۲۷م، اردیبهشت ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

در ماه صیام ثمره روزه داری باید تقوای الهی باشد. + متن کامل خطبه‌ها

با رعایت تقوا راه هدایت بشر همیشه باز و هموار است.

زمان انتشار: ۲۷م, اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵:۰۴ ب.ظ | کد خبر: 76615

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) برگزار شد.

در ماه صیام ثمره روزه داری باید تقوای الهی باشد

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت: در ماه صیام ثمره روزه داری باید تقوای الهی باشد.

ایمان آورندگان از منظر قرآن کریم افرادی هستندکه از حلال و حرام الهی پرهیز می‌کنند

وی افزود: ایمان آورندگان از منظر قرآن کریم افرادی هستندکه از حلال وحرام الهی پرهیز می‌کنند.

امام جمعه دزفول گفت: باید تقوا پیشه کرد تا هنگام مرگ نامسلمان از دنیا نرفت.

با رعایت تقوا راه هدایت بشر همیشه باز و هموار است

وی افزود: با رعایت تقوا راه هدایت بشر همیشه باز و هموار است.

ائمه اطهار علیهم السلام مصداق عملی کامل به آیات پروردگار هستند

امام جمعه دزفول مصداق بارز ادای حق تقوا را اهل بیت پیامبر اسلام دانست و افزود: ائمه اطهار علیهم السلام مصداق عملی کامل به آیات پروردگار هستند.

زیرک ترین افراد کسی است که اعمال خود را برای آخرت انجام می‌دهد

وی افزود: خوف از خدای متعال در دنیا، امنیت در آخرت را به دنبال دارد و زیرک ترین افراد کسی است که اعمال خود را برای آخرت انجام می‌دهد.

امام  حسن مجتبی(ع) از ماه رمضان بعنوان یک میدان مبارزه برای طاعت و عبادت الهی یاد کرده‌اند

حجةالاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در خطبه دوم نماز جمعه شهرستان دزفول با تبریک خجسته میلاد باسعادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: آن حضرت در تبیین حقیقت ماه مبارک رمضان از این ماه بعنوان یک میدان مبارزه برای طاعت و عبادت الهی یاد کرده‌اند.

وی افزود: از منظر آن حضرت کسانیکه در این مسابقه عقب بمانند زیان خواهند دید.

معراج سفری برای درک رموز هستی و عظمت خلقت پروردگار است

امام جمعه دزفول در ادامه به ۱۷ رمضان سالروز معراج رسول گرامی اسلام اشاره کرد و گفت: معراج سفری برای درک رموز هستی و عظمت خلقت پروردگار است.

بازخوانی سخنان مهم مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام

خطیب نماز جمعه دزفول در ادامه به بازخوانی سخنان مهم مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام پرداخت و گفت: مقام عظمای ولایت در سخنان حکیمانه و تحلیل دقیق از اوضاع سیاسی اجتماعی و داخلی آمریکا راهبرد اصلی ملت ایران را در برابر شیطان بزرگ ایستادگی و مقاومت برشمردند.

اراده قوی ملت مقاوم ایران توأم با توکل بر خدا سرانجام آمریکا را به عقب نشینی واخواهد داشت

امام جمعه دزفول تصریح کرد: اراده قوی ملت مقاوم ایران توأم با توکل بر خدا سرانجام آمریکا را به عقب نشینی واخواهد داشت و در برخورد اراده‎‌ها ملت ایران پیروزی را از آن خود خواهد ساخت.

نباید به آمریکا و آن مردک ابله نادان اعتمادکرد

وی خط و نشان مرعوبین در داخل کشور را برای مذاکره با آمریکا نشان از نادانی آنها دانست و افزود: نباید به آمریکا و آن مردک ابله نادان اعتماد کرد.

جمهوری اسلامی ایران با ابزارهای قدرتمند خود از جمله ابزار موشکی اثر گزارترین کشور منطقه است

وی گفت: در حالیکه امروز جمهوری اسلامی ایران با ابزارهای قدرتمند خود از جمله ابزار موشکی اثر گزارترین کشور منطقه است ولی آمریکا با مشکلات گرسنگی، مصرف بی رویه مواد مخدر، تیراندازیهای زیاد، عدم انسجام دولت و ضعف دستگاه اطلاعاتی روبروست.

برغم مشکلات اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران فلزی همچون فولاد است که با مقاومت مردم در برابر آمریکا آبدیده شده 

امام جمعه دزفول تأکید کرد: برغم مشکلات اقتصادی، کشور جمهوری اسلامی ایران فلزی همچون فولاد است که با مقاومت مردم در برابر آمریکا آبدیده شده و فریاد مرگ بر آمریکای مردم از هر دورانی رساتر است.

گران شدن برخی از محصولات کشاورزی داخل کشور ربطی به دلار و یا فشارهای دشمن ندارد

خطیب نماز جمعه دزفول با انتقاد از وضعیت گرانیها بخصوص در محصولات داخلی اظهار داشت: وضعیت گرانی بی مزه شده چرا که گران شدن برخی از محصولات کشاورزی داخل کشور ربطی به دلار و یا فشارهای دشمن ندارد.

وی تأکید کرد: باید مدیریت اقتصادی در کشور بررسی شود تا عیوب کار برطرف گردد.

مردم باید در حل مشکلات نقش آفرینی کنند و در خرید محصولات داخلی و در رونق تولید کمک کنند

امام جمعه دزفول با تأکید بر مطالبه مقام معظم رهبری از کارگزاران نظام و مردم در حل مشکلات کشور اظهار داشت: مردم باید در این راستا نقش آفرینی کنند و در خرید محصولات داخلی، پرهیز از اسراف، کمک به رونق تولید، توجه نکردن به شایعات فضای مجازی و مقابله با جنگ روانی دشمن اهتمام بیشتری ورزند.

دعوت به وحدت مسئولان شهر در خدمت به مردم و تأکید بر گرامیداشت ۴ خرداد و استقبال از نمایشگاه کتاب مقاومت

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز ضمن دعوت بر همراهی و وحدت مسئولان شهری در چهار چوب وظایف قانونی و در خدمت به مردم بر برپایی آئین ۴ خرداد روز مقاومت دزفول که از ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه همان روز در حسینیه ثارالله برگزار خواهد شد تأکید کرد.

وی ضمن دعوت مردم از آنها خواست از نمایشگاه کتاب مقاومت که به همین مناسبت و با ۶۰ در صد تخفیف از اول تا ۷ خرداد در حسینیه ثارالله برگزار خواهد شد دیدن کنند.

گرامیداشت هشتمین مدافع حرم شهرستان دزفول شهید علی سعد

امام جمعه دزفول در پایان خطبه‌ها چهملین روز گرامیداشت هشتمین مدافع حرم شهرستان دزفول شهید علی سعد را ارج نهاد و به خانواده شهیدپرور سعدکه تا کنون ۵ شهید را تقدیم اسلام و کشور کرده‌اند تبریک گفت.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکداَ سفارش و توصیه به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

در ماه صیام و ماه ضیافت الله نتیجه روزه داری ما باید تقوای الهی باشد. البته باید حق تقوا را ادا نمود، چون تقوا حقی دارد. خدای متعال در سوره آل عمران آیه ۱۰۲ می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَ لَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

می‌فرماید ای کسانی که ایمان آورده‌اید: ای ایمان آورندگان از خدا آنگونه که شایسته پروای الهی است پروا کنید و هرگز نمیرید مگر اینکه مسلمان باشید. یعنی معلوم می‌شود که اگر کسی با تقوا نباشد، اگر دور از محضر حضار محترم بی تقوا باشد، از دنیا برود، مسلمان از دنیا نرفته است.

این آیه خیلی هشدارآمیز است. هشدار می‌دهد. شاید اینچنین می‌شود برداشت کرد که اگر مسلمانی بی تقوا از دنیا برود، تقوای لازم را نداشته باشد، این مسلمان به مسلمانی از دنیا نرفته است. ظاهرش این است که ممکن است اسمش مسلمان باشد. نماز می‌خوانده، روزه می‌گرفته است چون بی تقوایی می‌کرده‌ است، این باعث می‌شود بگوییم این شخص مسلمان از دنیا نرفته است.

تقوای الهی به معنای برکناری و حفظ خود از عذاب خداوند است و این تقوا با اطاعت و با خضوع و با خشوع در برابر دستورات الهی و شکر نعمت الهی تحقق پیدا می‌کند و بوجود می‌آید.

در روایتی از امام صادق(ع) می‌فرماید: حق تقوا و پرهیزگاری این است که پیوسته فرمان خدا اطاعت بشود و هیچ گاه انسان خدا را معصیت نکند و همواره انسان متقی باید یاد خدا باشد و خدا فراموشش نشود و از همه نعمتهای الهی شاکر و شکرگزار باشد و کفران نعمت الهی را نکند، این معنای تقوا است. شخص متقی اگر این شاخصه‌ها و این خصوصیات را داشت به او می‌گویند متقی و اهل تقوا.

در سوره تغابن آیه ۱۶ می‌فرماید: فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ که شأن نزونی دارد الان در ادامه بحث به شأن نزول آیه که در سوره تغابن آمده است اشاره می‌کنم. که درحقیقت می‌فرماید: تا آنجا که در توان دارید، تا آنجا که در استطاعت شماست تقوا داشته باشید.

نوشته‌اند وقتی که آیه تقوا که همان حق تقوا را رعایت کردن است که ابتدای خطبه قرائت کردم یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ این آیه نازل شد، اصحاب پیغمبر(ص) عرض کردند یا رسول الله ما طاقت حق تقوا را نداریم توانش را نداریم. بعد از این اعتراض و درواقع درخواست اصحاب پیغمبر(ص) که دیدند واقعاَ که طاقت بزرگی است یک تکلیف بزرگی است به گردنشان نهاده شده است خداوند این آیه را فرستاد که می‌فرماید: فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ

هرچه می‌توانید، هرچه در توانتان هست. لا یُکَلِّفُ اَللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها خداوند به اندازه وسعش انسان را تکلیف می‌کند.

فلذا این تقوای الهی که باید در این ماه مبارک رمضان ثمره روزه داری ما باشد، باید یک قدری این را ما تحلیل بکنیم تقوا چیست؟ حق تقوا چیست؟ آیا در تاریخ صدر اسلام ما می‌توانیم برای حق تقوا مصداقی و موردی داشته باشیم، کسی که حق تقوا را ادا کرده باشد؟ این سؤالی است که باید به آن پاسخ داده بشود. مصداق اتم و اکمل حق تقوا که رعایت کردند، حق تقوا را ادا کردند؛ اهل بیت عصمت و طهارت است.

امیرالمؤمنین(ع) در یک حدیثی می‌فرماید: به خدا قسم جز اهل بیت(ع) پیامبر(ص) کسی به طور کامل به این آیه عمل نکرد. امیرالمؤمنین(ع) فرمود: ما خدا را به یاد داریم و او را فراموش نمی‌کنیم. ما اهل بیت(ع) خدا را شکر می‌کنیم و هرگز ناسپاسی نمی‌کنیم ما اهل بیت(ع) خدا را اطاعت می‌کنیم و هرگز نافرمانی نمی‌کنیم. این مختصات کسی است که حق تقوا را رعایت می‌کند.

روزی وجود مقدس ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) در مسجد نماز صبح گزاردند، نماز صبح را خواندند. پیغمبر چشمش به جوانی افتاد به نام حارثة بن مالک دیدند این جوان از فرط بی خوابی رنگ و رویش پریده است به لاغری گراییده است. چشمانش گود رفته است. پیامبر(ص) آمد از این جوان پرسید: ای حارثه درچه حالی صبح کردی؟

به پیغمبر(ص) پاسخ داد و عرض کرد: یارسول الله با یقین صبح کردم. بعد پیغمبر فرمود: این ادعایی که می‌کنی چه علامتی دارد این که می‌گویی من با یقین صبح کردم چه علامتی دارد؟ چه نشانی دارد؟ حقیقت یقین چیست؟

این جوان پاسخ داد: حقیقت یقین برای من این است که پیوسته مرا محزون و غمگین می‌دارد و شبها بیدار و در روزهای گرم روزه می‌گیرم. به دنیا بی رغبت شده‌ام. یقین مرا به مرتبه‌ای رسانده است که گویا بهشت و بهشتیان را که متنعم به نعم الهی هستند می‌بینم و می‌بینم اهل جهنم را که معذب هستند و استغاثه می‌کنند. و گویا آواز زفیر جهنم در گوش من طنین می‌اندازد.

این کسی است که یقین را به عینه دیده است. پس حضرت خطاب به اصحاب فرمود: این بنده‌ای است که خدا دل او را به نور ایمان روشن کرده است. این شخصی است که نور ایمان به قلبش تابیده است. قلبش را به نور ایمان روشن کرده است. پیغمبر(ص) او را معرفی کرد.

پس تقوا یعنی خوف از خدا. و خائف کسی است که ترک نمی‌کند کاری را مگر این کار موجب عذاب و شکنجه‌اش در روز قیامت خواهد بود، می‌ترسد. از خدا می‌ترسد.

فلذا خوف از خدا در دنیا، امن در آخرت را در پی دارد. خدای متعال در یک حدیث قدسی به عزت و جلالش سوگند می‌خورد. می‌فرماید: به عزت و جلال خود سوگند جمع نمی‌کنم برای بنده‌ام بین دو خوف و بین دو امن. این حدیث را خوب دقت بفرمایید.

می‌فرماید: هرگاه بترسد از من در دنیا، خوف از من در دنیا داشته باشد، ایمن می‌گردانم برای او در آخرت، آخرتش را ایمن می‌گردانم؛ و هرگاه ایمن شود از من از دنیا، یعنی از من در دنیا نترسد، می‌ترسانم او را در روز قیامت.

زیرکترین زیرکان کسی است که حساب کار خود را بکشد و عمل او برایش در سرای آخرتش باشد. عمل را برای آخرت انجام بدهد که آنجا مزد بگیرد، نتیجه‌اش را ببیند.

پیامبر به ابی ذر فرمودند: حَاسِبْ نَفْسَکَ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبَ می‌فرماید که ای ابی ذر نفس خودت را محاسبه کن قبل از این که به کار تو حساب رسی بکنند. محاسبه نفس!

محاسبه نفس یکی از اعمالی که باید در ماه مبارک رمضان انجام بدهد، انسان روزه دار محاسبه نفس است. ببیند چه کار کرده است. و بعد می‌فرماید: و زِنوها قَبلَ أنْ تُوزَنوا  یعنی اعمال خودت را بسنج؛ قبل از اینکه اعمال تو را بسنجند.

جنادة ابن ابی امیه می‌گوید: خدمت امام حسن مجتبی(ع) رسیدم زمانی که حضرت را زهر داده بودند و پاره‌های جگر مبارکش در تشت ریخته بود.عرض کردم مرا موعظه کن فرمود: اسْتَعَدَّ لِسَفَرِکَ وَ حَصِّلْ زَادَکَ قَبْلَ حُلُولِ أَجَلِکَ یعنی خیلی این حدیث تکان دهنده است.

حضرت در حالت احتضار است ولی می‌فرماید: مهیا شو، آماده شو برای سفرت. و تحصیل بکن یک توشه‌‌ای، بدست بیاور قبل از اینکه اجل تو فرا برسد. این حدیثی است که امام حسن مجتبی(ع) می‌فرماید.

خدایا پروردگارا قلبهای ما را به نور ایمان روشن و منور بگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

تقوا اگر بعنوان یکی از صلاحیتهای مدیریتی لحاظ بشود، آن کسی که در حکومت اسلامی و در دولت اسلامی پذیرش مسئولیت می‌کند، چنانکه کاری که انجام می‌دهد،همراه با رضایت خدای متعال باشد، همراه با قصد قربت الهی باشد، آن کار تبدیل به عبادت می‌شود. درست است دارد حقوق می‌گیرد؛ ولی اگر با قصد و انگیزه الهی و برای خدمت به بندگان خدا انجام بدهد این کار تبدیل به عبادت می‌شود. این خصوصیت تقوا است.

امیدواریم که خدای متعال در همه عرصه‌های زندگی به ما تقوا و پرهیزگاری کرامت بفرماید.

ابتدای خطبه ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) را به همه مسلمانان و محبان اهل بیت(ع) تبریک و تهنیت می‌گوییم. حضرت ابا محمد امام حسن مجتبی(ع) در حدیثی ژرف و بسیار زیبا ماه مبارک رمضان و حقیقت آن را بیان می‌فرماید.

می‌فرماید: اِنَّ اللّهَ جَعَلَ شَهْرَ رَمَضانَ مِضْمارا لِخَلْقِهِ خداوند ماه مبارک رمضان را یک میدان مبارزه خلق کرد. یک میدان مسابقه که انسان در حقیقت در این ماه مبارزه با شیطان می‌کند.

فَیسْتَبِقُونَ فیهِ بِطاعَتِهِ اِلی مَرْضاتِهِ کسانی که در این مسابقه در ماه مبارک رمضان شرکت می‌کنند، پیشی می‌گیرند، بوسیله طاعت خداوند که با این طاعت خداوند خشنودی خدا را بدست بیاورند. در واقع می‌فرماید: مسابقه است؛ بعد عرصه مسابقه را هم تعریف می‌کند؛ هدف از این مسابقه را هم بیان می‌فرماید.

بعد می‌فرماید فَسَبَقَ قَوْمٌ عده‌ای که در این مسابقه که به دنبال اطاعت خداوند بودند، به دنبال کسب خشنودی و رضایت خدای متعال بودند، اینها پیشی گرفتند و جلو افتادند.

فَفازُوا این عده‌ای که در این مسابقه پیشی گرفتند رستگار شدند. وَ قَصَّر آخَرُونَ و عده‌ای از این مسابقه و از این شرکت در این مسابقه الهی باز ماندند. فَخابُوا اینها ضرر کردند، زیان دیدند.

فلذا خداوند ماه مبارک مبارک رمضان را وسیله‌ای قرار داده است؛ برای اینکه بندگانش فرصت داشته باشند، خشنودی خدا را کسب بکنند، اطاعت خدای متعال را کسب بکنند. این گوی و این هم میدان. در این ماه مبارک رمضان هرکس اهتمامش بیشتراست در این مسابقه جلوتر است و از دست خدای متعال مدال پیروزی می‌گیرد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد که ما در این مسابقه از دیگران پیشی بگیریم و مدال موفقیت بر سینه ما در این مسابقه زده بشود. ان‌شاءالله

۱۷ ماه مبارک رمضان سالروز معراج رسول گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) است که معراج، سفری است برای درک رموز هستی و عظمت خلقت پروردگار، که خداوند پیامبرش را به این سفر برد که رموز هستی را نشانش بدهد که عظمت خلقت را نشانش بدهد.

ابتدا آن حضرت را از مسجد الحرام تا مسجد الاقصی با مرکبی به نام براق سیر دادند و در آنجا فرود آمد. و زادگاه و منازل و آثار و جایگاه انبیا را دیدن کرد و در بعضی جاها دو رکت نماز گزارد و آن قسمت را اسراء می‌گویند. سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى بعد مرحله دوم سفر پیغمبر(ص) از مسجد الاقصی آغاز شد که آنجا حضرت به آسمانها رفت و آن را معراج می‌گویند و خدای متعال نظام هستی و خلقت را نشان پیغمبرش داد.

البته در موضوع معراج پیامبر(ص) مباحث و موضوعات زیادی برای بحث وجود دارد که مجال دیگری می‌طلبد. مثلا اینکه آیا معراج پیغمبر(ص) در این سفر یک سفر روحانی بوده است یا یک سفر جسمانی. اینها بحثهایی است که آنجا  مطرح می‌شود.

موضوع بعدی که باید در این خطبه به آن اشاره بکنم، دیدار مدیران و کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی با رهبر معظم است که در این دیدار بسیار مهم، حضرت آقا حکیمانه مطالبی را متذکر شدند. هم اوضاع سیاسی اجتماعی و اقتصادی کشور بیان نمودند، و هم یک تحلیل دقیق و جامعی از اوضاع داخلی شیطان بزرگ ارائه دادند.

البته راهبرد اصلی مقابله با دشمن را دراین جنگ اقتصادی که دشمن علیه ما به راه انداخته است فقط مقاومت بیان نمودند و فرمودند: گزینه قطعی ملت ایران، مقاومت مقابل آمریکا است. دیگر غیر از این چیز دیگری نیست. یعنی ما ذره‌ای به اینکه بیاییم از این مقاومت که چهل سال است، رمز پیروزی و موفقیت ما همین مقاومت بوده است.

و علت شکست دشمنان ما همین مقاومت بود؛ که فرمودند: گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است. و فرمودند: در این رویارویی آمریکا به عقب نشینی وادار خواهد شد. این را حضرت آقا بشارت دادند.

البته فرمودند: این رویارویی، نظامی نیست. بعضی تصور می‌‍‌کنند حالا ما می‌خواهیم با آمریکا بجنگیم. حضرت آقا توضیح فرمودند. چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد؛ نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها می‌دانند که جنگ به نفع آنها نیست. چون اگر جنگ آغاز بکنند، دیدید اینها خیلی شکننده هستند.

در قضیه بندر فجیره دیدید این کسانی که اذناب آمریکا هستند و آمریکا شیرشان را می‌دوشد، همین عربستان و امارات و اینها خیلی شکننده هستند. [تقّی به توقی بخوره، تمام این بورسشان و سهامشان و نفت آنها و صادرات نفت همه چیزشان بهم می‌خورد] فلذا آنها اصلاَ به اصطلاح به دنبال این نیستند که جنگی باشد، می‌دانند به نفعشان نیست.

بعد حضرت آقا فرمودند: این برخوردی که می‌گوییم برخورد اراده‌هاست. اراده دشمن این است که ما را به تسلیم وادار بکند. اراده ما چیست؟ اراده ما این است که در مقابلش مقاومت بکنیم و نگذاریم دشمن به هدفش برسد. بعد فرمود: اراده ما قوی‌تر است چون علاوه بر اراده، به خدا هم توکل داریم.

این خط و نشانی بود که برای دشمن کشید. یک خط و نشانی هم حضرت آقا برای مرعوبین در داخل، خوش خیالهای داخلی کشیدند. فرمودند: بعضی در داخل می‌گویند، [همین ترسوها را می‌گویند که همیشه نق می‌زنند.] مذاکره چه عیبی دارد؟ چرا ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم؟

فرمودند: مذاکره سم است. تا وقتی آمریکا این است که ما می‌بینیم، مذاکره با دولت کنونی آمریکا، یک سم مضاعف است. واقعاَ می‌شود به آمریکا اعتماد کرد. می‌شود به این مردک ابله و نادان، ترامپ اطمینان و اعتماد کرد که بشینیم با او یک مذاکره‌ای امضا بکنیم. دیدید که با برجام چکار کرد. برجامی که امضا کرده بودند!!

می‌گویند: درباره عمق راهبردی‌مان در منطقه مذاکره کنیم. ما در داخل منطقه حرف اول را می‌زنیم. جمهوری اسلامی در منطقه اثرگذارترین کشور منطقه است. می‌گویند: راجع به این مذاکره کنیم. یا می‌گویند: بیایید درباره فلان موشک که فلان برد را دارد، شما دارید می‌سازید، با شما مذاکره بکنیم؛ که حضرت آقا فرمودند: معلوم است که هیچ ایرانی غیرتمند [تعابیر حضرت آقا خیلی رسا است، هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری، یعنی اگر کسی این حرف را زد شعور ندارد؛] هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری، درباره نقاط قوت خود معامله نمی‌کند.(تکبیر نمازگزاران)

در بخش دیگری از فرمایشات گهربارشان با ذکر آمار و اطلاعات دقیق یک تحلیل سیاسی اجتماعی جامعی از درون جامعه کشور آمریکا ارائه دادند. و با ذکر عدم انسجام در بین دولتمردان آمریکا که امروز یکی از آنها یک حرفی می‌زند فردا یک حرف دیگری می‌زند.

«من همین الان که داشتم قبل از خطبه‌ها می‌آمدم پیامکی آمد برای من» که ترامپ  در مقابل جمهوری اسلامی خیلی عقب نشینی کرده است و به اروپاییها گفته که ما به دنبال تشنج با ایران نیستیم. آن وزیر خارجه مضخرفش هم یک اظهاراتی درهمین زمینه کرده است. یعنی سریع عقب نشینی کردند.

حضرت آقا آمار داده است. از بیان آمار گرسنگانی که در آمریکا هست. از مصرف مواد مخدر بسیار بالایی که در آمریکا هست. از آمار ولادتهایی نامشروعی که در آمریکا هست. از آمار تیراندازیهای جمعی که در آمریکا هست. که فرمودند: که در سیاست مقابل با جمهوری اسلامی آمریکا قطعا شکست خواهد خورد و اشاره به سخن مضحک رئیس جمهور آمریکا نمودند که گفته بود و این نشان می‌دهد که دستگاههای اطلاعاتی او چقدر بی خاصیت است.

رئیس جمهور آمریکا گفته که: هرجمعه در تهران علیه نظام راهپیمایی است؛ که حضرت آقا پاسخشان داده بود که اولا جمعه نیست، شنبه است. ثانیا تهران نیست، پاریس است. یعنی این قدر به این زیبایی این مضخرفات ترامپ را حضرت آقا پاسخ دادند.

در خصوص مشکلات اقتصادی که اولویت اول کشور است فرمودند: رئیس جمهور گفتند: بایستی مدیریت اقتصادی کشور بهتر بشود. درست است راه باز است بروند دنبال فعالیت جدی. هیچ بن بستی در کشور نیست. دشمنان برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی تحریمها را زیاد کرده‌اند. منتها مهم این است که جمهوری اسلامی فلز محکمی دارد.

اینها هرچه بکوبند به فولاد می‌کوبند. مردم ایران در این ۴۰ ساله با مقاومت آبدیده شده‌اند. ۴۰ سال است که آمریکا به تعبیر حضرت آقا با صدای بلند دارد ملت ایران را تهدید می‌کند. البته آمریکاییها احتیاج دارند به تعبیر حضرت آقا که این هارت و پورتها را بکننند و بگویند که ما رفتار ملت ایران را تغییر دادیم. شما تغییر دادید، ولی چطوری تغییر دادید؟ تغییر آن به این بود اینکه نفرت مردم ایران از آمریکا ده برابر شد.(شعار مرگ بر آمریکا)

[ اگر کمی حوصله می‌کردید سر مرگ بر آمریکا هم می‌آمدیم. شما معلوم است خیلی برای مرگ بر آمریکا گفتن بی طاقت هستید. می‌رسیم به آنجا. اجازه بفرمایید داشته باشید مرگ بر آمریکا را.]

و این مسئله نزدیک شدن آمریکا به منافع جمهوری اسلامی برای آنها دست نیافتنی‌تر شده است. ببینید الان آمریکا با چین که یک غول اقتصادی است، با روسیه که یک ابرقدرت است، با ونزوئلا، با کره شمالی، در عراق، در سوریه، همه جا خودش را درگیر کرده است. «وضع غرب هم همین اینجور است در اروپا نگاه کنید کشورهای اروپایی؛ فرانسه را ببینید چه اوضاعی دارد. انگلیس را ببینید چه اوضاعی دارد.» اینها به شدت دچار مشکلات خودشان هستند. غرب به این مرحله رسیده است.

امروز هم علیرغم همه این تلاشهایی که دارند دشمنان ما و این شیطان بزرگ می‌کنند. امروز هم شعار مرگ بر آمریکا در کشور ما رساتر و فراگیرتر از همیشه در مملکت ما شده است (شعار مرگ برآمریکای نمازگزاران)

مطلب بعدی که باید عرض بکنم، بحث وضعیت گرانی است. و بالا رفتن قیمت اجناس و تورم لجام گسیخته که واقعاَ دیگر بی مزه شده است. آخر بعضی اجناس و کالاها و محصولات کشاورزی که صد در صد تولیدشان در کشور خودمان است، دیگر ربطی به بالا پائین شدن قیمت دلار ندارد. ربطی به فشارها و تحریمهای دشمن ندارد.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ الان بعضی از اقلام، قیمتهایشان چند برابر شده است. وقتی خود رئیس جمهور محترم تأکید می‌کند: مدیریت اقتصادی باید بهتر بشود، باید بررسی کرد. عیب کار کجاست؟ که خودشان اذعان می‌کنند؛ مدیریت اقتصادی کشور جوابگو نیست. این اذعان همین است دیگر.

بیایید به فکر باشید. مگر حضرت آقا نفرمود، هیچ بن بستی در کشور وجود ندارد. دنبال بکنید. بیایید ببینید آیا نفوذیها هستند که جاهای حساس را گرفتند؟ آیا دو تابعیتی‌ها هستند؟ آیا نجوم بگیرها هستند؟ که مسند بعضی از کارها را اشغال کرده‌اند و دارند برای کشور معضل درست می‌کنند؟ مشکل درست می‌کنند؟ خوب ببینید عیب کار کجاست؟ هم دستگاه اطلاعاتی داریم، هم دستگاههای دیگر داریم، هم دستگاه قضایی داریم، هم قانون لازم را داریم. فقط باید همتی بشود.

ببینید اشکال کار کجاست؟ حالا بعضی‌ها می‌گویند ممکن است این گرانی‌هایی که الان هست ۲۰ درصد آن مال تحریم باشد؛ ۸۰ درصد آن مال همین کم تدبیری‌ها و بی تدبیری‌ها و سوء تدبیر‌هاست. خوب اینها را حل کنید. مسئول را برای این کار گذاشتند. می‌توانی حل بکنی بسم الله. نمی‌توانی حل کنی، برو کنار یک نفر دیگر بیاید حل بکند. این هم مطالبه مردم است، هم مطالبه رهبری است.

البته مردم هم یک وظائفی دارند. مردم هم باید برای حل مسائل اقتصادی و عبور کشور از این مقطع فعلی، نقش آفرین باشند. مردم هم خیلی نقش دارند. من چند نکته را به اختصار عرض می‌کنم.

یکی اینکه: مردم خرید محصولات داخلی و استمرار حمایت از کالای ایرانی داشته باشند. دوم: از اسراف پرهیز کننند. الان خیلی در کشور ما اسراف می‌شود. در این مهمانی‌ها معمولا اسراف می‌شود. من خودم این را بارها گفته‌ام، مهمانی می‌روم. ظرف یک بار مصرف می‌گیرم، بقیه غذایم را می‌گذارم آنجا می‌آورم خانه. بعضی‌ها می‌گویند آقا مثلاَ!! نه اشکالی ندارد. این صرفه جویی است. برای مسلمان یک ارزش است.

توجه نکردن به شایعات در فضای مجازی. دشمن یکی از جنگ روانی هایش از طریق همین فضای مجازی است. باید مراقب باشیم مواظب باشیم درزمین دشمن بازی نکنید. زیاده روی نکردن در خرید. بعضی‌ها می‌روند با یک حرص و ولعی خرید می‌کنند، چه خبر است؟ یک مقداری بخرند، باز دو روز دیگر، سه روز دیگر برو بِخَر.

این جوری با این تصور که من نَخَرَم گران می‌شود و فلان، می‌روند بیش از حد نیازمی‌خَرَند، این یک در واقع گرانی و یک مصرف بالای کاذب بوجود می‌آورد. این یک نکته.

کمک به رونق تولید این هم نکته مهمی است که مردم خیلی می‌توانند کمک بکنند.

به هر حال ما امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق بدهد که با مقاومتی که می‌کنیم و حضرت آقا هم این بشارت را هم داده است دشمن را شکست بدهیم و ان‌شاءالله از این مرحله عبورخواهیم کرد برادران، خواهران، سخت هست؛ ما می‌دانیم. واقعاَ بعضی از اقشار، ما در میان مردم هستیم، حقیقتاَ به آنها فشار می‌آید.

من گاهی اوقات فکر می‌کنم حقیقتاَ بعضی وقتها نمی‌توانم بخوابم. ولی چاره‌ای نیست. باید مقاومت کرد و این مرحله را پشت سر بگذاریم و ان‌شاءالله فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا  و گشایشی حاصل خواهد شد.

دو نکته در پایان خطبه عرض بکنم. یکی اینکه: مسئولین محترم شهرستان بر محور مصالح و منافع شهرستان و خدمت به مردم با همدیگر همراه و همدل باشند. با همدیگر وحدت داشته باشند. در چهار چوب وظایفی که برایشان مشخص کردند به مردم خدمت کنند. مخصوصا که در آستانه چهار خرداد هستیم.

مراسم چهار خرداد ان‌شاءالله همایش بزرگی روز چهار خرداد ساعت ۲۱:۳۰ در حسینیه ثارالله برگزار می‌شود. ان‌شاءالله اطلاع رسانی می‌‍‌شود و یک نمایشگاه بزرگ کتاب مقاومت با ۶۰ درصد تخفیف، در حسینیه ثارالله از اول خرداد تا هفتم خرداد ماه برگزار می‌شود که ان‌شاءلله فرهنگ دوستان و کتاب دوستان از این نمایشگاه استقبال بکنند.

در پایان چهلمین روز شهادت شهید مدافع حرم شهید علی سعد را که خانواده شریف سعد و خانواده شهید پرور سعد، این پنجمین شهید آنها است که دادند. دو تا شهید برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) و سه تا شهید هم در دفاع مقدس؛ که به خانواده این شهید عزیز تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم و یاد این شهید را گرامی می‌داریم.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسم می‌دهیم، قلبهای ما را به نور ایمان و تقوا، روشن و منور بفرما…

خدایا ما را از برکات این ماه شریف محروم مگردان…

اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل بگردان…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده …

پروردگارا رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

پروردگارا بارالها در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان...

پروردگارا به حق مقربان درگاهت اسباب اشتغال و ازدواج جوانان ما را فراهم بنما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ