۲م، آبان ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

کتاب «خاطرات و مبارزات علامه شیخ عباس مخبر دزفولی» منتشر شد.

علامه مخبردزفولی دارای شخصیت چند وجهی است که در این کتاب تلاش شده ابعاد و گستردگی وجوه شخصیتی وی تا حد امکان تبیین شود.

زمان انتشار: ۲م, آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶ ق.ظ | کد خبر: 73086

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” در معرفی این کتاب که به تألیف دکتر غلامرضا درکتانیان است آمده است: 
دزفول یکی از شهرهای عالم‌خیز ایران و جهان تشیع است که در گسترش و تعمیق مذهب شیعه نقش مهمی ایفا کرده است.

این شهر زادگاه ده‌ها عالم و فقیه برجسته شیعی بوده که شیخ مرتضی انصاری(ره) چهره تابناک فقاهت و جهان مرجعیت از آن جمله است.

یکی از عالمان دینی برجسته و مجهول القدر برخاسته از محیط فکری و فرهنگی و مذهبی دزفول، مرحوم حجةالاسلام والمسلمین حاج شیخ عباس مخبر دزفولی(تولد۱۳۰۷، وفات۱۳۶۵) معروف به «علامه مخبر دزفولی» است.

در این پژوهش تاریخ شفاهی که با عنوان «زندگی و مبارزات علامه شیخ عباس مخبر دزفولی» در ۶۲۸ صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مهر ۹۷ منتشر شده؛ حیات فردی، اجتماعی، علمی، دینی و مبارزات علامه مخبر دزفولی مورد بررسی قرار گرفته است.

علامه مخبر دزفولی دارای شخصیت چند وجهی است که در این کتاب تلاش شده ابعاد و گستردگی وجوه شخصیتی وی تا حد امکان تبیین شود.

در تبیین این ضرورت باید گفت: معاصر بودن و مجهول القدر ماندن مقام علمی مرحوم مخبردزفولی با توجه به ارتحال نسبتاً زود هنگام ایشان، آن هم در دوران پرمخاطره دفاع مقدس، بازخوانی نقش علما به صورت عمومی و به طور ویژه نقش مرحوم علامه مخبر در تحولات تاریخ انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس در دزفول، ‌بازخوانی گوشه‌های کمتر توجه شده از تاریخ انقلاب اسلامی با تمرکز بر تاریخ شفاهی و تبیین نقش علامه مخبردزفولی و فعالیت‌های فکری و فرهنگی وی بخصوص در امر بسترسازی و تربیت نیروهای انقلابی(چرا که متأسفانه در بررسی تاریخ انقلاب اسلامی بیشتر توجه و تمرکز بر مبارزات مسلحانه و یا خاطرات زندان و شکنجه بوده و این امر موجب تحت‌الشعاع قرارگرفتن مبارزات فکری و فرهنگی و بسترسازی صبورانه مبارزان عالم و اندیشمند و شاگردان درجه اول حضرت امام، شخصیتهای چون شهید بهشتی، مطهری، مفتح، باهنر و یا روحانیون روشنفکر در مناطق دیگر چون مرحوم مخبر دزفولی شده است.) از جمله علل ضرورت پژوهش درباره شخصیت علامه مخبر دزفولی است.

بررسی و تبیین چرایی مقاومت دزفول در دوران دفاع مقدس و نقش علمای مبارز این شهر در این نقش آفرینی، بازخوانی، معرفی و الگوسازی شیوه رفتار اجتماعی و خانوادگی مرحوم مخبردزفولی به عنوان یک روحانی خدوم، بی ادعا، به روز و پاسخگو به شبهات و نیازهای جوانان از دیگر دلایلی است که تدوین چنین پژوهشی را ضروری می‌سازد.

موضوع آخر را می‌توان مهمترین علت و نیاز ضروری برای انجام این پژوهش قلمداد کرد؛ علیرغم اینکه از رحلت مرحوم شیخ عباس مخبردزفولی بیش از سی سال می گذرد و بسیاری از شاهدان عینی و مبارزان دوران انقلاب دزفول مرحوم شده‌اند، با این حال در ذهن و ضمیر بسیاری از مردم و افراد مختلف، خاطرات بسیاری از ایشان باقی مانده است. از این رو در انجام این طرح تکیه اصلی بر انجام مصاحبه با افراد نزدیک به وی اعم از خانواده و مسئولین وقت اداری و نظامی شهر بوده است.

در این پژوهش تاریخ شفاهی از منابع مکتوب به ویژه اسناد ساواک و اسناد و دست‌نوشته های علامه مخبر استفاده شده است.

خوشبختانه بخش عمده‌ای از آثار مکتوب ایشان منتشر شده است که برای تبیین حیات علمی و فکری وی مهم و قابل ملاحظه است.

۳۰۰۰ دقیقه مصاحبه تاریخ شفاهی درباره شخصیت علامه

با توجه به جنبه‌های مختلف حیات فردی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی مرحوم علامه مخبردزفولی، مطالب این پژوهش برگرفته از ۳۰۰۰ دقیقه مصاحبه تاریخ شفاهی با شخصیت‌های مختلف از جمله روحانیون، مقامات کشوری و فرماندهان نظامی، فرزندان آن عالم بزرگوار و اقشار مختلف مردم است.

در این کتاب از ۱۰۰ برگ سند و ۷۰ قطعه عکس استفاده شده است، این کتاب در ۹ فصل به نگارش در آمده است که به تازگی توسط  مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشرشده است.