و تعالی تمام این خصلتهایی که امام رضا(ع) در این حدیث نورانی فرمودند به همه ما کرامت بفرماید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به مراعات تقوا و پرهیزگاری می‌نمایم.

رعایت تقوا برای همه اعضای بدن انسان لازم و ضروری است و کاربرد دارد. من جمله در زبان انسان.

در سوره ق آیه ۱۸ اینچنین آمده است مَا یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ این آیه شریفه خیلی آیه کوتاه ولی زیبایی است که می‌فرماید: هیچ سخنی بر زبان انسان نمی‌آید مگر اینکه در نزد او فرشته‌ای حاضر برای نوشتن است.

در ذیل این آیه شریفه روایتی از وجود مقدس و نازنین ختم انبیا محمد مصطفی(ص) روایتی آمده است که خیلی امیدواربخش و امیدوارکننده است که می‌فرماید: فرشته سمت راست نویسنده حسنات و فرشته سمت چپ نویسنده سیئات و گناهان است. و بعد می‌فرماید: ولی فرشته اول که همان نویسنده حسنات هست فرمانده فرشته دوم است.

یعنی فرشته دوم از فرشته اول فرمان می‌گیرد. وقتی عمل نیکی انجام می‌شود، این فرشته اول دستور می‌دهد اجر و پاداش را دو برابر بنویسند. ولی وقتی شخص گناه و لغزشی انجام می‌دهد، آن فرشته اول به فرشته دوم که مسئول نوشتن سیئات و گناهان است می‌گوید: فعلا صبر کن، عجله نکن شاید این بنده توبه کرد، از گناهش استغفار کرد و برگشت که این عمل گناه آلود در نامه عملش نرود و در کارنامه‌اش ثبت نشود.

فلذا امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که همه‌اش فرشته اول برای ما حسنات بنویسد ان‌شاءالله.

ابتدا ولادت ثامن الحجج شمس الشموس انیس النفوس سلطان طوس علی بن موسی الرضا(ع) را به همه محبان و دوستدارانش و شیعیانش تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. امیدواریم خداوند تبارک و تعالی زیارتش را مکرراَ قسمت ما بکند و شفاعتش را در آخرت شامل حال همه ما بگرداند ان‌شاءالله.

سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد را هم داریم در مشهد که علیه کشف حجاب رضاخانی بود. و روز عفاف و حجاب که اعلام شده است. بحث عفاف و حجاب بحثی است که از قدیم الایام دشمنان نسبت به آن توجه داشتند و مورد هدف دشمن بود. و یکی از عرصه‌های جنگ نرم دشمن همین بحث عفاف و حجاب است.

دشمن خیلی روی آن کار می‌کند. چرا؟ چون حجاب و پوشش اسلامی مایه تشخص زن مسلمان است. و رسالت انبیا اینچنین بوده است.

همین چند وقت پیش یک خانمی که در مسابقات جهانی شرکت کرده بود و مدال طلا آورده بود؛ حاضر نشد با آن کسی که مدالش را به او اهدا کرد چون مرد بود با او دست بدهد. خوب این نشان دهنده این است زنان مسلمان ولو در عرصه‌های ورزشی بین اللملی پایبند به این عفاف و حجاب هستند. این باز یک وجهه‌ای از آن نبرد و از آن جنگ نرم است.

انبیا الهی هم اینچنین بودند. یک روایت مفصلی است در بحارالانوار که راجع به حضرت ابراهیم(ع) نقل می‌کنند. چون حضرت ابراهیم انسان غیوری بوده است. انسان غیرتمندی بوده است، نسبت به نوامیس خود خیلی غیرت داشته است.

«حالا حدیث خیلی مفصل است من خیلی کوتاه عرض می‌کنم».

در این حدیث شریف وقتی که حضرت ابراهیم(ع) توسط نمرود از آن کشور به کشور دیگری تبعید می‌شود، همراه همسرش به راه می‌افتد و می‌خواهد وارد آن کشور بشود، سر آن مرز و محدوده آن کشور نگه می‌دارند و می‌خواهند از او مالیات بگیرند. حضرت ابراهیم(ع) هم برای همسرش حضرت ساره یک کجاوه‌ای، یک صندوقی درست کرده است که او را محفوظ می‌دارد و در دید کسی نیست.

وقتی به آن مالیاتچی می‌رسند در آن گمرک و آن کشور می‌گوید: بار شما چه چیز هست؟ می‌گوید: بار من هرچی هست، هرچه گران‌تر از خودش هست؛ فرض کنید این بار من طلا و نقره و جواهر است. مثلاَ مالیاتش چقدر می‌شود؟ گرانترین چیری که آن زمان بوده است. می‌گوید: نه من قبول نمی‌کنم باید ببینم در صندوق چه چیز داری؟

وقتی که پرده را کنار می‌زند اصرار می‌کند، می‌بیند که یک خانمی آنجا هست می‌گوید این چه کسی است؟ می‌گوید: همسرم ساره و دختر خاله‌ من هست. چون ساره دختر خاله حضرت ابراهیم(ع) بوده است.

این قضیه برایش حساس است می‌برد پیش پادشاه حاکم آن کشور که می‌خواهد واردش بشود [داستانش مفصل است حالا من خلاصه عرض می‌کنم]

بعد آنها هم نگاه می‌کند می‌گوید: این خانم چه کسی است؟ می‌گوید: بله این خانم همسرم، ساره و دختر خاله‌ من است. بعد پادشاه می‌خواهد به حضرت ساره دست درازی بکند. دستش را که می‌کشد حضرت ابراهیم(ع) از آن حیایی که داشته است از آن غیرتی که داشته است رویش را برمی‌گرداند که با چشم خودش نبیند که پادشاه دست دراز کرد به طرف ناموسش و در حق پادشاه نفرین می‌کند.

همین جور دست پادشاه نرسیده به حضرت ساره خشک می‌شود. وقتی که خشک می‌شود، دوباره آن پادشاه درخواست می‌کند که دست من را برگردان. دوباره حضرت ابراهیم(ع) دعا می‌کند دستش برمی‌گرد. دوباره تکرار می‌کند باز همانطور تا سه مرتبه، بار سوم دیگر پادشاه به او می‌گوید که: من دیگر این کار را نمی‌کنم و دعا کن. قول می‌دهد که دوباره این کار را نکند و حضرت ابراهیم(ع) دعا می‌کند دستش برمی‌گردد…

[بعد یک کنیزی به او می‌دهد که آن کنیز حضرت هاجر بوده و فلان و اینها…حالا بماند] پیغمبر(ص) می‌فرمود: حضرت ابراهیم(ع) غیور بود، غیرت داشت و انا اغیر منه و من از حضرت ابراهیم(ع) غیرتم بیشتر است.

من یک نکته‌ای می‌خواهم نتیجه بگیرم. اگر ما، امت مسلمان، امت ختم انبیا محمد مصطفی(ص) اگر از امت او هستیم و می‌فرماید: غیرت من از حضرت ابراهیمی که این داستان را تعریف کردم بیشتر است؛ چرا باید مسلمانان بی غیرت باشند؟ چرا مرد مسلمان بی غیرت باشد؟ توجیهی دارد؟ بسیاری از صحنه‌هایی که ما در جامعه می‌بینیم از بی غیرتی مردان است.

فلذا این را عرض بکنم خدمت شما، باید این نکته را در نظر داشته باشید مردان ما باید غیرت داشته باشند. همه‌اش به خانمها انتقاد نکنیم چرا حجاب را رعایت نمی‌کنند؟ این مردان هستند. چرا بعضی از والدین، این دختران نوجوان خودشان را دخترانی که مثل یک دسته گل هستند، با لباسهای نامناسب در معرض چشم ناپاک ناپاکان قرار می‌دهند؟ خیلی بد است. خیلی زشت است. شما غیرتتان کجا رفته است؟

امیدواریم که خدا به ما توفیق بدهد که بتوانیم حدود الهی را رعایت کنیم. حجاب حد الهی است. اگر هر شخصی حجاب را عفاف را و حیا را رعایت نکند، مطمئن باشید که زندگیش متلاشی می‌شود. آسیبش اول به خودش بر‌می‌گردد. مردها باید غیرت داشته باشند.

هفته بزرگداشت حج را داریم. گردهمایی و کنگره بزرگ حج یکی از موهبتهای الهی به امت اسلامی است که خداوند به مسلمانان داده است. حج فرصت مغتنمی است که مسلمانان بتوانند مجد و عظمت و منزلت خودشان را به رخ دنیا بکشاند.

ما در حج دو تا دیدگاه داریم. یک دیدگاهی که امام برای ما ترسیم کرد و آن هم دیدگاه اسلام ناب محمدی(ص) که این دیدگاه امام راحل بود. دیدگاه انقلابیون هست. دیدگاه مسلمانانی هست که به اسلام ناب ایمان دارند. اسلام حقیقی. و یک دیدگاه هم دیدگاه اسلام آمریکایی است. که این دیدگاه حکام وابسته به استکبار جهانی است. حکام وابسته به آل سعود است. اینها نگاهشان، ترویج دهنده اسلام آمریکایی هستند که در حج این تجلی پیدا می‌کند.

امیدواریم که بتوانیم در حج، حجی با معیارها و شاخصهای اسلام ناب برگزار کنیم ان‌شاءالله.

سالروز تأسیس نهاد شورای نگهبان را داریم که این شورا نقشی کلیدی و اساسی در حفظ و حراست و صیانت از انقلاب اسلامی و ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد که باید ان‌شاءالله این شورا هم، این نهاد مقدس بتواند در بزنگاهها، در انتخاباتها وظیفه‌اش را به نحو احسن انجام بدهد و انقلاب و اسلام و کشور را از گزند نفوذی‌ها حفظ بکند.

اما برویم سراغ اخبار منطقه و شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار. اولاَ آمریکا آنقدر به دریوزگی افتاده است که پیام داده است به یکی از سران کشورهای خلیج پیام داده است. آن پیام بدست مسئولین ما رسیده است که اجازه بدهید ما یکی دو نقطه نه چندان که اهمیت نظامی داشته باشد در ایران را بزنیم بعد هم دیگر هیچ کاری نمی‌کنیم.

ببینید اینها چقدرضعیف شدند هان! خواهش کردند هان! بگذارید ما یکی دو نقطه به اصطلاح غیر مهم که ارزش نظامی هم ندارد می‌زنیم که لااقل به مردم بگوییم مثلا توانستیم یک تحرکی انجام بدهیم. این پهباد ما را زدند، ما توانستیم کاری بکنیم. پیام دادند که مطمئن باشید بعد از آن جایی را نمی‌زنیم، جای مهمی را هم نمی‌زنیم. این پیام را دادند.

مسئولین ما چه جوابی دادند؟ مسئولین ما جواب دادند هرگونه تعرضی به خاک ما و کشور ما بشود، ما به نیروی‌های مسلح دستور دادیم که می‌توانند نا محدود و بی نهایت پاسخ بدهند.(تکبیر نمازگزاران)

اینها مثل موش ترسو عقب نشینی کردند و این ذلت را پذیرفتند. این خیلی نعمت بزرگی است، خدا این عزت، این عظمت، این اقتدار را به ما داده است.

خدایا ما را شاکر این نعمت بزرگ قرار بده و ان‌شاءالله بتوانیم هم مردم هم مسئولین به گونه‌ای عمل بکنند که این دستاورد بزرگ را حفظ بکنند.

توقیف نفت کش ایرانی را داشتیم که این توطئه و فتنه جدید انگلیسیها است. قطعاَ این به ضررشان تمام خواهد شد و مطمئن باشند که این راهزنی دریایی که انگلیسیها انجام دادند و کشتی ما را توقیف کردند بدون جواب نخواهد ماند.ان‌شاءالله

در بحث یمن هم اخیراَ یمنی‌ها یک سری پهبادها و موشکهای جدید را رونمایی کردند که در معادلات جنگ بسیار اثر گذاشت. اولاَ اینها اعلام کردند که ما ۳۰۰ نقطه مهم و استراتژیک را در عربستان و امارات شناسایی کردیم و اینها در معرض پهبادها و موشکهای ما هستند.

فلذا این باعث شد که کشور امارات که از متحدین مهم عربستان هست در قضیه جنگ یمن در ائتلاف عربی، الان به خودش ترسیده و لرزیده است، خلاصه دارد عقب نشینی می‌کند و می‌خواهد کم کم از جنگ یمن خودش را بیرون بکشد. بعد سعودی هم قطعا تنها خواهد بود. ۵۰ ماه اینها این همه سلاح، این همه خرج کردند، چه نتیجه‌ای گرفتند؟

هیچ نتیجه‌ای نگرفتند. جز اینکه بیت المال امت اسلامی را بر باد دادند. چقدر مسلمان کشته شد. چقدرکودک مسلمان کشته شد. چقدر زن و بچه بی گناه مسلمان کشته شد. و باعث خوشحالی آمریکا و اسرائیل فراهم شد. شما با امت اسلامی چکار کردید؟

ان‌شاءالله  إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم. به یاری خدا.

چند تا تذکر من در پایان خطبه عرض بکنم. این گرانی‌ها و تورم لجام گسیخته‌ای که ما می‌بینیم به مردم خیلی فشار آورده است. حقیقتاَ گرانی‌ها حساب و کتابی ندارد. انسان وقتی بازار می‌رود خرید می‌کند، حالا کاری به گوشت ندارم. کار به اقلام اساسی که مردم  نیاز دارند ندارم. گرانی‌ها خیلی بی ربط شده است. هیچ حساب و کتابی نیست. هیچ نظارتی مثل اینکه نیست.

دو تا توصیه دارم. یکی اینکه مسئولین مراقب باشند. هم وظیفه‌شان را درست انجام بدهند. مخصوصاَ ادارات مربوطه، دستگاههای مربوطه، برای نظارت بر قیمتها و جلوگیری از گرانی وظیفه‌شان را درست انجام بدهند و خودشان هم مراقب باشند. در دم و دستگاهایشان بریز و به پاش نکنند. تجملاتی رفتار نکنند. تشریفاتی نباشند.

اتاق کارشان چند ده میلیون تومان برای تغییر دکوراسیونش خرج نکنند. در این فشار گرانی که مردم دارند. و دیگری توصیه به مردم دارم. مردم هم مراعات همدیگر را بکنند. کسی که خانه دارد، خانه‌اش را اجاره می‌‎دهد، این همه اجاره را بالا نبرد. پزشکان اینقدر ویزیتها را بالا نبرند. هزینه درمان را بالا نبرند. کسبه همین طور. اقشار دیگر همین طور. خودمان به خودمان رحم کنیم. اینها نکاتی است که باید رعایت بشود.

همین نکته ای است که باید مسئولین دقت و نظارت بکنند. مردم هم خودشان مراقبت بکنند. همه ما مسئول هستیم. از مسئولین گرفته تا آحاد مردم. بخشی از گرانی برمی‌گردد به خود ما مردم. طمع ورزی نکنیم. دائم می‌گویند کرایه خانه برود بالا. قیمت خانه برود بالا. تا کجا؟ این جوانی که می‌خواهد زندگی تشکیل بدهد. می‌خواهد سرپناهی داشته باشد، چه جوری می‌تواند خانه دار بشود؟ به او هم می‌گوییم ازدواج کن. ان‌شاءالله بتوانیم وظیفه‌مان را درست انجام بدهیم.

یکی بحث در سال رونق تولید، این بحث گاومیش داری در دزفول که یک صنعت بسیار مهم و حیاتی برای دزفول است. دزفول رتبه اول در تولید گوشت قرمز در استان را دارد. به خاطر تعداد دامهایش. و رتبه دوم را در تولید شیر در استان دارد.

الان مسئولین مشکلات گاومیش داران و دامداران را توجه بکنند. الان خیلی از اینها به خاطر گرانی علوفه، به خاطر اینکه زیرساختها را فراهم نکردند. الان گاومیش آباد شرقی مشکلات فراوانی دارد. مسئولین به فریاد برسند. مشکلات را حل بکنند. بروند در میدان. مشکلات اینها را حل کنند. نگذارند به این صنعت، به این رشته آسیب وارد بشود.

تذکر دیگری که باید عرض بکنم، امسال تابستان پرواز مشهد هنوز راه اندازی نشده است. چرا مسئولین کوتاهی می‌کنند؟ چرا نسبت به شرکتهایی که هرسال آمدند پرواز مشهد را گذاشتند در فرودگاه دزفول، کم لطفی می‌شود. خدمات نمی‌دهند که اینها هم به مردم بدهند. اینها همه تذکراتی است که باید مسئولین مربوطه پاسخ گو باشند.

مطلب دیگری که باید اشاره بکنم اخیراَ باز شنیدیم در روستای پامنار، کنار دریاچه سد دز، دو سه تا خانه را که دو سه تا جوان رفته بودند ساخته بودند؛ از محل هم بودند. خانواده شهدا هم بودند. از خانواده ایثار گران، از خانواده جانبازان بودند؛ رفتند اینها را تخریب کردند. آن هم جالب این است که تعدادی خانه قبل و بعدش هست و تخریب نکردند. اگر قانون است برای همه قانون باشد.

این چه دستی است در کار؟ که به خانواده‌های خوشنام، متدین، که خانواده دو شهید داده است، جانباز است، اینها اینجوری رفتار می‌کنند. ما در درس دینمان خواندیم، مال مسلمان، خون مسلمان، عِرض مسلمان محترم است. در این وضع فشار اقتصادی چرا این ساختمانی که ساخته شده است کلی هزینه شده است. اگر هم بر فرض هم که از قانون تخلف کرده است مگر فقط تنبیه‌اش این است که تخریب بکنید؟ تنبیه‌های دیگر در قانون وجود دارد.

خلاصه این را مراقب باشند مواظب باشند که عده‌ای ناراضی تراشی نکنند.

بنده از حضور مردم متدین و ولایتمدار دزفول در این هوای گرم که در نماز جمعه شرکت می‌کنند تقدیر و تشکر می‌کنم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

قلبهای ما را به نور معارف اهل بیت و معارف قرآن روشن و منور بگردان…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن و مراجع عظام تقلید درپناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بسیاری از مریضان التماس دعا گفتند ما آنها را در نظر می‌گیریم خدایا بر همه مریضان ما لباس عافیت بپوشان…

پروردگارا بارالها نقشه‌های دشمنان به خودشان برگردان…

اسباب ازدواج جوانان ما را فراهم بگردان…

مشکلات جامعه را به فضل و بزرگیت حل بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ