۲۴م، فروردین ۱۳۹۷
نويسنده: user1daftar

www.MajdeDez.com

برای تحقق اهداف بعثت رسول اکرم(ص) تبری و تولی لازم است که این مهم از طریق خودسازی جامعه میسر است.+متن کامل خطبه ها

از خداوند می خواهیم به ما توفیق دهد تا در زندگی خویش از راه و روش پیامبر اکرم در زندگی خویش تبعیت کنیم.

زمان انتشار: ۲۴م, فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱ ب.ظ | کد خبر: 70241

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “مجد دز” آئین باشکوه نماز جمعه دزفول با حضور حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول، مردم متدین و ولایت مدار دزفول و به امامت حجة الاسلام والمسلمین مرتضی بیگدلی امام جمعه موقت دزفول در مصلای امام علی(ع) قرارگاه فرهنگی شهرستان دزفول برگزار شد.

اهداف نبی مکرم اسلام در شکل گیری یک امت واحده و ایجاد مودت و رحمت بین مسلمانان

امام جمعه موقت دزفول در خطبه اول نماز ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی و تبریک عید مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام به اهداف نبی مکرم اسلام در شکل گیری یک امت واحده و ایجاد مودت و رحمت بین مسلمانان پرداخت و گفت: در قرآن آمده است از بین شما و از جنس شما پیامبری برانگیخته شد که نسبت به هدایت شما اشتیاق زیادی دارد و نسبت به مؤمنان رئوف است.

برای تحقق اهداف بعثت رسول اکرم(ص) تبری و تولی لازم است که این مهم از طریق خودسازی جامعه میسر است

وی افزود: برای تحقق اهداف بعثت رسول اکرم(ص) ، تبری و تولی لازم است که این مهم از طریق خودسازی جامعه میسر است.

خداوند متعال به مؤمنان سفارش فرموده است برای رفع همه اختلافات به پیامبر گرامی اسلام رجوع نمایند

خطیب موقت نماز جمعه دزفول تصریح کرد: از آنجایی که رسول مکرم(ص) جمع تمام عقول انسانها می باشد خداوند متعال به مؤمنان سفارش فرموده است برای رفع همه اختلافات به پیامبر گرامی اسلام رجوع نمایند.

تأکید بر ضرورت تأسی از سیره و روش رسول گرامی اسلام

حجة الاسلام والمسلمین بیگدلی در خطبه دوم نماز جمعه دزفول با گرامیداشت عید مبعث پیامبر گرامی اسلام بر ضرورت تأسی از سیره و روش رسول گرامی اسلام تأکید کرد و افزود: از خداوند می خواهیم به ما توفیق دهد تا در زندگی خویش از راه و روش پیامبر اکرم در زندگی خویش تبعیت کنیم.

جایگاه نیروهای مسلح در حفاظت و حراست از میهن سلامی

امام جمعه موقت دزفول در فرازی دیگر از خطبه های نماز، ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی را گرامی داشت و با اشاره به جایگاه نیروهای مسلح در حفاظت و حراست از میهن اسلامی گفت: نیروهای مسلح از اسلام و مکتب ما و از ولایت و رهبری پشتیبانی می کنند و بر عزت و جایگاه آنها افزوده شده است.

وی افزود : ارتشیان عزیز به عنوان سربازان امام زمان(عج) خدمت می کنند و باید قدرشناس آنها بود و باید از رشادتها و دفاعیات آنها در درون مرزها و برون مرزها تقدیر کرد.

باید از کالاهای داخلی حمایت کرد تا رونق اقتصادی و اشتغال جوانان را شاهد باشیم

خطیب موقت نماز جمعه دزفول همچنین با اشاره به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی تأکید کرد: بسیاری از کشورهای جهان به وسیله اقتصاد مقاومتی و تولید، درجهان مقتدر شده اند که برای رسیدن به این هدف باید از کالاهای داخلی حمایت کرد تا رونق اقتصادی و اشتغال جوانان را شاهد باشیم.

به فرصت طلبان نباید اجازه داد تا با روش های سود جویانه به اقتصاد کشور خدشه وارد کنند

وی افزود: اگر انتقادهایی در نوع کالا وجود داشته باشد باید به تولیدکنندگان فرصت داد تا نسبت به بهبود کیفیت کالای خود بکوشند.

امام جمعه موقت دزفول اظهار داشت: به فرصت طلبان نباید اجازه داد تا با روش های سود جویانه به  اقتصاد کشورخدشه وارد کنند.

درخواست از دستگاه دیپلماسی برای موضع گیری های مقتدرانه در حمایت از جبهه مقاومت

خطیب موقت نماز جمعه دزفول در بخشی دیگر از خطبه های نماز، پیروزی های اخیر نیروهای مقاومت بر تروریست های تحت حمایت ائتلاف غرب را مهم و با ارزش خواند و از دستگاه دیپلماسی و دولتمردان در امر دیپلماسی در جهان خواست در این زمینه موضع گیری های مقتدرانه داشته باشند.

چند تذکر مهم محلی 

امام جمعه موقت دزفول بر رعایت شئونات جامعه و باورهای دینی مردم تأکید کرد و بی توجهی به آن را مشکل ساز خواند.

حجة الاسلام والمسلمین بیگدلی به موضوع اهمیت دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز  اشاره و بر ضرورت انتصاب مدیران این دانشگاه مطابق با ارزشهای اسلامی تأکید کرد.

امام جمعه موقت دزفول با بیان این مطلب که بعضی از خواسته های مردم مطرح می شود ولی از طرف مقامات مسئول شهر دزفول از جمله شهرداری به آن توجه نمی شود گفت: حتی المقدور باید پاسخ منطقی داد زیرا خواسته مردم چنانچه درست باشد باید به آن پاسخ داد و سؤال مردم را نباید بی پاسخ گذاشت.

گفتنی است نماز عصر به امامت حجة الاسلام والمسلمین قاضی امام جمعه دزفول اقامه شد.

متن کامل خطبه ها:

خطبه اول:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

خدمت عزیزان و سروران خودم، برادران و خواهران ایمانی و نمازگزاران ارجمند عرض سلام و ادب و ارادت دارم.

عزیزان ضمن دعوت همه شما و توصیه مؤکد به خودم، به رعایت تقوا، ایام ماه رجب را که سراسر ماه خیر و برکت و ریزش رحمت، شهر الاستغفار نام نهاده شده، به شما تبریک و تهنیت عرض می کنم.

عزیزان، مناسبت های مختلفی پیش رو داریم، گرچه در صدر بیان مناسبت ها، آنچه که شرط ادب و وظیفه بنده است، حلول سال نو را هم باید تبریک بگویم.

اولین خطبه ای است که در سال جدید، در محضر شما موفق به شرف یابی شدم. از این جهت امیدوارم خداوند متعال این سال را، سالی پر برکت، توأم با سعادت و کسب رضایت و خشنودی خودش و تعجیل در فرج امام زمان(عج) قرار بدهد.

و فردا هم سالروز مبعث حضرت ختمی مرتبت محمد(ص) است و از این جهت خطبه اول خودم را اختصاص به موضوع بعثت و مبعث قرار دادم. امید است که نور معرفت رسول اکرم و عترتش و قرآن مجید همیشه در دل ما تابنده باشد و توفیق عمل کردن به دستورات و سیره عملی عترت و فرامین قرآن کریم نصیبمان بشود.

عزیزان مستحضرید که عید مبعث یکی از بزرگترین عید هاست. که اگر بنا باشد ارزش و اهمیتش را بسنجیم، باید ارزشش را برابری با ارزش کل خلقت انسان، به عنوان اشرف مخلوقات بدانیم. چون وقتی که انسان خلق شد، خداوند متعال او را در احسن تقویم، خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی أَحْسَنِ تَقْویمٍ تاج کرامت بر سرش نهاد و به همین اعتبار هم خودش را أَحْسَنُ الْخالِقِینَ معرفی کرد.

پس آنچه که این خلقت را برای احسن مخلوقات تکمیل کرد، بعثت و مبعوث نمودن و برانگیختن پیغمبر جهت هدایت این بشر است.

پس بزرگترین و نیکوترین و افضل از تمام اعیاد همین عید است. مبداء هدایت انسان ها و ارزش بعثت پیامبر اکرم در همین است که آغاز آخرین پیامبر، که در بردارنده تمام فضیلت ها، کمالات و تمام علومی است که تمام پیامبران داشتند و همراه با خودش دینی را می آورد که این دین آخرین دین است. مردم را به آخرین دین دعوت می کند که تا قیام قیامت بتواند انسان ها را به سعادت و سرمنزل مقصود برساند و همراه با این دین معجزه ای جاودان می آورد و آن قرآن کریم است تا حجتی باشد که در وقت حاجت انسان ها به هدایت که دمادم حاجتمندند، نیازمندند، احتیاج به هدایت دارند، آنها را همراهی کند و به وعده های خدا عینیت ببخشد.

پس از این جهت انسان ها باید ارزش بعثت را بدانند، باید ارزش و عظمت را بدانیم. به واسطه این نعمت خدا را شاکر باشیم. این نعمت را بشناسیم، همیشه یادآوری کنیم، نعمت آورنده و منعم را سپاسگزار بوده و نشانه های این نعمت را گرامی بداریم. نامش در بلندای نامها قرار داده بشود و ساحتش در مرتفع ترین قله های عزت، شرافت و عظمت قرار داده بشود و در طراحی خواسته ها و اهداف، برترین خواسته رسیدن به هدف بعثت باشد.

عزیزان چند چیز دانسته شده. یکی از اهداف بعثت، هدایت انسان ها و دعوت به توحید و پرهیز از همکاری با طاغوت است وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَمِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَیْهِ الضَّلَالَةُ. کار بزرگ پیامبران الهی این دو است که همه دستورات هم مبتنی بر این است.

همین تولی و تبری که گفته می شود اشاره به همین حقیقت است. راه برای ما مشخص است. سِلْمٌ ِلِمَنْ سالَمَکُمْ وَ حَربٌ لِمَنْ حارَبَکُم که گفته می شود اینجا مشخص می شود که حرب با طاغوت ها به هر شکل ممکن، به هر گونه ای از گونه ها که خودی نشان بدهد، اهل توحید و مسلمانان باید در مقابلش قد علم کنند و اجازه ندهند پرچمش برافراشته بماند.

دوم تعلیم، تربیت، آموزش و پرورش جامعه است و اکمال عقول انسان هاست. خود حضرت ختمی مرتبت محمد(ص) می فرماید: وَ لاَ بَعَثَ اَللَّهُ نَبِیّاً وَ لاَ رَسُولاً حَتَّى یَسْتَکْمِلَ اَلْعَقْلَ؛ یعنی هرگز پیامبری، خبر آورنده ای و پیامرسانی مبعوث نشد توسط خداوند متعال مگر در جهت استکمال یعنی طلب کردن کمال عقل است. برای اینکه حاکم بر زندگانی انسان ها کم عقل باشد و این عقل هم باید به کمال برسد. هرکجا آدم درد دارد، جایی است که عقلی وجود ندارد. هرچه ثروت و دفینه و گنجینه و قدرت دارد، زمانی اینها درست به کار می آید که باعقلش اینها را هدایت و مدیریت کند.

آنچه که به این عقل ارزش می دهد و عقول بشر را امید می دهد به موفقیت و رسیدن به مراتب کمال، که وعده داده شده، می فرماید وجود مقدس پیامبر است: وَ یَکُونَ عَقْلُهُ أَفْضَلَ مِنْ جَمِیعِ عُقُولِ أُمَّتِهِ؛ تمام امت عقل هایشان، قدرت تعقلشان، تدبیرشان، داشته ها و توانمندی هایی که دارند یک طرف، افضل از همه این عقل ها، عقل حضرت محمد(ص) است.

سوم برپایی عدل، قسط و حل اختلافات و منازعات است. کانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْکِتابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فیمَا اخْتَلَفُوا فیهِ؛ مردم اختلاف دارند. اختلاف دانایان با نادانان. اختلاف فقیران با ثروتمندان، اغنیا با فقرا، فرودست ها و والا دست ها و فرا دست ها، اختلاف بینشان وجود دارد روی منافع، حقوق، اعتقادات و باورها، به اشکال مختلف خودش را نشان می دهد. چه داوری و چه حاکمی، با چه مبنایی باید اینها را برطرف کند، کار بزرگ پیامبران الهی حل کردن این اختلافات است. پس اگر بخواهیم بگردیم این اختلافات را حل کنیم، به دنبال راه چاره باشیم، هیچ چاره ای جز بهره گیری از مکتب و مذهب پیامبر و پیغمبری نیست.

بعدی تکمیل اخلاق بشر و الگوی اخلاقی یا ارائه اسوه های اخلاقی است. لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ؛ مکتب احتیاج به الگو، نمونه ها و مدل های رفتاری دارد که نه تنها خودش الگو است، بلکه الگوساز است. وجود مقدس علی(ع) و حضرت زهرا اطهر(س) و اولاد شریفشان، همه اینها الگو هایی هستند که در مفهوم فیهِ نهفته است. در ظرف وجودی پیامبر اکرم الگوسازی وجود دارد و هیچکس از این جهت سزاوارتر نیست؛ الا اینها.

بعدی شاهدان اعمال امت است؛ اینها مراقب ما هستند. حالا شاهد ممکن است بگوییم به معنای دلیل، حجت، میزان، ترازوی عمل است، ملاک و ضابطه رفتار است یا نه ممکن است گفته بشود شاهد و مراقب ما هستند. می فرماید: یَوْمَ نَبْعَثُ فِی کُلِّ أُمَّةٍ شَهِیداً عَلَیْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِکَ شَهِیداً عَلى‌ هؤُلاءِ؛ بدانیم که هر عملی که انجام می دهیم در معرض چشم های بینایی هستیم. خداوند این چشمان بینا را قرار داده که در کنار دیدن خدا، که خدا مراقب ماست، چشمان روشن و بینای رسول اکرم حَیًّا کانَ اَوْ مَیَّتاً بر ما نظاره گر است و ما را مراقبت می کند.

مورد بعدی تذکر دهنده و یادآور نعمت های خداست. وَ اذْکُرُوا إِذْ جَعَلَکُمْ خُلَفاءَ مِنْ بَعْدِ قَوْمِ نُوحٍ وَ زادَکُمْ فِی الْخَلْقِ بَصْطَةً فَاذْکُرُوا آلاءَ اللَّهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ همیشه به یاد نعمت های خدا بیافتیم. هرموقع پیامبر خدا یاد نعمتی از نعمت های خدا می افتاد، سر بر سجده می گذاشتند و شکرانه خدارا به جا می آوردند. رهایی انسان ها.

اما آخرین آیه از سوره توبه را بخوانم و مختصری، سخن و مطلب را در خطبه اول به اتمام برسانم. اینجا می فرماید: لَقَد جاءَکُم رَسولٌ مِن أَنفُسِکُم. عزیزان این آیه سفارش شده که در وقت گرفتاری ها خوانده بشود. پیامبر اکرم به کسانی که گرفتار بودند، اسیر و زندانی دشمن شدند، می فرمودند و سفارش می کردند این آیه را بخوانید اسباب رهایی فراهم می شود. به درستی که آمد به نزد شما رسولی از میان جان شما، همدرد شما، هم رنج شما. عَزیزٌ عَلَیهِ ما عَنِتُّم؛ خیلی سخت است به شما سختی و پریشانی وارد بشود.

به جابر می فرمود، جابر وقتی که پرونده های مردم و امتم را به نزد من می آورند، وقتی که نگاه به گناهانشان می کنم، غصه می خورم. اگر کار خوبی کرده باشند، اعمال صالحی انجام داده باشند خوشحال می شوم، حمد خدا را به جا می آورم. حَریصٌ عَلَیکُم؛ اینجا متعلقی به این حدیث زده نشده. به چه چیزی حریص است؟ پیامبر اکرم حرص به مال که نداشت، حرص به هدایت داشت، حرص به ابلاغ پیام خدا داشت، حرص به نجات مردم داشت، حرص به دلسوزی، شفیق مردم، طبیب مردم از هر جهت. بِالمُؤمِنینَ رَءوفٌ رَحیمٌ

یک حکایت را تعریف کنم و تمام کنم. یک شخصیتی داریم به نام جارود. جارود اهل بحرین بود. ایشان کنیه ای دارد ابومُنذِر. این شخصیت ابتدا مشرک بود. مشرک بود اما معاند نبود، لجوج نبود. خدا نکند کسی به دام و مهلکه لجاجت و عناد بیافتد. رفیقی داشت به نام سلمه، تصمیم گرفتند و گفتند همراه با عده ای نزد پیامبری که به تازگی ادعای پیامبری کرده، برویم تا از او سؤالاتی کنیم. اگر او را بر حق یافتیم از او تبعیت کنیم.

در طول مسیر قرار گذاشتند که هر دو ما سؤالاتی را مد نظر قرار بدهیم که اصلاً به هم نگوییم، به نزدش برویم. اگر او قبل از اینکه چیزی بر زبان راندیم سؤالات را فهمیدند و درست جواب دادند، پی می بریم که او سفیر خداوند و رسول الهی است. شما این طرف قضیه را ببینید، اینها عزم کردند به نزدیک مدینه رسیدند، پیامبر اکرم همراه با عده ای شیفته که در دور و برشان در مسجد نشسته بودند، فرمودند که کسانی از سمت فلان جهت مدینه دارند وارد می شوند. اینها کسانی هستند که در روز قیامت اهل بهشت خواهند شد. اینها بهترین مردم اهل مشرق و اهل بهشتند.

عده ای برخواستند با شیفتگی به استقبالشان رفتند. با این ۲۲ مواجه نفر شدند. اینها وقتی که آمدند یک نگاه به جمال نورانی پیامبر(ص) انداختند، جارود بی اختیار شروع کرد به خواندن اشعاری در مدح پیامبر اکرم. پس از خواندن شعر شروع کرد به بوسیدن دست پیغمبر. خم شد و پای پیامبر اکرم را بوسید. یارانش هم اینچنین بودند. عرض کردند که آقا چه به شما ایمان بیاوریم و چه نیاوریم ما شیفته تو شده ایم. با دل و جان تو را دوست داریم. نشستند، صحبت کردند، پرسیدند علی ما بعثت؟ تو بر چه چیزی مبعوث شدی؟ ایشان فرمود: شَهَادَةِ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَأَنَّی عبدالله و رسوله، وَإِقَامِ الصَّلاةِ، وَإِیتَاءِ الزَّکَاةِ، وَالْحَجِّ البیت، وَصَوْمِ رَمَضَانَ؛ و شروع کردند به ریختن اشک ها از گونه ها و جاری شدن اشک ها از چشمانشان. عرض کردند آقا در دل ما چه می گذرد. سؤالاتی را که اینها در دل نهاده بودند، پیامبر اکرم آن سؤالات را مطرح کردند و جواب دادند. آن نفر دوم هم اینچنین.

این یک ملاقات سبب شد که همه این ۲۲ نفر ایمان بیاورند. یک ملاقات دیگر هم در آخر کردند. آمدند این سؤال را پرسیدند که آینده اسلام را برای ما بگو، آینده اسلام در چه چیزی گره می خورد؟ ایشان فرمود شبی که در معراج، من عروج کردم و آنجا رفتم، خداوند متعال فرمود که وصی تو علی بن ابی طالب(ع) است و یکی یکی ائمه را برشمردند تا رسیدند به حجت بن الحسن مهدی آل محمد (ص).

پس عزیزان اینها را محترم بدانیم. این راه را، این نورانیت را، این مسیر را، دلداده بشویم. بزرگانی در این مسیر آمدند، خون دل ها خورده اند، بعد از ائمه، علما، امام نهضت بزرگش را برپا کرد، مقام معظم رهبری ادامه داد، شهدا در این جهت خون دادند، ما هم وظیفه داریم این میراث سنگین را میراث داری کنیم تا به سرمنزل مقصود، به صاحب اصلی اش برسپاریم.

خداوندا بین ما و اسلام هرگز جدایی نینداز.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ  إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ  فصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ  إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ

صَدَقَ اللهُ العَلی العَظیمُ

خطبه دوم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ 

عباد الله، أُوصیکُمْ و نَفسی بِتَقْوَى اللّهِ. بندگان خدا، خودم را موکداً و شما را ملتمسانه دعوت می کنم به رعایت تقوا و عمل کردن به دستورات و محترم شمردن حرمت خداوند متعال و همچنین پرهیز از منهیات و محرماتش.

ما مناسبت هایی داریم. مناسبت اول که عید مبعث است. این روز را که هم چون فردایی بیست و پنجم فروردین مصادف با ۲۷ رجب است، خداوند نعمت بزرگی را برما ارزانی داشت. ما هم این روز را جشن بگیریم، در مساجد، در حسینیه ها، در هیآت مذهبی، در بازار و راه و رسم پیامبر اکرم را فراموش نکنیم.

شخصیتی که مایه رحمت است. ما اَرْسَلْناکَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمینَ همه ما نشانه هایی از این رحمت باشیم. فرزندان خلف پیامبر اکرم کسانی هستند که اهل رحمتند، مایه زحمت نباشیم. در بازار، در خانه، در محل کار، همراه با همسر و فرزندان سعی کنیم نشانه های کاملی از رحمت را از خودمان بروز بدهیم و به این امید که ذخیره آخرین از این خاندان شریف، یعنی امام زمان(عج)، عنایتش را شامل حال ما کند و خداوند این سحاب رحمت را بر ما بباراند.

عزیزان مناسبت دوم ۲۹ فروردین ماه است که چهارشنبه روز یک شعبان روز ارتش جمهوری اسلامی و نیروی زمینی است. گرچه اگر ما نظر بیندازیم، همه روزها تعلق به ارتش دارد؛ یک روز اختصاص ندارد. چون دمادم حضور ارتشیان سرافراز و دلاورمردان این مرز و بوم، حضوری مهم، موثر، اعتلا بخش، قدرت آفرین و عزتمندانه دیده می شود.

در مرزها، حتی در ورای مرزها، در دورترین نقاط از آبها، در فضای بیکران آسمان ها، نیروهای سه گانه ارتش و تمام عواملی که به شکلی در سازمان ارتش وظیفه شان تعریف شده، نقش آفرینی می کنند. البته برای ما ارتش نظام جمهوری اسلامی نگاهی متفاوت است. چرا؟ چون این عزیزان زیر پرچم ولایت خدمت می کنند و چون تحت پرچم ولایتند، پس ان شاءالله خداوند متعال اینها را در زمره سربازان امام زمان مهدی آل محمد صلوات الله و سلامه علیه قرار می دهد.

البته عزیزان و دلاورمردان سپاه و نوردیدگان نیروی انتظامی، همه این عزیزان در کنار همدیگر ید واحدند که در سنگر های مختلف به حماسه آفرینی و انجام وظیفه می پردازند.

در ۸ سال دفاع مقدس دلاورمندان از خود تابلو خدماتی مهم و مؤثر نشان دادند و به حق نشان دادند که بازوان پرتوان این ملتند. به حق نشان دادند که سربازان امام و رهبری اند. از این جهت خداوند را شاکریم به خاطر داشتن این چنین فرزندان رشید و فهیم و قدرتمند، که دست پرقدرت خداوند از آستین اینها بیرون می آید و از آنها قدردانی به عمل می آوریم.

به شهدای سرافراز این شهیدان که در میان شهدا، همانند نگینی درخشش دارند و گل های سرسبدی در میانشان دیده می شود؛ که نه تنها برای ارتش و نظام ارتش و کسی که لباس رسمی ارتش را پوشیده، برای آحاد ملت، حتی برای بنده طلبه که احتیاج دارم به الگو های عملی، چهره هایی نورانی می بینم و در طول ۸ سال دفاع مقدس دیده ایم، که برای ما معلمین و مرشد هایی هستند که ارشاد به سمت ولایتمداری و بندگی خدا و غیرتمندی در عرصه دفاع از وطن و اسلام و حدود و صغور وطن است.

به این جهت به روح بلند شهدای ۸ سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم در هر نقطه ای از جهان و در هر نقطه ای از ممالک اسلامی که این گلگون کفنان، خلق حماسه می کنند این مطلب را تکمیل کنم با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد.

عزیزان موضوع حمایت از کالای ایرانی- که چون عرض کردم اولین خطبه ای است که من در سال ۹۷ می خوانم، پس بنابراین حق این است که بنده هم مطلب را اداء کنم؛ خطبای عزیز، مخصوصاً امام جمعه محترم حضرت حجة الاسلام والمسلمین حاج آقای قاضی عنایت داشته اند به تبیین این مطلب و پیام نوروزی مقام معظم رهبری، ولی باید دمادم گفته و تکرار و انجام وظیفه بشود که- اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و کالاهایی که در داخل تولید می شوند، راهکاری است که در سال های اخیر مورد عنایت مقام معظم رهبری بوده و متداوماً و مستمراً این نسخه علاج کننده را برای برون رفت از مشکلات اقتصادی ایشان صادر کردند و دستوراتی را دادند.

در حقیقت مقام معظم رهبری با نگاه علمی به این مطلب و با بهره گیری از تجارب ارزنده ای که در بسیاری از کشورها دیده شده، با وجود بسیاری از عقب ماندگی ها که داشتند، آثار مخرب جنگ جهانی اول و دوم و بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، آمدند اقتصاد مقاومتی را پیاده کردند و توانستند در حال حاضر رتبه های اول، دوم و سوم را داشته باشند و همین توانمندی های اقتصادی به اینها قدرت تحرک در دنیا داده؛ که در جایی بهره هایی که می گیرند، زورمدارانه و با زورگویی ملت ها را به بند می کشانند و سعی می کنند سنگینی فشارهای خودشان را بیشتر کنند، از این جهت است؛ به واسطه داشتن قدرت اقتصادی. با داشتن قدرت اقتصادی به قدرت نظامی و سیاسی رسیدند.

به هر صورت قدرت تأثیر گذاری اینها بالا رفت. حالا ما این را نمی خواهیم. ما هرگز سیاستمان را در جهت رسیدن به بهره گیری از این قدرت های شیطانی نبستیم و در نظر نداریم، اما حق این ملت پیشرفت است. حق این ملت سزاوار این است که با بهره گیری از توانمندی ها و توانایی های داخلی خودش حرکت کند. نگاه به سرمایه های خارجی نکند. گرچه تعامل با دنیا شرط عقل است ولی اینکه نگاه را فقط معطوف به سرمایه های خارجی و خوشامد دیگران کند، امری موهوم و خیال است؛ که ما از این جهت لطمات زیادی دیده ایم.

تأخیر در پیاده کردن این مطلب خسارت جبران ناپذیری است. ملت نمی بخشد. اگر مسئولی تسامح کند و این امر را به تعویق بیندازد، روشش را در جهت سامان دادن این امور، در این جهت بکار نگیرد، اگر عامدانه انجام بدهد ملت عنوان امین و امانتداری را به او نخواهد داد. (تکبیر نمازگزاران)

عزیزان این عرصه اگر تشبیه بشود به عرصه های دفاع مقدس، گاهی در مسیر و جبهه ای به طول ۳ کیلومتر، ۱۲ نفر رشید، بزرگ، قهرمان، پهلوان، ایثارگر، مقاوم و دل به خدا سپرده اینها را نگهداری کردند. پس وقتی بنا باشد این میزان، مسافت، بُعد از جغرافیای جبهه، خلاف تمام محاسبات مراقبت بشود و به دشمن اجازه تحرک ندهند و این توانمندی وجود داشته باشد، چرا ما اینها را نشناسیم. چرا در عرصه اقتصاد، معیشت، مصنوعات و تولیدات داخلی اینها شناسایی نشوند. البته ملت باید کمک کنند.

حالا ممکن است گفته بشود اینها گران ترند. چه اشکالی دارد. گرانتر خریده بشود. ما داشتیم در تاریخ فرانسه و آلمان که اینها قرار گذاشته بودند تا درصدی اگر گرانتر از حتی کالاهای خارجی و وارداتی باشد، ملت عزم را جزم کردند تا از این تولیدات بخرند. آدم اگر بنا باشد سرمایه ای حتی هدر بدهد، بهتر است این سرمایه را در وطن خودش هدر بدهد.

خدا رحمت کند مرحوم ابوترابی را، این شخصیت بزرگ، این مرد مقاوم در دوران اسارتش می گفت که ابتدا در ورودش مشاهده کرده بود گاهی نماینده های صلیب سرخ می آمدند و اسرای آن زمان به خاطر اینکه به شکلی فشار ها را بردارند، می آمدند برخی حقایق را می گفتند. بعداً مرحوم ابوترابی به ایشان تذکر داد. عزیزان درست است. تحمل سختی و مشقت بسیار در این غربت و میان اینهمه شیطنت ها، دشوار است. ولی بسیاری از نمایندگان صلیب سرخ اذناب دشمنان ما هستند، کافرند. و ما اگر دردی می کشیم از این مسلمانان نادان است، شکنجه ای که می بینیم. نباید اسباب تسلط دشمنان برما واقع بشود. درد دل خودتان را با خدای خودتان در میان بگذارید. تحملتان را بیشتر کنید. کاری نکنید که دشمنان خوشحال بشوند.

عزیزان ما راضی نیستیم تازیانه گرانی، تازیانه اجناس نامرغوب بر گُرده مردم ما باشد. ولی اگر بنا باشد سبب نجات اقتصاد، منافع، حل مشکل اشتغال و بیکاری جوانان ما معلق به این قضیه بشود، چه اشکال دارد. ما این خسارت را بپذیریم تا اینکه یسر بعد از عسر نصیبمان بشود. تا اینکه سبب بالا رفتن بهره مندی از عواید و منافع فروش کالاها باشد.

گرچه صنعتگران و دولتمردان باید همت کنند. گاهی متأسفانه برخی سخن ها و روش های همراه با تناقض، در مواضع دولتمردان دیده می شود. این دردی است. باید ریاست محترم جمهوری این هماهنگی را ایجاد کند. این سازهای مخالف را درست کوک کند و اجازه ندهند این چنین ناهمگون، در میان مطبوعات و رسانه ها گفته بشود بدتر از آن مبنای عمل واقع بشود. (تکبیر نمازگزاران)

گرچه در عین حال ما وقتی که نظر بیندازیم به محصولات در بازار، کالا ها و اجناس و محصولاتی را می بینیم که از نمونه خارجی خودش خیلی مرغوب تر و بهتر است و بهتر می تواند منافع ما را تأمین کند. خدمات پس از فروشش، تسلط و مهارت کسانی که مأمور و مسئول تأمین خدمات پس از فروش اند، بیشتر بر این کالاهاست. پس در نهایت به صرفه تر است که در عین حال که ما در رفع نیازمندی های داخلی اقدام کنیم، امکان صادر کردن این محصولات در خارج کشور و به لطف خدا اقتدار و محبوبیتی که نظام جمهوری اسلامی در منطقه و آفریقا و حتی آمریکای جنوبی و لاتین پیدا کرده و حتی در برخی کشورهای حتی اروپایی، می تواند اگر حرف اول را در برخی جاها نزند، اما حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

مهم این است که ما توجه به اینها کنیم. این عزم جزمی که وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی نشان داد، در جهت قوت بخشی به موضوع برجام که ثمرات چندانی برای ما نداشت، در باب معرفی محصولات و مصنوعات داخلی اقدام کنند و این بُعد اقتصادی را تقویت بدهد و قوت ببخشد. تا این موازنه ناموزون و غیر متوازن که بین ما و کشور های دیگر وجود دارد سامانی پیدا کند و وضعیت را به شکلی تبدیل کند که صادرات ما بر واردات ما بچربد.

مورد بعدی هیاهو ها و جنجال های رسانه ای است که در این چند روز دیدیم با پیروزی که خط مقاومت و دلاور مردان سوری در سوریه بدست آوردند و به شکلی سبب استیصال جبهة النصره و داعشی ها و تفاله های این جنایتکاران شدند و اسباب نابودیشان را فراهم کردند، دوباره سر و صدایی بلند شد. به بهانه ای واهی ترتیباتی دادند که امکان حمله به سوریه را فراهم کنند تا به شکلی ضربه شصتی به جمهوری اسلامی و هشداری به روسیه بدهند.

عزیزان شما دیدید، خط مقاومت، خطی است که می تواند برای ما پیروزی آفرین باشد. همیشه دست آورد پیروزی های بزرگ، محترم شمردن موضوع مقاومت است. هرکجا که مقاومت شد، افتخار و پیروزی و زبونی از دشمن و عزت برای ما می آید.

دولت سوریه هرگز خود را نباخت. جمهوری اسلامی به قوت حضور پیدا کرد و اعلان مجدد بر پشتیبانی کرد. روسیه هم حضوری فعال از خودش نشان داد. مسلمانان خشم کردند و اعلام آمادگی کردند و عزیزان و رزمندگان یمن خوش درخشیدند؛ بر دست و پنجه اینها باید بوسه زد که با شلیک و پرتاب موشک ها به میان دشمن، به شکلی ترس و رعب به دلشان انداخت، بطوریکه در عرض ساعاتی تمام این لحن های تند و تهدید آمیز تبدیل به سلم شد و توانست آنها را آرام کند. آتش فتنه اینها را ولو شده به صورت موقت خاموش کند.

از این جهت ما از دستگاه دیپلماسی می خواهیم که یک مقدار ما را سکوت و آرامشش آزار دهنده است. چرا فعالاانه حرف نمی زنند؟ چرا قدرتمندانه موضع نمی گیرند؟ فقط به نظر می رسد هر از چند گاهی یک مطلبی، توییتی در رسانه ها دیده می شود که اینها چندان نمی تواند برای ما امید آفرین باشد.

انتظار داریم که دولتمردان پا به پای عزیزان سپاه قدس، بتوانند شجاعانه مواضع محکمی بگیرند و بتوانند از این قدرت لایزال الهی که در بازوها و دست ها و سینه های سترگ اهل مقاومت است، پا به پای اینها در این عرصه بیایند و با دشمن بجنگند و اسباب زوال دشمن را فراهم کنند.

موضوع بعدی، موضوع رعایت شئون جامعه و باورهای دینی مردم است. من نمی خواهم بگویم تمام تحرکاتی که در جامعه می شود همه هوشمندانه، توسط مثلاً دوستان یا دشمن برنامه ریزی می شود. ولی عزیزان گاهی بی توجهی به برخی شعائر دینی، آدم را یک مقدار به فکر کردن وا می دارد و نگران می کند.

گاهی ممکن است تحرکی صورت بگیرد، غفلتی باشد نسبت به تقویم، برنامه ای بریزند، بعداً بفهمند، محدود می کنند در حد محدودی تحرک، ولو خلاف، صورت می گیرد. ولی مثلاً در روز ۱۳ فروردین، روزی که بایستی محترم شمرده می شد، روزی که مصیبت حضرت زینب کبری(س) است که امام حسین(ع) تاب دیدن گریه های زینب کبری را ندارد. تو را به خدا خواهرم گریه نکن که من تاب گریه ات را ندارم. آنوقت ما در سالروز رحلتش متأسفانه با تاییدات برخی از مسئولین ادارات ذیربط. می خواهیم اقوام و ظرفیت ها را نشان بدهیم چرا این بخش از هنرنمایی این اقوام را نشان بدهیم؛ رقص و آواز و اختلاط در رقص.

گاهی زیاده روی می شود از طریق برخی از این شبکه ها، مطالب تشییع فاحشه هم می شود متأسفانه. مراقب باشیم ثروت ما و سرمایه ما اهل بیت رسول الله اند باید با شادیشان، شاد و در حزن و اندوهشان، اندوهگین باشیم.

مورد بعدی موضوع دانشگاه علوم پزشکی است. برای ما همه دانشگاه ها که عرصه تحصیل علم است، محترم است. اینها محراب عبادت هستند. اینها بساطی هستند که ملائکه می آیند بال ها و پرهای خودشان را به دیوارها می زنند تا متبرک به علم و نور علم و اثر علم بشوند. مخصوصاً دانشگاه علوم پزشکی از اهمیت خاصی برخوردار است.

نخبگان عزیزی که از هر جهت به توجهات الهی بیشتر نیازمندند. چون دست شفا بخش خدا از آستین اینهاست که بیرون می آید. توکل به خدا، توسل به اهل بیت عصمت و طهارت، عنایت خداوند جهت نجات بیماران ایجاب می کند نفوس این عزیزان پاک، منزه و دلداده به آستان دوست باشد. و از این جهت این محیط باید این چنین انسان هایی را پرورش بدهد.

حالا یک مدیری کج سلیقه، یک معاونتی بیاید، گرچه همه این عزیزان مسئولین خدوم را قدومشان را بر دیدگانمان می گذاریم، اما به شرطی که اینها برابر با منویات نظام جمهوری اسلامی فعالیت کنند. فرهنگی که ما داریم مبتنی بر توجه کردن به مسائل و باور های دینی است. خواسته باشند به خاطر برخی اغراض سیاسی تن به برخی روش ها و منش ها بدهند، یکسری کانون ها را ترتیب بدهند که گاهی چه بسا متأسفانه با برگزاری جشن های کذایی، برنامه هایی که هرگز موافق با شأن و شئون محیط های علمی چون دانشگاه علوم پزشکی نیست، این ساحت مقدس را لکه دار کنند. به ساحت قدسی اش لکه وارد کنند. ما این را نمی پذیریم.

رییس محترم دانشگاه، معاونین محترمشان اینها برای ما نور دیده اند. تا حالا سنگربان و مرزداری حقیقی بوده اند این مراقبت را کماکان داشته باشند توجه به این نسخه های افزاینده بر دردها و مشکلات نکنند. و راهی که تاکنون این عزیزان در پیش گرفته اند، راه سیانت جامعه پزشکی از آلوده شدن به این آلودگی ها، ادامه بدهند و بدانند که مردم ما، مردم این شهر، روحانیت، جوانان ما، مردان ما، جامعه پزشکی ما از راه و جهت آنها دفاع خواهد کرد.

مورد بعدی موضوع دوربرگردان چهارراه شریعتی است. گرچه شاید نیاز نبود اینهمه تذکر داده بشود. مسائل خیلی مهم تری ما در جامعه داریم. ولی عزیزان ما می دانیم خدمتگزاران ما در شهرداری، شورای شهر، شورای ترافیک وظیفه دارند تدبیر کنند. ولی یک تدبیری شد مثل همه تدبیرها یکسری آثار مثبت و یکسری آثار منفی دارد. مهم این است که وقتی یک تدبیری شد جهت راحت سازی کار مردم و رفت و آمد و زندگانی مردم است. جایی که دیده شد مردم معترضند به اعتراض مردم احترام گذاشته بشود و به مردم، به خواسته های مردم توجه بشود. حالا ممکن است که بگوییم از نظر علمی و فنی بهتر است که این باشد. قطعاً این برای مردم است اگر ما قدرت توجیه و تبیین کارمان را نداشتیم، این را با زور و فشار و ضایع کردن خواسته های مردم کار را پیش نبریم.

امام جمعه محترم با پشتوانه تعلقات مردم و تماس هایی که گرفتند و پیغام هایی که دادند، در خطبه های هفته گذشته تذکر دادند. ولی متأسفانه به این تذکر وقعی نهاده نشد و دوباره تکرار شد. مردم خودشان اقدام کردند، دوباره تکرار شد. مردم دوباره خودشان اقدام کردند.این بد است. این لجاجت و پافشاری نمی تواند مفید فایده باشد. از این جهت من درخواست می کنم عزیزان خدوم و زحمتکش شهرداری تدبیر را موافق با میل مردم کنند و کاری نشود که خدایی نخواسته خدمات ارزشمند اینها که جای سپاس و تشکر دارد به شکلی ضایع بشود.

خداوندا قسمت می دهیم به حق امام زمان(عج)، تعجیل در فرجش عنایت بفرما…

بین ما و ایشان جدایی نینداز…

نور قرآن در دل ما بتابان…

خداوندا قسمت می دهیم امام زمان(عج) را از ما راضی کن…

برتوفیقات نائب شریفش بیافزای…

از این جلسه پر خیر و برکت ثواب و بهره ای نصیب پدران، مادران، شهدا، ذوی الحقوق ما، امام شهدای ما واصل بگردان…

باران رحمتت را بر ما نازل کن…

مشکلات مملکت اسلامی ما را برطرف کن…

بدخواهان و ظالمان و استکبار و اسراییل و آل سعود و تمام هم پالکی های اینها را خداوندا به ید با قدرت خودت مضمحل کن.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ   ‌قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ  اللَّهُ الصَّمَدُ   لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ   وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ

السَّلامُ عَلَیْکُم ورَحْمَةُ اللهِ