۱۷م، اسفند ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

ماه رجب فرصتی طلایی است که نباید مورد غفلت واقع شود، باید از لحظه لحظه آن بهره گرفت.+ متن کامل خطبه‌ها

کمک کردن به فقرا و مستمندان در آستانه سال جدید و پرداخت صدقه به نیازمندان در این ماه پاداش الهی را بدنبال دارد.

زمان انتشار: ۱۷م, اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸ ب.ظ | کد خبر: 75419

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین با شکوه  نماز جمعه با حضور اقشار مختلف مردم فهیم و خداجوی دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین شیخ مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) شهرستان دزفول برگزارشد.

دعوت به تقوای الهی و اهمیت ماه رجب از منظر پیامبر اسلام

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در خطبه اول نماز ضمن توصیه به تقوای الهی و تبریک حلول ماه رجب به اهمیت و عظمت این ماه مبارک از منظر پیامبر اسلام پرداخت و گفت: خداوند در آسمان هفتم فرشته‌ای را تعیین فرموده است که هرگاه ماه رجب فرا برسد به همگان اعلام می‌کند خوشا به حال کسانی که به ذکر الهی مشغول هستند و هرگز از یاد خدا غافل نمی‌شوند.

ماه رجب فرصتی طلایی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از لحظه به لحظه آن بهره گرفت

وی افزود: ماه رجب فرصتی طلایی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از لحظه لحظه آن بهره گرفت.

شقی کسی است که از این ماه نتواند غفران الهی را نصیب خودش کند

امام جمعه موقت دزفول از ماه رجب بعنوان ماه استغفار یاد کرد و افزود: شقی کسی است که از این ماه نتواند غفران الهی را نصیب خودش کند.

کمک کردن به فقرا و مستمندان در آستانه سال جدید و پرداخت صدقه به نیازمندان در این ماه پاداش الهی را بدنبال دارد

وی کمک کردن به فقرا و مستمندان در آستانه سال جدید و پرداخت صدقه به نیازمندان را در این ماه موجب خیر و برکت و اجر بی منتها و مزد بی حد از سوی پروردگار متعال دانست.

تبیین بخشی از زندگانی امام محمد باقر(ع)

امام جمعه موقت دزفول در ادامه این خطبه با تبریک سالروز ولادت امام محمدباقر(ع) به تبیین بخشی از زندگانی آن حضرت پرداخت و گفت: امام باقر(ع) چهار سال از عمر شریفش را در زمان جد اطهرش حضرت امام حسین(ع) سپری کرد و در واقعه کربلا شاهد آن واقعه هولناک و عظیم کربلا بود.

وی افزود: آن حضرت پس از شهادت پدر بزرگوارش مسئولیت امامت و زعامت شیعه را در حساسترین و سخت‌ترین دوره‌های تاریخ به عهده داشت و نهضت علمی را در بین جامعه آن روز به راه انداخت.

امام هادی(ع) به رعایت تقوا و ورع تأکید داشتند

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول سالروز شهادت حضرت امام هادی(ع) را تسلیت گفت و اظهار داشت: امام هادی(ع) به رعایت تقوا و ورع تأکید داشتند.

وی افزود: امام هادی(ع) می‌فرمایند دوستداران ما اگر می‌خواهند محبت ما را از خودشان نشان بدهند باید مسیر و عمل به تقوا را پیشه خود سازند.

اهمیت روز درختکاری و کاشت نهال مثمر

امام جمعه موقت دزفول با گرامیداشت روز درختکاری افزود: برخی درختان در سالهای اخیر به دلایل مختلف از جمله مشکلاتی که برای سلامت ایجاد می‌کنند، قطع شدند که از مسئولان بویژه مراکز تحقیقاتی و صاحب نظران علمی دعوت می‌شود این موضوع را از نظر علمی بررسی کنند.

امام جمعه محترم دزفول توصیه کردند به نیت و به اسم هر  شهیدی درخت  و یا نهالی کاشته شود

وی افزود: مقام معظم رهبری بر اهمیت کاشت نهال مثمر تأکید داشتند و امام جمعه محترم دزفول توصیه کردند به نیت هر شهید و به اسم هر شهیدی درخت  و یا نهالی کاشته شود.

کانونهای فرهنگی مساجد نعمتهای بزرگی هستند

خطیب موقت نماز جمعه دزفول ۱۸ اسفند سالروز تشکیل کانونهای فرهنگی مساجد را گرامی داشت و گفت: این کانونها نعمتهای بزرگی هستند که خداوند به ما داده است و از همه  ائمه جماعات، هیئت امنای مساجد و جلسات قرائت قرآن که در این زمینه تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنم.

آیین اعتکاف در ۵۰ مسجد دزفول برگزار می‌شود

حجةالاسلام والمسلمین بیگدلی با بیان اینکه آیین اعتکاف در ۵۰ مسجد دزفول برگزار می‌شود، گفت: سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر در دزفول در آئین اعتکاف شرکت کردند و از عزیزانی که در این شرایط اقتصادی توان کمک به مساجد را دارند خواست در امر تامین هزینه‌های اعتکاف به مساجد کمک کنند.

ملت ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‌هایشان است

وی همچنین سالروز تأسیس بنیاد شهید را گرامی داشت و افزود: ملت ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‌هایشان است و مسئولیت بنیاد شهید و امور ایثارگران در خدمت به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران قابل تقدیر است.

 تابلوی ورودی شهرستان دزفول تا قبل از عید نصب شود

امام جمعه موقت دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز خواستار نصب تابلوی ورودی دزفول تا قبل از عید شد و گفت: عده‌ای مخل نظم بوده بدون توجه به رفتارهای اخلاقی، اقدام به پایین کشیدن تابلوی ورودی شهر دزفول و وارد کردن خسارت به دانشگاه جندی شاپور دزفول کردند.

وی افزود: باید برای افرادی که با رفتاری بد و ناپسند تصاویر شهدا را با تابلو به زیر بکشند و کشان کشان پیروزمندانه شعار بدهند انگار فتح الفتوحی کردند و بیایند تصویر تمثال شریف حضرت آیت الله قاضی را به آتش بکشند و به دانشگاه، مرکز علمی حمله کنند شیشه‌ها را بشکنند و خسارت وارد کنند جای تأسف دارد.

وی با ابراز تأسف از این اقدام افزود: برخی افراد در پشت پرده اتاق فکر این افراد و محرک آنها بودند که به منافع ملی و موازین دینی و ضرورتهای منطقه‌ای توجه نکردند.

وی اظهار داشت: حساب این مخلان نظم از مردم اندیمشک جدا است چراکه مردم این شهرستان دارای منافع مشترک با مردم دزفول هستند.

گلایه از معاونت خبر مرکز خوزستان به خاطر عدم پخش اخبار دزفول

امام جمعه موقت دزفول همچنین از معاونت خبر مرکز خوزستان بخاطر پخش نکردن گزارش های تصویری این شهرستان گلایه کرد.

پیگیری امام جمعه دزفول درخصوص امنیت پایدار

امام جمعه موقت دزفول به پیگیری یکی دیگر از مشکلات این شهرستان اشاره کرد و گفت: پیرو پیگیری امام جمعه دزفول در خصوص بررسی وضعیت ناامنی، هیأتی از سوی ستاد فرماندهی کل قوا به دزفول سفر کردند که امیدواریم ضمن بررسی مشکلات و معضلات مربوط به ناامنی شاهد برقراری امنیت پایدار در این شهرستان باشیم.

گفتنی است نماز عصر به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول اقامه شد.

متن کامل خطبه‌ها:

خطبه اول:

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

خدمت همه عزیزان، اعزه محترم، برادران و خواهران ایمانی در این روز مبارک که سیدالایام است؛ عرض سلام و ادب و ارادت دارم و حلول ماه مبارک رجب الخیر را در کنار توصیه به تقوای الهی به همگان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. ماهی که پیامبر گرامی اسلام در بیان عظمت و شأن و منزلت آن می‌فرماید که: خداوند در آسمان هفتم فرشته‌ای را تعیین فرموده است به نام داعی، هرگاه ماه رجب فرا برسد، این فرشته مأمور می‌شود و دعوت می‌کند؛ از شب تا به صبح و به همگان اعلام می‌کند؛ خوشا به حال کسانی که به ذکر الهی مشغول هستند و هرگز یاد خدا غافل نمی‌شوند و خوشا به حال کسانی که با میل و رغبت روی به خدا آوردند و به درستی که خداوند می‌فرماید: من همنشین هرکسی هستم که همنشین من است.

انَا جَلِیسُ مَنْ ذَکَرَنِی در روایتی دیگر می‌فرماید که: من همنشین هرکسی هستم که حتی یاد من کند، بلد نیست چه بگوید. نمی‌داند چه کلمه‌ای چه واژه‌ای و چه لغتی را بر زبان جاری کند، زبانش کال است از شکرانه خدا و ذکر خدا، در دلش خطوری نسبت به خدا ایجاد بشود، می‌فرماید: من همنشین او هستم.

می‌فرماید: مطیع هر کسی هستم که فرمان مرا ببرد و از من اطاعت کند و آمرزنده کسی هستم که از من طلب آمرزش کند. این ماه رجب ماه من است و بنده روی زمین هم بنده من است و رحمت هم مال من است؛ هرکس که مرا بخواند به او پاسخ می‌دهم و هرکس از من چیزی بخواهد به او اعطا می‌کنم و هرکس از من هدایت بجوید او را به هدایت خواهم رساند.

پس بنابراین این فرصت طلایی که یکی از طلایی‌ترین فرصتها است، مورد غفلت واقع نشود. از شب آن، از روز آن، لحظه به لحظه آن بهره بگیریم. حسب آنچه که پیامبراکرم(ص) نسبت به ماه رمضان می‌فرماید: شقی و شقاوتمند کسی است که ازغفران الهی در این ماه شریف بهره نگیرد، چون ماه رجب هم ماه استغفار است، شقی کسی است که از این ماه نتواند غفران الهی را نصیب خودش کند.

سفارش شده است به کثرت استغفار کنید. پیامبراکرم(ص) می‌فرماید: إِنَّ بدرستی که أَنْفُسَکُمْ مَرْهُونَةٌ بِأَعْمَالِکُمْ شما کاری کردید، عملی انجام دادید، سر غفلت بود، قصور داشتید، تقصیرداشتید، جانتان اسیر شده است، جانتان گرفتار شده است فَفُکُّوهَا این جان آزاد کنید، جانتان را از حبس رهایش کنید. با چه چیز؟ بِاسْتِغْفَارِکُمْ کلید آزادی جان، استغفار و طلب مغفرت از خداوند متعال است.

و البته کمک کردن به فقرا و مستمندان مهم است. سفارش شده است در ماه رجب، حسب روایتی که از امام صادق(ع) صادق آل محمد (صلوات الله و سلامه علیه) ایشان از پدرانشان تا به حضرت علی(ع) می‌رسد می‌فرماید که: هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد و فقیر نیازمندی را بی نیاز کند، خداوند آنچنان او را مورد اکرام قرار بدهد که نه تا کنون چشمی دیده و نه گوشی شنیده است و نه در قلب هیچ کسی خطوری پیدا کرده است پس اجر بی منتها، مزد بی حد، تعلق دارد به کسانی در این ماه به فقرا کمک کنند.

اگر ما به همدیگر ترحم نکنیم، چه کسی به ما ترحم می‌کند؟ دشمنان که به ما ترحم ندارند. برخی دوستان غافل هم که نسبت به ما غفلت دارند. پس ما باید به هم ترحم کنیم. إرحَمْ تُرحَمْ  ترحم کن، من ترحم کنم تا مورد ترحم واقع بشوم. خصوصاَ ایام عید نزدیک است، ایام پوشیدن لباس نو و ایام نوسازی و نوبخشی به زندگانی هست سعی کنیم در کنار شادمانی خود، همسر و فرزندانمان، شادمانی دل ضعفا و مستمندان را هم از خدا خریداری کنیم؛ که هرکس بتواند با گامی که برمی‌دارد، قدمی برمی‌دارد، سخن خیری بر زبان جاری ‌کند و دیگران را دعوت کند و خودش مشارکت کند در این امر، حسب روایت، خداوند اندوه و غم دنیا و آخرت را از دل او می‌زداید.

عزیزان خطبه اول من بعد از این بیان، به مطلبی در خصوص امام باقر(ع) اختصاص دارد. سالروز ولادت شریفش، حسب یک روایت که اول ماه رجب است و حسب روایت دیگری که سوم ماه صفر است، به هرصورت توانست با آمدنش در شهر مقدس مدینه را نور باران کند و قلب پدر گرانقدرش امام سجاد(ع) و مادرش مکناة به ام عبدالله یا فاطمه که در وصفش وارد اوست؛ صدیقه‌ای بود که در میان آل حسن مثل و مانندی نداشت؛ قلبشان را سرشار از شادمانی و فرح کند.

وجودی که پنجمین اختر فروزان و تابناک آسمان امامت و ولایت است. شخصیتی که اولین وجود که از دو تا نسل امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع) بوجود آمد. از این جهت او را هاشمی من هاشمیین و علوی من علویین یا فاطمی من فاطمیین دانسته‌اند. از یک علوی یک فرزند علی که از دو تا علوی به دنیا آمد. یک فرزند فاطمه که از دو تا فرزند فاطمی به دنیا آمد.

از این جهت این افتخار نسب را دارد. امام باقر(ع) چهار سال از عمر شریفش را در زمان جد اطهرش حضرت امام حسین(ع) سپری کرد و در واقعه کربلا شاهد آن حادثه و واقعه هولناک و عظیم کربلا بود و بعد از آن ۳۵ سال از محضر نورانی پدر گرانقدرش در دوران امامت امام سجاد(ع) بهره گرفت.

بعد از شهادت ایشان ۱۸ سال عمر مبارکش و پاره دیگری از عمر شریفش عهده دار مسئولیت امامت و زعامت شیعه بود که یکی از حساسترین و سخت‌ترین دوره‌های تاریخ بود که حسب نقل یکی از بزرگان باید زمان را زمان امواج سهمگین ضلالت و گمراهی دانست. فرقه‌ها، نحله‌ها، انحرافات، شبهه‌ها، از طرفی هم ظلم و ستمهایی که از طرف دشمنان و حاکمان جور و ستم وارد می‌شد، اینها همه اموری بود که عرصه را بر همگان خاصه بر شیعه تنگ می‌کرد.

از وجودی چون امام باقر(ع) است که برمی‌آید، بتواند در مقابل این سیل بنیان برکن در مقابل اینها سدی ایجاد کند و مقاومت بدهد مردم را و امت اسلامی را و شیعه پر افتخار را خصوصاَ که این جامعه زخم خورده واقعه هولناک کربلا بود. از این جهت بایستی این نقیصه را جبران می‌کردند. این پدیده شوم، قساوت قلب، دوری از خدا، قهر کردن انسانها با خدای خودشان و قهر کردن انسانها با خودشان، دو بلیه و دو نقیصه‌ای بود که امام باقر(ع) باب بهره گیری از آن فضای معنوی امام سجاد(ع) که مستولی کرد بر کل جامعه بهره گرفت و نهضتی عظیم را برپا کرد.

نهضتی علمی، دامنه‌دار و فراگیر مبتنی بر علم امامت شیعه. این را پایه گذاری کرد و از این جهت در میان القاب شریف او که هرکدام تلألؤ و تشعشعی از انوار شمس وجودی ایشان است از میان همه این انوار، نور بزرگ باقر العلوم بیشتر نمایان شد. این لقب، لقبی بود که به ودیعه گذاشته شده بود بر وجود جابربن عبدالله انصاری که از جد اطهر حضرت امام باقر(ع) یعنی حضرت ختمی مرتبت محمد(ص) ایشان ملقب شدند و به ارث رسید.

باقرالعلوم، شکافنده علم. این را جابر بن یزید جوفی توضیح می‌دهد که از جمله یکی از تربیت یافتگان و تعلیم دیدگان مکتب نورانی امام باقر(ع) است می‌فرماید: از این جهت به او می‌گفتند باقر العلوم که علوم دین را و معارف حقه را موشکافی کرد و رموز و دقایق و اسرارش را که به دلائل مختلف پنهان و مکتوم و پوشیده مانده بود، ایشان افشا کرد، اظهار کرد، تبیین کردند، تبلیغ نمودند.

از این جهت تأکیدات مربوط به کار علمی، مطالعه علمی، تحقیق علمی و فراگیری علم بنایی نو پیدا کرد و تأکیدات ایشان توانست نهضت بزرگی را ایجاد کند. در میان احادیث این حدیث را من انتخاب کردم که الکَمالُ کُلُّ الکَمالِ انسان وجودی دارد و طبعی دارد که به دنبال کمال است. می‎فرماید: اگر انسان در طلب نهایت کمال است تا به منتهی الیه این کمال که البته حدی ندارد نهایت بی انتهایی است می فرماید: اینها را انسان در سه چیز باید پیدا کند.

یکی: اَلتَّفَقُّهُ فِی اَلدِّینِ دوم وَاَلصَّبْرُ عَلَى اَلنَّائِبَةِ و سوم وَ تَقْدِیرُ اَلْمَعِیشَةِ  تفقه، داشتن فهم دین چیزی است که همه به آن نیاز داریم، هرچیز که گمراهی می‌شود؛ هرچه که ندانم کاری می‌شود؛ هر ضرر و زیان و خسارتی که در جامعه به ما وارد است؛ بواسطه نداشتن فهم در دین است. سیاستمداران عزیز ما باید بیشتر به این مهم توجه کنند. پدران و مادران باید بیشتر به این مهم توجه کنند. آحاد ما مردم باید توجه کنیم.

تفقه در دین اختصاص به صنف خاصی، فرد خاصی، شخص خاصی، حوزه خاصی ندارد. همه باید تفقه در دین کنند. حضرت امام حسین(ع) در بیان سفارشات خود در شب عاشورا، چیزی که افتخار آمیز است و باید خدا را انسان حمد کند، ستایش کند، اگر چیزی غیر از این داشته باشد؛ نباید قابل اعتنا بداند. می‌فرماید: اللَهُمَّ إنِّی أَحْمَدُک عَلَی أَنْ أَکرَمْتَنَا بِالنُّبُوَّه، وَفَقَّهْتَنَا فِی الدِّینِ

 سپاس خدایی را یا منحصر از حمد خدا بر خدا از خدا نسبت به خدا به اینکه به ما کرامت بخشید و تاج تبعیت از پیامبراکرم(ص) را بر سر ما نهاد؛ و دوم به ما تفقه و فهم و تفهم و تفهیم دین را یاد داد وَعَلَّمْتَنَا الْقُرْءَانَ؛ سپس به ما قرآن را یاد داد و دوم صبر بر سختیها، در زمان کنونی یکی از مهمترین چیزهایی که نباید فراموش بشود؛ مسئله توجه به تحمل و ایستادگی و مقاومت کردن در مقابل مشکلات است.

و سوم تَقْدِیرُ اَلْمَعِیشَةِ  یعنی شاید این سه چیز، سه ضلع یک مثلث هستند که در شرائط کنونی و اینچنینی که الان ما در آن واقع هستیم و مشکلات بیشتر نمایان است و مشکلات بیشتری در معرض ما و در زندگانی ما دیده می‌شود به این سه تا ضلع ما احتیاج بیشتر داریم. توجه به توسعه و نشرعلوم تَذَاکُرُ اَلْعِلْمِ دِرَاسَةٌ وَ اَلدِّرَاسَةُ صَلاَةٌ حَسَنَهٌ مذاکره علمی درس و تعلیم است.

خیلی پیش می‌‍‌آید، گعده می‌زنیم، می‌نشینیم، جلسه داریم، دید و بازدید داریم، ولی آنچه که اهمیت می‌دهد به این دید و بازدیدها، به این مذاکرات، به این گعده‌ها، به این نشست و برخاستها، در فرهنگ متعالی شیعه، توجه به محتوای این مذاکرات است و گرنه سخنان لهو، مطالب بیهوده، بعضاَ مطالبی که آمیخته با گناه است، وزر است، وبال است، سختی است، عذاب است، آدم باید در انتظار مکافاتش بنشیند نه! باید به این مذاکرات.

حضرت علی(ع) یکی از علائم شیعه را می‌فرماید: المتزاورون فی إحیاء أمرنا وقتی که به زیارت همدیگر می‌روند دو تا شیعه، دو برادر و برادر و خواهر می‌نشینند با هم سخن می‌گویند؛ در جهت احیاء امر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) باید مذاکره کنند؛ مذاکره علمی درس و تعلیم است و درس، همانند نمازی نیکو و پسندیده است و بمنزله عبادت است.

حدیثی بخوانم امام صادق(ع) می‌فرماید: ما اگر بنا باشد سختیها و مصیبتها را ببینیم، تحمل هر مصیبتی برای انسان میسر است. از دست دادن عزیز، ورشکستگی، سرخوردگی، گرفتار شدن به غم دوری و فرقت از عزیزان؛ اینها همه قابل تحمل است. می‌فرماید: دو مصیبت است که بسیار بسیار بزرگ است لَا مُصِیبَةَ کَاسْتِهَانَتِکَ بِالذَّنْبِ 

این است که شما گناه را کوچک بشمارید. خطا داریم، گناه داریم، غفلت داریم، هیچ کدام از اینها را نباید کوچک بدانیم. روایت داریم که اگر کسی گناه را کوچک بشمارد می‌فرماید: جرأت بر ارتکاب گناه بیشتر برایش ایجاد می‌شود و دوم وَ رِضَاکَ بِالْحَالَةِ الَّتِی أَنْتَ عَلَیْهَا رضایت بدهی به حالتی که در آن واقع هستی.حالا یک حالت، حالت زندگانی که انسان باید قناعت را مورد توجه قرار بدهد و زیاده خواه نباشد، طمع نداشته باشد. عزتمندی در ازای طمع ورزی نیست. طمع برای انسان ذلت می‌آورد.

اما چیزی که می‌فرماید نباید شما رضایت بدهید؛ رضایت ندادن بر حالت معنوی، تحصیل کمالات است، پیشرفت است، تکامل است، نباید اکتفا کرد من نمازی می‌خوانم، من روزه‌ای می‌گیرم، احیاناَ مختصری صدقه می‌دهم. احیانا به زیارتی مشرف می‌شوم، نه!! باید انسان مرتب نگاهش را به فراخی، به میدانی بزرگتر، به قله‌ای رفیعتر بدوزد.

حضرت علی(ع) از خداوند می‌فرماید: وَ أَدْنُوَ مِنْکَ دُنُوَّ الْمُخْلِصینَ من نزدیکترین جایگاه، از جایگاههای اهل اخلاص را به نزد تو می‌خواهم. یعنی اینکه انسان متوقف بشود در این زندگانی، حتی فارغ از این زندگانی به عبادات قلیلی که واقع می‌شود نه!! انسان باید قله‌های بلندتر را و میادین وسیع‌تر را و بهشتهای جاودانه‌تر را برای خودش بخرد و اینها در دنیا همانند مزرعه‌ای مهیا و گسترده است.

البته در این باب سخن گفتن مطلب زیاد است وقت من تمام است من این اندازه که گفتم از باب تذکر و توجه است. مقامات علمی، مقامات معنوی و ملکوتی امام صادق(ع) نه در ظرفیت علمی من می‌گنجد و نه در ظرفیت محدود این زمان می‌گنجد و نه من حق دارم اسباب اذیت و آزار را برای شما فراهم کنم.

خداوندا قسمت می‌دهیم نور معرفت امام باقر(ع)، اجداد طاهرینش، فرزندان شریفش و خوشه چینان مزرعه او، علمای بزرگ را در دل ما بتابان…

زیارتشان در دنیا و شفاعتشان در آخرت نصیب ما بگردان…

هر توطئه‌ای، دسیسه‌ای، شبهه‌ای که دشمنان در دلها می‌افکنند، اسباب گمراهی امت اسلامی را فراهم می‌کنند، خداوندا این توطئه‌ها و این دسیسه‌ها را به خودشان برگردان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

بندگان خدا، اُوصِیکُم وَ نَفسی بتَقوَى اللّه

خودم را مؤکداَ و شما را ملتمسانه دعوت می‌کنم و توصیه می‌کنم به رعایت تقوای الهی و پرهیز از گناهان و اجتناب از سیئات و خطیئات و تبعیت از اوامر الهی و دنبال روی از تربیت یافتگان مکتب خدا؛ و دلتان را منور می‌کنم به حدیثی از امام هادی(ع) که ما در روزهای آینده یعنی در روز یکشنبه، سالروز شهادت امام هادی(ع) را داریم.

من حدیث بدین جهت انتخاب کردم می‌فرماید: عَلَیکُم بِالوَرَعِ بر شما باد رعایت تقوا و ورع. که الدّینُ الَّذی نَلازِمُهُ آن دینی که ما ملازم آن هستیم همراه با ماست، همین ورع و تقوا است.

یعنی دین چیزی نیست، متفاوت و مجزای از ورع. یعنی انسان اگر خواسته باشد مفتخر بشود به افتخار لباس دین و خلعت زیبای دین، باید این خلعت زیبای تقوا را بر تن خودش کند. اگر در وجود انسان، در صدف وجودی انسان گوهری چون تقوا نباشد، او هرگز متدین به دین رسول اکرم(ص) نیست وَ نُدینُ اللهَ تَعالیَ بِهِ یعنی همان چیزی که به آن پایبند هستیم.

وَ نُریدُهُ مِمَّن یُوالینا و انتظاری که ما داریم از آن از کسانی است که ما را دوست دارند. محبین ما اگر می‌خواهند محبت ما را از خودشان نشان بدهند، باید بدانند که متقی باشند. لاتَتعَبُونا بِالشَّفاعَةِ شما خودتان تقوا داشته باشید. ما را در طلب شفاعت به زحمت نیاندازید.

یک شعری دارد حمیری اگر اشتباه نکنم سَوّدْتُ صَحیفهَ أعْمالی وَ وَکَلتُ الأمْرَ إلی حَیْدَر سیاه کردم دفتر عملم را و همه را سپردم به امام علی(ع). این قطعاَ پذیرفتنی نیست. حالا از سر اخلاص ایشان مطلب را فرموده است. یعنی حال همه ماست. حالا بزرگان این است که شاید احساس می‌کنند گناه در این است که حق تقوا را به جا نیاوردند، حق حمد را به جا نیاوردند. ولی امثال بنده، شاید گناهان زیادی داشته باشم.

إِنَّ أَفْضَلَ مَا تَوَسَّلَ بِهِ الْمُتَوَسِّلُونَ، الاَعْمَالَ بزرگترین چیزی که ما باید به آن توسل پیدا کنیم و توجه پیدا کنیم و شفاعت ما بکنند، اعمال ما هستند، اگر این اعمال ما نقصانی داشت، آن وقت این نقیصه بواسطه عنایت معصومین علیهم السلام پوشش داده می‌شود و از خدا می‌‍خواهند مورد آمرزش قرار بگیرد.

پس بنابراین این سفارش امامان است. در زندگانی هم این را نشان هم دادند. پس بنابراین از خدا بخواهیم خداوند این لباس را بر تن ما بپوشاند و هرگز ما را در زمره انسانهای بی تقوا قرار ندهد و به لطفش، به کرمش قلم عفو بر جرائم اعمال ما بکشد.

عزیزان مناسبتها داریم که اولین مناسبت، مناسبت امروز بود. مجدداَ ولادت امام باقر(ع) را به همگان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و مناسبت بعدی مناسبت روز درختکاری بود که البته به همت عزیزان منابع طبیعی، امروز دو تا اصله درخت زیتون و درخت مثمر کاشته شد به دست مبارک حضرت حجةالاسلام والمسلمین حاج آقای قاضی امام محترم جمعه دزفول و نماینده محترم ولی فقیه، این یک نماد است.

مقام معظم رهبری انجام دادند. نائب امام زمان این را نشان دادند  به تبعیت از اجداد طاهرینش، سفارشاتی در روایات آمده است که باید درختکاری بشود و مخصوصاَ این نکته را حاج آقا فرمودند: که به نیت هر شهید به اسم شهیدی درختی و نهالی کاشته بشود و قطعا توجه این شهید این نهال را پر ثمر خواهد کرد. ان‌شاءالله این نمود نماد شجره طیبه‌ای باشد که اَصلُها ثابِتٌ وَ فرعُها فِی السَّماء تُؤتی اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها

حالا درختهایی در این چند ساله کاشته شده است که نوعا این درختها، درختهای غیر مثمری هستند و بعضاَ متأسفانه گفته شده برخی از اینها در آلوده کردن محیط زندگانی مضر هستند و می‌گویند چیزی که موجب انتشار برخی از این پشه‌ها و مگسهای مزاحم می‌شودهمین درختان است که در برخی جاها دیده می‌شود اینها را قطع کردند، آتش زدند، خلاصه مایعات و محلولهایی ریخته اند که اینها سبز نشوند خیلی آدم را غمگین می‌کند، اندوهناک می‌کند از وضعیتی که پیش آمده است.

این مهم را عزیزان فضای سبز، شهرداری و شورای محترم شهر عنایت بکنند و بنشینند. ما به لطف خدا، مرکز تحقیقات داریم، مراکز تحقیقاتی داریم، شخصیتهای علمی در دزفول داریم، تجارب ارزنده‌ای داریم. ان‌شاءالله در سطح خود شهر، درختان، درختان مثمر که میوه بدهد، ثمر بدهد، کاشته بشود. فرهنگ مردم به لطف خدا ارتقا پیدا کرده و در این جهت ان‌شاءالله اقدامی اساسی صورت بگیرد.

شنبه ۱۸ اسفند سالروز تشکیل کانونهای فرهنگی مساجد است. اینها همه نعمتهای بزرگی هستند که خدا به ما داده است. بازاری از بازرهای آخرت است که خدا نصیب ما کرده است. به لطف خدا مساجد دزفول هم مساجدی فعال هستند. حالا من از این جهت خواستمعنوان این موضوع را یادآوری کنم و شأن عزیزان دست‌اندرکار و ائمه محترم جماعات، هیئات امنا، هیئات عزاداری، جلسات قرائت قرآن، خدام و عزیزانی که به شکلی در مسجد فعالیت می‌کنند، کانونهای فرهنگی، مؤسسات قرآنی.

در روزهای آینده گرچه می‌افتد در برنامه تقویم هفته آینده ولی به جهت تناسبی که یا نسبتی که در حیطه مسئولیت من است در اراده تبلیغات اسلامی بگویم؛ مسئله اعتکاف را ما در پیش رو خواهیم داشت در سالهای گذشته بالغ بر ۵۰ مسجد در سطح شهرستان اعتکاف وجود داشته و جمعیتی بالای ۳۵۰۰ نفر جوان و نوجوان در این مساجد حضور داشته‌اند که در بعضی از مساجد خواهران بودند و در بعضی از مساجد فضاهای اختصاصی داشتند، توانستند هم برادران را و هم را خواهران را جا بدهند. من تشکر می‌کنم.

ولی عزیزان می‌دانند امسال تفاوتی که با سال گذشته کرده است، ایمان مردم، همان ایمان است؛ مساجد، همان مساجد است و اهمیت اعتکاف هم همان اهمیت را دارد. ولی شرائط ایجاب می‌کند که به آن بیشتر پرداخته شود. شرائط اقتصادی یک مقدار مشکلات را بیشتر می‌کند و لازم است عزیزان به مساجد کمک کنند. حتماَ مساجد را یاری بدهند. بالاخره شش وعده باید از عزیزان معتکف پذیرایی بشود، قطعا یکی از اموری که می‌تواند در این ماه سبب ریزش رحمت بشود توجه در این جهت است.

خصوصاَ عده‌ای از معتکفین اینها نیازمندانی هستند که دلی سرشار از امید و پر حرارت از حیث وجود ایمان، اما محروم از حیث توانمندیهای مالی، خدا نکند نگاهی تأسف بار، نگاهی حسرت وار، متوجه کسانی بشود که توانایی دارند و از این فرصت استفاده نمی‌برند. پس عزیزان ان‌شاءالله کمک کنند. به مساجد محل مراجعه کنند. مشکلات را بررسی کنند و ان‌شاءالله بتوانند در این شرائط فعلی عرصه‌ای زیبا از حضور مردان و زنانی مؤمن و منور را به ترسیم و به تصویر همگان بکشانند.

از جمله مناسبتها، مناسبت تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام را در سال ۵۸ را داریم که روز بزرگداشت شهدا است. مقام معظم رهبری این جمله را فرمودند: ملت ایران تا ابد مدیون شهدا و خانواده‌های شهدا است. این را همه ملت باید بدانند. هرچه ما عزت بدست بیاوریم، هرچه پیشرفت بدست بیاوریم، مرهون خون شهدای عزیز شما، این جگر گوشه‌های شماست.

پس بنابراین باید این را ما مغتنم بشماریم. این فرصت را از عزیزان و دست‌اندرکاران بنیاد شهید انقلاب اسلامی و ایثارگران که فعالیت می‌کنند و در این جهت مباشرتاَ مسئولیت مستقیم خدمت رسانی را داریم از اینها تقدیر و تشکر به عمل بیاوریم و البته توجه به فرهنگ شهادت و گرامیداشت فرهنگ شهادت که مقام معظم رهبری می‌فرماید: بزرگداشت شهدا ارزشش کمتر و اهمیتش کمتر از خود شهادت نیست. از این جهت این را باید در صدر توجهات بیشتر قرار بدهند.

ما امسال مواجه بودیم با یک جسارت، نسبت به شهدای عزیز، نسبت به تصاویر شهدایی که برای ما بسیار بسیار افتخارآفرین بود. در تابلویی که در مسیر جاده دزفول اندمیشک نصب شده بود. متأسفانه حرمت شکنی شد. متأسفانه داخل در حریمی شدند، برخی آشوب گر، برخی مخل امنیت، کسانی که از قانون و موازین قانونی فرار می‌کنند و هیچ گونه توجهی به رفتارهای اخلاقی و جایگاههای معنوی ندارند و شاید نه تاریخ را خوب خوانده‌اند، نه گذشته را دیده‌اند، نه حال را خوب می‌بینند و نه آینده را می‌بینند و از این جهت باید به حال اینها تأسف خورد.

به حال کسانی که پشت پرده این قضیه، بعنوان اتاق فکر این قضیه، با اینکه قبول مسئولیت هم نمی‌کنند؛ ولی پشت پرده این قضایا را راهنمایی می‌کنند. محرک هستند. جنبه آمریت دارند. عقبه فکری که متأسفانه در این چند ساله دیده شده است که نه با منافع ملی ما، نه با موازین دینی ما، نه با رفتارهای شرعی ما، نه با ضرورتهای منطقه‌ای ما، سازگاری دارد؛ این را ما نمی‌پسندیم.

اینکه بیایند به بهانه پایین آوردن تابلو که مثلا به زعم خودشان به حریم برخی مرزها یک جابجاهایی ایجاد شده است، یا تجاوز شده است؛ بیایند اینچنین رفتاری بد و ناپسند؛ بیایند تصاویر شهدا را پایین بکشند. این مثلاَ تابلو را به زیر بکشند و کشان کشان پیروزمندانه شعار بدهند؛ به اینکه کأنه فتح الفتوحی کردند و بیایند تصویر تمثال شریف حضرت آیت الله قاضی را به آتش بکشند و به دانشگاه مرکز علمی حمله کنند، شیشه‌ها را بشکنند، خسارت وارد کنند. یعنی نشان می‌دهد که اینها نه علم دارند، نه توجهی به علم دارند، نه توجهی به فهم دارند، نه توجهی به درک دارند و نه ضرورتها را می‌شناسند. باید در مقابل این روحیات چه کنیم؟

قطعاَ اینها معلم اخلاق ما نیستند. قطعاَ مردم شریف دزفول، مردم فهیم دزفول اول حساب کل مردم شریف اندیمشک را از اینها جدا می‌کنند. این نکته اول. مردم شریف اندیمشک، مردمی علاقه‌مند، مردمی که گوشتشان، پوستشان، خونشان، سابقشان آمیخته با علاقه‌مندی با مردم این دیار است. دزفول و اندیمشک بینونت و جدایی نداشته است. منافعشان، ضررها، زیانها، خسارتها، منفعتها، سودها، اینها همه باهم آمیخته شده است.

سالها با هم زندگی کردند وصلت کردند. رفت و آمد داشتند و مخصوصاَ مزایا و مزیتهای نسبی که شهرستان دزفول داشته همه اینها در طبق اخلاص گذاشته است مورد تمام استفاده همه شهروندان اندیمشکی قرار گرفته است و البته مردم دزفول هم از توجهی که عزیزان اندیمشکی دارند متشکرند.

ولی اینها چه عناصری هستند؟ چرا با اینها برخورد نمی‌شود؟ چه دست پنهانی است؟ چه چشمی است که چشمش را بسته و نمی‌خواهد اینها را خوب ببیند؟ اینها اندازه‌ای کارشان ندارند. ای کاش متوقف به یک تابلوئی، یک عقده‌ای بود، روی سریک تابلو، خالی می‌شد. دیگر تمام شد، نه!! به حریم رودخانه تجاوز کنند، به بستر رودخانه تجاوز کنند. شاید آینده بیایند با بقیه شهرها، به جنوب استان لرستان، به جنوب استان ایلام، به برخی دیگر از شهرها، به شهرستان شوش. اگر این رویه شد؛ عزیزان دست اندرکار می‌خواهند با این رویه بد چگونه رفتار کنند؟ اگر با این اشخاص با این اشخاص قانون گریز برخورد نکنند می‌خواهند چه بکنند؟

بنابراین بنده به نمایندگی از شما مردم فهیم، مردم علاقه‌مند، مردم محجوب، مردمی که حجب و حیا دارد و هرگز در عرصه‌ای که رفتارهای ضد اخلاقانه می‌شود ورود پیدا نمی‌کند. ولی با قاطعیت و البته از طرف کسانی که هزاران نفری که در طول این چند روز در هرکجا رفتیم اینها از ما پرسیدند. حتی نائب الزیاره بودیم، سفر عتبات عالیات رفته بودیم؛ عزیزانی که مرا آنجا می‎دیدند هیچ کدام از عزیزان نبود مگر اینکه از من مطالبه می‌کرد که حاج آقا چرا فریادی زده نمی‌شود؟ چرا مطلبی گفته نمی‌شود؟ چرا با اینها برخورد نمی‌شود؟

از این جهت بنده از طرف شما عزیزان و از طرف عزیزانی که غائب هستند عرض می‌کنم. عزیزان تا قبل از تحویل سال نو یعنی در سال ۹۷ این قضیه جبران بشود. نصب تابلو بشود و شهدای عزیز و کریم ما زینت بخش آن نقطه بشوند و ترتیبی داده بشود که با تمام کسانی که به شکلی این حادثه را آفریدند و این رفتار ناپسند را انجام دادند برخوردی قاطع بشود و کسانی که پشت این پرده، دستهای پنهانی علاقه‌مند هستند آب بر این آسیاب بریزند. آتش و سوخت بر این آتش بریزند؛ با اینها برخورد قانونی بشود. مردم شریف دزفول چیزی جز این را نخواهند طلبید.(تکبیر نمازگزاران)

عزیزان بنده بنابر وظیفه آنچه که در پیام مقام معظم رهبری بعنوان بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آمده است. ضمن اینکه خدا را شاکرم که خداوند ما را بهره‌مند کرد از مردی صالح، ذریه‌ای از زراره رسول اکرم(ص) که اینچنین حکیمانه سخن می‌گوید که در بخشی از آن مهمترین فرصتها را بیان کردند. نیروی انسانی مستعد، کارآمد، با زیربنایی عمیق و اصیل ایمانی و دینی، جمعیت جوان زیر ۴۰ سال که تقریبا ۳۶ میلیون نفر این تعداد را دارند. ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالیه دارند.

رتبه دوم جهان در دانش آموختگی علوم مهندسی، ظرفیتهای ملی ناشناخته، ۷ درصد از منابع و ذخائر معدنی نسبت به کل جهان، ذخائر کل عالم، موقعیت استثنایی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب و بازار بزرگ ملی، بازار بزرگ منطقه‌ای، ۱۵ کشور همسایه، با بالغ بر جمعیتی ۶۰۰ میلیونی اینها همه فرصتهایی است یا سواحل دریایی طولانی، اینها فرصتهایی که باید دولت استفاده بکند.

مدیریت جهادی الهام گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل اصیل ما می‌توانیم که امام فرمودند؛ مدیرانی کارآمد و پر انگیزه و خردمند که اینها هرکدام می‌توانند درآمدهای ملی را برای ملت به ارمغان بیاورند و این وضعیت را دگرکون کنند. اینها چیزهایی است که باید دولت مردان ما، نمایندگان مجلس ما به آن توجه کنند.

مورد بعدی مسئله عدم پخش گزارشهای تصویری از شهرستان دزفول است. یک مدت است که متأسفانه معاونت خبر صدا و سیمای استان به آن عنایت ندارد. ما گلایه داریم و گلایه‌مندیم. گرچه گاهی توسط ریاست محترم توجهاتی می‌شود. در جلساتی هم مطالبی گفته می‌شود؛ ولی دوست داریم که عمل و گفته‌ها، همسانی و مطابقت بیشتری داشته باشد.

مورد بعدی که آخرین مورد است. حضور نمایندگان در ستاد فرماندهی کل قوا که با پیگیریهایی که امامت محترم جمعه دزفول داشتند و از طرفی عزیزانی که در تهران بودند مسئولان عزیزی که اینها از فرزندان این خطه هستند، نامه‌ها و مکاتباتی داشتند، منجر به این شد که ریاست محترم ستاد فرماندهی کل قوا، هیئتی جهت بررسی وضعیت نا‌امنی بفرستد.

ان‌شاءالله امیدوارم که این عزیزان با بررسی میدانی به مشکلات و معضلات و چالشها توجهی کنند که ان‌شاءالله این خطه همانگونه که سرآمد مقاومت بود ان‌شاءالله سرآمد امنیتی پایدار، همه گیر، همه جانبه و شرائطی فراهم بشود، با این نعمتهای خدادادی برای هم مردم شریف و دلداده به خدا، که حقشان این است که امنیت داشته باشند، امنیت پایدار داشته باشند و بتوانند توسعه و پیشرفت را نصیب خودشان کنند ان‌شاءالله زمینه ظهور امام زمان(عج) فراهم بشود. که وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً

خداوندا قسمت می‌دهم به حق امام زمان(عج) تعجیل در فرجش عنایت بفرما….

به امام زمان(عج) قسمت می‌دهیم بر طول عمر مقام معظم رهبری بیافزای…

به امام زمان(عج) قسمت می‌دهیم مشکلات مملکت اسلامی ما را برطرف کن…

ما را شاکر نعمتهای خودت قرار بده…

شر دشمنان را به خودشان بگردان…

شهدای ما را با شهدای کربلا محشور کن…

امام شهدا را با جده طاهره‌اش فاطمه زهرا(س) محشور بفرما…

بیماران اهل اسلام خاصه عزیزانی که منسوب به این جمع هستند مخصوصاَ مریض منظور نظری است؛ خداوندا به حق جده طاهره این مریض منظور نظر قسمت می‌دهم شفای عاجل بر تنشان بپوشان.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ