۱۲م، تیر ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۲م, تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴ ب.ظ | کد خبر: 77476

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول با حضور مدیرکل فرهنگ و  ارشاد اسلامی استان محمد جوروند در نهاد امامت جمعه دزفول تشکیل شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول گزارشی از شورای فرهنگ عمومی شهرستان ارائه داد و افزود: شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول بسیار موفق عمل کرده و در سالهای فعالیت خود با داشتن کارنامه موفق چندین بار مقام اول استان را کسب کرده است.

امام جمعه دزفول به برگزاری نکوداشتها و کنگره‌های متعدد در شهرستان دزفول اشاره کرد و گفت: کنگره‌هایی در راستای معرفی مفاخر و علما برگزار شده و همچنین نکوداشت اقشار مختلف از جمله رزمندگان دفاع مقدس، چهره‌های روحانی، پیرغلامان، پیشکسوتان ورزشی، در عرصه‌های پزشکی، کشاورزی و سایر موارد برگزار شده است.

امام جمعه دزفول افزود: برگزاری نکوداشتها و کنگره‌ها در شهرستان موجب ارتقای فرهنگ عمومی و دینی جامعه شده است.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی به چهل ساله شدن نهاد نمازجمعه در ۵ مرداد در کشور اشاره کرد و افزود: برنامه‌های فراوانی درخصوص کارآمدی نمازجمعه در نظام جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول تصریح کرد: سعی بر این بوده است که تمام ظرفیت فرهنگی شهرستان در شورای فرهنگ عمومی متمرکز شود تا تصمیمات جامعی اتخاذ گردد و می‌توان از ظرفیت خواهران در این جلسات بیشتر استفاده شود.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی خاطرنشان کرد: ثبت روز ملی ۴ خرداد بعنوان روز ملی مقاومت و پایداری روز دزفول از کارهای بزرگ شورای فرهنگ عمومی است که به ثمر نشسته و برای دزفول افتخار بزرگی می‌باشد.

امام جمعه دزفول افزود: هرساله در روز ۴ خرداد برنامه‌های مختلفی در راستای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت اجرا می‌شود که در حفظ ارزشهای دینی و مذهبی شهرستان مؤثر بوده است.

سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

در ادامه این جلسه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دزفول را پرچمی در حوزه‌های مختلف علمی مذهبی و دیگر حوزه‌های ارزشی در طول تاریخ دانست و گفت: خانواده‌های علمای بزرگ دزفول اساس فقه و اصول در تفکر شیعه و مذهب تشیع بوده‌اند که برای تمام استان فخر بزرگی است.

آقای جوروند به اهمیت چند وجهی بودن روحانیت در تاریخ تشیع اشاره و اظهار کرد: مرحوم آیت الله قاضی شخصی اصولی و فقهی بودند و برغم اینکه افراد بسیار کمی در تاریخ در حوزه سیاست، فقه، اصول، فلسفه و علوم مختلف همزمان تبحر داشته‌‌اند، آیت الله قاضی(ره) چنین بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان اظهار داشت: برای گرامیداشت شخصیتهای شهرستان دزفول در نظر داریم کنگره‌ای با محوریت آیت الله سیدمجدالدین قاضی دزفولی در ماههای آینده در دزفول برگزار کنیم که دبیرخانه این کنگره به زودی با مدیریت امام جمعه این شهرستان تشکیل و برای آن برنامه ریزی خواهد کرد.

جوروند افزود: جشنواره ملی روستایی قرآن نیز در ماههای آینده در دزفول برگزار می‌شود که اعتبار آن نیز تصویب شده است.

سخنان سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول

همچنین حیدری سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول با اشاره به ظرفیتهای فرهنگی و دینی شهرستان گفت: تمام شهرهای استان گنجینه نظام جمهوری اسلامی هستند ولی دزفول چون نگینی درخشان در آسمان فرهنگی استان و کشور می‌درخشد.

وی افزود: این شهرستان هم می‌ تواند راهنما باشد و هم می‌تواند مسیر فرهنگی استان را به سمت تعالی و پیشرفت سوق دهد و بسیاری از مسائل سیاسی و امنیتی باید در خاکریز فرهنگی و اجتماعی متوقف و در پرتو مسائل فرهنگی مدیریت شود و به همین دلیل مدیریت فرهنگی مدیریتی راهبردی است.

حیدری به پیشینه شهرستان دزفول اشاره و تصریح کرد: شهرستان دزفول علیرغم همه نواقص مسیر حرکت خود را ادامه داده و ضرورت دارد که متناسب با شرایط روز و نسل جدید بازنگری شود چرا که تنوع اقوام و فرهنگ هم می‌‌تواند ظرفیت  ساز باشد و هم می‌تواند آسیبهای جدی وارد کند.