۲۴م، خرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

برای رسیدن به تقوای الهی باید در احوال و رفتار خود مطالعه کرد و صفات زشت را از خود دور ساخت.+ متن کامل خطبه‌ها

انسان باید قدر فرصتهای خود را بداند و در مقابل آزمایشات الهی و ناملایمات روزگار صبور باشد.

زمان انتشار: ۲۴م, خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۲۱ ب.ظ | کد خبر: 77220

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی“مجد دز” آئین وحدت آفرین نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایتمدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلیمن سید محمدعلی قاضی دزفولی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

برای رسیدن به تقوای الهی انسان باید در احوال و رفتار خود مطالعه و محاسبه کرده و صفات زشت را از خود دور سازد

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به تقوا گفت: برای رسیدن به تقوای الهی انسان باید در احوال و رفتار خود مطالعه و محاسبه کند و صفات زشت را از خود دور سازد.

عبودیت و بندگی خدا سرمایه بزرگ معنوی است که هر انسان مؤمن باید از آن مراقبت و مواظبت کند

امام جمعه دزفول در ادامه به تبیین آثار و برکات ماه رمضان پرداخت و افزود: عبودیت و بندگی خدا سرمایه بزرگ معنوی است که هر انسان مؤمن باید از آن مراقبت و مواظبت کند.

وی افزود: این سرمایه معنوی را نباید از بین برد چرا که یادآوری ذکر نعمت، نوعی سپاس و شکر الهی است.

انسان باید قدر فرصتهای خود را بداند و در مقابل آزمایشات الهی و ناملایمات روزگار صبور باشد

خطیب نماز جمعه دزفول با اشاره به آیات الهی و کلام معصومین علیهم السلام تأکید کرد: انسان در مقابل طول عمری که خداوند به او عنایت کرده باید قدر فرصتهای خود را بداند و در مقابل آزمایشات الهی و ناملایمات روزگار صبور باشد.

حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از راویان و محدثین بزرگ شیعه است 

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با اشاره به ۱۵ شوال سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: آن حضرت یکی از وعاظ و راویان و محدثین بزرگ شیعه است که در شهر ری دفن و از امامزادگان واجب التعظیم می باشد.

تبیین سفر وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به ایران

امام جمعه دزفول با اشاره به سفر وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: این سفرها در ظاهر دستاوردی نداشتند ولی از جایگاه عزتمندی و اقتدار ایران بسیار مهم بودند.

خطیب نماز جمعه دزفول گفت: ایران در این دیدارها به دنبال رویکردی مقاومتی و دیپلماسی عزت که نشأت گرفته از آموزه‌های دینی و قرآنی است بود.

دیپلماتهای ما اروپا را جدا از آمریکا تحلیل نکنند چرا که اروپا همیشه متحد غرب و آمریکا بوده است

وی افزود: دیپلماتهای ما اروپا را جدا از آمریکا تحلیل نکنند چرا که اروپا همیشه متحد غرب و آمریکا بوده است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن با صلابت، اقتدار و روحیه انقلابی ترامپ را شایسته مبادله پیام ندانستند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه نخست وزیر ژاپن نخستین بار بود که بعد از انقلاب اسلامی به ایران سفر می‌کرد افزود: رهبر معظم انقلاب در این دیدار با صلابت، اقتدار و روحیه انقلابی ترامپ را شایسته مبادله پیام ندانستند.

مقام معظم رهبری با پاسخ قاطع طاغوت را زیر پا گذاشتند

وی افزود: مقام معظم رهبری با پاسخ قاطع طاغوت را زیر پا گذاشتند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مقام معظم رهبری هیچ روزنه‌ای برای نفوذ غرب باقی نمی‌گذارد، اظهار داشت: آمریکا در ۴۰ سال گذشته همواره با ملت ایران مقابله کرده است لذا مذاکره با این کشور معنا ندارد.

هیچ ملت آزاده‌ای مذاکره زیر فشار را نمی‌پذیرد

خطیب نماز جمعه دزفول با تأکید بر اینکه هیچ ملت آزاده‌ای مذاکره زیر فشار را نمی‌پذیرد، افزود: به تازگی آمریکا از ۱۲ شرطی که برای مذاکره با ایران گذاشته بود عدول کرده که البته این هم یک بازی دیگر است.

مقام معظم رهبری به درستی عنوان کردند که صداقت در مورد ترامپ امکان ندارد

وی گفت: رسانه‌های غرب ۱۱ هزار دروغ از ترامپ ثبت کرده‌اند لذا مقام معظم رهبری به درستی عنوان کردند که صداقت در مورد ترامپ امکان ندارد.

مردم ایران با وجود تحریم به پیشرفتهای زیادی دست یافته‌اند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی دزفولی افزود: رهبر معظم انقلاب برای هر پیشنهاد آمریکا پاسخ قاطع و مستدل دادند و عنوان کردند مردم ایران با وجود تحریم به پیشرفتهای زیادی دست یافته‌اند.

مقاومت ملت ایران دولت آمریکا را به گدایی مذاکره انداخته است

وی به نقل از کارشناسان عرب گفت: مقاومت ملت ایران دولت آمریکا را به گدایی مذاکره انداخته است.

جبهه حق پیروزی‌های عظیمی در برابر خائنان به آرمانهای فلسطین کسب کرده است

امام جمعه دزفول با اشاره به نشست بحرین و خیانت به آرمانهای مردم فلسطین گفت: صف آرایی جبهه حق در برابر باطل وجود دارد و جبهه حق پیروزی‌های عظیمی در این صف آرایی کسب کرده است.

سخنرانی سید حسن نصرالله معامله قرن را نابود کرد

وی بابیان اینکه سخنرانی سید حسن نصرالله معامله قرن را نابود کرد، افزود: جنگ در صورت مقاومت یا وجود کشوری کاملاً تسلیم رخ نمی دهد که اکنون ایران با داشتن سلاح های راهبردی، مقاومت و حضور همیشگی مردم در صحنه سایه جنگ را از سر خود دور کرده است.

در اثر ضعف برخی مدیران، اشتغال در شهرستان دزفول روند کندی داشته است

خطیب جمعه دزفول در فرازی دیکر از خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: متأسفانه در اثر ضعف برخی مدیران، اشتغال در شهرستان دزفول روند کندی داشته است.

مدیران نباید فقط برای یک جریان سیاسی کار کنند

وی با تأکید بر وجود روحیه انقلابی در بین مدیران گفت: مدیران نباید فقط برای یک جریان سیاسی کار کنند.

انسان‌های توانمند باید روی کار بیایند

حجةالاسلام قاضی دزفولی با انتقاد از اعمال نفوذ برخی سیاسیون در عزل و نصب‌ها در دزفول گفت: انسان‌های توانمند باید روی کار بیایند.

شورای تبلیغ و امور مساجد دزفول مسئول نصب امام جماعت مساجد است

وی با اشاره به تشکیل شورای تبلیغ و امور مساجد دزفول اظهار داشت: متأسفانه برخی هیأت امنا امام جماعت منصوب می‌کنند حال آنکه وظیفه آنها نیست.

تقدیر از تلاش اخیر نیروی انتظامی

امام جمعه دزفول با تقدیر از تلاش نیری انتظامی برای ارتقای ۱۸ درصدی ضریب امنیت شهرستان افزود: حدود ۶ ماهی بود که نیروی انتظامی عملکرد خوبی نداشت ولی اکنون برخورد خوبی با معضلات اجتماعی می‌شود.

وی افزود: امید است در برخورد با متخلفان و مجرمان قانون اجرا شود و هیچ سفارشی از سیاسیون پذیرفته نشود.

تأکید برصرفه جویی برق

حجةالاسلام والمسلمین  قاضی دزفولی با تأکید لزوم صرفه جویی در مصرف برق گفت: گرمای ماه جاری در دزفول در ۳۳ سال گذشته بی سابقه بوده بطوریکه پیک مصرف از تیرماه به خرداد رسیده است.

وی با اشاره به افزایش ۱۴ درصدی مصرف برق در دزفول گفت: از شهروندان انتظار می‌رود در پیک مصرف برق از دستگاه‌های برقی کمتر استفاده کنند.

امام جمعه دزفول در پایان ضمن تشکر از همکاری واحد اتوبوسرانی شهرداری دزفول با ستاد نمازجمعه این شهرستان برغم مشکلات عدیده این واحد از آنها خواست بمنظور رفاه بیشتر نماز گزاران در هوای گرم نسبت به برنامه‌های مسیر ایستگاه‌ها اطلاع رسانی بیشتری کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم  را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیدواریم خدای متعال ثمره یک ماه روزه داری و اطاعت و بندگی خدا را برای همه ما تقوا قرار بدهد.

انسان برای اینکه بتواند تقوا را در زندگی خود سرلوحه سرمشق قرار بدهد، باید در احوال و رفتار خودش مطالعه کند. محاسبه کند. به طور مثال اگرصفاتی که لازمه تقوا است در وجودش ندارد سعی کند که آن صفات را تحصیل کند و به دست بیاورد، و اگر خدای ناکرده صفت زشتی دارد که در وجودش منافات با تقوا دارد، سعی کند آن صفت را از خودش دور کند ان‌شاءالله.

آثار و برکات یک ماه روزه داری و عبودیت و بندگی خدا برای هر انسان مؤمنی سرمایه بزرگ معنوی است؛ که باید از آن مراقبت و مواظبت کرد، این سرمایه معنوی از بین نرود. همیشه باید دستاوردهای ماه مبارک رمضان و عبادت پروردگار مدّ نظر انسان مؤمن باشد. چرا که یادآوری و ذکر نعمت خودش نوعی سپاس و شکر الهی است.

انسان نباید با گذشت ماه مبارک رمضان از رحمت و فضل الهی که در این ماه نصیبش شده است غفلت کند و آن را به فراموشی بسپارد. ماه مبارک رمضان، ماه خودسازی و تزکیه نفس است، و انسان مؤمن در این ماه شریف که خداوند همه اسباب رحمتش را برای او فراهم آورده است محاسبه نفس می‌کند، خود را برای سفر آخرت آماده می‌کند.

چرا که ماه رمضان، ماهی است که انسان مؤمن سعی می‌کند خود را از غضب و کیفر الهی دور کند، ماهی است که انسان از گناهان توبه می‌کند و به سوی خدای متعال بازگشت می‌کند، و به رحمت الهی امیدوار می‌شود.

خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید: قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا ای پیغمبر به کسانی که بر خودشان اسراف کردند و دچار گناه و دچار معصیت شدند و نافرمانی من را کردند، به بندگان من، می‌گوید عِبَادِیَ بندگان من، تعبیر زیبایی دارد. به بندگان من بگو کسانی که اسراف کردند و گناه مرتکب شدند لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ از رحمت الهی مأیوس نباشند. خداوند قدرت دارد که همه گناهان را ببخشاید و بیامرزد؛ و ماه مبارک رمضان فرصتی به دست انسان می‌دهد که انسان توبه حقیقی کند و گناهانش بخشیده بشود.

البته این آیه شریفه یکی از امیدبخش ترین آیات برای افراد گناهکار است که خدای متعال وعده بخشش و رحمتش را داده است.

امیدواریم که ما بتوانیم از این فرصتها استفاده بکنیم. البته انسان در مقابل آزمایشات الهی و ناملایمات روزگار باید صبور باشد. باید صبر داشته باشد. باید شکیبایی داشته باشد.

که در حدیث است الدَّهرُ یَومانِ روزگار دو روز است. یک روز آن همراه تو است، به میل تو است و یک روز آن علیه تو. بعد در این حدیث شریف می‌فرماید: در آن روزی که روزگار همراه تو است، بر وفق مراد توهست ، دچار عجب نشوی و این را نعمتی از طرف خداوند بدانی و در آن روزی که روزگار علیه توهست، زمانه علیه تو هست، صبور باشی، شکیب باشی، به جذع و فزع نیافتی. این کل عمر انسان است.

امیرالمؤمنین(ع) در خطبه سوم نهج البلاغه که معروف به خطبه شقشقیه است می‌فرماید: فَصَبَرْتُ وَ فِی الْعَیْنِ قَذًى وَ فِی الْحَلْقِ شَجًا می‌فرماید: صبر کردم، شکیبایی کردم و حال اینکه گویا خار در چشم و استخوان در گلویم مانده بود. این صبوری امیرالمؤمنین(ع) است که برای ما باید درس باشد.

فرصت عمر و مخصوصاَ ایام و ماههایی که خداوند تبارک و تعالی اسباب قبولی عمل و توفیق عمل صالح و بندگی در آنها قرار داده شده است، بسیار غنیمت است. ماه مبارک رمضان از این فرصتها است. و نباید این فرصتها را از دست داد.

هیچ کس نمی‌داند کی ملک الموت به سراغش می‌آید. «الْمَوْتُ یَأْتِی بَغْتَةً»، مرگ می‌آید. دیدید گاهی اوقات در اعلامیه فوت و ترحیمی می‌نویسند مرگ ناگهانی. ما مرگ ناگهانی نداریم. انسان در داخل خانه نشسته است به او خبر می‎‌دهند فلان شخص که حال او خیلی هم خوب بود، ممکن است یک و دو ساعت او را دیده بود، فوت کرد، تمام کرد.

فلذا هیچ وقت مرگ خبر نمی‌کند. این انسان عاقل است که خودش را باید همیشه آماده سفر آخرت بکند و مستعد سفر آخرت بشود. البته قرآن برای کسانی که به سفر آخرت بی توجهی می‌کنند، بی توجهی می‌کنند به اینکه یک روزی مرگشان فرا خواهد رسید و به فکر نیستند. به فکر آخرت نیستند، هشدارهای جدی داده است.

در سوره طه آیات ۷۴ می‌فرماید: إِنَّهُ مَنْ یَأْتِ رَبَّهُ مُجْرِمًا فَإِنَّ لَهُ جَهَنَّمَ لَا یَمُوتُ فِیهَا وَلَا یَحْیَىٰ خیلی آیه عجیبی است باید به خدا پناه برد. می‌فرماید: اگر همانا کسی که گناهکار است نزد خدای خود بیاید، حتماَ در دوزخ است. جای انسان گناهکار آتش جهنم است.

و بعد می‌فرماید: آن هم چه دوزخی، که در آن دوزخ نه می‌میرد که دیگر از عذاب خلاص بشود و نه حیاتی دارد که راحت باشد. حیاتش توأم با رنج است، توأم با سختی است، توأم با دشواری است.

فلذا در آیه ۷۷ سوره زخرف هم آمده است که آنها ندا می‌دهند. یعنی اهل جهنم، اهل دوزخ ندا می‌دهند. من آیه را ترجمه‌اش را می‌خوانم. ای مالک جهنم بگو پروردگارت ما را بمیراند. یعنی افرادی که در جهنم هستند از خدا تقاضای مرگ می‌کنند.

فلذا عرض کنم خدمت انور شما، جواب داده می‌شود شما در این جا ماندگارید. انسان وقتی این آیات را می‌خواند آن خطبه همام هست که وقتی که متقین در دل شب ‌بلند می‌شوند و به آیات هشدار می‌رسند کأنه زفیر جهنم در گوششان طنین می‌اندازد. انسانهای مؤمنین این چنین هستند به فکر هستند.

حیاتی برایشان پیش بینی شده است که جز رنج و جز الم و جز درد و جز ناراحتی چیز دیگری نیست و دست خودشان هم نیست. مرگشان هم فرا نمی‌رسد که از این رنج خلاص بشوند.

ای که دستت می‌رسد کاری بکن       قبل از این کز تو نیاید هیچ کار

پروردگارا قسمت می‌دهیم عواقب امور همه ما را ختم به خیر بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

تقواپیشگی موجبات رضایت خدای متعال را فراهم می‌کند. که اگر خدا از بنده‌اش راضی و خشنود باشد، به او توفیق عمل صالح می‌دهد.

در کتاب شریف غرر الحکم حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) آمده است که می‌فرماید إِنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ إِذَا أَرَادَ بِعَبْدٍ خَیْراً وَفَّقَهُ لِإِنْفَاذِ أَجَلِهِ فِی أَحْسَنِ عَمَلِهِ  می‌فرماید که: اگر خداوند نسبت به بنده‌اش خوبی و خیر را اراده کند؛ یعنی خداوند برای بنده‌اش خوبی و خیر بخواهد. به او توفیق می‌دهد که تمام عمرش را با عمل صالح و عمل نیک سپری کند. این توفیق بزرگی است، که انسان اگر بتواند آن خشنودی و رضایت خداوند متعال را کسب بکند که خدای متعال به او اراده بکند که خیر و خوبی را به او کرامت بکند؛ این باعث می‌شود که انسان مؤمن توفیق پیدا بکند در طول عمرش، عمل صالح داشته باشد و این توفیق بزرگی برای انسان مؤمن است.

۱۵ شوال در سال ۲۵۲ قمری وفات حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌باشد که یکی از راویان و محدثین بزرگ شیعه است. همین شاه عبدالعظیم خودمان که در شهر ری هست. این امامزاده واجب التعظیم علاوه بر اینکه از روات و یکی از محدثین موثق شیعه بوده است و احادیث زیادی از حضرات معصومین(ع) از طریق ایشان به دست ما رسیده است؛ از امامزاده‌های واجب التعظیم هم هست ان‌شاءالله توفیق زیارتش را داشته باشیم و در این دنیا و در سرای آخرت از شفاعتش بهره‌مند بشویم.

در حوزه سیاست خارجی و امور بین الملل، هفته‌ای که گذشت دو سفر بسیار مهم اتفاق افتاد. یکی سفر وزیر خارجه آلمان و یکی هم سفر نخست وزیر ژاپن؛ که هردوی این دو سفر بسیار حائز اهمیت است. من پیرامون این دو تا سفر قدری صحبت می‌کنم و توضیح عرض می‌کنم.

هرچند به حسب ظاهر هر دو سفردستاوردی نداشت. یعنی آقای وزیر خارجه آلمان وقتی آمد، دست خالی آمد و دست خالی هم برگشت. ولی از جایگاه عزتمندی و اقتدار ایران اسلامی بسیار مهم بود. ما توانستیم روی اصول صحیح و منطقی خودمان که برگرفته از مقاومت هست، جایگاه خودمان را به جهانیان بنمایانم و نشان بدهیم. این برای ما خیلی مهم بود.

در این سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن که آمد خدمت مقام معظم رهبری و ملاقاتی داشت خدمت ایشان، که ظاهراَ از قبل از انقلاب تا الان نخست وزیر ژاپن به ایران نیامده است. اولین بار بوده است که نخست وزیر ژاپن به ایران می‌آمد.

در سفر وزیر خارجه آلمان اگر چه دستگاه دیپلماسی کشور ما در قالب دیپلماتیک و آن پروتکلهای بین المللی که هست، عمل و رفتار می‌کند. لکن با پیروی از سیاستهای کلی نظام، در عمل به دنبال رویکردی مقاومتی بوده است و سعی بر این است که همگام با آرمانهای انقلاب اسلامی حرکت کند. این خیلی برای ما مهم است. یعنی مواضع وزیر خارجه ما در دیدارهایش با وزیر خارجه آلمان بسیار خوب و قابل قبول بود.

ما معتقد به دیپلماسی عزت هستیم نه دیپلماسی ذلت. ما تمام آن عزتمندی انقلابمان را که برگرفته از آن آموزه‌های دینی و آموزه‌های قرآنی است؛ باید در این ملاقاتها و در این عرصه‌های بین المللی و سفرهای خارجی‌ها به کشورمان و ما به کشورهای دیگر، که مسئولین ما سفر می‌کنند، در این ملاقاتها باید نمود پیدا کند.

اینها آمدند این آقای وزیر خارجه آلمان آمد، دست خالی هم آمد، هیچ برای ما از برجام دستاوردی نداشت.

فلذا اروپایی‌ها آمدند اینجا و با آن دیدگاهی که دارند و تقریباَ وزیر خارجه آلمان با آن نماینده اتحادیه اروپا آمده بود. و با آن نگاههایی که دارند که اینها چیزی نمی‌خواهند بدهند و به تعهداتشان هم نمی‌خواهند پایبند باشند و اصولاَ ما باید اروپا را جدا از آمریکا تحلیل نکنیم. این را بدانیم که اروپا همیشه متحد غرب و آمریکا بوده است.

و اینها ممکن است در ملاقاتهایشان در لبخندهایشان در مذاکراتشان یک قدری مثلاَ آرام تر و نرمتر از آمریکاییها باشند. ولی همان روحیه را دارند. و اینها با آمریکا و آن سیاستهای استکباری آمریکا همراه و همخوان هستند. این را باید همیشه مسئولین ما مد نظر داشته باشند.

اما بحث دیدار نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری که حقیقتاَ بنده این را عرض بکنم، وقتی که داشتم گزارش دیدار را دنبال می‌کردم و آن را دیدم به وجد آمدم. احساس غرور کردم. باید به اینها توجه داشت. ما در این سفر دیدیم که وقتی که خدمت حضرت آقا رسیدند. با چه صلابتی، با چه اقتداری، با چه روحیه انقلابی، حضرت آقا آن پیامهایی که آقای نخست وزیر ژاپن از طرف ترامپ آورده بود حضرت آقا پاسخ داد.

رهبر شجاع و بصیری که مظهر اسلام ناب محمدی(ص) است. رهبری که به پیروی از فرهنگ قرآنی و آموزه‌های قرآنی، هیچ روزنه‌ای برای نفوذ دشمن باقی نمی‌گذارد و دشمن را ناامید می‌کند.

من یک کلیپی دیدم نمی‌دانم حالا این کلیپ چه بود. ولی دیدم وقتی که نخست وزیر ژاپن پیام ترامپ را روی میز جلویش گذاشته بود وقتی که دید حضرت آقا آن پاسخهای دندان شکن را به او داد، پیام را زیر پایش گذاشت. خیلی این حرکت، حرکت عجیبی است. اصلاَ در دیپلماسی دنیا یک چنین حرکتی سابقه ندارد. چقدر حضرت آقا زیبا استدلال کرد. و تجربه تاریخ را هم برای استدلالهایش به گواه گرفت.

و در حقیقت طاغوت را با این برخورد قاطع و انقلابیش تحقیر کرد؛ استکبار را تحقیر کرد. وقتی نخست وزر ژاپن، پیام ترامپ را برای رهبری مطرح می‌کند؛ حضرت آقا با صلابت فرمودند: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم. یعنی آن را آدم حساب نمی‌کنم. ببین چقدر این از موضع عزت هست.

وقتی در مقابله پیشنهاد مذاکره آمریکا با ایران، حضرت آقا یادآوری می‌کند ۴۰ سال دشمنی و خصومت دولتمردان آمریکا با ملت ایران را، و اشاره می‌کند به عدم تکرار تجربه تلخ مذاکره با آمریکا در برجام. جواب قاطع می‌فرماید که: هیچ ملت آزاده‌ای مذاکره تحت فشار را نمی‌پذیرد.(تکبیر نمازگزاران)

من بین الهلالین یک توضیح بدهم. اخیراَ آمریکا از آن ۱۲ شرطی که برای مذاکره با ایران، آن وزیر خارجی پمپئو گذاشته بود،عدول کرده است و گفته بود ما گفتگوی بدون پیش شرط با جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران می‌خواهیم داشته باشیم. این نکته، یک بازی جدیدی است. یک ترفندی است.

اصولاَ ببینید عزیزان، اصل مذاکره در دلش شرط وجود دارد. چرا؟ اگر شرط نداشته باشد مذاکره معنا ندارد و پوچ است. چون هر طرف مذاکره کننده با هدف و قصد خاصی پای میز مذاکره می‌آید. اصلاَ معنای مذاکره این است. معنای مذاکره بده بستان است.

فلذا حضرت آقا فرمودند: دروغگویی ترامپ وعدم صداقت آمریکاییها را با استدلال و تجربیات تاریخی بیان می‌فرماید و اظهار داشتند؛ مذاکره صادقانه از کسی مثل ترامپ صادر نمی‌شود. در این تعبیر از کسی مثل ترامپ، معیار را بیان کرد. من یاد آن جمله اباعبدالله الحسین(ع) افتادم مِثلی لا یُبایِعُ مِثل یَزید حضرت فرمود: مثل منی با مثل یزیدی بیعیت نمی‌کند.

آقا هم می‌فرماید: مثل ترامپی نمی‌شود با او مذاکره کرد. اصلاَ صداقت از او صادر نمی‌شود. صداقت در موردش امکان ندارد. من نگاهی می‌کردم، خبرگزاری خودشان گزارش داده بودند که در آن چند سالی که ترامپ رئیس جمهور است، ۱۱۰۰۰ دروغ از ترامپ ثبت کرده‌اند. این را من در نشریه رسمی خواندم هان!

بعد فرمودند: آمریکا زیر توافق قبلی خودش زد. کدام عاقلی با چنین کشوری مذاکره می‌کند. این استدلالهای خود حضرت آقا است. چقدر متقن، چقدر مستدل و قوی و شفاف و روشن.

به هر حال برای هر پیشنهادی که آمریکا از طریق نخست وزیر ژاپن مطرح کرد بود، پاسخی قاطع و مستدل دریافت می‌کرد. در خصوص پیشرفت ایران فرمودند: [چون یک جمله‌ای آمریکا گفته بود که اگر ایران مذاکره بکند ایران پیشرفت می‌کند. همچون صحبتی کرده بود که بعضی از ساده لوحها در کشورخودمان می‌گویند که آقا اگر مذاکره بکنیم خیلی از مشکلات اقتصادی حل می‌شود. خیلی ساده لوحانه فکر می‌کنند. من خیلی وقتها از بعضی افراد ساده لوح می‌شنوم.]

ایشان فرموده بودند: ما به لطف خداوند متعال بدون مذاکره با آمریکا و با وجود تحریمها به پیشرفت خواهیم رسید. یعنی ما در این ۴۰ ساله ثابت کردیم. پیشرفت علم ما، پیشرفت هسته‌ای ما، پیشرفت موشکی ما، پیشرفت پزشکی ما، در همین ۴۰ سال همه‌اش تحریم بوده است.

پس بنابراین ما با وجود تحریم پیشرفت کردیم. چون به خدای متعال اتکال کردیم. ملت ما به توانمندی خودش اتکال کرده است حضرت آقا همیشه می‌فرماید: نگاهتان همیشه به توانمندی داخلی باشد. چشمتان را از خارج ببرید. به مسئولین همیشه این توصیه را می‌فرماید.

من یک جمله‌ای دیدم از یکی از تحلیل گران ارشد جهان عرب به اسم عبدالباری عطوان می‌گوید که: مقاومت ایرانی‌ها، [این جمله همان کارشناس تحلیل گر جهان عرب است] می‌گوید: مقاومت ایرانیها، دولت ترامپ را به گدایی مذاکره از ایران انداخته است. یعنی دارد آمریکا التماسمان می‌کند.

چقدر ما توانسته‌ایم دشمن را مستأصل بکنیم که او التماس می‌کند بیایید مذاکره بکنید. و می‌خواهد به هرشکلی ما را به پای میز مذاکره بکشاند.

از آن طرف هم نشست خائنانه بحرین را داشتیم که به آرمان فلسطین اینها خیانت کردند. و بنا به قول آن نماینده مجلس کویت که گفت: معامله قرن شد سیلی قرن. و دشمنان سیلی خوردند. من وقتی در همین چند مدت گذشته نگاه می‌کنم، این صف آرایی جبهه حق و جبهه مقاومت را در مقابل استکبار می‌بینم، چقدر زیبایی، این جنگ، این نبرد دارد رقم می‌خورد و چقدر پیروزیهای بزرگی نصیب جبهه مقاومت و حق شده است. و تحلیلها این جوری است.

آن وقت همین عبدالباری عطوان تحلیل گر جهان عرب می‌گوید که: سخنرانی سید حسن نصرالله در روز جهانی قدس معامله قرن را کاملاَ لغو و نابود کرد. ببینید این تحلیلی است که کارشناسان جهان عرب و تحلیلگران دارند می‌کنند.

اینها همه در اثر آن مقاومتی است که ما از امام راحل و خلف صالحش مقام معظم رهبری یاد گرفتیم؛ که به ما یاد دادند که ما باید در مقابل دشمن باید بایستیم. از هیاهوی دشمن نهراسیم. در مقابل دشمن نباید تسلیم شد. ببینید اینها می‌گویند: مقاومت را مترادف با جنگ معرفی می‌کنند. اینها یک مغلطه است.

جنگ در دو صورت انجام نمی‌شود. یکی اینکه کشورهایی باشند تسلیم باشند. تسلیم محض باشد. مثل این کشورهای حوزه خلیج فارس و این حکام عرب خائن که تسلیم هستند جنگی هم ندارند. و دیگر کشوری که اهل مقاومت و آمادگی لازم باشد.

الان ببینید ما آمادگی لازم را داریم. از نظر نظامی، از نظر روحیه مردم، ما پیشرفت نظامی خیلی داشتیم. سلاحهای استراتژیک مهمی داریم که بعدش هم البته معرفی نکردند. صلاح هم نیست معرفی بشود.

اما مهمترین مسئله، روحیه مردم است. که مردم از هیاهوی دشمن نمی‌ترسند. هراس به دل راه نمی‌دهند. وقتی ۲۲ بهمن می‌شود،  می‌آیند در صحنه حضور می‌یابند. وقتی روز جهانی قدس می‌شود آنچنان در صحنه با ابهت می‌آیند. خوب اینها نشان دهنده این است که وقتی یک روحیه ملتی این چنین باشد و آمادگی داشته باشند، هرگز دشمن جرأت نمی‌کند تعدی بکند. جنگی هم اتفاق نمی‌افتد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

[من یکی دو نکته و مطلب محلی و شهری را تذکر بدهم و دیگر خطبه هم طولانی شد. هوا هم گرم است به پایان ببرم]

هفته گذشته امام جمعه موقت هم اشاره فرمودند: نسبت به بحث اشتغال و مشکلات مردم. ما متأسفانه بر اثر ضعف برخی مدیران اجرایی شهرستان، مشکلات و اشتغال در دزفول روند کندی دارد. و این قابل قبول نیست. اصل مهم در انتخاب مدیران، کارآمدی و روحیه خدمت داشتن است. روحیه انقلابی داشتن است.

نه اینکه برای منافع و خوش آمد یک جریان سیاسی مثلاَ نصب شده باشد و بیاید کار بکند و تلاش بکند. من یک نمونه را عرض بکنم. یکی از مدیران توانمند و دست پاک و متدین و خانواده شهید دزفول بود، خیلی هم کارآمد بود، فشار آوردند که این را عوض بکنند. من هم البته در مسائل اجرایی هیچ وقت دخالت نمی‌کنم. ولی بارها گفتم، از مدیران توانمند هم تجلیل می‌کنم هم حمایت می‌کنم. این را همیشه گفتم.

خوب عوضش کردند. ۶ ماه طول نکشید، همان کسی را که آورده بودند خلاصه، مستقیم از وزارتخانه جابجا کردند. خوب چرا این کار را می‌کنید؟ ما بارها گفتیم که باید اینها را توجه بشود. مدیران و مسئولین اجرایی اجازه دهید از کانال صحیحی، روال جابه جایی‌شان، نصبشان طی بشود. اعمال نفوذ نشود.

که خود به خود انسانهای توانمند بالا می‌آیند. اگر مدیران و مسئولین توانمند بودند، مشکلات جامعه هم کم می‌شود. اگر ضعیف بودند مشکلات مردم زیاد می‌شود. این نکته مهمی که باید به آن توجه بشود.

مطلبی دیگر که باید عرض بکنم، ما در شهر چون در مسائل تبلیغی و در مسائل امور مساجد، مشکلاتی داشتیم و همیشه داریم. یک شورایی تحت عنوان شورای تبلیغ و امور مساجد مدتی است تشیکل شده است که من فرصت نکردم گزارشی را خدمت عزیزان بدهم.

این شورا درواقع به مسائل تبلیغی شهر و به مسائل مساجد رسیدگی می‌کند. به اصطلاح اعضای این شورا امام جمعه هست، سازمان تبلیغات هست، اوقاف هست، حوزه علمیه هست، ستاد اقامه نماز هست، بنیاد مهدویت هست، طرح هجرت هست و ائمه جمعه شهرستان. ما چون ۴ تا امام جمعه در شهرستان داریم. اینها عضو این شورا هستند.

و اینها می‌نشینند گاهی اوقات راجع به مشکلاتی که گاهی نسبت به امام جماعت مسجدی پیش می‌آید، نسبت به هیئت امنایی یک مسجدی پیش می‌آید، به اصطلاح بررسی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند.

متأسفانه گاهی مواقع هیئت امنای مساجد به نصب امام جماعت اقدام می‌کنند. که آن وظیفه آنها نیست. امام جماعت کار هیئت امنای مساجد نیست. و بعضی از ائمه محترم جماعت و طلاب عزیز هم بدون توجه به این مصوبه شواری تبلیغ و امور مساجد قبول می‌کنند و بارها مشاهده شده است با یک بی احترامی دوباره از مسجد جوابش می‌کنند. که این شایسته نیست. اصلاَ یک مسجدی بلند شده بود مثل اجاره خانه قرار داد با امام جماعت نوشته بود. جای تعجب است.

فلذا این نکات را عزیزان توجه داشته باشند. مخصوصاَ هیئت امنای مساجد، وظایفشان تعریف شده است. امام جماعت مسجد کار آنها نیست. امام جماعت باید از طریق دیگر معین بشود. یا جا به جا بشود.

فلذا این را ما تأکید می‌کنیم. البته یک گلایه و انتقاداتی از عملکرد یکی از دستگاههای که در این خصوص تلاش می‌کند وجود دارد که علیرغم بدقولیهای فراوانی که داشته در وعده‌هایی که برای حل مشکلات داده است؛ ولی باز ما این هفته ما سخنی نگوییم تا ان‌شاءالله وعده‌ای که داده‌اند عمل بکنند. اگر عمل نکردند. آن وقت ما از این تریبون با مردم درمیان می‌گذاریم و از مجاری قانونی دنبال می‌کنیم که ان‌شاءالله وظائفشان را درست انجام بدهند.

یک تشکری از نیروی انتظامی داشته باشیم و تلاش شبانه روزی عزیزان پلیس در بخشهای مختلف که با همکاری بسیج، ضریب امنیت را بحمدالله بالا بردند. مثلاَ آمارهایی که می‌دهند. مرتب نیروی انتظامی به بنده گزارش می‌دهند. ضریب امنیت ۱۸ درصد نسبت به ماه قبل بالاتر رفته است و این خیلی جای شکر و سپاسگزاری است.

گزارشها هم بیانگر همین است. چون تقریبا ۶ ماهی بود، نیروی انتظامی ما فشل بود. به دلائلی که نمی‌خواهم از این تریبون بگویم. ولی بحمدالله با تغییر و تحولاتی که صورت گرفت؛ باز اینها روحیه پیدا کردند. از آگاهی آن گرفته، تا پلیس اجتماعی آن  گرفته، اینها دارند مرتب تلاش می‌کنند، کوشش می‌کنند و با معضلات اجتماعی برخورد می‌کنند. با ناامنیها برخورد می‌کنند. مرتب کشف سلاح می‌کنند. کشف سرقت دارند. سارقین را دستگیر می‌کنند.

من البته به آنها عرض می‌کنم که به مردم گزارش بدهید. حالا شاید سرشان شلوغ هست و فرصت نمی‌کنند. ولی بحمدالله تعالی تلاششان قابل تقدیر هست. که من از همه این عزیزانی که شبانه روز تلاش می‌کنند، تقدیر و تشکر می‌کنم و در مورد متخلفین و مجرمین هم من این را عرض بکنم مرّ قانون را درنظر بگیرید. هم مسئولین قضایی هم مسئولین انتظامی.هیچ سفارشی را هم نپذیرید. کسی که تخلف کرده است، برابر قانون باید مجازات بشود.

فلذا برای کسی که سرقت کرده است، کسی که تخلف دیگری کرده است، ناامنی به یک شکلی بوجود آورده است؛ ازجایی هم ممکن است سفارش بشود و فلان. شما اصلاَ گوشتان بدهکار این سفارشها نباشد. و مردم اینجور راضی تر هستند. هم خدا راضی است هم مردم راضی است. فلذا باقوت عمل کنید.

یک تذکر دیگر بدهم که دیگر خیلی طولانی شد. بحث صرفه جویی برق است، مصرف برق است. دیشب ستاد بحران تشکیل شده بود و گزارشی مسئولین به بنده دادند. که گفتند من از این تریبون خدمت عزیزان عرض بکنم.

اولاَ در ۳۳ سال گذشته این گرما بی نظیر بوده است. یعنی ما در ۳۳ سال گذشته همچنین درجه حرارت در این ماه خرداد نداشتیم. و پیک مصرف ما در تیرماه به نهایت می‌رسیده است، الان در خرداد به نهایت رسیده است. و ۱۴ درصد افزایش داشته است.

از آن جایی که تقریبا ۷۱ درصد مصرف برق شهرستان، مصرف خانگی است و صنعت ما کمتر در شهرستان دزفول داریم. خانه‌ها اگر رعایت بکنند، مردم اگر در منازلشان رعایت بکنند، به طور مثال از ساعت ۱۳ یک بعد از ظهر، تا ۱۷ پنج و از نماز مغرب عشا تا حدود ساعت ۲۳ اینها پیک مصرف است.

مسئولین خواهش کردند که حتی المقدور از یک کولر استفاده بشود. حتی المقدور از وسائل برقی پرمصرف، مثل ماشین لباسشویی، مثل اتو، مثل سشوار و امثال ذلک در این ساعات استفاده نشود. ببینید اگر یک بی دقتی بشود، ممکن است یک شهروند دیگر، یک هموطن دیگرمان از نعمت برق محروم باشد.

ممکن است در خانه بچه کوچک داشته باشد. مریض در خانه داشته باشد. پیرمرد داشته باشند. پیرزن داشته باشند. خوب چه وضعی پیش می‌آید. من استدعا می‌کنم که این صرفه جویی در مصرف برق را با جدیت انجام بدهند که ان‌شاءالله بتوانیم این گرما پشت سربگذاریم.

نکته دیگری که من ضمن تشکر از شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری دزفول که همکاری خوبی با ستاد نماز جمعه دارد، علیرغم اینکه ناوگانش، ناوگان فرسوده و قراضه‌ای است و کولر هم ندارند و کولر هم اگر دارند خراب هستند. ولی با این وجود همکاری خوبی با ستاد نماز جمعه دارند. منتهی باید یک نظمی داده بشود.

من در جلسه‌ای که با مسئولین بود گفتم. یک بنرهایی زده بشود در ایستگاه‌هایی که اینها حرکت می‌کنند. ایستگاه مبداء و ایستگاه بین راه. ساعت اعلام بکنند. مثلاَ سر فلان ساعت اتوبوس، آنجا برسد یا مینی بوس و اعلام بکنند مثلاَ ۳ دقیقه در ایستگاه می‌ایستد. که مردم هم آشنا بشوند. از طریق رادیو هم اطلاع رسانی بشود.

مثلاَ مسیر خیابان امام، مثلاَ فلان ساعت از فلان ایستگاه مبداء حرکت می‌کند و در هر ایستگاهی مثلا ۳ دقیقه می‌ایستد. اگر دو بار سرویس می‌خواهد انجام بدهد، حساب شده باشد که مردم بدانند سر آن ساعت در ایستگاه باشند. گاهی اوقات مثلاَ اتوبوس خالی می‌آید بعد از آن مردم سر ایستگاه می‌ایستند. می‌بینی هم اتوبوس خالی آمده است، هم مردم ناراضی هستند.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که بتوانیم خدمت صادقانه داشته باشیم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

نقشه‌ها و توطئه‌هایشان به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهداء محشور بفرما…

رهبرعظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج مولای ما امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ