۱۵م، تیر ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

تقوا و خداترسی کلید هرنیکی، و ذخیره و اندوخته آخرت است. + متن کامل خطبه‎ها

آیات الهی را باید در باورهای خود سرلوحه زندگی خود قرار داد تا رستگار شد.

زمان انتشار: ۱۵م, تیر ۱۳۹۷ ساعت ۸:۳۵ ب.ظ | کد خبر: 71539

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” نماز باشکوه جمعه در گرمای طاقت فرسا و با حضور مردم مؤمن و ولایت مدار دزفول به امامت حجةالاسلام والمسلمین سید محمد علی قاضی امام جمعه دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی این شهرستان برگزار شد.

تقوا و خداترسی کلید هر نیکی و ذخیره و اندوخته آخرت است

خطیب نماز جمعه دزفول درخطبه اول نماز ضمن دعوت خود و مردم به رعایت تقوای الهی با بیان حدیثی از امیر مؤمنان حضرت علی(ع) در نهج البلاغه  گفت: تقوا و خداترسی کلید هرنیکی و ذخیره و اندوخته آخرت است.

دنیا برای انسان به مثابه پل و وسیله عبور برای آخرت معین شده است

امام جمعه دزفول با تبیین این مطلب که سبک زندگی دینی دنیا را هدف قرار نداده بلکه غایت و مقصود در زندگی دنیا آخرت است افزود: دنیا برای انسان به مثابه پل و وسیله عبور برای آخرت معین شده است.

وجود بعضی از نعمت‌ها و ثروت‌ها در دنیا چه بصورت کم و یا زیاد وسیله‌ای برای آزمایش انسان‌ها می‌باشند

وی با استناد به آیاتی از کلام الله مجید افزود: انسان‌هایی که پرهیزکار باشند آخرت را برای خود خیر می‌دارند و به دنیا اعتنایی ندارند.

امام جمعه دزفول افزود: وجود بعضی از نعمت‌ها و ثروت‌ها در دنیا چه بصورت کم و یا زیاد وسیله‌ای برای آزمایش انسان‌ها می‌باشند.

وی افزود: آیات الهی را باید در باورهای خود سرلوحه زندگی خود قرار داد تا رستگار شد.

امام صادق(ع) با مجاهدت‌های علمی و عملی اسلام ناب را به دنیا عرضه و مذهب شیعه را نهادینه کرد

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول به ۲۵ شوال سالروز شهادت امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: آن حضرت با مجاهدت‌های علمی و عملی اسلام ناب را به دنیا عرضه و مذهب شیعه را برای مسلمانان نهادینه کرد.

ملت و مسئولین ما در برابر آمریکای مستکبر ایستادگی خواهد کرد و هیچگاه کوتاه نخواهد آمد

امام جمعه دزفول در فرازی دیگر از این خطبه به این مطلب اشاره کرد که دشمن مستکبر و آمریکای جنایتکار بر تهدیدات خود و فشار اقتصادی علیه ایران افزوده و علاوه بر ایران، هند، چین و کشورهای اروپا و آمریکای لاتین را نیز مورد هجمه قرار داده ولی باید بداند ملت و مسئولین ما در برابر این مستکبر ایستادگی خواهد کرد و هیچگاه کوتاه نخواهد آمد.

نامه سردار سلیمانی برای دنیا معنا داشت

وی به سخنان عزتمندانه رئیس جمهور اسلامی ایران درباره صدور نفت و نامه سراسر افتخار آمیز سردار دلیر اسلام حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: این نامه برای دنیا معنا داشت و آنها به خوبی می‌دانند که آمریکا در یمن، سوریه و لبنان ضربه پذیر است.

امام جمعه دزفول اضافه کرد: اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود و تنگه هرمز بسته شود کلیه کشورها ضرر خواهند کرد و ثبات منطقه بر هم می‎خورد که مقصر اصلی این اوضاع نیز آمریکا خواهد بود.

مسئولان باید به خواسته‌های مردم رسیدگی کنند

امام جمعه دزفول با اشاره به مطالبات اخیر مردم خوزستان گفت: مسئولان باید به خواسته‌های مردم رسیدگی کنند.

وی افزود: باید مراقب بود تا مطالبات مردم تبدیل به آشوب نشود چرا که در جریان مطالبات بازاریان تهران برخی که ربطی به بازار نداشتند دست به آشوب زدند چون قصد آنها آشوب و اغتشاش بود.

باید به سخنان ارزشمند مقام معظم رهبری در خصوص فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی دشمن اهتمام ورزید

وی با بیان اینکه دشمن به دنبال ایجاد ناامنی و ناآرامی و نفوذ کامل بر کشورمان است و باید به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص فشار اقتصاد،ی فشار روانی و فشار عملی دشمن اهتمام ورزید گفت: راه مقابله با آمریکا مستحکم کردن وضعیت داخلی است.

توطئه‌های وزارت خزانه داری آمریکا در ۲ سال گذشته 

امام جمعه دزفول ادامه داد: وزارت خزانه داری آمریکا در ۲ سال گذشته با ۱۶۵ بانک جهانی مذاکره کرده و آنها را وادار به اعمال فشار بر ایران کرده، و همچنان از انجام هرگونه توطئه فروگذار نیست.

راه مقابله با آمریکای جنایتکار، اجتناب دولت در مذاکره با اروپا و توجه به  ظرفیت‌های داخل کشور است

امام جمعه دزفول راه مقابله با آمریکای جنایتکار را اجتناب دولت در مذاکره با اروپا دانست و بر ضرورت بهره‎مندی از ظرفیت‌های داخل کشورمان و منابع غیر آمریکا و اروپا تأکید کرد.

برغم تلاش‌های قضات و کارکنان دادگستری قوه قضاییه باید عدالت را اجرا کند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی همچنین بیان کرد: برای اینکه وجهه نظام حفظ شود و برغم تلاش‌های قضات و کارکنان دادگستری  قوه قضاییه باید عدالت را اجرا کند.

محکومیت دولت منافق فرانسه

امام جمعه دزفول دولت منافق فرانسه را بخاطر برگزاری جلسه منافقین تروریست در این کشور محکوم کرد.

عفاف و حجاب یکی از عرصه‎های مهم دشمن در جنگ نرم است

وی در بخشی دیگر از این خطبه از عفاف و حجاب بعنوان یکی از عرصه‌های مهم دشمن در جنگ نرم یاد کرد و بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب و ارزش‌های اسلامی در تمام ادارات و  دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد.

روحانیت متعهد در طول تاریخ همیشه در کنار مردم بوده است

امام جمعه دزفول همچنین از اقدام امام جمعه خرمشهر در کمک‌رسانی به پروژه غدیر برای آب‌رسانی به مردم تقدیر کرد و گفت: روحانیت متعهد در طول تاریخ همیشه در کنار مردم بوده است.

تقدیر از ستاد اجرایی فرمان امام بویژه دکتر محمد مخبر

وی در بخش دیگری از خطبه‎ها با تقدیر از ستاد اجرایی فرمان امام بویژه دکتر محمد مخبر گفت: به زودی عملیات اجرایی کارخانه ده هزارتنی قند دزفول آغازخواهد شد که نقش ویژه‎ای در اقتصاد، اشتغال و کشاورزی منطقه خواهد داشت.

تأمین آب کشاورزان شهرستان دزفول پیگیری شود

امام جمعه دزفول همچنین با اشاره به خبرهای نگران کننده در تأمین آب کشاورزان شهرستان دزفول در فصل پاییز خواهان پیگیری مهندس پایی زاده نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی  بویژه در این خصوص شد.

وی افزود: حوضه آب دز جزء پایدارترین حوضه‌های آبی کشور است و مدیریت آن ضروری است.

والدین در تعطیلات تابستان برنامه مناسبی برای اوقات فراغت فرزندان خود در نظر بگیرند

حجةالاسلام والمسلمین قاضی در پایان خطبه‌ها به والدین توصیه کرد در تعطیلات تابستان برنامه مناسبی برای اوقات فراغت فرزندان در نظر بگیرند تا فرزندان درگیر برنامه‌های ماهواره‌ای نشوند.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

سَلامُ عَلَیْکُم جَمیعاً ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ

اَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی، نمازگزاران عزیز، همه شما و خودم را مؤکداَ سفارش به رعایت به تقوای الهی مینمایم.

امیرالمؤمنین(ع) درنهج البلاغه میفرمایند: فَإِنَّ تَقْوَى اللَّهِ مِفْتاحُ سَدادٍ، وَ ذَخِیرَةُ مَعادٍ، میفرماید: که همانا تقوا و خدا ترسی کلید هر نیکی و ذخیره و اندوخته آخرت است.

امیدواریم خداوند به ما این کلید رستگاری را و ذخیره آخرت را در همه عرصه‌های زندگیمان کرامت بفرماید؛ ان شاءالله.

در خطبه‌های گذشته بیان شد که، سبک زندگی دینی، دنیا را هدف قرار نداده است، بلکه غایت و مقصود در زندگی دنیا، آخرت است. و در حقیقت دنیا به مصابه پل و وسیله عبور معین شده؛ و خلق شده است؛ که انسان از دنیا عبور بکند و به آخرت برسد. دنیا هدف نیست، دنیا مقصود نیست، بلکه اخرت مقصود است.

به عنوان مقدمه بحث، من یک داستانی را ذکر کنم در ابتدای سخن و مقدمه لازم برای ورود بر بحث فراهم شود.

یک روز بهلول به کاخ‌های هانون الرشید وارد شد، دید که هارون الرشید دستور داده این کاخ‌ها را تعمیر بکنند، زیبا سازی کنند، به اصطلاح گچ‎کاری بکنند، آینه کاری بکنند. و ساختمان‎های تازه‎ای به آن کاخ‌ها افزوده بشود. پروژه توسعه کاخ‌ها را به اصطلاح داشت هارون الرشید.

وقتی بهلول را دید، برگشت هارون الرشید به بهلول گفت: که یک جمله‌ای روی دیوار کاخ ما بنویس درباره کاخ ما. بهلول هم یک زغالی برداشت و این جملات را نوشت که: رَفَعَ الطِّینَ وَ وَضَعَ الدِّینَ تو گل را بالا بردی ولی دین را پایین آوردی.

تو گچ را بالا را بردی، از مصالح ساختمانی خیلی خوب استفاده کردی ولی نص پیغمبر را پایین آوردی.

بعد ادامه داد نوشت اگر این کاخ را از مال شخصی خودت ساختی؟ که اسراف کردی. إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ خداوند اسراف گران را دوست ندارد. و اگر از مال دیگران و بیت المال ساخته ای؛ ظلم کرده ای. خداوند هم ظالمان را دوست ندارد.

این سخن پند آموز بهلول به هارون الرشید بود در ساختن کاخ‌هایش.

در خطبه گذشته دوتا پند ازحضرت موسی علی نبینا و آله که با خداوند تکلم می‎کرد، بیان شد. یک پند این بود که ای موسی تو بنده وعبد هستی و من خدای تو هستم. و پند دیگر این بود که ای موسی هیچ وقت تهیدستان و فقیران را کوچک نشمار. آنها را حقیر به حساب نیاور. امروز  پند سوم را می‎خواهیم بیان کنیم.

پند سومی که در این خطبه تقدیم نمازگزاران عزیز می‎شود این است که دنیا و نعمت‌های آن در نظرت بزرگ جلوه نکند. ای موسی. چرا؟ چون اگر انسان چنین باوری داشته باشد و دنیا در چشمش بزرگ جلوه بکند؛ و انسان‌های فقیر که از دنیا بی‌بهره‌اند درنظرشان کوچک و حقیر به حساب بیاید، این خودش باعث مشکل می‌شود برای انسان مؤمن. آن راه را گم می‌کند. آن هدف بودن آخرت را گم می‌کند.

امروز بیشتر بحث ما متمرکز بر آیات شریف قرآنی است. بحث گذشته ما بحث روایی بیشتر بود ولی امروز در این خطبه از آیات قرآن بیشتر استفاده کردیم.

خدای متعال در سوره نساء می‎فرماید: قُلْ مَتَاعُ الدُّنْیَا قَلِیلٌ. ای پیامبر بگو متاع دنیا در مقابل آخرت کم است، کوچک است. والْآخِرَةُ خَیْرٌ لِمَنِ اتَّقَىٰ ولی آخرت است که برای کسانی که اهل پرهیزگاری باشند، اهل خدا ترسی باشند، آن خیر و بهتر است. این یک آیه شریفه است.

اگر شخص مؤمن به این باور برسد که امکانات و ثروت‌های دنیا اگرچه میلیاردها دلار ارزش داشته باشد، در دید او اندک و حقیر باشد، این ارزش های دنیانی در مقابل نعمت‌های آخرت، مثل قطره‌ای در مقابل دریاست.

فلذا این نکته مهمی است که اگر یک همچون روحیه‌ای داشته باشد، -این آیه، آیه روان شناسانه است.جامعه شناسانه است.- اگر این اعتقاد و باور را داشته باشد، که نعمت‌های ولو اینکه میلیاردی دنیا در مقابل نعمت‎های آخرت هیچ هستند، به هیچ وجه از محروم ماندن از ثروت دنیا ناراحت نمی‌شود. اگرخداوند مال و مکنتی به او نداده، ناراحت نمی‌شود. چون برای ارزشها و نعمت‎های دنیایی اصالتی قائل نیست، ارزشی قائل نیست.

مثل قوم بنی اسرائیل نمی‌شود که: وقتی که قارون را دیدند غبطه می‎خوردند و غصه می‎خوردند و آه می‎کشیدند. که قرآن‎ می‎فرماید: یَا لَیْتَ لَنَا مِثْلَ مَا أُوتِیَ قَارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظِیمٍ ای کاش ما هم مثل قارون پولدار بودیم، ثروتمند بودیم. او دارد حظ دنیا را می‎کند. حظ بزرگی از دنیا را دارد.

در سوره توبه هم آیه شریفه‌ای دارد که بیانگر همین مطلب و همین سیر هست که می‎فرماید: فَلَا تُعْجِبْکَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُم بِهَا فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَتَزْهَقَ أَنفُسُهُمْ وهم کافرون می‎فرماید که: تو را به تعجب وادار نکنند. بعضی از کسانی هستند که از تو سؤال می‌کنند، این آدم‌های کافر اینقدر خدا به آنها نعمت داده، اینقدر به آنها پول داده، اینقدر به آنها ثروت داده، امکانات داده، این غربی‌ها کافرهستند. اینجوری ظلم می‌کنند به انسانها، به بندگان خدا، اینقدر خدا به آنها نعمت داده.

قرآن می‌فرماید: اینها تورا وادار به تعجب نکند. بلکه اینها را ما به آنها دادیم که وسیله آزمایش قرار بدهیم. و با اینها جانشان را بگیریم؛ درحالی که کافر هستند. خیلی نامه عمل اینها سنگین تر می‌شود.

اگر یک کافر فقیری باشد که دستش نرسد ظلم بکند به یک مؤمن مسلمانی، با یک کافری که قدرت دارد. مستکبرهم هست. پول هم دارد. ثروت هم دارد. قدرت دارد. ظلم هم می‌کند به بندگان خدا. کدام نامه عملش سنگین تر است؟ فلذا این نکته مهمی است که باید به آن باید توجه کرد.

الان همین آل سعود خبیث را نگاه کنید. خدا به آنها ثروت داده است، اولاد داده است. ولی ببینید همین بن سلمان ملعون چه کار می‌کند با شاهزاده‌ها، بلای جان خودشان است. همین ثروت و مال و مکنت، امکانات دنیایی برایشان بلا وعذاب شده است. به ظاهردارند ازامکانات دنیا استفاده می‌کنند ولی در باطن هیچ آرامشی ندارند. دشمنی، اختلاف، کینه توزی، حسدورزی در بینشان فراوان است. یعنی خداوند آرامش را از آنها گرفته.

قرآن چقدر زیبا بیان می‌کند من هی تحت تأثیر آیات شریفه قرار گرفتم. در سوره فجر، آنجا که حالات انسان را به دقت بیان می‌کند. فَأَمَّا الْإِنْسانُ إِذا مَا ابْتَلاهُ رَبُّهُ فَأَکْرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَکْرَمَن. وقتی که خدا به انسان مال می‌دهد، ثروت می‌دهد، یک بادی در غبغب می‌اندازد این بشر؛ می‌گوید، به به خدا من را دوست دارد که این جوری مال و ثروت به من داده.

ولی وقتی!!! وَأَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ ولی اگر آمد به قدر معینی به او رزق داد باز هم امتحان است … رزق از طرف خداوند امتحان است. زیاد می‌دهد امتحان می‌کند، کم می‌دهد امتحان می‌کند. وقتی کم به او داد می‌گوید: فَیَقُولُ رَبِّی أَهانَن می‌گوید: خدا مرا خوار کرد. خدا به من اهانت کرد. وقتی نگاه نگاه ایمانی نباشد، نگاه عبد، نگاه بندگی نباشد به خدای متعال، اینجور است. ملاک و معیار نظر خودش است برداشت خودش است نه آن چیزی که خداوند صلاح می‌داند. نه آن چیزی که خداوند او را امتحان می‌کند و آن را امتحان الهی می‌داند.

فلذا اینها مشکلاتی است که در جامعه ما وجود دارد. این آیات خیلی آیات کاربردی است. یا بعضی‌ها تأسف می‌خورند از اینکه خداوند به آنها نداده، از این که خداوند به او یک پست و منصبی داده به او نداده، از اینکه خداوند به او فرزند داده به او نداده، از اینکه خداوند به او یک ماشین خوبی داده به این نداده.

بازمی فرماید لِکَیْلا تَأْسَوْا عَلى‌ ما فاتَکُمْ وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاکُمْ وَاللَّهُ لا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتالٍ فَخُور در سوره حدید است می‎فرماید: نسبت به آنچه که از دست شما رفته تأسف نخورید گاهی اوقات مثلا در یک معامله‎ای ضرری کرده. مدام تأسف می‌خورد، مدام غصه می‌خورد. می‎فرماید: که از آنچه از دست شما رفته تأسف نخورید و از آنچه به شما داده شده شادمانی نکنید. اینها همه امتحان الهی است.

فلذا اینها آیاتی است که بسیار آیات کاربردی است اگر در زندگی ما این آیات لحاظ بشود در اعتقادات ما؛ در باورهای ما، اینها لحاظ بشود، این آیات شریفه و این اعتقادات، قطعا راه رستگاری را پیش خواهیم گرفت، قطعا درامتحانات الهی سربلند بیرون خواهیم آمد.

فلذا امیدواریم خدای متعال به ما توفیق بدهد بتوانیم زندگیمان را متناسب با زندگی قرآنی و سبک زندگی دینی تنظیم بکنیم.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُهُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عِبادَ اللّه، بندگان خدا، خواهران و برادران ایمانی نمازگزاران عزیز، در ابتدای خطبه دوم هم همه شما عزیزان، برادران و خواهران گرامی که در این هوای گرم و طاقت فرسا، بواسطه ایمانتان قبول زحمت کردید و از خانه‌های خنکتان بیرون آمدید و در نماز جمعه شرکت کرده‌اید؛ که خداوند به شایستگی قبول بفرماید، همه شما و خودم را دعوت به رعایت تقوای الی می‎نمایم.

یکی از مصادیق و مظاهر تقوای الهی این است که انسان باید بر اعضا و جوارح خودش مدیریت داشته باشد. اجازه ندهد که اعضا و جوارحش گناه بکنند و مرتکب معصیت الهی بشوند.

یکی ازمظاهرتقوی حفظ زبان از گناه است. خدای متعال در سوره «ق» آیه ۱۸ می‌فرماید: ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ انسان هیچ سخنی بر زبان نمی‎راند، مگر آنکه در نزد او فرشته‎ای حاضر است و آن سخنش را می‎نویسد. و روزقیامت باید پاسخگوی آن سخن و آن گفته باشد.

امیدواریم خدای متعال به ما توفیق کرامت بکند که بتوانیم زبانمان را و لسانمان را در جهت تقوای الهی بکار بگیریم.ان‌شاءالله

۲۵ شوال سالروز شهادت رئیس مذهب حقه جعفریه اثنی عشریه امام صادق آل محمد(ص) که با تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی خودش و عملی خودش مذهب شیعه را نهادینه کرد و حق بزرگی بر گردن شیعیان دارد. در واقع اسلام ناب را به دنیا عرضه کرد، و برای مسلمانان تبیین نمود.

به عنوان تیمن و تبرک اکتفا می‎کنیم به یک حدیث نورانی ازمیان ده‎ها هزار حدیثی که ازآن حضرت به ما رسیده است.

آن حضرت درباره جایگاه و اهمیت نماز می فرمایند: اوَّلَ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الصَّلَاةُ اول چیزی که روز قیامت مورد محاسبه قرار می‌گیرد برای بنده خدا، نماز است.

فلذا می‎فرماید فَإِنْ قُبِلَتْ قُبِلَ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِهِ  اگر نماز قبول بشود سایر اعمال انسان هم مورد قبول الهی قرار می‌گیرد. یعنی نماز ورود به بهشت است کلید بهشت که می‎گویند همین است. نماز اگر قبول بشود بقیه اعمال انسان مورد قبول درگاه الهی قرار می‎گیرد. و خدای ناکرده اگر در نماز انسان خللی باشد، و رد بشود، بقیه اعمال انسان هم رد می‎شود و قبول نمی‎شود و پذیرفته نمی‌شود.

این روزها ما شاهد هستیم که دشمن مستکبر و آمریکای جنایتکار بر تهدیدات و فشارهای اقتصادی خودش افزوده؛ و مدام دارد رجز می‎خواند و شاخ و شونه می‎کشد. بعد ازاینکه از برجام خارج شدند دارد ادامه می‌دهد.

البته دیوانگی‌ها و دیوانگی‌های اقتصادی آقای ترامپ مختص به ایران تنها نیست، بلکه به پر و پای دیگر کشورها  هم پیچیده؛ هند و چین و اروپا و کشورهای آمریکای لاتین و خلاصه کشورهای متعددی را با آن خوی استکباری که دارد مورد هجمه قرارداده است، در زمینه‎های اقتصادی.

البته هم ملت ما وهم مسئولین ما در مقابل قلدری‎های آمریکا کوتاه نمی‎آیند و قرص و محکم می‌ایستند. از رهبر معظم گرفته که قاطعانه و مقتدرانه در مقابل رجزخوانی‌های پوچ و بیهوده استکباری جهانی می‎ایستد و مثل روحیه استکبارستیز امام رضوان الله تعالی علیه با دشمنان برخورد می‌کند.

هم اینکه سخنان عزت‎مندانه ریاست محترم جمهور را داشتیم درباره صدور نفت. و آن نامه سراسر افتخار سردار دلیر اسلام حاج قاسم سلیمانی. این نامه معنا داشت؛ این نامه برای دنیا پیام داشت. پیامش این بود که دنیا دیده که مسئله عراق و موصل عراق، مسئله سوریه، حتی مسئله یمن حاج قاسم بوده یعنی می‌دانند اگر حاج قاسم خواست کاری بکند، این را تجربه کرد دنیا. همه مستکبرین که جمع شدند، مقابله کردند با نیروهای خط مقدم دیدیم خط مقدم پیروز شد این سخن حاج قاسم که صحه می‎گذارد بر سخنان ریاست جمهور معنا دارد. برای دنیا معنا دارد.

اگربنا باشد که آمریکا تهدید بکند که ما فروش نفت ایران را به صفرمی‎رسانیم. یعنی اگر نفت نفروشیم ما نمی‎توانیم کاری بکنیم. اقتصاد ما زمین می‎خورد؛ و کشور شکست می‎خورد. اگر بنا باشد، تنگه هرمزی که ۴۰ درصد انرژی دنیا از این تنگه هرمز عبور می‌کند، برای ما ایران غیرقابل استفاده باشد؛ قطعاَ برای هیچ کشوری دیگری قابل استفاده نخواهد بود.(تکبیر نمازگزاران)

امروز ایران، ایران ۳۰ سال پیش نیست. آن وقتی که ما هیچی نداشتیم و با دست خالی در مقابل شما ایستادیم، نتوانستید کاری بکنید. الان که ایران شرایطش خیلی متفاوت است. همین اسرائیل عزیزدُردانه شما زیر آتش سهمگین خط مقاومت است.

این معنایش این نیست که اگر آمریکا دست از پا خطا بکند، بخواهیم خودمان اقدام بکنیم نه؛ ما هم در یمن، هم در سوریه، هم در لبنان اینقدر اهرم‎های فشار داریم که اصلاَ نیاز نیست خودمان کاری بکنیم.

باب‌المندب که شاهرگ اقتصادی دنیاست، زیر آتش مجاهدان یمنی است. می‎دانید، ما ترمز یمنی‌ها را می‎کشیم. والا اگر ترمزشان را نکشیم اینها از آن طرف سعودی می‎زنند بیرون. جنگجویان یمن، مجاهدان یمن، هر یمنی سه تا سلاح دارد؛ با دوتا خرما و یک قرص نان کوچک، یک هفته دوام می‎آورد. بقیه‎اش را می‎رود تحویل می‌دهد. اینها اینجور می‎جنگند.

شما این را خوب می‎دانید که اگر دو ماه تنگه هرمز بسته بشود، اروپاییان همدیگر را می‎خورند. هر بشکه نفت به بالای ۲۰۰ دلار خواهد رسید. آنوقت اگر اینجور بشود، شما که تنها نیستید. چین هست، کشورهای دیگر هستند. همه ضرر می‎کنند و همه دنیا شما را مقصر می‌دانند. که شما اینچنین امنیت منطقه را، آرامش منطقه را، ثبات منطقه را بهم زدید.

پس بنابراین با آتش بازی نکنید. اینها تحلیل نیست، واقعیت است. اینها خبر نیست، حدس نیست، گمان نیست، اینها واقعیاتی است که بر اساس حقایقی که وجود دارد ما بیان می‎کنیم. اگر شما بخواهید ذره‌ای به سکوهای نفتی ما و چاهای نفتی ما در خلیج فارس تعرض بکنید، خواهید دید که: ماهواره شما بلافاصله در اندک زمانی گزارش خواهند داد که ده‎ها بلکه صدها دریچه موشک‎های زمینی ما باز می‌شود، و حیفا و تلاویو و ناوهای جنگی شما در منطقه و مراکز نظامی اسرائیل   هدف قرارمی‌گیرد.(تکبیر نمازگزاران)

خلاصه جهنمی برای شما درست می‌شود که تا حالا ندیدید. پس بنابراین یک ذره عاقل باشید. و ما را تهدید نکنید. البته این مسئله احتیاج به صبر دارد، استقامت دارد، ایستادگی دارد، بصیرت مردم هزینه دارد. مردم باید هوشیار باشند این توطئه‌ها و نقشه‌هایی که دشمن در داخل دارد انجام می‌دهد؛ به تعبیر مقام معظم رهبری مطالبات به حق مردم را دارد تبدیل به آشوب می‌کند و روی این آشوب‌ها موج سواری می‌کند؛ اینها را باید مراقب و مواظب بود، هم مسئولین باید مراقب باشند که به خواست مردم رسیدگی بکنند، به مشکلات مردم رسیدگی بکنند، هم اینکه مردم باید هوشیار باشند.

در قضیه بازاریان خود بازاریان نقل می‌کردند، می‎گفتند که ما از ترس خسارت زدن به مغازه‌هامان مغازه‎ها را می‎بستیم.عده‌ای بودند و ما آنها را نمی‌شناختیم. می‌آمدند شلوغ می‎کردند. ما را تهدید می‎کردند که اگر مغازه باز باشد می‎شکنیم و چه و فلان… بعد از یکی دو ساعت هیچ اثری از آنها نبود. نمی‎شناختیم اصلا. مال آن محل هم نبودند. معلوم می‌شود برنامه حساب شده‌ای است. دشمن دنبال ناآرامی است.

بعضی‎ها دیدید. می‏گویند مثلا ممکن است آمریکا یک ذره قصد خیر داشته باشد؛ امام فرمود: «جهالت است اگر تصور کنیم آمریکا به صلاح ما یک قدم به برمی‎دارد.» امام خوب آمریکا را می‎شناخت. مقام معظم رهبری می‎فرماید: «راه مقابله با دشمنی آمریکا مستحکم کردن ساخت داخلی نظام است. باید توجه به داخل نظام باشد.»

همانطوری که مقام معظم رهبری در سالروزرحلت امام فرمودند: دشمن سه تا نقشه دارد ۱- فشار اقتصادی ۲- فشار روانی با رسانه‌هایش فشار روانی به ما وارد کند؛ که دیگر کشور از دست رفته است، مشکلات اینجوری است، مسئولین همه خائن هستند، از این مسائل. اگر مثلا یکی دو تا آدم نفوذی یک کارهایی کردند در مسئولین کشوری تسری بدهد به همه مسئولین.

و این ذهنیت را برای مردم بوجود بیاورد. اینها همه برنامه دشمن است. جنگ روانی و فشارعملی. هدف دشمن سیطره کامل بر کشورعزیزمان است. آنها قانع نیستند. اگرحالا ما بگوییم موشکی نباشد. یک چیز دیگر می‌گویند؛ آنها با اصل نظام جمهوری اسلامی مشکل دارند.

یکی از اقدامات وزارت خزانه داری آمریکا، یک مقاله بلند بالایی من می‎خواندم که یکی از اقدامات وزارت خزانه داری آمریکا این بوده که با ۱۶۵ بانک در سراسر جهان در طول دو سال اینها دیپلماسی مالی می‌گویند؛ مذاکره کردند و آنها را وادار کردند که به ایران فشار بیارند. ببینید وقتی حضرت آقا می‎فرماید:جنگ، جنگ اقتصادی است. و اتاق جنگ آنها وزارت خزانه داری آنها است؛ همین است. همین آمارها هست همین اقدامات هست.

ما باید تمام توان و ظرفیتی که بر روی مذاکره و توافق سیاسی با طرف‌های  خارجی متمرکز کردیم آن را برداریم. ما خیلی در این چند ساله تلاش کردیم برجام و مذاکره و فلان؛ تمام توان دولتمردان، فکرشان، ذهنشان، انرژیشان، به این سمت رفت. این را باید به سمت استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بهره‌گیری ازمنابع خارجی غیر آمریکا و غیر اروپا هدایت بکنیم. راهکار این است.

امروز این راهکار بهترین روش است برای مقابله با هجمه دشمن و فشار دشمن. در کنار دولت قوه قضائیه هم باید توجه بیشتری به نقش این قوه در کارآمدی نظام داشته باشد. یکی از مسائلی که باعث نارضایتی مردم بشود، هفته گذشته هفته قوه قضائیه بود که اشاره کردیم.

به هرحال علیرغم تلاش‌های نیروهای مخلص و قضات زحمت کش و کارکنان دادگستری که ما شاهد هستیم اینها چه پرونده‌های مفصلی اینها رسیدگی می‌کنند هرکدام از قضات، هرکدام از کارمندان دادگستری، شاید دو یا سه برابر از مقداری که باید کار بکند کار انجام می‎دهد. باید جهت اینکه قوه قضائیه اجرای عدالت بکند و مردم را نسبت به نظام خوش بین بکند و اعتماد سازی بکند جهتش باید حفظ بشود. یعنی تلاش‌ها در جای خودش محفوظ منتها به این جهت نیز باید توجه بشود.

بحث دولت فرانسه، این دولت منافق فرانسه؛ که خودتان شاهد بودید در دو سه روز گذشته آن همایش منافقین را در آنجا گذاشتند، منافقین تروریست کوردل که در حمایت از اینها، این فرانسوی ها در دشمنی با ملت ایران کمتر از آمریکا نیستند.

فلذا اینهایی که ادعا می‌کنند ما می‎خواهیم برجام را حفظ کنیم، اینجوری می‎خواهید حفظ کنید برجام را؟ که برای منافقین سیه‌دل، تروریست، خائن به ایران آنجا زمینه درست بکنید برای تلاش‌هایشان، برای فعالیت‌هایشان، برای میتینگ‌هایشان، برای همایش‎هایشان، این درست است؟

فلذا باید ما هوشیار باشیم. ما این را تجربه کرده‌ایم. اروپاییان هرجا پایش بیافتد در دشمنی با ملت ایران، با آمریکا همراه می‎شوند. باید فریب آنها را نخوریم.

موضوع بعدی که باید اشاره کنم موضوع عفاف و حجاب است که واقعا یکی از عرصه‌های مهم جنگ نرم با دشمنان، عرصه عفاف و حجاب است. من نمی‎خواهم خیلی شعارگونه به آن بپردازم ولی عفاف و حجاب یکی از عرصه‌های مهم جنگ نرم است چون به دنبال آن مفاسد دیگری به دنبال دارد. و دشمن از راه همین عفاف و حجاب و در واقع اباحه‎گری در این زمینه اهداف دیگری می‎رسد. باید ازخودمان شروع کنیم.

من بارها تذکر دادم باز تذکر می دهم چون سالروز عفاف و حجاب است باید مدیران، کارمندان، پرسنل مراکز و دوائر دولتی، دانشگاه‌ها،  بیمارستان‌ها، چه مرد، چه زن، رفتاری اخلاقی و فرهنگی متناسب با نظام اسلامی داشته باشند. مدیری که با همسر و دخترش با آن وضع بدون توجه به شئونات و حجاب اسلامی بیرون می‎آید، باید مورد بازخواست قرار بگیرد. شما دارید نان این نظام را می‎خورید. از منصب و موقعیت این نظام بهره می‎برید.

چرا ارزش‎های نظام را زیر پا می‎گذارید؟ چرا خون پاک شهدا را زیرپا می‎گذارید؟ اینها باید باز خواست بشوند. و اینکه این وضعیت اصلا قابل قبول نیست؛ پذیرفته شده نیست، به هرحال ما از اینجا شروع کنیم. بعد به مناطق عمومی برسیم. بعد به اقشار دیگر مردم برسیم. اگر اینها را شروع کردیم بعداَ می‌توانیم بگوییم.

الان خیلی‌ها می‎گویند، تا می‎گویی حجاب می‎گویند آقا اول برو کارمندان دولت را درست کن، دوائر دولتی را درست کن. این آقایون کارمند دولت هستند حقوق بگیر دولت هستند، آنها چرا اینجوری هستند؟

بنده لازم است از صدیق ارجمندم جناب مستطاب حجةالاسلام حاج آقای موسوی فرد امام جمعه محترم خرمشهر که در کنار کارگران خط لوله غدیر حضور پیدا کردند و همراهی کردند و به صورت نمادین هم قدری جوشکاری کردند تشکر بکنم. که البته حضرت آقا از ایشان تشکرکردند. خیلی مؤثربود. البته روحانیت متعهد در طول تاریخ همیشه در کنار مردم بوده. همیشه غمخوار مردم بوده. همیشه درتلخی‌ها، در سختی‎ها در کنار مردم بوده، این امر رایجی بوده است. از قدیم الایام اینچنین بوده است.

چند تذکرمحلی داشته باشم دیگر خطبه ها را به پایان ببرم. یکی تشکر می‎کنم ازستاد اجرایی فرمان حضرت امام، بنده که در تماسی که با جناب آقای دکتر مخبر داشتم خبر بشارت آمیزی دادند که کارخانه قند ده هزار تنی دزفول کارهایش انجام شده ال سی آن بازشده، و ان‌شاءالله به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. این در کشاورزی منطقه و در اقتصاد منطقه و در اشتغال منطقه بسیار مؤثر خواهد بود. و ما تشکر می‎کنیم از این جهت.

بحث آب کشاورزی دزفول هست که گزارش‌های نه چندان خوبی به بنده رسیده. گزارش‌های نگران کننده‌ای به دست ما رسیده است. به دلیل کمبود آب؛ امسال گفته بودند کشاورزان ۵۰ درصد قرارداد آب ببندند برای کشت پاییزه که از دیروزمثل اینکه شنیده شده که این ۵۰ درصد را هم دستورداده‌اند که متوقف کنند. بنده چون پیگیرمسائل کشاورزی و آب هستم، اگر سخنی از این تریبون میزنم درست است من کارشناس نیستم ولی با کارشناسان صحبت می‌کنم. حرف می‌زنم.

ما برای آب شرب ۹۰ درصد آب صرف کشاورزی می‌شود. ۱۰ درصد دیگر آن صرف شرب و صنعت و موارد دیگرمی‎شود. ما گفتیم با آقایون هم صحبت کردیم، با مسئولین، گفتم مثلا ما می‎توانیم ۱۰ متر ۱۵ مترمکعب بیشتر رها کنیم آب را. چون حوزه آب دز جزء پایدارترین حوزه آب کشور است. یعنی دز، هم کارون را تأمین می‎کند. هم کرخه را.

فلذا خیلی مهم است مدیریت آب دز. الان من به آنها گفتم که این ۱۰ یا ۱۵ متر اضافه کردن EC آب آبادان و خرمشهررا چندان اثری ندارد. چون EC آنقدر بالاست با آن ۱۰۰هزار هکتار پس‌آب نیشکری که دولت موظف بوده که فکری بکنند به حال پس‌آب زه آب نیشکر که نکرده. آن وقت می آیند از حق مردم می زنند. اثری ندارد.

EC آب دزفول ۶۵۰-۶۰۰ است.  EC خرمشهر به ۲۱۰۰۰ هم رسیده بود. یعنی لجن است. قابل شرب هم نیست. یعنی نمی شود به صورت هم بزنی. وضع اینجوری بوده. الان هم به اصطلاح مسئولین دارند تلاش می‌کنند کوشش می‌کنند که این مشکلات را برطرف بکنند. ولی مدیریت صحیح خیلی مهم است. نباید این ۱۵-۱۰ متر مکعبی که مشکل EC را حل نمی‎کند فقط ذخیره آب کشت پاییزه را هدرمی‌دهد. اینها مدیریت بشود. دقت بشود.

فلذا ما خواهش می‌کنیم ازمسئولین با دقت روی این قضیه اقدام بکنند. از نماینده محترم دزفول جناب مهندس پاپی زاده هم که از نمایندگان فعال هستند و در کمیسیون کشاورزی هم هستند و اطلاعات دقیقتری شاید از بنده هم داشته باشند، تقاضا می‎کنیم که ایشان از حقوق کشاورزان دزفول و شهرستان و کلا شمال خوزستان؛ دفاع کنند، اجحاف دارد می‌شود در حق کشاورزان دزفول و شهرستان و شمال خوزستان. این را باید دقت کرد و ان‌شاءالله با مدیریت صحیح این برهه سخت را پشت سر بگذاریم.

اوقات فراغت هم آخرین تذکربنده است که امیدوارم خانواده‏های عزیز که بچه‎هایشان در تابستان بیکار شده‎اند مراقب باشند با برنامه‎های صحیح فرهنگی و آموزشی وقت‌های بچه‎هایشان را پربکنند. والا اگروقت بچه هایتان قطعا با این وسائل امروزی که وجود دارد و اینترنت و ماهواره و این فضای مجازی و اینها قطعا دشمن وقت بچه ها را پرمی‌کند وآسیب می بینند بچه‌ها.

خدایا پروردگارا به مقربان درگاهت قسمت می‎دهیم اسلام ومسلمانان نصرت کرامت بفرما…

دشمنان اسلام خوار و ذلیل و نیست و نابود بگردان …..

نقشه‌های آنان را به خودشان برگردان…

شهدای ما و امام شهیدان با سید الشهدا محشور بگردان…

رهبرعظیم الشأن ومراجع تقلید را در پناه امام زمان(عج) حفظ بفرما…

در فرج مولای ما امام زمان(عج) تعجیل بفرما…

لباس عافیت و تندرستی بر تن بیماران مخصوصاَ منظورین مد نظر بپوشان…

خدایا، پروردگارا، بارالها وحدت، انسجام بین مسلمانان قراربده.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

وَالسَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ