۱۹م، اسفند ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۱۹م, اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱:۰۶ ب.ظ | کد خبر: 75461

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آیت الله علی‌دوست مدرس درس خارج و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در همایش فقه هنر که در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول و با حضور اساتید و نخبگان شهرستان برگزار شد دزفول را شهری ایستاده بر قله علم و مقاومت دانست و گفت: علاقه روحی و قلبی به شهرستان به ۳ موضوع سابقه بی بدیل شهر، شیخ اعظم و مقاومت آن برمی‌گردد.

آیت الله علی دوست در خصوص رفتارشناسی فقیهان امامیه در فقه هنر سخن گفت و اظهار کرد: باید رفتار فقیهان امامیه ازجمله شیخ اعظم را مورد مطالعه قرار داد تا مشخص شود مدیریت فقهی-علمی این بزرگان در باب فقه هنر چگونه بوده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هنر را خلقی بدیع، متکامل و مطبوع عنوان کرد و افزود: هر خلقی هنر نیست؛ اگر خلقی بدیع بود، پیامی رو به تکامل داشت و دلنشین و مطبوع بود می‌توان آن را هنر نامید.

آیت الله علی‌دوست اسلام را دارای یک رفتار هنری دانست و تصریح کرد: اسلام با قرآن که یک خلق هنری است آغاز می‌شود؛ رفتار پیامبر، نهج البلاغه که جامع، جهانی و جاودان است، صحیفه سجادیه و موارد دیگر خلق هنری هستند.

استاد فقه حوزه علمیه قم اظهار کرد: اسلام در باب تشریع با هنر هیچ رفتار سلبی ندارد و امروز تبلیغ دین در قالب هنر یک واجب است چراکه بهتر به نتیجه می‌رسد و جواب می‌دهد، مبلغین باید برای تبلیغ، ابزاری انتخاب کنند و هنر یکی از بهترین ابزارها می‌باشد.

وی افزود: در ضرورت کار نباید شک کرد ولی باید اصول و سیاستی را مد نظر داشت در چهارچوب انضباط فقهی، عدم نگاه سلبی به هنر، عدم انفعال و وادادگی، و دادن یک حکم شفاف به هنرمند که اساسی و بنیادین باشد.

آیت الله علی‌دوست با تأکید بر اینکه فقه امامیه ظرفیت پاسخگویی به تمام مسائل نوپیدا را دارد خاطرنشان کرد: فقها در فقه هنر تلاش بسیار زیادی داشته‌اند که باید ابهام زدایی شود، ولی راه زیادی در پیش رو می‌باشد و باید افقهای جدیدی در فقه گشوده شود.