۱۷م، خرداد ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

بهترین توشه تقوا خویشتن داری است. + متن کامل خطبه‌ها

رعایت تقوای الهی مایه استحکام خود، خانواده و پاکیزگی مدیران و سیاست مداران است.

زمان انتشار: ۱۷م, خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۰ ب.ظ | کد خبر: 77078

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین شیخ حسین عبداللهی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) برگزار شد.

نهج البلاغه امام علی(ع) تقوانامه است

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی گفت: نهج البلاغه امام علی(ع) تقوانامه است.

تبیین یکی از کلمات قصار آن حضرت در عبور از قبرستان و خطاب به مردگان

وی با تبیین یکی از کلمات قصار آن حضرت در عبور از قبرستان و خطاب به مردگان گفت: ای ساکنان دیار پر وحشت، کسانیکه در محلهای فقیر و خالی زندگی می‌کنید، کسانیکه قبر شما تاریک است، ای همنشینان خاک تنهایی و غربت، شما زودتر از ما رفتید و ما فردا به دنبال شما خواهیم آمد بگذارید چند تا خبر به شما بدهم.

وی کلمات گوهر بار مولا علی(ع) را ادامه داد و افزود: اگر شما از خانه‌هاتان می‌پرسید؟ دیگران در این خانه‌ها نشستند، پاره‌ای از زنان شما بعد از شما به عقد دیگران آمده‌اند،اموال شما را تقسیم کردند همه زندگی اینها بود شما چه خبر؟

از منظر آن امام همام: بهترین توشه تقوا خویشتن داری است

امام جمعه موقت دزفول افزود: از منظر آن امام همام بهترین توشه تقوا خویشتن داری است.

آن کسی که مال را با حلال و حرام خدا جمع آوری کرده بود به جهنم رفت

وی افزود: پر حسرت ترین افراد در روز قیامت کسی است که مال به هم زده و ورثه متدین او آنها را در راه خدا هزینه می‌کند اما آن کسی که  آن مال را با حلال و حرام خدا جمع آوری کرده بود به جهنم رفته اما ورثه وی به بهشت می‌رود.

رعایت تقوای الهی مایه استحکام خود، خانواده و پاکیزگی مدیران و سیاست مداران است

وی گفت: رعایت تقوای الهی  مایه استحکام خود، خانواده و پاکیزگی مدیران و سیاست مداران است.

امام جمعه موقت دزفول گفت: با بهره مندی از کلام امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) و توجه به نگرشهای صحیح، زندگیها را درست می‌کند و رابطه با والدین را نزدیکتر می‌سازد.

مردم و بویژه جوانان در شبهای قدر صحنه‌های زیبای معنوی را خلق کردند

حجةالاسلام والمسلمین عبداللهی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با تبریک عید سعید فطر و قبولی طاعات و عبادات نماز گزاران به روحیه معنوی مردم در ماه مبارک رمضان و عید فطر اشاره کرد و گفت: در این مدت مردم و بویژه جوانان در شبهای قدر صحنه‌های زیبای معنوی را خلق کردند.

وی افزود: اشک و زاری جوانان در شب‌های قدر موجب مباهات پروردگار متعال است.

سخنان مقام معظم رهبری چراغ راه و گام دوم انقلاب برای مردم و مسئولان است

امام جمعه موقت دزفول با اشاره به سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و بیانات مقام معظم رهبری در این روز گفت: سخنان معظم له چراغ راه و گام دوم انقلاب برای مردم و مسئولان است.

مکتب امام خمینی(ره) درس ایستادگی و مقاومت است

وی افزود: از منظر ایشان امام راحل مردی دارای مدرسه و مکتب بود و مکتب این انسان خود ساخته، درس ایستادگی و مقاومت بود.

امام راحل با شجاعت، امیدواری، ابتکار و خردمندی در مقابل استکبار ایستاد

وی افزود: شجاعت، امیدواری، ابتکار و خردمندی از جمله ویژگیهای برجسته امام خمینی(ره) بودند که با این خصوصیات شخصیتی توانست در مقابل استکبار بایستد.

سیاست مداران ما باید تقوای سیاسی داشته باشند و واقعیتها و پشتوانه‌های تاریخی سخنان رهبری را مطرح کنند

وی افزود: سیاست مداران ما باید تقوای سیاسی داشته باشند و واقعیتها و پشتوانه‌های تاریخی سخنان رهبری را برای جوانان ما مطرح کنند.

علت تغییر اظهارات آمریکا فریبکاری است

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: علت تغییر اظهارات آمریکا این موضوع را نشان می‌دهد که آمریکا یا قصد فریب دارد یا از مشکل روانی رنج می‌برد.

وی افزود: رییس جمهوری آمریکا هیچ تعادلی ندارد و مذاکره با چنین فردی به طور قطع اشتباه است.

مسئولان باید به فکر وضعیت معیشت مردم باشند

حجةالاسلام والمسلمین عبدالهی در خصوص مشکلات کنونی کشور گفت: ۶۰ درصد مشکلات کشور اقتصادی است که بیکاری و سخت شدن ازدواج را سبب شده است.

وی افزود: اقتصاد بر کلیه بخشهای کشور تأثیر گذاشته است لذا مسئولان باید به فکر وضعیت معیشت مردم باشند.

انتقاد از وضعیت بیکاری بالا در دزفول

امام جمعه موقت دزفول از وضعیت بیکاری بالا در این شهرستان انتقاد کرد و خواستار حل مشکلات اقتصادی توسط مسئولان شد.

باید کار به کاردان سپرده شود تا بتوان از ظرفیتهای موجود به درستی در جهت حل مشکلات استفاده کرد

خطیب موقت دزفول افزود: باید کار به کاردان سپرده شود تا بتوان از ظرفیتهای موجود به درستی در جهت حل مشکلات استفاده کرد.

تأکید بر لزوم برچیده شدن فساد در جامعه

امام جمعه موقت دزفول با تأکید بر لزوم برچیده شدن فساد در جامعه گفت: مسئله اقتصاد مهمترین مسئله کشور است البته مسائل فرهنگی نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: قیمت جهیزیه دهها برابر شده ولی حقوق‌ها همچنان پایین است و مردم توانایی تهیه جهیزیه برای فرزندان خود را ندارند.

تقدیر از خیرین و وظایف مسئولان در قبال مردم

خطیب موقت دزفول افزود: مردم دزفول در روزهای اخیر افزون بر ۴۵ میلیارد ریال به مرکز خیریه سرطانی امام حسن مجتبی(ع) این شهرستان کمک کردند که مسئولان نیز باید به وظایف خود در قبال این مردم عمل کنند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ الله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

اگر تورق ساده‌ای برادران، خواهران، بخصوص کسانی که اهل مطالعه هستند و به جملات علی(ع) عشق می‌ورزند، نگاهی کرده باشند؛ نهج البلاغه امیرالمؤمنین علی(ع) تقوانامه است. کلمه‌ای که شاید از همه واژه‌های گفتمان و فرهنگ علی(ع) بیشتر استفاده شده، تقوا است.

شاید به این کلمه قصار، یعنی قصار ۱۳۰، خواهران و برادران رسیده باشند و جان خود را از این حکمت بلند و زیبا سیراب کرده باشند.

مرحوم سید رضی در نهج البلاغه، وقتی به کلمه ۱۳۰ می‌رسد، کلمات قصار همان جمله‌های کوتاهی هستند آخر نهج البلاغه جمع شدند. ۴۷۰ و خورده‌ای ما از علی(ع) قصار داریم. یک به یک زیباتر، پرمغزتر، راه‌گشاتر و پرمعناتر.

در شماره ۱۳۰ این کلمات سید رضی می‌نویسد وقتی علی(ع) از صفین بر‍‌می‌گشت، در راه خود قبرستانی را نزدیکیهای کوفه دید، جملات خیلی پرمعنایی سروران محترم به این قبرستان امیرالمؤمنین(ع) دارد و خطاب کرده است.

یا أهلَ الدِّیارِ المُوحِشَةِ، ای ساکنان خانه‌های پروحشت و المَحالِّ المُقفِرَةِ، ای کسانی که در محله‌های فقیر، خالی زندگی می‌کنید و القُبورِ المُظلِمَةِ، ای کسانی که قبر شما تاریک است یا أهلَ التُّربَةِ، یا أهلَ الغُربَةِ، یا أهلَ الوَحدَةِ، ای همنشینان خاک، ای همنشینان تنهایی و غربت. ببینید این جملات را علی(ع) از روی عمق واقعیت این دنیا انتخاب می‌کند.

أنتُم لَنا فَرَطٌ سابِقٌ، و نَحنُ لَکُم تَبَعٌ  شما زودتر از ما رفتید و ما هم فردا پس فردا به دنبال شما خواهیم آمد، بگذارید چند تا خبر به شما بدهم؛ دارد با چه کسی علی(ع)حرف می‌زند؟ با قبرستان. أمّا الدُّورُ فَقَد سُکِنَتْ، اگر از خانه‌ها‌یتان می‌پرسید، دیگران در این خانه‌ها نشسته‌اند، و أمّا الأزواجُ فَقَد نُکِحَتْ پاره‌ای از زنان شما هم بعد از شما به عقد دیگران درآمدند و ازدواج کردند.

و أمّا الأموالُ فَقَد قُسِمَتْ اموال شما هم غصه نخورید، ریال تا ریالشان را حساب کردند و بین خودشان(ورثه) تقسیم کردند. هذا خَبَرُ ما عِندَنا همه زندگی، همه خبرهایی که شما دوست دارید از ما بفهمید، همین‌ها بود؛ ما هیچ چیز دیگر نداریم به شما بگوییم.  فَما خَبَرُ ما عِندَکُم؟ شما چه خبر؟ شما چه دارید به ما بگویید؟ ما گفتیم؛ شما هم بگویید.

می‌شود اینقدر زیبا انسان در این عالم زندگی کند؟ می‌شود اینقدر انسان چشمانش باز باشد؟ ما وقتی به قبرستان می‌رویم هنوز شده اینجوری حرف بزنیم.

و بعد از این جملات ثُمَّ التَفَتَ إلى أصحابِهِ برگشت به اصحاب خودش نگاهی کرد و فرمود: لَو اُذِنَ لَهُم فی الکَلامِ اگر اجازه می‌دادند این آقایان، این خانمهایی که در این قبرها آرمیدند حرف بزنند، لأَخبَرُوکُم  یک خبر به شما می‌دادند. چه می‌گفتند؟ یک جمله به شما می‌گفتند: أنَّ خَیرَ الزّادِ التَّقوى بهترین توشه خویشتن داری است.

برادران این جملات چه چیز هستند؟ این جملات کنه این عالم است. می‌خواهد عمرت ده سال باشد یا ۱۰۰ سال. دنیا چیزی غیر از این نیست. شما یک نفر را پیدا کنید که در این عالم یک گور تنگ و تاریک بیشتر داشته باشد. اگر طعمه آتش و آب و درنده نشده باشد که آن قبری هم ندارد، مگر صوری و ظاهری. یک نفر را شما پیدا بکنید که لحدش روشن باشد. نورافکن در آن زده باشند. [نداریم] واقعیت این دنیا این است.

یکی از تکان دهنده‌ترین احکام فقهی آن حرفی است که فقهای ما زدند. که آدم اگر می‌خواهد وصیت کند بعد از خودش برای من چه کنید؛ از ثلث مال هم بیشتر نمی‌توانی وصیت کنی. یا همین الان برای خودت فکری کن، یا اگر سخن از وصیت است، بدان که یک سوم بیشتر دستت باز نیست. چقدر آدم بیچاره است. چقدر آدم ضعیف و محدود است.

همین حرفها و همین فرمایشات گران سنگ را امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۰۹ با یک حس بالاتری و واقع بینانه‌تر مطرح می‌کند. می‌گوید وقتی افرادی از دنیا می‌روند، نگاه می‌کنند به عقب سر، به پشت سر. وَ أَخَذَهَا مِنْ مُصَرَّحَاتِهَا وَ مُشْتَبِهَاتِهَا، من چه کردم در این دنیا! چه قدر که حلال و حرام به هم ندوختم! چه شد؟ الْعِبْ‏ءُ عَلَى ظَهْرِهِ الْمَهْنَأُ لِغَیْرِهِ کِیف آن را بعدیها می‌برند پاسخ آن را من باید بدهم. ای وای بر این حال و روز. ای داد بر این احوال.

خیلی نهج البلاغه در این حوزه و بستر عمیق است. عجیب است. پرحسرت‌ترین آدمها در روز قیامت در کلمات ۴۲۹ کلمات قصار کسی است که مال به هم زده است یک ورثه متدینی پیدا می‌شود، او آنها را در راه خدا همه هزینه می‌کند، اما آن کسی که حلال و حرام را دوخته با همان مال به جهنم می‌رود. ورثه‌اش به بهشت می‌رود. ما این هستیم. ما بیشتر از این نیستیم. و تزوّدوا فإنّخیر الزاد التقوی.

اگر لحظه لحظه عمرمان با همین افکار بگذرد. بله تقوا مایه سداد است. تقوا مایه استحکام جامعه است. تقوا خانواده‌ها رامحکم‌تر می‌کند. ادارات را پاکتر می‌کند. سیاستمداران را صریحتر و مقدس‌تر می‌کند. بله تقوا مایه رهایی است. تقوایی که این چنین باشد.

یک مرد قدرتمند مثل علی(ع) را تقوا بوجود می‌آورد. دیگر باند بازی نمی‌کند. دیگر فامیل بازی نمی‌کند. دیگر حزب و من و حزب تو در نمی‌آورد. رَأَیْتُ صِبْیَانَهُ شُعْثَ الشُّعُورِ، غُبْرَ الْأَلْوَانِ آن روزی که عقیل آمد بچه‌هایش با او بودند. رنگ نداشتند. کَأَنَّمَا سُوِّدَتْ وُجُوهُهُمْ بِالْعِظْلِمِ سیاه، کبود بودند. مِنْ فَقْرِهِمْ از بس فقیر بودند. جواب مثبت به عقیل ندادم.

نه عقیل استانداری می‌خواست، نه شهرداری می‌خواست، نه وزارتخانه می‌خواست، نه ریاست می‌خواست. از اموال شما یک صاع گندم بیشتر از حق خودش یک مشت گندم می‌خواست.

فَظَنَّ أَنِّی أَبِیعُهُ دِینِی فکر کرد دینم را فروختم. علی(ع) دینش را به دنیای دیگران نمی‌فروشد. عقیل! چه پیشنهاد بدی است.  أَ تَئِنُّ مِنَ الْأَذَى وَ لَا أَئِنُّ مِنْ لَظَى؟ تو از یک حرارتی که هنوز بدستت نخورده است، فریاد کردی. من را می‌خواهی به جهنم ببری؟ من چهار روز بیشتر در این عالم نیستم.

این حوزه حکومت داری علی(ع) اگر مقدس ماند، اگر آقای جرج جرداق می‌گوید: نهج البلاغه علی(ع) ذلیلم کرده است، اگر می‌گوید: ای کاش مادر روزگار هر صد سالی یک علی(ع) متولد می‌کرد تا بشریت سرنوشتش عوض بشود، اینها بود. این جملات علی است که شور به او داده است. قداست به امیرالمؤمنین(ع) داده است. از زمان و مکان او را بالاتر برده است و تا دامنه قیامت همه انسانهای پاک سرشت و پاک طینت او را دوست دارند.

عثمان بن حنیف تو که حاکم بصره من هستی، با حلوا حلوا دهن شیرین نمی‌شود. بس است، بگویند علی مرد اول حکومت است؟ بس است، با انگشت اشاره کنند بگویند این امیرالمؤمنین(ع) است؟ وَ لاأُشَارِکُهُمْ فِی مَکَارِهِ الدَّهْرِ اما در سختیهای زندگی با آنها شریک نباشم. بس است؟ کافی است؟ با پورشه سوار بشوم این ور و آن ور بروم. با فلان ماشین من را این ور و آن ور جا به جا کنند اما همین مردم حکومت من پنج سر عیال بزرگ و کوچک در یک قوطی کبریت قرار بدهند ببرند این ور آن ور، بس است؟

أَ أَقْنَعُ مِنْ نَفْسِی بِأَنْ یقَالَ هَذَا أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ نامه ۴۵ امیرالمؤمنین(ع) را بخوانید. بس دیگر این؟ در بهترین منزل، در بهترین نقطه شهر زندگی کنم، اما مردم اجاره‌ شان را هم نداشته باشند بدهند. والله اگر علی(ع) این جمله را هم نمی‌گفت، احدی جرأت نمی‌کرد بگوید، عثمان! ما چهار پا نیستیم که غَم و هَم ما علفمان باشد.

فَمَا خُلِقْتُ لِیشْغَلَنِی أَکْلُ الطَّیبَاتِ کَالْبَهِیمَةِ  ما با چهار پایان فرق می‌کنیم. اگر قرار است چیزی بخوریم، غم مردم است. البته بدان! علی(ع) آدم بی دست و پایی نیست. علی(ع) هم می‌تواند لَاهْتَدَیتُ الطَّرِیقَ إِلَی مُصَفَّی هَذَا الْعَسَلِ کاری ندارد رانت خواری. وقتی که دست آدم باز است کاری ندارد امضا کردن بی جا. من هم می‌توانم عسل بخورم از بهترینهایش. وَ لُبَابِ هَذَا الْقَمْحِ از مغز بهترین و مرغوب‌ترین گندمها نان بپزم بخورم.

هَیهَاتَ هَیهَاتَ ولی خیلی بعید است از گفتمان علی(ع)، از نگرش علی(ع) به دنیا، از موقعیت سنجی انسان در فرهنگ علی(ع)،  از رابطه او با آخرت، از محدودیت عمرش، از کوتاهی دنیا، از بی منتها بودن عقبی. هَیهَاتَ أَنْ یغْلِبَنِی هَوَای عثمان! شما می‌دانید این جملات را چرا علی به عثمان گفت.

وقتی این جملات را گفت که خبر دادند، جُفان و جِفان، جُفنه جُفنه برای عثمان بن حنیف غذا بردند. عثمان! وَ لَعَلَّ بِالْحِجَازِ أَوْ الْیمَامَةِ مَنْ لاطَمَعَ لَهُ فِی الْقُرْصِ شاید در حجاز و یمامه کسانی باشند که نان نداشته باشند. لاعَهْدَ لَهُ بِالشِّبَعِ الْمَرْبُوطَةِ کسانی باشند که هنوز یادشان نیست کی گوشت خوردند. چقدر از مردم ما الان هستند. بگویید کی گوشت خریدید می‌گوید نمی‌دانم.

نمی‌دانم کی خریدم. اگر کسی می‌خواهد خودش را محک بزند، ببیند در دم و دستگاه علی(ع) مسئولی می‌تواند باشد، سخت نیست، نامه ۴۵ را بخواند. ببیند امیرالمؤمنین(ع) چه فرموده است. بچسب به خدمت گذاری خودت عثمان بن حنیف؛ وقت تنگ است، زمان کوتاه است و ما همه باید جواب پس بدهیم و این فرصت برای شما همیشه پیش نخواهد آمد. خوب این تقوا است.

کدام سیاست مدار با این نگرش، به مسئولیت خودش نگاه بکند، جامعه را درست نکند. البته من عرض بکنم اینجای نهج البلاغه فقط به درد سیاسمت مداران نمی‌خورد. اینکه بداند انسان به کدام سمت می‌رود. اینچنین تقوا و اینچنین نگرش روابط خانوادگی ما را هم  تصحیح می‌کند.

به کدام سمت داریم می‌رویم؟ موقت هستیم یا دائم؟ اگر هم چنین رابطه‌ای و نگرشی درست شد، خانم خانه، آقای منزل، فُحش نمی‌دهد. بد دهنی نمی‌کند. دیگر نافرمانی از همسر چرا؟ قهر و قطع صله رحم چرا؟ اینها نیست. التَّقوی رَئیسُ الاَخلاقِ، رئیس همه ارزشها و فضیلتها می‌شود تقوا. خانه رنگ و بوی دیگر پیدا می‌کند. کمبودها، فقر، نداری را خانم خانه جوری دیگر تحمل می‌کند.

نَهَانِی رَسُولُ اَللَّهِ إنّی لأسْتَحی مِنْ إلهی أنْ أکَلِّفَ نَفْسَکَ ما لا تَقْدِرُ عَلَیْهِ  یا علی! من از خدا خجالت می‌کشم. از تو مبلی بخواهم، فرشی بخواهم، ماشینی بخواهم، پرده‌ای بخواهم، ظرف و ظروفی بخواهم، دکوارسیون منزلی بخواهم، کابینتی بخواهم که در حد توان تو نباشد. این می‌شود تقوای زهرا(س). [خوب خانه آرامش پیدا می‌کند به خدا]

اینهمه قسط و قرض و وام از زندگیها می‌پرد. یک حقوق یک میلیونی، دو میلیونی مگر چه قدر تاب و توان تحمل قسط و وام دارد؟ اگر آن قناعتهای دهه ۶۰ برگردد، اگر آن نبود چشم هم چشمیها دوباره در میان خانواده‌ها بیاید؛ ببینم اینجوی می‌شود؟ خیلی از این هزینه‌های گزاف و سنگینی که در این جهیزیه‌ها هست، همین نبود این نگرش صحیح است. این نگرشها می‌تواند زندگیها را هم درست بکند. رابطه با والدین را هم تصحیح بکند. ما همیشه برای هم نخواهیم ماند.

ببینید چقدر این جملات شور انگیز و زیبا هستند. اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی وَ أَبَرُّهُمَا بِرَّ الْأُمِّ الرَّءُوفِ  خدایا: من را به یک حالتی قرار بده مثل مادر مهربان برای پدر و مادرم باشم. این یک جامعه تقوا محور است. رابطه فرزندان با والدین در یک جامعه‌ای که تقواست. وقتی در خطبه های نماز جمعه گفته می‌شود اُوصِیکُم عِبادَ الله وَ نَفسی بتَقوَى اللّه یعنی همین.

این جملات، جملات خیلی مهمی است. کارکرد تقوا را در همه حوزه‌ها باید دید. در جهیزیه‌ها باید دید. در رفتار با والدین باید دید. در رفتار والدین با فرزندان باید دید. در برخورد و انتظارات دخترداران از دامادشان باید دید. نَهَانِی رَسُولُ اَللَّهِ آفرین به این پدر زن. یا علی! بابام  به من گفت: هیچ وقت از شوهرت تکلیف مالا یتطاق فوق حد توان، نخواه. من هم خجالت می‌کشم.

این جملات خیلی جملات زیبایی است. این خانواده اخلاق محور است. این خانواده تقوا مدار و تقوا محور است.

خدا را به حق محمد(ص) و آل قسم می‌دهیم آن به آن، لحظه به لحظه، رئیس الاخلاق، یعنی تقوا را در قلوب ما سرازیر بفرماید…

خدای: اسباب ازدواج و اشتغال جوانان ما فراهم بفرما…

دست ما از دامان پیامبر(ص) و آل کوتاه مفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ الله اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه و اتّباع أَمْرِهِ وَ نَهْیِهِ

بطور اختصار چند تا از مناسبتهایی را که در این روزها داشتیم و یا پشت سرگذاشتیم به محضر شما، برادران و خواهران عرض می‌کنم.

چهارشنبه‌ای که پشت سر گذاشتیم، عید سعید فطر بود، طاعات و عبادات همه خواهران و برادران مقبول درگاه خداوند باشد.

من از همه جملاتی که در باب عید فطر ماه رمضان، می‌شود انتخاب کرد، یک جمله می‌خواهم عرض بکنم که چه صحنه‌های زیبای معنوی را مردم ما، بخصوص جوانان آفریدند، خلق کردند. بخصوص شبهای قدر. بعضی از مساجد و شاید اکثر مساجد که حضور پیدا می‌کردیم، زیباترین صحنه آن اشک جوانی بود که لزران و لغزان از گونه‌اش می‌افتاد. اینها را کم نگیریم.

آنقدر این صحنه‌ها زیبا است که خداوند می‌فرماید: أَنِّی أُبَاهِی من مباهات می‌کنم بر ملائکه خودم می‌گویم ببینید اشک این جوان را، از ترس من، از تقوای من چه جور لرزان و ریزان است. خیلی صحنه‌های زیبایی بود.

مناسبت دوم: سالگرد رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(رضوان الله علیه) را داشتیم. چهاردهم خرداد در این روز مقام معظم رهبری سنگ تمام گذاشتند و سخنرانی غرّایی داشتند. چراغ راهی بود. توضیحاتی دادند در حقیقت برای سخنان پیشین خودشان. گام دومی را که با حکمت تمام برای کشور ما نوشته است و در مرئی و منظر مسئولین و مردم قرار داده است؛ رهبر انقلاب یکی پس از دیگری، سخنرانیها بعد از سخنرانی‌ها دارد آن گام را توضیح می‌دهد.

من فکر می‌کنم بهترین جمله در باب امام همان جمله‌ای بود که این بزرگوار فرمود. فرمود امام راحل یک مردی بود که دارای مدرسه بود، دارای یک مکتب بود، و مکتب این انسان بزرگ و خود ساخته، ایستادگی و مقاومت بود. این راهی است که جلوی ما قرار داده است.

امام با دو جمله مبارزه کرد. ۱٫ در برابر گردن کلفتهای دنیا نمی توانیم بایستیم.

  1. در برابر گردن کلفتهای دنیا فایده‌ای ندارد ایستادن.

امام این منطق پوچ گرایانه را منهدم کرد. فرمود: راه یک چیز است: استقامت و مقاومت و ایستادگی

هیچ راه دیگری وجود ندارد. فرمودند: در چهار واژه می‌شود شخصیت امام را خلاصه کرد. شخصیت مبارزاتی. ۱٫ شجاع بود نه مرعوب و وحشت زده و ترسو.

  1. امیدوار بود نه مأیوس و فَشِل و سست.
  2. مبتکر بود نه منفعل و واپس گرا، رو به جلو می‌رفت مبتکر.
  3. عاقل بود و خردمند، نه احساساتی و هیجانی.

خیلی زیبا است. یعنی منظومه شخصیت امام در همین چهار کلمه، بخصوص شخصیت مبارزاتیش، خلاصه می‌شود.

فرمودند: مردم ما نیازی نیست خیلی زحمت بکشند، مسئولین ما نیازی نیست خیلی زحمت بکشند؛ برای اینکه چگونه دشمن را بشناسند. نگاهی به یاسر عرفات بکنند. هنوز در ذهنها هست. نگاهی به محمد رضا پهلوی بکنند. نگاهی به مصر بکنند. نگاهی به گاو شیرده بکنند(عربستان) ببینند آمریکا برای اینها برادر خواندگی را خوب انجام داد و داده است؟

یکی از بستگان محمد رضای پهلوی کلیپی بیرون دادند گفتند: آن سالهای نخستین که ما از ایران فرار کردیم، وقتی ما در یک اتاقی رفتیم، در که بسته شد دیگر نمی‌توانستیم بیرون بیاییم. پنجره‌ها اولاَ دستگیره نداشت و در اتاق هم از آن طرف فقط دستگیره داشت طرف ما نداشت. یعنی زندانیمان کردند. این حرفی است که آنهایی که در داخل گود بودند. در معرکه بودند. با آمریکاییها داشتند.

لاَ دِینَ لِمَنْ لاَ عَهْدَ لَهُ کسانی که ثابت کردند عهد شکنند، چه دینی می‌خواهند داشته باشند. دروغ می‌گویند مسیحی هستند. مسیحی هم نیستند. بی دینِ بی دین هستند. فقط یک نکته است سیاست مداران ما، تقوای سیاسی داشته باشید. بیایند واقعیتها را برای جوانان بگویند. بیایند پشتوانه تاریخی جملات رهبر انقلاب را بگویند. خیلی خودمانی بگویم، نامردانی نکنند، بگویید.

بگویید چرا فرمود آمریکاییها جلو نیایند، خودمان بلدیم کار خودمان را انجام بدهیم؟ ولو مشکل صد تا داریم. هزار تا داریم.  بگویند چرا رهبر انقلاب این جمله را گفت؟ هر وقت آمریکاییها قدم در ایران گذاشتند نامبارک یک.  استعمار دو. استثمار سه و تحقیر شدیم، چهار.

ما مستعمره شدیم هروقت اینها آمدند. خوب بگویند. در یک سخنرانی یک ساعته که نمی‌شود بیشتر از این توضیح داد. این جملات و این مستندات تاریخی را برای مردم بیان کنند. بگویند برای مردم کسی که در چند روز ۱۸۰ درجه تغییر موضع می‌دهد. چه اعتمادی به اوست؟ خوب می‌خواهد با تو بازی بکند جوان!

وقتی یک دفعه می‌گوید: ایران در پرتگاه است. این یک جمله‌اش. ایرانیها نمی‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند این یک جمله‌شان، چند روز بعد می‌گوید: ایران با داشتن رهبران کنونی یک کشور ابرقدرت و بزرگ می‌تواند بشود. این تغییرهای ۱۸۰ درجه‌ای چیست؟ حاکی از چیست؟ یک دفعه می‌گویند با ۱۲ شرط فقط با ایران حرف می‌زنیم؛ چند روز پیش گفتند بدون هیچ پیش شرطی با ایران حرف خواهیم زد؛ اینها چیست؟

اینها یک جمله است. که رهبر فرمود: آمریکا دنبال سناریوی فریب است. (شعار مرگ بر آمریکا)

اگر فریب در این جمله نباشد پس چیست؟ البته گویای یک چیز دیگر هم هست، عدم تعادل روانی است. این جمله به نظر من یکی از جملات خوبی بود که این بزرگوار، رهبر معظم انقلاب فرمودند. چه اتفاقی در میان سیاست مداران در میان یک جامعه می‌افتد که شخصیتی با روحیات آقای ترامپ رأی می‌آورد؟ هیچ گونه تعادلی را نمی‌شود در آن تخمین زد. هیچ درصدی از تعادل را ندارد این آقا.

وقتی با یک انسان غیر متعادل مواجه هستیم چه کسی می‌گوید مذاکره خوب است. مذاکره باید در یک فضای عاقلانه، متعادل صورت بگیرد. این جملاتی بود در این حوزه.

یک نکته مهم دیگری رهبری فرمودند. فرمودند که مشکل اساسی ما و اولویت کشور ما، مسئله اقتصاد است. برادران، خواهران، سروران محترم، نمازگزاران بزرگوار، ۶۰ درصد حدوداَ آمار طلاق ما مربوط می‌شود به مسئله مشکلات اقتصادی.

در صدر است. در اولویت است. واقعاَ هم در اولویت است. بیکاری در جامعه ما فوران می‌کند. پایین آمدن آمار ازدواج فوران می‌کند. بالا رفتن آمار طلاق بیداد می‌کند. اینها بله مشکلات فرهنگی است، اما ریشه‌اش در اقتصاد است.

یَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَکُمْ مِنْ إِلَهٍ غَیْرُهُ وَلَا تَنْقُصُوا الْمِکْیَالَ وَالْمِیزَانَ ببینید قرآن چقدر توحید را، قیامت را، ایمان به نبوت را، ایمان به معاد را، همه و همه را چفت و بست می‌کند به بازار، به اقتصاد، به مسائل مالی.

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ مؤمنین خیلی رستگارهستند. اما مؤمنینی که نه تنها نماز می‌خوانند، اهل انفاق هم هستند.  لِلزَّکاةِ فاعِلُونَ این مسائل اقتصادی را چرا قرآن این قدر تأکید کرده است؟ چرا این قدر مسائل اقتصادی را قرآن چفت و بست کرده است به ایمان، توحید، خدا، قیامت، پیغمبران، چرا؟

خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَکِّیهِمْ  ای پیامبر تو آمدی برای چه؟ آمدی مردم را مخلق به اخلاق نیکو بکنی؟ آمدی بِزه را جمع بکنی؟ آمدی این کارها را بکنی؟ خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ مسائل اقتصادی اگر روان نباشد جامعه کثیف می‌شود. اگر مسئولین اقتصادی کشور به دنبال اشتغال نباشند، شرکتها و کارخانه‌ها یکی پس از دیگری تعطیل بشوند. ریزش نیرو پشت ریزش نیرو داشته باشند به بهانه‌های مختلف. می‌خواهد آمار طلاق بیاید پایین؟ می‌خواهد آمار دزدی بیاید پایین؟ می‌خواهد تن فروشی از جامعه برچیده بشود؟ خُذْ مِنْ أَمْوالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ

اشتباه می‌کند آن کسی که به دنبال تطهیر جامعه است. پایین آمدن پرونده‌های دادگاهها است. افتادن این پرونده‌ها از میزهای دادگاهها است. اما می‌گوید اقتصاد هیچ ربطی ندارد. چه کسی گفته ربط ندارد؟ خدا رحمت کند مرحوم علامه طباطبایی را. می‌فرماید: کل آیه را باید باهم خواند. ما می‌گوییم وَلَا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَةِ ۛ در سوره بقره آیه ۱۹۵٫ خوب چرا اول آن را نمی‌خوانید  وَأَنْفِقُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَةِ

مردم ، مسئولین، ای کسانی که سکان دارید! به فکر نان مردم باشید. به فکر ازدواج جوانان باشید. جهیزیه‌ها هفت هشت برابر شده است. با پول دو قلمی که الان یک خانواده می‌خواهد تهیه کند، یک سال پیش دو سال پیش یک جهزیه کامل بایست می‌خرید. چقدر درآمد مردم مگر رفته بالا؟ یک میلیون مگر شده ده میلیون حقوق؟ که یک یخچال از یکی دو میلیون شده هفت هشت ده  میلیون این یک قلم آن است.

چه جوری تهیه کنند؟ همه یوسف صدیق هستند؟ این توصیه‌های اخلاقی برای ما روحانیون است. برای فعالان فرهنگی است. برای این تریبونها است. اما شما چه؟ وَأَنْفِقُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَةِ

یکی از شهرهایی که اتفاقاَ آمار بیکاری آن خیلی زیاد است، همین شهرستان دزفول است. از این بذر و از این مسئله و از این مشکلات اقتصادی چه بیرون می‌آید؟ خیلی جملات، جملات عجیبی است در باب مسائل اقتصادی. شما حتماَ این جمله را بلد هستید.

وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا ما هم وزن این جمله را در مسئله اقتصاد هم داریم. کُلوا جَمیعا  با هم بخورید. بستر این که مردم باهم بخورند را چه کسی فراهم می‌کند؟ بله توصیه‌های اخلاقی است مردم! قرض بدهید به همدیگر، انفاق کنید. درود خدا بر این خیرین و بر این مردم فعال در عرصه خیر و برکت از شهرستان دزفول.

چهار میلیارد و پانصد میلیون تومان چند روز پیش خیرین به بیمارستان سرطانیها «امام حسن مجتبی(ع)» اهدا کردند. درود خدا بر همه شما. اینها را مردم انجام می‌دهند. خود مردم راه خودشان را بلد هستند. کافی است یک نیم ساعت آدم وقت بگذارد با ماشین برود داخل این خیابانها بگردد. مدرسه‌ها را ببیند چه کسانی ساختند؟ خیلی از این مدرسه‌ها، خیلی از این بنیادهای خیریه، مگر چه جوری می‌گردد؟ با پول مردم می‌گردند.

اما آن کسی که باید بستر فساد را جمع کند چه کسانی هستند؟ مسئولین هستند. آن کسی که باید کار را به یک کسی بدهد که بتواند مشکلات مردم حل بشود. نه وزارتخانه‌ای را بدهد به کسی که نیم ساعت سر صندلی چرت می‌زند. باید بیدارش کند برود پشت تریبون سخنرانی کند؛ نه آن وزیری که حتی نامه‌ای را که بدست او دادند یک بار نخوانده است. [بودم خودم]

در یکی از این نشستها، یکی از وزرای سابق که عزل هم شد. آمد پشت تریبون اصلاَ غلط پشت غلط، متن را می‌خواند. معلوم است دیگر. چه دغدغه‌ای می‌خواهد داشته باشد. نه یک مسئولی که پشت میز خودش بنشیند و دغدغه بیرون از میز را نداشته باشد. اگر ارزش محوری نباشد می‌بینیم چه اتفاقاتی در جامعه می‌افتد. مداهنه نباید کرد.

من آیه ۹۲ سوره یونس را وقتی خواندم خیلی خیلی تعجب کردم. ببینید برادران، خواهران، قرآن یک طرح می‌دهد. قرآن می‌گوید که کسانی که دست اندازی می‌کنند به اموال مردم، به روح و روان مردم، آنها را علنی یک طوری گوش مالی باید داد. خدا می‌توانست فرعون که در آب غرق کرد، بدنش را همانجوری بندازد ماهیها بخورند نکرد!

فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ بدنت را از آب بیرون انداختیم، لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً نشانه‌ای باشد برای اینکه چه جور دمار از روزگار ظالمین درمی‌آوریم. جلوی همه دهان زمین را باز کرد قارون را بلعید.

وقتی مردم ببیند کسانی که فساد می‌کنند، مستندات آنها را در صدا و سیما ببینند که چه بلایی دارند سرشان می‌آورند، دلشان خنک می‌شود.

لاضربنک بسیفی هذا با همین شمشیر در خطبه‌های نماز جمعه جلوی مردم می‌زنمت که هرکس را زدم به جهنم رفته است. این را علی(ع) به یکی از مسئولین خودش گفته است.

بیاورید جلوی این مردم ببینند. طُفْ بِهِ فِی اَلْأَسْوَاقِ  مفسدان اقتصادی را در مردم طواف بدهید. این جملات علی است. در بازها بگردانید.

بله حدود را شما اجرا می‌کنید ولی بعد از حد شیرینی دارد برای مردم که هیچ چیز دیگری ندارد. مسئولین قضایی ما به یک جمله باید خیلی دقت کنند فِی اَلْأَسْوَاقِ. شما کجای حد را جاری کردید مردم که ندیدند. می‌کنید شک نداریم که می‌کنید؛ ولی عبرت آن چیست؟ فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ ما بدنت را انداختیم بیرون مردم ببینند. خوب نشان بدهید. یک تعاملی صدا و سیما با قوه قضاییه بکند. آن آقایانی، آن خانمهایی که حد بر آن اجرا می‌شود بعد از اجرای حد هم گزارش آن را مردم ببینند.

آن کسی که اینچنین زیرنویس تلویزیون شد این میلیارد دلار و تومان را بلعید حالا بگویند به چه روزی انداختیم. فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ بدنش را، وضعیتش را مردم ببینند.

مسئله اقتصاد، مهمترین مسئله کشور است. البته مسائل فرهنگی جای خود دارند. در هر جایی که ما هر مشکلی را که مطرح بکنیم مسئله فرهنگی کنارش باید مطرح بشود. مثل طبقه اول ارث است که همیشه هست. با همه ارث می‌برند. مسئله فرهنگی مثل آن طبقه اول است.

خدایا به محمد(ص) و آل قسمت می‌دهیم آنی ما را به خودمان وامگذار…

دست ما از دامان پیامبر(ص) و آل کوتاه مفرما…

خدایا اسباب ازدواج و اشتغال جوانان ما فراهم بفرما…

به محمد(ص) و آل قسمت می‌دهیم خدایا لباس عافیت براندام بیماران ما بپوشان.

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ