۲۳م، فروردین ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

اگر انسان مقید به تقوا باشد باید اعضا و جوارح بدن خود را از گناه حفظ کند. + متن کامل خطبه‌ها

انسانهایی که اهل احسان و نیکوکاری هستند خدای متعال آنها را از نعمت هدایت بهره‌مند می‌سازد.

زمان انتشار: ۲۳م, فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹ ب.ظ | کد خبر: 75893

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باصلابت نمازجمعه دزفول با حضور اقشار مختلف مردم  متدین دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

از بارزترین مظاهر تقوای عملی حفظ زبان از آلوده شده به گناه و معصیت است

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی گفت: اگر انسان مقید به تقوا باشد باید اعضا و جوارح بدن خود را از گناه حفظ کند.

وی افزود: از بارزترین مظاهر تقوای عملی حفظ زبان از آلوده شده به گناه و معصیت است.

بر اساس آموزه‌های دینی انتظار از دیگران برمی‌گردد به انتظار از خودمان

امام جمعه دزفول در ادامه بحث سبک زندگی دینی از منظر ائمه اطهار علیهم السلام به موضوع انتظار از خود و دیگران پرداخت و گفت: بر اساس آموزه‌های دینی انتظار از دیگران برمی‌گردد به انتظار از خودمان، بطوریکه در احادیث آمده است آنچه را بر دیگران نمی‌پسندی بر خود هم مپسند.

از کسی که به او بدبین هستی به او سوء ظن داری نباید از او انتظار خیرخواهی داشته باشی

وی گفت: از کسی که به او بدبین هستی به او سوء ظن داری نباید از او انتظار خیرخواهی داشته باشی.

انسانهایی که اهل احسان و نیکوکاری هستند خدای متعال آنها را از نعمت هدایت بهره‌مند می‌سازد

امام جمعه دزفول همچنین عمل نیک و احسان در حق دیگران را از دستورات قرآن کریم برشمرد و افزود: انسانهایی که اهل احسان و نیکوکاری هستند خدای متعال آنها را از نعمت هدایت بهره‌مند می‌سازد.

امروز جوان مؤمن و انقلابی موتور پیشران نظام اسلامی در جهت پیشرفت جامعه و تمدن سازی در جامعه است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان را تبریک گفت و افزود: امروز جوان مؤمن و انقلابی موتور پیشران نظام اسلامی در جهت پیشرفت جامعه و تمدن سازی در جامعه است.

تحصیل، تهذیب و ورزش توصیه حضرت آقا به جوانان است

وی با توجه به توصیه حضرت آقا به جوانان گفت: باید در تحصیل تهذیب و ورزش اهتمام بیشتری ورزند و حضور جوانان در تمامی صحنه‌ها از جمله سیل اخیر ستودنی است.

امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتشی توانمند و مقتدر در تمامی عرصه‌های نظامی و خدمت رسانی به مردم است

امام جمعه دزفول با گرامیداشت ۲۹ فرودین ماه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتشی توانمند و مقتدر در تمامی عرصه‌های نظامی و خدمت رسانی به مردم است.

وی افزود: ما این روزها شاهد حضور امیران و فرماندهان عالی رتبه و تمام پرسنل ارتش در کنار مردم در قضیه سیل در کشور هستیم که بیانگر مردمی بودن این قشر عزیز است.

ملت ایران تسلیم قلدری‌های شیطان بزرگ نمی‌شود

امام جمعه دزفول با اشاره به گنجاندن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: این اقدام پیامدهای سنگینی برای آمریکا دارد و ملت ایران تسلیم قلدری‌های شیطان بزرگ نمی‌شود.

عنوان سازمان تروریستی برای سپاه در این روزها و همزمان با روز پاسدار اقدامی احمقانه بود

خطیب نماز جمعه دزفول افزود: پاسداران انقلاب اسلامی اکنون در تمام نقاط سیل زده مشغول خدمت رسانی به مردم هستند و عنوان سازمان تروریستی برای سپاه در این روزها و همزمان با روز پاسدار اقدامی احمقانه بود.

سپاه از عوامل اصلی ضربه گیری تحریمهای آمریکا بوده و آمریکا شکست‌های متوالی از سپاه در منطقه خورده است

وی تصریح کرد:سپاه از عوامل اصلی ضربه گیری تحریم های آمریکا بوده و آمریکا شکستهای متوالی از سپاه در منطقه خورده است.

سپاه در اقدامی جهادی پالایشگاه خلیج فارس را احداث کرد و کشور را به خودکفایی بنزین رساند

وی تأکید کرد: آمریکا قصد داشت بنزین را برای ایران تحریم کند ولی سپاه با آگاهی از این موضوع در اقدامی جهادی پالایشگاه خلیج فارس را احداث کرد و کشور را به خودکفایی بنزین رساند.

اکنون کشتی‌های آمریکایی برای عبور از خلیج فارس باید از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه بگیرند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه سپاه، منطقه خاورمیانه را برای آمریکا ناامن کرده است، یادآور شد: اکنون کشتی‌های آمریکایی برای عبور از خلیج فارس باید از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجازه بگیرند.

وی افزود: سپاه نسبت به مقرهای نظامی آمریکا در عراق، سوریه و حوزه خلیج فارس اشراف کامل دارد و آمریکا این موضوع را برنمی‌تابد.

آمریکا از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وحشت دارد

امام جمعه دزفول با بیان اینکه آمریکا از قدرت سپاه به دیوانگی کشیده شده، ادامه داد: آمریکا از سپاه وحشت دارد و یکی از مقامات بلندپایه آمریکا این موضوع را به زبان آورد که سردار سلیمانی هراس انگیز است.

آمریکایی‌ها تصور کردند اگر سپاه را تروریست بنامند مردم ایران از آن دست برمی‌دارند

وی با بیان اینکه آمریکا از هوافضا و موشکهای سپاه می‌ترسد، افزود: آمریکایی‌ها تصور کردند اگر سپاه را تروریستی بنامند مردم ایران از آن دست برمی‌دارند.

ایران ابزارهای فراوانی در منطقه دارد که به راحتی می‌تواند آمریکا را تهدید و منزوی کند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه آسیب پذیری نیروهای نظامی آمریکا در منطقه بالا رفته است، گفت: ایران ابزارهای فراوانی در منطقه دارد که به راحتی می‌تواند آمریکا را تهدید و منزوی کند.

اقدام ترامپ در گنجاندن نام سپاه در لیست گروههای تروریستی حتی متحدان آمریکا را در معرض تهدید قرار داده است

وی با بیان اینکه اکنون وحشت آمریکا از ایران چند برابر شده، افزود: اقدام ترامپ در گنجاندن نام سپاه در لیست گروههای تروریستی حتی متحدان آمریکا را در معرض تهدید قرار داده است.

سیلاب اخیر به یک بحران حساس و ملی تبدیل شده و عبور از آن نیازمند تدبیر و همت بلند است

امام جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه‌های نماز با اشاره به سیلاب اخیر گفت: این سیلاب به یک بحران حساس و ملی تبدیل شده و عبور از آن نیازمند تدبیر و همت بلند است.

امکانات و نیروهای مردمی دزفول برای ارائه خدمت به سیل زدگان در روزهای گذشته ساماندهی شدند

وی با اشاره به کمکهای مردم دزفول به سیل زدگان حمیدیه و شوش افزود: امکانات و نیروهای مردمی دزفول برای ارائه خدمت به سیل زدگان در روزهای گذشته ساماندهی شدند.

مردم و جوانان شهرستان دزفول برای کمک رسانی به سیل زدگان سنگ تمام گذاشتند

امام جمعه دزفول با بیان اینکه مردم و جوانان این شهرستان برای کمک رسانی به سیل زدگان سنگ تمام گذاشتند، بیان کرد: همه اقشار و گروهها پای کار آمدند و هرکاری توانستند انجام دادند.

مدیریت استان خوزستان باید مدیریتی قوی باشد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی استان خوزستان را یکی از سه نطقه حساس، مهم و راهبردی کشور دانست و گفت: مدیریت این استان باید مدیریتی قوی باشد و رئیس جمهوری نیز برای بررسی و رفع مشکلات سیلاب، وزیران نیرو و کشور را مأمور کرد.

انتقاد از برخی کم کاری‌ها و اقدامات دیرهنگام برای کنترل سیل اخیر

وی با انتقاد از برخی کم کاری‌ها و اقدامات دیرهنگام برای کنترل سیل، افزود: اگر اقدامات کارشناسی زودتر انجام می‌شد این مشکلات پیش نمی‌آمد.

امام جمعه دزفول درخصوص میزان ورودی و خروجی سد دز گفت: خروجی سدها را می‌شد با توجه به پیش بینی‌ها و الگوهای هواشناسی بهتر مدیریت کرد.

امام جمعه دزفول گفت: ممکن است مسئولی وظیفه خود را در این زمینه به خوبی انجام نداده باشد که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

دزفول به عنوان معین شهرستان شوش تعیین شد و موضوع بهداشت و درمان شهرستان شوش مورد توجه قرار گرفت

وی با بیان اینکه دزفول به عنوان معین شهرستان شوش تعیین شده افزود: موضوع بهداشت و درمان درخصوص سیل اهمیت فراوانی دارد چرا که پس از سیل برخی بیماریها بروز می‌کنند که باید کنترل شوند.

امام جمعه دزفول اظهار داشت : جلسه‌ای در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی مناطق سیل زده شهرستان شوش با حضور مسئولان ذیربط دو شهرستان برگزار شد و موضوع بهداشت و درمان مورد تأکید قرار گرفت.

هیچ کس حق ندارد در حوزه کاری خود ذره‌ای از فساد اغماض کند

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم مبارزه مستمر با فساد گفت: هیچ کس حق ندارد در حوزه کاری خود ذره‌ای از فساد اغماض کند.

وی با بیان اینکه دستگاههای اجرایی، ادارات و نهادها باید در زمینه فساد مراقبت کنند، افزود: مبارزه با فساد شامل همه افراد و مسئولان می‌شود.

سرمایه هر عالم ساده زیستی، تقوا و دیانت او است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با تأکید بر لزوم ساده زیستی مسئولان و اهل علم و روحانیت بیان کرد: سرمایه هر عالم ساده زیستی، تقوا و دیانت او است.

وی با بیان اینکه همواره باید خود را بدهکار انقلاب اسلامی بدانیم، افزود: بعضی از مسئولان نالایق خود را طلبکار انقلاب می‌دانند که این فرهنگ انقلاب اسلامی و شهدای ما نیست.

وی با تاکید بر خودداری مسئولان از گمانه زنی‌ها افزود: احترام افراد و مسئولان باید حفظ شود.

راهپیمایی نمازگزاران جمعه دزفول در محکومیت گنجاندن نام سپاه در لیست گروههای تروریستی

نمازگزاران جمعه دزفول پس از اقامه نماز جمعه در محکومیت گنجاندن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی با فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از مصلای امام علی(ع) تا مسجد حضرت زینب(س) راهپیمایی کردند.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

اگر انسان مقید به تقوا باشد باید اعضا و جوارح بدنش را از گناه حفظ بکند. یکی از بارزترین مظاهر تقوای عملی، حفظ زبان از آلوده شدن به گناه و معصیت است. پس برای رعایت تقوا، انسان باید مراقب زبانش باشد و از اینکه زبانش خدای ناکرده دچار لغزشی بشود و گناهی مرتکب بشود؛ باید خیلی مواظبت و مراقبت بکند.

یکی از مسائل مهمی که در زندگی فردی و اجتماعی انسانها ظهور و بروز می‌کند این است که انسان باید بداند چه انتظاری از دیگران باید داشته باشد. معمولاَ در اجتماعات بشری یک سری انتظارات از یکدیگر وجود دارد. فلذا این نکته بسیار مهمی است در سبک زندگی اسلامی.

حالا باید دید که از دیگران چگونه انتظاراتی باید داشته باشیم؟ چه مقدار و چه اندازه باید از دیگران انتظار داشت؟ براساس آموزه‌های دینی، انتظار از دیگران برمی‌گردد به انتظار از خودمان. مثلا بعنوان یک مسئله اساسی در احادیث ما آمده است آنچه را بر دیگران نمی‌پسندی بر خود هم مپسند. این یکی از انتظارات است که باید به آن توجه بشود.

یا نگاه انسان، توجه انسان قبل از اینکه به دیگران باشد، توجه و نگاهش به خودش باشد. مثلا قبل از اینکه عیوب و نواقص دیگران را مد نظر قرار بدهد، عیوب و کمبودها و اشکالاتی که در خودش وجود دارد، آنها را مد نظر قرار بگیرد. و همیشه سعی‌اش این باشد که اول سعی کند، اگر خودش عیبی و یا نقصی دارد آن را بر طرف کند.

در مثلها آمده است که اول به خودت یک سوزن بزن، بعد به دیگران یگ جوالدوز بزن. این نکته‌اش همین است که انسان متوجه عیوب خودش باشد.

در روایتی از امام هادی(ع) دیدم که در کتاب شریف بحارالانوار می‌فرماید: لاَ تَطْلُبِ اَلصَّفَا مِمَّنْ کَدَرْتَ عَلَیْهِ می‌فرماید: از کسی که از تو مکدر است، ناراحت است، می‌دانی از تو گلایه مند است، می‌دانی که خاطرش از دست تو آزرده شده است. می‌گوید: از این شخص توقع صفا و صمیمیت نباید داشته باشی.

در ادامه این روایت می‌فرماید: از کسی که پیمانت را با او شکسته‌ای و با او خلف وعده کرده‌ای نباید انتظار وفای به عهد داشته باشی. و همچنین از کسی که به او بدبین هستی، به او سوء ظن داری، نباید از او انتظار خیرخواهی داشته باشی.

بعد در پایان روایت حضرت جمله قشنگی می‌فرماید: فَإِنَّمَا قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ می‌فرماید که: همان احساسی که تو درباره او داری، همان چیزی که در قلبت نسبت به او می‌گذرد، همان چیز هم در قلب او هست، نسبت به تو. این نکته خیلی مهم است، اساسی و جامعه شناختی و روانشناسی است که حضرت می‌فرماید.

فلذا مثلهای حکیمانه‌‌ای گاهی اوقات بین عوام‌الناس هست که انسان می‌تواند از آنها درس بگیرد. عبرت بگیرد. یک مثلی هست که می‌گوید: انسان نان قلبش را می‌خورد. حرف درستی است. اگر انسان در دلش نسبت به مردم مهربان باشد. در قلبش نسبت به مردم دلسوز باشد. اگر اینچنین باشد، مردم هم در قلبشان او را دوست دارند و نسبت به او دلسوز و مهربان هستند.

فلذا این نکته خیلی مهمی است که انسان هر احساسی که نسبت به مردم دارد، مردم همان احساس را به او دارند. اگر مردم از این شخص خیرخواهی دیدند، دلسوزی دیدند، مهربانی دیدند، مردم هم با او خیرخواه هستند، مردم نسبت به او مهربان هستند.

تو نیکی می‌کن و در دجله انداز      که ایزد در بیابانت دهد باز

اگر این روحیه باشد، خیلی از مشکلات جامعه حل می‌شود. قرآن هم روی این صحه گذاشته است. قرآن هم در خصوص نیکوکاری و احسان به دیگران می‌فرماید: هَلْ جَزاءُ الْإِحْسانِ إِلَّا الْإِحْسانُ آیا به جز پاداش نیکی برای کسی که نیکی می‌کند، چیز دیگری هست؟ این فرهنگ قرآنی است.

من نسبت به عمل نیک و احسان در حق دیگران در قرآن یک مرور خیلی اجمالی کردم. اولاَ خدای متعال در قرآن امر به نیکی کرده است. دستور داده است به دیگران احسان کنید. به همدیگر نیکی کنید. إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ خداوند امر کرده است هم با عدالت با همدیگر رفتار کنید و جانب انصاف را نگه دارید، هم با همدیگر به نیکی رفتار کنید.

در جای دیگر برای فرهنگ سازی در جامعه و عمل نیک انجام دادن به نیکوکاران، قرآن کریم بشارت می‌دهد. در سوره حج می‌فرماید: وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِینَ  به انسانهای نیکوکار بشارت بده. خدای متعال به پیغمبرش می‌فرماید. بشارت بهشت بده.

فلذا خدای متعال در جای جای قرآن از نیکی و نیکوکاری یاد کرده است و مؤمنین را ترغیب کرده است. تشویق کرده است که اهل نیکوکاری و احسان باشند. و خداوند وعده داده است که نیکوکاران را، این سنت الهی است، هدایت بکند. نعمت هدایت، نعمت کمی نیست. خیلی نعمت بزرگی است. این نعمت مختص نیکوکاران است.

انسانهایی که اهل احسان هستند که می‌فرماید: وَالَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ المُحسِنینَ کسانی که در راه ما جهاد کردند، ما راه را به اینها نشان دادیم. نگذاشتیم گمراه بشوند. انسان اگر برای خدا جهاد کند، نیتش لله باشد، خداوند هدایتش می‌کند. راه را نشانش می‌دهد و بعد می‌فرماید: خداوند همراه محسنین است. همراه نیکوکاران است. ثمره هدایتگری خدای متعال و جهاد برای خدا، همراهی خداوند با نیکوکاران را درپی دارد.

یا در جایی دیگری که من دیگراین نکته را بعنوان آخرین نکته خطبه عرض بکنم و خطبه را به اتمام برسانم، نیکی به پدر و مادر و به والدین خیلی در قرآن تأکید شده است. من یک نگاه اجمالی کردم، شاید در چهار تا آیه شریفه، نسبت به احسان به والدین و نیکی کردن به پدر و مادر قرآن یادآوری کرده است. و جالب این است که قبل از آن مسئله توحید را بیان می‌کند، بعد از بیان مسئله توحید، نیکی به پدر و مادر را؛ که نشان دهنده این است که قرآن برای احسان به والدین یک ارزش خاصی قائل است.

خداوند به ما توفیق بدهد که بتوانیم ما هم انسانهایی باشیم در زمره کسانی که اهل احسان باشیم، اهل نیکوکاری باشیم و خداوند با دیده رحمتش به ما نگاه بکند و بنگرد و ما را در زمره نیکوکاران قرار بدهد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداَ سفارش به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه می‌فرماید: فَإِنَّ تَقْوَى اللَّهِ مِفْتاحُ سَدادٍ، وَ ذَخِیرَةُ مَعادٍ بدرستی که تقوای الهی کلید هر نیکی و و ذخیره‌ای برای آخرت است. ان‌شاءالله خداوند به همه ما توفیق رعایت تقوای الهی را کرامت بفرماید.

۱۱ شعبان ولادت نورانی و با سعادت فرزند اباعبدالله الحسین(ع) حضرت علی اکبر(ع) است و روز جوان را به همه جوانان مؤمن و انقلابی و متدین تبریک عرض می‌کنیم.

امروز جوان مؤمن و انقلابی موتور پیشران نظام اسلامی در جهت پیشرفت جامعه و تمدن سازی در جامعه است. حضرت آقا در یک کلام خیلی مختصر می‌فرماید: اگر من بخواهم انتظاراتم را از جوانان بیان کنم، در سه کلمه این انتظاراتم را برای جوانان بیان می‌کنم.

می‌فرماید: تحصیل، تهذیب و ورزش. این سه تا نکته‌ای است که حضرت آقا نسبت به جوانان می‌فرماید که انتظارات مقام معظم رهبری از جوانان عزیز ماست. ان‌شاءالله جوانان ما بتوانند در این چهل ساله، در هر صحنه‌ای، در هرعرصه‌ای که کشور نیاز به حضور جوانان داشته است که کشور را به جلو ببرند، مشکلات کشور را حل بکنند، از دفاع مقدس گرفته تا صحنه‌ها و حادثه دیگر، جوانها بودند که توانستند در صحنه حضور پیدا بکنند و مشکل را حل بکنند. در همین قضیه سیل همین طور، در قضیه زلزله همین طور بوده است. جوانان روحیه و نشاط به جامعه می‌دهند. جوانان امید به جامعه می‌دهند.

فلذا امیدواریم که جوانان عزیز ما با حس مسئولیتی که دارند، بتوانند وظیفه و رسالت تاریخی خودشان را در این مقطع حساس انجام بدهند. ان‌شاءالله

۲۹ فرودین ماه روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی ارتش است که این روز را به همه دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی و عزیزانی که از ارتش در مراسم با شکوه نماز جمعه حضور دارند، تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

ارتش جمهوری اسلامی امروز، ارتشی توانمند و مقتدر در تمامی عرصه‌های نظامی و خدمت رسانی به مردم است. ما این روزها شاهد حضور امیران و فرماندهان عالی رتبه ارتش و تمام پرسنل ارتش در کنار مردم در قضیه سیل در کشور هستیم که البته این همراهی پیامی دارد. پیامش این است که ارتش ما یک ارتش مردمی است، ارتشی است که از متن مردم بیرون آمده است و دارد به مردم و کشورش خدمت می‌کند، آرزوی توفیق برای همه عزیزان ارتشی داریم.

موضوع بعدی که باید به آن بپردازیم این است که و یک کمی ملت شریف ما دوباره این شیطان بزرگ را یادش بیارند که ملت ما ملتی است که تسلیم قلدریهای شیطان بزرگ نمی‌شود، چند جمله‌ای بنده عرض بکنم.

شاهد بودیم در روزهای گذشته که شیطان بزرگ که از همیشه مستأصل تر شده است. سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد. من تعجب می‌کنم اینها مثل اینکه کارشناس ندارند که به آنها بگوید: مثلا چه وقت این کار را بکنید. درست می‌گذارند روزی که مقارن است با روز پاسدار. روز ولادت اباعبدالله الحسین(ع) است و مردم این همه نسبت به امام حسین(ع) ارادت دارند، عشق می‌ورزند و آن روز را روز پاسدار می‌دانند، درست می‌گذارند همان روز اعلام می‌کنند.

یا وقتی که سیل آمده است در کشور و پاسداران عزیز از فرماندهان عالی رتبه‌اش، از سردارانش گرفته تا بسیجیانش، همه در صحنه حضور دارند و دارند کمک مردم می‌کنند. همراه مردم، همدل مردم، اعلام می‌کنند. من همین یکی دو شب قبل که حمیدیه و اهواز و اینها رفته بودیم، گفتند که سردار غیب پرور فرمانده کل بسیج در همین منطقه عین ۲ اهواز آمده است ، وقتی آنجا آب آمده است گفتند خودش اصلا رفته در آب شروع کرده است، در آب و گل به مردم کمک کردن و اینها.

مردم اینها را می‌بینند. فرماندهان عالی رتبه سپاه و بسیج و ارتش و اینها، این جوری با مردم همدل هستند، آن وقت شما می‌آیید علیه اینها، می‌گویید تروریست هستند. آخر چه قدر نادان هستید؟ چقدر بی عقل هستید؟ کارشناس ندارید که به شما بگوید فعلا این حرفها را نزن. بگذار یک مدتی بگذرد مردم یادشان برود به زندگی روزمره اشان برگردند، چنین حرفی بزنید. واقعا اینکه امام سجاد(ع) فرمود: خدا را شکر که دشمنان ما را از احمقها قرار دادید واقعاَ همین است.

حالا من یک مختصری عرض کنم که علت اینکه آمریکا آمد و این غلط را کرد و این کار سفیهانه را کرد چه بود؟

یکی از علتهای آن این است که آمریکا در منطقه شکستهای متوالی در برابر سپاه خورده است. سپاه در کشور از عوامل اصلی ضربه گیری تحریمهای آمریکا بوده است که همین آخرین آن که می‌خواهم به آن اشاره بکنم، خودکفایی بنزین بود، آن پالایشگاه بزرگ خلیج فارس را که همین قرارگاه خاتم الانبیا سپاه را ساخت، مال همین بود.

در واقع اینها می‌خواستند ما را ببرند به سمت و سویی که بنزین را تحریم بکنند و بنزین به ما ندهند، سپاه فوری آمد از قبل شناخت. با یک حرکت جهادی آن پالایشگاه را ساخت. دلیل دیگر این اقدام سفیهانه آمریکا، سپاه و جریان مقاومت مردمی در جهان اسلام است.

منطقه خاورمیانه اسلامی، خلیج فارس را با حرکاتی که سپاه داشته است، برای آمریکاییها ناامن کرده است.

الان ما می‌بینیم که کشتیهای آمریکایی که باید از خلیج فارس عبور کنند، باید از سپاه اجازه بگیرند. حتی کشتیهای نظامی آمریکا. من تعجبم می‌گیرد، تو که می‌دانی، سپاه چقدر اشراف دارد! می‌دانی سپاه نسبت به مقرهای نظامیان شما در عراق، نظامیان شما در سوریه، در کشورهای حوزه خلیج فارس، چه اشرافی دارد! چه اقتداری دارد!

اینها را که خودتان می‌دانید. ولی اینها به هرحال این اقتدار را به سپاه برنمی‌تابد و اصلا کاخ سفید به دیوانگی کشیده شده است. یعنی به نظرم می‌رسد این کار ترامپ از روی عقل نیست. از شدت غضب از دست سپاه دیوانه شده است، عقلش را از دست داده است که اینجوری می‌گوید.

دلیل دیگری که اینها این کار را کردند، آن هراس و وحشتی است که آمریکاییها از دست سپاه دارند. من یک نمونه اشاره بکنم. فرصت نیست والا من موارد زیادی را آماده کردم. یکی از مقامات بلندپایه آمریکا می‌گوید: سلیمانی(منظورش سردار حاج قاسم سلیمانی است) می‌گوید: سلیمانی هراس انگیز است. او همه جا هست، هیچ جا هم نیست. ببینید این را یک مقام بلند پایه آمریکایی می‌گوید. این وحشت و هراس آنهاست.

یکی دیگر مقامات بلند پایه نظامی آمریکا می‌گوید: من اگر قاسم سلیمانی را دیدم از او می‌پرسم:  از جان ما چه می‌خواهید. اینها در مصاحبه‌های رسمی شان است هان!! ازمنابع موثق من دارم نقل می‌کنم.

آمریکا از هوافضای سپاه و موشکهای سپاه وحشت دارد و می‌ترسد. ببینید چند نمونه کوچک از قدرت موشکی ایران من اشاره بکنم. موشک سجیل، اولین موشکی است که دور برد است و با سوخت جامع که ساخته شد. موشک خلیج فارس، مافوق صوت و بالستیک، علیه کشتیها و ناوها. موشک فاتح ۱۱۰ . موشک دور برد شهاب. اژدر حوت. این اژدر حوت سریعترین اژدر رادار گریز دنیا است. اینها مال سپاه است.

آمریکا از اینها می‌ترسد. البته اینجور نیست که آمریکا این تصمیم را گرفت، پیامدهای شدیدی برایش دارد. حالا تصمیمی گرفت دیگر تمام شد و رفت؟ نه! اینجور نیست. یک کاری کردند و در آن هم ماندند هان!! این دیوانه ترامپ یک کاری کرد.

اینها تصور می‌کنند مثلاَ وقتی که سپاه را تروریست اعلام کردند، در لیست تروریستها قرار دادند، آن وقت مثلا ملت ایران از آنها دست برمی‌دارد، نمی‌دانند، شما ببینید همه ملت ایران پاسدار شدند. هرکس هر نظری داشت، دیدگاه و سلیقه‌ای داشت، کنار گذاشت. شما ببینید در فضای مجازی که این هشتکها را می‌گذارند!! ببینید چقدر نادان هستند. با یک کاری فرهنگ پاسداری و جایگاه سپاه را در کشور نهادینه کردند. ملت ایران الان هرکدام می‌گویند ما یک پاسدار هستیم.

اینها دارند هزینه می‌دهند و پیامدها برایشان خیلی سنگین خواهد بود. ببینید با این کاری که آمریکا انجام داد، آسیب پذیری نیروهای نظامی آمریکا در منطقه، بالا رفت. چون ایران در منطقه ابزارهای فراوانی دارد که به راحتی می‌تواند آمریکا و نظامیان آمریکا را مورد تهدید قرار دهد و آنها را منزوی کند. ولی آمریکا هر چه در چنته داشت علیه سپاه رو دست ریخت.  دیگر علیه سپاه چیزی ندارد. دیگر بیشتر از اینکه سپاه را اعلام بکند جزء گروه تروریستی، دیگر چیزی ندارد.

ولی تازه ما، ایران اسلامی، ابزارهایی دارد، موقعیتهایی دارد که می‌تواند به شدت آمریکا را در منطقه مورد تهدید قرار بدهد و اینها الان دوران وحشتشان چندین برابر شده است. چون نمی‌دانند که ایران چه کار می‌خواهد بکند. ایران هم بخشی از توانمدیهایش را رو می‌کند. ایران هم اینجوری نیست که مثلا حالا همه توانمندیهای موشکی خود را رو بکند. همه توان نظامیش را رو بکند. اینجوری نیست، هنوز خیلی چیزها دارد که کسی نمی‌داند و رسانه‌ای نشده است.

در کل می‌توان این نتیجه را گرفت که اقدام ترامپ در مورد سپاه تبعات زیادی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت، امنیت نظامیان آمریکایی به خطر خواهد افتاد. زمینه بی ثباتی در منطقه، بیشتر خواهد شد و حتی متحدان آمریکا، به نوعی در معرض تهدید قرار خواهند گرفت. این پیامدهای کار خیره سرانه آمریکا هست.

امیدواریم که خداوند روز به روز بر وحشت و ترس و آنها از نیروهای مسلح ما، مخصوصا سپاه پاسداران ان‌شاءالله بیافزاید.

اما قضیه سیلاب را که یکی دیگر از مسائل مهمی است که در این خطبه باید صحبت بشود، چند مطلب را عرض بکنم.

سیلاب یک بحران حساس و مهم و ملی در کشور ما شد که البته باید با تدبیر و همت بلند، این بحران پشت سر بگذاریم. ان‌شاءالله باید با مدیریت هوشمندانه و انقلابی و جهادی، به جنگ این بحران برویم. ما در این چند روزی که گذشت، به سهم خودمان البته، سعی کردیم که با تحقیق و جمع آوری اطلاعات میدانی، از اوضاع و توانمندی نیروها یک قدری سعی کنیم، امکانات و عِده و عُده را ساماندهی بکنیم و وظیفه خودمان را انجام بدهیم، که تا الان این کار را انجام دادیم و ان‌شاءالله ادامه خواهیم داد.

حالا در ادامه خطبه مواردی را عرض می‌کنم. البته انصافاَ مردم و مخصوصاَ جوانان و بسیجیان، سنگ تمام گذاشتند. همه اقشار، همه اصناف، همه گروهها، گروههای ورزشی، بسیج کوهنوردی، هرکس هر کاری از دستش برمی‌آمد، انجام داد.

از خبرگذاری فارس، پریروز برای مصاحبه پیش ما آمده بودند. می‌گفت: فلانی ما گشتیم در منطقه، ماشاءالله به بچه‌های دزفول. می‌گفت: بدون پلاکارد، بدون بنر، هرجا می‌رفتیم، می‌گفتند: اینها بچه‌های دزفول هستند که دارند خدمات رسانی می‌کنند. و در خط مقدم، خدمت رسانی بودند. این برای ما جای افتخار است. یعنی همیشه دزفول عزیزمان پیشقدم بوده است، در این قضیه هم پیشقدم بوده است.

ما دیروز که رفتیم تا حمیدیه، یک موکب بزرگ و یک مقر دیگر خدمات رسانی در حمیدیه زدیم، از آنجا هم بازدیدی داشته باشیم که با اینکه سه چهار روز بیشتر راه نیافتاده است، آنجا هم باز هر وعده‌ای قریب به سه هزار پرس غذای گرم آماده می‌کند، هم به سیل زدگان می‌دهد، هم به جوانان عزیز حمیدیه و جوانان بسیجی که از شهرهای دیگر آمدند و دارند با سیل می‌جنگند و سیل بند می‌زنند، آنها را هم تأمین می‌کند.

مردم حمیدیه، خیلی تشکر کردند. من رفتم در بینشان، خیلی از مردم دزفول تشکر کردند. گفتند که حتماَ از مردم ما از قول ما تشکر بکنید. من خیلی شرمنده شدم. گفتم: ما کاری برای شما نکردیم و انشاءالله باید یک سری برنامه‌های دیگر و تصمیمات دیگر هم گرفته شده است، چون فرمانده سپاه هم همراه من بود، یکی دو نفر دیگر از مسئولین هم همراه من بودند، و بنا شد که ما آنجا خدماتمان را افزایش بدهیم. حالا ان‌شاءالله اطلاع رسانی می‌شود که چگونه خدمات را افزایش بدهیم.

یک نکته‌ای هم که هست من درباره استان خوزستان باید عرض بکنم. ببینید استان خوزستان، یکی از سه منطقه حساس و مهم و استراتژیک کشور است. و مدیریت استان باید مدیریتی قوی باشد. از سالهای گذشته هم اینچنین بوده است که هرکس را مدیر استان می‌کردند در قد و قواره یک وزیر بوده است. به خاطر همین است که آقای رئیس جمهور محترم، همان اوایل، وزیر نیرو را بعنوان رئیس ستاد بحران استان معرفی کرد و بعد همین اخیراَ هم به وزیر کشور دستور داد که بیاید خودش از نزدیک نظارت و مدیریت بر استان بکند، به خاطر حساسیت قضیه است.

بنده دیروز عصر که در بازگشت از حمیدیه، اهواز رسیدیم، به مقر سلمان رفتیم، سری زدیم و هنگام انفجارهای دهانه کانال سلمان که به رود کارون می‌ریزد که در واقع قبلاَ از کارون به طرف کرخه می‌رفته، الان چون آب کرخه آمده رفته بالا، جریان برعکس شده است.

سپاه مثل همیشه که پیشتاز هست، تصمیم بر این شده بود که هم لای روبی بکنند و هم چند جا که پل داشت و یا آب نما داشت،َ بتنی بودند آنها را منفجر بکند. من جمله در ورودی به کارون آب نمایی داشت من آنجا دیروز بودم که فرمانده مقر سلمان از بچه‌های دزفول بود، رفتیم آنجا سر زدیم و بازدید کردیم که در واقع آن را منفجر کردند که آب بیشتری که پهن شده بود و درحقیقت آب دز و آب کرخه در یک نقطه‌ای به هم متصل شده بودند، آنجا در واقع قدری آب فروکش بکند و بعضی از روستاها از کمند آب، از محاصره آب نجات پیدا بکنند.

ما رفتیم همین برادران دزفولی که آنجا بودند می‌گفت ما دیشب حدود ساعت ۲ نصف شب، هم وزیر محترم کشور، هم استاندار آنجا آمدند و در واقع بررسی می‌کردند، عده‌ای از مردم عین ۲ آمده بودند و خلاصه اعتراض داشتند. راضیشان کردند. متقاعدشان کردند که این کار باید صورت بگیرد، به خاطر اینکه جاهای دیگر نجات پیدا بکند.

من می‌خواهم عرض بکنم، چرا بعضی از تصمیمات دیر اتخاذ می‌شود. سه هفته می‌گذرد، حالا این کانان سلمان را اینجور کن،  کانال چمران را اینجوری جلویش را بگیر. اینها به نظرم اگر کارشناسی می‌شد و کارشناس که ما داریم به حرف کارشناسان گوش داده می‌شد، می‌شد خیلی از این کارها را جلویش را گرفت. معلوم می‌شود پس در استان یک کم تدبیریهایی هست. یک ضعف مدیریتهایی هست.

در روستاهایی که سیل آنها را محاصره کرده بود، بنده این را مستند به دستورالعملهایی که در وزارت نیرو هست عرض می‌کنم. حرف شعاری و احساساتی در خطبه نمی‌زنم.

اینها برای مخازن سدها دستورالعمل دارند. یعنی مثلاَ امروز که ۲۳ فروردین ماه است شاخص دارند. دریاچه باید در چه ارتفاعی از آب باشد. موظف هستند، اگر از آن بالاتر بود، باید به صورت مدیریت شده رها سازی کنند. اگر پایین‌تر بود، باید در حقیقت، مدیریت شده کاهش بدهند خروجی را تا به آن حد برسد. برای همه سدها این دستورالعملها هست.

اینها باید رعایت می‌شد. حالا تازه پیش بینی الگوهای هواشناسی هم بود، واقعاَ دیگر می‌توانستند براساس تدابیر کارشناسانه فکر بکنند و تدبیر بکنند. که البته اینها همه باید بعداَ رسیدگی بشود. حالا فرصت نیست من بیشر باز بکنم.

و رئیس محترم قوه قضائیه در مصاحبه‌اش یک نکته مهمی را فرمایش کردند. فرمودند که گاهی اوقات فردی که مسئولیت خودش را انجام نمی‌دهد و خسارتی به کشور وارد می‌شود. چرا این موضوع پیگیری نشود. برخی ترک فعلها، خسارت بیشتری وارد می‌کند و ما حتماَ مسائل را پیگیری می‌کنیم.

ما در قضیه تلخی که شب عید اتفاق افتاد، باز بر همین اساس فرمایشات ریاست محترم قوه قضائیه، پیگیری می‌کنیم، که ممکن است یک مسئولی، وظیفه‌ای داشته باشد و وظیفه‌اش را درست انجام نداده است. نباید فراموش بشود. حالا ان‌شاءالله من عرض کردم قضیه این بحران سیل به فضل خدا می‌گذرد و بعد آن قضیه باید مورد رسیدگی درست و صحیح قرار بگیرد.

الان هم دزفول بعنوان معین شهرستان شوش مشخص شده است. که بنده دیشب بعد از برگشت از حمیدیه، ساعت ۹ شب در دفترمان جلسه‌ای داشتیم و من با توجه به اینکه میدانی، هم در زلزله اینجوری عمل کردیم، هم در سیل. ما عجله برای کمک رسانی نمی‌کردیم. من می‌گفتم احساسی نشوید؛ صبر کنید.

معمولاَ چند تا اکیپ اول می‌فرستم. اینها تحقیق و بررسی می‌کنند، کجاها به چه کمکی نیاز دارد و ما چه کار می‌توانیم بکنیم و بعد با دقت، برنامه ریزی شده وارد می‌شویم. که مثلا همین حمیدیه را هم باز من اکیپ فرستادم.

فرستادم آنجا یک اردوگاه پیدا کردند و اردوگاهی مال آموزش پرورش که اردوگاه استانی است، آنجا خیلی جای خوبی و نزدیک به محل هست. امکانات خوبی هم دارد، آنجا سریع آشپزخانه را راه انداختیم. یعنی بچه‌ها وقتی ساعت ۲ نصف شب آنجا رسیدند تا وسائل را تخلیه کردند، برای ظهر ۱۵۰۰ نفر غذا درست کردند.

این نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود. که ما هم برای شوش دیدیم، مهمترین نکته بحث بهداشت و درمان است. با توجه به اینکه شبکه بهداشت و درمان شوش زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهرستان دزفول است. دیگر بلافاصله من به ذهنم آمد (حالا نگوییم ما امام جمعه هستیم، چون حضرت آقا فرمودند: هرکس هرکاری از دستش برمی‌آید، انجام بدهد.) ما هم بر این اساس عمل کردیم.

دعوت کردم بنده. هم رئیس دانشگاه آقای دکتر پدیدار را دعوت کردم  و هم معاونین او را دعوت کردم، هم رئیس شبکه بهداشت و درمان شوش را دعوت کردم، هم معاونینش را دعوت کردم، هم امام جمعه محترم شوش را دعوت کردم و دیشب بحثهای مفصلی شد، گزارشهایی که بدست ما رسیده بود آنجا دادیدم و مسئله بهداشت و درمان می‌دانید که سیل وقتی آمد، بعدش اگر دقت نشود، بیماریها پشت سر آن می‌آ‌ید و مشکلات عدیده‌ای بوجود می‌آید. ما گفتیم از الان پیش بینی بکنیم. که تقریبا دو سه ساعتی جلسه بود و بحثهای خوبی صورت گرفت و تصمیم‌های خوبی هم اتخاذ شد.

به هر حال مردم شوش هم خیلی از مردم دزفول اظهار تشکر کردند. چون ما در این مدت در این یکی دو هفته گذشته همه‌اش ساپورت کردیم و شوش را حمایت کردیم. و امام جمعه محترم شوش یکی، دو بار در خطبه ها از مردم دزفول تشکر و تقدیر کردند.

من امیدواریم که بتوانیم وظیفه‌مان را درست انجام بدهیم. حتی پیشنهاد می‌دهیم که ادارات دزفول، مثل اداره مثلاَ آموزش پرورش، چون آنجا به هرحال امتحانات با مشکل مواجه می‌شوند. آموزش و پرورش دزفول، امتحانات دانش آموزان آن را برگزار کند. چون روستاهای زیادی آنجا در محاصره سیل قرار گرفتند و احتیاج به کمک دارند. اداره هلال احمر ما کمک کند. اداره گاز ما، هر اداره‌ای که داریم. ادارات ما معین ادارات آنها باشد که این پیشنهاد را ما دادیم که ان‌شاءالله انجام بشود.

خلاصه ان‌شاءالله ما بتوانیم هرچه می‌توانیم کمک کنیم. من زبانم الکن است در این بخش را دیگر می‌خواهم ختمش کنم. یک پیرزنی آمده بود. چند روز پیش در مصلی آمده بود، با زحمت خودش را رسیده بود. ده هزار تومان در دست یکی از مسئولین گذاشت و گفت ببخشید من وسعم همین قدر است من گفتم مادر قبول باشد. ببینید نیت مهم است.

بله کسانی بودند دهها میلیون هم گمنام کمک کردند. به حساب ما ریختند معلوم نبودچه کسی است به ما نگفتند کیست. اما ببینید مهم همین روحیه است که من تشکر می‌کنم.

در پایان خطبه یکی دو نکته را تذکر بدهم. بحث مبارزه مستمر با فساد است. چه فساد مالی باشد، چه فساد اداری باشد، چه فساد سیاسی و اجتماعی باشد، هیچ کس حق ندارد در حوزه کاری خودش ذره‌ای از فساد اغماض کند. مسئولین موظف هستند. هم مراقب خودشان باشند، هم مراقب اطرافشان باشد. دستگاهها، ادارات، نهادها، همه اشخاص، هرکس در هر جایگاهی که هست با هرمقامی که دارد، باید مراقب و مواظب باشد. این مبارزه با فساد، استثنا بردار نیست. شامل حال همه می‌شود.

نکته دیگری توجه به ساده زیستی مسئولین است که بارها حضرت آقا تذکر دادند. در ابتدای سال است من تذکر می‌دهم. مخصوصاَ اهل علم و روحانیون عزیز مراقب باشند. اصلاَ سرمایه هر عالم، آن ساده زیستی اوست. آن اخلاقش هست. آن تقوا و دین و دیانت اوست. همیشه باید این نکته مد توجه قرار بگیرد. عملاَ ما ساده زیست باشیم. ما باید همیشه خودمان را بدهکار انقلاب بدانیم. هیچ وقت طلب کار انقلاب ندانیم. انقلاب خیلی به ما خدمت کرده است. انقلاب به ما عزت داد. هیچ کس حق ندارد خودش را طلبکار انقلاب بداند. بعضی از مسئولین نالایق، تعدادشان البته خیلی کم است، خودشان را از انقلاب طلبکار می‌دانند.

همین کسانی که حقوقهای نجومی می‌گرفتند، همین روحیه بوده است. یعنی خودشان را طلبکار انقلاب می‌دانستند. یعنی به خودشان حق می‌دادند من برای انقلاب کار می‌کنم این حقوق نجومی را بگیرم. این فرهنگ انقلاب اسلامی ما نیست. این فرهنگ شهدای ما نیست.

نکته آخری که باید تذکر بدهم، ما هفته گذشته یک سری ملاکها و معیارها را اشاره کردیم و بیان کردیم. من خواهش می‌کنم افراد درصدد تطبیق این معیارها و ملاکها روی اشخاص نباشند. استدعا می‌کنم از گمانه زنی بپرهیزند. اجتناب کنند که منظور امام جمعه فلان کس بوده است. نه! من شاخص بیان کردم. شاخص را بگذارید، عملکرد هرکس بود، اگر با آن شاخصها جور درمی‌آمد، خودش هست. اما لازم نیست نسبت بدهید. من خواهش می‌کنم. احترام افراد و اشخاص مخصوصاَ مسئولین حتماَ رعایت بشود.

پروردگارا بارالها به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم، اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام، خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

پروردگارا بارالها شهدای ما و امام شهیدان با سیدالشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

مشکلات این مملکت به فضل و بزرگیت بر طرف بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی برتن بیماران و منظورین مد نظر بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ