۱۹م، مرداد ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

کلام نورانی ائمه اطهارعلیهم السلام برای جامعه بشری راه گشا است. + متن کامل خطبه‎ها

صبر در مسائل، فصاحت در کلام ، شکر گزاری، گشاده رویی، خضوع در نماز، فروتنی و تواضع، علم و دانش و منت نگذاشتن به افراد از زینت‌های انسان مؤمن است.

زمان انتشار: ۱۹م, مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۵:۳۸ ب.ظ | کد خبر: 71898

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز عبادی سیاسی جمعه با حضور مردم مؤمن و ولایت مدار دزفول و به امامت حجةالاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) دزفول قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

دعوت به تقوا و تبیین سبک زندگی دینی از منظر امام جواد(ع)

خطیب نمازجمعه دزفول در خطبه اول ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی گفت: تقوا بزرگترین راهکاری است که انسان می‌تواند در زندگی و برای آخرتش زاد و توشه فراهم کند.

کلام نورانی ائمه اطهار علیهم السلام برای جامعه بشری راه گشا است

امام جمعه دزفول در آستانه سالروز شهادت امام جواد(ع) به تبیین حدیثی از آن حضرت در خصوص زینت مؤمن پرداخت و گفت: کلام نورانی ائمه اطهار علیهم السلام برای جامعه بشری راه گشا است و باید از این سرمایه‌های ارزشمند به نحو احسن استفاده کرد.

تبیین زینت‌های انسان مؤمن از منظر امام جواد(ع)

وی افزود: صبر در مسائل، فصاحت در کلام، شکر گزاری، گشاده رویی، خضوع در نماز، فروتنی و تواضع، علم و دانش و منت نگذاشتن به افراد، از زینت‎های انسان مؤمن است که باید آنها را در زندگی، سرلوحه امور خود قرار دهد.

 این شرایط را باید با هوشیاری پشت سرگذاشت و تسلیم بدخواهان و دشمنان نشد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول گفت: این روزها ایران عزیز ما در شرایط بسیار حساسی به سر می‌برد که باید با هوشیاری و تدبیر این مراحل را پشت سر گذاشت و تسلیم بدخواهان و دشمنان نشد.

ضروری بودن تصمیماتی کارآمد، تاریخی و اساسی

وی به مسئولان تأکید کرد: در این برهه از زمان باید تصمیماتی کار آمد، تاریخی و اساسی در این خصوص گرفته شود و این امر نیازمند عزم، اراده و تصمیمی جدی است.

باید برخوردی متناسب با محتکران صورت گیرد

خطیب نماز جمعه دزفول یادآور شد: به علت نوسانات ارز و سکه شاهد نوسانات زیادی در قیمت اجناس هستیم که اقتصاد کشور را بی ثبات کرده و در این بین افرادی یا از روی ترس و یا به دلیل خیانت به کشور و اختلال در نظام اقتصادی دست به احتکار می‎زنند که باید برخوردی متناسب با آنها صورت گیرد و دستگاه‎های نظارتی و امنیتی جریمه، ضبط اجناس، حبس و حتی اعدام را برای عوامل این احتکار در نظر بگیرند تا جامعه به ثبات برسد.

امام جمعه دزفول با بیان اینکه اخلال‌گران بدون همکاری دیگر ارگانها توانایی چنین اختلاس‌هایی در کشور را نداشتند افزود: باید با حقایق رو به رو، و برخورد قاطعی با آنها صورت گیرد.

اجازه نخواهیم داد ضد انقلاب بر روی احساسات مردم موج سواری کند

وی افزود: شایعه شده بودکه پس از آیین نمازجمعه نسبت به گرانی راهپیمایی خواهد شد که البته چنین اطلاع رسانی شایعه و کار ضد انقلاب است و روحانیت این امر را فریاد خواهد زد و اجازه نخواهد داد ضد انقلاب بر روی احساسات مردم موج سواری کند.

همه افرادی که با رأی مردم انتخاب شده‌اند مسئول هستند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی گفت: همه افرادی که با رأی مردم انتخاب شده‌اند مسئول هستند و باید روز قیامت به تمام افرادی که به آنها رأی داده‎اند پاسخگو باشند.

چرا در انتخاب مدیران و وزرا دقت نمی‌شود و سران قوا تصمیم راهگشایی نمی‌دهند

امام جمعه دزفول با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه کشور اظهار داشت: ایران بزرگ از کلیه امکانات بهره‌مند است؛ باید دید چرا در انتخاب مدیران و وزرا دقت نمی‌شود و چرا سران قوا تصمیم راهگشایی نمی‌دهند.

وی مدیریت را یکی از مشکلات اصلی کشور دانست و گفت: سران قوا تصمیمی اساسی برای کشور بگیرند و اجازه ندهند کشور به لبه پرتگاه برسد.

مدیران در خدمت به مردم روحیه انقلابی داشته باشند

امام جمعه دزفول فسادستیزی را وظیفه اصلی مدیران بیان کرد و افزود: مدیران در خدمت به مردم روحیه انقلابی داشته باشند و همه مردم و مسئولان دلسوزانه تلاش کنند.

مسئولان با انتخاب مدیرانی کارآمد و با اقدامی انقلابی عدالت را به جامعه بازگردانند

خطیب نمازجمعه دزفول بر ضرورت مبارزه با فساد در کشور تأکید کرد و گفت: مسئولان با انتخاب مدیرانی کارآمد و با اقدامی انقلابی عدالت را به جامعه بازگردانند.

مردم و مسئولان اسباب ازدواج آسان جوانان فراهم کرده و اهل عمل باشند

وی در بخشی دیگر از خطبه‎های نماز به سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) و روز ازدواج اشاره کرد و گفت: مردم و مسئولان اسباب ازدواج آسان جوانان را دلسوزانه فراهم کرده و اهل عمل باشند.

جنایت‌های اخیر آل سعود در یمن و غزه با چراغ سبز آمریکا بوده است

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز به جنایات آل سعود در یمن و رژیم صهیونیستی در غزه  اشاره کرد و افزود: این جنایتها در یمن و غزه با چراغ سبز آمریکا بوده است.

گرامیداشت روز خبرنگار و یاد شهیدان صارمی، رهبر و غلامرضا عارفیان

امام جمعه دزفول همچنین روز خبرنگار را تبریک و یاد و خاطره شهیدان صارمی، رهبر و غلامرضا عارفیان را گرامی داشت و گفت: اگر تلاش شبانه روزی اصحاب رسانه نباشد زحمات و اقداماتی که انجام می‌شود به گوش مردم نمی‌رسد.

خبرنگاران واسطه مردم و مسئولان هستند

خطیب نمازجمعه دزفول به نقش کلیدی رسانه‌ها در جوامع بشری تأکید کرد و افزود: خبرنگاران واسطه مردم و مسئولان هستند و اگر نباشند، بخش زیادی از مشکلات مردم همچنان باقی می‎ماند.

وی با تقدیر از خبرنگاران به آنها توصیه کرد در انتشار اخبار امانت را رعایت کنند.

امام جمعه دزفول در خصوص راه اندازی پایانه گل و گیاه دزفول نیز گفت: تعیین مرز هوایی دزفول نتیجه سالها پیگیری و تلاش، مراحل پایانی خود را طی می‎کند و با راه اندازی آن شاهد رونق اقتصادی در منطقه خواهیم بود که باید زیرساخت‌های مورد نیاز آن از جمله انبار، امکانات بارانداز و سایت اداری فراهم شود.

تقدیر از موفقیت زهرا خالقی بانوی محجبه دزفول در مسابقات تکواندو کره جنوبی

خطیب نماز جمعه دزفول در پایان موفقیت زهرا خالقی بانوی محجبه دزفول که در مسابقات تکواندو در کره جنوبی موفق به کسب دو نشان طلا و نقره شد را به جامعه ورزشی و مربیان تبریک گفت.

متن کامل خطبه‎ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الهی می‏نمایم.

امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه در خصوص تقوا می‌فرمایند: قَدْ دُلِلْتُمْ عَلَى الزَّادِ یعنی ای مؤمنین شما بر اندوختن زاد و توشه راهنمایی شده‏اید و تقوا بزرگترین راهکاری است که انسان می‌تواند در زندگی برای آخرت خود زاد و توشه فراهم بکند.

ان‌شاءالله خدای متعال برای روز واپسین که همه در آنروز که محتاج هستیم بوسیله تقوا برای ما زاد و توشه فراهم بنماید.

ادامه مبحث سبک زندگی را داریم، چون در آستانه شهادت امام جواد(ع) قرار گرفته‌ایم، بحث این خطبه را به احادیث نورانی آن حضرت اختصاص می‎دهیم.

احادیث نورانی و حیات بخش ائمه هدی خیلی می‌تواند در زندگیمان راه گشا باشد، کلام ائمه هدی نور است و بهترین روشها و منشها را در زندگی انسان پیش روی ما قرار می‌دهد، پس باید از این فرصت و از این سرمایه‌های نورانی در زندگیمان استفاده بکنیم.

الان که در آستانه شهادت آن امام همام هستیم فرصتی فراهم شده است تا با اندیشه‌ها و نظریات و کلام نورانی آن حضرات بیشتر آشنا شویم.

در کتاب فصول المهمه حدیث بسیار کاربردی و مؤثری در سبک زندگی از آن حضرت نقل شده تحت عنوان «زینت مؤمن» که زینت مؤمن در زندگی به چه چیزهایی است؟

حضرت امام محمد تقی(ع) می‌فرمایند: الْعَفَافُ زِینَةُ الْفَقْرِ یعنی پارسایی، اینکه انسان مراقب باشد در اثر فقر و ناداری دچار گناه نشود دچار لغزشی نشود. این بهترین زینت برای فقر است. خدواند انسان را آزمایش می‌کند گاهی به انسان فقر می‎دهد.

بعد می‌فرماید: وَالشُّکْرُ زِینَةُ الْغِنَى شکرگذاری و قدرشناسی و سپاسگذاری زینت انسان توانگر است، زینت انسانی است که خداوند به او عنایت کرده و رزق و روزی داده است، انسان به واسطه رزق و روزی که خداوند می‌دهد باید شاکر باشد، باید سپاسگذار باشد.

وَالصَّبْرُ زینَةُ البَلاءِ می‌فرمایند صبر و برباری زینت امتحان و آزمایش الهی است. همه انسانها مورد امتحان قرار می‌گیرند هیچ کس نیست که در این روزگار، در عمرش، در دنیا بدون آزمایش باشد. خداوند هر کس را به جورش به طورش مورد آزمایش قرار می‌دهد. دنیا دار بلا است.

فلذا وقتی خداوند به انسان مؤمن بلا می‎دهد، وقتی مورد امتحان و آزمایش الهی قرار می‌دهد، زینت این آزمایش و بلا صبر است، بردباری است. همان صبری که خداوند تبارک و تعالی وعده اجر بی پایان به صابران داده است. و این یکی از محسنات انسانهای صابر به همین است که خداوند اجر بی پایان به آنها عنایت می‎فرماید. و اگر خدای نکرده کسی صبر نکند، بی صبری بکند، ناشکیبی بکند، همه چیزش بر باد می‌رود، هم دنیا را و هم آخرت را از دست می‌دهد. با صبر است که انسان به ظفر و پیروزی می‌رسد و بر مشکلات غلبه پیدا می‌کند.

بعد در فراز دیگری از این حدیث مفصل حضرت میفرماید وَالفَصاحَةُ زینَةُ الْکَلامِ  خیلی زیباست. می‌فرماید فصاحت، انسان به هنگام سخن گفتن فصیح سخن بگوید، ادیب سخن بگوید، از کلمات، از اصطلاحات، از لغات، از جملات بجا استفاده کند. این را می‌گویند فصاحت.

امیرالمؤمنین در یک حدیثی می‌فرماید  الْمَرْءُ تَحْتَ لِسَانِه  شخصیت هر کس پشت زبانش نهفته است.

تا مرد سخن نگفته باشد        علم و هنرش نهفته باشد

این هم از فصاحت که زینت کلام است که یکی از زینتهای مؤمن است.

بعد می‎فرماید: وَالتَّواضُعُ زینَةُ الْحَسَبِ یعنی فروتنی و تواضع زینت و زیبایی شأن و بزرگواری و حسب و نسب انسان است.

انسان با حسب و با نسب، انسانی که انسان خانواده داری و اصیلی هست، حسب و نسب دارد، اهل تواضع و فروتنی است.

انسان بزگوار و بزرگ‌منش در رفارش عجب و تکبر ندارد، خود بینی ندارد، بلکه برخوردش با همه برخوردی فروتنی و متواضانه است.

بعد می‌فرماید وَخَفْضُ الْجِناحِ زینَةُ الْعِلْمِ  می‌فرماید که: علم و دانش برای انسانهایی که ایمان کامل دارند باعث عجب نمی‎شود، باعث خودبینی نمی‎شود، بلکه انسانهای عالم انسانهای متواضع و فروتنند. اگر خداوند به آنها عنایتی کرده، علم و دانش به آنها کرامت کرده، این علم و دانش موجب تکبرشان نمی‏شود، نمی‌گویند ما عالم هستیم دیگران غیر عالم. انسانهای مؤمن این چنین هستند.

بعد در فراز دیگری از این حدیث مفصل حضرت می‎فرمایند وَبَسْطُ الْوَجْهِ زینَةُ الکَرَمِ  یعنی گشاده رویی، با روی باز برخورد کردن انسانهایی که وقتی انسان با آنها برخورد می‎کنند از برخوردشان لذت می‌برد، اخم نمی‌کنند، عبوس نیستند، چهره به هم نمی‌پیچند، انسانهای کریم، انسانهایی که با کرامت هستند زینت کرامتشان همین گشاده رویی‌شان هست.

امیدواریم خدای متعال به ما کرامت بفرمایند این صفات و خصوصیات و خصلتهای نیک را.

بعد می‌فرماید: وَتَرکُ الْمَنِّ زینَةُ الْمَعْرُوفِ این هم خیلی دستور کاربری است برای سبک زندگی. می‎فرماید: منت نگذاشتن، امتنان نکردن، کسی منت سر کسی نگذارد وقتی کار نیکی و احسانی در حق او انجام می‎دهد. این هم زینت انسان احسانگر و نیکوکار این است که وقتی انسانی در حق برادر مؤمنش می‎کند در حق کس دیگری می‎کند منت نگذارد، ترک منت بکند. متأسفانه ما در جامعه اینجوری هست. گاهی اوقات کسی یک کاری برای کسی می‎کند، ولی ده بار روی سر او منت می‎گذارد، چماقی می‎کند به سرش می‎کوبد، که دیدی من فلان کار را کردم. دیدی من فلان جا معرفی کردم به شما وام دادند. دیدی من مثلا فلان پول را به شما قرض دادم. دیدی فلان مشکلت را حل کردم. فلذا این منت گذاشتن با آموزه‎های دینی ما سازگار نیست که باید مراقب باشیم مواظب باشیم.

سیره ائمه هدی همین بوده است وقتی فقیری می‏آمد نیاز و حاجت عرض می‎کرد خدمت امام، معمولا از پشت در به او می‎دادند که چهره به چهره او نخورد، و احساس خجالت نکند. این سیره ائمه هدی و بزرگان بوده است.

وَالخُشُوعِ زینَةُ الصَلّوةِ  به به این چه فراز زیبایی است خشوع و خضوع داشتن در نماز زینت نماز است. نمازی که بدون خشوع باشد نماز زیبایی نیست، نماز دلچسبی نیست.

فلذا می‌فرماید خشوع و خضوع زینت نماز است برای مؤمن. موارد دیگری هم دارد ولی چون فرصت نیست ان‌شاءالله واگذار می‎کنیم به خطبه‎های دیگر اگر فرصتی شد ان‌شاءالله از این حدیث نورانی بیشتر استفاده می‎کنیم.

یک حدیث کاربردی دیگر را در خاتمه این خطبه عرض بکنم. از حضرت سؤال کردند. یک کسی از امام جواد تقاضا کرد در جمله‎ای کوتاه نصیحت و موعظه‌ای بفرما. حضرت این جمله را فرمود، فرمود: خود را از کارهایی که موجب ننگ در دنیا و عذاب در آخرت می‎شود حفظ کن. همین یک حدیث چند کلمه‎ای یک دنیا معنا دارد و یک قاعده و قانون کلی و اساسی سبک زندگی است که انسان یک کاری بکند که در دنیا برایش ننگ نباشد و در آخرت باعث عذابش نشود.

حالا شما یک قدری در این معنای این حدیث غور بکنید ببینید چقدر معنای ژرف و عمیقی دارد.

خدای تبارک و تعالی قلوب ما را به نور معارف اهل بیت روشن و منور بگرداند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عبادالله، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، همه شما و خودم را مؤکداَ توصیه به رعایت تقوای الهی می‏نمایم.

امیرالمؤمنین در نامه ۶۹ برای کاربردی کردن تقوا در فرازی از این نامه می‏فرماید: خَادِعْ نَفْسَکَ فِی الْعِبَادَةِ  یعنی نفس خودت را با تدبیر وادار به عبادت و بندگی خدا کن. خیلی این جمله، جمله رسایی است از امیرالمؤمنین در نهج البلاغه، که تقوا هم دقیقَاَ کارش همین است.

تقوا هم تدبیرمی‏کند که انسان بنده خدا باشد؛ که انسان عبد باشد، انسان مطیع اوامر الهی باشد، انسان حلال و حرام بکند، انسان مراقب باشد که در حرام خدا اجتناب بکند، در حلال خدا مراقب باشد اوامر را اطاعت بکند، نواهی را اجتناب بکند. اینها همه راهکاری است که تقوای الهی پیش روی ما قرار می‏دهد.

این روزها کشور عزیز ما و مملکت بزرگ ما و ملت شریف ما در شرایط بسیار حساسی به سرمی‏برد، که باید با تدبیر و با هوشیاری این مراحل را ان‌شاءالله پشت سر گذاشت و تسلیم بدخواهان و دشمنان نشد. اگرما دقت نکنیم و در این برهه بسیار حساس از زمان، با هوشیاری عمل نکنیم ممکن است به کشور ما لطماتی وارد بشود که غیر قابل جبران باشد.

مسئولین عزیز ما باید در این برهه تصمیمات کارآمد و تاریخی و اساسی بگیرند، و کاسه چه کنم چه کنم را از دستشان زمین بگذارند. امروز کشور ما احتیاج به عزم همت و اراده و تصمیم دارد.

در چندین روز گذشته شاهد بودیم که به دلیل نوسانات نرخ ارز و سکه و دیگر نوسانات اقتصادی در کشور متأسفانه اقتصاد کشور دچار بی ثباتی شده است، قیمتها عوض می‏شود صبح یک قیمت، بعد از ظهر یک قیمت.

بحث احتکار هم این روزها خیلی مطرح است. در اخبار نشان می‏دهد، هزار تن برنج احتکار کرده بودند؛ چقدر کالای خانه. چه قدر، چه و چه و چه، گزارشها را نشان می‏دهد؛ که من می‏خواهم یک قدری بحث احتکار را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهم.

محتکر یعنی که کسی که کالا را احتکار می‏کند؛ یا خائف است یا خائن. کسی که می‏ترسد خائف هست. می‏ترسد در سرمایه‏اش ضرربکند. وقتی که می‏ترسد کالایش را احتکارمی‏کند، کمبود مصنوعی بوجود می‏آید. ما می‏گوییم که آقای محتکر تویی که می‏ترسی! با یک سود عادلانه‏ای این کالا را به بازار ارائه بده. اگر بعداَ که خواستی جایگزین به جای این کالا بخری به هر قیمتی خریدی باز سود عادلانه بکش.

اگر این جور باشد، واقعاَ در بازار کمبود درست می‏شود؟ سکه را نمی‏فروشد تا قیمتش برود بالا. اگر قیمت سکه را به صورت عرضه و تقاضا اگر همدیگر را جواب گو باشند گرانی بوجود می آید؟ بخش زیادی از گرانی مال همین است. اما گاهی اوقات محتکر علاوه بر طمع ورزی، قصدش این است که اقتصاد مملکت را مختل بکند.

این دیگر مثل دسته اول نیست. این دیگر دشمنی با کشور و ملت را علنی اعلام کرده است. این مصداق بارز مفسد فی الارض است، محارب است. چون یک ملتی را دچار رنج کرده است. دچار زحمت کرده است. اقتصاد یک مملکتی را دچار اخلال کرده است.

اگر اینجوری باشد که اگر البته برای هر دو مورد باید برخورد قاطع بشود. هم برای آن کسی که از سرمایه‌اش می‏ترسد؛ هم برای آن کسی که نه! خائن است، اصلا قصد و غرض دارد که این مملک و این اقتصاد را زمین بزند؛ و با دشمن همراه شده است، همسو شده است، و همنوا شده است. اینها با همدیگر هر دوی آنها باید برخور قاطع بشود؛ اما در حد خودشان.

حالا من این را عرض بکنم. اشاره‏ای بکنم. اگر لازم باشد، جریمه، اگر لازم باشد، ضبط و مصادره اموال احتکار شده، اگر لازم باشد، حبس، حتی اگر لازم باشد اعدام. اینها همه راهکا‏رهایی است که باید با محتکر برخورد متناسبی بشود. و مسئولین باید فکری بکنند.

هم راهکار وجود دارد؛ و هم دستگاه‌هایی که می‏تواند برخورد بکند؛ تعزیرات حکومتی هست، قوه قضاییه هست، دستگاه‌های نظارتی هست، دستگاهای اطلاعاتی امنیتی هست. همه سازوکار مسئله هم فراهم است. فقط می‏طلبد که در قضیه یک همتی بشود.

چرا عده‏ای و شرکتهایی ارز دولتی گرفتند و به جای مایحتاج مردم و کالاهای اساسی که مردم نیاز دارند، به صورت غیر قانونی خودروهای لوکس و گران قیمت وارد کردند. اینها را آمارشان را ندارند؟ چرا دارند. چرا اعلام نمی‏کنند؟ چرا برخورد نمی‏کنند؟

مگر در کشور فیلیپین، همه در تلویزیون دیدیم. آنجا عده‏ای آمدند همین کار را کردند. خودروهای لوکس و گران قیمت و موتورسیکلتهای لوکس و گران قیمت وارد کردند؛ به صورت قاچاق و غیر قانونی، که میلیونها دلارها قیمتشان بود. آوردند تو میدان شهر گذاشتد؛ این ماشینهای لوکس و گران قیمت را با بولدوزر روی اینها رفتند و صافشان کردند.

یعنی ما از فیلیپین کوچولو کمتریم؟ یعنی ما انقلابمان، دینمان، این قاطعیت را به ما نمی‏دهد که با این معضل برخوردی بکنیم؟

در کره جنوبی، رئیس جمهور سابقشان به خاطر رشوه خواری و فساد اقتصادی و سوء استفاده از قدرتش محاکمه شد. و به نظرم ۲۴ سال حبس به او دادند.

اینها مسائلی است که باید برخورد بشود. مگر شهرام جزایری‎ها و بابک زنجانی‌ها و خاوری‏ها بدون رابطه و بدون بده بستان با مدیران و مسئولان ضعیف النفس و دین به دنیا فروخته می‏توانستند این همه اختلاس بکنند؟ و این همه دزدی بکنند؟ نمی‏توانستند. چرا ما نمی‏خواهیم واقعاَ سرمان را تو برف بکنیم که حقایق را نبینیم باید حقایق را ببینیم و با آنها برخورد قاطع بکنیم.(تکبیر نمازگزاران)

چرا در کشور ما یک اقدام انقلابی قاطعانه صورت نمی‏گیرد، تا مردم شهد عدالت را بچشند؟ و امید و اعتماد آنها را به نظام دوباره پررنگ تر بشود. باید مطالبه گری کرد، باید به گلایه وشکایت مردم توجه کرد. مگر بارها حضرت آقا نفرمودند: مردم گلایه دارند، مردم شکایت دارند، چرا توجه نمی‏شود.

مردم و جوانان انقلابی و روحانیت متعهد و علما و مراجع تقلید به فریاد نظام و مردم برسند. همه باید فریاد بزنیم. همه باید از مسئولین بخواهیم. البته راه دارد. نباید این خواستن‎ها، باعث سوءاستفاده ضد انقلاب بشود. شایعه کرده بودند که بعد از نماز جمعه‏ها می‏خواهیم راهپیمایی بکنیم در اعتراض به گرانی وضعیت اقتصادی کشور. نه چنین چیزی دروغ و از طرف دشمن بوده است.

باید دلسوزان نظام و انقلاب، باید روحانیت بانی این کارها بشود. باید فریاد بزنیم. چرا اجازه بدهیم ضد انقلاب، سیاه نمایی کند و بر روی اعتراضات مردم موج سواری کند. و بخواهد آشوب و ناامنی و خونریزی و کشته سازی درست بکند. نمایندگان مجلس، نمایندگان خبرگان، نمایندگان شوراها، ریاست جمهوری، هر کسی که با رأی مردم می‏آیند سرکار، همه مسئول هستند.

امر بر ایشان مشتبه نشود. تصور نکنند که با رأی مردم که انتخاب شدند خود را ذی حق ببیند. که بعضی از آنها را دیدیم خودشان را بالاتر از قانون می‏دانند. خودشان را در محدوده‌هایی که قانون اجازه به آنها نداده است دخالت می‎کنند. شما سوگند خوردید. که به قانون و به خدمت به اسلام و کشور ملتزم باشید. رأی مردم برای شما مسئولیت آور است. اینها من به شما می‏گویم بدانید؛ روز قیامت باید به تک تک همه کسانی که به شما رأی دادند پاسخگو باشید.

فکر آن روز باشید. اگر در گذشته رهنمودهای رهبری مورد توجه قرار می‏گرفت و توجه جدی به رهنمودهای حضرت آقا می‌شد؛ بی تردید امروز با اختلاس‌های کلان، با حقوقهای نجومی و ثروتهای باد آورده برخی افراد، و در نتیجه شیوع فساد اقتصادی و اخلاقی و شکاف بین برخورداران و دیگر اقشار جامعه ما شاهد نبودیم.

کشور ما همه چیز دارد. ذخیره ارزی دارد، صادرات دارد، معادن و نفت و گاز دارد، دسترسی به دریاهای آزاد دارد، از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است، پیشرفت علمی داریم و ده‎ها پارامتر دیگر. چرا در انتخابات، چرا در انتخاب مدیران و وزرا دقت نمی‏شود؟ چرا سران قوا تصمیمی جدی و قاطع و راه گشا نمی‏گیرند؟

مگر حضرت نفرمود؟ من حمایت می‎کنم. بنشینند حل کنند. هم امکانات دستشان است هم سازوکار دستشان است. سران قوا بنشینند تصمیم اساسی برای کشور بگیرند. نگذارند تا کشور به لبه پرتگاه برود و آن وقت بخواهند فکری بکنند. علاج واقعه قبل از واقعه باید نمود. مدیر و مسئول دلسوز و کارآمد می‏تواند منشأ تحولات شگفت انگیز بشود. و مدیر ناکار آمد و خسته می‏تواند مجموعه‏ای را همراه خودش فَشَل کند.

یکی از مشکلات اساسی کشور ما مسئله مدیریت است. فساد و ستیزی و مبارزه با اخلال گران اقتصادی وظیفه اصلی نظام اسلامی است. مدیران در خدمت به مردم روحیه جهادی و انقلابی داشته باشند. نباید مدیران به نفوذی‏ها و کسانی که جز مادیات انگیزه دیگری ندارند، مجال اشغال کردن منصبها را بدهند. مراقب باشید به چه کسی کار را واگذار می‏کنید.

مراقب باشید سر چه کسی اصرار می‏کنید؛ برای فلان مسئولیت برای فلان مدیریت. که با اینکه من معمولا دخالت نمی‏کنم در عزل و نصبها. ولی گاهی اوقات آنچنان یک عزل کردن و یک نصب کردن را حساس می‏بینم و می‏بینم واقعاَ مردم ضرر می‏کنند. دیگر ناچار می‏شوم. یک تلفنی بزنید و تأمل کنید توی این عزل و نصبهایتان. تحت فشارها قرار نگیرید. مردم دچار مشکل می‏شوند.

خلاصه اینها همه مطالبی است که باید به آن توجه بشود. همه مردم و هم مسئولین، باید تلاش کنند. دلسوزانه هم تلاش کنند.

سالروز ازدواج امیرالمؤمنین علی(ع) و فاطمه الزهرا(س) را داریم که تبریک عرض می‏کنیم این روز خجسته را که یکی از بهترین پیوندهای الهی در این روز به وقوع پیوست. روز ازدواج هم هست. هم مردم، هم مسئولین، متعهدانه و دلسوزانه اسباب ازدواج جوانان را فراهم بکنند؛ و اهل عمل باشند؛ نه شعار تنها.  این هم نکته مهمی است که باید به آن توجه بشود.

از آن طرف هم از مسائل منطقه‏ای خبری نقل کنیم. تحلیل داشته باشیم. جنایات آل سعود خبیث را در یمن داریم، که روز به روز بر جنایات خودش می‏آفزاید و بیگناهان بیشتری را به خاک و خون می‏کشد. دانش آموزان را، کودکان را، زنان را، غیر نظامیان را، بیمارستان را به خاک و خون می‎کشاند.

هیچ چیز برایش فرق نمی‏کند. حتی شنیدم یکی از این به اصطلاح بادیه نشینان عرب را هم چندین خانواده را بمباران کردند؛ آن دیگر کاری به شما ندارد که شما چادری را، کپری را، بمباران می‏کنید. چه خطری برای شما دارد؟ و اسرائیل بدترهم می‏کند اسرائیل برای غزه و فلسطینیها، چه جنایاتی که نمی‏کند. حملات متعددی به غزه داشته است. همه این جنایات با چراغ سبز آمریکاست. و آمریکاست دارد چراغ سبز به اینها نشان می‏دهد که اینها چنین جنایاتی را انجام می‎دهند( شعار مرگ برآمریکای نماز گزاران).

امیداوریم که خداوند ان‌شاءالله دست اجانب را، دست جنایتکاران را از سر مسلمانان به زودی زود کوتاه بگرداند ان‌شاءالله.

روز خبرنگار را هم داریم که ۱۷ مرداد ماه بود. روز چهارشنبه به دلیل گرمی هوا در استان خوزستان تعطیل شده بود. که این روز را هم به همه اصحاب رسانه و خبرنگاران و گزارشگران عزیز تبریک می‏گویم.

من یک تذکری داشته باشم. همچنین یاد و خاطره عزیزان، شهید صارمی، شهید رهبر، شهید غلامرضا عارفیان که از همین دزفول بودند؛ یاد این شهدا راگرامی می‏داریم.

اگر تلاش اصحاب رسانه و خبرنگاران نباشد، همه زحمات به نتیجه نمی‏رسد. اطلاع رسانی خیلی مهم است. امروز دنیا دنیای اطلاع رسانی است. امروز نقش رسانه‏ها و خبرنگاران در جوامع بشری نقش کلیدی و مهمی است. امروز اگر مشکلات مردم، معضلات جامعه، خبرنگاران نباشد؛ بخش زیادیشان به دست مسئولین نمی‏رسد، به گوش مسئولین نمی‏رسد. امروز این خبرنگاران هستند که واسطه بین مردم و مسئولین هستند.

امیدواریم که همه ما قدر این قشر خدوم و اثرگذار و زحمتکش را بدانیم و از آنها تشکر بکنیم و آنها هم با امانت تمام به وظیفه‌شان عمل بکنند ان‌شاءالله.

دو تا نکته محلی را تذکر بدهم. درهفته گذشته راه اندازی پایانه گل و گیاه و نمایشگاه بین المللی شهرستان دزفول که احداث شد را داشتیم. و همچنین مراحل پایانی مجوز مرز هوایی دزفول را. که گام‌های بلندی برای پیشرفت دزفول است. که من امیدوارم که همه تلاشهایی که صورت گرفت، خیلی از مکاتباتی که صورت گرفت، خیلی از جلسات حضوری که توسط مسئولین ارشد شهرستان برای مرز هوایی پیگیری شد.

از چندین سال قبل من خودم همراه فرماندار و مسئولین دیگر، پیش سرلشکر فیروزآبادی رفتیم آن وقت که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح بودند، برای چهارم خرداد که دعوتشان کردیم؛ آنجا نامه مکتوب بردیم خدمتشان و تقاضا کردیم که پیگیری بشود؛ بحمدالله تلاشها و زحمات همه مسئولین، فرماندار، نماینده، مسئولین دزفولی که مقیم تهران و دیگرعزیزان، استاندار، به ثمر نشست و این مرز هوایی مجوزش داده شد.

این مرز خیلی می‎تواند برای صادرات محصولات کشاورزی مؤثر باشد؛ و در رونق اقتصادی دزفول بسیار مؤثر باشد. من خواهش می‏کنم حالا که این مجوز صادر شده است؛ مسئولین زیرساختها را آماده بکنند. انبارمی‏خواهد، امکانات بارانداز می‏خواهد، امکانات سایت اداری و چه و چه اینها را همه فراهم بکنند؛ که ان‌شاءالله بتوانند از این موقعیت بهترین بهره وری داشته باشیم.

در پایان لازم می‏دانم موفقیت و درخشش خانم زهرا خالقی، ورزشکار محجبه دزفولی که در مسابقات جهانی تکواندو در کشور کره جنوبی موفق به کسب دو مدال طلا و نقره شدند؛ به جامعه وزرشی خواهران و خانواده و مربیانش تبریک بگوییم. ان‌شاءالله برای این خواهر هم آرزوی موفقیت داریم.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‏دهیم اسلام و مسلمین نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان…

توطئه‏ها و نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهدا محشور بفرما…

رهبر عظیم الشأن در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج آقایمان مولا امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران و منظورین مد نظر خدایا بپوشان…

سفر مسافران ما مخصوصا حجاج بیت الله الحرام را بی خطر بگردان…

اتحاد و وحدت و انسجام بین ما و مردم ما، و بین مسئولین و مردم برقرار بفرما.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ