۱۶م، فروردین ۱۳۹۸
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

یکی از برکات تقوا کنار گذاشتن حجاب هایی است که مانع شناسایی حق می‌شود. + متن کامل خطبه‌ها

کسی که طلب آمرزش کرد از مغفرت الهی محروم نمی‌ماند، کسی که توفیق شکر نعمت به او داده شود فزونی نعمت از او دریغ نمی‌شود.

زمان انتشار: ۱۶م, فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۶:۵۶ ب.ظ | کد خبر: 75783

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در آخرین جمعه ماه رجب المرجب آئین باشکوه نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین سید محمدعلی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان برگزار شد.

یکی از برکات تقوا کنار گذاشتن حجاب‌هایی است که مانع شناسایی حق می‌شود

خطیب نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت خود و نمازگزاران به تقوای الهی گفت: یکی از برکات تقوا کنار گذاشتن حجاب هایی است که مانع شناسایی حق می‌شود.

تبیین حدیث پیامبر گرامی اسلام “هرکس را چهار چیز دادند او را از چها چیز محروم نکردند”

امام جمعه دزفول در آستانه ورود به ماه شعبان از این ماه بعنوان ماه مناجات و بندگی انسان به پیشگاه خدای متعال نام برد و با بیان حدیثی پر معنا و انسان ساز از نبی مکرم اسلام گفت: آن حضرت فرمودند: هرکس را چهار چیز دادند او را از چها چیز محروم نکردند.

کسی که طلب آمرزش کرد از مغفرت الهی محروم  نمی‌ماند

وی در ادامه این حدیث افزود: کسی که طلب آمرزش کرد از مغفرت الهی محروم نمی‌ماند، کسی که توفیق شکر نعمت به او داده شود فزونی نعمت از او دریغ نمی‌شود.

تلاش و جانفشانی سپاهیان پاسدار در کنار دیگر نیروهای نظامی و مسئولین در کمک به سیل زدگان ستودنی است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول حلول ماه شعبان و روز ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار را تبریک گفت و افزود: تلاش و جانفشانی سپاهیان پاسدار در کنار دیگر نیروهای نظامی و مسئولین بخصوص فرماندهان عالی رتبه در کمک به سیل زدگان در شمال و جنوب کشورمان ستودنی است.

توانستن برای ملت ما سرمایه بزرگی است

وی افزود: یکی از توصیه هایی که امام راحل به ما یاد داد و عزیزان پاسدار ما در طول چهل سال آن را نهادینه کردند همان توانستن است که برای ملت ما سرمایه بزرگی است.

جانبازان عزیز و سرافراز ما در جامعه نماد ایثار، گذشت و قهرمانی هستند

امام جمعه دزفول ولادت امام سجاد و ولادت قمر بنی هاشم حضرت عباس(ع) و روز جانباز را تبریک گفت و اظهار داشت:  جانبازان عزیز و سرافراز ما در جامعه نماد ایثار، گذشت و قهرمانی هستند.

یک جامعه سرزنده به این اسطوره ها احتیاج دارد تا سرفراز و سربلند باشد و به فرهنگ آنها بنازد و افتخار ورزد

وی افزود: یک جامعه سرزنده به این اسطوره ها احتیاج دارد تا سرفراز و سربلند باشد و به فرهنگ آنها بنازد و افتخار ورزد.

گرامیداشت سالگرد شهادت شهید اهل قلم شهید آوینی و عبد صالح خدا شهید امیر سپهد علی صیاد شیرازی

امام جمعه دزفول همچنین با گرامیداشت سالگرد شهادت شهید اهل قلم شهید آوینی و عبد صالح خدا شهید امیر سپهد علی صیاد شیرازی بر ضرورت آشنایی شخصیت آنها به نسل جوان تأکید کرد.

آمریکا در مدت چهل سال هرچه از دستش برآمد علیه ملت ایران بکار برد و ملت عزیز ایران تسلیم نشد

امام جمعه دزفول همچنین با اشاره به سالروز قطع رابطه سیاسی با شیطان بزرگ آمریکا در سال ۵۹ از این روز به عنوان یک روز مهم تاریخی یاد کرد که ملت ایران توانست از شر شیطان بزرگ رهایی یابد.

ملت بزرگ ایران با تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید مسیر  ایستادگی در مقابل استکبار جهانی را ادامه می‌دهد

وی افزود آمریکا در مدت چهل سال هرچه از دستش برآمد علیه ملت ایران بکار برد و ملت عزیز ایران تسلیم نشد.

امام جمعه دزفول با تأکید بر سخنان امام خامنه ای مبنی بر اینکه هزینه سازش به مراتب سنگین تر و خسارت بارتر از هزینه مقاومت و ایستادگی در برابر شیطان بزرگ آمریکا است افزود: ملت بزرگ ایران با تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید مسیر  ایستادگی در مقابل استکبار جهانی را ادامه داده و قطعا شکست سختی به آمریکا خواهد داد.

با توجه به بارشهای پیش رو باید خروجی سدها با مدیریت به پیش رود

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز با توجه به خروجی سدهای دز و کرخه و مدیت آنها با توجه به بارشهای بی سابقه افزود: این سدها تاکنون چند سیلاب ویرانگر را گرفتند و مانع خسارات بیشتر به روستاهای پایین دست استان خوزستان شدند.

وی افزود: با توجه به بارشهای پیش رو باید خروجی سدها با مدیریت به پیش رود و مسئولان محترم از هم اکنون مسئله پیشگیریها را سرفصل برنامه‌های کاری خود قرار دهند.

وی اظهار داشت: باید نسبت به لایروبی سدها، رودخانه‌ها و آبخیزداری و حفظ جنگل‌ها و مراتع اقدام شود.

حضور مردم و روحیه همبستگی و بسیج سازندگی در جریان کمک به سیل زدگان ستودنی است

امام جمعه دزفول همچنین از حضور مردم و روحیه همبستگی و بسیج سازندگی در جریان کمک به سیل زدگان قدردانی کرد و افزود: در راستای مقابله با سیل و کمک به سیل زدگان ریاست محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور دستور العملی فرمودند که همه توان و امکانات نهاد امامت جمعه در این مسیر قرار بگیرد.

ستاد اربعین در مصلای دزفول فعال شده و در هر وعده ۲۰۰۰ غذای گرم را تهیه و بین سیل زدگان توزیع می‌نماید

وی افزود در همین راستا حدود یک هفته است در مصلای دزفول ستاد اربعین فعال شده  و در هر وعده علاوه بر پخت نان ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ غذای گرم را تهیه و در بین سیل زدگان شهرهای شوش و شوشتر توزیع می‌نماید.

هرکس می‌خواهد به جمع پیروان رهپویان رهبری وارد بشود باید شفاف موضع خود را نسبت به فتنه ۸۷ بیان بکند

وی در ادامه یکی از وظائف اصلی ائمه جمعه را دعوت به وحدت اعلام کرد و گفت: شرط اول در بحث وحدت رعایت خط قرمزهای رهبری مثل مرز بین نیروهای خودی و غیر خودی است و هرکس می‌خواهد به جمع پیروان رهپویان رهبری وارد بشود باید شفاف موضع خود را نسبت به فتنه ۸۷ بیان بکند.

بنده حقیر یک تار موی جوان انقلابی متدین را به صد سیاست باز منافق صفت نخواهم داد

وی اظهار داشت مردم عزیز مخصوصا جوانان متدین ولایی بدانند که ما ذره ای از ارزشهای انقلابی کوتاه نمی‌آئیم و بنده حقیر یک تار موی جوان انقلابی متدین را به صد سیاست باز منافق صفت نخواهم داد.

بنده زیر مجموعه شما نیستم

وی یاد آور شد: برادرانه و مشفقانه به یکی از برادران مسئول باید عرض بکنم اولا بنده وظیفه‌ام را به خوبی می‌دانم و در چهار چوب وظائفی که شورای سیاستگذاری از طرف مقام معظم رهبری تعیین کرده است آشنا هستم و لازم نیست هرهفته که می‌خواهم خطبه بخوانم دست به قلم شده، نامه ارسال کنید و برای مطالب سخنرانی و مصاحبه بنده تعیین تکلیف کنید؛ بنده زیر مجموعه شما نیستم.

وی افزود: خطبه‌های بنده همه موجود است در این خطبه‌ها ما همه را به آرامش دعوت کرده و از مسئولین هم خواسته‌ایم در چهار چوب قانون اقدام کنند این خواسته ما بوده است و  بنده حقیر از همه متواضعانه درخواست کردم که مصاحبه‌ای نکنند که تحریک آمیز باشد که البته خود شما رعایت نکردید.

وی گفت : امروز هم هر حرفی و سخنی در خطبه می‌گویم پاسخگوی مسئولیت آن هم در دنیا و هم در آخرت هستم ما را هم از گزارش دادن نترسانید خطبه‌ها ضبط می‌شود و هرجا هم می‌خواهید این خطبه‌ها منعکس بشود.

هجمه و تعرض و تجاوز به ساحت مقدس علم و دانشگاه جندی شاپور دزفول اقدام زشت و قبیحی بود و باید رسیدگی شود

امام جمعه دزفول در پایان با توجه به انتشار نامه‌ای از هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور دزفول برای مسئولان استانی و کشوری مبنی به هجمه و تعرض و تجاوز به ساحت مقدس علم و دانشگاه گفت: نفس قضیه فارغ از حواشی آن اقدام زشت و قبیحی بود و هیچ عقل سلیم و منصفی نمی‌تواند به اندازه سر سوزنی ‌آن را توجیه کند.

وی افزود: اگر از بحران سیل  عبور کردیم سر فرصت با این موضوع باید رسیدگی بشود و هیچ اغماضی هم صورت نگیرد و شخصا بنده دنبال خواهم کرد چراکه مسئله کوچکی نبوده است.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللّهِ السَّمیعِ الْعلیمِ مِن شَرِّ الشَّیطانِ اللَّعینِ الرَّجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

یکی از آثار تقوا برطرف شدن حجابها از فکر و قلب انسان است. وقتی حجاب و پرده کنار زده بشود حقیقت برای انسان متقی رخ می‌نماید.

فلذا امیدواریم که با رعایت تقوا و پرهیزگاری و مراعات حدود الهی بتوانیم قلبهایمان به نور ایمان و معرفت روشن و منور بگردد. ان‌شاءالله.

چون روز آخر ماه رجب المرجب است و در آستانه شروع ماه شعبان المعظم قرار گرفته‌ایم، ماهی که ماه مناجات است، ماه بندگی است، ماه آماده شدن برای ورود به ماه مبارک رمضان، ماه خداست. و از طرفی هم همین روزها مصادف با مبعث نورانی رسول گرامی اسلام ختم انبیاء محمد مصطفی(ص) است، حدیثی از وجود شریف آن حضرت تقدیم عزیزان نمازگزار می‌شود.

رسول گرامی اسلام(ص) در این حدیث می‌فرمایند: مَنْ أُعْطِیَ أَرْبَعاً لَمْ یُحْرَمْ أَرْبَعاً  به هرکس چهار چیز دادند از چهار چیز محرومش نساختند. حدیث بسیار زیبا و نغزی است. این را خواهش می‌کنم توجه و دقت لازم را بفرمایید.

بعد در ادامه می‌فرماید: وَ مَنْ أُعْطِیَ الِاسْتِغْفَارَ لَمْ یُحْرَمِ الْمَغْفِرَةَ کسی که طلب آمرزش کرد، کسی که به دنبال طلب آمرزش کردن بود، از مغفرت الهی بی بهره نمی‌ماند.

وَ مَنْ أُعْطِیَ الشُّکْرَ لَمْ یُحْرَمِ الزِّیَادَةَ  و کسی که توفیق شکر نعمت به او داده شد، از فزونی نعمت از او دریغ نمی‌شود.

وَ مَنْ أُعْطِیَ التَّوْبَةَ لَمْ یُحْرَمِ الْقَبُولَ و هرکس که به او راه توبه را نشان دادند، توفیق توبه را پیدا کرد، از پذیرش توبه‌اش کوتاهی نمی‌شود.

و چهارمین مورد می‌فرماید: مَنْ أُعْطِیَ الدُّعَاءَ لَمْ یُحْرَمِ الْإِجَابَةَ به هر کس اجازه دعا داده شد، به کسی که توفیق دعایی که بالا می‌رود، دعایی که نزد خدا باعث تقرب الهی می‌شود، از اجابت دعا از او دریغ نمی‌کنند.

خیلی حدیث زیبا و پرمعنا و نغزی است. خیلی حدیث نورانی و انسان‌سازی است، کأنه در این حدیث تمام معنای ایمان را حضرت بیان کرده است.

یکی از سنتهای الهی این است که اگر به هرکسی این چهار چیز را بدهند، از این چهار چیزی که بیان شد محرومش نمی‌کنند. و در حقیقت می‌توان گفت: این اثر وضعی این چهار چیز برای آن چهار چیز است؛ که هرکس بتواند توفیق این چهار چیز را پیدا بکند لاجرم آن چهار چیز را به او بدهند و استفاده خواهد کرد و بهره خواهد برد.

این حدیث شریف خیلی جای بحث دارد و می‌شود درباره آن خطبه‌هایی اختصاص داد و آن را قدری باز کرد و تشریح و بیان کرد. و آن را در حقیقت در زندگی کاربردی کرد. اما حالا ما بتوانیم یک قدری آن را توضیح مختصری بدهیم. یکی دو تا فقره‌اش را اشاره بکنیم، باز برای ما توفیقی است.

اینکه می‌فرماید: استغفار. چگونه می‌توان استغفار کرد، آن استغفاری که نتیجه‌اش مغفرت الهی خواهد بود؟ چگونه می‌توان شاکر درگاه ربوبی بود تا به دنبالش وفور نعمت نصیب انسان شود؟ چگونه می‌توان به توبه حقیقی دست پیدا کرد و توبه نصوح نمود که مقبول درگاه احدیت واقع شود؟ چگونه باید دعا کرد تا به موضع اجابت برسد؟

اگر انسان بتواند با این امور در دسترس، امور مشکلی نیستند. قدری همت می‌خواهد. این چهار تا امر، امر خیلی سخت و شاقی نیستند. انسان کمر همت ببندد می‌تواند به هرنسبتی که تلاش می‌کند به این امور دسترسی پیدا کند. اگر دسترسی پیدا کرد خود را به مقام قرب الهی نزدیک کرده است.

عجالتاَ در این خطبه به فقره سوم این روایت بنده اشاره‌ای داشته باشم که آن هم بحث توبه بود. یک نگاه اجمالی بنده به آیاتی که در قرآن کریم درباره توبه آمده است دیدم هرجا توبه آمده است، قبول هم همراه آن آمده است. اشاره می‌کنم به یک آیه بعنوان نمونه. در سوره فرقان آیه ۷۰ می‌فرماید: إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ مگر کسانی که توبه کردند و عمل شایسته و صالح انجام دهند، پس آنها کسانی هستند که خداوند گناهانشان را تبدیل به حسنات می‌کند.

ببینید اثر توبه. یکی از برکات توبه حقیقی همین است. اما باید دید توبه حقیقی چیست؟ در روایات ما توبه حقیقی را اینچنین تعریف کرده‌اند. گفتند کسی که توبه کار حقیقی باشد نَدَمٌ بِالْقَلْبِ  در قلبش از عمل گناه آلود خود پشیمان باشد وَ اِسْتِغْفَارٌ بِاللِّسَانِ با زبانش بگوید من پشیمان شدم و از خدا طلب استغفار بکند وَ عَمَلٌ بِالْجَوَارِحِ و اعضا و جوارحی که با آنها گناه را انجام داده است با آن جوارح گناه را ترک کند.

حالا چون ماه رجب و شعبان است، یک داستانی یک کسی تعریف می‌کرد می‌گفت:

زمان رژیم گذشته رژیم طاغوت یک شخصی بود، این خانمهای بی حجابی که در زمان طاغوت بودند و وضع خاصی داشتند می‌گفت: یک نگاهی از سر تا پا می‌کرد ومی‌گفت لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ  بعد یک دوستی که با او بود به او گفت: فلانی یک لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ  از آن پیاده رو رد شد ندیدی؟

به هرحال این که توبه حقیقی باشد این است انسان آن اعضا و جوارحی که با آن گناه را انجام داده است، آن گناه را با اعضا و جوارحش ترک کند وَ إِضْمَارُ أَنْ لاَ یَعُودَ و در ضمیرش و در درونش این باشد که دوباره به آن گناه برنگردد. یعنی اراده بکند که برای همیشه آن گناه را ترک بکند. اگر این چهار گزینه در توبه‌اش جمع شد توبه‌اش توبه حقیقی است و الا اگر چنین نباشد، توبه حقیقی نخواهد بود.

پروردگارا توفیق ترک گناه به ما کرامت بفرما…

و اگر دچار لغزشی و گناهی شدیم توفیق توبه حقیقی به ما کرامت بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم   وَالْعَصْرِ   إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ    إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ 

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عِبادَاللّه، خواهران و برادران اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه همه شما و خودم را سفارش مؤکد به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در یک بیانی در کتاب شریف نهج البلاغه، خیلی زیبا تقوا را توصیف فرمودند. می‌فرماید: چنگ به تقوای الهی بزنید که رشته‌ای محکم  و دست گیره‌ای است استوار، و پناهگاهی است مطمئن. تقوا اینچنین است.

انسان اگر بخواهد خودش را از آفات و بلیات حفظ بکند، از زشتیهای اخلاقی حفظ بکند، از پلیدیها خودش را نگه بدارد، باید تقوا داشته باشد. تقوا انسان را حفظ می‌کند، تقوا به انسان کرامت می‌دهد، تقوا به انسان بزرگواری می‌دهد. این ثمرات تقوا است.

امیدواریم که در همه عرصه‌های زندگی ما بتوانیم تقوای الهی داشته باشیم.

حلول ماه مبارک شعبان المعظم و اعیاد خجسته این ماه شریف را به همه مؤمنین و مؤمنات و محبان و دوستداران اهل بیت(ع) تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم.

روز سوم شعبان ولادت نورانی و خجسته آقا اباعبدالله الحسین(ع) و روز پاسدار است که این روز را هم تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم، مخصوصاَ به پاسداران عزیز که این روزها شاهد هستیم عزیزان پاسدار ما و سپاه پاسداران در کنار دیگر نیروهای نظامی و مردم و مسئولین چگونه برای رفع مشکل سیل و سیلاب جانفشانی می‌کنند.

در حقیقت در طول این ۴۰ ساله سپاه به ما این را یاد داد که ما می‌توانیم. یکی از چیزهایی را که امام به ما یاد داد و سپاه  و پاسداران عزیز آن را نهادینه کردند، همان توانستن است که برای یک ملت این خیلی سرمایه بزرگی است.

در قضایای سیل اخیر کشور همه شاهد هستید که چگونه عزیزان دارند تلاش و کوشش می‌کنند. فرماندهان عالی رتبه سپاه حضور پیدا می‌کنند، امکانات را تماماَ در اختیار قرار می‌دهند. یک پای آنها شمال است، یک پایشان جنوب است، یک پایشان استان لرستان است و همین جور دارند تلاش می‌کنند و خدا نگذرد از کسانی که در حق سپاه جفا می‌کنند و ان‌شاءالله اگر قابل هدایت هستند خداوند هدایتشان کنند و الا اگر قابل هدایت نیستند و تعمداَ این کار را می‌کنند، خداوند جزای سختی به آنها بدهد.

ولادت قمر بنی هاشم علمدار غیرت و وفاداری و بصیرت نافذ اباالفضل العباس(ع) و روز جانباز را هم تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم. جانبازان عزیز و سرافراز ما در جامعه ما نماد ایثار و گذشت و قهرمانی هستند. و یک جامعه سرزنده به این اسطوره‌ها احتیاج دارد تا سرفراز و سربلند باشد و به فرهنگ آنها بنازد و افتخار کند.

ولادت امام سید الساجدین(ع) را داریم علی بن الحسین زین العابدین(ع) را که این را هم تبریک عرض می‌کنیم. خداوند ان‌شاءالله عیدی ما را ظهور حجت حق قرار بدهد و عبور از بحران  سیلاب در کشور.

دو تا شهید والا مقام را هم داریم که این روزها سالگرد شهادت آنهاست، که یاد و خاطره آنها را گرامی می‌داریم. یکی سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی و دیگری عبد صالح خدا صیاد دلها شهید امیر سپهد علی صیاد شیرازی. که بنده حقیقتاَ در برابر عظمت دو شهید سر تعظیم فرود می‌آورم. انسانهای بزرگی بودند و شاید ما هنوز نتوانستیم شخصیت آنها را بدرستی بشناسیم. خداوند این دو شهید والا مقام را با ائمه هدی محشور بگرداند. ان‌شاءالله

سالروز قطع رابطه سیاسی با شیطان بزرگ آمریکا را هم گرامی می‌داریم. این هم یک روز بزرگی است هان!! اینکه ما موفق شدیم در سال ۵۹ خلاصی پیدا بکنیم از شر شیطان بزرگ، این برای ملت ما نعمت بزرگی بود و پیامدهای بسیار پر خیر و برکتی برای ملت ما این قطع رابطه به همراه داشت. چون آنها در این چهل ساله همه‌اش به ملت ایران فشار آوردند. هرچه از دستشان برآمد علیه ملت ایران کوتاهی نکردند و دریغ نکردند. اما چه شد؟ توانستند ملت ما را به تسلیم وادار کنند؟ توانستند ما را به زانو در بیاورند؟

و حضرت آقا می‌فرمود که: هزینه سازش به مراتب سنگین‌تر و خسارت بارتر از هزینه مقاومت و ایستادگی در برابر شیطان بزرگ آمریکا است. ما همین طوری باید همین مسیر را ادامه بدهیم. ایستادگی در مقابل استکبار جهانی و هرچه آن فشار بیاورد، در این جنگ اقتصادی که الان آغاز کرده است و تمام قد به جنگ ملت ایران آمده است، باز ان‌شاءالله اگر ما ایستادگی بکنیم، مقاومت بکنیم، همین فرمایشات رهبری را، اقتصاد مقاومتی و تولید کالای ایرانی که سال گذشته بود و رونق تولید که امسال است، اگر همه امکانات کشور را و همه نیروهای کشور را ما بسیج بکنیم در مقابل آمریکا، قطعاَ شکست سختی به آمریکا خواهیم داد و این ان‌شاءالله وعده الهی است و به فضل الهی تحقق پیدا خواهد کرد.(تکبیر نمازگزاران)

از دیگر فرمایشات حضرت آقا در این روزهایی که گذشت و ملاقاتهایی داشتند و افاضاتی فرمودند؛ توجه به حضور جوانان بود در عرصه‌های مختلف کشور و انقلاب. که فرمودند: فردای ایران اسلامی متعلق به جوانان مؤمن و پرانگیزه است که با اراده قاطع و فکر روشن و ابتکارهای پی در پی می‌توانند کشور را به اوج اعتلا برسانند.

دقیقاَ حضرت آقا و رهبری انگشت را روی اصل قضیه گذاشتند. موتور محرکه پیشرفت این کشور جوانان هستند. اگر جوانان انگیزه داشته باشند، جواناان مؤمنی باشند، اهل خلاقیت باشند که هستند، اهل ابتکار باشند که هستند، قطعاَ کشور را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار می‌دهند، و به خاطر همین است که دشمن این قدر جوانان را هدف قرار داده است و می‌خواهد کشور را از کارآمدی جوانان محروم کند.

اما قضیه سیل اخیر کشور و عبرتهایی که باید از آن گرفت. اولاَ این نکته را بنده یادآوری کنم که حالا اطلاع بنده از دو تا سد کرخه و دز است. در همین چند ماه گذشته و این سه چهار ماه گذشته که بارندگیهای شدیدی داشتیم، سه یا چهارتا سیلاب ویرانگر را این سدها گرفتند. ممکن است این تحلیل را کمتر کسی کرده باشد.

یعنی وقتی که ورودی سد کرخه به ۷۰۰۰ و ۹۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ متر مکعب در ثانیه می‌رسد این میزان آب که دارد می‌آید اگر این سد نبود راهش را می‌گرفت و وارد شهرهای پایین دست می‌شد و چه سیل ویرانگری درست می‌شد. سد دز هم همینطور.  سد دز هم تا ۶۰۰۰ متر مکعب ورودی داشت. من پیگیر بودم، روزانه و حتی بعضی روزها دو سه بار گزارش و اطلاع می‌گرفتم.

تصور کنید اگر سد دز هم نبود، مثلا ۶۰۰۰ متر مکعب یک دفعه وارد دزفول و روستاهای پایین دست دزفول می‌شد و بعد شعبیه شوشتر می‌رفت و بعد بندقیر می‌رفت از آنجا به کارون و دبی کارون به این میزان می‌آمد بالا و اهواز و الی آخر. یعنی در حقیقت این سدها تا الان سه چهار تا سیلاب ویرانگر را گرفتند، باتوجه به بارشهای بی سابقه‌ای که بوده است.

فلذا کاری که کردند این سدها، این بوده است این سیلابها را آرام کردند پشت دریاچه سد و بعد به صورت مدیریت شده و حساب شده رها کردند که باز دریاچه و آن مخزن سد برای سیلاب بعدی خالی بشود. یعنی گاهی اوقات من در جریان هستم مثلا  درخواستی که آن مسئول سد می‌کرد می‌گفت: من مثلا ۵۰ متر مکعب اضافه را درخواست کردم به من اجازه نمی‌دهند. یا مثلا به من می‌گفت: فلانی ما داریم جوری اضافه می‌کنیم، کم کم اضافه می‌کنیم که روستاهای پایین دست در واقع بتوانند خودشان را جمع و جور کنند و با حداقل آسیب بتوانند این سیل را سپری بکنند.

الان این کار دارد صورت می‌گیرد. و الان بارشهایی را هم که در پیش داریم، باید باز به همین صورت مدیریت بشود. البته ما نسبت به سال ۹۵ که تقریباَ مسئولین در سیل ۹۵ غافلگیر شدند، ولی در این سیل غافلگیر نشدند و توانستند مدیریت کنند هرچند حضرت آقا فرمودند که: مسئله پیشگیریها از ویرانیها و خسارات که باید از قبل پیش بینی می‌شد از دیگر عبرتهای این سیلاب است.

یکی دیگر از عبرتها، حضور مردم و روحیه همبستگی و بسیج شوندگی بسیار خوبی بود که حضرت آقا فرمودند: ملت ایران جانانه وارد میدان شدند و کمک کار مسئولان بودند. من یک عکسی دیدم خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. یکی از روستاها یا بخشی نزدیک پلدختر بود که دیگرراه پلدختر قطع شده بود اهالی آنجا نزدیک ۲۰ کیلومتر راه را، وسائل و امکانات امدادی را روی دوش گرفته بودند، پیاده داشتند می‌بردند پلدختر. چون راههای ماشین و جاده بسته شده بود، جاده قطع شده بود.

این سابقه ندارد و بی سابقه و کم سابقه است. این همه حضور مردم و حضور جانانه مردم به تعبیرحضرت آقا. حضور مدیران کشور در حادثه و فرماندهان عالی رتبه نظامی در دل حادثه که بسیار دلگرم کننده و امید بخش بود. بنده مطمئن هستم که ان‌شاءالله این همدلیها این مهربانیها و این دلسوزیها و این در صحنه حضور پیدا کردنها، ان‌شاءالله موجبات جلب رحمت الهی می‌شود و خداوند به این ملت توجه می‌کند.

البته سر فرصت باید نسبت به لایروبی رودخانه‌ها آسیب شناسایی بشود، لایروبی سدها، آزاد سازی حریم رودخانه‌ها، آبخیز داری و حفظ جنگلها و مرتع‌ها، اینها باید سرجای خودش به اصطلاح پیگیری بشود. مسئولین هم ان‌شاءالله هم سر فرصت باید این را مد نظر قرار بدهند که اینگونه حوادث باز تکرار نشود.

همین دزفول خودمان من یادم هست اگر اشخاصی خاطرمبارکشان باشد، یکی دو سال قبل، من در همین خطبه‌های نماز جمعه تذکر دادم که داشتند بعنوان سیل بند نخاله‌های ساختمانی و دیگر نخاله‌های به اصطلاح شهر را تقریبا پنچ، شش ماه آنجا تخلیه می‌کردند. من تذکر جدی دادم. صدا و سیما هم آمد آنجا گزارش تهیه کرد. بعد اینجوری شد که باید با هلی کوپتر بلند بشود، این چیست؟ مثل اینکه اینجا سیل بندی هست. رفتند به اصطلاح راهی را باز کردند. آن سیل آمد همه آن را برد و تمام این نخاله‌های ساختمانی وارد رودخانه شد و آن آسیب را به محیط زیست رساند.

من فراموش کردم نکته‌ای را راجع به اروپا عرض کنم. در جنگ با صدام همه شما یادتان هست کسانی که سنشان اقتضا می‌کند. اروپاییان از صدام حسین حمایت تمام قد کردند و همیشه مقابل انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی موضع گرفتند و ذره‌ای حاضر نیستند دست از حمایت اسرائیل و آمریکا بردارند.

حضرت آقا فرمود: رابطه را قطع نکنید، ولی به اینها اعتماد نکنید. دلتان را به لبخندهای اینها خوش نکنید اینها با ما نیستند. اینها دارند در مذاکرات بازی می‌کنند. زمان می‌خرند برای آمریکا که بتواند او فرصت داشته باشد جنگ اقتصادی خودش را علیه ما فراگیر بکند. این را مراقب و مواظب باشید. دل نبندید. همانطوری که حضرت آقا فرمودند: این مسئله‌ای است که باید به آن توجه کرد. باید تمام امیدمان به داخل باشد، نه بیرون از کشور و ان‌شاءالله بتوانیم در مقابل این جنگ اقتصادی که علیه ما دشمنان شروع کردند پیروز بشویم.

در راستای مقابله با سیل و کمک به سیل زدگان ریاست محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور دستورالعملی ارسال فرمودند که همه توان و امکانات نهاد امامت جمعه در همین مسیر قرار بگیرد. که ما هم الان تقریباَ یک هفته است آغاز کردیم در همین مصلای نمازجمعه، ستاد اربعین فعال شده است. علاوه بر اینکه نانوایی فعال شده است پخت نان دارد و به جاهای مختلف می‌فرستد. هر وعده‌ای هم ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ غذای گرم پخت می‌شود و همه آن هم مردمی است از هیچ جایی هم تا الان کمک نگرفتیم.

و بحمدالله تعالی الان داریم به شهرهای دیگر هم مثل شوش و شوشتر کمک رسانی می‌کنیم و ائمه محترم جمعه تماس گرفتند و تقاضای کمک از بنده گرفتند. ما هم یک قولهایی به آنها دادیم.

چون بحمدلله تعالی دزفول بدلیل مدیریت خوبی که شد، بدلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، کمتر در معرض آسیب سیل قرار گرفته است. یک تعدادی از روستاها احتیاطاَ تخلیه شدند و در جاهایی مستقر شدند و غذای اینها در منطقه میانرود و در مناطق دیگر، ارسال می‌گردد. حتی ما برای منطقه احمد فداله که آنجا دچار سیل زدگی شده بودند و منطقه صعب العبوری است با هلی کوپتر از همین مصلای دزفول برای آنها نان و غذای گرم فرستادیم و آرد و چیزهای دیگر فرستادیم.

الان هم من خواهش می‌کنم. ببینید سیلاب با تأخیر وارد خوزستان می‌شود. به همان تحلیلی که عرض کردم به خاطر سد. یعنی ما سیلاب را با تأخیر در خوزستان داریم. الان باز باید آمادگی کامل باشد. خوزستان آماده باش کامل است، برای مقابله با بارشهایی که در پیش رو داریم. و من خواهش می‌کنم تا وقتی که خود مردم عزیز ما نیاز دارند اگر نیازشان برطرف شد به جاهای دیگر هم کمک شود، ما بخیل نیستیم. اما فعلا سیل زده‌های خوزستان، اطراف شعیبه شوشتر، اطراف بام دژ اهواز، روستاهای اطراف سوسنگرد، روستاهای اطراف بستان، حمیدیه، اینها همه احتیاج دارند.

فلذا باید همه آمدادگی داشته باشیم، همه آستین همت بالا بزنیم که بتوانیم ان‌شاءالله کمک بکنیم.

در ابتدای سال نو بنده نکته‌ای را نسبت به مسئله وحدت و اتحاد باید تذکر و یادآوری بکنم. یکی از وظائف اصلی ائمه جمعه دعوت به وحدت هم لساناَ و هم عملاَ است. اما وحدت با چه کسانی؟ آیا می‌شود با هر گروهی با هر افرادی با هراندیشه‌ای با هر فکری وحدت داشت؟ البته ما براساس فرمایشات رهبری که جذب حداکثری و دفع حداقلی، آغوشمان بازاست. اما به شرطها و شروطها.

شرط اول ما در بحث وحدت، رعایت خط قرمزهای رهبری است. و خط قرمزهایی مثل مرز بین نیروهای خودی و غیر خودی. مثل خط قرمز فرق ضاله. اینها خط قرمز ماست. یکی از خطوط قرمز مقام معظم رهبری مسئله فتنه است. هرکس می‌خواهد به جمع پیروان و رهپویان ولایت وارد بشود باید شفاف موضع خود را نسبت به فتنه ۸۸ بیان بکند.

مردم عزیز مخصوصاَ جوانان ما، جوانان متدین و ولایی بدانند که ما ذره‌ای از ارزشهای انقلابی کوتاه نمی‌آئیم و بنده حقیر یک تارموی جوان انقلابی و متدین را به صد سیاست باز منافق صفت نخواهم داد.(تکبیر نمازگزاران)

و اگر هم جلسه‌ای بوده است، نشستی بوده است، این از باب اتمام حجت بوده است. البته ما اگر شیطنتی بشود از شر شیطان به خدا پناه می‌بریم. ما وظیفه مان را انجام می‌دهیم.

نکته دیگری که باید عرض بکنم. نکته‌ای برادرانه و مشفقانه به یکی از برادران مسئول باید عرض کنم. اولاَ بنده وظیفه‌ام را به خوبی می‌دانم و در چهار چوب وظائفی که شورای سیاستگذاری از طرف مقام معظم رهبری برای ما تعیین کرده است، آشنا هستم. و لازم نیست هر هفته که می‌خواهم خطبه بخوانم دست به قلم بشوید و نامه ارسال بکنید و برای مطالب سخنرانی و مصاحبه بنده تعیین تکلیف کنید. بنده زیرمجموعه شما نیستم. خطبه‌های بنده همه موجود است. در این خطبه‌ها ما همه را به آرامش دعوت کردیم  و از مسئولین هم خواستیم در چهار چوب قانون اقدام کنند. این خواسته‌های ما بوده است.

و از همه بنده حقیر متواضعانه این درخواست را کردم که مصاحبه‌ای نکنند که تحریک آمیز باشد. که البته خود شما رعایت نکردید. امروز هم هر حرفی و سخنی در خطبه می‌گویم، پاسخگوی مسئولیت آن هم در دنیا و هم در آخرت هستم. ما را هم گزارش دادن نترسانید. خطبه‌ها ضبط می‌شود و هرجا هم می‌خواهید این خطبه‌ها منعکس بشود، عمومی است. چیزی پوشیده و پنهان نداریم.

فلذا من توصیه می‌کنم به این برادر عزیزمان، جایگاه کاری خودش را رعایت بکند و دیگر این مطالب را تکرار نکنند.

من در پایان خطبه چون یک نامه‌ای هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور دزفول با عنوان بنده و بسیاری از مسئولین کشوری و استانی و شهری نوشته بودند و نسبت به هجمه و تعرض و تجاوز به ساحت مقدس علم و دانشگاه گلایه کردند که چرا شما موضع نگرفتید و محکوم نکردید؟ درست است گلایه به جایی است.

و واقعا نفس قضیه فارغ از حواشی آن اقدام زشت و قبیحی بود و هیچ عقل سلیم و منصفی نمی‌تواند به اندازه سر سوزنی آن را توجیه کند. اما قضیه سیل اخیر که تمام کشور و ملت و مسئولین را درگیر کرد. الان هم داریم این را می‌گوییم. الان باید تمام توجه مسئولین، مردم، باید به سمت و سوی پشت سر گذاشتن بحران سیل باشد. مسئولینی که می‌آیند من از آنها تقاضا کردم به هرحال فقط وعده ندهید، بیایید عملا یک کاری را شروع بکنید.

و مردم بدانند که اگر آسیب دیدند، خسارت دیدند، دولت و نظام پای کار آنها ایستاده است. وضع کشور ما این است. اما این را عرض بکنم ان‌شاءالله اگر از این بحران عبور کردیم و خارج شدیم باید سر فرصت با آن رسیدگی بشود وهیچ اغماضی هم صورت هم نگیرد و این یک درخواستی است می کنم و شخصاَ بنده دنبال خواهم کرد. چون مسئله کوچکی نبوده است.

امیدواریم خدای متعال به همه ما توفیق بدهد که بتوانیم وظیفه مان را در جایگاه خودمان بشکلی که مورد رضای خدای متعال و امام زمان(عج)باشد، انجام بدهیم.

پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‌دهیم به حق ماه رجب و ماه شعبان قلبهای ما را به نور ایمان روشن و منور بگردان…

پروردگارا به حق این ایام شریف به حق روزهای بسیار مبارک و میمون خطرات و بلایای این بحران سیل را از سر ملت ما عبور بده و به حداقل برسان…

اسلام و مسلمین کرامت و نصرت عنایت بفرما…

شهدای ما و امام شهیدان مشمول رحمتت قرار بده…

رهبر عظیم الشأن و علما و مراجع تقلید در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر مخصوصاَ طفل شیرخواری است سفارش کردند برای دعا، خدایا همه آنها را برتنشان بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ