۹م، اردیبهشت ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com
زمان انتشار: ۹م, اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵ ب.ظ | کد خبر: 70534

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” اولین کنگره نکوداشت علامه قاضی نورالله شوشتری شهید ثالث در اهواز و با اهتمام جامعه مدرسین و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان حضرت آیت الله موسوی جزایری و با حضور شخصیت های برجسته حوزه و دانشگاه، مسئولین فرهنگی و علما و بزرگان برگزار شد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی در سخنرانی خود در این همایش باشکوه در خصوص شخصیت این شهید بزرگوار گفت: شخصیت هرکس را می توان با بررسی آثار و تألیفات به جا مانده از وی دریافت.

امام جمعه دزفول علل تألیف کتب مشهور قاضی نورالله شوشتری را بیان و اظهار کرد: کتاب مجالس المؤمنین در معرفی گروهی از عالمان و راویان شیعه و مشاهیر امامیه، کتاب احقاق الحق و ازهاق الباطل که منجر به شهادت ایشان گردید، کتاب مصائب النواصب در پاسخ به کتاب نواقض الروافض، کتاب صوارم المهرقه در ردّ صواعق المحرقه از مشهورترین کتب قاضی نورالله می باشند.

امام جمعه دزفول همچنین در حاشیه این همایش در مصاحبه با خبرنگاران گفت: با توجه به شخصیت علمی و اخلاقی قاضی نورالله شوشتری ضرورت دارد که شخصیت ایشان بعنوان سرمایه معنوی برای نسل های کنونی و آینده تبیین شود.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی ضمن تأکید بر اینکه حق این شخصیت های علمی مغفول مانده و ادا نشده است افزود: این همایش ها گام هایی است برای شناساندن شخصیت های علمی که دارای نبوغ بوده و الگویی سازنده برای جامعه ما می باشند.

امام جمعه دزفول با اشاره به تألیفات ارزنده و کاربردی قاضی نورالله شوشتری تصریح کرد: در زمان خود به بهترین شکل از مبانی دینی و امامیه شیعه دفاع کرده و با اینکه در شرایط سخت تقیه قرار داشت آثار قلمی فراوانی تألیف کرد و بسیاری از شبهات علیه مکتب امامیه و اهل بیت را زیبا و با استدلال قوی پاسخ داد.

حجة الاسلام والمسلمین قاضی باردیگر به شخصیت جامع شهید ثالث اشاره کرد و افزود: تمام کتب قاضی نورالله متناسب با شرایط روز بوده و در عین حال که به منصب قضاوت اشتغال داشت استعداد و نبوغ وی سبب شد که یکی از آثار ۷۰۰ صفحه ای خود را در ۱۷ روز تألیف کند.

امام جمعه دزفول خاطرنشان کرد: استراتژی قاضی نورالله شوشتری بر این بود که بحث با مخالف را جهاد می دانست و اهل مماشات با دشمنان اهل بیت علیهم السلام نبود.

شایان ذکر است که در پایان این همایش حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز دو لوح تقدیر جهت تنظیم و ارائه مقاله در معرفی قاضی نورالله شوشتری و کسب رتبه برتر در این همایش به حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول اهدا کرد.