۲۰م، اردیبهشت ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

از منظر امیرمؤمنان حضرت علی(ع)، تقوا راه نجات از فتنه‌هاست. + متن کامل خطبه‌ها

ماه رمضان ماهی است که بر دیگر ماهها شرافت دارد و یکی از علل آن نزول قرآن در این ماه شریف است.

زمان انتشار: ۲۰م, اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۶ ب.ظ | کد خبر: 76490

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه در اولین جمعه ماه رمضان با حضور اقشار مختلف مردم فهیم و خداجوی دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین سیدمحمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد.

از منظر امیرمؤمنان حضرت علی(ع)، تقوا راه نجات از فتنه‌هاست

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه‌های نماز ضمن دعوت مردم به تقوای الهی گفت: از منظر امیرمؤمنان حضرت علی(ع)، تقوا راه نجات از فتنه‌هاست.

وی افزود: هرکس از خدا بترسد و تقوا پیشه کند برای او راهی قرار داده می‌شود تا از تقوا و پرهیزکاری بهره‌مند شود.

اهمیت ماه مبارک رمضان به دلیل نزول قرآن در این ماه شریف است

امام جمعه دزفول در اهمیت ماه مبارک رمضان گفت: ماه رمضان ماهی است که بر دیگر ماهها شرافت دارد و یکی از علل آن  نزول قرآن دراین ماه شریف است.

تبیین جایگاه و ارزش قرآن در هدایت و سعادت انسان

وی در تبیین جایگاه و ارزش قرآن در هدایت و سعادت انسان اظهار داشت: قرآن کتاب هدایت است و انسان را به سعادت می‌رساند و در آخرت رستگاری را نصیب انسان می‌نماید.

قرآن نسخه شفا بخش هر دردی است

امام جمعه دزفول تأکید کرد: قرآن نسخه شفا بخش هر دردی است.

متقین آیات قرآن را با تدبر تلاوت می‌کنند و انسانهای مؤمن در خوف و رجا هستند

وی افزود: از منظر امام علی(ع) متقین آیات قرآن را با تدبر تلاوت می‌کنند و انسانهای مؤمن در خوف و رجا هستند.

داشتن روحیه انقلابی در مقابل دشمنان و کوتاه نیامدن در مقابل مستکبران از آموزه‌های قرآنی می‌باشد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول بکی از آموزه‌های قرآن در ماه مبارک رمضان را پرهیز از اعتماد به دشمنان دانست و اظهار داشت: داشتن روحیه انقلابی در مقابل دشمنان و کوتاه نیامدن در مقابل مستکبران از آموزه‌های قرآنی می‌باشد.

روحیه انقلابی ملت ایران تمام توطئه‌ها و دسیسه‌های آمریکا را خنثی می‌کند

امام جمعه دزفول با اشاره به فشارهای دشمنان علیه ایران گفت: روحیه انقلابی ملت ایران تمام توطئه‌ها و دسیسه‌های آمریکا را خنثی می‌کند.

جوانان در مقابل آرایش جنگی دشمن باید آرایش جنگی بگیرند

وی به آرایش جبهه انقلاب در مقابل آرایش جنگی دشمن اشاره کرد و گفت: دشمن در فضای مجازی، مسائل اقتصادی و سیاسی آرایش جنگی گرفته است، لذا جوانان نیز باید آرایش جنگی بگیرند.

ایران گرچه دیر هنگام ولی یک پیام قاطع بر اساس آموزه‌های قرآنی به اروپا و آمریکا داد

امام جمعه دزفول افزود: ایران گرچه دیر هنگام ولی یک پیام قاطع بر اساس آموزه‌های قرآنی به اروپا و آمریکا داد.

به وعده‌های دشمنان نباید دل خوش کرد

وی با بیان اینکه نباید به وعده‌های دشمنان دل خوش کنیم، اظهار داشت: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها یک سیاست را دنبال می‌کنند و منافع مشترک دارند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی یادآور شد: اروپا با مهلت ۶۰ روزه ایران بر سر دوراهی قرار گرفته است که یا باید به تعهدات خود در خصوص برجام عمل کند یا باید از آن خارج شود.

اگر اروپایی‌ها قصد توطئه داشته باشند، ملت ایران برجام را به آتش خواهد کشید

وی تهدید را از ابزارهای دیرینه آمریکا دانست و گفت: اگر اروپایی‌ها قصد توطئه داشته باشند، ملت ایران برجام را به آتش خواهد کشید.

ایران حتی یک گام در مقابل تهدیدات دشمن عقب نمی‌ایستد و با تمام تجهیزات با آمریکا مقابله می‌کند

خطیب نماز جمعه دزفول به اعزام ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس اشاره کرد و افزود: ایران حتی یک گام در مقابل تهدیدات دشمن عقب نمی‌ایستد و با تمام تجهیزات با آمریکا مقابله می‌کند.

موشک‌های ایران محل امنی برای آمریکایی‌ها باقی نمی‌گذارند

وی اظهار داشت: موشک‌های ایران محل امنی برای آمریکایی‌ها باقی نمی‌گذارند و اگر آتش جنگی برافروخته شود به طور قطع همه منطقه به آتش کشیده می‌شود.

مقاومت فلسطین با تمام توان موشکی نتانیاهو را مجبور به پذیرش آتش بس کرد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی به تجاوز اخیر اسراییل به غزه اشاره کرد و افزود: مقاومت فلسطین با تمام توان موشکی خود به مقابله با اسراییل پرداخت و نتانیاهو را مجبور به پذیرش آتش بس کرد.

گرامیداشت سالروز رحلت حضرت خدیجه(س) و خدمات این بانوی نمونه به اسلام

وی با اشاره به دهم ماه رمضان سالروز رحلت حضرت خدیجه(س) گفت: آن حضرت علاوه بر دادن ثروت خود برای گسترش اسلام، نخستین زنی بود که به اسلام ایمان آورد.

بازخوانی فرمایشات رهبر  انقلاب در دیدار طلاب و روحانیان حوزه علمیه قم با مقام معظم رهبری

امام جمعه دزفول با اشاره به دیدار طلاب با مقام معظم رهبری اظهار داشت: تحقق عملی معارف دین ضروری است.

وی با بیان اینکه مردم از دین فاصله نگرفته‌اند، افزود: تشییع باشکوه طلبه همدانی، حضور پرشور طلاب در کنار مردم سیل زده و حضور جوانان در مجالس و محافل دینی نشان از نزدیکی مردم با دین است.

بسیاری از ناهنجاری‌ها و بزهکاری‌ها از طریق فضای مجازی رخ می‌دهند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی بر لزوم کنترل فضای مجازی تأکید کرد و گفت: بسیاری از ناهنجاری‌ها و بزهکاری‌ها از طریق فضای مجازی رخ می‌دهند و این فضا یکی از عوامل اصلی عدم رعایت شئونات اسلامی اخلاقی است.

امر به معروف و نهی از منکر نباید فراموش شود

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر نباید فراموش شود، افزود: سامانه ناظر در نیروی انتظامی پیش بینی شده است که براساس آن مردم می‌توانند در صورت مواجه شدن با یک منکر نظیر کشف حجاب در خودرو و سگ گردانی از طریق این سامانه در شناسایی افراد متخلف کمک کنند.

وی اجرای قانون را در جلوگیری از بسیاری ناهنجاری‌ها مؤثر خواند و اضافه کرد: در صورت شناسایی فرد متخلف، خودروری وی به مدت یک هفته در پارکینگ توقیف می‌شود.

تبریک انتصاب فرمانده جدید نیروی انتظامی دزفول

خطیب  نمازجمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه با تبریک انتصاب فرمانده جدید نیروی انتظامی دزفول گفت: امید است با همکاری همه عناصر نیروی انتظامی امنیت و نظم در سطح شهرستان برقرار شود.

هلال احمر در قضیه سیل سنگ تمام گذاشت

وی با بیان اینکه هلال احمر در قضیه سیل سنگ تمام گذاشت، افزود: هلال احمر از ظرفیت‌های بسیار خوب امدادی کشور است و می‌تواند در حوادث نقش بسیار خوبی داشته باشد.

برنامه ریزی‌های انجام شده برای گرامیداشت چهارم خرداد روز دزفول

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده برای گرامیداشت چهارم خرداد روز دزفول گفت: برنامه‌های متعددی نظیر شب شعر و برپایی نمایشگاه کتاب در کنار همایش چهارم خرداد پیش بینی شده است.

راهپیمایی نمازگزاران دزفول در حمایت از تصمیم ایران در قبال برجام و بدعهدی‌های اروپا و آمریکا

نمازگزاران نمازجمعه دزفول بعد از اقامه نماز از مصلای امام علی(ع) تا مسجد حضرت زینب(س) در راستای حمایت از تصمیم ایران در قبال برجام و بدعهدی‌های اروپا و آمریکا راهپیمایی کردند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ مِنِّ الشَّیطانِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، در اولین جمعه ماه مبارک رمضان، ماه تقوا و پرهیزگاری همه شما خواهران و برادران عزیز و گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌نمایم.

خداوند توفیق پرهیزگاری در این ماه شریف به همه ما ان‌شاءالله کرامت بفرماید.

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: تقوا راه نجات از فتنه‌هاست. در یک فرازی از نهج البلاغه می‌فرماید: اِعلَموا أنّهُ مَن یَتَّقِ اللّه یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا بدانید هرکس از خدا بترسد و تقوا پیشه کند، برای او راهی قرار داده می‌شود، یا راهی به او نمایانده می‌شود تا از تقوا و پرهیزگاری استفاده بکند و از فتنه‌ها و دسیسه‌ها خارج بشود.

امیدواریم در این ماه ضیافت الهی خداوند به ما توفیق پرهیزگاری کرامت بفرماید.

ابتدا حلول ماه ضیافت الله را به همه خواهران و برادران تبریک عرض می‌کنیم. امید اینکه از این خوان گسترده الهی در این ماه با عظمت بهرمند بشویم ان‌شاءالله.

ماه رمضان ماهی است که بر دیگر ماهها شرافت دارد. یکی از علتها و جهات اینکه بر ماههای دیگر شرافت و عظمت دارد، به خاطر نزول قرآن در این ماه شریف است. شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ

قرآن کتاب هدایت است. قرآن کتابی است که انسان را به سعادت می‌رساند و در آخرت رستگاری را نصیب انسان می‌کند. اِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ یکی از صبغه‌های اصلی قرآن صبغه هدایتگری است. فلذا قرآن نسخه شفا بخش هر دردی است. هر بیماری و هر دردی در قرآن درمانش بیان شده است.

خدای متعال در سوره یونس آیه ۵۷ می‌فرماید:  یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ. این آیه یکی از زیباترین آیاتی است که پند و اندرز و هدایت را برای پیروان این کتاب شریف به ارمغان می‌آورد.

خدای متعال در این آیه می‌فرماید ای مردم، اولا خطابش به مردم است، أَیُّهَا النَّاسُ دارد، أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا نمی‌گوید.

می‌فرماید ای مردم به یقین برای شما پند و اندرزی از جانب پروردگارتان آمده است و شفا برای آنچه که در سینه‌ها است و هدایت و رحمتی برای مؤمنان است. این خلاصه و چکیده رسالت قرآن برای انسانها است. و هدیه‌ای است که قرآن برای انسانیت آورده است.

در این آیه شریفه خدای متعال نشان می‌دهد که قرآن شفای بیماریهای دل و جان انسان است. امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۷۵ نهج‌البلاغه با رساترین تعبیرات، این حقیقت را بیان می‌فرماید.

می‌فرماید: درمان دردهای خود را از قرآن بجوئید. چون سختی پیش آمد، وقتی در زندگیتان گرفتاری و سختی پیش آمد از قرآن یاری بخواهید. قرآن شفا بخش بزرگ‌ترین دردها یعنی کفر و نفاق و تباهی و گمراهی است. این سخن امیرالمؤمنین(ع) درباره قرآن است. البته نکته ظریف و رمز و رازی در این قصه هست که اگر قرآن کتاب هدایت است، انسانها برای برخوردار شدن از این هدایت قرآن چه کار باید بکنند؟

انسانهایی که طالب هدایت هستند، قطعاَ باید خودشان را در معرض هدایت و قرآن قرار بدهند. یعنی باید ببینند قرآن چه چیزی از آنها خواسته است تا بتوانند با آن خواسته قرآن، هدایت قرآن را بدست بیاورند.

کلید این قفل، تدبر و اندیشه در قرآن است. اگر انسان بخواهد از هدایت و از روشنگری قرآن بهره مند شود، باید در قرآن تدبر کند، تفکر کند، اندیشه نماید. خدای متعال در سوره محمد(ص) آیه ۲۴ می‌فرماید: أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا

خیلی آیه رسایی است. می‌فرماید: آیا در قرآن تدبر و اندیشه نمی‌کنید؟ یا بر قلبهای ایشان قفلهایی، از چه چیز؟ ازعناد، از قساوت، ازشقاوت نهاده شده است. این رمز و رازی است که قرآن برای استفاده از هدایت کردن قرآن و به هدایت قرآن رسیدن بیان می‌کند. امیرالمؤمنین(ع) بسیار زیبا و رسا این هدایت جویی را در خطبه‌ای در مورد صفات پرهیزگاران بیان فرموده است.

من به این خطبه بسیار ارجمند و گرانسنگ امیرالمؤمنین(ع) اشاره می‌کنم. که ظاهراَ همان خطبه همام یا خطبه متقین باشد.

من به خاطر اینکه طولانی نشود دیگر عبارت عربی را نمی‌خوانم. ترجمه را می‌خوانم که ان‌شاءالله استفاده بکنید. می‌فرماید درباره صفات پرهیزگاران و متقین: هنگام شب برای عبادت برمی‌خیزند. و جزء جزء قرآن را آرام و با تأنی و با تدبر تلاوت می‌کنند.

عزیزان یک قدری در تعابیری که امیرالمؤمنین(ع) در این خطبه به کار می‌برد دقت بفرمایند، تعابیر بسیار عمیق و ژرفی است.

به هنگام تلاوت نمودن قرآن خود را اندوهگین می‌کنند. یعنی یک غم و غصه‌ای بر دل آنها وجود دارد. غم و غصه آنها از این جهت است که نمی‌دانند آیا عامل به قران هستند یا نیستند؟ نگران هستند. انسانهای مؤمن در یک خوف و رجایی قرار دارند. بعد می‌فرماید: و داروی درد خویش را از آن می‌جویند.

چون به آیه‌ای می‌رسند که در آن بشارتی باشد، به آن آیه طمع می‌بندند؛ چنانکه گویی این شرائطی که آن آیه برایشان درباره بهشت توصیف می‌کند، درباره انهاری که در بهشت وجود دارد و بشارتی در آن آیه شریفه وجود دارد، کأنه ایمان آنها آنقدر قوی است، که آن شرایط را مقابل چشمشان می‌بینند. و روحشان به شوق دیدار پرمی‌کشد.

و چون به آیه‌ای می‌رسند که در آن بیم عذاب باشد، هشدار باشد، گوش دل بدان می‌سپارند و می‌پندارند که اکنون بانگ شیون و فریاد دوزخ در گوششان پیچیده است؛ کأنه اینها ایمانشان آنقدر قوی است که به یک حالت شهودی رسیدند، شاهد هستند. وقتی آیات قرآن را می‌خوانند، آن حالت برزخی برای آنها جلو چشمشان مجسم می‌شود. خود را در محضر قرآن را می‌بینند، خود را در محضر مفاهیم عالی آیات الهی می‌دانند. امیرالمؤمنین(ع) چقدر زیبا فرموده است که حقیقتا نهج البلاغه مادون کلام خالق و مافوق کلام مخلوق است.

پروردگارا در این ماه شریف توفیق معرفت به احکام و دستوراتت را به همه ما کرامت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خواهران و برادران عزیز و گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌نمایم.

اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه عزیزان و بنده خودم را مؤکداَ به رعایت تقوا دعوت می‌نمایم.

می‌فرماید: خداوند پشتیبان و حامی پرهیزگاران است. إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِینَ اتَّقَوْا خداوند با کسانی که اهل تقوا باشند همراه است، همدل است. هرکس می‌خواهد همراهی خدا را داشته باشد، بهترین راهش، رعایت تقوای الهی است.

امیدواریم که ثمره روزه داری ما و عبادت ما در این ماه شریف، ارتقای مراتب پرهیزگاری و تقوای ما باشد ان‌شاءلله.

در آغاز این جمعه ماه مبارک رمضان، همه نمازگزاران را توجه به قرآن و عمل به آموزه‌های قرآن می‌دهم. که باید در صدر توصیه‌های خطبه نماز جمعه باشد.

یکی از آموزه‌های قرآن، پرهیز از اعتماد به دشمن است. و چه رسا رهبر معظم در محفل انس با قرآن فرمودند: ملت ایران براساس آموزه‌های قرآنی به دشمنان خود اعتماد نکرد. ولی برخی کشورها به آمریکا اعتماد کردند و نتیجه‌اش را دیدند.

داشتن روحیه انقلابی در مقابله با دشمنان، یکی از آموزه‌های قرآن همین است که در مقابل دشمن باید روحیه انقلابی داشت. و در مقابل دشمن نباید کوتاه آمد و تسلیم دشمن شد. چون این روحیه و داشتن روحیه انقلابی ملت ایران، باطل السحر نقشه‌های شوم آمریکا در این چند سال، در این چهار دهه بوده است.

انقلاب ما علیرغم نقشه‌ها و دسیسه‌های دشمنان در این چهل سال، همیشه پیروز میدان بوده است، چون ملت ما از آموزه‌های قرآنی تبعیت کرده‌اند. ما هرجا از آموزه‌های قرآنی فاصله گرفته‌ایم، در مسائل مملکت با مشکل مواجه شدیم.

نکته مهم دیگری که باید آن را تذکر داد و هوشیار بود، آرایش جبهه انقلاب در برابر آرایش جنگی دشمن است؛ که حضرت آقا به این اشاره فرمودند. باز در فرمایشاتشان در یک جلسه دیگر به جوانان انقلابی توصیه می‌کنند که چون دشمن از لحاظ اقتصادی، از لحاظ سیاسی، از لحاظ فضای مجازی آرایش جنگی گرفته است؛ شما هم باید در مقابل دشمن، آرایش جنگی بگیرید. طبیعی است وقتی دشمن یک تاکتیکی را انتخاب می‌کند، یک راهبرد انتخاب می‌کند، باید با او از همان طریق مقابله کرد.

امروز ما می‌بینیم که در همین قضیه برجام که پیش آمده است، دولت بعد از مدتها که با اروپاییها با وعده سرخرمن دادنهایشان مدارا کرد. با آنها مماشات کرد؛ می‌بینیم که بالاخره در مسئله برجام یک پیام قاطع برجامی به آمریکا و اروپا داد. این حالا یک قدری چه بسا دیرهنگام بود، ولی به هرحال این آموزه قرآنی است که نباید به دشمن اعتماد کرد. نباید به وعده و وعیدهای او دلخوش داشت. بالاخره دولت پذیرفت که اروپاییها مثل آمریکا بدعهد هستند.

فلذا این را ما باید بگوییم که: اروپاییها با آمریکاییها دستشان داخل یک کاسه است. و به اصطلاح معروف “سگ زرد برادر شغال است”. اینها با همدیگر هستند. اینها منافع مشترک دارند. الان با این اولتیماتوم ۶۰ روزه، اروپا بر سر دو راهی قرار گرفته است. یا باید به تعهدات خود درخصوص برجام تن بدهد، یا برجامی که چند سال کشور ما را معطل کرد، باید به زباله دان تاریخ انداخته بشود. والا اگر اروپاییها بخواهند شیطنت کنند، اگر اروپاییها بخواهند شرارت نمایند و بخواهند علیه ملت ایران توطئه و فتنه کنند، ملت ایران هم برجام را به آتش خواهد کشید. (تکبیر نمازگزاران)

این را هم بدانند ملت ایران از ارعاب و تهدید که ابزارهای دیرینه دشمنی آمریکا است؛ نمی‌هراسد و نمی‌ترسد. اگر ناوجنگی به خلیج فارس می‌آورند، موشکها و قایقهای تندرو ما آماده است. پهپادهای ما آماده است. آمریکا بداند در مقابل تهدیدات، ما یک گام عقب نخواهیم نشست و آماده نبرد و رویارویی با آمریکا هستیم و خواهیم بود. ولی اگر آتش جنگی برافروخته شود، [این را خوب می‎دانند] ولی اگر آتش جنگی برافروخته شود،  قطعاَ همه منطقه به آتش کشیده خواهد شد و جای امن نمی‌ماند.

و این را بدانند که بُرد موشکهای ما، تا هرنقطه‌ای که می‌رسد، تا هر مکانی که می‌رسد، محل امنی برای آمریکاییها باقی نمی‌ماند. این تهدید نیست. خودشان هم به خوبی توانمندی ما را می‌دانند. شما که در همین قضیه اخیر تجاوز و جنگ اسرائیل علیه مردم مظلوم غزه دیدید، با تمام توان اسرائیل آمد به غزه حمله کرد و تعداد زیادی زن و کودک و بی گناه را به خاک و خون کشید.

اما اینها دو روز نتوانستند در مقابل موشکهای مقاومت ایستادگی بکنند و نتانیاهو در برابر قدرت مقاومت و قدرت موشکی مقاومت، سر تعظیم فرود آورد و ذلیلانه آتش بس را پذیرفتند.

این اسرائیلی که این همه شما حامی او هستید و ترامپ گفت: ما صد در صد حامی اسرائیل هستیم. اسرائیلی که فرزند ناخلف شما است. این نمونه‌ای از نبرد اسرائیل با مقاومت بود. حالا تصور بکنید اگر بخواهید با ایرانی که منشأ این مقاومت ایران اسلامی است،  بخواهید شما بجنگید و نبرد کنید.

بی خودی رجز نخوانید. خجالت بکشید. شما خوب قدرت ایران اسلامی را می‌دانید. شما به خوبی می‌دانید که ایران در چه موقعیت و اقتدار و عظمت و صلابت نظامی قرار دارد. بی خودی حرف نزنید. فکر می‌کنید با این حرفهای بی پایه، زیر دل ملت ایران سست می‌شود. هرگز!

امیدواریم که اینها به خود بیایند و دیگر بیش از این با حرفهایشان خودشان را رسوا نکنند.

دهم ماه مبارک رمضان سالروز رحلت بزرگ بانوی اسلام، حضرت خدیجه کبری(س) را تسلیت عرض می‌کنیم. نکته مهمی که درباره این بانوی بزرگوار وجود دارد، این بانو بزرگوار تنها ثروتش را برای پیغمبر و اسلام قرار نداد، علاوه بر آن اولین زنی بود که به پیغمبر(ص) ایمان آورد و در ضمن، همسری بود که چون همراه و همدل پیغمبر(ص) بود، در موفقیتهای پیامبر(ص) در آوردن اسلام و بعثت پیامبر(ص) نقش به سزایی داشت.

این نکته مهمی است که کمتر به آن اشاره می‌شود. که در آن روزهایی که پیغمبر(ص) در غار حرا بود، حضرت خدیجه(س) رنج دوری پیغمبر(ص) را به جان می‌خرید و پای پیاده برای پیغمبر(ص) طعام و غذا و آب در آن غار حرا می‌برد و این نشان دهنده این است که حضرت خدیجه(س) در لحظه لحظه زندگانی پیغمبر(ص) در کنارش بود و او را یاری کرد. و این بسیار برای ما ارجمند است و یاد و خاطره این بانوی بزرگوار در نزد همه مسلمانان بسیار گرامی است.

درهفته گذشته طلاب و فضلا و علمای کشور عزیزمان دیداری با مقام معظم رهبری داشتند که من به یکی دو نکته بسیار مهم اشاره می‌کنم. یکی از نکات مهمی که در این دیدار مطرح شد، وظیفه و رسالتی بود که حضرت آقا برای عالمان دین تعریف فرمودند.

فرمودند که: وظیفه و رسالت تحقق دین علاوه بر معرفت دینی به عهده علمای دین است. فرمودند: حوزه مرکز آموزش اسلامی است. اسلام باید فهمیده شود. اسلام فقط آموزش معرفت نیست. خوب دقت بفرمایید؛ نگاهی که حضرت آقا نسبت به رسالت حوزه و عالمان دین دارد. می‌فرماید تحقق عملی این معارف جزء اسلام است و شما موظفید بعنوان عالم دینی اسلام را محقق کنید.

یعنی در حقیقت هم در نظریات و نظریه پردازی و معرفت دینی شما وظیفه دارید، هم در واقع عمل بکنید. چون امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید که: کمالَ الدین طَلبُ العِلْمِ وَالعَمَلُ بِهِ کامل شدن دین به این است که انسان دنبال علم و دانش باشد و وقتی این علم و دانش را بدست آورد به آن عمل کند.

در حقیقت شاید آن حدیثی که منسوب است به امام رضا(ع) که می‌فرماید: لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا شاید از همین بابت باشد که اگر مردم هرآینه محاسن و زیباییهای کلام ما را بشناسند و ببینند در عمل، هرآینه از کلام ما، از دستورات ما پیروی می‌کنند. این حدیث امام رضا(ع) دقیقاَ منطبق با فرمایش مقام رهبری است.

و نکته مهم دیگری که بیان و اشاره فرمودند: شاخصهایی بود که نشان می‌دهد مردم از دین فاصله نگرفتند. چون خیلی‌ها در جامعه می‌گویند: آقا مردم قدیمها نسبت به دین بیشتر عنایت داشتند، بیشتر توجه داشتند. ولی الان به خاطر مسائل جامعه و تبلیغات دشمن، مردم از دین فاصله گرفته‌اند.

حضرت آقا با آن نگاه نافذ و جامعی که دارد، شاخصهایی را بیان کرد که نشان می‌دهد نخیر اینچنین نیست. یکی اشاره به همین طلبه‌ای بود در همدان به خاطر طلبه بودن و روحانی بودن. هیچ گناهی نکرده بود. این طلبه شهید در همدان که مورد تعرض و شهادت قرار گرفت به جز این که یک روحانی بود، هیچ کاری نکرده بود. چون این لباس روحانیت تنش بود. به این خاطر به شهادت رسید.

همه دیدید که چه تشییع جنازه با شکوه و با عظمتی برای این طلبه گرفتند. در قضیه سیل دیدید، مردم چقدر از روحانیت تشکر کردند. روحانیت چقدر در میدان عمل وارد شد. این نشان دهنده این است که مردم از دین فاصله نگرفته‌اند.

مطلب دیگر که فرمودند: حضور جوانان و مردم متدین در مجالس دینی است، در محافل دینی است. در پای منبرهاست. یا مثلاَ بحث وجوهات شرعیه و حق الله که مردم دارند پرداخت می‌کنند. این نشانه‌هایی از دینداری مردم است. قاعدتاَ باید با این گرانیها و تورمها، اینها پایین بیاید. نه می‌بینیم اینجور نیست. مردم متدین هستند. علیرغم فشارهای اقتصادی، باز وظیفه دینی خود را به خوبی انجام می‌دهند.

اینها شاخصهای مهمی است برای اینکه ما تدین مردم را اندازه بگیریم و اینکه مردم از دین فاصله نگرفته‌اند. البته نبرد بین دینداری و بی دینی شدیدتر شده است. این بدیهی هست. جنگ دینداری و جنگ بی دینی در عصر ما شدیدتر شده است. بله این هست. اما مردم دیندار هستند. مردم متدین هستند. خدا می‌داند در قضیه سیل چقدر پیش ما آمدند. انسانهای خیّر، انسانهای متدین کمک کردند.

خیلی‌ها آمدند گفتند ما می‌خواهیم حق الله پرداخت بکنیم. اجازه می‌دهد. بعضی از مراجع اجازه دادند، بخشی از سهمین و خمس در کمک به سیل زدگان استفاده بشود. این نشانه چیست؟ نشانه تدین مردم است.

نکته دیگری که باید توجه بشود که حضرت آقا خیلی به آن تأکید کردند، توجه بیشتر به کنترل فضای مجازی است. همانطوری که حضرت آقا تأکید فرمودند، باید نسبت به فضای مجازی، کنترل بیشتری صورت بگیرد. الان فضای مجازی متأسفانه بسیاری از ناهنجاریها و معضلات اخلاقی و بزه کاریها در فضای مجازی بسترش فراهم می‌شود.

این وضعیت رقت باری که الان در جامعه می‌بینیم و رعایت نکردن شئونات اسلامی و اخلاقی در جامعه، بخش زیادی از آن به فضای مجازی برمی‌گردد. باید کنترل بشود. الان مسئله بی حجابی و بدحجابی و لباسهای وقیح چسبانی که بعضیها می‌پوشند و حقیقتاَ موجبات نگرانی مؤمنین و خانواده‌های مؤمن را فراهم آورده است. این را باید برخورد بشود.

امروز امر به معروف و نهی از منکر نباید فراموش بشود. این یک فریضه‌ای است که باید مستمراَ مد نظر مؤمنین باشد. تذکر لسانی نباید به فراموشی سپرده بشود. تذکر بدهید. من بارها گفته‌م، نگویید اثر نمی‌کند. چرا اثر می‌کند. البته با زبان لین، با زبان نرم. تذکر بدهید. وقتی یک آقایی، یک خانمی رعایت نمی‌کند، اگر در کوچه و بازار، درخیابان، درمحلهای عمومی بیاید، دو نفر، سه نفر، چهار نفر، با زبان نرم به او بگویند خواهر عزیز، برادر عزیز، نکن این کارها را. همین! خوب این متوجه می‌شود، در واقع از نظر اجتماعی، تحت فشار قرار می‌گیرد که رعایت کند. اینها مؤثر است.

البته در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان دزفول که اخیراَ تشکیل شده بود؛ سامانه‌ای در نیروی انتظامی پیش بینی شده بود به نام سامانه ناظر. که این سامانه ناظر، اشخاص می‌توانند اگر این سامانه را در اختیار داشته باشند، با استفاده از این سامانه، سریعاَ متخلفین را شناسایی کنند و برخورد قاطع صورت بگیرد.

مثلا درباره الان متأسفانه می‌بینیم سرنشینان خودروها کشف حجاب می‌کنند. یا مثلا همین پدیده زشت سگ گردانی در داخل ماشینها. اگر از اینها عکسی گرفته بشود و منتقل بشود سریعاَ اقدام می‌شود و آن اتومبیل به ما گفتند که قانون آن این است که یک هفته حداقل در پارکینگ تهران می‌خوابانند نه شهرستان. خوب اینها چیز خوبی است. در واقع اگر به اصطلاح این قوانین و مقررات عملی بشود، پیشگیری می‌کند. از بسیاری از ناهنجارهای اخلاقی پیشگیری می‌کند.

امیدواریم که ان‌شاءالله همه عزیزان توجه داشته باشند و نسبت به این فریضه الهی اهتمام لازم را داشته باشند.

بنده لازم می‌دانم به فرمانده عزیز و جوان و کارآمد و با تجربه نیروی انتظامی شهرستان دزفول که اخیراَ منصوب شدند، تبریک عرض کنم. امیدوارم که جناب سرهنگ گراوندی با همکاری همه عناصر نیروی انتظامی دزفول توفیق پیدا بکنند، امنیت و نظم را بیش از پیش برقرار کنند ان‌شاءالله.

از عزیزان نیروی انتظامی که یکی دو روز گذشته یک باند سارق مسلح را بسیار زیرکانه و غافلگیرانه اینها را دستگیر کردند و تحویل مقامات قضایی دادند، بویژه از جانشین محترم نیروی انتظامی جناب سرهنگ محرابی، تقدیر و تشکر می‌کنم. از سردار عباس زاده فرمانده انتظامی استان هم که نسبت به دزفول عنایت دارند سپاسگذاری می‌کنم.

دو تا تذکر در آخر خطبه هم بدهم. از عزیزان هلال احمر که به نظرم هفته بزرگداشت هلال احمر است در قضیه سیل واقعاَ سنگ تمام گذاشتند. برادران و خواهرانی که با هلال احمر همکاری می‌کنند و نقش خوبی ایفا کردند، معلوم شد، هلال احمر یکی از ظرفیتهای بسیار خوب امدادی کشور است که در حوادث می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد. از این عزیزان تشکر و تقدیر می‌کنیم.

در پایان، ان‌شاءالله چهار خرداد را و بزرگداشت این روز ملی و بزرگ را در پیش رو داریم. علاوه برآن جلسه بزرگداشتی که جلسه اصلی هست در کنار آن برنامه‌های متعدد فرهنگی پیش بینی شده است. نمایشگاههای بزرگ کتاب پیش بینی شده است. شب شعر پیش بینی شده است. شب نقد کتاب پیش بینی شده است و امثال ذالک که ان‌شاءالله اطلاع رسانی خواهد شد.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، قلبهای ما را به نور ایمان و تقوا، روشن و منور بگردان…

خدایا در این ماه شریف، ما را از زمره محرومین این ماه قرار مده…

قلوب ما را به نور قرآن روشن و منور بگردان…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

پروردگارا شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهداء محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن از گزند حوادث حفظ بفرما…

در فرج آقا، مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان. 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ