۱۳م، مهر ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

ره آورد پیامبر گرامی اسلام برای نشر معارف دین و هدایت مردم بوده است. + متن کامل خطبه‌ها

عمل و تمسک به قرآن مجید باید سرلوحه تقوا در امور زندگی همه مردم قرار گیرد.

زمان انتشار: ۱۳م, مهر ۱۳۹۷ ساعت ۸:۵۰ ب.ظ | کد خبر: 72830

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ” مجد دز” آئین با شکوه نماز جمعه با حضور مردم متدین و ولایت مدار شهرستان دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوای الهی

خطیب جمعه دزفول در خطبه اول نماز با دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی از منظر امام علی(ع) گفت: عمل و تمسک به قرآن مجید باید سرلوحه تقوا در امور زندگی همه مردم قرار گیرد.

تبیین اصول دین که اساس اعتقادات هر فرد مسلمان است

امام جمعه دزفول در ادامه به تبیین اصول دین که اساس اعتقادات هر فرد مسلمان است پرداخت و افزود: پذیرفتن اصول دین باید قلبی باشد و در این اصول جایگاه ولایت و امامت بسیار مهم است.

ره آورد پیامبر اسلام برای نشر معارف دین و هدایت مردم بوده است

وی با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید اظهار داشت: آنچه پیامبر اسلام از سوی خدای متعال برای بشر آورده است برای نشر معارف دین و هدایت مردم بوده است.

عمل به دیگر احکام دین با حضور امام و راهنمایی ولایت امکان پذیر نیست

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با ذکر حدیثی از امام باقر(ع) با اشاره به ۵ چیز(زکات، خمس، حج، روزه و ولایت و امامت)که مبنای اسلام برای هر مسلمان است به ویژگی‌های ولایت و امامت پرداخت و افزود: عمل به دیگر احکام دین با حضور امام و راهنمایی ولایت امکان پذیر نیست.

باز خوانی سخنان حیات بخش مقام معظم رهبری در اجتماع با شکوه بسیجیان

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم ضمن تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع) به اجتماع عظیم و باشکوه بسیجیان در ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی و سایر نقاط کشور پرداخت و گفت: این اجتماع باشکوه که با سخنان مهم و کاربردی فرماندهی معظم کل قوا همراه بود در حقیقت مانور قدرت ملت ایران بود.

بیانات رهبر انقلاب، شور و نشاط در کالبد ملت به ویژه جوانان عزیز ایران دمید

امام جمعه دزفول افزود: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ورزشگاه آزادی حماسی، حیات بخش و تعیین کننده بود و شور و نشاط در کالبد ملت به ویژه جوانان عزیز ایران دمید.

شکست ناپذیری و عزت ملت ایران از اسلام است

وی شکست ناپذیر بودن ملت ایران را واقعیتی انکارناپذیر دانست و گفت: حضرت آقا تأکید کردند که این شکست ناپذیری و عزت ملت ایران از اسلام است.

بها دادن به جوانان کلید حل مشکلات کشور است

امام جمعه دزفول با تأکید بر لزوم بها دادن به جوانان به عنوان کلید حل مشکلات کشور بیان کرد: فرماندهان ما در دوران دفاع مقدس جوانانی نظیر شهید باکری، همت و زین الدین بودند که توانستند آن شرایط سخت را مدیریت کنند.

حجةالاسلام والمسلمین قاضی جوانان را نیروی محرکه کشور خواند و افزود: افرادی که جوانان را مشکل می‌دانند کاملا در اشتباه هستند البته ریزش‌هایی هم وجود دارد ولی در مقابل، رویش‌های بسیارخوبی داشته‌ایم.

بعضی از اشخاص از موقعیت‌ها و نعمت‌های کشور سوء استفاده می‌کنند

امام جمعه دزفول اظهار داشت: بعضی از اشخاص و جریانات سیاسی ۴۰ سال است که از موقعیت‌ها و نعمت‌های کشور سوء استفاده می‌کنند و دست بردار هم نیستند.

جوانان باید روی کار آیند و ضعف مدیریت‌ها را جبران کنند

وی افزود: جوانان باید روی کار آیند و ضعف مدیریت‌های شما را که لطمات بسیار زیادی به کشور وارد کرده است جبران کنند.

عربده کشیدن‌های آمریکا به دلیل ضعف آنها است

خطیب نماز جمعه دزفول بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان اعلام کردند که عربده کشیدن‌های آمریکا به دلیل ضعف آنها است و به زودی شاهد شکست‌های دیگری نیز خواهند بود.

تمسخر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نزد جهانیان

حجةالاسلام  والمسلمین قاضی در ادامه افزود: نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل عکسی از یک قالیشویی در اطراف تهران را به عنوان یک مرکز هسته‌ای ایران معرفی کرد که مورد تمسخر جهانیان قرار گرفت.

عهدشکنی و قانون گریزی آمریکا در مقابل رأی دادگاه بین‌المللی لاهه به نفع ایران

خطیب نماز جمعه دزفول همچنین با اشاره به رأی دادگاه بین‌المللی لاهه به نفع ایران گفت: طبق این رأی تحریم‌های آمریکا در زمینه مسایل پزشکی، کشاورزی و صنعت هوایی باید برداشته شوند.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا این رأی را بی‌ارزش خوانده، افزود: با رد کردن این رأی بار دیگر شاهد عهدشکنی و قانون گریزی آمریکا در محافل بین‌المللی هستیم.

وی با بیان اینکه آمریکا در جهان منزوی شده، گفت: آمریکا در جنگ اقتصادی با ملت ایران دوباره شکست می‌خورد.

دشمنان در همه طرح‌ها و نقشه‌های خود شکست خورده‌اند

امام جمعه دزفول افزود: دشمنان در همه طرح‌ها و نقشه‌های خود مانند ایجاد اغتشاش شکست خورده‌اند البته مسئولان باید مشکلات جامعه را پیگیری کنند.

مسئولان باید توقعات کامیون‌داران را که منطقی است حل کنند

وی توقعات کامیون‌داران را منطقی دانست و گفت: مسئولان باید به درد دل این صنف گوش دهند و مسایل شهرستانی را حل و مسایل کشوری را از مسئولان کشوری پیگیری کنند.

بعضی از مسئولان ضعیف از مردم و شهدا خجالت بکشند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با بیان اینکه باید بعضی از مسئولان ضعیف از مردم و شهدا خجالت بکشند ادامه داد: کسانی که باعث شدند این وضعیت اقتصادی، گرانی و تورم غیرواقعی ایجاد شود مقصر هستند و باید مجازات شوند.

امسال به کوری چشم دشمنان اربعین حسینی بسیار باشکوه‌تر برگزار می‌شود

حجةالاسلام والمسلمین قاضی با اشاره به نزدیک شدن ایام اربعین حسینی بیان کرد: امسال نیز به کوری چشم دشمنان آیین اربعین حسینی بسیار باشکوه‌تر برگزار می شود.

وی افزود: برگزاری باشکوه این آیین، توطئه و فتنه دشمنان را برای ایجاد اختلاف بین مردم ایران و عراق خنثی می‌کند.

عملیات موشکی سپاه در پاسخ به این حمله کوبنده بود که جای قدردانی دارد

امام جمعه دزفول با اشاره به حمله تروریستی به رژه اهواز نیز گفت: عملیات موشکی سپاه در پاسخ به این حمله کوبنده بود که جای قدردانی دارد.

گرامیداشت هفته نیروی انتظامی

خطیب نماز جمعه دزفول ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی از زحمت کشان این نیرو تشکر کرد و ایجاد امنیت در کشور را بسیار با اهمیت دانست.

جابجایی‌های بی‌رویه و بدون تدبیر بعضی از مسئولین بومی در ادارات دزفول

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جابجایی‌های بی‌رویه و بدون تدبیر بعضی از مسئولین بومی  ادارات را که سبب نگرانی مردم شده‌اند حرکتی نادرست برشمرد و افزود: چنانچه این روند ادامه یابد به ناچار پشت پرده این تعویض‌ها و جابجایی‌ها را خواهم گفت.

تسلیت درگذشت شاعر مؤمن، فرهنگی و فرهیخته مرحوم حاج غلامحسین سنگری

امام جمعه دزفول در پایان درگذشت شاعر مؤمن، فرهنگی و فرهیخته مرحوم حاج غلامحسین سنگری را به فرزند برومندشان استاد و محقق عاشورایی دکتر محمدرضا سنگری تسلیت گفت.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

عبادالله، بندگان خدا، برادران و خواهران ایمانی، همه شما و خودم را به رعایت تقوا و پرهیزگاری سفارش و توصیه می‌نمایم‏.

امیرالمؤمنین علی(ع) در ضمن نامه ۴۷ در سفارش به تقوا، به فرزندان بزرگوارش پندها و سفارش‌هایی را هم بیان می‌فرماید: در فرازی از این نامه می‏فرماید  اَللَّهَ اَللَّهَ فِی اَلْقُرْآنِ لاَ یَسْبِقُکُمْ بِالْعَمَلِ بِهِ غَیْرُکُمْ  خدا را خدا را درباره قرآن به شما یادآوری می‌کنم، مراقب باشید، مواظب باشید، مبادا دیگران در عمل کردن به قرآن به شما پیشی بگیرند.

 این توصیه امیرالمؤمنین(ع) است در تقوای کاربردی و عملی؛ وتمسک به قرآن و اینکه قرآن بعنوان لوح و سرلوحه تقوا در زندگی ما همیشه الگو و سرمشق باشد ان‌شاءالله.

در خطبه هفته قبل بیان شد که اصول دین ریشه و اساس اعتقادات هر فرد مسلمان است. که اصول دین را باید با تحقیق و آگاهی و از روی علم به آنها ایمان بیاورد و اعتقاد و باور قلبی داشته باشد. به خلاف فروع دین، که در فروع دین گفتیم؛ هم با اجتهاد می‌شود آنها را تحصیل کرد؛ هم اینکه اگر کسی نمی‌تواند؛ فرصت ندارد؛ شرایطش اقتضا نمی‌کند که مجتهد باشد و به حکم الهی دسترسی پیدا بکند می‌تواند از مجتهد جامع الشرایط در فروع دین تقلید کند.

در خطبه گذشته در باب اصول دین مسئله امامت و ولایت که از اهمیت خاصی برخوردار است مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیرامون اهمیت و جایگاه آن به آیه شریفه از قرآن کریم و همچنین حدیثی از امام باقر(ع) استناد شد.

در ادامه همین بحث، آیه دیگری از قران کریم و همچنین حدیث دیگری از امام باقر(ع) مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و تمسک پیدا می‌کنیم.

 خداوند تبارک وتعالی در آیه ۶ سوره رعد می‌فرماید: انَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ  یعنی ای پیغمبر تو هشدار دهنده خلق هستی و هر قومی نیز راهنمایی دارد. مقام انذار را برای پیامبر بیان می‌کند و بعد می‌فرماید: هر قومی هم یک هدایتگری دارد؛ یک راهنمایی دارد؛ که کأنه این یک سنت الهی است که خداوند تبارک و تعالی مردم را بدون هادی نمی‌گذارد در هیچ زمانی از ازمنه و درهیچ عصری از اعصار زمین از هادی و هدایتگر و امام و پیشوا خالی نخواهد بود. این آیه شریفه مورد بحث و بررسی است.

بُرید عجلی که از مشاهیر شاگردان امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) است می‌گوید که حضرت امام محمد باقر(ع) در تفسیر این آیه شریفه فرمود: رَسُولُ اللّهِ (ص) الْمُنْذِرُ وَ لِکُلّ زَمَانٍ مِنّا هَادٍ یَهْدِیهِمْ إِلَى مَا جاء به نبی الله می‌فرماید: منذر و هشدار دهنده رسول خداست و برای هر زمانی راهنمایی هست، از میان ما که مردم را به آنچه پیغمبر آورده است و احکامی که پیغمبر از طرف خدای متعال آورده است که مجموعه آن احکام دین است راهنمایی بکند.

و بعد در ادامه حدیث می‌فرماید: راهنمایان بعد از پیغمبر(ص)، علی(ع) و بعد از آن حضرت، جانشینان او یکی پس از دیگری  خواهند آمد. که الان حضرات ائمه معصومین(ع) آمده‌اند و نوبت به امام دوازدهم رسیده است؛ امام زمان(ع) الان براساس این آیه شریفه امام زمان ماست، و هادی ماست، و راهنمای ماست.

وهمچنین حمویی که یکی از دیگر از راویان است به سند خود از ابوبرزه اسلمی روایت می‌کند که شنیدم پیغمبر دست روی سینه خود نهاد و این آیه را بدین گونه تلاوت فرمود: انَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ  یعنی همانا که تو هشدار دهنده خلق هستی؛ آنگاه دست روی دست علی(ع) گذاشت و فرمود: وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ  و برای هر قومی راهنمایی هست.

در جای دیگر از ثعلبی نقل می‌کند که عبدالله بن عباس گفت: هنگامی که این آیه شریفه نازل گردید پیغمبر دست روی سینه خودش گذاشت و فرمود: منذر و هشدار دهنده خلق من هستم سپس با دست اشاره به دوش علی بن ابیطالب(ع) نمود و فرمود: یا علی هادی و راهنما هم تویی که رهروان به وسیله تو راه را پیدا می‌کنند.

یعنی در جاهایی مختلف پیغمبر شأن نزول این آیه را بیان کرد و دیگر هیچ ابهامی درباره این آیه وجود ندارد. و هم عامه اهل سنت و هم شیعه متفق هستند؛ که مراد از هَادٍ  و هادی و هدایتگر در این آیه شریفه امیرالمؤمنین(ع) است.

بحث مهم دیگری در این خصوص وجود دارد که در این خطبه نمی‌رسیم بپردازیم چون حدیث را هم باید ذکر کنیم. و آن بحث این است که: راهنما باید حتما از خاندان پیامبر باشد. استدلالی هم دارد که ان‌شاءالله اگر فرصتی شد در خطبه دیگر مطرح خواهیم کرد.

اما حدیث دیگری هم باز در کتاب شریف خصال از امام باقر(ع) نقل شده که از ابی حمزه ثمالی است می‌فرماید: عن ابی حمزه ثمالی قال ابوجعفر(ع) بُنِیَ الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ  ابی حمزه ثمالی نقل می‌کند که امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنچ چیز بنیان نهاده شده است اقام الصَّلَاةِ  بر پا داشتن نماز وَ ایتاه الزَّکَاةِ  پرداخت زکات وَ الْحَجِّ البیت  یعنی حج گذاردن وَ الصَّوْمِ شهر رمضان روزه ماه مبارک رمضان وَ الْوَلَایَةِ لنا اهل البیت ولایت ما اهل بیت.

اسلام بر این پنج چیز بنیان نهاده شده است. بعد در ا دامه حدیث می‌فرماید: فَجُعِلَ فی اَرْبَعَ مِنْهٰا رُخْصَةٌ  در چها تای از اینها رخصت هست، اجازه هست. چهار تا کدامند؟  وَ لَمْ یَجْعَلْ فِی الْوِلٰایَةِ رُخْصَةٌ ولی در ولایت هیچ رخصتی نیست.

بعد توضیح می‌دهد در آن چهار تا چه طوری ممکن است رخصت شده باشد. می‌فرماید: مَنْ لَمْ یَکُنْ لَهُ مَالٌ لَمْ یَکُنْ عَلَیْهِ اَلزَّکَاةُ کسی که مالی نداشته باشد زکاتی به گردنش نمی آید. زکات حد نصابی دارد. اگر مال داشته باشد در آن مواردی  که شرع مقدس معین کرده است؛ وظیفه اش است که زکات را بدهد. اگر آن مال را نداشته باشد زکات به گردنش نیست.

بعد می‌فرماید: وَ مَنْ لَمْ یَکُنْ عِنْدَهُ مَالٌ فَلَیْسَ عَلَیْهِ حَجٌّ  اگر نه!! پولدار نباشد چون یکی از شرایط واجب شدن حج استطاعت مالی است. انسان باید توان مالی داشته باشد که برود مکه. اگر توان مالی پیدا نکرد حج به گردنش نمی‌آید؛ پس رخصت در حج داده شده است.

بعد می‌فرماید: وَ مَنْ کَانَ مَرِیضاً اگر کسی مریض باشد صَلَّى قَاعِداً می‌تواند نمازش را نشسته بخواند. نتوانست نشسته بخواند می‌تواند نماز را خوابیده بخواند. وَ أَفْطَرَ شَهْرَ رَمَضَانَ  و می‌تواند روزه نگیرد. اگر بیماری دارد رخصت داده شده که روزه نگیرد.

بعد می‌فرماید: وَ اَلْوَلاَیَةُ اما ولایت چی؟ صَحِیحاً کَانَ أَوْ مَرِیضاً انسان سالم باشد یا مریض باشد. أَوْ ذَا مَالٍ آدم ثروتمندی باشد أَوْ لاَ مَالَ لَهُ یا فقیر باشد مالی برایش نباشد. فَهِیَ لاَزِمَةٌ در تعبیر دارد ای وَاجِبَةٌ  یعنی ولایت لازم است. هیچ ولایت از گردن انسان ساقط نمی‌شود. فلذا به خاطر همین است که می‌گویند: در میان این پنج  چیز ولایت از همه مهمتر است.

مرحوم آیة الله العظمی اراکی، شیخ محمد علی اراکی که از یکی از مراجع بوده است. خدا رحمتش کند. خدا درجاتش را عالی کند. از دنیا رفته است. یک جمله قشنگی من از او دیدم. جمله بسیار ساده ولی بسیار معنا داری است. می‌فرمودند: کسی که باغچه گلی دارد اگر بخواهد یک مدتی آن باغچه را ترک کند؛ طبیعتا یک باغچه بان امینی که درست از این باغچه نگهداری بکند آنجا جای خودش می‌گذارد.

چطور ممکن است پیامبر گرامی اسلام ختم انبیا محمد مصطفی(ص) برای باغچه اسلام؛ برای دین که تعبیر به باغچه کرده است؛ بخواهد ترکش بکند باغچه بانی نگذارد؟ فلذا این دلیل بر این است که دلیل عقلایی است که باید پیغمبر برای حفظ دین جانشین داشته باشد. و باید با آن شرایطی که در اسلام گفته شده است؛ جانشین پیغمبر باشد. هرکسی نمی‌تواند ادعا بکند من جانشین پیغمبر هستم.

خداوند به همه ما و به قلبهای ما معرفت معارف اهل بیت را کرامت بفرماید.ان‌شاءالله

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی. اُوصِیکُم وَ نَفسی وَ نَفسی وَ نَفسی بتَقوَى اللّه خواهران و برادران ایمانی همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‌نمایم.

خداوند تبارک و تعالی به همه بندگانش توصیه کرده است که حلال و حرام خدا را رعایت کنند. اوامر و نواهی الهی را متابعت کنند.

باز در فراز دیگری از نامه ۴۷ امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: أُوصِیکُمَا بِتَقْوَى اللَّهِ خطاب به حسنینین علیهما السلام است. أُوصِیکُمَا بِتَقْوَى اللَّهِ وَجَمِیعَ وُلْدی وَأَهْلِی وَمَنْ بَلَغَهُ کِتَابِی بِتَقْوَى اللهِ می‌فرماید: ای فرزندانم امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هم شما دو تا بزرگوار و جمیع فرزندانم را و اهل و خانواده‌ام و هرکسی که نامه من به دستش برسد و پیام من به او برسد او را سفارش به تقوا می‌کنم.

 امیرالمؤمنین(ع) اهتمام ویژه‌ای دارد در بحث تقوای الهی که در حقیقت در جای جای نهج البلاغه روی تقوا تأکید شده است.

امیدواریم که خدای متعال به ما توفیق دهد بعنوان شیعیان امیرالمؤمنین(ع) بتوانیم درعمل پیرو حضرت باشیم و شیعه او در مراعات تقوا باشیم. ان‌شاءالله.

ابتدا شهادت امام سجاد(ع) را تسلیت عرض می‌کنم بنا به روایتی که اعلام شده است. امیدواریم که خداوند همه عزاداریها و ذکر توسلها را از همه دوستداران و محبان اهل بیت به شایستگی قبول بفرماید.ان‌شاءالله. 

روز گذشته اجتماع عظیم و با شکوه بسیجیان در تهران در ورزشگاه صد هزار نفری آزادی را داشتیم که مقام معظم رهبری برای آنها سخنرانی فرمودند. البته در مراکز استانها هم اجتماع بسیجیان بود که قریب به ۷۰۰ هزار بسیجی در سرتاسر کشور دیروز مانور قدرت ملت ایران را دادند. و در این مراسم بسیار با شکوه فرمایشات حماسی و حیات بخش و تبیین کننده رهبری که جان تازه‌ای از شور و نشاط و امید به کالبد ملت مخصوصا جوانان دمیده شد؛ برای همه ما، برای دوست و دشمن این مراسم بسیار باشکوه پیام داشت.

حضرت آقا سه تا مؤلفه اصلی “عظمت ایران” را، “اقتدار جمهوری اسلامی” را و “شکست ناپذیری ملت ایران” را که حقیقتا سه واقعیت انکار ناپذیرند؛ به خوبی بعنوان هویت ملی و اسلامی ملت ایران تبیین فرمودند. البته حضرت آقا تأکید کردند که این شکست ناپذیری و این عزتمندی ملت ایران از اسلام عزیز است. ما بواسطه اسلام، بواسطه دینمان هست که امروز سربلند هستیم. بواسطه پیروی کردن از فرهنگ حسینی هست که اینچنین سرافراز و سربلند شده‌ایم و در منطقه و در میان ملتها، ملت ایران می‌درخشد.

حضرت آقا بها دادن به جوانان را کلید حل مشکل کشور دانستند. این نکته بسیار مهمی است. ما در جنگ، خاطر شما هست؛ کسانی که سنشان اقتضا می‌کند، فرماندهان ما بسیارجوان بودند. فرماندهان لشکرها، شهید باکری، شهید همت، شهید زین الدین، اینها فرماندهان بزرگ جبهه بودند؛ سرداران بودند. سنشان حول و حوش ۲۰ تا۲۵ سال بود. و آنها توانستند آن جنگی با آن عظمت را اداره بکنند.

فلذا حضرت آقا فرمودند که: کلید حل کشور جوانان هستند؛ و کسانی که جوانان را مشکل کشور می‌دانند کاملا در اشتباه هستند. و ایشان فرمودند: من آن را از روی اطلاع عرض می‌کنم می‌دانم بعضی از جوانان وضعشان چه جوری هست. آنها ریزشهای جوانان است، ولی در مقابل ما رویشهای بسیار خوبی در میان جوانان داریم. و مملکت باید بر توان جوانان متکی بشود. نیروی محرکه کشور باید جوانان باشند.

بعضی از اشخاص و جریانات سیاسی ۴۰ سال است، چهار دهه است که از موقعیتها و نعمتهای کشور دارند استفاده می‌کنند. و دست بردار هم نیستند. بابا بسه دگر. دست بردارید. بگذارید نسل جوان بیاید، شاید خرابکاریهای شما و آن ضعف مدیریتهای شما را که لطمات بسیار زیادی به کشور زده است آنها جبران کنند. دیگر کنار بروید. (تکبیر نمازگزاران)

حضرت آقا در این فرمایشات بسیار گوهربارشان، دشمنان خیال باف ما را بار دیگر تحقیر کردند و استهزا نمودند. وآن شعری را که ذکر کردند و      ” شتر در خواب بیند پنبه دانه “

و واقعاَ آن ابهت پوشالی آمریکا شکستند. و نشان دادند که عربده کشی آمریکا واقعا از روی استیصال است. آمریکا دارد های و هوی می‌کند و ترامپ، این مردک دیوانه دارد دائم اراجیفی از خود می‌بافد. به زعم خود یک رجزخوانی می‌کند. این به خاطر جبران شکستهای پی در پی است که از مقاوت ملت ایران خورده است.

البته حضرت آقا نوید شکستهای دیگری را برای آمریکا دادند؛ که ما ان‌شاءالله به زودی شاهد آن خواهیم بود. و دشمنان ما با کارهای خودشان آبروی نداشته خودشان را بیشتر بردند. وقتی ترامپ پادشاه سعودی را تحقیر می‌کند و می‌گوید که: اگر حمایت ما نباشد دو هفته بیشتر دوام نمی‌آوری. خطاب به حکومت سعودی می‌گوید. بعد نخست وزیر اسرائیل هم در آن مجمع سازمان ملل همه شما دیدید؛ یک عکسی در آورده بود؛ یک قالیشویی را یکی از روستاهای تهران را به عنوان مرکز هسته‌ای ایران که ایران مخفی کرده است؛ معرفی می‌کند؛ که مضحکه همه شد. یعنی همه به او خندیدند.

و مصداق آن حدیث شد که حضرت می‌فرماید: خدا را شاکریم که خداوند دشمنان ما را از احمقها قرار داد. واقعاَ این چه کارهای مضحک و بیهوده‌ای است که دشمنان ما آنچنان مستأصل شده‌اند که رو به چه کارهایی آوردند در مقابل ما.

وقتی وزیر امور خارجه آمریکا آقای پمپئو، با عصبانیت به رأی دادگاه بین المللی دادگستری عکس العمل نشان می‌دهد و می‌گوید این رأی از نظر ما بی ارزش است. در واقع قراردادی بوده است در سال ۱۹۵۵ در زمان رژیم طاغوت، بین ایران و آمریکا بعنوان مودت آمریکا با ایران.

که ایران شکایت می‌کند و دیوان دادگستری که یک دادگاه بین المللی است؛ رسیدگی می‌کند و حکم را به نفع ایران صادر می‌کند. و می‌گوید که در زمینه مسائل کشاورزی و دارویی و صنعت هوایی و اینها آمریکا باید تحریمها را بردارد و اینها عصبانی می‌شوند و می‌گویند ما این را قبول نداریم و در محافل بین المللی بار دیگر عهد شکنی و قانون گریزی ایالات متحده آمریکا برای همه عیان می‌شود و این مسئله باعث منزوی تر شدن آمریکا می‌شود.(مرگ برآمریکا)

حضرت آقا در فراز دیگری از فرمایشات بسیار ارزشمند و حیات بخش خود که روح و جان دیگری به ملت ایران داد؛ و دشمنان را بار دیگر مأیوس کرد؛ اشاره می‌کند به کسانی که خائن هستند؛ و طرز تفکری دارند که بله، کشور هیچ راه حلی غیر از اینکه ما پناه ببریم به دشمن و در مقابل دشمن ما زانو بزنیم نداریم.

حضرت آقا می‌فرماید که من تا جان دارم به فضل الهی و با همکاری مردم وهمت مردم وجوانان اجازه نمی‌دهم که این اتفاق بیافتد که ما بیاییم به خاطر حل مشکلات کشور به دشمنمان پناه ببریم، همان چیزی که دشمن می‌خواهد. ما را وادار بکند که به دشمن پناه ببریم.(تکبیر نمازگزاران)

چون ملت ایران و مخصوصاَ جوانان عزیز و برومند ایران اسلامی تصمیم گرفته‌اند، که ایران را به اوج عزت و قدرت برسانند. این اراده مردم است. استقامت مردم بیانگر همین مطلب است. تا جایی که من این مطلب را دیدم در فرمایشات رهبری هم اشاره شده بود تا جایی که دشمن ما که مربوط به پدر موشکی رژیم صهیونیستی اسرائیل،  به نام یوزی رابین در مصاحبه‌اش می‌گوید که هرچند که رژیم ایران رادیکال و ستیزه جوی است و موفقیت آنها جز خبر بدی برای خاورمیانه و جامعه بین الملل است؛ اما من بعنوان یک مهندس  به نشانه احترام کلاه از سر برمی‌دارم. یعنی این اذعان دشمن است در مقابل قدرت ما.

ببینید آقا چقدر زیبا قدرت ما را تفسیر می‌کند. ما ممکن است خودمان در گود هستیم نبینیم هان. ببینید از زبان دشمن قدرت ما را اذعان می‌کند. می‌گوید من وضع موشکی ایران را سراغ دارم و می‌دانم. و بعد در مقابل قدرت ایران سر احترام فرود می‏آورم. دشمن ماست هان. می‌گوید خبر بدی است؛ ولی این را اذعان می‌کند. به قدرت کشور عزیزمان اعتراف می‌کند؛ که حضرت آقا در فرمایشاتشان به این اشاره کرده است.

دشمنان ما در همه طرحها و نقشه‌هایشان شکست خوردند. پروژه  به اغتشاش کشاندن کشور، شکست خورد. اعتصاب کامیون داران و رانندگان هم جواب نداد. البته باید مسئولین مشکلات این قشر زحمت‌کش و خدوم و اثر گذار را در اقتصاد کشور را حل کنند. شعار هم ندهند. بنشینند پای کار، بنشینند پای درد دل این قشر زحمت کش و مشکلاتشان را حل کنند. مشکلاتشان قابل حل است. توقعاتشان به جاست.

بنده هم اعلام می‌کنم آماده‌ام که تا مشکلات رانندگان و کامیون‌داران دزفول را پیگیری بکنم. از فرماندار و دیگر مسئولین هم تقاضا می‌کنم جلسه تشکیل بدهند و به درد دل آنها گوش بدهند و حداقل به اندازه آن مقداری که در حقیقت شهرستانی هست مشکلات عزیزان، قابل حل هست؛ حل بکنند. حالا مسائل کشور باید از طریق مراجع ذی صلاح پیگیری بشود.

آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران ان‌شاءالله بار دیگر شکست می‌خورد. و حضرت آقا این نوید را هم داد. ولی برخی از مسئولین ضعیف و بی عرضه از مردم و از شهدا خجالت بکشند. کسانی که باعث شدند این وضعیت اقتصادی بوجود بیاید، باعث شدند این تورم تصنعی، گرانی تصنعی، این بالا رفتن دلار صوری، بوجود بیاید. حتی برای کسانی که فریب خوردند و رفتند همه زندگیشان را فروختند و دلار خریدند، بعد بعضیشان از شدت ناراحتی سکته کردند. به نظر من این مسئولینی که بی عرضه بودند و پشت پرده این قضایا را رقم زدند اینها مسئول هستند. باید روز قیامت جوابگو باشند.

و الان ما به آنها می‌گوییم، یا کنار بروید. بگذارید مسئولین توانمند، مدیران توانمندی بیایند جلو و کار بکنند. از دولت هم تقاضا می‌کنیم در جایگزین کردن مدیران اقتصادی کشور تعلل نکند. هفته گذشته هم من یک آمار دقیق را عرض کردم. این هم باید ان‌شاءالله از مسئولین عزیز مطالبه بکنیم.

ان‌شاءالله امسال هم اربعین بسیار با شکوه و با عظمتی به کوری چشم دشمنان خواهیم داشت؛ و مراسم جهانی اربعین و مغناطیس حسینی هر چه با شکوهتر ان‌شاءالله برگزار خواهد شد و این توطئه و فتنه‌ای هم که بود که بین مردم ایران و مردم عراق اختلاف بیاندازند بحمدالله شکست خورد با هوشیاری ملت ایران و عراق و ان‌شاءالله خداوند این همدلی و همبستگی با محوریت امام حسین(ع) بین ملت ایران و عراق را هرچه روز بروز بیشتر بکند ان‌شاءالله.

از سپاه عزیز هم که با پاسخ کوبنده موشکی خود انتقام سختی از تروریستها گرفت تشکر می‌کنیم و به دشمنان اسلام و ایران عزیز گوشمالی داد جای سپاس و تشکر هست. که این برای همه دشمنان پیام داشت. برای آمریکائیها که مقرشان  فقط سه مایل با مقر تروریستها فاصله داشت و این موشکهای نقطه زن، دقیقاَ در محلهای هدفی که معین شده بود، فرود آمد؛ این برایشان پیام داشت. باید آنها حساب کار دستشان بیاید. کسانی که با امنیت کشور ما بخواهند بازی بکنند گوشمالی خواهند خورد.

هفته نیروی انتظامی را داریم که به همه عزیزان نیروی انتظامی تبریک عرض می‌کنیم. از زحمات شبانه روزی این عزیزان که من خبر داشتم؛ در ایام دهه محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی، با تمام توان این عزیزان در خدمت امنیت بودند. و بعضی از عزیزان مثلاَ در شبانه روز دو سه ساعت بیشتر استراخت نمی‌کردند. و واقعاَ ما امنیت را مدیون از خود گذشتی و تلاش این عزیزان هستیم. واقعا از آنها تشکر می‌کنیم.

و برادران عزیز، الان هم که در نماز جمعه ما حضور پیدا کردند و فرمانده محترم نیروی انتظامی جناب سرهنگ الهامی؛ سخنران قبل از خطبه‌ها بودند و مطالب ارزنده‌ای را بیان داشتند؛ تشکر و تقدیر می‌کنیم. و عرض می‌کنیم، ببینید در جامعه احساس امنیت خیلی مهم است. اگر در جامعه‌ای احساس امنیت باشد؛ بقیه کارها هم روی غلطک و روال میافتد. فلذا نقش شما در برقراری امنیت بسیار حساس است. البته دستگاه‌های دیگری مثل دستگاه قضایی بسیار مؤثر هستند. دستگاه اطلاعاتی مؤثر هستند. فلذا منتها نوک پیکان امنیت، عزیزان نیروهای انتظامی هستند. ما برای عزیزان آرزوی توفیقات الهی داریم.

تذکری بدهیم در آخر خطبه، این جابجایی‌های بدور از تدبیری که چند وقت است در دزفول شاهد هستیم و مدیران توانمند را از دستگاه‌ها و ادارات عوض می‌کنند، حالا نمی‌خواهم بگویم چه کسانی را به جایشان می‌آورند این به صلاح مردم نیست. مردم به اندازه کافی مشکل دارند. دیگر مسئولین مراقب باشند به خاطر جهات سیاسی و جهات جناحی و جهات گروهی و کذا و کذا… مسئولین توانمند بومی را عوض نکنند. بگذارند خدمتش را انجام بدهند. من اگر این عزیزان هشدار بنده را جدی گرفتند که هیچ، اگر نه، ناچار می‌شوم بعضی از پشت پرده‌ها را برای مردم بگویم که چه دستهایی در کار است.

در گذشت شاعر مؤمن و ادیب فرهیخته جناب آقای حاج غلامحسین سنگری را به جامعه ادبا و شعرا و همچنین خانواده محترم ایشان بویژه فرزند برومندشان، اندیشمند و نویسنده و محقق عاشورایی جناب آقای دکتر محمد رضا سنگری تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم خداوند آن فقید سعید را با یاران اباعبدالله الحسین(ع) محشور بگرداند.  

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‏دهیم اسلام و مسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

به تقرب آل الله قسمت می‌دهیم دشمنان اسلام را نیست و نابود بگردان …

بارالها پروردگارا توطئه و نقشه‌های آنان به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهدا محشور بفرما…

همه خدمتگزاران به کشور و اسلام و دین و ملت، بویژه مقام معظم رهبری حفظ بفرما…

در فرج آقا و مولایمان امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

خدایا به تقرب آل الله قسمت می‌دهیم مریضان، مخصوصاَ مریضانی که مد نظر هستند لباس عافیت بپوشان .

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه